NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 29. Zaterdag 5 Juli 1919. 48e jaargang. BESCHIJNT WOENSDAG RN ZATERDAG. HELDENMOED. BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. A fiond er lij k e Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. AD V ER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Glroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Als men in deze dagen van heldenmoed hoort of leest, denkt men onwillekeurig aanstonds aan de dapperheid van den krijgs man, den moed van den soldaat, die op het slagveld zijn leven voor de zaak, die hij voorstaat en lief heeft, waagt. Tot zulk een hel denmoed worden slechts weinigen geroepen en zijn bovendien lang niet allen in staat. Maar dit woord kan men in gansch anderen en veel eenvoudiger zin gebruiken. Heldenmoed is ook een meening te hebben, daarvoor uit te komen en die te verdedigen. En tot die soort van heldenmoed is wel iedereen bekwaam en ook geroe pen En toch hoe weinig wordt deze moed nog steeds door de meesten beoefend. Wat over het algemeen in deze wereld re geert is de mode, het oordeel van enkele toongevende personen in een kring. En dat komt wel een voudig hierdoor, dat men den moed mist om voor zijn gevoelen uit te komen. Zeker, men heeft zijn meening over dezen of genen persoon, de een of andere zaak en men keurt handelingen goed of af Maar nu is men in gezel schap en daar wordt algemeen anders geoordeeld. Dan zwijgt men gemakshalve, dan huilt men voor dien enkelen keer, gelijk men zegt, mede met de wolven met wie men eenmaal in het bosch is. Of wij hebben een veel geprezen boek gelezen en vinden, het ronduit gezegd «plat". Maar in den kring van enkele zoogenaamd ontwik kelde lieden, waarin wij ons toe vallig bevinden, wordt datzelfde boek als kunstwerk hooggeprezen. Terwijl nu al, wat braaf in ons is, tegen dat oordeel opkomt, durven wij, doodgewone menschen als wij zijn, toch niet goed met ons gevoelen voor den dag komen en stemmen met de anderen in. De mode verandert. Op het ge bied van bouwkunst, van kleeding bijv. komen er telkens en telkens veranderingen die wij dikwijls be treuren, omdat we die afschuwelijk vinden. En toch gaan we overal als gewillige schapen mede, opdat alles volkomen aan de nieuwe mode beantwoorden mag. Hebben wij dan totaal geen karakter, geen smaak, geen over tuiging, geen meening? Zeker, daaraan ontbreekt het niet, maar wat aan ons hapert, dat is de moed om er voor uit te komen. En dit is voorwaar een treurige toestand, want dientengevolge gelijken wij dikwjjls meer op poppen, die met een touwtje, door een vlugge hand bewogen, op en neer gaan, dan op menschen, die in groote en kleine zaken een overtuiging die nen te volgen. De grove sociale onderdrukking der middeleeuwen is weliswaar verdwenen, maar wie het leven en de menschen in onzen tijd goed gadeslaat en zijn best doet tot op de kern der dingen door te dringen, die zal stellig moeten erkennen, dat er tegenwoordig een fijnere soort van afhankelijkheid bestaat die het gansche willen van den mensch doordringt en hem op vernederende wijze de wet stelt. Vroeger, ofschoon de mensch de uiterlijke vrijheid niet bezat, waren er in zijn persoonlijk leven groote, bezielende idealen die hem met zekerheid den weg wezen en hem losmaakten van al het gebabbel der naasle en verdere buren. Heden is het andersde menschen be vinden zich in een toestand van sociale voogdijschap. Do groote vaste waarheden van het karakter hebben zij verloren, zij zoeken op het gezicht van den buurman te lezen hoe deze wel zal oordeelen, welke geestelijke mode aan de orde van den dag is, zij staan altijd onder Iden invloed van het vreemde voorbeeld en van de vreemde meening. Zoo de mensch voor de maat schappij wat waard zal wezen, zal hij zich voor alles moeten afschei den van de afleidende invloeden die voortdurend op hem werken en zonder aarzelen moeten breken met dat ongelukkige ruwe-instinct, dat hem steeds aanmaant tot eiken pi ijs in overeenstemming met zijn maatschappelijke omgeving te zijn. De mensch kan dan eerst werkelijk nuttig voor de gemeenschap zijn, wanneer hij niet meer haar slaaf of haar echo is. Laten wij dus niet bang zijn om als het noodig is, anders te zijn, anders te denken en anders te spreken dan onze vrienden, kennissen en stadge- nooten. Deze soort van heldenmoed behoort ieder van ons te beoefe nen met inspanning van alle krach ten. Laten wij dat nooit vergeten en alle lafhartigheid van ons weg doen. Laat ons toonen, en dat op waarlijk geschikte wijze, dat wij staan voor onze overtuiging en wat over hebben voor de zaken, die ons lief zijn. Ex-keizer KareMs gezondheid baart ernstige zorg aan zijn omgeving. Hij wordt verpleegd door een Zwitsersch geneesheer die niet van zijn sponde wijkt. Volgens mededeelingen in een Amerikaansch scheepvaarttijdscbrift, moet Duitschland een geheime koop vaardijvloot bezitten van naar schatting 500.000 ton bruto. Zij vaart onder de vlaggen van onzijdige mogendheden en Duitschland moet van plan zijn deze vloot te gebruiken tot herstel vaD zijn zeemacht en het hervatten van zijn overzeeschen handel. Slecht weer in Zuid-DuiUchland. Uit de Saksische en Pruisische Oberlausilz kwamen Maandag berich ten over onafgebroken stortregens, zooals daar in tientallen van jaren niet zijn t voorgekomen. De rivieren treden er builen baar oevers, fn het Reuzengebergte en in Silezië vielen regens, die aan een wolkbreuk deden denken, terwijl de temperatuur tot op vier graden daalde. In bet Zwarte Woud is lot op een hoogte van 100 meter sneeuw gevallen. Tengevolge van de koude en den onverwachten sneeuwval moest bet vee van de wei den in de lager gelegen stallen wor den gedreven. De schatten van Siberië. Door het Russische Aardrijkskundig Instituut zijn drie expedities uitgezon den naar de Jenessei provincie op zoek naar kolen, goud en zilver. Een weten schappelijk expeditie is ook uitgezon den Daar bet Altai-district, om een onderzoek in te stellen naar den natuurlijken rijkdom van den bodem en nog één, bestaande uit verscheidene Franscbe officieren, plant- en dier kundige experts, is vertrokken voor een onderzoek in de Noordelijke IJszee. De belastingplannen I Volgens bet «Volk" zou Minister De Vries zijn plan, om een belasting van 30. pCt. te heflen van de ver mogensvermeerdering tusschen 1 Mei 1916 en 1 Mei 1919, hebben opge geven en zou de Minister thans van plan zijn, een voorstel in de richting van een heffing in eens in te dienen. Nederland en België. Een Reuter-telegram uit Parijs meldt, dat de commissie voor de her ziening van het verdrag van 1839 zal bestaan uit gedelegeerden van elk der 5 groote mogendheden en uit één vertegenwoordiger van Nederland en één van België. Duitschland en onze koloniën. In verband met een tegengesproken gerucht, dat er een geheim verdrag heeft bestaan tusschen Duitschland en Japan, verneemt de Parijsche corres pondent van Reuter in de kringen van de vredesconferentie, dat de Duitschers verscbeideneverlokkelijkeaanbiedingen aan Japan hebben gedaan, o.a. in 1917 toen zij Japan vruchteloos aanboden, dit land de vrije hand te laten in de Nederlandsche koloniën, met inbegrip van Java en Sumatra. De Duitsche keizer. Buitenlandscbe bladen berichten, dat de keizer aanstalten zou maken voor een vertrek binnenkort uit Amerongen en beweren, dat bij te Arnhem een huis heeft gekocht, doch dat men niet precies weet, waarbeen hij zal gaan. Keizer Wilhelm wordt echter uiterst streng bewaakt. De keizer moet 12.000 gulden plaatselijke belasting hebben betaald, en voor dat bedrag zou bet gemeente bestuur vao Amerongen een nieuwen weg willen laten aanleggen. Zaterdag werd op het kasteel te Amerongen aldus wordt verder verteld een godsdienstoefening ge houden, waarbij de Moravische predi kant Weiss uit Zeist voorging. Later onderhield de keizer zich niet deD predikant. Deze deelde later mede, dat hij van den keizer eeD blok bout met een inscriptie had gekregen, waaruit blijkt, dat het het 5000»h> blok is dat de keizer eigenhandig beeft gezaagd. Zondagswet. Op vragen van bet Tweede Kamerlid, Duymaer v. Twist, betreffende de toe passing der Zondagswet, antwoordt de Mioister van Binnenlandsche Zaken Een wet als de Zondagswet, die reeds een levensduur van meer dan een eeuw achter zich heeft, is begrijpelijkerwijze verouderd en voegt zich niet meer aan bestaande toestanden. De Regeering heeft reeds de noodige stappen gedaan, om de voorbereiding van een nieuwe Zondagswet ter band te nemen. De griep. Uit een bijvoegsel van de «Staats- courantt blijkt, dat bet aantal sterf gevallen aan griep heeft bedragen van Jult 1918 tot Mei 1919: 19.050 Deze sterfgevallen waren aldus over de pro vinciën verdeeldNoord-Brabant 1757 Gelderland 2087, Zuid-Holland 3887, Noord-HoMand 2786, Zeeland 722, Utrecht 703, Friesland 1171, Overijsei 1877, Groningen 1450, Drente 1450 en Limburg 1160. Tegen de 45-urige werkweek. Het bestuur der Vereeniging van Ned. Werkgevers heeft aan de Tweede Kamer een tweede adres doen toe- bekend bolsjewiek, vlak vóór bem gezeten, aan beeft: sWitte strand- schoenen. Dito zijden kousen. Geruite jurk, zeer licht, roze met grijs en wit. Zeer boog van onderen, zeer laag van boven. Gouden armband, gouden ring met paarsrooden amethist. Andere band: platina ring roet parel,gouden ring met drie juweelén. En gouden smeedsel van den wettigen echt Om den hals, die de sieraden tart, een parelen snoer en fijne zilveren ketting, waaraan blauwe camee, met diaman ten bezet, in de ooitjes parels, ver- bleekend in het luisterrijk omsluitsel. En op het lokkeukopje een bruui- zijden mutsjes. De beer Kleerekooper geeft dit beeld als ontleding van 'n verschijnsel. Het behoort tot dezelfde categorie zegt de «Stand.als die van den te Roermond aan een weolderi- gen maaltijd smullenden beer Wijn koop eu als die van den heer Kleere kooper, die, na fijn gedineerd te heb ben, 's avonds om balftwaalf in een botel te Nijmegen op z'n poot speelde, dat bij geen warm souper meer kon krjjgen. In den loop van de volgende week, wanneer voor Prinses Juliana de vacantie is aangevangen, zullen de Koningin en de Prinses Zich voor eeriigen tijd naar Het Loo begeven. Ondanks den passenlast neemt het reizen band over hand toe. De laatste dagen komen veie Duitsche handelsagenten en beroepsreizigers naar ons land, om weder de Duitsche fabrikaten aan den man te brengen. Het grensverkeer bij Zevenaar is ook niet meer zoo scherp, ofschoon er feitelijk een pas voor noodig is. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in audiëntie ontvangen vertegenwoordigers van verschillende Nederlandsche Kamers van Koophandel in het buitenland, die bjj gelegenheid van de algemeene vergadering der Maatsch. van Nijver- komen inzake de Arbeidswet om nog-heid hier te lande waren samen ge maals aan te diingen dat niet de 45-urige, maar de 48-urige werk week wordt ingevoerd. Ook iu een te Tilburg gehouden algemeene vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten is besloten aan de Regeering en de Tweede Kamer een verzoek te richten, om niet de 45-urige, maar de 48- urige arbeidsweek in te voeren als ook om gedurende 13 weken pei jaar, gedurende de seizoendrukte, 10 uur per dag te mogen werken. Kort en krachtig I De schoolopziener in het arron dissement Doesburg beeft, Daar men aan bet «Vad.s schrijft, de gemeente besturen in zijn ressort geadviseerd te besluiten tot onmiddellijke ont- slagverleemng voor degenen van bet onderwijspersoneel, die openlijke of verdekte propaganda maken tot om verwerping van het wettig gezag. De dochter van den bolsjewiek! De heer Kleerekooper vertelt in «Het Volks, wat de dochter van zoo'u komen. Aanwezig waren vertegenwoordigers der Kamers vaD Koophandel te Lon den, Parijs, Brussel, Dusseldorp, Zurich, Genève en van de Kamers van Koop handel in Zuid-Afrika. Bij deze bijeenkomst, die werd bij gewoond door mr. Everwijn. chef van afdeelinghandel,kwamen verschillende onderwerpen voor de Nederlandsche handelsbelangen van beteekenis ter sprake. Na afloop der audiëntie ver- eenigde "de Minister de aanwezigen aan een dejeuner te zjjnen huize. Nader kan thans worden mede gedeeld, dat prof. J. A. Van Hainel door den secretaris-generaal van den Volkenbond, sir Eric Diummond, is aangezocht, op te treden als hoofd van het Rechtskundige Departement. Na te Londen en hier te lande ge houden besprekingen, heeft de heer Van Hamel zich tot de aanvaarding, van deze functie bereid verklaard.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1