NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. So. 32. Zaterdag 26 Juli 1919. 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. ZONNESCHIJN. BUITENLAND. BINNENLAND. Amersloortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vriidag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Er zijn menschen, voor wie ledighe'd de grootste heerlijkheid, anderen voor wie arbeid een genot is. Maar er zijn ook menschen, die over veel vrijen tijd te be schikken hebben en dien wel ten bate van hun medeburgers zouden willen aanwenden, maar den weg niet weten te vinden. Dezen be klagen zich dat de maatschappij hen niet roept, de samenleving hun geen taak oplegt. Geef ons toch wat te doen, zoo vragen zij. En hierbij denken zij aan een op dracht in een of ander lichaam van bestuur, zij bedoelen het lid maatschap van een of andere maatschappelijke instelling, zij be doelden de vooraanzitting in een philanthropische vereeniging of iets dergelijks. Mogen zij niet tot deze dingen worden geroepen, dan klagen zij over gemis aan bezigheid, misschien ook over miskenning. Zoeken zij echter niet veraf wat in de nabijheid te vinden is? «Verspreid een klein weinig zonneschijn rondom u heen en gij zult een groot werk ver richten", heeft een wijs man ge zegd. Zonneschijn, dat is licht en warmte. Nu. deze kan iedereen in bescheiden mate wel aan brengen. Daartoe wordt niet eens zoo heel veel inspanning ver- eischt. Daar wonen armen ge noeg rondom ons heen, voor wie een woord van belangstelling, een handdruk, een gift warme zonne stralen zullen zijndaar zijn wel lijders onder onze kennissen in onze naaste omgeving, voor wie een vriendelijk bezoek, een ver kwikking, een warme zonnestraal zal zijn daar zijn weduwen en weezen, verwaarloosden en ver- stootenen, voor wie het leven somber is en droevig en voor wie iedere betooning van liefde een gewaardeerde zonnestraal wezen zal. Is dit niet een ruim gebied, waarop voor iedereen gelegenheid bestaat licht te ontsteken, warmte aan te brengen, een groot werk te doen? Maar al is. dit gebied ruim en al zijn de arbeiders niet zoo talrijk, dat er voor anderen geen plaats overblijft om te ar beiden, toch vindt niet ieder aan stonds en altijd zijn plaats en zijn taak. Nog eens, waarom veraf gezocht wat in de onmiddellijke nabijheid te vinden is? Hebben wij niet allen een huis, een gezin, betrekkingen, vrienden Welnu, in onze huiskamer, in ons kantoor,, in onze werkplaats of fabriek, daar kunnen wij toch wel een weinig zonlicht doen binnen dringen. De vrouw, die haar huis zoo weet in te richten, dat de man er gaarne verwijlt, is voor haar echt genoot een reddende engelde moeder, die na het dagwerk de kinderen rondom zich vergadert, legt den grondslag van een leven van liefde en heeft den weg ge vonden, die leidt tot geluk; de leermeester, die zijn onderwijs aan trekkelijk weet te maken, bereidt de toekomst voor van een beter geslacht; de ambtenaar, die recht vaardig is jegens zijn onderhoo- rigen, handhaaft het vertrouwen op waarheid en recht; de industri eel, die het den werklieden goed laat gaan als het hem goed gaat, vernietigt de beschuldiging tegen de werkgevers ingebracht en legt dan de zelfzucht het zwijgen op. Wat doen dezen anders dan zonneschijn verbreiden in huis en kantoor, in werkplaats en fabriek. En, leugen en bedrog te ontmas keren, de waarheid te doen zege vieren en de liefde te doen waar- deeren, wat is dit anders, dan meehelpen voorbereiden de komst van het rijk van waarheid en reinheid, van recht en van liefde. Als dag aan dag de hemel grijs en donker blijft en alles om ons heen na aanhoudende regenbuien kil en somber wordt, rijst vaak in ons hart de wensch opAls de zon maar eens doorbrakEn, breekt de zon door, wijkt de nacht voor het licht, ziet, in ons binnen ste worden wij weer opgewekt; het leven, straks nog zoo neer gedrukt, wordt weer vroolijk en de arbeid die zooeven met moeite verricht werd, wordt weer een lust. Dat is de uitwerking van een enkelen, alles ómtooverenden zon nestraal 1 Wat op winterdagen een zonne straal is, dat is een sympathiek woord of een vriendelijke blik voot moedelooze harten. Door een enke len handdruk is het dikwijls mo gelijk den .treurende te troosten. Door een enkel woord is men menigmaal in staat den zwakke te sterken. Elkanders leven te vullen tot volkomenheid, is onze roeping. Wij moeten in eigen kring met karakter werken op karakters. Daarvoor is ieder rijk genoeg. In dat opzicht zijn wij allen zeer bemiddeld. De Bolsjewiki. Voor terug te trekken, heeft admi raal Koltsjak alle stoomschepen, welke op de Kama-rivier lagen, vernield 29 stoomschepen en 23 lichters werden op zijn bevel verbrand. Generaal Briggs, het hoofd der Britsche militaire missie in Zuid-Rus land, heeft verklaard, dat generaal Denikiu gesteund moet worden, daar bij een oprecht vaderlander is en in het geheel geen persoonlijke zucht naar eer bem bij zijn bedoelingen drijft. Hij strijdt tegen het bolsjewisme en wil niets liever dan het herstel van Rusland. Ook Kolsjak verdient steun. Volgens Briggs is 85 der bevolking van Rusland anti-bolsjewistisch, 5 is bolsjewieksch commissaris, 5 °/o zijn met veel geld betaalde moorde naars en de resteerende 5 zijn elementen met zeer twijfelachtige be doelingen, die sterk beïnvloed zijn door de bolsjewistische propaganda. Briggs vestigt er de aandacht op, dat bet te meer hoofdzakelijk is de anti bolsjewisten in Rusland te steunen, daar anders Ouitscbland zich geheel van den Russischen handel zal meester maken. Wat men ons brengen wil. In de «Vragen des Tijds,« vertelt Wladimir van bet optreden van Lenin en zijn vrienden, wiens optreden door mr. Troelstra in beginsel niet wordt afgekeurd. De ellende in Rusland is ontzettend. Maar niemand durft zich verzetten tegen het schrikbewind van de bolsjewiki. De arbeiders in Petersburg hebben getracht een congres bijeen te krijgen builen Lenin en zijn vrienden om. Zij wisten in stilte een stemming te houden en een congres van twee hon derd man kwam bij een om de toe standen te bespreken. De vergadering werd echter ontdekt en de aanwezigen werden gevangengenomen. Men heeft later nooit weer van hen gehoord. Wel heeft de schrijver die in de buurt van de gevangenis woonde, eenige dagen aaneen, veel salvovuur ver nomen. Een teeken dat er weer velen zijn dood geschoten. Het moet dau ook wel vast staan, dat de arme arbeiders, die eeus Lenin en zijn bende toejuichten werden vermoord. Het is ontzettend. En als men zegtmaar de arbeiders in Moskou en Petersburg stemmen de bolsjewiki toch telkeos weer, zoo als ons triumfanteiijk wordt gemeld. Wladimir vertelt ons hoe dat gaat. Chineescbe en Lettische soldaten gaan met machinegeweren naar de fabrieken en dan wordt aan de arbeiders ge zegd wie zij stemmen moeten. Met wrok in bet hart, maar onmachtig zich te verzetten, stemmen de arme slaven de personen die worden aan gewezen. Allen creaturen van Lenin, die zoet gehouden worden door allerlei ge schenken. Op deze wijze weet Lenin zich te handhaven. En dat is nu de heilstaat die ous wacht als de beer Troelstra zijn his torische momenten weet uit te leven. Tenzij bij zich later evenals de Duitscbe socialisten weet te verzekeren van de hulp van den vrijwilligen land storm zooals Noske zijn partijgenoot dit doet. Noske die thans door de onafhankelijke socialisten de bloed hond wordt genoemd. De man die nog sociaal-democraat heet maar alleen de orde weet te bewaren door heel on sociaal democratisch te handelen. Wie verlangt echter den vreese- lijken strijd, die men in Duitschland telkens weer moet strijden De kolenuood in Europa. De directeur van het Amerikaan- sche Mijnbureau, Manning, die juist uit Europa is teruggekeerd, waar bij onderzoek beeft gedaan naar den toestand bjj de mijnen, heeft een rap port opgesteld, waarin hij verklaart, dat Amerika rekening zal moeten houden met een onrustbarende schaarschte aan steenkool in Europa, die voor eetï deel moet worden toegeschreven aan Engelands tekort aan export steenkool, wat door de arbeidscon flicten veroorzaakt is. Volgeos opgave van de Franscbe ingenieurs zal het nog 3 a 5 jaren duren, alvorens de reparatie der mijn schachten en de uitlnozing der mijnen in bet voormalige bezette gebied van Frankrijk gereed zijn. Frankrijk zal te lijden hebben onder bet gemis van de mijnbekkens van Lens en de schaarschte aan Eogelsche steenkool. Het onderzoek heeft aaDgetoond, dat de kolennood in Italië het ergst is. De uitroeiing van den Afrikaanschen olifant. De regeering van Zuid-Afrika heeft besloten tot uitroeiing van de olifanten in de Addo Busb Reserve. Volgens een bericht uit Port Elizabeth zullen bombardeerviiegtuigen worden ge bruikt voorde verdelging van de dieren. De Times laat tegen deze maat regelen een krachtig woord vao protest hooren. Als hier niets tegen gedaan wordt, zal een afzonderlijk ras van den Afrikaanschen olifant ophouden te bestaan en binnenkort nog alleen maar door enkele exemplaren in die rentuinen en menagerieën vertegen woordigd zijn-. Dergelijke in gevangenschap levende dieren krijgen wel eens jongen, al is het zelden, maar een tweede geslacht is onbekend. Het blad wenscht derhalve, dat men een flink aantal der dikhuiden in een daartoe geschikt gebied bijeen brengt. Het blad acht dit zelfs de plicht der Zuid-Afrikaansche regeering, die er voor te waken heeft, niet alleen in het belang van de unie-regeering, maar in dat van de geheele beschaafde wereld, dat de fauna van Zuid-Afrika met zorg in stand worde gehouden Met de «beschaving1' beeft de jacht iï outrance op allerlei wild in Afrika baar intrede gedaan, en het is noodig, dat bier eindelijk eens paal en perk wordt gesteld, anders zullen girallen, zebra's, olifanten, wilde beesten, casu- arissen, struisvogels, neushorens, nijl paarden, tapirs en andere zeer merk waardige Afrikaansche dieren spoedi ger dan men denkt tot het veiledeu bebooren. Hooge broodprijzen I Door het Neutraal Vakverbond is in een audiëntie bij den Minister, ge wezen op de nieuwe lasten, welke de verhoogde broodprijzen op de arbeiders leggen en hoe bet toch al moeilijk bestaan, weder verzwaard werd. Hoewel er met nadruk op gewezen werd dat bij de nieuwe prijsiegelmg een arbeidersgezin ervan moest afzien bet ganscbe rantsoen brood te ver bruiken en dus aangewezen was op ander goedkoop voedsel, kan de Minis ter niet terug. Wel was de Minister bereid een grooter rantsoen kleiaard- appelen ter beschikking te stellen waar toe dan ook per circulaire machtiging zou worden verleend. Waar blijft de inmaak-suiker Volgens berichten zal er wal suiker wordeu vrijgelaten voor de inmaak a ƒ0.45 per pond. Hier zal tocb zeker wel bedoeld worden de inmaak van vruchten, bet maken van jam, gelei en dergelijke vraagt de «Veldbodes. Welnu, dan is het ook nu weer te laat, dat 4je suiker vrijgelaten is. Voor kruisbessen, rhabarber, kersen en aard beien is de tijd voorbij, de frambozen- oogst is in vollen gang, en als het nog enkele dagen duurt, voordat al de administratieve maatregelen ge nomen zijn, dan is het ook daar voor te laat. Wat schiet er dan nog over om in te maken? Wie zijn toch die pientere raad gevers van de Regeering? Voor dat doel bad de suiker van April af vrijgelaten moeten zijn, maar niet half Juli. Inderdaad zijn er een massa men schen gedupeerd: vooral degenen, die zelf veel vruchten hadden en altijd veel vruchten conserveerden, hebben dit nu moeten laten bij gebrek aan suiker of hebben nog wat suiker klandestien moeten koopen voor 60 a 80 cent per pond. Rupsenplaag. In de deritaenbosscben op de Veluwe, o.m. bij Araerongen, Ede, Lunteren, Bennekom en elders, wordt groote scbade aangericht door de gestreepte denoenrups, de schadelijkste van alle rupsensoorten, die aan bet naaldhout scbade kunnen toebrengen. Bij millioenen exemplaren vertoonen zich de rupsen, die eerst de jonge dennen naalden opvreten en later ook de oudere doorbijten. Daardoor valt de bovenste belft op den grond, ter wijl de rest wordt opgevreten. De aangetaste boornen zijn reeds uit de verte aan hunne bruine kleur te kennen. Het gevaar is groot, dat de aangetaste boomen bij massa's doodgaan, vooral wknneer de zomer droog blijft. De rups is 4 c.M. lang, de kleur is groen met witte overlangsche stre pen en een enkele smalle oranje kleurige streep aan eiken kaut. Duizenden spreeuwen strijken dagelijks neer op bet door de non- vlinder aangetaste gedeelte van het Luntersche bosch en verzadigen zich aan die rups.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1