PIANO'S S. SMIT „BATO" rijwielen B. RUITENBERG Hzn. MatLïïiihoosstr. 9. Plaatselijk Nieuws. AMSTEL-BIEREN MIN ER ALE WATEREN LIMONADES J. v. HAMERSVELD Jr. Utrechtschestraat 49 agent? voor- Amersfoort J. >4 D./KOMMER Bloemèftdalsetiestraat 34 Reparatie^tnrrchting de ENGELSCHE-SfOFFEN LOUIS KLEIN VLEUGELS ORGELS M U ZI EI UTRECHT Probeer eens 't schoeisel GEBRS. KROES Begrootingen kosteloos. BOEKENTAFEL. Agenda voor de Openbare Ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 Juli 1919, des namiddags 2 uur, zoo noodig voort te zetten om 7'/i uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Voortzetting van de behandeling van bet Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere regeling van de jaarwedden van personeel in dienst der gemeente. 3. Onderzoek geloofsbrieven tan de nieuw gekozen leden van den Raad. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag, overeenkomstig ver zoek, aan E. M. G. van Berkel, tijdelijk eerares in de Natuurwetenschappen aande gemeentelijke Handelsdagschool. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof overeenkomstig verzoek aan A. v. d. Veen Mante, onderwijzeres aan school B. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling van de huurwaarde der localiteiten van O. G. Coenen en H. Martens voor de vaststelling van den aanslag in het verguoniBgsrecht. 7. Advies "an Burgemeester en Wethouders op het verzoek van B. Srnit, om ontheffing van de bepalingen waaraan moet voldoen de localileit waarin verlof tot verkoop van alcohol houdende andere dan sterken drank wordt verleend. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van gronden en gebouwen in het Soesterkwartier ten behoeve van het grondbedrijf. 9 Voorstel van Burgemeester en Weihouders om te besluiten tot den inbreng van gronden in het grond bedrijf. 10 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet in gebruik geven van bet H. V. C.-veld voor het houden van feestelijkheden op 1 en 2 Sep tember a.s. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet vaststellen van bet oolwerp-besluit tot vaststelling van een uitbreidingsplan voor de ge- meerite. -A-rtSeatefoort VRAAGT PRIJSCOURANT 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van bet raadsbesluit dd. 3 Jurn 1919 tot het verleeuen van geldelijken steun aan de stichting »Sint Ansfridus* ten be hoeve van grondaankoop en woning bouw. 13. Advies van Burgemeesters en Wethouders op het adres van het Bestuur der Vereeniging Schilders kwartier waarbij eenige wenscben wor den gedaan ten opzichte van de wo ningen aan den Woestijgerweg. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders met betrekking tot het Woningbedrijf met rapport der Com missie tot onderzoek inzake Gemeen telijken Woningbouw en het antwoord daarop van Burgemeester en Wet houders. 15. Voorstel van Burgemeester en Weihouders om in beginsel te be sluiten tot verbreeding van de Berg straat. 16. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot verbetering en riolee- ring van den Ouden Dieveriweg. •17 Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te ver leenen voor het instellen van een Levensmiddelen-commissie. 18. Vaststelling van het 2e gedeelte primitief kohier inkomstenbelasting, dienst 1919. 19 Vaststelling 8e primitief kohier straatbelasting, dienst 1918. 20. Vaststelling 3e primitief kohier straalbelasting, dienst 1919. 21. Vaststelling 8e primitief kohier rioolbelasting, dienst 1918. 22 Vaststelling 3e primitief kohier rioolbelasting, dienst 1919. Distributie. De broodkaart 103e tijdvak is gel dig van 18 tot eu met 26 Juli 1919; terwijl die van bet 104e tijdvak loopt van 27 Juli tot en met 4 Augustus 1919. De parade ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmma zal gehouden worden op Maandag 1 September a.s. Baron van Hardenbroek van Ammerstol heeft aan het gemeente bestuur bericht gezonden dat hij zijn verkiezing tot lid van den gemeente raad aanneemt. Van de 5e groep deelnemers aan het eindexamen zijn, voor zoover de leerlingen der R. H. B. S. alhier be treft, geslaagd A. E. G. Baartman, L. Kooiman en W. F. G. Kooiman De verkoop der bloempjes door de R. K. vereeniging >Herwonnen levenskracht! ter bestrijding der tuber culose heeft opgebracht f 885 78. Tot bestuurslid der sociëteit »Ami- citia* is in de vacature Broekhof gekozen de heer A. Rant. Maandagavona nam de heer Van Nijnatten, die zooals de lezers weten overgeplaatst is naar Breda, in eene vergadering der Vrijzinnig Democra tische Kiesvereeniging, afscheid van zijne paitijgenooten. In zijne plaats werd als voorzitter der Kiesvereeniging gekozen kapitein J. Kooiman. Naar aanleiding van verschillende rijwieldiefstallen zijn door de recherche een drietal ingezetenen gearresteerd en 6 rijwielen in beslag genomen. Bij de door Openbare Werken ge houden aanbesteding van 38 gemeente woningen in het Soesterkwartier, wer den ingeleverd 16 biljetten, waarvan hooeste H. Siegers, te Nijmegen, met 254000.en laagste A. C Brand wijk, te Tiel, met f 182800. Voor het schilder- en glaswerk werden ingeleverd 16 biljetten, waar van hoogste D. Lub, te Maassluis, met f 17400 en laagste E. v. d. Gronde, te Zwolle, met f 9120. Na afloop van de thans loopende cursus voor den rang van serg-ma- joor-instructeur in het begin van Oct. a.s. zal de eerste vaandrigscursus, onder bevel van den kapitein J. A. Pet worden opgeheven en de Eerste School voor verlofsofficieren der In fanterie weder m werking treden. De kapitein C. C. de Gelder zal weder met de functie van directeur dezer inrichting worden belast. Bij Ministerieel Besluit komen de School voor verlofsofficieren bij de Cavalerie en het escadron Ordon nansen in administratie bij het le regiment Huzaren. DAMES-en HEERENKLEERMAKERIJ O nSTT'V-A.aiTCS-EIlïT UTRECHTSCHESTRAAT 26 - - TELEPlïïH>N~it4a De Kerkeraad der Evangelisch Lutbersche Gemeente beeft besloten het tractement van den predikant met f600.'sjaars te verboogeo en de tegenwoordigen titularis een persoon lijke jaarlijksche toelage te verleenen van f200.onder beding dat hij zelf voor eene woning moet zorgen. De gelden ter bestrijding dier meer dere kosten zijn gevonden uit den verkoop van eenige aan de Luthersche Gemeente beboorende gebouwen. Tot onderwijzer aan de Herha lingsschool voor jongens zijn benoemd de heereri W. Kiaan, J. Dijk en A. J. Huijskens. Mej. B. Fontein, lid der Steno- kring Gioote albier, behaalde te Amsterdam het diploma van kantoor- stenograaf. In een Dinsdagavond in Hotel Reicbman gehouden bijéénkomst werd een comité gekozen ter nadere uit werking der plannen voor de Multatuli- berdenkmg. Dit comité bestaat voor- loopig uit mevrouw Visser en de heeren H. J. Wolter, voorzitter, A. Over, Job. D. Holmer, J. W. v.Jd. Hejden, A. W. Boeckborst en P. Kortland. De collecte ten bate derslacbt- oflers van de Kloet-uitbarsting beeft hier ter stede f 1225.70 opgebracht. lo bet vorig kwartaal hebben zich 115 nieuwe leden voor de open bare leeszaal opgegeven. 10943 boeken werden uitgeleend. De winst- en verliesrekening van bet Levensmiddelen bedrijf albier over 1918 sluit met een tekort van f225.136.78. In eene openbare vergadering der plaatselijke afdeeling van den Centr. Nedqrl. Ambtenarenbond heden avond te houden in café »de Keizers kroon" zal de heer W. Luberti spreken over: de salarisactie ten behoeve van het Rijkspersoneel. Onder groote belangstelling, zoowel van burgerlijke als van militaire zijde werd gisterochtend bet stoflelijk overschot van den adjudant onder officier Steenbeek met militaire eer ter aarde besteld. Aan de groeve voerde namens den generaal commandant der vierde divisie, die door uitstedigheid ver hinderd was persoonlijk tegenwoordig ie zijn, de kapitein van den generalen staf J. Kooiman het woord, die den overledene schetste als een voorbeeld van plichtsbetrachting. Ook zijn oud chef kapitein De Gelder sprak woorden van waardeering en troost tot de familie. Namens de leerlingen der school voerde de sergeant-majoor Sikkers het woord. Eeo zoon van den overledene dankte voor de betoonde eer. Tal van bloemstukken en kransen dekten de baar. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht deed in booger beroep uit spraak In de zaak tegen H. C. J. C. van Stockum oud 37 jaren, geboren te 's-Gravenhage, ritmeester bij het 4e regiment Huzaren, thans weikzaam bij den Staf der IVe Divisie te Amersfoort, die in eersten aanleg voor den Krijgs raad te 's-Hertogenboscb heeft terecht gestaan beschuldigd dat bij op 16 April 1918 te St Michielsgestel, op zettelijk J. M. S wederrechtelijk van de vrijheid heeft beroofd althans doen berooven, door dezen op den openbaren weg door aan hem, beklaagde onder geschikte militairen te doen aanhouden en te doen geleiden naar de Kantonne- mentswacht aldaar en hem aldaar aan de wacht, althans in een bij de wacht zich bevindend arrestlokaal, gedurende omstreeks vier uren te doen vasthouden, bewaken en opsluiten. De Krijgsraad had beklaagde vrij gesproken, doch was de Advocaat- Fiskaal van dit vonuis bij het Hof in appèl gekomen. Het Hof verklaarde het aan beklaagde ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, met diens schuld daaraan en veroordeelde hem deswege tot eeo dag gevangenisstraf. Op de j. I. Maandag gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 18 wagens, bevattende 3555 K. G. kaas. Bij stuggen handel liep de prijs van f 73.tot f 79.— per 50 K. G. Vaderlandsch Historisch Volks feest te Arnhem. De dagbladen vestigden reeds in uitgebreide artikelen de aandacht in ons land op bet Vaderlandsch His torisch Volksfeest, dat te Arnhem op 3. 4 en 5 September op het groote terrein van het Nederlandsch Open luchtmuseum op den Waterberg zal gehouden worden. Er werd medewerkiog gevraagd van bewoners van streken, steden, dorpen om de eigenaardige gebruiken, de daar inbeemsche kleeding, het karak- terestieke huisraad als zoodanig en in levende lijve te toonen. Ondergeteekende, de secretaris van Vreemdelingenverkeer, is verzocht voor Amersfoort met de omliggende dorpen een comité samen te stellen om te trachten van deze omgeving uit aan dat verzoek te voldoen. In alle provincies zijn reeds organi saties aan den arbeid om zoo schit terend mogelijk op de Atihemscbe feesten uit te komen. De gemeente Arnhem zal gedurende die drie dagen de bezoekers verrassen op velerlei feesten, op de terreinen van »Vitesse« en van de vIJsclubd. Het carrillon in den grooten toren, door den beroem den Mechelaar Jef Deoijn geheel her steld, zal zich. door hem bespeeld, op 3 Sept. 's avonds doen booren; de toren wordt daarna door 2000 elec- triscbe lampjes geheel verlicht, enz. Voor die feesten is een waarborg fonds groot f50.000 noodig, het comité vertrouwt die som niet noodig te heb ben, maar voor eventueel kasgeld zijn inteekenbiljetten vervaardigd voor een aandeel groot f 100 tot dekking der kosten en verbindt de inteekenaar zich op eerste aanvraag 20 pet. hierop te voldoen; elk aandeel geeft recht op een doorloopend toegangsbewijs voor alle feeslelijkheden. Ondergeteekende houdt zich aan bevolen voor spoedige mededeeling van ieder, die meent iets voor die ten toonstelling te kunnen doen en om inteekenbiljetten voor het waarborg fonds uit te reiken. TH. C. V. TER MAAT, Secretaris der vereen, tot bev. van het Vreemdelingenverkeer. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 1824 Juli 1919. GeborenJohannes Jan, z. van Johannes Jan Jansen en Geertruida Wilbelmina Sprakelaar Adrianus, z. van Gerrit Kapteijn en Alijda Bakker Philip Alberius Jules, z. van Bernardus Johannes Kraanen en Inrkje Smink Berend Jacobus, z. van Peter Jongbloed en Berendina Jacoba Alijda Bakhuis Willemina Ylana, d. van Friedrich Wilhelm Mees en Willemina Dorrestegn Joannes Cornelius Bernardus, z. van Joannes Cornelis Hendricus v. der Velde en Adriana Hendrika de Wilde An- tonia, d. van Jan Willem Oldenhof en Johanna Wiertz Bartholomeus, z. van Anthonie Jansen en Neeltje Kooij Geertruida Clara, d. van Hendrikus Bekkers en Catharina Dijkhuis Wilhelmina, d. van Johannes Wijnands en Maartje Johanna v. 't Hoenderdaal Gerritje, d. van Jan v. Veldhuizen en Fiederika v. Dijkhuizen Een buiten huwelijk geboren kind. Albertina Johanna, d. v. Wouter Deijs en Joanna Theresia Werij. Ondertrouwd: Elbert v Deuveren en Geertruida Everdina van Rouendal Willem Ernst Hendrik Ludeking en Everharda Hendrika Arler Cornelis Albertus v. Wageningen en Hendrienlje Steenbeek Hendrikus Olivier en Dina Pietemella de Wilde Dirk Mus en Grietje Binsbergen Wilhelm Brouwer en Evertje Binsbergen Gerrit Arler en Jacoba Anna ten Hoeve. Uit het Schoenmagazijn van LANGESTRAAT 78 TELEPH. 351 Kwaliteit en vakkundige bediening doet u nimmer tot een ander adres be sluiten. Aan 't zelfde adres uitvoering van solied reparatiewerk. Aanbevelend, ALS B0VÈN. Gehuwd: Johannes Beus en Hen drika Maria Smink Hendrik Peterse en Johanna Blondina Delnat Hein Dijk en Hermijntje Hoek Klaas Willem Koop en Lubberta Hermina Btlderbeek. OverledenLeendert Giljam, 14 mnd. Johanna Hendrika Boerssen, 62 jr., wed. v. Bernardus v. Goor Alouisius Marinus Josephus Alleman, 29 jr., ongehuwd Willem v. der Horst, 78 jr., wedr. v. Hillechien Bergman Gerrit Steenbeek, 57 jr., echtgeD. v. Pieternella Josephine Dilleworde Ruth v. Essen, 78 jr., wedr. v. Aaltje v. Essen Hermanus Everardus v. Sweden, 78 jr., echtgen. v. Christina Johanna Petronella Franck. Woudenberg. GeborenAntoon Cornelis, z. van Godfried Kervel Othello Velker en Aal'je van Domselaar. Gehuwd: Marinus Johannes van Asseit en Maria Velthuizen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs Urens Digtrictsbours roor Intercomm. Arbeid»- bemiddeling. Achter Davidahof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen ran 8'/j121/» van 67Va Zaterdags van 8'/i12l/j uur. Aanvragen van Werkgever» op 24 Juli 1912. 2 kantoorbed. mann. 1 kappersbedienden 1 kok 1 koperslager (leerl.) 1 meubelmakers 3 schilder 10 timmerlieden 1 werkvrouw 1 typiste Aanbiedingen van Werkzoekenden op 24 Juli. 1 bankwerker (hulp) 2 kantoorwerksters 2 boekdrukkers 1 mach. poetser 1 behanger-stoff. 7 magazijnknechts 6 broodbakkers 27 opperlieden 82 grondwerkers 4 schilders 1 huishoudster 6 schoenmakers 1 houtdraaier 18 sigarenmakers 1 cigari 11 osorteerster 2 sigarensorteerders 1 glasmaker 6 slagers 2 fabrieksmeisjes 1 spiegel vergulder 1 buffetbedienae 1 steendrukker 1 Grof-bankwerker 1 olieslager 1 kantoorbedienden 1 politoerder mann. 1 schoensnijder 2 kantoorbedienden 1 reizigers vrouw. 1 schippers 1 kellner8 1 stokers 3 kleermakers 4 straatmakers 2 koetsier 5 stukadoors 2 kruideniersbed. 2 tuinlieden 1 letterzetters 1 suikerwerker 2 loodgieters 5 veldarbeiders 2 loopknecht 4 voerlieden 122 losse arbeiders 1 werkvrouwen 2 machinale-hout- 1 winkelbediende bewerker 1 uniformpetten* maker Voor aanvragen van werkkrachten door pa* troon» woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tut de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. TeL Int. 374. DeElzas Volks en Kulturvragen Dit keurig uitgevoerde album, waarvan noch de samenstellers noch de uitgevers mij bekend zijn, bevat een keui collectie van gereproduceerde photo's van Elzas Lotharingen. Blij kens een tweeden titel ligt bet in het bedoelen der samenstellers, aan te toonen de natuurlijke eenheid en de cultureele samenhang van Oberrhein- land en Zuid-Dutschland, en stelden zij daartoe het motto»Niet de Rijn stroom, maar de bergrug der Voge- sen geeft in bet westen de werkelijke natuur-, spraak en kultuurgrens aan. Dan volgen korte beschrijvingen van volkstypen en kleederdrachten, ver handelingen' over taal en literatuur, over volkskunst, over monumentale aichitectuur en beeldende kunsten, en ten slotte een reeks van uitspra ken zoowel van Elsasche, Franscbe, Duitsche en Eugelsche zijde over de natuuilijke saamhorigheid van den Elzas met Duitschland. Het behoeft zeker geen betoog, dat waar ik in den aanvang van de illustraties ge waagde, dat deze bij de artikelen over kleederdrachten, en monumen tale architectuur een lust voor bet oog zijn. Want ik kan het uit eigoo aanschouwen getuigen, do betreflende landstreek is van een bijzondere schoonheid. Het kon dan ook aan de samenstellers niet moeilijk vallen de collectie zoo uitgebreid te maken als ze geworden is. Reizigers door die landstreek, voor zoover althans met de kodak gewapend hebben moeite met het bepalen van keus ten aan zien van het mooiste, en niet zelden heb ik het meegemaakt, dat reizigers alleen vaD Strassburg enkele dozijnen platen meebrachten. Van die schoon heid geeft ook dit album weer een keurig beeld. Het zal dan ook niemand verwonderen, dat het Duitsche volk met weemoed in het hart van deze schoone landstreek afscheid heeft ge nomen. Hoe zeer het bezit van Elzas Lotharingen velen ter harte ging be wijst ook dit boekwerk, dat belaas moet worden bijgezet in de rij van oorlogsgeschriften, welke teveraeefs zijn geschreven. J. C. W.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2