NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Gemeenteraad. No. 38 Zaterdag 6 September 1919. 48e jaargang. WEELDE. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. VERSCHUDT WORNSIMG RN ZATERDAG. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever O. J. Bureau: Langestraat 77. SLOTHOUWER Telepbooon. 09. AD VER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Oroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zoodra de mensch vervulling heeft gevonden voor zijn eerste en noodzakelijkste levensbehoeften, doen het verlangen naar geiiot en gemak, het ingeboren schoonheids gevoel ook hun rechten gelden, en prikkelen den mensch om zijn leven als het ware uit te breiden en zijn omgeving zoo genoegelijk en zoo schoon te maken, als zijn ontwikkeling hem toelaat. Een der eigenaardige kenmerken van den mensch bestaat in het streven naar vooruitgang en krach tens dezen karaktertrek wendt de mensch, na de noodwendigheden des levens verkregen te hebben, zijn blikken naar andere geriefelijk heden en voordeelen des levens. Wij zijn éénmaal zoo geschapen, dat wij leven kunnen naar alle zijden, dat al de vermogens onzer ziel zich kunnen ontplooien dat wij zooveel geluk kunnen smaken, als waarvoor wij vatbaar zijn en een opgewekt genoegen kunnen schep pen ie allerlei zaken, die niet tot de noodwendigheden des levens behooren. Is het dan ook in sommige ge vallen rechtvaardig weelderigheid en uitspatting te veroordeelen Op zichzelve en in het algemeen beschouwd, kan de weelde alleen door al te groote strengheid met een donker oog worden aangezien. Weelde begint, waar men den grenspaal van het onmisbare en noodzakelijke achter zich heeft; en, zoodra het leven zich maar iets verheven heeft boven den harden worstelstrijd om zich tegen gebrek te vrijwaren, ziet men de menschen bezig in het streven om door verschillende uiterlijke gege vens hun welbehagen in het leven te vermeerderen. Zijn de nooden van het leven vervuld, ieder zoekt op zijn manier naar de geriefelijk heden des levens, naar iets, dat volgens zijn inzicht en smaak, ge schikt wordt geacht om een schoo- nen glans over zijn leven te ver spreiden. Bij alle menschen echter staat de weelde niet onder de tucht van het gezond verstand en vooral niet onder de hoogere tucht van het geweten. De weelde is reeds on gezond, wanneer zij als modezucht niet anders dan zinnelooze afwis seling bedoelt. De weelde is on gezond, wanneer zij door smake loosheid valt in het overladene. De weelde is ongezond, wanneer zij pronkzucht, uittardende praal zucht wordt: men ziet haar heden dikwijls bij door den oorlog rijk gewordenen, bij dwazen, topzwaar geworden door hun geld, in het bezit gesteld van iets, dat zij niet weten te gebruiken en die zich verbeelden bewondering, eerbied te zullen afdwingen, omdat de tooverstaf in hun handen is, die alle dingen, door het hart begeerd, onder hun bereik brengt. Maar de weelde is vooral on gezond, wanneer de geregelde rangschikking is verzuimd, die het noodige vóóraan stelt. Vele men schen zoeken eerst het aangename en daarna pas het nuttige. Stuit men soms niet op een weelde, die den indruk maakt van een rijk geworden kind te zijn, dat zijn vader niet durft noemen? Er zijn burgermenschen. die zich wennen aan een kwistige, overdadigelevens- wijze, welke, zoo zij niet tot onder gang leidt, toch die rustige ver zekerdheid onmogelijk maakt, waar toe anderen bij meer ingetogen inrichting der huishouding zich weten te verheffen.Er zijn am bachtslieden, die bij fiksche ver hooging hunner loonen toch niet tot welstand komen en, na een zomer vol ruime verdiensten, des winters, eer zij het vermoeden, gebrek voor hun deur zien staan. En wat te zeggen van de ver waandheid bij enkelen in de hoo gere standen, die alleen maar om vol te houden, wat zij nooit hadden moeten beginnen, er toe komen zich in de hachelijkste ondernemingen te wikkelen? Een spreekwoord zegt: Het is niet alles goud, wat er blinkt. Waarlijk niet! Er is ook verguld zilver en verguld koper niet minder. En als men nu maar ronduit zeide, dat het geen goud, maar zilver of koper is, dan was de schade nog niet zoo groot. Maar men wil het vaak voor goud doen doorgaan en daar ligt het gevaar. Men stelt zich tevreden met den schijn, die anderen bedriegen moet, maar ten slotte bedriegt men zichzelf het meest. Laat ons waar zijnHebben wij goud, het dan op prijs gesteld en er iets goeds mede gedaan, anderen en onszelven ten nutte Hebben wij slechts zilver of-koper, dan er rond voor uitgekomen, dat het geen goud is. Laten wij vooral onthouden, dat niet de uiterlijke weelde, maar het gemoed alleen rijk maakt, het gemoed, dat in werkzamen ijver, met vrome te vredenheid, zich geeft aan zijn plicht. In de Dinsdagmiddag gehouden openbare vergadering van den ge meenteraad werden de nieuw gekozen en herkozen raadsleden op de ge bruikelijke wijze geïnstalleerd. Na bet af)eggendergevorderdeeeden(beloften) zeide de voorzitter bet te betreuren dat in dezen Raad ook geen zetel door eene vrouw was ingenomen. In stede dat de evenredige vertegenwoordiging partijstrijd met zicb zou voeren is spr. er van overtuigd dat zij zal werken tot heil der gemeente. De beer Hofland verklaarde dat door het tot zijn spijt niet aanvaarden van het urgentie program der S. D. A. P. door de overige fracties, zijn partij geen wethouderszetel wenscht. De beeren Kroes, Veis Heijn en Jorissen verklaarden achtereenvolgens waarom zij zicb niet door dit urgentie plan wenscbten te laten binden. Ook maakte de beer Hofland bezwaar tegen bet zitting nemen als raadslid van Mr. A. van Traa, daar genoemde heer directeur is der F. van Lanscbot- bank, waarmede de gemeente in finan- tieele relatie staat. De heer Van Traa, toegevende dat bet een dubieus geval is, verklaart dat mocbt zijn lidmaatschap van den Raad onvereemgbaar zijn met zijne betrekking, bij aan de raadsvergade ringen verder geen deel zal nemen. Hij behoudt zich echter voorde quaestie aan bet oordeel vao Ged. Staten te zullen onderwerpen. De heeren Hofland, Mr. Stadig en van Hardenbroek werden in de com missie benoemd om deze zaak nader te onderzoeken. Een voorstel van den voorzitter om dat onderzoek dadelijk staande de vergadering, te doen plaats hebben werd met 11 tegen 6 stemmen verworpen. Daarop werden de beeren Veis Heijn en Jorissen als wethouders herkozen. In de vacature Mr. Dr. Verboef werd gekozen A. T. C. baron van Harden broek van Ammerstol, in de vacature Eysink de beer C. Ruitenberg. Daar laatstgenoemde evenwel slechts 8 van de 18 stemmen kreeg verklaarde bij de benoeming niet te aanvaarden. Op voorstel van den beer Kroes wordt de benoeming van den vierden wethouder aangehouden tot de vol gende vergadering. Daarop volgde rnedodeeling van de ingekomen stukken: Schrijven dd. 15 Augustus 1919 van bet bestuur der Rijwielpadver- eeniging U. M. O. Afd. Amersfoort, houdende verzoek een bijdrage van f 1200.uit de Gemeentekas te willen verleenen voor bet aanleggen van een rijwielpad vanaf bet Hotel »De Pyramide" langs de Leusderheide naar Oud Leusden. Naar B. en W. om advies. Afschrift van het besluit van Gedepu teerde Staten van ütrecbt dd. 18 Augustus 1919 tot handhaving van bet Raadsbesluit tot niet toelating van Jacobus Mebius als lid van den Raad dezer gemeente en het daar tegen door dezen ingediende bezwaar schrift ongegrond te verklaren. Schrijven dd. 18 Augustus 1919 van bet bestuur der Oranjevereeniging houdende dankbetuiging voor het ge- Domen besluit tot het beschikbaar stellen van bet voormalige H. V. C. terrein aan de Koninginnelaan voor de te houden feesten op 1 en 2 Sep tember 1919. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 20 Aug. van Mr. Dr. H Th. A. Verhoef, houdende ver zoek bem ontslag te willen verleenen uit zijne functie van lid van den Burgerlijken Stand en plaatsvervan gend voorzitter van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. B. en W. stellen voor dit eervol te verleenen. Schrijven dd. 26 Augustus 1919 van bet Bestuur der Geitenfokver- eeniging «Amersfoort" houdende ver zoek lot het houden van een geiten en lammeren keuring op een ge meentelijk terrein gelegen aan den boek Koningiorielaan en Barcbman Wuytierslaan, nabij bet Station op Dinsdag 16 September 1919. B. en W. stellen voor dit in te willigen. Schrijven dd. 27 Augustus 1919 van Mej. M. Meyer, houdende, ver zoek haar met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag te verleenen. Goedkeuring om aan N Veis Heyn, Wethouder en Dirk Veis Heijn, koop man, beide te Amersfoort, te ver- koopen een percee) bouwterrein. Men zal koniuklljke goedkeuring aanvragen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd 25 Augustus 1919 tot goedkeuring van het Raadsbesluit dd. 29 April 1919 om aan A. Scholte te Amersfoort te verkoopen een per ceel bouwterrein, alle gedeeltelijk. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 25 Augustus 1919 tot goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 3 Jnni j I. om aan J. L. van Nieuwenbuizen te Amersfoort te ver koopen een perceel bouwterrein groot ongeveer 1000 M'. Voor kennis geving aangeoomen. Schrijven van Mej. A. C. M. van den Werfhorst dd. 27 Augustus 1919, mededeelende, dat zrj baar benoeming tot leerares in de Fraosche Taal aan de Middelbare Handelsschool aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen Schrijven van Ditk Ruys en anderen dd. 28 Augustus 1919. waarbij be zwaren worden geopperd tegen het raadsbesluit van 29 Juli 1919 j.l. tot het verbreeden van de Bergstraat tot l2 M., wijl zij verwachten, dat eene verbreeding tot 9 M. voldoende zal blijken. In handen van B. en W. om advies. Schrijven van den Gemeente Secre taris om hem verlof tot afwezigheid te verleenen ingaande 7 September a.s. en eindigende 28 September d. a. v. Wordt ingewilligd. Daarop werd overgegaan tot bet be noemen der verschillende commissiën. Benoemd werden in Commissie van Wetgeving. Leden: Hofland,Nieuwendijk,Stadig, Van Traa. Plaatsvervangende ledenNoorde wier, Leinweber. Commissie voor de Bedrijven. Leden Hofland, Kraan, Oosterveen, Van Traa. Plaatsvervangende ledenRekké, Leinweber. Commissie voor de Fabricage. LedenOvereem, Kroes, Ruitenberg, Tromp vaD Holst. Plaatsvervangende ledenNoordman, Leinweber. Commissie voor de Financiën. LedenHofland, Kroes, Stadig, Tromp v. Holst. Plaatsvervangende leden: Polder, Nieuwendijk. Commissie voor den Keuringsdienst. Leden Polder, Nieuwendijk, Ooster veen, Leinweber. Plaatsvervangende leden: Noorde wier Ruitenberg. Commissie voor de Plantsoenen enz. Leden Overeem, Kroes, Ruitenberg, Tromp van Holst. Plaatsvervangende leden: Noordman, Leinweber. Commissie voor den Reinigingsdienst. LedenPolder, Noordman, Lein weber, Tromp »an Holst. Adviseerende leden: Wollswinkel, Van Daal. Plaatsvervangende lekenOver eem, Oosterveen. Reclame-Commissie Belastingen. LedenTromp van Holst, Kroes, Oosierveen, Ruitenberg. Plaatsvervangende leden: Rekké, Stadig. Commissie voor Maatschappelijk Werk. Leden: Rekké. Noordman, Tromp van Holst, Noordewier. Plaatsvervangende leden: Voskuile, Kraan. Commissie voor bet Onderwijs. Leden: Noordewier, Nieuwendijk, Stadig, van Traa. Plaatsverv. leden: Rekké, Ruiten berg. Commissie in het beheer van de zaken, in betrekking staande tot de rechtspositie van het personeel dei- gemeente en zijDe bezoldiging. Leden: Overeem, Kraan, Ooster- veeo Ruitenberg. Plaatsverv. ledenVoskuile, Vau Traa. Loting voor het verdeelen van den Raad in twee afdeelmgen. I: Kroes, Noordman, Hofland, Noordewier, Oosterveen, Stadig, Van Traa, Polder. IITromp van Holst, Leinweber, Rekké, Overeem, Kraan, Nieuwendijk, Ruitenberg. De Wethouders. I. N Veis Heijo, (plaatsv. Voorz.), Jorissen, (voorz.). II. Vacature (voorzitter)baron Van Hardenbroek (plaatsverv. voor zitter). Bij de rondvraag stelt de heer Hofland de vraag boe het staal met het beloofde surplus op de salarissen der onderwijzers. De voorzitter zegt dat dit wacht op een desbetreffend Kon. besluit. Op voorstel van den heer Polder wordt met 9 tegen 8 stemmen besloten de openbare ver gaderingen voortaan weder des avonds te houden. De publieke tribune zal nu weldra wel te klein blijken om al zijn partijgenooten te bevatten. Na eeo enkel woord van den heer Kroes over de verbreeding van de Bergstraat sluit de voorzitter de ver gadering.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1