NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Complete Meubileering -^JUIKHHOÜWER HOF 46 No. 40. Zaterdag 20 September 1019. 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. ONZE TIJD. ZATERDAG 2? SEPTEMBER 1919, des middags i uur. zal worden-geopeiïd een BINNENLAND. Amersfoortsc ouran ABONNEMENTSPRIJS) Per 3 maanden f 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Glroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Iedere tijd heeft iets eigenaar digs, iets kenmerkends, waardoor hij zich van een vroegeren tijd onderscheidt. Ieder mensch is in zekeren zin een kind van zijn tijd, in zooverre hij in zijn tijd leeft en aan den invloed van dien tijd onderworpen is. Daarom zou het vrij overbodig kunnen schijnen iemand op te wekken om kind van zijn tijd te zijn. Maar indien men meende dit niet te mogen doen, dan zou men buiten de werkelijkheid omgaan. Immers wij treffen in de samenleving in onzen kring menschen aan, die wel niet geheel en al vreemdelingen zijn in den tijd, waarin zij leven, die weliswaar zich niet geheel aan den invloed van hun tijd kunnen onttrekken, maardie dit wel beproe ven, wier neiging, lust en streven daarheen gericht zijn om zoo min mogelijk gemeenschap te oefenen met het hedendie dan ook, waar zij maar eenigszins kunnen, als lofredenaars van het verleden, dien goeden ouden tijd, optreden En bovendien niet ieder, die zich van lofredenen op het verleden ont houdt, is daarom reeds kind van zijn tijd. Maar is dan voor ieder de tegen woordige tijd altijd zooveel beter dan het verleden? Zeker nietwie echter de geschiedenis van ont wikkeling en vooruitgang bestu deert, zal niet ontkennen, dat in iederen tijd, die uit een vroegeren tijd geboren is, iets betrekkelijk goeds gevonden wordt, dat al de achting en liefde van tijdgenooten waardig is. Wij gelooven immers aan 'den vooruitgang de ervaring dringt er ons toe, ook al zouden wij op een gegeven oogenblik, naar den schijn oordeelende, kun nen meenen, dat er eerder aan stilstand moest gedacht worden. Wees kind van uw tijd, is waarlijk geen overbodige verma ning. Maar hoe moeten wij haar verstaan? In welken zin moeten wij haar opvatten Is het de be doeling, dat wij gelijk kinderen, blindelings moeten volgen degenen, die ons wenschen te leiden? Neen, dat zal niemand ons ooit aanbe velen, maar wel, dat wij onzen tijd moeten leeren kennen, door gronden, begrijpen, dat wij er met onzen geest in moeten leven. Wij moeten onzen tijd doorzien, wij moeten er in thuis zijn, maar dat beteekent niet, dat wij hem on voorwaardelijk behoeven te be wonderen. Neen, wij mogen niet blindelings met alles ingenomen zijn, wat onze tijd voortbrengt het goede kunnen wij waardeeren, maar wij moeten den moed hebben ons tegen het kwaad te verzetten en het leelijke te veroordeelen. Wij mogen ons vooral niet laten meeslepenlaten wij zelfstandig zijn in ons oordeel, krachtig in ons handelenlaten wij onze neiging, onzen lust beheerschen laten wij meester zijn over onzen tijd door ons goede voorbeeld, door onze goede daad, door onze krach tige opwekking tot het goede. En zoo zal de tijd, waarin wij leven, werkelijk onze tijd worden. Er wordt in onzen tijd veel nieuws aangeboden en dat niet alleen op stoffelijk, maar ook en vooral op' geestelijk gebied. Wij zouden onze dagen die der nieuwe denkbeelden kunnen noemen, want bijria over alle zaken worden nieuwe beschouwingen geleverd,die naast de oude en tot nog toe gel dende geplaatst worden. Als men schen, die met hun tijd mee willen gaan, moeten wij dus een keus doen tusschen shet oude houden" en nhet nieuwe aanvaarden". Wanneer een nieuwe opvatting wordt verkondigd, stelt een groot deel van het publiek zich terstond vijandig daar tegenover, omdat zij zoo nieuw is. Men geelt zich niet eens de moeite ernstig te onderzoeken, maar houdt zich angstvallig aan het oude, de oogen opzettelijk sluitend voor het goede, dat mogelijk toch in dat nieuwe ligt. Nieuw en verkeerd zijn voor dit gedeelte Jvan 't menschdom ge lijkluidende woorden. Maar ook een groot deel der menschen begroet aanstonds alles, wat nieuw is, met uitbundig ge juich. Dit geschiedt dan eenvoudig, omdat het anders is dan het oude. Ook zij denken niet na en peilen vooraf de diepte van het nieuwe denkbeeld niet. Voor hen betee- kenen goed en nieuw ongeveer hetzelfde. Een ander, maar gewoonlijk kleiner tal menschen staat tusschen de genoemden in. Die tot dit ge deelte behooren, leeren het nieuwe eerst zoo grondig mogelijk kennen, denken rijpelijk over de gevolgen na, en houden zich zóó lang nog aan het oude, als noodig is, om geen oud schoeisel weg te werpen, vóór men een bruikbaarnieuw heeft. Laten wij ons best doen om kinderen van onzen tijd te worden, maar tevens laten wij over ons zelf heerschen dan arbeiden wij niet tevergeefs, dan komen de welvaart, de vooruitgang, het waar achtig geluk voor allen nadei hij. In de vereenigde zitting van de beide Kamers tot opening van de gewone zitting der Staten-Geoeraal is door 11.M. de Koningin, die zicb vergezeld van haar Gemaal op de gebruikelijke ceremonieele vyijze naar het prinsenhof bad begeven de na volgende troonrede uitgesproken: De omstandigheden, waaronder ik mij thans weder in uw midden be vind, zijn in menig opzicht gelukkiger dan in de laatste jaren bet geval was. Mij vervult innige dankbaarheid jegens God dat Hij ons vaderland voor de verschrikkingen van den oorlog heeft willen sparen. Leger en vloot hebben pal gestaan om onze onzijdigheid te handhaven. De diepgevoelde erkente lijkheid der natie blijve verzekerd aan de manneD, die bij de vervulling van hult plicht jegens bet vaderland zicb groote opofferingen hebben inoeteu getroosten. De gedachte, dat na de wereld beroering de toekomst op voet van vriendschap met de andere mogend heden wordt ingegaan, stemt tot dankbaarheid en tot voldoening. Alleen werd bij de regeling van de uitkomsten van den oorlog ons land gewikkeld in een geding waarvan onze verhouding tot België de invloed onderging en waarbij ik geroepen werd voor de rechten en dé belangen van den staat en voor Zijne zelf standigheid met nadruk op te komen. In innige gemeenschap met mijn ganscbe volk gaan mijne gedachten uit naar Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen, in wier trouw en aan hankelijkheid de hechtheid en de kracht onzer nationale eenheid on dubbelzinnig tot uitdrukking kwamen. Nadat de totstandkoming van den Volkerenbond zal zijn verzekerd, zal de toetreding van Nedeiland aan uwe goedkeuring worden onderworpen. Vertrouwd mag worden, dat de overzeesche aanvoer der meest nood zakelijke producten voor afzienbaren tjjd verzekerd is. De levensmiddelenvoorziening blijft intusschen, in verband met de be langrijke prijsstijging, mijoe volle aandacht eischen. Ofschoon in belangrijke mate de werkloosheid is afgenomen, zal toch het noodige. verricht worden om door het uitvoeren van werken en het bevorderen van ontginningen, de ar beidsgelegenheid te vergrooten. De uiterst kostbare maatregelen, welke de verzorging van de geestelijke en stoffelijke belangen van mijn volk vordert, en de bij voortduring booge stand van de prijzen stellen eischen aan 's lands schatkist, die mij met groote zorg vervullen. Ondanks de bevredigende opbrengst van 's Rijks iiinlilelen en den invloeit -au de uiei uwe medewerking bereids tot stand gebrachte maatregelen tot versterking van inkomsten, wijst de ramiug voor d»n komenden dienst een belangrijk tekort aan. Bovendien zijn regelingen in voorbereiding, die geen uitstel kun nen lijden, en eene aanzienlijke ver meerdering van uitgaven noodig maken. Afgescheiden van deze onvermijdelijke uitzetten van uitgaven, is met bet oog op den financieelen druk, dien de be lastingen reeds op ons volk leggen en nog zullen leggen, noodzakelijk, dat h«t doen van nieuwe uitgaven tot het uiterste beperkt worde. Tot verkrijging van de dringend noodige versteiking der middelen zullen in de eerste plaats do te dien einde bij u ingediende wetsontwerpen uwe aandacht blijven vragen. Verdere voorstellen worden in gereedheid ge bracht en zullen u binnenkort worden aangeboden. Hierbij staan op den vooigioml e«,.e beid- log up uneven vari weelde, eene li cale herziening van het tarief van invoerrechten, eene belasting op tabak, sigaren en siga retten en eene uitbreiding van de zegelbelasting. Een wetsontwerp tot wijziging van eenige bepalingen van bet Burgerlijk Wetboek betreffende het wettelijk erfdeel zal u worden aangeboden. Wettelijke bepalingen tegen het raakeu van woekerwinsten zullen u worden voorgesteld. Een wetsontwerp tot regeling vari den rechtstoestand der amblenaien zal worden ingediendhet overleg omtrent de administratieve rechtspraak zal worden hervat. Met de uitvoering van hel gewijzigde artikel 192 der Grondwet, in het vorig zittingsjaar aangevangen, zal ter vei- kiijging van bevrediging op onderwijs gebied wordeu voortgegaan Nevens de reeds aanhangig gemaakte ODt-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1