ElecMecïÉcliBnii S. SMIT B. RUITENBERG Hzn. Math. Withoosstr. 9. Probeer eens 't schoeisel GEBRS. KROES ie Nienwe ENGELSCHE STOFFEN voor DEMI-SAISONS, WINTER OVERJASSEN en DAMES-COSTÜUMS BegrootingBirRSsteloos. J. v. HAMERSVELD Jr Advertentiën. J0H1NNAJAC0BABLQM AMSTÊL-BIEREN MINERALE WATEREN LIMONADES Utrechtschestraat 49 officieren van gezondheid, artsen en ook enkele dames. De burgemeester wees in zijn ope ningsrede op bet feit dat waar Amers foort wat betreft zijn reinigingsdienst korteo tijd geleden nog zeer ten ach teren was, de gemeente thans in bet bezit is van bet nieuwste en beste op dit gebied. De directeur van den reinigings dienst den beer Beenbakker gaf daarna een beknopte verklaring van het reini- gingsprocé le en toonde eenige appa raten voor woningoiilsmetling. Een vertegenwoordiger van de firma Remeveld, die de machines beeft ge leverd. verklaarde de werking der machinerieën en toonde de inrichting. Uit hetrS€hoenmagazijn van LANGESTRAAT 7S TELEPH. 351 Kwaliteit en vakkundige bediening doet u nimmer totega-aftder adres be sluiten. Aan 't zelfde adres uitvoering van solied reparatiewerk. Aanbevelend, ALS BOVEN. Het gebouw 14 M. lang en 1t M breed is aan de sti aatzijde afgesloten door een muur, waarin twee ingangen zijn aangebracht, n.l. één voor de reine en één voor de onreine zijde. De onreine afdeeling bestaat uit een lokaal van 7 M. lengte en 6 M. breedte. Indu gedeel te staat een waschmachine, 1 tafel en 1 rek voor berging van goederen, wanneer niet alles in eens in den oven kan worden geborgen, en een kast voor woning ontsmet tingsmiddelen en toestellen. Tegen den binnenmuur ziet men de cirkel votmige deur van den ontsmetlings- oven, met daarvoor drie rails in den vloer, waai van twee dienen voor de geleiding van de neerklapbare voetjes van het wagentje, dat binnen in den oven is en dat daaruit gerold kan woideu om bet te pakken met de te oinsmetten goederen eu eeu voor de deur. Voor de onreine zijde is voorts een wagenambrte, waar de goederen uit den wageD gebaald kunnen worden, welke tevens toegang geeft tot het ketelhuis met brandstofienbergplaats. Het rijtuig, waarmede de besmette goederen aaugevoerd worden, kan onmiddillijk na bet ontladen ter plaatse worden ontsmet; daartoe is een water leiding naast de deur aangebracht, waaraan een slang verbonden kan worden. Aan die slang zit een straal- pijp met lysolreservoir, zoodat de wagen ruim met water, vermengd met lysol, kan woiden uitgespoeld. Dit spoelwater loopt in een zinkput en wordt daarna nog weder met eeu ont smettingsmiddel vermengd, waarover later. De mm en zijn tot een hoogte van 1',/ M. bezet met witte tegels en daarboven wit afgepleisterdde hoeken zijn zooveel mogelijk rond afgewerkt Z'-s ramen geven overvloed van licht. Ten behoeve van ventilatie kunnen deze alle van boven naar beneden openslaan. Vanuit bet onreine lokaal kunnen de ontsmetters gaan naar de kleed kamer, die weder onmiddelijk is ver bonden met de badkamer. Na een bad genomen te hebben, kunnen zij weder naar een andere kleedkamer gaan om zicb te kieeden. Beualve voor bet personeel, is er ook nog een kleed- en badkamer voor het publiek. Al deze kamers zijn ook rondom, tot een hoogte van 17, M. met witte tegels bezet. De reine afdeeling bestaat uit een lokaal van 7 M lang en 6 M. breed en is op dezelfde wijze voorzien van licht- en luchttoevoer, als de onreine afdeeling. Bij de uitgang is ook een wagen- ambrie voor de verzending van de reine goederen. In alle afdeelingen zijn de vloeren van graniet en is een zinkputje aan gebracht. opdat elk deel voldoende gereinigd kan worden Deze zink- p ujes loozen allen in een raengput w ike gevuld is met creoline. Van biHiuil komt liet water in een septic tank, om vervolgens afgevoerd te woelen naar bet riool. Het voornaamste deel der ontsmet tingsoven met toebebooren, is een vacum-formaldehydeoven van de Maciiineiabiiek »Reineveld« te Delft. H-t is de tweede ontsmeitingsoven, die door deze firma is geleverd. De Reineveld vac.uumoven is voor zien van een dubbelen wand. De bin nenwand beeft bovenin een reeks openingen, waardoor ringruimte en binnenruimte met elkaar iu verbin ding staan. In de binnenruimte wordt de wagen met goederen gereden. De wagen is voor alle zekerheid, tegen bevochtiging, voorzien van een dak met afloopgooten en doorlaatgaten. Onder in de binnenruimte loopt over de gebeele ovenlengte een buis met gaatjes, zijnde de zuigbuis van den stoomstraalzutger. De Reineveld racuumoven heeft slechts een centrale kraan, welke door een handwiel wordt bewogen. Dit handwiel is van nummers voorzien. Stelt men bet handwiel op 1, dan begint de luchtzuiger te evacueeren. Een vacuummeter wijst bet bereikte vacuum aan. Onder aan den oven hangt een foimalineverdamper van speciaal materiaal, dat niet wordt aangetast Aan dezen verdamper zit een kraan met slang. Is voldoende vacuum be reikt, dan zuigt men door deze slang de gereedgemaakte formakineoplossing in den verdamper en sluit daarna de kraan. Men stelt nu het handwiel op 2. De luchtzuiger blijft evacueeren maar nu wordt levens stoorn toege voeid aan een serpentijn, die in den verdamper, de formaline verbit. De waterdamp met formaldehyde stroomt door een aantal verbindingspijpjes in de ringruimte. Zoolang het goed in de binnen ruimte nog niet genoeg verwarmd is, condenseeren de dampen in de ring ruimte en vallen in den verdamper terug. Eerst als in de binnenruimte de vereischte temperatuur heersebt. treden de dampen door de boven- opening. vanuit de ringruimte daarin binnen, maar dan condenseeren ze ook niet meer op de goedeien, zoo dat deze niet noodeloos vochtig worden. Nadat de dampen de binnenruimte zijn ingetreden, doordringen zij de goederen en daarna den zuigbuis naar den lucbtzuiger. Hierin is een thermometer met electrische hel ge plaatst. Als de dampen deze thermo- meiei bereiken stijgt de temperatuui en begint zij te bellen. Men kan dan rekenen, dat de ontsmetting begonnen is en baar nu volgens inzicht van den leider laten voortduren. Acbt men de ontsmetting afgeloopen, dan stelt men het handwiel op 3. De centrale kraan laat nu lucht toe in de zuigbuis. geeft stoom aan een grooten serpentijn, onder in de binnen ruimte, en verbindt door een tweede pijpleiding het bovendeel van den oven met den luchtzuiger. Deze blijft evacueeien, het vacuum verdwijnt echter door de binnen- iredencle buitenlucht. Deze wordt door de serpentijn verhit, doorstroomt de goederen van onder naar boven,ver hit deze en neemt de achtergebleven fnrmaldeliy *e mede. O 2ST T T7- 2ST Gr ZE31ST Tel. 243. UTRECHTSCHESTRAAT 26 Coupeur aan huis ie ontbieden. Deze serpentijn geeft eeu groot voordeel aan den Reineveldoven. Zij verhindert namelijk bet achterblijven van formaldehyde als paraform in de goederen. Deze paraform-vorming nu, kan alleen vermeden worden door ventilatie met verwarmde luebt. Deze methode is echter tot dusverre bij geen enkele oven toegepast. Naeenigen tijd ventileeren, zet men de centrale kraan op stand 0, waarbij de luchl- zuiger ophoudt te werken en opent den oveo, ter verwijdering der goederen. De gecondenseerde formaline kan gedurende stand 3 (ventileeren) zonder bezwaar worden afgetapt. Behalve voor vacuum-formaldehy ie ontsmetting, kan dezelfde oven worden gebruikt met stroomei de stoom. De centrale kraan zet men dan op 4. Hier tij treedt stoorn onder in de i mgi ui mie, doorstoomt deze en treedt, na voldoende verwaï minu. na eenigen tijd in de binnenruimte. Ook bier is dus overmatige bevochtiging onmoge lijk. De luchtzuiger zuigt de lucht onder de stoom uit, evenals bij 2 Hierbij gaat eveneens een thermometer bellen ais de stoom bij den condensor komt Men zet nu de centrale kraan op 5. De lucbtzuiger wordt dan stilgezet, baar zuigleiding afgesloten, de con- densor-seroentijn krijgt koud water. De sloom drukt nu een veiligheids- klepje open op den condensor en ont snapt in een afvoerbuis. Hierdoor wordt de vereischte strooming onder houden. De ontsmetting door stroomende stoom wordt vooraf gegaan en be ëindigd met ventilatie door warme luebt, volgens 3. De temperatuur der stroomende stoom kan tot 1030 eu nog hooger worden opgevoerd Uit een en ander blijkt, dat ge tracht is eene inrichting te verkrijgen, die voldoet aan datgene, wal voor een goede ontsmetting noodig is, en waarbij is gelet op de belangen van het personeel en de omgaving Moge de resultaten doen zien, dat de met zorg samengestelde inrichting aan de verwachtingen in alle op zichten voldoet. Naar wij vernemen heeft tbans Geloof en Liefden bij de verkiezing Notabelen besloten tegenover de hae ren H. Noorman, H. van Ommeren en P. van Veen, die aan de beurt van aftreding zijn. geen candidaten te stellen, terwijl de kiesvereeniging gelijk reeds werd gemald, voor.de drie andere te vervullen vacatures aan beveelt de heeren G. A. L. Spelberg, H. A. Pothoven en H. Beenhakker. De stemming heeft plaats Vrijdag 17 October e.k. Het bestuur der Protestanlsche Armenloterij meldt ons, dat de verlo ting dit jaar zal plaats hebben op 28 en 29 October, inplaats, van zoo als vroeger, in December. De Amersfoortscbe Kruideniers- Vereeniging deelt in eene advertentie in de plaatselijke bladen mede, dat door haar de verkoopprijs der vrije suiker is gesteld op 52 cent per KG. Voor dat hiertoe is O'ergegaan werd aan de directie van het Levensmid delenbureau eene exploitatie-rekening overgelegd, waaruit ten volle bleek, dat inderdaad den verkoopprijs alles zins gemotiveerd is en genoemde direc tie dan ook overtuigd is, dat de winkeliers in dezen niet meer vragen dan absoluut noodzakelijk is. In een openbare vergadering der plaatselijke afdeeling vari de commu nistische partij sprak de heer Sneevliet over >de reconstructie van bet kapi talisme*. Het slot van 's mans redeneoring was dat niet Versailles de nieuwe boodschap beeft gebracht, maar dat wij ons heil hebben te wachten van ile Russische bolsjewisten Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Als batig saldo der onlangs bier gehouden mode-shaw is door de beeren Hanselaar en Van Rossum aan het •Roode Kruis* een bedrag ter band gesteld van f150. De plaatselijke electriciteitsver- bruikers zijn de afgeloopen week wederom verscheidene malen de dupe geweest van de te geringe capaciteit der Centrale van de Eerste Noord- Holl. Electrische Maatschappij. Deze maatschappij beeft blijkbaar te veel hooi op baar vork genomen. Het heet nu wel dal door den oorlog de centrale niet kon worden uitgebreid, maar dat zijn slechts uitvluchten. Het geldt bier niet alleen bet ongerief van des avonds van licht verstoken te zijn, maar (loor de klem-industrie is tevens voor honderden guldens schade ge leden. Wij meenen er dan ook bij ons gemeentebestuur op te mogen aan dringen dal het zorge vooi een zoo spoedig mogelijke aauslutting bij bet provinciale net. De heer H. van der Laan slaagde voor het examen Boekhouden A van de Nederl. vereeniging tot beoefening der Handelswetenschappen. De dames J. A. M. Jansen, A. Mooy, M. A. B. Naber, H. G. M. Uit zetter, W. Pijpers en A. A. Kycya slaagden te Utrecht voor het examen vrije- en ordeoefeniugen. Een blinde verpleegde uit bet Armenhuis te Amsterdam, die met een mede-verpleegde aan het zwerven was gegaan werd bier door zijn reis genoot aan zijn lot overgelaten. Onze politie zorgde voor zijn opzending naar Amsterdam. De oud-vliegerofficier J. B. Lioni hield j.l. Dinsdagavond een populaire voordracht over de luchtvaart, bare ontwikkeling en toekomst. De voordracht door lichtbeelden opgeluisterd viel bij bet talrijk op gekomen publiek blijkbaar in den smaak, getuige bel herbaalde applaus Een begin van brand op dert zolder van bet koffiehuis van den heer Van den Heuvel, Langestraat hoek Stoovestraat, weid Maandagmiddag door de politie met behulp van oen «Minimaxa gebluscht. Men schrijft uit Barneveld aan bet »N. v. d. Dag*: De makelaar J F Barends te Baatti heeft voor zijn principaal te Doorn in publieke veiling aangekocht de hofstede »Groot Middelaars, onder Stoulenburg, voor f31900. Zooals men weet beeft deze make laar ook het «Huis te Doorn« voor den ex-Keizer aangekocht. Uitbreidingsplan der Gemeente. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken bekend dat het plan van uitbieiding der ge meente Amersfoort, vastgesteld in de raadsvergadering van 30 September 1919, voor een ieder ter visie is go. legd aan bet Bureau van Openbare Werken, Achter Davidshof 2 Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Vanaf 1 October zal de Gemeente lijke Arbeidsbeurs geopend zijn: des morgens van 8y, I2y, uur en des middags van 23 uur; 's Zater dags van 81/, —127, uur's Maandags en 's Vrijdags bovendien 's avonds van 67,77, uur. DE DIRECTRICE. Men verzoekt ons mede te deelen dat bet zittiugsuur voor de Brandstoffen-Commissie nog steeds en uitsluitend is lederen Vrijdag 's mor gens van 1011 uur, ten kantore Appelmarkt. Ter kaasmarkt van j.l Maan dag 6 October werden aangevoerd 28 wagens, bevattende 64u0 K. G. kaas. De prijs liep van f 68.tot f 76. Handel was vlug. -^fncosrwBÉoort VRAAGT PRIJSCOURANT BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 3 Oct. tot en met 9 Oct. 1919 Geboren Bertha, d. van Gosewinus Gerhardus Veenendaal en Grietje van den Burg Antonius Johannes, z. van Wilhelmus van den Bedem en Gijsberlha Maria van den Tweel Jacobus Johannes Maria, z. van Jo hannes van Empelen en Wilsje Kerkhof Hein Marie Antoon, z. van Hein van Laar en Maria VerhoefElisa beth, d. van Arie Deys ep Willemjjntje van der Veer Maria Gijsbertba, d. van Hendrik Horsten Johanna Koppen Bernadina, d. van Francois Wilhelm de Caes en Cornelia Lidewei Groeue- woud Guikje, d. van Sippe Overwijk en Tiijutje Faber Arend, z. van Johannes Knoppers en Aartje van de Peut Marcelis Josepbus, z. van Willebrordus van dei Putten en Maria an Ballegooy Johannes Gijsbei tus. z. van Martuius v. Keken enGeiarda v. Pluuren Catrma Johanna Marie, d. van Wilhelmus Bunmk eri Sophia E.eiaida Willigenburg Jau,z. van Otto Metborst en Jannetje v. Ginkel Hendrikus Albertus, z. van Teunis v. Drie en Aaltje Bouwman Bieu-, netta Eliza Clasina d. van Gerard v. Renselaar en Eltse Clasma Wijn berger Gerardus z. van Willem Dijkhuizen en Maria Philomenav Gorp. Oidertrouwd: Otto Gerardus Hen driks en Geertruida Vink Wouter v. Dijkhuizen en Hendrika Maria de Groot Willem v. d. Klashorst en Alida Groot Herman Wassink en Geessien Spakman Arie Versluis «n Jenneke van Bergbem. GehuwdWouterus Cliristoffel Marie Reinboud en Antje v. Ruitenbeek Simon Antonius v. Kalveen en Jobanna Peek Petrus Joannes Defeu en Wilhelmina Arlar Wilhelmus de Winter eo Maria Geertruida v. Dijk Dirk Gijsbertus Middelman eu Martha Maria Eek Joban Bakker en Celia Paardekooper Pieter Jo hannes de Groot en Tjitske Stolberg. Overleden; Trijntje van der Hoef, oud 33 jaar, echtgenoot van Johannes Hannessen Tennisje Veldhuizen, oud 53 jaar, eebtgenoote van Lam- hertus de KruijfïElisabeth Johanna Kempeneers, oud 17 maai-iden Een als levenloos aangegeven kind Jo hanna Jacoba Doets, 58jr.,echigeiioote van Peter Abasuërus Johannes Blom Petionella Geertruida Mulder,61jr., ongehuwd. Woudenberg. Geboren: Wouter, z. van Gerrit Harskamp en Anije Bouwmeester. Jannetta Maria, d. van Evert van Egdom en Jannetta Maria vari Wolfs winkel. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercoram. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen vaD 812l/a e> van 23 uur; Zaterdags van 8'/,IS1/, unr; bovendien 's Maandags en 's Vrijdags van 61/, 7'li nor. Aanvragen van Werkgevers op 6 Oct. 1919. 1 bankwerker 1 verwarmings» 1 broodbakker monteur. 1 dagmeiden 1 brouwtechnisch 9 electricien ingenieur 1 directrice vleescb- 3d metselaars warenfabr. 9 meubelmakers 5 harmoniumbouwers 1 meubelmakers- 2 harmoniumstemmers leerling 1 huisknecht 1 plaatwerker 3 kantoorbed.fman1 magazijnjongen 1 keukenmeid 3 stukadoors 1 kleermaker 10 timmerlieden 2 letterzetter 1 uniformpetten. 2 hulpmonteur maakster 1 automob.-monteur 1 werktuigkundig* teekenaar Aanbiedingen van Werkzoekenden op G Oot. 1919 1 bankwerkers 2 boekdrukkers 7 broodbakkers 1 gas- en waterfitter 70 grondwerkers 1 glasmaker 4 kantoorbedienden mann. 1 id. vrouw. 1 koetsiers 1 kruideniersbed. 6 loopknecht 88 losse arbeiders 1 kantoorwerkster 1 machine poetser 2 magazijnknechte 1 metaaldraaier 1 meubelmaker 1 opzichter 11 opperlieden 1 rijwielhersteller 5 schoenmakers 1 sigarensor teerdere 1 slagers 1 spiegelvergulder 1 olieslager 1 staaldraaier 1 schipper 2 stokers 1 straatmakers 2 stukadoor 2 suikerwerker 2 timmerlieden 2 veldarbsiders 1 voerlieden 1 wagenmaker 3 werkvronwen 1 winkelbediende Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakpiaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arheidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. RECLAME. Wie in 1920 Kommies of politie agent wil worden, moet terstond inlichtingen vragen bij P. BOER, Nieuw-Amsterdam. Heden overleed, onze ge liefde Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Mevrouw geboren ~D<hET8, in den ouderdom van 58 jaar. P. A./f. BLOMJ 3. J/J. VANJJ® WAAL- Blom. Th. 17AN DB WAAL. N. Sl BLOM. G. BOPM—Bijl Kleinkinderen. AMERsFOOR'ft'&Lfctober 1919. Utrechtscheweg 1. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Eenige en algemeene 'kennisgeving.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2