NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 47. Zaterdag 8 November 1919. 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BETER. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.: Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tgdelijk slechts Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 71. Telephooon 09. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wie medegevoelt met de men- schen, in wier midden hij leeft, en acht geeft op toestanden, die hem omringen, is niet bij machte een zeker gevoel van wrevel te onderdrukken en de verzuchting te smorenAch ware het maar beter! Gaarne zouden wij de wereld rondom ons heen, de menschen en toestanden in overeenstemming zien met onze begeerten en onze wenschen. Maar aan wie de schuld, dat de kloof zoo breed is Voor een deel aan onszelf. Wij verzetten ons niet, wij getuigen niet luide en niet lang genoeg tegen de fouten en de gebreken, die wij waarnemen en aanschouwen. En waarom doen wij dit niet? Ach, wij dragen wel in ons een ideaal, daar is wel in ons een getuigenis van een betere wereld, maar dit is niet levendig, niet vast genoeg, wij zijn er ons niet genoeg van bewust en daarom spreekt het niet en openbaart het zich niet naar buiten. Dezelfde gebreken, die wij in anderen ont dekken, kleven ook ons aan en houden het betere, het hoogere in ons onder. Wij hebben wel edele gedachten, wij gevoelen wel iets voor het schoone, het goede, den ernst, de waarheid, de liefde, maar hoe staan wij nog onder de macht der zinnelijkheid, hoe heb ben wij nog te strijden met onze zelfzucht, wat kost het ons een strijd om de geboden in ons »gij zult" en »gij zult niet" te ge hoorzamen Indien onze wensch is dat de wereld rondom ons heen anders worde en beter, dan moeten wij ons niet bepalen bij een klacht, maar dan moeten wij de handen aan het werk slaan, een onberis pelijk voorbeeld geven, krachtig getuigen. De geest van leugen en zelfzucht kan niet bestaan, wanneer men zich door een geest van waarheid en liefde laat beheerschen Daar zal ijver ontstaan om de hartstochten te beteugelen en hun gevolgen te keeren) indien wij, die de noodzakelijkheid van dezen arbeid betoogen, daarin krachtig voorgaan. De ontwikkeling van hart en gemoed zal bij het onder wijs op den voorgrond treden, indien ouders en voogden maar nadrukkelijk toonen, dat zij van den desbetreffenden eisch niets laten afdingen. Er zal een ernstige toon in de samenleving gaan heerschen, indien wij er maar zorg voor dragen, dat deze aanvankelijk in onzen kring wordt aangeslagen. Van het oogenblik af aan, dat wij vast staan in den dienst van het goede, dat de drang van het ge weten ons beheerscht, is de zege praal van het goede verzekerd. Machtig is het kwaad wel' zteer zeker, het grijpt vernietigend om zich heen, maar, dat het in staat zou zijn de deugd, het goede te overheerschen, neen, dit nimmer meer. De macht van het kwaad is immers geen blijvende macht, de invloed, dien zij uitoefent niet onuitwischbaar, de kracht waar over zij beschikt niet onverderfe lijk. Is de heerschappij der ge weldenaars niet na betrekkelijk korten tijd ondergegaan en het geen zij gewrocht hebben uiteen gespat? Waar is het, dat spel en woeker groote winsten aanbrengen, maar waar is het ook, dat aldus verkregen bezittingen spoedig weer verdwijnen en den bezitters vaak eerder tot schade dan tot voordeel zijn. Ware het kwaad inderdaad instaat het goede te overwinnen, dan zou het goede, de deugd noodzakelijk zwak moeten zijn, moeten bezwijken bij de aanraking met het kwaad. Maar neen, het goede is niet zwak, het bezwijkt niet, integendeel het zegeviert, het is machtig, het is bestand tegen den tand des tijds. Beter moet het worden, rondom ons en het zal beter worden, wanneer het beter is in ons. Laat ons dit ernstig bedenken en alzoo krachtig helpen aan het stichten van het gebouw, dat wij hopen te zien verrijzen. 45 uur. De Eerste Kamer heeft de Arbeids wet aangenomen. Spoedig zal de Koningin baar bekrachtigen. Daarna op nader te bepalen tijdstip treedt zij in werking Dan zal Nederland inzake de be perking van den arbeidsduur zelfs verder zijn gegaan dan de internationale arbeidswetgeving voorschrijft. De Eerste Kamer beeft het ontwerp met algemeeue stemmen aangenomen. In de Tweede stemden alleen de communisten er tegen. Er was dus zeldzame eenstemmig heid. Niet, omdat allen zonder onderscheid de wet goed vonden. Maar omdat allen besofteo, dat bet niet anders kon. De loop der wereldgebeurtenissen drijft met hevige stuwkracht in deze lichting. Zelfs een man als de heer Stork, wiens heele rede een bestrijding was van het ontwerp, eindigde met vóór te stemmen. Toen dachten we aan een parle mentair moment van een jaar of tien geleden. Regout bestreed bevig het arbeids-contract, maar stemt er voor. Zelfs op oogenblikken zegt de Tel. dal de groot-werkgever voelt: bet moet. drijft zijn instinct, zijn positie, drijft zijn beele wezen er vaak toe om de wet toch eerst te bestrijden. Zoo krijgen dan vele arbeiders spoedig, en vele anderen over eenigen tijd, bun acbt-uren-dag, hun vrijen Zaterdagmiddag. Een stuk levensvreugd! Maar Zal juist bij de arbeiders nu het besef levendig zijn, dat zij tegenover de gemeenschap een zwaren plicbt te vervullen hebben Ten bate van hen is deze wet er gekomen. Van hen mag in ruil daarvoor ge- eiscbt worden: intensieve arbeid. Dit is thans meer dan ooit hun plicht geworden. De invoering van de nieuwe rege ling zal stellig met moeilijkbeden gepaard gaan. Maar dit sta voorop: de productie mag daarvan geen last ondervinden. En het zijn allereerst de arbeiders, die biervoor te zorgen bebben. Tegenover de nieuwe vreugde, die zij in den korteren arbeidsdag ont vangen, staat een nieuwe plicbtde plicbt van den méér dan ooit pro ductieven. intensieven arbeid. Als gevolg van den oorlog is echter over de geheele weield bet verschijnsel der arbeids-scbuwbeid te bespeuren. Hier zwakker, ginds sterker. Het is onze vaste overtuiging, dat dit tijdelijk zal zijn. Wanneer in een land krachtig wordt gewerkt om bet levenspeil der arbei ders te verheffen, om ben wat meer dan tot dusver te doen loopen aan den zon kant van bet leven, dan zullen ook die arbeiders zelf den plicht van den intensieven arbeid meer en meer beseffen. Zorgen de arbeiders dan, dat ook in productief-economiscb opzicht ons een plaats in de voorhoede verzekei d wordt. De woningnood. In verband met den woningnood leest men m bet voorloopig verslag der Tweede Kamer Door sommige werd bet aantal be- noodigde woningen op 300.000 ge schat. Deze zouden zonder den grond gemiddeld f 4000 per stuk kosteo. Daar bovendien tal van woningen onbewoonbaar verklaard moeten wor den, zal in de eerstvolgende jaren- voor woningen 1600 millioen gulden noodig zijn I Hierbij komt voor den grond 160 a 200 millioen. Voor subsidies voor woningbouw is 7 millioen uitgetrokken. Dit achtten verscheidene leden veel te weinig. Anderen berintierden, dat 50 millioen voor voorschotten voor woningbouw is aangevraagd. De eerstbedoelde leden waren van oordeel, dat ook dit verre van vol doende is. Eenige leden bevalen aan bouten woningen te bouwen, indien, gelijk het geval schijnt te zijn, vol doende waarborgen tegen brandgevaar te verkrijgen zijn. Door auderen werd opgemerkt, dat de scbaarscbte aan bout iD de landen, waarvan dit betrokken wordt, bet bouwen ook van steenen woningen op groote schaal zeer bemoeilijkt. Een buitengewoon congres van den Middenstandsbond zal in den loop van dezen winter plaats bebben te Amsterdam. Op dit congres zal een voorstel van het bestuur in behandeling komen, strekkende de leden van den Midden- standsraad, die namens den boud daarin zitting hebben, elk jaar te benoemen. Tol vice-voorzitter van den bond is gekozen de heer H. de Giaaf, te Dordrecht. Er is in ons land een plan in uitvoering, om wegens het beëindigen van den grooien oorlog te komen tot de stichting van een Nationaal Vredes- fonds, nationaal, omdat bel zal zijn samengebracht uit alle rangen en standen, uit alle gezindten zonder onderscheid van ons volk. nationaal ook, omdat bet zal strekken tot ver heffing van de kracht van onze natie op wetenschappelijk en maatschappelijk gebied. De gevoelens van dankbaarheid, die ieder rechtgeaard Nederlander moeten bezielen voor bet (eit, dat oos land, van onmiddellijk oorlogsgeweld is veire gebleven zullen hun uiting vinden in de samenbrenping van een groot fonds, dat wetenschap en maatschappij in baar strijd voor vooruitgang zal dienen De bewogenheid der tijden, waai in een goed doel zoo licht door een beter wordt achterhaald en de onzekerheid omtrent den omvang van bet bijeen te brengen fonds maken bet bezwaarlijk reeds thans een bestemming voor de saamgebrachte gelden vast te leggen. Uitgaande echter van de algemeene gedachte, dat in de komende tijden veel zal moeten worden opgebouwd, dat ons land zal moeten worden vooruil- gebracht op geestelijk en stoffelijk gebied door de bestudeering en toe passing der wetenschap te bevorderen, door de zwakken te helpen en de sterkeren bij te staan zal t.z.t. de beslissing omtrent de juiste bestem ming van bet fonds worden gelegd in banden van H. M. de Koningin als bet Hoofd van Staat, met welke keuze H. M. zich zal willen belasten. De secretaris-generaal in alge- meenen dienst mr. J. B. Kan, die, zooals gemeld, een onderzoek heeft ingesteld in het Interneeringskamp te Harderwijk, beeft daar, bebalve met de kamp autoriteiten, geruimen tijd gesproken met bet comité uitdedaai verblijvende vreemdelingen, waarin verschillende nationaliteiten vertegen woordigd zijn. Verscheidene wenscben naar ver betering weiden ter kennis van den heer Kan gebracht eD waaraan zoo veel mogelijk zal worden tegemoet gekomen. Onder anderen zal zooveel moge lijk getracht worden den geïnterneer den werk te verschaffen: want dit was een wenscb, welke vooral op den voorgrond trad, terwijl maatregelen zullen worden beraamd om het ver blijf in de barakken te veraangena men. De klachten van de met de be waking belaste militairen worden van militaire zijde onderzocht; terwijl be vestigd kan worden, dal het geval, betreflende het schieten op en vei- wonden van den in het kamp *er- blijvenden Russischen kleermaker,dooi den auditeur-militair bij den betrokken Krijgsraad wordt onderzocht. De Woeker wet 1 De Middenstaiidsraail beeft gisteren hei ontwerp Woekerwet behandeld de Nij'verheidsraad zou bet hederr doen. »Hbl." Door den Minister van Ai beid is aan de gemeentebesturen het vol gende bericht: In verband met de liquidatie der weikzaamheden van het Kun. Nationaal Steuncomité en de opm-fTi ig van plaatselijke steuncomités zal de steun aan werkloozen veileend na dien datum voortgezet worden hetzij door de organen der wei kloosbeldsverzekenng hetzij door die van aimenzoig Een bijzondere voorziening is daarbij noo dig ten aanzien der werkloo'/.e le ien van die vereeuigmgen, welke lol bus- verre geen werkioozen kas hadden docb wel reeds baar reglementen voor zoodanige kas aan mij lei goedkeuring bebben toegezonden, en wel zoolang daarvan de goedkeuring om bijzon dere reden nog niet kon geschieden. Tot deze veieentgiiigeri behonien onder meer de Nederi. Bond van Mannelijke en Vrouwelijke Arbeiders in de Kledingindustrie, de Ned Boud van Cbr. Arbeiders in de Kleding industrie, rle Ned. R.-K. N ra si- r— en Kleermakersboini St. Gerardus Mujella, de Ned. Neutrale Bond van Arbeiders in de Kleeimgindusti ie, de Federatieve Bond vao Arbeiders in de Kleding industrie, de Ned Federatie van Trans portarbeiders, de N«d. R K. Sieen- fabiiekarbeideisbond St. Stepbanusen de Ned Bond van Ai beiders in het Landbouw-, Tuinbouw-, en Zuivel bedrijf. De bijzondere voorziening is noodig tot bet goedgekeur de reglement in werking treedt. Wat nu de leden van zoodanige vereeriigingen aangaat, die de bereid willigheid zicb ie verzekeren bebben getoond, geeft de Minister in over weging de steun verleening voor zoover de leden in de gemeente wonèii na 3 November voort te zetten tot den datum dal bet reglement werkloozen in werking treedt De koeien zuilen voor de belft door bet Rijk en de andere belft door de gemeente worden gedragen. Mocbt bet Kou Nat Steun comité een grooter percentage in- de uitkeenngen voor zijn rekening bebben genomen, dan zal de Minister dit eveneens doelt. Coer'e Liederkwartet. De Utrecbi-cbe S mienten Zang-er- eeniging: Coers' Lied zal een uitvoering van Liederen van Grooi-Nederiand geven door Coers' Liederk wai let, Kwartet van de Koninklijke Veieeni- giog: Het Nederlandsche Lied, op Maandag den I7den November 919 des avonds klokslag te acht uren in het Gebouw voor Kunsten en Welen- schappen te Utrecht. Alleeuzang zullen zingen eveneens de leden van Coers' Liederkwartet Mej. Janna B'andsma. Amsterdam Boven-stem: Meviouw Jacoha Dres den—Dbont, Amsterdam. Lage vrou wenstem: Louis van Tuldei's G< a ve hage, Hooge slem eu Jac. Pb. Caio, Utrecht, Grondstem. De vleugelbespelirig geschiedt door Sem Dresden. Amsterdam. E"enals Coers L'edi-rkooiKnor der Koninklijke Vereeniging: Her Neder landsche Lied, dat uit goede krachten bestaat en het eigen Lied ree.ts menig triumf deed vieien, heeft Coers'- L'e- dei kwartet bet voornemen door heel ons Land uitvoeringen te doen plaats hebben om de Idee van hel Neder-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1