HIEUW E Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. HSoEiHE feuilletönT Een pijnlijk geval. buitenland. binnenland. So. 53 Zaterdag 20 December 1010. 48e jaargang. verschijnt woensdag en zaterdag. WOENSDAG 24 DECEMBER. Plaatselijk ftieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per po.t door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stekken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1 ENT1ËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. BERICHT. In verband met het a.s. Kerstfeest zal het eerstvolgend nummer onzer oourant verschijnen op De Administratie. In de zorgen, prikkelingen, ver drietelijkheden van het dagelijksche leven gaat menigmaal het evenwicht der ziel, het volhardend geduld en de blijmoedige, vrome levenslust verloren. De ongeduldigste en on- tevredenste menschen zijn niet diegenen, die in het vuur van zware beproevingen staan, maar zij, die zóó verwend zijn, dat zij ook de kleine wederwaardigheden des levens niet kunnen uithouden,- de kleinste hindernissen niet te boven kunnen komen. In deze gedachte ligt inderdaad een diepe waarheid. Bergen van bezwaren kunnen wij beklimmen, langs afgronden van zorgen ons bewegen, zelfs den breeden stroom des doods overtrekken; maar tegen de kleine moeielijkheden, dc dage lijks voorkomende proeven voor ons geduld en weerstandsvermogen zijn wij niet altijd bestand De kleine hindernissen op den levens weg, die van weinig beteekenis schijnen in vergelijking met vele bezwaren en gevaren op de levens reis, zij zijn meestal de eigenlijke oorzaak van het gebrek aan op gewektheid en blijmoedigheid. Als de bezigheden, door ons voor den dag vastgesteld, tengevolge van allerlei kleine storende voor vallen niet kunnen worden uit gevoerd, als een der huisgenooten gedurig ons ongenoegen, ja onze drift gaande maakt; als onze kleine zwakheden en gebreken ons ge durig in den weg staan in het grijpen van het beste, dan ontstaan er hindernissen voor ons humeur, ons karakter, waarover wij zeker zullen struikelen. Eeo jong schilder, met veel talent, die zich echter miskend roeit, en, daar zijn inkomsten hem niets beters toe staan, gewoon is zijn maaltijden thuis te gebruiken op een boekje van zijn met krantenpapier gedekte tafel, werd door een bekend zakenman uitgenoo- digd met bem te komen dineeren in een der eerste restaurants. Men kan zicb gemakkelijk indenken, dat deze uitnoodigiDg van groote be teekenis was voor den scbilder, die op het gebied van lekker eten in bet gebeel niet verwend was. Hij nam dan ook nauwgezet zijn voorzorgsmaat regelen en gebruikte bij voorbaat maar vast bij de koffie niet bet kleine broodje, dat hij eiken dag naar binnen placht te weikeD. Een schrijver van buitengewone Vele ouders en opvoeders zijn, in hun teedere liefde voor de jeugd, geneigd alle hindernissen te ver wijderen. Laat de kinderen on bezorgd genieten, zoo heet het; er komt later ellende genoeg Dit is goed bedoeld, maar een teeken van zwakheid Zulke liefde wapent niet, maar verwekelijkt. Natuurlijk behoeft men de teleur stellingen voor hen niet te gaan opzoeken, gelijk die onderwijzer deed, die zijn leerlingen een buiten tochtje beloofde, en toen allen zich opgewekt in de school hadden ver zameld, spraknGaat maar weer heen! Mijn doel was alleen jullie aan teleurstellingen te gewennen." Ook mogen wij ze niet zwartgallig maken, of het vertrouwen in de menschen ontnemen. Inderdaad, al die ellende komt vroeg genoeg. Maar we behoeven ons toch niet in te spannen om alle hindernissen weg te nemen. Of het dan niet opvoedkundig is het kwaad te voor komen, de aanleiding tot eenigen misstap te verwijderen, evenals het de taak van den goeden geneesheer is ziekten te voorkomen? Maar het is immers niet altijd mogelijk al deze aanleidingen te voorkomen? Evenmin als het mogelijk is alle moeielijkheden uit den weg te nemen. Laat ieder zich daarbij troosten met de gedachte, dat het verre van verkeerd is ze zelf die te laten doorworstelen. Tot hulp en bijstand is er voor het liefhebbend hart gelegenheid te over. Later is de mogelijkheid om alles weg te nemen geheel voorbij; hoe zullen zij zich dan houden? Is het dus niet uit een zeker oogpunt, goed voor den mensch, dat hij in zijn jeugd het juk leert dragen? Vele kinderen hebben de ge woonte bij het maken van hun schoolwerk alles wat zij niet aan stonds weten aan hun ouders te vragen. Sommige ouders helpen hen dadelijk, menigmaal met een onuitsprekelijk geduld. Anderen gaven, die ook in vergetelheid leefde, viel eenzelfde uitooodiging van den beschermer der kunstenaars ten deel. Hij was iets meer gewend dan de schilder, daar bij met het schrijven van kleine schetsen voor verschillende Zondagsblaadjes, een werk dat eigenlijk ver beneden zijn waardigheid was, net zooveel verdiende, dat bij bij machte was zijn maaltijden buitenshuis te ge bruiken al was bet dan ook maar in een der kleine volksrestaurants, waar men voor betrekkelijk weinig geld zijn buik vol eten kan en toch de vol doening smaakt van buiten de deur gegeten te hebben. Nu gebeurt bet wel eens meer in de wereld, dat een zakenman door omsiandigheden verhinderd is op tijd aanwezig te zijn, wanneer bij met iemand een afspraak maakt, dus vonden onze schilder en onze schrijver het heelemaal niet vreemd, toen de be paalde persoon op bet afgesproken uui oog uiet aanwezig was. Zij waren laten hen zelf zoeken en helpen ze hoogstens op weg bij dat zoeken. Zij nemen de bezwaren niet weg, maar helpen hen de bezwaren te dragen. Men leere het kind werken; groot geworden, zal het op eigen wieken drijven en voor zichzelf zorgen Dikwijls zijn de ouders bezorgd voor den omgang met andere kin deren. Zeker, niet genoeg toezicht kan daarop gehouden worden. In menig jong gemoed is vergif in- gedruppeld door verkeerden om gang. Met verstand te waken, de kinderen zelf met omzichtigheid aan te sporen is plicht, maar laat ze dan verder gaan en zien uit eigen oogen. Een paedagoog heeft geschreven, dat het doel, waarnaar de ouders ten opzichte van hun kinderen moeten streven, is: zichzelf over bodig te maken. Er ligt een diepe gedachte in die opmerking. Neen, men behoeft niet te vreezen, dat tengevolge daarvan de band met het ouderhuis zal verbroken wor den. Hij zal integendeel hechter worden, wanneer de kindei en lee- ren inzien, hoe waarachtige liefde hen wilde wapenen voor 's levens strijd, hen wilde opmerkzaam maken op de hindernissen en zóó toerusten, dat hun beter ik daar door geen schade lijdt. Laten de ouders de taak der opvoeding aldus ter harte nemen. Een aanklacht tegen bet communisme. [)e Times publiceert den volgenden oproep, uitgevaardigd door de besturen van 21 vakbonden en gericht tot alle arbeidersvanWest-Europaen Araei ika, welke afkomstig is van de arbeiders van een groote Russische stad, welker naam niet wordt genoemd om voor de hand liggende redenen. De Times laat om dezelfde reden de namen der bonden weg, welke echter in haar bezit zijn. De oproep luidt: tiouwens al vóói den overeengekomen tijd aanwezig en brachten eenigen tijd door, met voor de deur been en weer te slenteren. Zij voelden zich heel erg, want ze vonden, dat in een dergelijke zóó weelderige omgeving, als het restau rant, waar zij ten eten genoodigd waren, er wel een beetje houding bij mag komen. Na eenigen tijd geaarzeld te hebben, trekken zij eindelijk de stoute schoenen aan en treden door de revojverdeur het restaurant binnen. Zij zoeken een tafeltje uit, vlak bij bet raam en een gedienstige piccolo snelt naar hen toe en vraagi hen of hij »de heeren soms van hun jas en hoed kan ontlasten Gaarne maken zij hiervan gebruik en de kleine jongen met zijn blauw uniformjasje veel te royaal met gouden knoopjes versierd verdwijnt naar een kapstok, waar hij een groezelige regenjas met een ge weldig groeten flambard van den Rusland, dat zoo lang geleden heeft, is het slachtoffer geweest van een communistisch experiment, dat op groote schaal is gedaan. De misleide Russische arbeiders, in wier naam schaamtelooze overweldigers bel land durven regeeien, verklaren voor de geheele wereld, dat het communisme niet uitvoerbaar is gebleken De com munisten hebben een burgeroorlog veroorzaakt, welke in de wereldge schiedenis geen gelijke b«eft. Zij heb ben bet land in bloed gedompeld, de industrie en den landbouw verwoest, bet transport vernietigd en het volk gebiacht in een slaat van vei hongering en groote armoede. De politiek der communisten beeft den moieelen standaard der bevolking verlaagd en alle gevoel voor recht en gerechtigheid uitgedoofd. De communisten ti achtten de bout- geoisie te vernietigen, welke histoi iscbe diensten heeft bewezen bij bet weik der cultuur. Zij hebben een nieuwe klasse geschapen, welke zich beeft verrijkt door roof, speculaties en mis bruik van de macht, welke zij zich had toegeëigend. De Russische arbeiders keerer. zich van het communisme af als een valscbe leer en van de communisien als veile demagogen en verklaren, dat om het geluk in de toekomst te verzekeren en om de noo iige sociale hervormingen te verkrijgen, zij het pad der evolutie verkiezen, hand m hand met de Rus siscbe intellectueelen en het vrijwil ligersleger, dat strijdt om Rusland te bevrijden van bet juk van het com munisme en aan alle volken welke in ons land leven, de ware vrijheid en gerechtigheid waarborgt. Het reizen naar Duitschlaud. Door de directie derNedeil spoor wegen is bepaald, dat in verband met de vele en plotselinge koeisverschillen geen plaatsbewijzen naar Duitschland mogen worden uitgegeven dan 's daags te voren. Woningbouw t De Minister van Arbeid heefl inge diend een wetsontwpip, houdende schilder en eeo verschoten winterjas meteen de sporen van langjarig ge bruik vertoonenden hoed van den schrijver ophangt. Een kellner komt op hen af en vraagt wat de heeren willen gebruiken. Gelijktijdig antwoorden de beide kunstbroeders: We zullen voorloopig nog niets gebruiken, want wij wachten nog iemand. De kellner trekt zich terug en is reeds aan een naburig tafeltje druk doende, het tafelgerei in orde te brén gen. De wachtenden komen in de stemming en hebben wel lust om elk een glas port te bestellen. Chic gekleeds dann-tjes aan taf Itjes uit de buurt kijken hen welwillend aan De tijd snelt voort Ik krijg honger, zegt de schilder na eenigen tijd. De sein ijver veiklaait eveneens bonger te hebben en kijkt eens op zijn horloge, (lij begiijpl niet, waarom de gastüeei, die toen beloofd verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen te Amersfoort, noodig voor don bouw van 400 arbeiderswoningen, ter voor ziening in den woningnood. Complot Spoorwegriieven I Door de pohue te Woerden is de hand gelegd op een complot spuor- wegdieven. De in hei complot betrokken spoor wegemployés schijnen op bepaalde plaatsen aan de spoot lijnen bon medeplichtigen te hebben. Kwam bv des nachts langs een zeker liaj ct een góedeientieln, waarop eemg.- tot de bende beboerende beambten dienst deden, en de kans was schoon, dan werden op zulk een -vaste plaats de pakketten enz. van hun gading uit den trein geworpen en door den handlanger in de een of andere schuilplaats vei borgen Het ligt voor de hand, dat het ontdekken van op deze wijze gepleegde fraude zeer moedijk is, daar fouil leering of huiszoeking btj het betrok ken spoorwegpersoneel natuurlijk zon der resultaat bleet. Aan deze moeilijk heid moet het dan ook wor den geweten, dat de politie zoolang in liet duister is blijven tasten omtrent de eigenlijke hedrijvers van de spoorwegd el-tallen, die, vooral op het traject Ui recht Gouda den laatst^n lijd ZOO veelvuldig Zijn voorgekomen. Kenir. Agenda voor de Openbare Ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag 22 December 1919, des avonds 7 uur, zoo noodig voortzetting Ditr-dag 23 December 1919, des namiddags 2 uur. 1. Ingekomen stukken en criede- deelingen. 2 Benoeming van leden voor ver schillende commissies weg< ns perio dieke aftreding. 3. Benoeming van een curator aan het Gymnasium wegens periodieke aftreding van Mr. J. C. Graaf van Randwijck. 4. Benoeming van leden voor de Commissie van Toezicht op het Liger Onderwijs. hart aanwezig te zuhen ziju. zoo lang op zich laat wachten Zijn eetlust zou haast voorbijgaan door dat lange, in spanning, afwachten van de dingen, die komen zouden. Zouden ze soms beetgenomen zijn? denken ze. Neen, zoo iets is onmoge lijk, maar ze vinden tocb wel, dal het wel beel erg lang duurt voordat bun gastheer komt. Als we maar eens opstapten? Maar de schilder merkt op, dat hun hoeden en jassen door den piccolo wie weet waarheen gebracht zijn. En bovendien zijn er hoe langer zoo meer menschen in de zaal gekomen en zij, die nergens een plaatsje kunnen krij-en, werpen boo/e blikken op de twee kunstenaar-, dje zonder l" eten een zoo mooi tafeltje bezet houden, waar Wel vooi acht personen plaats aan is. Het is net of de oher-ke|iner, die met afgemeten seftueden door de zaal op en neer wandelt hen wan trouwend aankijkt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1