HIEVWE *Èt Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. LIEFHEBBEN, So. 4. Zaterdag 24 Januari 1920. 49e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: FEUILLETON. Als in den goeden onden lijd... BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Lfionderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Er is een schuld, die nooit ge heel betaald kan worden. Deze is liefhebben. Niemand mag zich aan het afbetalen van deze schuld onttrekken en al kan zij nooit geheel worden voldaan, toch baart het streven er naar geen teleur stellingen en verdriet, maar schenkt integendeel voldoening en vreugde. Liefhebben is een plicht: onbe grensd is zijn gebied en zonder einde de taak, die hij oplegt. Liefhebben is zich bewust zijn, dat er krachten in ons sluimeren, waarmee wij iets moeten en kun nen teweegbrengen voor anderen, en het is tevens bereid zijn dit te doen. Het is in staat zijn ons tijdelijk voordeel, ons persoonlijk belang, onze zinnelijke neigingen op den achtergrond te stellen, het is bevrediging vinden in het leven voor anderen. Liefhebben sluit daar om geen veronachtzamen van onszelf in. Het eischt integendeel, dat wij ons trachten te ontwik kelen, te volmaken om goed en krachtig te zijn en daardoor wederom in staat anderen door woord en voorbeeld te dienen. Liefhebben is handelen, werken, weldoen, stichten en sterken, zich geven, zich toewijden. Liefhebben is leven. Ouders, die zich door niets er van laten terughouden om het waarachtig geluk van hun kind te bevorderen. Kinderen, die geen grooter genieten kennen dan bloe men te strooien op het pad hun ner ouders. Vriendschap, die niet zichzelf zoekt, maar hetgeen des anderen is, ziedaar liefde. Liefhebben is een schuld, die niet alleen nooit kan worden af betaald, maar die grooter wordt, naarmate men zich meer inspant haar te voldoen. Naarmate ons hart meer ontsloten is, vallen de nooden van anderen ons te eerder in het oog en naarmate de be- III. Slot/ Gedurende de volgende weken ging alles, zooals gewoonlijk. Het buis was vreemd stil en die stilte scheen een weerklank te vinden in Norbert en z'n vrouw. Het was zoo lang geleden dat ze met elkaar alleen waren ge weest, dat ze soms schuw leken voor elkaar. Ze spraken over algemeene dingenze lazen elkaar wat voor uit de courant, als menscben doen, die elkaar niets meer te vertellen hebben. Toen, op een dag, toen hij zooals gewoonlijk naar de City ging, volgde Viola bem in de gang en nam zijn hoed van den knop. Het was een kleine attentie, die bem toch verteederde. «llc zal geen jas noodig hebben, hoefte om te helpen grooter is, komen de gevallen, waarin onze hulp wordt vereischt, veelvoudiger onder onze aandacht. Heeft eens de lietde ons genoodzaakt het be lang der onzen te behartigen, iederen dag neemt onze belang stelling toe en hebben wij eens iets mogen toebrengen tot hun heil, des te levendiger gevoelen wij de behoefte ons ook verder daaraan te wijden. Die schuld, die nooit geheel kan worden afgedaan, moe ten wij toch altijd trachten te voldoen, ook zelfs, wanneer ziekte ons kwelt en wanneer de levens avond daalt. Immers ook de kranke en zwakke kan den tol der liefde betalen, al zij het slechts door een woord of door een blik, die van gelatenheid, onderwerping, dank, dat is liefde, getuigt. Er zijn evenwel egoïsten, die hun eigen belang, hun zinnelijk vermaak boven alles stellen en die het ver gebracht hebben in zelf aanbidding en in zelfdienst en toch, diezelfden zullen u den een of anderen dag in hooge mate ver bazen door den lof der liefde en toewijding te verkondigen of, nog vreemder, door een of andere daad te verrichten, die niet anders wezen kan dan de openbaring van goed hartige belangeloosheid. Tijdelijk moge het menschenhart koud en onverschillig zijn voor de nooden van anderen, op den duur is het onmogelijk aan de stem van het beter ik, die liefde gebiedt, het zwijgen op te leggen. Er zijn, helaas, menschen, die zich geen inspanning getroosten, in wier mond, indien zij van liefde en toewijding spreken, deze woorden klanken zonder inhoud zijn. Maar in het leven van deze zeilde men schen komen oogenblikken voor, waarin een armzalig ledig zich laat gevoelen en soms de begeerte zich baan breekt om voor anderen iets te zien. Onze eigen ervaring leert ons, dat er oogenblikken zijn, zei bij. «Ja, ik zou ze tocb maar mee nemen,! antwoordde zij. «Het is Oostenwind en je moet geen kou vatten.c Ze bracbt hem tot het bek. «Gaat die trein van 5.54 nog van Camonstreet?! vroeg ze. Hij keek baar verbaasd aan. ilk weet bet niet. Waarom vraag je dat?! »Och omdat je dien vroeger wel eons probeerde te krijgen, weet je wel?! iJa, ik geloof, dat ik dat vroeger deed i nik heb zoo gedacht, nu nu de kinderen weg zijn, is 't wel eens erg eenzaam.» «Natuurlijk is het dat. Nou dag, ik zal het spoorboekje eens nakijken.! Dien avond waren verschillende menscben, die den hoek bij het waarin het ons een vreugde, een weelde is, voor anderen iets te zijn. Ja, liefde is ons beste, ons edelste deel. Het zou ook niet te wenschen zijn, dat er een tijd kwam, waarin de schuld, die men liefhebben noemt, afbetaald zou zijn, want het afbetalen zelf voldoet aan de behoefte van ons hart. Liefhebben, zich toewijden zijn natuurlijke uitingen van ons zieleleven. Was dit eens niet meer noodig, het leven zou zijn waarde en betee- kenis verliezen. Het is dus een weldadige beschikking, dat die taak nooit eindigt, dit werk nooit voltooid kan worden. Elkander liefhebben is de schuld, die op ons rust. Mochten wij het altijd beseffen en ook bij anderen dat besef wekken. Het is [onze plicht, blijmoedig, telkens weer de taak der toewijding te aanvaarden. Het is onze heilige levenstaak en hieraan onze krachten te wijden, is geen ijdel werk. Het einde zien wij misschien niet, doch rondom ons heen bespeuren wij toch wel iets van den invloed, door liefde geoefend en in ons binnenste wor den wij ons bewust, dat wij al strijdende in kracht zullen winnen. De uitlevering van den ex-keizer. Men meldt uit Parijs: De secretaris der Vredesconferentie overhandigde den Nederl. gezant een schrijven omtrent de uitlevering van den ex-keizer, waarin gezegd wordt De Nederl. Regeering is op de hoogte der redenen, die gebiedend eiscben, dat schending met voorbedachten rade van internationale verdragen, zoomede stelselmatige miskenning der heiligste menschenrechten tegenover iedereen, ook de hoogstgeplaatste persoonlijk heden, een speciale sanctie ontvingen, gelijk bij bet vredesverdrag is voorzien. De mogendheden wijzen terloops op de ernstige puniscbe schending van de Belgische onzijdigheid en Luxemburg, Mansion House omgingen, verwonderd een heer van middelbaren leeftijd, met een hoogen hoed en eeo lorgnet, te zien bollen naar 't station. Toen bij eenmaal in den trein zat, zei Norbert Ferwick tot zichzelf, dat hij een halve dwaas was, en daarmee gaf hij zichzelf een complimentje. Natuurlijk was hij een dwaas, maar bet was een beminnelijke dwaasheid. Herinneringen aan vroeger kwamen bij hem op en twintig jaren schenen zoo'n korten tijd. Dan zat Viola voor! 't open raam en verwelkomde bom met een glimlach, als hij van het station kwam. Soms riep ze «Hallo, Pradd!es.« wat de buren zeker heel dwaas zullen hebben gevonden. Zou ze er vandaag ook staan? Zou ze misschien naar bem staan uit kijken? Natuurlijk niet, die hoop was al te belachelijk, maar toen bij de straat, waar hij woonde, insloeg, op bet barbaarscbe, meedoogenlooze stelsel van de massa depoitaties, op de wegvoering van jonge meisjes te Rijssel, zonder bescherming, overge leverd aan de ernstige wreedheden, op de systematische verwoesting van gansche landstreken zondereenig mili tair nut, op den onbeperkten duik bootoorlog, waartoe behoort bet on menscbelijk achterlaten van slacht offers in de open zee en op het on noembaar aantal handelingen tegen non-combattanten en autoriteiten. Van al deze handelingen wordt de verantwoordelijkheid, tenminste de moreele, op den oppersten chef, die ze beval, en zijn hoogste macht mis bruikte om te schenden of te doen schenden de heiligste rechten van het menschelijk geweien, geschoven. De mogendheden kunnen zich niet indenken, dat de Nederl. Regeering lichter zal denken over de onmetelijke verantwoordelijkheid van den ex-keizer. Nederland zou zijn internationale verplichtingen niet vervullen als het weigerde zich met de overige naties te vereenigen bij het nemen van maatregelen om de begane misdaden te vervolgen of zulks minstens moge lijk te maken. De mogendheden, die het verzoek tot de Nederl. Regeering richten meenen op het speciale van het ver zoek te moeten wijzen. Zij hebben den plicht de uitvoering van art. 227 te verzekeren, zonder zich door argu menten te doen weerhouden, daar het niet gaat om zaken, die den gewonen weg volgen, daar zij een juridisch karakter dragen, maar ook daden vaD hooger internationale politiek legen het wereldgeweten gelijk die nimmer zijn gekend. De mogendheden zijn overtuigd, dat Nederland, dat steeds getuigde van zijn eerbied voor de wet en liefde voor het recht en dat een der eerste is, dat een plaats wil innemen in den Volkenbond, zich niet zal willen ont trekken aan de essentieele grondbe ginselen of aan de solidariteit der naties ten einde een herhaling te voorkomen van dusdanige catastrophen. Ook het Nederl. volk beeft er groot belang bij, dat aan den boofdaanleg- ger er van geen schijn van bescher ming wordt verleend door hem toe keken z'n oogen onderzoekend alle ramen langs. Er was niemand te zien. Hij had hard geloopen en hij moest 't wat langzamer aanleggen. Hij stood naar z'n sleutel te zoeken, toen de deur door Viola werd geopend. Haar gezicht was doodsbleek en baar lippen beefden. Dickie,! dat was alles wat ze kon zeggen. En hij begreep wat ze bedoelde. Het allerergste is gauw genoeg gezegd en begrepen in deze wonderlijke twintig ste eeuwsche beschaving. Hij las het telegram met droge oogen en droge lippen. De meid kwam iets later zeggen dat het eten op tafel was. Ze gingen zitten ze konden niets eten. Daarna gingen ze in deD salon zitten in een armstoel vóór het vuur. Ten slotte vond Viola de woorden «Toen hij wegging, was ik al zoo te laten op zijn grondgebied, of zijn berechting, door duizenden slacht offers geëischt, te verhinderen. Crediet aan Duitschland. Het Ministerie van Buiteniandsche Zaken deelt mede: Tusscben gevolmachtigde der Ned. en der Duitsche regeering is overeen stemming verkregen omtient een aan hun regeeringen voor te leggen over eenkomst betreffende een aan Duitsch land te verleerien crediet en den invoer van steenkolen. Nederland verleent aan Duitschland een crediet van f 200.000.000, aflos baar uiterlijk in 10 jaren. Van dit crediet zullen f 60.000.000 besteed worden voor de aankoop hier te lande van levensmiddelen van Ne derl. of Nederl.-Indischen oorsprong: f 140 000.000 is bestemd voor den aankoop van grondstoffen en zal het karakter dragen van een renouvelee- rend crediet (z.g. revolving crediet). Duitschland verbindt zich zijnerzijds tot de voortzetting gedurende 4 jaren van kolenleveringen, waartoe het zich had verplicht bij de kolenovereenkomst, welke tot 31 December 1919 van kracht was. Voorts is een bevredigende regeling getroffen de exploitatie van de in de onmiddellijke nabijheid der Lim- burgsch-Duitsche grens gelegen ko lenvelden, die reeds in handen zijn van eeD Nederl. maatschappij. Door deze regeling wordt die exploitatie voor een tijdperk van 33 jaar dienst baar gemaakt aan de kolenvoorziening van Nederland. De overeenkomst zal eventueel de goedkeuring vereischen van de Staten- Generaal. Tegen de duurte! De besturen van het N. V. V. en bet N. A. S. hebben aan den Minister van Landbouw een adres gericht, waarin, Damens 300.000 georganiseerde arbeiders bij Z.Exc. wordt aangedron gen, «zoodanige maatregelen te treffen, dat de prijzen van verschillende voor het levensonderhoud onontbeerlijke benoodigdheden, in hel bijzonder die van wittebrood, aardappelen, peul vruchten, vet, spek, visch, kleeding, schoeisel, dekking en brandstoffen, worden verlaagd tot een zoodanig bang. Ik voelde het.i «Ja.! Toen weer stilte een langen, langen tijd. «O, ik hield zoo van hem, vad. (maar «vader! scheen nu toch niet het juiste woord te zijn en ze veranderde het in den eersten naam den besten, dien haar te binnen schoot) »o, Pradd- les, bij was toch mijo kleine jongen.! Zijn hand ging naar de hare en zij nam die en legde die tegen haar wang. «O, waarom moeten zulke dingen toch gebeuren.! ïDat weet God,i antwoordde hij. Zijo hoofd was dicht bij het hare en haar vingers streelden het, liefkoosden bet, gleden door zijn nu dun geworden haar met een zachte bekende streeling. Toen, als bij intuïtie, boog zij zich voorover om hem eeo zoen te geven en zijn haar weor glad te kussen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1