UITVERKOOP Vaföa Pastilles. J. A. VAN BARNEVELD Plaatselijk Nieuws. I. Lwni MANUFACTURENHANDEL VOORTZETTING DER SPOTKOOPJES MANUFACTURENHANDEL Een verwaarloosde verkoudheid B. SCHOOLEMAN Gemengd Nieuws. HH. WINKELIERS! BORSTELWERK VALDA niveau, dat zij binnen het bereik van de massa der arbeiders vallen«. De Nederlandsche regeering heeft het door de geallieerde en geassocieerde mogendheden tot haar gericht verzoek om Wilhelm van Hohenzollern voor malig keizer van Duitschland uit te leveren geweigerd en o.i. terecht. Het heilige asylrecht toch staat boven alle politiek hoe internationaal die ook wezen moge. INGEZONDEN. Maastricht, datum postmerk. L. S. Een groote ramp heeft de provincie Limburg getroffen. Door den boogen waterstand der laatste weken zijn tal van plaatsen langs de Maas overstroomd, en duizenden bewoners ziju voor bet water moeten vluchten. Hoewel de schade nog niet is vast gesteld, laat het zich nu reeds aan zien dat deze zeer groot zal zijn. Ondergeteekenden doen bij deze een beroep op alle Nederlandsche ingezetenen om hen te helpen het lot der slacbtollers te verzachten. Van het bedrag der giften welke men ons wel zal willen toezenden zal 1/3 gedeelte bestemd worden voorde gemeente Maastricht, waarbij sinds eenigen tijd de plaatsen Heugem, Scbarnderweg en Limmel, welke zeer veel geleden hebben, zijn ingelijfd. Het overige, dus 2/3 gedeelte zal worden verdeeld onder de andere plaatsen in Limburg welke door den watersnood geteisterd zijn. Watersnoodcomité Maastricht Mr. L. B. J. van Oppen. Burgemeester van Maastricht, Voorzitter. R. Nafzger, Wei houder, Maastricht. Mr. II. Panlussen, oud-Wethouder, Maastricht. Mr. T. Janssen, lid van den gemeente raad Maastricht. J. B. H. Klijnen, id. J. H. Paris, id. Mevr. Th. Schoon—Philips, Maastricht. Mevr. B. HaenecourCoenegracht, id. Mej. M Schaepkens van Riempst, id J. Wijnands, Heugem. Ch. Grabal. Scharndei weg. J. A. M. Waszink, Limmel. Het beste adres voor alle soorten prima POETSARTIKELEN ENZ. IS EN BLIJFT KAMPSTRAAT 6 TELEF. 193 In de afgeloopen week kwamen er uit het Zuiden en Oosten van ons land onrustbarende berichten over den geweldig hoogen waterstand door braken van dijken en tengevolge van dien, onderloopen van verschillende polders. Steden als Maastricht, Nijmegen, Deventer en Zutphen om maar enkele te noemen, hebben enorm geleden, maar de omliggende dorpen nog on eindig meer. Amersfoort heeft weinig of niets daarvan bemerkt. Toch heeft het maar zeer weinig gescheeld of ook onze stad en hare omstreken had in dit droevig lot gedeeld. In het begin der week toch was men beducht voor de doorbraak der dijk bij Wageningen, die enkele zwakke plekken vertoonde. Was deze bezweken dan was geheel de Geldersche Vallei ondergeloopen MEUBELFABRIKANT, Hof 46, Amersfoort, 11 Levering van complete I %ieubileeringen tegen I prjjzen die elke concur rentie het hoofd bieden. Vraagt offerte zonder verbinding. en daar het water uit die streek door de in de Eem uitmondende beken moet worden geloost, zou ook onze stad er van gelust hebben. Gelukkig heeft men door doeltreffende maat regelen bet gevaar kunnen keeren. AMSTERDAMSCHE Langestraat 98 - Amersfoort ZIE ETALAGE ZIE ETALAGE KOOPJES! KÖ&WESI-jajOPJES AMSTERDAMSCHE Langestraat 98 - Amersfoort Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede, dat het in hun voornemen ligt, in verband met de reorganisatie van bet lager onderwijs, ingevolge art. 29.7 der wel tot regeling van het Lager Onderwijs de navolgende hoofden van scholen zonder voordracht over te plaatsen: 1°. den beer H. J. Veldhoen, thans hoofd aan school F aan de Lange Beekstraat naar een der uit splitsing van de uit de tegenwoordige school B aan den Leusderweg, voortkomende opleidingsscholen (C scholen) n.l. die aan de Wijersstraat; 2°. den heer E. Lindenhovius, thans hoofd van de school B aan den Leusder weg naar de nieuwe C-school aan de Jolian van Oldenbarneveltlaan 3°. den heei G. A. L. Spelberg, thans hoofd van school C (M U.L O school) naar de tegenwoordige school B aan den Leusderweg, waarin de M.U.LO - klassen van eerstgenoemde school zullen worden ondergebracht (B.- Schooll 4°. den heer B. J. Groenevelt, door Heerer. Gedeputeerde Staten d.d. 8 December j.l. met ingang van 16 Februari a.s. benoemd tot Hoofd der 12-klassige school E aan de Coninck- straat, naar de uit splitsing van deze school voortkomende 6-klassige A- scbool No. 2 aan de Coninckstraat 5°. den heer A. Veen, thans hoofd aan de 12-klassige school G aan de Puntenburgerlaan naar de uit splitsing van deze school voortkomende 6- klassige A-School No. 6; Met de vorenbedoelde overplaatsin gen kan de heer Schoolopziener in het District Utrecht zich volkomen ver eenigen, terwijl door ons en genoemde autoiiteit de navolgende voordrachten zijn opgemaakt voor de benoeming van hoofden aan de A-scholen Nos. 3, 4, 5 en 7. Voor de A-school No. 3 aan het Plantsoen bij de Coninckstraat: 1. F. Faber, onderwijzer te Amers foort 2. A. Besteman, onderwijzer te Rot terdam 3. K. Westerbeek, onderwijzer te Amersfoort. Voor de A-school No. 4 aan de Lange Beekstraat: 1. A. Besteman, onderwijzer te Rot terdam 2. K. Westerbeek, onderwijzer te Amersfoort; 3. J. W. Kiel, onderwijzer te Amers foort. Voor de A-school No. 5 aan de Lange Beekstraat: 1. K. Westerbeek, onderwijzer to Amersfoort; 2. J. W. Kiel, onderwijzer te Amers foort; 3. D. Brouwer, hoofd eener school te Nieuwe Niedorp. Voor de A-scliool No. 7 aan de Puntenburgerlaan 1. J. W. Kiel, onderwijzer te Amers foort; •2. D. Brouwer, hoofd eener school te Nieuwe Niedorp; 3. J. Grootboff, hoofd eener school te Ammerstol. Wij stellen u voor, den datum van ingang van vorenbedoelde overplaal- singen en van de infunctietreding van de benoemden door ons te doen be palen. In overleg met den heer School opziener in het Arrondissement Amers foort is door Burgemeester en Wet houders de navolgende voordracht opgemaakt voor de benoeming van een onderwijzer aan school H alhier: 1. M. W. Zandbergen, onderwijzer te Barchem bij Lochem; 2. H. Grollo, onderwijzer te Nijkerk 3. P. Th. Zijlstra, onderwijzer te Leeuwarden. De datum van infunctietieding van den benoemde zal nader door B. en W. worden vastgesteld. Blijkens advertentie in ons num mer van heden hebben de heeren Tolsma en Van der Wal hunne auto- vrachtwagendiensl Amersfoort— Am sterdam, die eerst drie keer per week was, omgezet in een dagelijksche dienst tengevolge van het vele vervoer. Voor de ondernemers een mooi resultaat. De s. d. fractie van den ge meenteraad, gelet op de vermoedelijke opbrengst der gemeentelijke inkom stenbelastiogover 1919ad f432.000.— van oordeel dat dit bedrag verre blijft beneden het door B. en W. voor 1920 geraamde bedrag als opbrengst onder volgnummer 70 vau de be- grooiing ad (900 000. overwegende met B. en W. dat enkele factoren kunnen doen veronder stellen dat dit bedrag niet ten volle tioodig is en door ons daarom is begroot op f750.000. noodigen B. en W. uit, met inacht neming der bedoeling om van zuivere inkomens tot en met f1400over 1920 geen grooter geldelijk offer voor de gemeentekas te vorderen als ont wikkeld is in bun progessiescbaal van het gedrukte stuk 67 1919 en vast gesteld bij raadsbesluit van 19 Augustus; De commissaris van politie te Amersfoort geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen, alvorens relaties aan te knoopen met Rika Vaneveld, dienst bode, Krommesiraat 51, alhier. Het bestuur der plaatselijke afdeeling van den Bond van politie personeel in Nederland is samengesteld als volgt: J. Stiijland, voorzitter; W. Stout- hamer, 2e voorzitter; H. Jonker, secretaris, Aldegondestraat No 51; J. Dermois, 2e secretaris; P. A. C Holster, penningmeester v. d. Bunt, 2e penningmeester. Door den Jongelieden Geheel Onthouders Bond zal op Zondag 1 Febr. een tooneeluitvoering worden gegeven in vAmicitian. De heer A. Baartman heeft ont slag genomen als voorzitter van het religieus-socialistisch verbond alhier. Tol de eerstvolgende jaarvergadering is met de leiding der zaken belast de waarnemende voorzitster mej. M. Bersma. Het Kamerlid W. Wijk zal tot volledig herstel zijoergezondheideenige tijd in Zuid-Duitschland moeten door brengen. Er wordt de laatste dagen in en om onze gemeeDte weer braaf ge gapt. Alles is den heeren dieven naar den smaak. Kleedingstukken, eetwaren, fietsen kortom alles kunDen ze ge bruiken. Men zie daarom des avonds nog eens zorgvuldig alle afsluitingen na en legge voetangels en klemmen voor deze minder gewenschte gasten. RECLAME. is een open deur voor allerlei KEEL-,i.UCHTPIJP- EN LONGEN AANDOENINGEN. Verwaffrloost nimmer een gevatte koude U kunt ze afdoe' geneze :14de en met kleine kosten -- gcxiczeiKdoö£«;bef*gcbruik van de cr^e antiseptisch werkende ^Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten in Nederland^ uitsluitend in doozen 8 1.per doos, met deo naam aan den Raad voor het vaststellen der kohieren voor 1920 zoodanige voorstellen te doen dat op goede gronden een opbrengst van f750.000.kan worden verwacht en gaat over tot de orde van den dag. HOFLAND. M. B. NOORDEWIER G J. REKKÉ. P. VOSKUILEN. J. OVEREEM. In liet aantal inschrijvingen op de premieleeniog, hebben B en W. aanleiding gevonden, gebruik te maken van de hen in het leeningsplan toe gekende bevoegdheid en geen enkele inschrijving toegewezen. Zij stellen den Raad nu voor, het besluit van 11 November 1919, No. 887 waarbij tot het aangaan der lecning werd besloten, in te trekken. Mei gebruik making van de bevoegd heid, B. en W. verleend bij besluit van 18 Juni 1919, No. 436 zijn zij er in mogen slagen op bevredigende wijze voorloopig in de geldbehoeften te voorzien, en zal het waarschijnlijk niet noodig zijn vóór 1921 een definitieve leening aan te gaan. Dinsdagavond hield Dr. Miedema in de Remonstrantsche keik vooi een zeer talrijk gehoor de eerste der aan gekondigde volkslezingen. Ditmaal werd Jeruzalem behandeld de stad die door de Zionistische beweging nu zoo zeer op den voorgrond treedt. De door fiaaie lichtbeelden verduidelijkte causerie weid met onverdeelde aandacht ge volgd. Woensdagavond had Amersfoort, (de tooneelistenstaking ten spijt) we derom 't voorrecht het Hofstad-Tooneel in haar midden te zien. En zeer velen hadden zich opgemaakt om naar »Amicitiai te trekken. Bij onze binnenkomst ontdekten we reeds dadelijk, dat er bijzondere politie maatregelen waren getroffen. Vreesde men somseenenabootsingvandenHaag en dat er een betooging zou plaats hebben? Gelukkig is 't bier niet toe gekomen. Zelden zagen we zooveel belangstellenden bij eene tooneeluit voering. We gelooven dat 't Hofstad- Tooneel een wit voetje heeft bij de Amersfoorters. En zooals we al meer malen hebben betoogd, van dit gezel schap krijgt men goed spel te zien. Annie van Ees was weer echt op dreef en heeft 't publiek kostelijk geamuseerd. Een compliment aan haar toiletjes. Haar werd een ruiker aan geboden, 't welk met sympathie werd begroet. Ook de beer v. d. Lugt Melsert was uitstekend in zijn rol. De andere spelers waren niet zoo goed in de gelegenheid naar voren te treden. De handeling van 't stuk zelf werd met aandacht gevolgd. Tijdens de pauze werd er met lijsten geloopen om bij genoegzame belangstelling Dr. Willem Royaards hier te laten komen. Dat deze avond zal kunnen worden gegeven, hopen we van harte. De Vereeniging sDorcast ont ving in 1919 aan jaarlijksche bijdragen, vrije giften en contributie der wer kende leden de som tan f733.71. Gedurende het jaar zijn door haar 35 kraamvrouwen bedeeld en beeft zij den dringenden nood van eükelen trachten te lenigen. Op 30 December had de uitdeeling plaats. In het ge heel werden aan 215 huisgezinnen gegeven 241 mannen-, vrouwen- en kinder hemden, 96 lakens, 16 dekens, 53 paar kousen en sokken, 52 molton en andere kleedingstukken. Overzicht der Scheepvaartbe- weging in de haven te Amersfoort in 1919. Gedurende dit jaar kwamen 784 vaartuigen in de haven aan, meteen gezamelijken inhoud van 97216 too. Hieronder zijn begrepen 208 motorboo ten, 89 stoombooten en 40 ongeladen zeilschepen. De voornaamste produc ten die aangevoerd werden zijn z.g. stukgoederen (gemengde lading) ver der in volgorde van hoeveelheden in tonnen: steen, tuif, bouwmaterialen, steenkool, hooi, gezaagd hout, enz. 'n Merkwaardig verschijnsel is, dat, terwijl verleden jaar meer dan hon derd schepen met voederbieten arri veerden, dit jaar geen enkel schip met deze lading binnenliep, zeker een verblijdend teeken destijds voor onzen veestapel. Een dertigtal sleepkanen met een inhoud van gemiddeld 400 ton kwamen een deel der noodwoningen van wijlen Elisabeth's- en Abertsdorp halen, be stemd (die surrogaat-woningen n.l.) om elders in eigen land gewichtige diensten te presteeren. Rechtsstreeks uit het buitenland kwamen slechts twee schepen binnen, geladen met grint en mais. De retourvaart kan eene vergelij king met de laatste vijf jaren wèl doorstaan, laat echter nog veel te wenschen. Rivier en haven worden door de binnenvaartscbipperij nog niet geroemd; Amersfoort, als kruis punt van vijf spoorwegen, absorbeert natuurlijk het grootste deel van het vervoer. Het nGeldersche Vallei-kanaalc kan en zal in de toekomst io alle opzich ten verbetering geven aan Amersfooi t's Handel en Scbeepvaartbeweging. Gedurende het jaar 1919 werd bij de Nuts-spaarbank alhier ingelegd in 754 posten een bedrag van f 163.759,29'/»uitgegeven werden 125 nieuwe boekjes. Terugbetaald werd in 305 posten een bedrag van f94 978,04; afbetaald werden 33 boekjes. Het aantal spaarders bedroeg op 31 December 1919408. Het totaal te goed der inleggers bedroeg f 202.299,68'/». Ter kaasmarkt op Maandag j.l. werden aangevoerd 9 wagens, bevat tende 1900 K.G. kaas. De prijzen deden van f50.— tot ƒ57.per 50 K.G. Er werd zuinig gekocht, ook al met'toogoverberichten van maximum prijzen der kaas. SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. ELECtRISCH KRACI TELEFOONS BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer met uitgebreide sorteering kronen, lijden kappen, staanlampen, enz. Bolsjewistische zilvervloot. Uit Bakoe wordt aan de «Daily Mailt geseind, dat het vrijwilligersleger van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2