ERKOOP S. SMIT Vaida Pastilles' Ida Pastilles MatnSïfithoosstr. 9. OLMflMER, BINNENLAND. amsterdamsche MANUFACTURENHANDEL VOORTZETTING DER SPOTKOOPJES zie etalagès^zie etalage koopjes! koopjes? koopjes! amsterdamsche iAiUUFACTURENHANDEL De antiseptisch werkende Plaatselijk Nieuws. Begrootingëlt kosteloos. Gemengd Nieuws. B. SCHOOLEMAN H.H. WINKELIERS! BORSTELWERK poetsartikelen enz. J. A. VAN BARNEVELD MEUBELFABRIKANT, Hof/q6, Amersfoort, evering van compléte m e\bile«ringen tegen prijze\ die "elke concur rentie Bet hoofd bieden. Vraagt offerte zonder verbinding. Dc uitlevering van den ex-keizer Sir Auckland Geddes, de Engelscbe minister van handel, heeft in een te Andover gehouden rede gezegd: «De Engelscbe regeeriug is vast besloten den gewezen keizer uit Nederland en voor een rechtbank te krijgen, en als hg wordt veroordeeld, het vonnis ook te doen uitvoeren. Indien Nederland echter op grond van internationale wetten de uitleve ring zou blijven weigeren en dien man een vei blijfplaats binnen Neder- landsch grondgebied wil geven, dan moeten wij zeggen, dat hij niet op Hollandscb grondgebied in Europa zal blijven, docb verwijderd moet worden naar een eiland buiten Europa, dat aan Nederland toebehoort. Clemenceau's blad, de Homme Libre, maakt het voorstel bekend, dat den Volkenbond zijn Gerechtshof in Den ilaag zal installeeren, om daar den keizer t9recbt te laten staan. Hierdoor zou de uitlevering ont weken worden. Tegen Mr, Troelstra. In het laatste nummer van de «Belastingbetaler», officieel orgaan van den Nederlandscben Bond van Belastingbetalers, komt een merk waardig hoofdartikel voor, getiteld Halfheid, welk artikel eindigt met een feilen aanval tegen Mr. Troelstra, en zijdelings ook tegen de Regeering, die met Mr. Troelstia en zijn volge lingen weer frère-ei-compagnon is, leden van de S D. A.P. voor belang rijke regeeringsambten voordraagt, socialisten benoemd tot voorzitters van de Raden van Arbeid, tot burge meester, tot schoolopziener, tot pro fessor, enz. enz hoewel de S. D. A.P. locb nog steeds op het revolutionnaire standpunt staat, en de Staatsgreep geenszins door Mr. Troelstra en de zijnen is afgezworen. De «Belastingbetaleinoemt dit halfheid, en roept tenslotte den wel- denkeriden landgenooten toe: «Is het U ernst, ons land tegen eiken revolutionnairen aanslag te be veiligen?... Breekt dan met den sleur der halfheid! Noemt zwart wat zwart is, noemt leelijk wat leelijk is, en steekt bet niet onder stoelen en banken, dat gij in Troelstra, in wien wij de verpersoonlijking van deS.D.A.P. hebben te begroeten, een onoprecht individu ziet, een zenuwpees, een man, die zich hult in een waas van ge heimzinnigheid en dichterlijkheid en rhetorischen nevel, maar die niet temin staatsgevaarlijk is en staats gevaarlijk blijft, en tegen wien gij U hebt te wapenen, wellicht nog scher per dan tegen Wijnkoop, die bij het maken zijner revolutionnaire hacht- kasieelen en de realisatie zijner uit Rusland «gestolen diamanieni ten minste nog een zekere graad van eerlijkheid in acht neemt! Mr. Troelstra kan het er o.i. voor- loopig meedoen. Langestraat 98 - Amersfoort Langestraat 98 - Amersfoort Steeds zwaardere belastingdruk. Hoewel de oorlog geëindigd is, en van de verschillende dure crisisinstel lingen de een na de ander verdwijnt, blijven Staat, Provincie en Gemeente steeds meer van de belastingbetalers eischen. Een bekend statislicus op fiscaal gebied deelde ons mede, dat de belastingdruk sedert 1900 voor allen die een zekeren graad van wel- gesieldbeid hebben bereikt, als ver zeven voudigd moet worden beschouwd. Van de groote gemeenten met meer dan 10.000 inwoners, werd, voor- zoover onzen statisticus gegevens werden verstrekt, in 83 */o der ge tallen voor het nieuwe dienstjaar de belasiingdruk weer verzwaard. In 12°/o was de belastingdruk als stationair te beschouwen. In 5% was eenige ver mindering van den belastingdruk te constateeren. Uitvoer van vee! Met zekerheid kan thans worden gemeld, dat zeer binnenkort de uit voer van vee zal worden vrijgegeven, behoudens de verplichting bet vee uit vee-artsenijkundig oogpunt te laten onderzoeken. De Ned. Uitvoer Mij. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor enkele dagen verdere vergunningen voor den uitvoer van aardappelen niet worden geëndosseerd. koor. Medewerkenden zijn o a. Mej. Tonie Nieuwenbuis (declamalrice) en van Mejonkvr. Ortt en den heer de Jongh, (duo voor piano en orgel). De Jongelings-Geheelontbouders- Bond bield j.l. Zondagavond eene wel geslaagde feestavond. Symbolische voorstelling, muziek en tooneelspel wisselden elkaar af en hielden de tal rijke bezoekers aangenaam bezig. De feestrede uitgesproken door den heer D. de Vries uit Purmereud, stond geheel in bet teeken van bet socialisme Door de bewoners der Lange straat is een adres gericht aan bet Dag. Bestuur der Gemeente om nu eindelijk over te gaan tot het aan leggen der trottoirs en verbetering der bestrating, waartoe de gemeente raad reeds voorlang zijne sanctie heeft gegeven. Wat bleek nu bij het aanbieden van dit adres? Dat een aantal be woners van genoemde straat de uit voering van dit plan verhinderen door te weigeren bunne stoepen af te staan of wel een zoo hoog bedrag daatvoor eiscben, dat bet gemeentebestuur daar niet op kan ingaan. Wanneer deze winkeliers bunne eischen wat laten vallen, zullen wij binnenkort hunne namen publiceeren, opdat de stadge- nooten weten wie de verfraaïng en verbetering der binnenstad iD den weg staat. RECLAME. hebben een ONVERGELIJKELIJKE UITWERKING om CÉiniiKELIJK TE TOOUhOMEN of KHACBITIG TE GE.\EZEi\ alle Verkoudheden, verkoudheden in het hoofd, keelaandoe ningen, nieuwe of verouderde aandoeningen van ;het strottenhoofd, chronische of acute bronchltie, I £rieP, influenza, asthma of gezwollen keel. BELAMQRIJKE AANBEVELING iiscllt alleen de echte dan naïrM UALDA dragande ferkrijflbaar bij alls apothekers Tn drogiitiii in Hedirlmi uitsluitend in doozen i j1.par doaa met den naam Stephan Partos f. Met leedwezen zal door vele Amers- foortsche muziekliefhebbers het plot selinge verscheiden van dezen nauwe lijks 17-jarigen Hongaarscben violist worden vernomen. Nog niet zoo lang geleden hadden we het voorrecht een vioolavond van hem bij te woDen, waarin een ieder onder den indruk van zijn spel kwam. Mysterieus was zijn verschijnen. Een groot talent is verloren gegaan, 't welk voor de toe komst nog zoo veel beloofde. De afd. Amersfoort van den Bond van Nederlandscbe Dienstplich tigen heeft aan den minister van Oorlog een telegram gezonden, waarin zij wijst op de onhoudbare verlof regeling van tegenwoordig en dus verzoekt voor de jonge miliciens om de zes weken zes dagen verlof toe te staan. De Nederl. Vereen, van Huis vrouwen afcL Amersfoort organiseert een cursus voor Ziekenverpleging, te geven door mej. Dr. Duyvis. De cursus zal bestaan uit een 4-tal lessen, ter wijl mej. Ten Bosch daaraan een 5e voegt over het bereiden van zieken- voedsel. Men meldt zich (schriftel). aan vóór 10 Februari aan bet adros Utr. weg 120. Alhier is eene afdeeling opge richt van den Centr. Nedetl. Ambte narenbond, bestaande uit employé's in dienst van den Raad van Arbeid. Ten bate van de Amersfoortscbe Tuberculose vereeniging waaraan de netto opbrengst woidt afgestaan zal op 17 Febr. a.s., io «De Aiend'' een zanguitvoei ing worden gegeven door bet Amersfooi tscb Dameszang Naar wij uit goede bron ver nemen is het 't gemeentebestuur ge lukt de leening van drie millioen gul den ondershands te plaatsen tegen den koers van 90, rentende 6%. Het gemeentebestuur niet wen- scbende in te gaan op het desbe treffende alleszins billijke voorstel der plaatselijke boekhandelaren heeft de levering der over 1920 benoodigde bureaubehoeften opgedragen aan de firma P. de Lange te Deventer. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Overzicht van de werkzaamheden der arbeidsbeurs gedurende de maand Januari 1920. Afdeeling voor mannen: Aanvra gen van werkgevers 225; aanbiedin gen van werkzoekenden 762; aantal plaatsingen 75.(Over de maand Januari van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 233, 789 en 131.) Afdeeling voor vrouwen: Aanvra gen van werkgevers 97, aanbiedingen van werkzoekenden 23, aaDtal plaat singen 7. (Over de maand Januari van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 25, 25 en 4). Twee Hoevelaker boeren die een huzaar duchtig met hun messen toe takelden werden door de militaire politie gevat en achter slot gebracht. *1 Tegen een soldaat die tot zijn uitrusting behoorende stukken bij op- koopers hier ter stede te gelde bad gemaakt is door de militaire politie proces verbaal opgemaakt. Aan de kaasmarkt op Maandag j.l., werden aangevoerd 5 wagens be vattende 975 K G. kaas. Er werd van f54.tot f57.50 per 50 K.G. voor gemaakt. Nog steeds blijft de rnarkt gedrukt. Overvloed van appelen I Er is nog een geweldige voorraad appelen, schrijft de Geldetlander. De veronderstelling is niet gewaagd, dat er in 1920 niet meer appels zullen groeien, dan er nu nog opgestapeld liggen van den vorigen oogst. Er zijn in de Betuwe nog eigenaars, die met meer dan 500 mud zitten te kijken, doch de tijd dat er opgeruimd moet worden is aangebroken. Door het steeds toenemende aanbod zal van prijsverbooging geen sprake zijn Wie maar vroeg verkocht hebben, die lachen nu in bun vuistje. Van 't jaar zal men wel voorzich tiger zijn bij de verpachtingen, want menigeen heeft zicb dit jaar zoo goed als dood gekocht. Lage fruitprijzen 1 Teekenend voor de lage fruitprijzen, die tegenwoordig voor het fruit gelden, is wel, dat een fruitverkooper te Druten verklaarde dat bij in de 38 jaar, die hij in het vak had doorge bracht, een dergelijk slecht jaar niet bad beleefd Beier en goedkooper brood Volgens den R.-K. Bakker is de mogelijkheid groot, dat indien de Nederlandsche Regeering een flinke hoeveelheid Noord-Amenkaansch meel contracteert, uiterlijk met Pascben brood gebakken kan worden van de kwaliteit als voor den oorlog. Spiritisten ala detectives. Spiritisten te Omaha, in den Ame rikaanscben staat Nebraska, beweren een der meest geheimzinnige moord- gevallen omsluierd le hebben. Zij zijn ti.l. door den geest van het slachtoffer op te roepen den naam van den dader te welen gekomen. Drie maanden geleden vond men langs den weg, die naar de stad leidt, het lijk van een jong meisje. Nadat de politie adver tenties in de bladen geplaatst bad, om bet meisje te kunnen indentifi- ceeien verschenen duizenden personen ten bureele van bet politiebureau, waar bet lijk neergelegd was, maar niemand wist iets nadeis mede te deelen. Tot dat dezer dagen spiritisten een séance hadden in eeD vertrek, waar het lfjk van het meisje een week gelegen had. Een van hen kwam in contact met den geest van bet vermoorde meisje, die den naam van den mooi denaar mededeelde, er aan toevoegende, dat de moordenaar zich momeoteel in Rampico, in Mexico, bevond. Toen bet meisje gedood werd, waren er nog drie mannen en een vrouw aanwezig. Een en ander is door de spiritisten aan de politie medegedeeld, maar de naam van den moordenaar wordt voorloopig geheim gehouden I) Hoe de wereld van het bolsjewisme genezen De Engelsche minister Winston Churcbil stelt in de «Illustrated Sunday Herald» voor, de wereld op de vol gende manier van bet bolsjewisme te genezen «De bolsjewiki moeten verzameld en naar eeD land gebracht worden, dat zij werkelijk als bun eigen gebied kunDen beschouwen. In een gebied, dat groot genoeg is om ben te ber bergen, en voldoende oplevert om den aanhangers van bet Jacobinisms (of bolsjewisme, zooals bet nu heet) een beslaan te verzekeren, moet men hun de gelegenheid geven, om hun theorieën volledig tegenover elkaar in practijk te brengen. Daar, waar geen boeren of werk lieden zullen zijn, die zij kunnen mis leiden of verdrukken, geen midden klassen om uit te hongeren, of vorsten om af te maken, geen zwoegende mtllioenen die zij kunneu exploiteeren, en geen schitterende beschaving, die zij kunnen uitplunderen, zouden de apostelen van Lenin en Liebknecbt de opvolgers van Robespierre eo Marat, van de moorden van een bloedigen September en het strenge regiem van SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. ECTRiSClI LICHT- EN CHTINSTALLATIES. TELË¥OONS, SCHELLEN, bliksemafleiders. Monsterkamer nret uitgebreide sorteering kronen, zijden kappen, staanlauipcn, enz. een onnatuurlijke gelijkheid kunnen genieten. Het is een billijk voorstel. Uit sluitende aanraking met elkaar, vol maakte vrijheid van denken en ban delen in elke richting zonder eenige beperking, geen gezag, dat hun geeste lijke of lichamelijke opwellingen onderdrukt, geen politie, die ben op pakt, geen kapitalisten, die ben uit mergelen, geen verplichtingen van eenigeQ aard tegenover welke mensche- lijke en goddelijke, instellingen ook behalve natuurlijk de noodzakelijkheid, om hun eigen levensonderhoud uit den grond te balen. Bovendien zou het hun een gelegen heid schenken om de juistheid van hun theorieën te bewijzen; om een voor beeld te geven aan een achterlijke wereld en door hun eigen inspan ning zonder andere hulp de utopie van hun verbeelding te verwezenlijken. Bandieten in smoking. Vroeg in den ochtend is dezer dagen te Parijs een dansgelegenheid in de rue Beilios door jonge ban dieten in avondkleeding overvallen. Een Arnerikaansche miss Donis Gaultir, werd beroofd van een diamanten ring ter waarde van 100 gulden en de andere gasten moesten al bun geld en kostbaarheden afgeven, waarbij een Fransche actrice een bontmantel van 25000 gulden kwijt raakte. In deze Oosterscb gemeubileerde kamers dansten de leden van de groote schouwburgen sinds eenige weken na middernacht als de gewone dansge legenheden op bevel van de politie gesloten waren, dronken er champagne van 40 gulden de flescb en jazzden er op de muziek van een Amerikaansch negerorkest. 's Morgens om 2 uur kwamen de 10 jougelui binnen, bestelden cham pagne, dansten een half uur en toen floot er plotseling één, haalden allen een revolver voor den dag en zetten ze de gasten op een rijtje langs den muur. De bandieten traden uiteist beleefd op tot er één, die een beelje aan geschoten was, op de idee kwam om alle vrouwen le dwingen baar kouse banden als souvenir af te geven om zoo te maken, dat er niet verder ge danst kon worden daar anders de kousen zouden afzakken. Twee vrouwen werden met een pistool voor bet ge laat gedwongen haar kousebanden af te geven en ze wilden ook de anderen er toe dwingen, toen de kameraad die buiten op wacht stond, floot en het beele stel wegrende en den boel in een auto gooide. De politie was onder wijl gewaarschuwd door het garderobe meisje, dat door een raam ontsnapt was en arresteerde twee der kerels met 'n deel van den buit. Als de griep komtl Waar hot inademen van eens anders verbruikte lucht zeer de besmetting in de band werkt, wordt ten sterkste geraden, zoo min mogelijk te reizen. Verder het vermijden van schouw burgen, vergaderzalen en warme ver trekken. Ongeveer 15 gevallen van Spaan- sche griep moeten te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) geconstateerd zijn. Het beste adres voor alle soorten prima ISEN BLIJFT KAMPSTRAAT 6 TELEF. 193

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2