NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. j|§ Gemeenteraad. No. 9. Zaterdag 28 Februari 1920. 49e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. FEUILLETON. Siciliaansch carnaval Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dinsdagavond vergaderde de Raad der gemeente onder praesidium van den Burgemeester. De gemeentesecretaris was afwezig. Ingekomen waren o.a. de volgende stukken Koninklijk besluit van 20 Januari 1920, waarbij het bouwvoorscbot voor den bouw van 3 woningen Achter de Kamp wordt verhoogd tot f 11.000. Voor kennisgeving aangenomen. Koninklijk besluit van 16 Januari 1920, waarbij de bezoldiging van den commissaris van politie alhier wordt bepaald op f4350 's jaars met 4 tvvee- jaarlijkscbe verhoogingen van f 150 tot een maximum van f5150. Idem. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 2 Februari 1920, houdeude goedkeu ring van het 3e navorderiugskohier tot helling der inkomstenbelasting in deze gemeente over 1918. Idem. Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 26 Januari 1920, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 9 December 1919 tot kostelooze overneming van ver schillende gedeelten grond en tot aan koop van diverse perceelen, gelegen aan den Leusderweg. Idem. Besluit van Gedeputeerde Stalen dd. 9 Februari 1920, tot goedkeuring van bet raadsbesluit van 27 Januari 1920, tot kostelooze overneming van een strook grond aan den Leusderweg van de wed. P. Beekman, alhier. Idem. Besluit van Gedep. Staten dd. 9 Februari 1920, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 27 Januari 1920, tot kostelooze overneming van een strook grond van T. van Hoogevest. Idem. Besluit van Gedep. Staten, dd. 9 Februari 1920 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 Januari 1920 tot verkoop van een perceel bouw terrein aan een nieuwe laan nabij de Anna Paulownalaan aan J. van Es te Haarlem. Voor kennisgeving aan genomen. Besluit van Gedep. Staten dd. 9 Februari '1920, tot goedkeuring van bet Raadsbesluit van 27 Januari 1920, tot verhuring van een woning, schuur en erf aan het Smallepad aan A. Kortes, alhier. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten dd. 9 Februari 1920, tot goedkeuring van bet Raadsbesluit van 27 Januari 1920 tot verhuring van enkele perceelen aan den Isseltscbeoweg aan J. van den Berg, alhier. Voor kennisge ving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten dd. 9 Februari 1920, tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 9 December 1919 tot aaokoop van het Heerenhuis ge naamd «Nederbergs met schuur en tuin, zoomede het daarnaast gelegen perceel tuin- en bouwland voor f60.000.in totaal aan H. W. van Esveld alhier en Dr. W. H. Chr. van Esveld te Leeuwarden. Voor ken nisgeving aangenomen. Verzoek dd. 26 Januari 1920 van het Hoofdbestuur der Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam om bij de nieuwe salarisregeling de Leeraren in het Boekhouden ton aanzien van hun salaris op* gelijken voet te willen be- baudelen met de docenten in Geschie denis, Aardrijkskunde, Nederlaudsch enz. Naar B. en W. om advies. Schrijven dd. 30 Januari 1920 der Afd. Amersfoort van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, waarbij adhaesie wordt betuigd aan bet adres der ambtenaren en werk liedenorganisaties inzake bet doen van een geldelijke uitkeering, met de mededeeling, dat zij dit schrijven tevens als een gelijk verzoek ten aan zien van bet politiepersoneel wil be schouwd zien. Zie punt 23 der agenda. Verzoek dd. 6 Februari 1920 met memorie vau toelichting van C. Rijn e.a. alhier, waarbij wordt aangedron gen op verlagiog der marktgelden en de totstandkoming van een overdekte fruithal. Naar B. en W. om advies. Missive dd. 11 Februari 1920, van Burgemeester en Wethouders, waarbij naar aanleiding van bet beroepschrift van A. J. Vlezenbeek tegen de be slissing van B. en W. dd. 30 Januari 1920 op zijn verzoek om vergunning tot het bouwen van een woonhuis met afdak op een perceel aan den Heiligenbergerweg, wordt voorgesteld, adressant niet ontvankelijk te verklaren in zijn beroep. Aldus besloten. Besluit van Gedep. Staten dd. 9 Februari 1920, tot goedkeuring van bet Raadsbesluit van 27 Januari 1920 tot wijziging van bet Raadsbesluit van 25 November 1919 betreffende bet opnemen van de boeken en kas van den gemeenteontvanger. Voor ken nisgeving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten dd. 16 Februari 1920, tot goedkeuring van bet Raadsbesluit van 27 Januari 1920, tot wijziging van het Raadsbesluit vau 28 Januari 1919, inzake aankoop van diverse perceelen. Voor kennis geving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten dd. 16 Februari 1920, tot vaststelling der Gemeenterekening over bet dienstjaar 1917. Voor kennisgeving aange nomen. Verzoek d.d. 20 Februari 1920 van bet Bestuur der Voetbalvereenigiug S. D. E. om gebruik te mogen maken van bet terrein aan de Van Assen- raedstraat (thans wordt dat nog ge bruikt door de Voetbalvereeniging Rapiditas). Naar B. en W. om advies. Verzoek d.d. 20 Februari 1920 van G. J. van Vleuten om eervol ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand met ingang van 15 Maart 1920. Het eervol ontslag met genoemden datum verleend. Verzoek d.d. 20 Februari 1920 van den waarnemend-Voorzitter en den waarnemend Secretaris van de Com missie voor Georganiseerd overleg om door wijziging voor zooveel noodig van de betrekkelijke verordening, te be sluiten een ambtenaar als Secretaris beschikbaar te stellen. De heer Rekke wil ten aanzien van bet georganiseerd overleg dadelijke afdoening. De Secret, van het geor ganiseerd overleg heeft slechts op deze voorwaarde de functie aanvaard, dat van gemeentewege bem salaris werd verstrekt. In stemming gebracht valt dit voorstel met 135 stemmen. (De beer Hofland was dat oogenblik afwezig). Schrijven d.d. 18 Februari 1920 van het Bestuur der Vereeniging van Gas- fabrikanten in Nederland betrekkelijk bet vaststellen van het tarief voor gasverbruik. Te stellen in handen van B. en W. om daarop bij voor komende gelegenheid acht te slaan. Verzoek d.d. 21 Februari 1920 van Gebr. Wassink alhier om ontheven te worden van de verplichting tot uit voering van het werk, n.l. het be straten van het 2e gedeelte van den Leusderweg daar zij zich io de bereke ning van dit werk hebben vergist. Dit stuk, als zijode ongezegeld, wordt terzijde gelegd. Een voorstel van B. en W. tot het bouwen van eene school aan de van Miereveidstraat werd aangenomen. Voorts werd aan B. en W. een crediet verleend voorden aankoop van school- meubelen voorde school in de Weijers- straat. Besloten werd, wegens gebrek aan plaatsruimte het gymnastieklokaal van school F te doen veranderen in twee klasselokalen. Een voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de heffing van eene belasting op tooneelvertooningen en andere open bare vermakelijkheden werd na hoofd zakelijk door de socialistische raads leden bestreden te zijn, met 11 tegen 8 stemmen verworpen. De verordening op de heffing van rechten voor gebruik van den open baren weg, openbaar water, enz., wordt op voorstel van B. en W. in dien zin gewijzigd dat bedoelde rechten worden verhoogd. Evenzoo de verordening tot regeling van de beffing van rechten wegens diensten door de gemeente reiniging bewezen. Een door Dr. H. J. Reynders ge schonken boekwerk: «Bouwstoffen voor een geschiedenis der Latijnscbe School'' wordt in dank aauvaard. Goedgekeurd werd den verkoop van 3 perceelen bouwterrein in het Berg- kwartier en tot overname van de stoep voor het perceel van Gebr. Kroes aan de Langestraat 78. Voorts besloot de Raad tot aankoop van een perceel bouwterrein aan de Kuninginnelaan van den heer Hamers, van een complex gronden aan den Leusderweg van mevr. de Wed. van Achterbergh, van de gronden tusschen den Utrechtschen en den Leusderweg, voorbij «Het zwarte Bergje," van de familie de Beaufort, van een perceel aan de Dorresteinsche steeg van L. den Houdijker, en van eeriige per ceelen aan de Hoogstraat, de Eem- straat en den Ouden Soesterweg. In verband hiermede zal de redactie van het raadsbesluit omtrent het uitbrei dingsplan worden gewijzigd. Een verzoek van bet bestuur van den Nederlandscben Bond van werk lieden in Openbare Diensten en Be drijven, afdeeling Amersfoort, om eene uitkeering in eens van f150.en een verzoek van de plaatselijke afdeeling van den Bond van Gemeente-ambte naren om een maand extra salaris, wat de gemeente zoo ongeveer op vijfentachtig duizend zeshonderd vijftig Igulden zou komen te staan, worden na langdurige discussie op voorstel van B. en W. van de band gewezen. Over het afwijzend advies van B. en W. op bet adres van den heer C. J. van Dordt om alsnog uitbetaling van z(jn tractement over de maanden Augustus, September en October 1919 werd lang en heftig gediscussieerd. Het meerendeel der raadsleden bleek het daarmede niet eens te zijn en Wanneer het carnaval is op het eiland Sicilië, dan is als door een tooverslag elk standenverschil ver dwenen, dat daar anders steeds streng gehandhaafd wordt. Iedereen loopt in die dagen gemaskerd en gecostu- meerd, in de straten der steden, op de landwegen en door de dorpen waar het wemelt van Pierrots en Pierrettes, Harlequins en Colombines, Toreros en Manola's, Turken, Chinee- zen, Egyptenaren, Tirolers en wat niet al, een bonte mengelmoes van kleederdrachten uit alle landen en uit alle tijdvakken. Wie zich onder al die costuums en maskers verbergen is op het oog niet merkbaar, in het pak van een middeleeuwschen ridder en edelvrouw kunnen evengoed een boerenknecht en meid steken als de schilderachtige lompen van een zigeu nerin den zoon en dochter van een landedelman bedekken kunnen. Op de dorpen staan de huizender aanzienlijken en welgestelden den ge- heelen Vastenavond voor iedereen open. De grootste vertrekken zijn helder verlicht, alle gemaskerden en er zijn er niet anders dan gemas kerden zijn daar welkom en vinden er een beker wijn voor hen gereed staan, terwijl zij zich te goed kunnen doen naar hartelust aan ge bak, vruchten en allerhande lekker nijen. Zoo was het ook met het huis van Petruzzi Ascanio (de Italianen schrij ven hun doopnaam achter hun familie naam) een landedelman, den rijksten grondbezitter van het dorp. Hij had de groote vleugeldeuren van zijn huis, half kasteel, half hofstede, wijd open gezet; tal van lampions brandden in de ruime voorhal en in de groote zaal, die daar op uitkwam, waren alle lichten ontstoken. Daar ontving de oude Ascanio, ge huld in het plechtgewaad der Vene- tiaansche doges, zijn gasten, zonder er naar te vragen, wie of wat zij waren. Voor elk had hij een vriendelijk woord, voor ieder vrouwelijk masker een complimentje en zijn oogen gingen overal rond om te letten op de be diening, teneinde het zijn gasten aan niets te laten ontbreken. Het was slechts bij deze uitzonde ringsgelegenheid, dat signor Petruzzi zoo minzaam was jegens iedereen. Overigens was hij vastgeroest in zijn adeltrots en standenvooroordeel en een vurig bewonderaar van de oude traditiën, welke hem eiken omgang met hen, die van nederige geboorte en burgerlijke afkomst waren, ge streng deed vermijden. Dat had ook Dario, zijn eenige zoon, ondervonden, toen hij verleden jaar zomer verliefd werd op de schoone Fiamette, een dochter van den herder Liveretto, die als melkmeisje diende op de hoeve van zijn vader. Zij had de liefde van den jongen edelman beantwoord en Dario, eerlijk in zijn bedoelingen, had het gewaagd den ouden man kennis te geven van zijn voornemen om met de mooie, blonde Fiametta te trouwen. Een heftig tooneel tusschen vader en zoon was daarvan het gevolg ge weest, de oude Petruzzi bleef onver biddelijk en nog denzelfden avond werd Fiametta smadelijk van de hoeve weggejaagd, terwijl Dorio den vol genden morgen moest vertrekken naar een vriend van zijn vader, die een landgoed in den omtrek van Napels bezat. Den geheelen winter was hij daar gebleven en kort voor Carnaval keerde hij in het ouderlijke huis terug, waar hij hartelijk werd ontvangen door zijn vader, die niet de minste toespeling meer op het gebeurde maakte. Dario had echter Fiametta niet vergeten, maar toen hij voorzichtig de bediening in het huis zijns vaders omtrent haar uithoorde, vernam hij, dat men haar eenige dagen later met verpletterden schedel had gevonden in een rotskloof van het gebergte, tegen welks helling de hoeve van Petruzzi was gebouwd. In wanhoop over de vermeende trouweloosheid van haar geliefde, had het arme meisje een einde aan haar leven gemaakt en zich van den steilen rotswand geworpen. Weder was hier over een verwoede twist ontstaan tusschen vader en zoon. Dario had zijn vader verweten, dat hij den dood van Fiametta op zijn geweten had, maar, als gepantseerd door zijn adel trots, was Ascanio daar ongevoelig voor gebleven, in de overtuiging slechts zijn plicht te hebben gedaan, door een mésailliance te weren, die hij als een smet op zijn blazoen zou hebben beschouwd. Al die heftige tooneelen hadden geen spoor achtergelaten op het uiterlijk van signor Petruzzi, die thans met een glimlach om de lippen en met vriendelijke woorden al zijn gasten ontving, heel den avond door en zich een gullen en volmaakten gastheer toonde. Het liep naar 12 uur en te midder nacht moest het feest eindigen, alle gemaskerden in hun huis teruggekeerd ziju en zouden in de patriciërs woningen de lichten gedoofd en de deuren gesloten worden. Reeds waren uit de zaal in den huize Petruzzi alle gasten verdwenen, maar de lichten bleven nog branden, de deuren open en Ascanio stond nog gereed om gasten te ontvangen, zoo die nog komen mochten. En inder daad, daar kwamen er nog 3 het erf op en het huis binneneen Harlequin, een Pierrot en een Puncinello (Jan Klaassen). Zij gingen arm in arm en waren tamelijk beschonken, de Pier rot zelfs heel erg, want hij hing tus schen de anderen in, die hem onder de armen vasthielden en werd meer voortgesleept dan hij liep. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1