VaMa Pastilles. PRIMA WIJNEN VALDA Pastille Plaatselijk Nieuws. J. A. VAN BARNEVELD Gemengd Nieuws. HOF 46 AMERSFOORT BINNENLAND. B. SCHOOLEMAN SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. ADEMHALEN beschermt TJ tegen PE ECHTE VALDA H.H. WINKELIERS! BORSTELWERK KAMPSTRAAT 6 TELEF. 193 de stamgenooten, de Vlamingen, de Zuid Afrikaners, de Holland- sche Amerikanen, de menschen in onze Koloniën, met het oude stam land, het trouwe Nederland. W. J. L. MEUBELFABRIKANT Op de magazijnen aan de Papenhofstede is een groote keuze van MEUBELEN voorhanden Wijziging der InvaliditeitswetI Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, strekkende tot wijziging der Invaliditeitswet, waarbij rekening wordt gehouden meternstige, werkelijk gemeende gemoedsbezwaren. Het criterium daarvoor is gezocht in bet feit, dat de bezwaarde geen enkele verzekering beeft gesloten. Heeft een arbeider gemoedsbezwaren tegen de vei zekering, dan is bij be voegd aan den Raad van Arbeid te verzoeken van den verzekerings- piicht te worden vrijgesteld, wordt de verklaring blijkbaar overeen komstig de waarheid bevonden, dan wordt hem door den Raad van Arbeid een bewijs uitgereikt, aan gevende, dat de betrokkene op grond van gemoedsbezwaren van den ver zekeringsplicht is vrijgesteld. De arbeider is verplicht dit bewijs aan zijn werkgever te toonen. De werk gever krijgt daarop vanwege den Raad van Arbeid de rentekaart van den vrijgestelden arbeider onder zijn berusting, teneinde daarop de noodige zegels te kunnen plakken. De werk gever heeft voorts te zorgen voor de vereffening der rentekaart. Inge val de premie in geld wordt be taald, blijft de rentekaart onder be rusting van den Raad van Arbeid, die voor bet plakken der zegels moet zorgdragen. Heeft de werkgever gemoedsbe zwaren, dan kan bij op overeen komstige wijze als voor den arbeider is bepaald, van de verplichtingen in gevolge de Invaliditeitswet worden vrijgesteld. De arbeider in dienst van den vrijgestelden werkgever is ver plicht op vertoon van het bewijs der vrijstelling, zijn rentekaart aan den Raad van Arbeid toe te zenden. Verlaat hij den dienst van den werk gever, dan is hij verplicht daaivan mededeeling te doen aan den Raad van Arbeid, die hem de rentekaart vervolgens weer ter harid stelt. De Raad van Aibeid plakt, zoolang de arbeider in dienst is van den vrij gestelden werkgever, op de rente kaart de noodige zegels. In Januari van elk jaar doet de Raad van Ar beid aan den bevoegden inspecteur der directe belastingen opgave van het totaal bedrag aan zegels, dat in het afgeloopen kalenderjaar voor den Raad is geplakt voor arbeiders in dienst van den vrijgestelden werk gever. De aanslag van dien werkgever in de Rijksinkomstenbelasting voor het loopende belastingjaar, wordt in ver band daarmede verhoogd met een bedrag, gelijkstaande aan 11/2 maal de waarde der geplakte zegels. Dit bedrag is te beschouwen als een afkoopsom, welke de werkgever betaalt voor de verkregen vrijstelling. Is zoowel de arbeider als de werk gever op grond van gemoedsbezwaren vrijgesteld dan wordt de rentekaart bewaard door den Raad van Arbeid, terwijl de arbeider verplicht wordt mededeeling te doen van eventueele verandering van dienstbetrekking. Overigens geldt de voor aangegeven regeling. Verzet tegen de Invaliditeitswet t Het lijdelijk verzet tegen de Inva liditeitswet ten plattelande maakt de menschen vindingrijk, zoo schi ijft men ons uit Limburg. Landbouwers, die er terecht bezwaar iri zien hun bezittingen aan hun kin deren te verkoopen, verhuren al hun vaste en roerende goederen aan hun kinderen en hopen ook door die con tracten van het zegeltjes plakken af te zijn en nemen als bijkomend voor deel nog de kans op mindere belas ting op den koop toe mede. ïN. Ct.« Art. 25 Lager Onderwijswet. Het Comité van Actie tegen art. 25 Lager Onderwijswet heeft aan alle Kamerleden een résumé doen toekomen van de gronden tegen bovengenoemd wetsartikel en van de uitspraak van den Minister, dat hij, indien hij door de tegenargumenten overtuigd werd niet onvoorwaardelijk aan genoemd artikel zou vasthouden, waarom het Comité een beroep doet op de Kamer leden om art 25 te doen vervallen. Visch voor Duitsohlandl De onderhandelingen tusschen de Zuiderzee belanghebbenden (visschers, rookers, handelaars) en de Duitsche onderhandelaars zijn, zoo meldt men ons uit Huizen, Vrijdagmiddag ge^ slaagd onder leiding van rnr. Evei wijn op Dep. van Landb. Uilsluitend zal haring worden uit gevoerd in verscben toestand, geen bokking of pekelharing. Levensmiddelen voorziening door de gemeenten! De Middenstandsraad besloot het vraagstuk der al of niet wenschelijk beid van het importeeren van en han delen in goederen door gemeente besturen, aan te houden tot een vol gende vergadering. De wethouders en oud-wethouders voor de levensmidde lenvoorziening der vier grootste ge meenten onzes lands, de heeren De Miranda, Stulemeyer, Droogleever For- tuyn en Kettlitz hebben toegezegd alsdan het standpunt van de gemeen ten met betrekking tot deze aange tegenheid te zullen uiteenzetten. Vacantiekamp „Volksweer baarheid" Van 19 Juli tot en met 7 Augustus wordt weer een kamp gehouden waaraan iedere jongen boven 15 jaar kan meedoen. Men kan zich aanmelden bij den heer W. Speerstra Hzn. 2e Const. Huygensstraat 67, Amsterdam, bij wien ook inlichtingen zijn te verkrijgen. Suikergebrek bij suikerovervloed De voorraden, die de winkeliers hadden, zijn langzamerhand uitgeput. De staking in de haven heeft ten gevolge dat er thans in een groot aantal winkels te Amsterdam geen suiker te verkrijgen is, noch distri butie-, noch z.g. vrije suiker. In de veemen, zoo zeide ons de directeur van het Rijkskantoor voor suiker, liggen naar schatting voor Amsterdam 10.000 zak suiker Deze kan echter door de staking in het transportbedrijf, en door de »be- smettingstheorie" welke door de stakers ver doorgevoerd wordt, niet veroverd worden. »N. v. d. D." ELECTRISCH LICHT- EN KRACHTINSTALLATIES. TELEFOONS, SCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer met uitgebreide sorteering kronen, zijden kappen, staanlampen, enz. De ex-kroonprins op Wieringen. Medegedeeld wordt, dat de Regeering in onderhandeling is met het bestuur der Ned. Herv. Gemeente te Ooster- land (Wieringen) tot aankoop van de pastorie aldaar als vaste woonplaats voor den Duitscben ex kroonprins! Vreemdelingen. Het aantal in ons land vertoevende vreemdelingen bedroeg 20 Maart j.l. 145.813 (78 861 mannen, 6b,952 vrouwen) Sedert de vorige opgave is bet aantal met 2840 (1739 mannen, 1101 vrouwen) toegenomen. Het grootste aantal vormen de Duitschers, ti.l. 53.059 (28 621 man nen, 24.438 vrouwen), vervolgens komen de Belgen met 49.212 (22.952 mannen, 26 260 vrouwen), daarna de Frauscben met 9695 (4304 mannen, 5391 vrouwen) en ten slotte de Engel- schen met 4182 (2683 mannen, 1499 vrouwen). RECLAME. met een IN DEN MOND KOUDE, VOCHTIGHEID EN MICROBES. 1 De antiseptische eigenschappen valLdit buitengewoon geneesmiddel zorgen er voor dat de meest verborgen schuilplaatsen van KEEL, LONQBH en LUCHTPIJP worden bereikt, ityclke daardoor bestand zijn tegen elke ontsteking, congestie of besmetting. KINDEREN, VOLWASSENEN, GRIJSAARDS, Voorziet U onmiddellijk en hebt steeds bij de hand Virkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten in Nederland uitsluitend in D00ZEN a 1.per doos, met den naam Maandag 26 April a.s. houdt de Midderistandsvereeniging ïHandel en Nijverheid® haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a. de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, het verslag van informatie- en incasso wezen, en de verkiezing van 5 be stuursleden (wegens de periodieke af treding der heeren Krook, Levy en Martens en 't bedanken der heeren Van der Burg en Van Schaick. De benoeming van twee afgevaardigden voor het op 20 en 22 Juli a.s. te Den Haag te houden Middenstandscongres. Aan den heer Baart, architect alhier is 't straten- en hebouwingplan opgedragen van een teriein te Leeuwarden groot 15 H.A., alsmede een woningcomplex met volksbad huisje te Tiel, uitgaande van de Mij tot Nut van Algemeen. Rijkepostspaarbank. Opgave uitsluitend belielfende hel postkantoor Amersfoort en zijne hulpkantoren. Maand Maart 1920. Op Spaarbankboekjes, uitgegeven te Amersfoort en elders, werd, in den loop der maand, ingelegd f 01.004.16 (Hieronder 12 formulieien ad f 1.— in spaarbankzegels van 5 cent en 45 formulieren ad 1 1.in spaarbank zegels van 1 cent (schoolspaien). Der halve minder ingelegd dan terugbe taald f22.147.41. Het aantal, te Amersfoort nieuw uitgegeven, spaarbankboekjes bedroeg 53. Door tusscbenkomst der kantoren werd, ter D.rectie op Staatsschuld boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 2200, en afgeschreven een nominaal bedrag van f 3100. Der halve minder in- dan afgeschreven f900. Het aantal te Amersfoort uitge reikte, nieuwe Staatsscbuldboekjes bedroeg 3 Daar door de coöperatieve melk- sljjtersvereeniging »Amersfortia« is besloten de melkprijs niet te verlagen worden van particuliere zijde pogin gen aangewend de melk van elders aangevoerd te krijgen. Naar wij vau betrouwbare zijde vernemen hebben deze pogingen zeer veel kans van slagen en zal »Amersfortiaa welhaast voor Amersfoort niet meer noodig zijn. In de loop der zomer zal in bet gebouw »Ons Huis* aan de Korte- gracht een Tehuis voor militairen worden geopend. Zij die deze nuttige inrichting wen- scben te steunen kunnen zich daartoe wenden tot de voorloopige commissie bestaande uit de heeren H. Gerritsen, W. D. Helderman, Dr. Miedema. C. Ruitenberg en L. van Wijngaarden. Tot bestuursleden van het De partement Amersfoort der Maatschappij van Nijverheid werden in de jl. Don derdagavond gehouden vergadering in de vacatures J. H. v. d. Meiden en E. v. Vollenboven (nlet-herkiesbaar) gekozen de Heeren M. Gerritsen en F. J. O. baron van Hardenbroek van Ammerstol. De heer G. O. Donner, candi- daat bij den H. dienst alhier is toe gelaten tol hel predikambt bij de Gereformeerde kerk. Dezer dagen liep het gerucht dat de heer Wijk lid der Tweede Kamer om gezondheidsredenen zou bedanken. Volgens officieele mede deeling is dit bericht onjuist. Wèl is de gezondheidstoestand van den heer Wijk na zijn verblijf buitenslands nog niet zooals zij behoort te zijn, doch hij denkt er niet aan zijn zetel in de Staten Generaal op te geven. Mej. J. B. van 't Eind slaagde te Amsterdam voor bet examen van apother-assistent. De onderwijzers acte L.O. werd bij het te Utrecht afgenomen examen o.a. behandeld door de navolgende stadgenooten Mej. F. T. L. M. Lamsen, mej. G. J. Boode, mej II. M. Bartolds, mej. A. P. van Bleisem, mej. W. H. Blom en mej. J. L. de Booij. Tot lid van het algem. bestuur van den Alg. Nederl. Christel Amhtenaarsbond is benoemd onzen stadgenoot de heer B. Krol. De verkoop van het roode Emmabloempje voor de vereeniging ter bestrijding der T. B. C. heeft in onze gemeente opgebracht f557.23 Nadat den laatsteu tijd her haaldelijk voorwerpen werden ver mist uil de lighallen van de Ver eeniging tot bestrijding der T. B C. aan de Utrechtseheweg werd j. Woensdag de 9-jarige J. W. -f). op heeterdaad op diefstal aldaar be trapt Tot hoofdingeland van het Heemraadschap sde Eem" in het Eerste District is herkozen de heer E. van Kolfschoten Bzn. te Wouden berg en gekozen baron Taets van Amerongen burgemeester van Rens- woude. In het vierde Disrrict werd herkozen de heer A. Hilborst Azn te Soest. De verjaardag van den prins gemaal werd j.l. Maandag door het uitsteken der vlag van de openbare gebouwen herdacht. De laatste lezing met licht beelden die den 20 April j.l. bad moeten plaats vinden, is door het bestuur van den Ned. Protestanten bond lot bet volgend seizoen uitge steld. Het beste adres voor alle soorten prima POETSARTIKELEN ENZ. IS EN BLIJFT Ter kaasmaikl op 19 April jl. werd aangevoerd 3 wagens bevattende 625 KG. kaas. Er werd van f57.tot f60. per 50 KG. besomd. Men kocht met veel animo. De oud-kolonel der huzaren tevens oud-raadslid van Brummen de heer A. J. P. Metelerkamp, die ten gevolge van het op hol slaan van het paard van zijn tilbury onder dit rijtuig geraakte en bewusteloos op den weg gevonden werd, is aan de gevolgen overleden. Te Soesterberg gebeurde Maan dagmiddag oen ernstig vliegongeluk. Een Oosteniijksch vlieger, die te Leeuwarden had gedemonstreerd, steeg te Soesterberg op, om zich naai Amsterdam te begeven, met een twee persoons »Beig« passagieisvliegluig mulor 420 p.k type Lairnler. Op een 40 a 50 M. hoogte gleed hel toestel links in de bocht af door het niet voldoende trekken van den motor en stortte naar beneden Doordat een der oiidervleugels eerst den grond raakte, werd de passagier, een foto graaf. er uit geslingerd en kwam een eind verder op de hei terecht Hij kwam er zonder noemenswaard leisel af. De bestuurder was er niet zoo gelukkig afgekomen. In bet gezicht heeft hij eenige ernstige schrammen bij h-t oog opgeloopen en daarbij een zeer ernstige gecompliceerde been breuk. Hij bleef evenwel bij kennis en is per ziekenauto naar Utiecht ver voerd. Het toestel is totaal vernield, alleen de motor zal, na geiepareerd te zijn, wel gebiuikt kunnen worden. Met dit toestel voorzag de Oosten rijker in zijn onderhoud, zoodat hij nu broodeloos is. Tijdverstoorders Te Voorlbuizen werd de laatste dagen nog al met het torenuurwerk gesukkeld. Nu eens liep de klok aan zienlijk achter, en dan weer ging zij geheel stilstaan, zonder dat een ge brek aan het raderwerk kon worden ontdekt. Eindelijk is het echter den klokkenist gelukt de ooizaak hiervan op te sporen. Hem bleek namelijk, dat vooral tusschen de halve en de heele uren, wanneer de minuutwijzer dus stijgen moet, zich hierop zóóveel... spreeuwen plaatsten, dat bij den last niet dragen kon en bet werk dus stopzette. Eenvoudige menschen zien hierin een duidelijk bewijs, dat»/.elfs de voegels teugen de nieën tied bin". jr VANAF BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 16 tot en met 22 April 1920. Geboren Hendrikje, d. van Brand Elzenaar en Geertruida do Bree Jan Wilhelmus, z. van Johannes Hen- drikus Geijtenbeek en Antje Beeke Willem Christiaan Maria, z. van Wil lem Johannes Franciscus Agatba Rib- berink en Henrietta Christina Cornelia Maria Cornehssen. Johannes Qui- rinus Antonius, z. van Krijn Wilhel mus van Doorn en Johanna Marga- rethavan Beek Hendrika Pelronella, (I. van Cornelis Kamerbeek en Aaltje Snabel Margaretha Wouterdina, d. van Wouter Buis en Anna Schou ten Johannes Elbertus, z. van Willem Bouwman en Marretje Allis Lena, d. van Geerlig Aergelo en Johanna Alberta de Valk Leentje Margje Marie, d. van Albert Winter en Adriana Gijsberta Baelde Willy Petra Barbara Marie, d. van Willem de Beer en Dorothea Cornelia Anna Catharina van Nimwegen Rijkert, z. van Lambertus van den Brink en Willemijntje Blooi Maria, d. van Jan van Drie en Nelletje Lijnsveld Antonius Johannes, z. van Johannes Antonius Bakker en Neeltje Hardeman Maria, d. van Petius Bernardus van Damme en Maria Nobels Hen drik Jacob, z van Hendrik Jacob van Wandelen en Maria Aleijda Leijdek- ker Jan Cornelis, z. van Johan van Vonno en Gerritje Dwars Cornelia, d. van Gijsbertus van de Kraats en Cornelia van Beekhoven Margaretha Iza, d. van Heimanus Hilferink en Maigaietba Iza Kiijnen Willem Johannes Josephus, z. van Wilhelmus Hendrikus Wijnands en Wilhelmina Jacoba Frederika Lavinga Johannes, z. van Bernardus de Wit en Elisabeth Ooslveen Egbert Nicolaas, z. van Egbert Jonker en Everlje Wolfswinkel. Ondertrouwd: Herman Carel Marie Peters en Dorothea Antonia de Jong Johannes Moors en Wilhelmina

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2