PIANO'S PRIMA WIJNEN Valda Pastilles. „BATO" rijwielen VALDA Pastille Plaatselijk Nieuws. jjs l.v. HAMERSVELD Jr. t LOUIS KLEIN ÜTRECHTSCHESTRAAT ADEMHALEN VALDA B. SCHOOLEMAN H.H. WINKELIERS! BORSTELWERK J. A. VAN BARNEVELD Ingezonden. agent \voor Amersfoort J. V. D, KOMMER BloemendalscTiestraat 34 Reparatie-inrichting overzicht over het optreden van het insect te krijgen en tijdig maatregelen te kunnen nemen. MEUBELFABRIKANT HOF 46 - AMERSFOORT i Op de magazijnen aan de Papenhofstede is een groote keuze van MEUBELEN voorhanden Het tarief voor het gebruik van gas werd bet laatst geregeld bij raadsbesluit van 27 Januari jl. Daarbij werd bet tarief bepaald op 18, 19 en 21 ct. per M\ Deze vaststelling geschiedde in de verwachting, dat daarmee bereikt zou worden, dat de fabriek althans zonder verlies zou werken. Ook bij de nog slechts korte er varing, die is opgedaan, is wel duide lijk gebleken, dat die verwachting niet zal worden vervuld. Het verbruik neemt niet in de geweoschte mate toe, terwijl de onkosten niet dalen. Met de commissie van bijstand zijn B. W. van oordeel, dat de be staande toestand niet mag blijven bestendigd. Zooals ook in hunne voordracht van 22 Januari jl. werd gezegd: nook bij de bedrijven zal naar meer evenwicht «moeten worden «gestreefd, en dit niet alleen ter wille «van de bedrijven zelve, maar ;ook «ter wille van den algemeenen finantieelen toestand der gemeente." De moeilijkheid is echter deze: hoe, 'langs welken weg wordt dat evenwicht verkregen. Verschillende maatregelen zijn reeds toegepast, maar steeds met een negatief resul taat. liet eenigste middel, dat nog overblijft schijnt wel de toepassing van een uniform, niet te hoog tarief. Zooals ook vroeger wel is mede gedeeld, naarmate de productie toe neemt, daalt de kostprijs. Zou dus met een uniformtai ief kunnen worden bereikt, dat, evenals voor de crisis, het gas wordt be schouwd en dit is het ook inder daad als een in verhouding tot andere brandstoffen, niet te duur maar zeer gemakkelijk middel voor verlichting en verwarming, en bet verbruik belangrijk toeneemt, dan was het doel volkomen bereikt. Met de commissie zijn B. fc W. van gevoelen, dat het onder de ge geven omstandigheden gewaagd moet worden het tarief te stellen op 18 cent per M*. B. W. zijn er zeer wel van be wust, dat ook met dit tarief de kans blijft bestaan het verlies van de gas fabriek, dat reeds de f300 000 ver te boven is, nog zal kunnen toe nemen, daarom zal ook aan dezen maatregel hot karakter van een proef moeten worden gegeven. Mocht blijken, dat de afname niet toeneemt dan zal bet onvermijdelijk gevolg daarvan moeten zijn, dat maatregelen worden getroffen die een dekking der lasten posilief tengevolge zullen hebben. Wel zal ook voor 't vervolg nog elke nieuwe last, die op het bedrijf komt te rusten, verhooging van het tarief tengevolge moeten bebben, maar voor het oogenblik achten B. W. een proef met een tarief van 18 cent gewettigd. Zij stellen derhalve voor te be palen, dat met ingang van de meter- opneming over de maand Mei het tarief voor het gebruik van ga6 zal zijn 18 cent per M'. VANAF 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT mr Waar de kosten van het Steno grafisch Verslag der openbare raads vergaderingen, van Juni 1918 tot Januari 1920 gestegen zjjn van zeven gulden tot zeventien gulden per pagina druks en dit per jaar derhalve op ruim f 5000 zou komen, stellen B. en W. den Raad voor de uitgifte van het Stenografisch Verslag te be ëindigen en voortaan slechts een zakelijk verslag te doen maken op de wijze als het reglement van orde aan geeft. In de eerstvolgende openbare vergadering van den Gemeenteraad zal de beslissing vallen over het al of niet droog leggen van Amersfoort van des Zateidagsmiddags tol des Maandagsochtends. Onbegrijpelijk is het ons dat tegen een dergelijk ingrijpend besluit niet met man en macht wordt geageerd. Wij willen hiermede volsirekt niet zeggen dat wij tegen het bestrijden van drankmisbruik zijn. Door dezen maatregel worden echter niet enkel de misbruikers getroffen. Doch tal van toeristen die per auto, motorfiets of rijwiel in die dagen de schooue omstreken onzer gemeente bezoeken en hier willen verpoozen tot ver sterking van den iuwendigeu menscb, zullen zich bij hun maaltijd het on schuldig genot van een glas wijn of bier moeten ontzeggen. Dat zulks wrevel wekt behoeft geen betoog en dat het aantal bezoekers gaandeweg zal verminderen, evenmin. Ons lijkt een dergelijke drastische maatregel, die trouwens in andere plaatsen al fiasco leed, allerminst in het belang der gemeente. Wil men het toenemende drank misbruik beteugelon dan zijn er wel doeltreffender maatregelen te nemen, waardoor alleen de misbruikers en zij die dat misbruik in de band werken, getroffen worden. VLEUGELS, ORGELS MUZIEK De Godsdienstoefening in de doopsgezinde kerk zal Zondagochtend worden geleid door Ds. J. M. Erkelens, em. predikant alhier. In de vacature Dr. J. Visser werd tot ouderling der Ned. Herv Gemeente gekozen de heer H. Langen- donk en in de vacature R. van Dijk tot diaken de heer G. J. van Ame- rongen. Door wijlen den beer W. H Scbuileman is aan de Christelijke Jongelingsvereeniging een legaat van twee duizend gulden vermaakt. Tot pastoor der Oud-Katholieke Kerk aan hel Zand is benoemd de ZeerEerw. Hear A. Rinkel, pastoor te Enkhuizen en zulks ter vervanging van pastoor C. Wijker, die benoemd is tot president van het Oud-Kath. Seminari alhier. In eene door «Handel en Nijver heid" op j.l. Maandagavond uitge schreven vergadering van winkeliers, die door 90 peisonen werd bezocht, verklaarden zich 71 vóór het 's Zater dagsavonds sluiten om half tien en slechts 19 daar tegen. De dames G. J. van Rijn en T. G. Schouten behaalden te Utrecht de acte voor Lager Onderwijs. Het diploma A (opleiding) voor Costuumnaaien werd behaald door de navolgende stadgenootenmejuffr. C. Bertelink, A. Strop, C. Span, M. v. d. Herberg en T. van Minne. Onder vele blijken van belang stelling herdenkt heden de heer J. C L. Huiskamp, chef der uniform- kleedingmakerij van den heer W. A. Hassing, Berkenweg alhier, den dag waarop hij voor 25 jaren bij genoem den heer in dienst trad. Donderdagavond overleed plot seling de heer P. H. van Haselen, die ais oprichter der N. V. tot exploi tatie van onroerende goederen en de Bouwmaatschappij «Nieuw Amers foort*, van welke beide vennootschap pen bij directeur was, tot de uitbrei ding en verfraaing onzer gemeente veel beeft bijgedragen. RECLAME. met een IN OEN,MO ND besclierió.t TT tegen KOUDE, VOCHTIGHEID EN MICROBES. De antiseptische eigenschapgen van dit buitengewoon geneesmiddel torgen er voor dtft de meest verbhrgen schuilplaatsen uein KEEL, LONQBN en LUCHTPIJP worden bereikt, welke daautbor bestand zijn ttgen elke onlstekin^ongesji^^csmetting. KINDEREN, VOLWASSENEN, GRIJSAARDS, Voorziet U onmiddellijk en hebt steeds bij <!e hand DE ECHTE Virkrijflbaar bij alle apothekers en drogisten in Nederland, uitsluitend in DOOZEN a 1.— per doos, met den naam Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. K. H. prinses Juliana wapperden gisteren van de torens, openbare gebouwen en uit vele par ticuliere woningen de nationale drie kleur met oranjewimpel. De commandant der IVe divisie heeft onderstaande order uitgevaar digd: »De kolonel, commandant van het lste regiment huzaren T. L. S. Ne- dermeyer ridder van Rosenthal heeft voldaan aan alle voorwaarden gesteld door het Ned. Olympisch Comité, en zal daarvoor binnenkort ontvangen het daarvoor vastgestelde onderscbei- dingsteeken. Waar deze zeer zware eischen in den regel slechts met gioote inspan ning woiden verkregen door hen die nog jong zijn, daar is het voor iemand die den kolonelsrang heeft verworven een bewijs van zóó groote volharding en wilskracht en van zoo groote liefde voor en toewijding aan de lichaamssport, dat ik er prijs op stel den kolonel bij dezen openlijk mijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden en Z. H. E. ook in dit opzicht ten voorbeeld te stellen aan allen. Moge in de divisie sleeds grooter worden het aantal van hen, die zich met dit onderscheidingsteeken mogen sieren I lk stel mij voor, ter zijner tijd de medaille persoonlijk aan den kolonel uit te reiken op een nader te bepalen wijze.* Kolonel Nedermeyer ridder van Rosenthal is thans 53 jaar oud. «Tel.* Vrijdagmiddag vertrokken van bier 103 der door het R. K. landelijk comité in Amersfoort en omstreken ondergebrachte Weener kinderen. Dr. Jorissen met eenige plaatselijke comité-leden bracht hen tot Nijmegen, vanwaar zij met een trein uit Oosten rijk naar Weenen zouden stoomen. Het afscheid tusschen pleegkinderen en pleegouders was allerhartelijkst. Laatstgenoemden mogen trotsch zijn op haar werk, want in het uiterlijk der hen toevertrouwde kinderen was, vergeleken bij dat bij hun aankomst een hemelsbreed verschil. SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. ELECTRf&GIL LICHT- EN KRACHTINSTALLATIES. TELEFOONS, SCHELLEN, RLIKSEM AFLEIDERS. Monsterkamer met uitgebreide sorteering kronen, zijden kappen, staanlainpen, enz. Naar wij vernemen is het van ouds bekende koffiehuis »de Arend" aangekocht door de firma L. A. A. van Hamersveld tot vergrooting barer automobiel-garage. Wat de Nederl. Gist- en Spiritus fabriek te Delft doet, doet zij goed. Dit is van algemeene bekendheid. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Vennootschap liet zij een Jubileum- Kalender ontwerpen en op steen brengen door den heer Edz. Koning. Deze maandkalender in fijn genuan ceerde kleuren uitgevoerd is een artistiek meesterstukje dat in elke salon zijn plaats waardig is. r* 7 Het beste adres vpor alle soorten prima POEtSARTIKELEN ENZ. EN BLIJFT KAMPSTRAAT 6 TELEF. 193 Nederlandsche Jachtvereeniging. De feestelijke sluiting van hel eerste jachtseizoen 191920 op den slichtingsdag der vereeniging, tevens viering van den verjaardag van HK. H Prinses Juliana ving gisterochtend reeds vroeg aan. Tegen 8 uur verzamelden zich de deelnemers op het Stationsplein, ter wijl de muziek zich hooren deed. De stoet ging de Koninginnelaan op en bereikte spoedig het feestterrein. De daar opgestelde hindernissen werden dadelijk vlot genomen, waarna men zich rond den voorzitter der vereeniging, Ritmeester W. J. van Hoytema, schaarde. Hierbij merkten wij o a. op Generaal Piepers, voor zitter K. M. S.Kolonel Giondhout, directeur der rij- en hoefsmidschool kolonel Nedermeyer ridder van Rosenthal, commandant van het te Reg. Huzaren; en later Generaal van der Hegge Zijnen, Commandant IVe Divisie, de burgemeester J. C. Graaf van Randwyck en den wethouder baron van Hardenbroek van Ammer- stol. De voorzitter heette elkeen welkom en stelde een driewerf hoera in op Prinses Juliana, waaraan spontaan werd voldaan. Vervolgens startte de le Cross Country over een afstand van 4 K.M. De uitslag biervan was. 1. Rit meester L. P. J. Savalle, 2. Luit. S. J. Graaf van Limburg Stirum, 3. Luit. Jhr. J. G. A. van Spengler. 4. Kapitein F. W. Laupmao. De Luit. A. D. C. van Zijp viel juist voor de laatste barrière. Arnersf. Dagbl. De bronzen gesp voor 18 jaren trouwen dienst wordt op 9 Mei a.s. toegekend aan den Sergeant-Majoor Administrateur B. Kremer van het 5e Reg. Infanterie. Aan de kaasmarkt werd 26 April j.l. aangevoerd 6 wagens be vattende 1000 K.G. Kaas. Men be steedde van (55.lot f58 50 per 50 K.G. Veel handel was er niet. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet uan den inzender teruggegeven. Het Communisme. Er zijn twee groote vormen van communisme die met elkaar verward wotden. lie eene is die, welke bedacht is door idealisten, de andere, die o.a. gepropageerd wordt door de bladen als nilet Volk» en «De Tiibune« en «De Nieuwe Stem«, en door vele per sonen aang' hangen wordt, omdal zij er voordeel in schijnen te vinden. Deze heide vormen nu velschillen hemelsbreed van elkaar. Het communisme van de eerste sooil door idealisten bedacht, is op zichzelf heel mooi, maar alleen toe passelijk in een modelmaatschappij in eeri heilstaat, waai in een ieder uil munt in deugden en ieder zy n plicht doet. De iw ede vorm. waarvoor in de volksbladen reclame wordt gemaakt, is eene van lagi-ie orde. Hier worden geenerlei eiscben aan de personen zelf gesteld. Luien zoowel als arbeid- zamen, dommen, zoowel als knappe koppen, zij die vakkennis hebben of die niet hebben, zij allen worden door de gemeenschap gelijkelijk beloond. Men ziet het groote verschil tusschen beide, maar men voelt tevens dat geen van beide vormen op den duur bestaanbaar zijn, orndat er geen over eenstemming, geen eensgezindheid, die alleen de zaak zou doen slagen, zou beslaan. Maar zooals 't met de meeste din gen is, ligt de waarheid tusschen in. Met geduld zal nog heel veel te be reiken zijn, zoodal ten slotte een iegelijk een menschwaardig bestaan krijgt, en armoede langzamerhand van 't aardrijk verdwijnen zal. In de eerste plaats zal bet grondbezit meer gelijk matig uitgebreid moeten worden, zoo dat ieder voor zich een stuk grond te bewerken heeft, waarvan hij voor een Geel de vruchten voor 't levens onderhoud kan trekken. Voorts zal de arbeider een loonend aandeel moe ten krijgen in de groot-industrie zoo wel als in den groothandel door tantièmes enz. Dit zal voor hem een prikkel te meer zijn om zijn best te doen iu 't grootbedrijf met zijn arbeid. In 't kleinbedrijf kan bij zelf de baas zijn en draagt hijzelf de verantwoor ding. Door de vermeerdering van 't belang, dat elk persoonlijk krijgt in de opbrengst van het vak, waarvoor bij werkt, zal de ontevredenheid, de naijver verdwijnen, en zullen de werk stakingen tot 't verleden gaan be lmoren. Het grootkapitaal is noodig om de waren goedkooper aan den man te kunnen brengen. Het mili tarisme is noodzakelijk om hen te weren, die inbreuk willen maken op eens anders rechten, eD de bourgeoisie om dat deze stand voor eiken arbeider de prikkel is om te bereiken. W. F. WAGTHO. Amersfoort, 26-4-'20. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 23 t/m 29 April 1920. Geboren: Antonia, d. v. Joseph Désiré Wery en Willemina Hijmering George Arnold Jan, z. v. Carel Frederik August de Biuijn en Nelly Johanna van Heykoop ten Ham Dirk, z. v. Coenraad Eijkelboom en Evertje de Graaf Johanna Elisabeth Maria, d. v. Antonius Maria Hemkamp en Theodora Geertruida van Manen Cornelia Jacoba Maria, d. v. Gerrit den Hartog en Engeltje Bremer Clara Johanna Gerarda, d. van Andries Leonardus Lablans en Wille- mijntje Arlar Albeitina Elisabeth, d. v. Johannes Schut en Catharina van Deventer. Ondertrouwd: Robert Syl van Minchin en Johanna Frederika Schwemmer Johannes Gerardus van Hoeijen en Geraida Rijn Hendrikus Albertus Snor en Hendrika Voskuilen Arie Pleim Dekker en Jantje Hendrika Ofiereins Roelof

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2