NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Hetgeen nabij is. DE REDDER. l\O. 24 Zaterdag 5 Juni 1920. 49e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant. ABONNEHENT8PHIJ8: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. AO V ERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het ware te wenschen, dat alle menschen, die naar geluk begeeren, het eerst wat meer zochten in hun nabijheid. Het zou een overspannen eisch zijn, dat men zich behoort los te maken van het oordeel zijner medemenschen. Hoe wij staan in betrekking tot elkander en het zou ons geheel onverschillig zijn, of onze medemenschen ons gunstig beoordeelen Wij hebben eerbied voor sommiger gave van onder scheiding en hun oordeel zou ons niets raken Is dan het afkeurend vonnis van sommigen ons niet een waarschuwing Is dan hun goed keuring ons niet een steun of een oorzaak van beschaming wellicht? Maar hiermee wordt dan ook de eerzucht binnen haar perken terug gebracht. Leeft zoo, ouders, dat gij uw kinderen een onbevlekten naam achterlaatdat men het uw zoon eenmaal tot zijn versterking moge toeroepen bedenkt wie uw ouders zijn geweestDat uw kind zich in de ernstigste oogenblikken zal afvragen wat zouden mijn ouders mij hebben aangeraden Hoe handel ik in hun geest? Wees in uw omgang met anderen zoo eerlijk, zoo trouw, dat als de laster komt en kwaad gerucht verbreiden wil, uw vrienden, uw bekenden, uw medeburgers als uit één mond getuigen het is onmo gelijk Het kan niet zijn Wij kennen er hem of haar te goed voor. Is de eerzucht bij allen een bestanddeel van hun geestelijk leven Niemand zou het durven beslissen. Toch, de mensch moet in alle dingen meer zijn dan schij nen. Ver ligt dan de roem wellicht, onbereikbaar is de lauwerkrans misschien, maar de toepassing van dit beginsel ligt zeer nabij. Die hoogste eerzucht, de innigste oot moed tevens, brengt haar dage- lijkschen zegen met zich. Grijpt het geluk, dat nabij u ligt, zoo zou men ook willen zeggen tot hen, die smachten naar wat minder woeling en zorgen. Wij verstaan de klacht, dat het leven zoo onrustig is. Als de zomer avond daalt en de zon met baai- laatste stralen de aarde vaarwel zegt, als de schepping zwijgt, als het is of men de stilte hoort en alles vrede ademt, dan geniet de landbouwer de avondkoelte na den drukkenden dag, hij geniet zijn rust na den arbeid, die hem mor gen weer wacht. Maar van de aarde mag hij niet vragen, wat zij hem niet geven kan, geen on afgebroken rust, doch slechts tijden van verpoozing tusschen den arbeid door. Zeker, wij zouden elkander een leven gunnen zonder zorgen, wij zouden het allen gunnen, dat zij onbezorgd hun dagelijksch brood konden eten. Maar is dat niet dwalen, is dat niet een rust zoeken, die nooit der menschen deel kan zijn Hoe Wij zouden vergeten, dat de avond vooral daarom zoo liefelijk is, omdat de hitte van den dag hem vooraf ging, dat het gevoel van geluk nooit zoo sterk is als wanneer wij vrees en zorgen hebben gekend Wij zouden rust willen zonder strijd, verpoozing zonder arbeid Zoeken wij het niet in de verteStrekken wij ons niet naar het onmogelijke uit! Er is een vrede des gemoeds, die wij kunnen bereiken, er is te midden der zorgen, een heilige onbezorgd heid, die de uitkomst durft over laten aan Hem, die alles regeert. Er is, waar de stormen de opper vlakte bewegen, een diepte des gemoeds, waar de stormen hun invloed niet doen gevoelen een vrede des harten, die in staat stelt tot wacltten en werken. Dien zegen moeten wij grijpen. Maar wij willen nog meer, wij stellen aan het leven den eisch, dat ons het genoegen, de uitspan ning niet worde ontzegd. Hij mis kent de menschelijke natuur, hij doet oud en jong onrecht aan, die dit recht wil verkorten. Maar eer iemand zich beklaagt, dat alle genot hem is ontzegd, dat zijn gebonden leven of zijn gering in komen hem verhindert levensge not te smaken, bedenke hij zich nog eens goed Het is zulk een waarheid, dat wie de opgewektheid van geest, den levenslust in zich draagt, zich overal een kleine wereld van genoegen schept. En de ervaring leert het onbetwistbaar dat menschen, voor wie de wereld openstaat, zich vervelen, omdat het hun ontbreekt aan een dank baar hart. Men hoort hen bij de schoonste natuurtooneelen aan merkingen maken men ziet hen bij de edelste ontspanning geeuwen, omdat de prikkel is verstompt. Daarentegen, poëzie schuilt overal 't is de vraag maar wie haar al, wie ze niet kan vinden. Het geluk is niet ver, niet buiten den kring der onzen allereerst Indien wij menige ontspanning moeten missen, die anderen ge nieten, hoeveel kunnen wij ont beren, als wij de warmte onzer liefde, het licht onzer opgewekt heid in ons huis laten schijnen en het elkander zoo aangenaam mogelijk maken. Ja, zochten wij maar het geluk in onze nabijheid NederlandBelgië. Het Belgisch blad Etoile Belge« wensebt een duidelijke uiteenzetting van Nederland omtrent de kwestie over de Wielingen. Het blad wijdt uit, over bet geschil zelf, en heeft 't dan verder over de aanspraken van een land betredende de kust. Dit strekt zich uit 3 mijlen van die kust en is van groot belang voor de vischvangst Nu wijst bet tractaat van '1839 dit reeds uit en was men tot overeenkomst gekomen Hoe eer hoe beter is 't voor beide landen gewenscht dat deze kwestie worde opgelost. Thans ontaardt het in- een politiek gekonkel. Hoe langer hoe fraaier. Een ander Belgisch blad «Nation Belge« publiceert thans een sterk stuk. En nog wel afkomstig van een staf officier, van wien men moet veronder stellen bij toch wel beter op de hoogte zou zijn. Er moeten op 't einde van Oct. 1918 Belgische detachementen aan de grens aangevallen zijn geworden door Duitsche troepen, welke zich vrij be wogen in Zeeuwsch Vlaanderen, dus op neutraal gebied. Hoe 't mogelijk is een dergelijke leugencampagne te -voeren is ons ten eeneninale onhe- grijp dijk. Zondagsdienst bij de Posterijen, Telegrafie en Telefoon. De heer Teenstra beeft over deze takken van dienst eeuige vragen tot den Minister gericht. De Minister antwoordde, dat er een onderzoek wordt ingesteld om deze dienst zooveel mogelijk te verlichten. Binnenkort zal de uitslag van dit onderzoek der Kamer worden mede gedeeld. Smokkelen und kein Ende. Nu begint men zoowaar maikeii te smokkelen, daar de valuta in Duilsch- land stijgt. Te Ellen trachtte een Duitscher een pakje over de grens te schoppen, waarin zich 45000 mark oevond. Een Nederlander zon dit in ontvangst nemen. Nota bene deed hij dit bij de douane-cenuale. Gansch niet gochem. De Duitscher werd na tuurlijk eingesperrt. Japansch oorlogsschip op tegen bezoek. «Eastern Serviced meldt d.d. -5 Mei uit Tokio: Het Japansche oorlogs schip «Kusaga» gaat de eeuwfeesten der Amerikaansche marine bijwonen en zal op de terugreis een tegenbezoek aan Nederland brengen ter beant woording van het bezoek der Neder- landscbe oorlogsschepen aan Japari. Zuiderzeewerken. Gisteren werd in het gebouw der Zuiderzeeweiken, te 's Gravonhage, aanbesteed: bet maken van werken tot beteugeling yan het Amsteldiep tusschen den vasten wal van Noord- Holland en Wieringen, met eentge bijkomende wet ken. De raming was f700 090. Laagste inschrijvers waren de N. V. I. v. d. Velde en Co's. Aarinemers-Mpij., te Amsterdam, voor f668 000. Onze Nederlandsche taal. Gelezen in een amendement van den beer Gerhardt op 't ontworp- Lager Onderwijswet«Onaangezien het aantal ingezetenen in de betrokken gemeente.» Bedoeld zal wel zijn «Onafhankelijk» van het aantal inge zetenen Een andere taaiketterij vond de «Bred. Ct.« in bet antwoord, dat minister De Graaff een dezer dagen het Kamerlid den heer Otio op een schriftelijke vraag gaf. «Met terug zicht» op een vorig schrijven deelde de minister hem een en ander mede. 1 Dus ben je vast besloten, Ni kolai Meteen uitdrukking van de grootste belangstelling keek de vrager in het bleeke gelaat van degene, die voor hem zat en zenuwachtig over zijn zwarten baard streek. Mijn besluit is genomen, beste vriend. Het antwoord kwam na een korte pauze. Men gevoelde, dat er een zware inwendige strijd aan vooraf was gegaan. En een uitlegging voor je vol maakt onbegrijpelijke handelwijze wil je mij niet geven De ritmeester Von Kulars stond op en liep de kamer op en neer. Neen, zei hij eindelijk norsch. Er is verder geen uitlegging noodig. Alexander ga heen en ding naar de hand van Vera Michailowna. Je bemint het meisje, dat ook ik meer dan alle andere vrouwelijke wezens vereer. Maak Vera gelukkig. Zij ver dient het! Hij had de laatste woorden met groote inspanning en zeer gejaagd gesproken. Thans klemde hij zijn lip pen vast op elkaar. Het scheen, alsof zijn fiere gestalte plotseling ineen kromp. Besluiteloos was de andere officier blijven zitten. Als ik maar wist, zoo gaf hij eindelijk uiting aan zijn gedachten, wat je tot dezen stap drijftVoor den oorlog was je mijn gevaarlijkste mededinger. Je deedt je uiterste best om mij uit den zadel te lichten. En Vera Michailowna gaf in 't oog loo pend de voorkeur aan jou vroolijk wezen, aan je verblindende geestig heid wij allen verwachtten toen bin nenkort je verloving. En toen kwam de oorlog, beste kameraad, de roemlooze, schandelijke tijd voor ons vaderland. Wij meldden ons aan en trokken naar het verre Oosten om daar een hopeloozen strijd te voeren tegen koude, honger en een vijand, die sterker was dan wij. Vera Michailowna echter trok met de haren naar Parijs en Cannes. Wou je haar daarvan een ver wijt maken Alexander Sergjewitsch Trebutkin keek op. Neen Welnu dan Mensch, als ik toch maar eens wijs uit je kon worden! Trebutkin sprong op, zoodat zijn sporen rinkelden. Je waart steeds de bevoorrechte. Vera zag alleen jou. Andrei en ik werden als bijloopers in den loop meegenomen. Andrei is dood. Jij kwaamt met roem en orde- teekenen uit den oorlog terug. Een schitterende carrière ligt voor je. Je bent rijk Voor den drommel, wat geeft je dan toch aanleiding om terug te treden Ik ben niet meer dezelfde, die ik was zei Kulars op doffen toon. Dat zien we allen. De andere officier lachte even. Je stelt je aan als een sentimenteele vrouw. Wij hebben toch ook hetzelfde gezien en beleefd. Maar sapperloot, wij zijn mannen soldaten. Thans is het vrede en de ellende is voorbij. Hij sloeg den ander gade, die nu voor 't venster stond en somber naar buiten keek. Ik zou wel eens willen weten of jij dan nu juist zoo iets bijzonders had beleefd. Niets, mompelde de officier bij 't venster. Voor den drommel, dat weet ik immers wel, daar wij bij hetzelfde regiment stondenstoof Trebutkin op en hij was vuurrood in 't gezicht. En daarom kan ik dien ongelukkigen argwaan maar niet kwijtraken. Neen neen spreek mij niet tegen, Nikolai, ik voel het hier. Hij sloeg met de hand op die plek van zijn uniform, waarachter zijn hart onstuimig klopte. Je weet iets van Vera, iets ergs, dat je weerhoudt om met haar te trouwen. En je bent te discreet, om Met een paar stappen was Kulars bij hem en pakte hem bij den arm Zwijg. Alexander om 's hemelswil, zwijg! Ben je gek? Kijk me aan! Op bevelenden toon. sprak hij deze woorden. Op mijn woord van eer verzeker ik je, dat je op een verkeerd spoor bent. Vera is het edelste en bekoorlijkste meisje der wereld En toch? Tochherhaalde hij haastig. De schuld is aan mijn kant. Ik kan Vera niet huwen. Genoeg daarvan I Ga heen, ding naar haar bezit en maak het meisje zoo gelukkig als Nikolai Ga heen, Alexander, drong de ritmeester bij hem aan. Ik moet mijn rapport voor den overste klaar maken Ga heen I Hij schoof zijn kameraad letterlijk het vertrek uit en schelde zijn op passer, die hem bij het kleeden zou helpen. Daarna ging hij met loome schreden weer in de kamer, liet zich vermoeid op de canapé vallen en staarde met een verwrongen gezicht voor zich uit. Acht dagen later ging Trebutkin na het diner in de club naar Kulars. Zijn knap gezicht was bleek. Afge wezen was het eenige, wat hij zei. Vera Michailowna? vroeg de ritmeester, wien de adem bijna stil stond. Heeft mij door haar vader laten schrijven, dat ze mij dankbaar was voor het vereerend aanzoek, maar voorloopig nog niet tot een huwelijk - kon besluiten. Je zult het als een man dragen. Word. vervolgt.,!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1