„De Delflersclie Vallei 'ASTILLES J. H. VAN BRUSSEL Fabriek van Mproducteii H,H. LIERS! BORSTELWERK poetsartikelen enz. J. A. VAITBinffiEVELD KAMPSTRAAT 6 TELEF. 193 Plaatselijk Nieuws. ELECTROTECHNISCH BUREAU Bloèmendalschestr. 3 Telefoons, Schellen en Bliksem afleiders. Gepasteuriseerde melk in flesschenNogl Capsnlesloiting. Volle rauwe melk, Room* karnemelk, Roomboter onder rijkscontrole. Gemengd Nieuws. L SCHOOLEMAN SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. Waakt in ieder Jaargetijde voor de veiligheid en gezondheid van De echte VALDA Pastilles VALBA Het beste'adres voor alle soorten prima XL EN BLIJFT L)e godsd'enstoefening iri de Remonstrantsche kerk wordt a.s. Zondag opgeluisteid door violoncel- spel van den beer Leo Ruygrok, snlocellist van bet Arnhemscb Orkest en zang van Mej. Ruygrok, terwijl de lieer Ruygrok Sr. voor orgelbe speling zal zorgen. De keuringsdienst beeft in den jare 1919 waarlijk niet stilgezeten. Het aantal op bet laboratorium on derzochte monsters bedroeg niet min der dan 404"2, waarvan 425 (d. i. 10 5 ondeugdelijke waren. Tei vergelijking de cijfers in 1914: 2245 waarvan359ondeugdelijk (d. t. lö°/0) In 1918 was bet percentage ondeug delijk bevonden monsters wel 28.9% en het feit, dat dit thans tot op 10.5% daalde wijst op meer normale toestanden. De atttkelen azijn, bier, bouillon blokjes, ehlooi- en bleekpoeder, kar nemelk, eetgerei, stonden 't meest aan vervalsching bloot. Bessensap, bonig, limonade, room en vanilleijs niet. 525 winkelinspecties weiden ver richt, die aanleiding gaven lot bet afkeuren ter plaatse »ari 78 partijen w. o. 8 partijen meel en grutten, 5 cacao en pravparaten, 4 gedroogde visch, 15 eetlepels en vorken, 6 fruit en 4 soeptabletten. Op de viscbmarkt werden 6043 aangevoerde pat tijen visch onderzocht en slechts 2 daarvan weiden afge keurd en vernietigd. Aan de consumptie werden b.a. na chemisch onderzoek onttrokken 83 L azijn, 1650 st. bouillonblokjes, 254 K.g. brood, 300 K.g. margarine, 70 flacons racahout, 37 pak virogeen, 3400 flacons »Asra-meubelwas" en 200 flacons vleeschr-xtract. Aan de betrokken fabrikanten werd bovendien teiuggezonden 250 pakjes roompud- ding, 84 000 bouillonblokjes, 100 pakjes rnelkpudding, 210 flacons tCul- luranijn" en 920 pakjes sSadoline'. Men zond 383 schriftelijke waar schuwingen en maakte 8 maal proces verbaal. Dagbl. TELEFOON 269 Aanleg van krachtinatallaties. Militaire sportweek. Maandag 28 Juni verwacht men omstreeks 10 uur de dec-lnemprs aan de militaire sportweek. Met muziek voorop begeeft men zich naar de kazerne, 's Middags en 's avonds vin den er concerten plaats. Talrijke medailles worden beschikbaar gesteld. Ook geldelijke steun voor T aankoopen daarvan blijlt niet uit en gaan de militairen zelf voor Den Officieren van vreemde garni zoensplaatsen wordt vrije toegang ge boden door Soc. »Amicitia". Amersfoort zal dezen zomer de eer te beurt vallen, dat door den Utr. Prov. Zwembond zijn groote zvvemdemonstratie alhier wordt ge houden. Onze stadgenoolen do beeren Meier (viool) en Geraedts (piano) zullen op verzoek alhier een 3-tal concerten geven. Daarna hebben ze bet voornemen een rondreis te maken door Nederland. De heeren J. G. Muyen en E. [Jun-man slaagden voor 'i diploma boekhouden, uitgereikt door de Ver- eernging van Leeraren in het Boek houden. Mej. P. J. G. Bouthuis slaagde te Utrecht voor het le gedeelte van het Tandheelkundig examen. Jonkvr. O. van den Berg alhier zag zich benoemd tot leerares in Nat. Historie aan hel Lyceum te Baarn. Mejufirouw J. Ruitenberg en de heeren H. van Dommelen J. O Houbaer, F. Reichman en W. Sleeking slaagden voor het practijkexamen Boekhouden van de Vereenigirig van leeraren in het Boekhouden to Am sterdam. De heer B Hylkema, leoraar aan de Handelsschool, is benoemd tot lid der commissie voor bet afnemen van de acte examens in de Fransche taal. Bronislaw Huberman. Het laatste (tiende) Concert van Bronislaw Huberman te Parijs werd onveiwachts vereerd door het bezoek vari den Heer Clemenceau. Het programma bevatte 3 Solo-Sonates van Bach. De Heer Clemenceau bleef tat aan het einde en bégroette den kunstenaar met de woorden: »On m'avait dit que voire talent est pio digieux 11 Ft st dix fots plus que je ne croyaisVotre instrument, Bach et vous ne faites qu'unl..." Huberman zal in hel a.s. seizoen bier ter stede optreden op een der Abonnements Concerten georganiseerd door het Concertbureau Hans Augustin Op 1 Mei werd in een paar zalen hier ter stede een stukje op gevoerd door socialisten. De inhoud was den volke te verkondigen hoe treurig slecht 't met den arbeider gesteld was en dat hij dooi 't groot kapitaal werd uitgezogen. Bij nader onderzoek in verschillende zaken bleek van dezen wantoestand weinig waar te zijn. De at beidsvoorwaarden zijn tegenwoordig heusch niet kwaad ver geleken bij vroeger. Postkantoor te Amersfoort. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzendeis onbekend zijn en door strafport ge weigerd. Terugontvangen in de 2e helft, der maand Mei 1920. Brieven Binnenland. Exc. Comm. Koningin, Utrecbl; Nieuws v. d. Dag, Amsterdam; C. Godée, Utrecht; Herbold, Utrecht; Irisp. Dir. Bel, Utrecht; J. A. Küh- nen, Joh. Liefde, Utrecht; J. F. v. d. Ven, Baarn; A. J. v. Vriesland, Oud-BeijerlandJan Hulstein, Bocbum. Brieven Buitenland Michel Tarrari, Alexandrië; J Schip pers, Berlin. Briefkaarten Binnenland. A. Arnoldi, Utrecht; Bakker, Am sterdam; D. Bakker, Amsterdam; F. Bakker, AmsterdamBesseling, Amers foortA. de Bree, Amsterdam; B. Greep, AmersfoortP. Lengendijk, Amsterdam; P. Maren, Amsterdam; B. Pauw, Wijk bij Duurstede; H. v. Baren waag, Veenendaal; M Sleutel, ScheveningenW. Steijn, Haag; A. Veenstia, Amsterdam; D. Vergers, Middelburg. Briefkaarten Buitenland. Albeck, Paris; A. Janssen, M. Lohse, Chemmitz. Aan de Kaasmarkt op 31 Mei j.l. werd aangevoeld 30 wagens be vattende 8850 K.G. Kaas. Men besteedde f65.— lot f70. per 50 K.G. Evenals de vorige week werd ook nu alles verkocht. De prijsvermindering in Engeland. Een der belangrijkste magazijnen te Londen kondigt een leductie van 10 procent aan op de prijzen van alle levensbehoeften, met uitzondering van kruidenierswaren en een vermindering van 5 percent op de prijzen van alle kruidenierswaren en proviand. De firma geeft als reden op dat de vraag over de geheele wereld vermindert. Amerika, dat een der grootste af- nemeis is van alle soorten koopwaren, heeft vrijwel zijn aankoop in Enge land gestaakt en zijn binnenlaridsche prijzen vliegen naar beneden. Fmnk- iijk heeft wetten uitgevaardigd tot verbod van invoer van vele soorten waren en koopt daarom weinig of niets meer in Londen. Wegens de ongunstige wisselkoers van Italië koopt dit nauwelijks meer iets aan Canada, Australië. Zuid-Alrika en Nieuw Zeeland komen minder op de maikt en buri orders zijn thans kleiner. Al deze omstandigheden helpen de producenten in Engeland hun orders geheel af te doen, en daar de aanvraag zoo vermindeid is, zuilen zij niet zoo veel meer willen bieden voor de grondstoffen. Zoodoende kan men verwachten, dat de grondstoffen allengs voor meer normale prijzen te krijgen zijn. Een geslaagde drukfout. 't Is niet. altijd een duiveltje, dat ons geplaagden journalisten in ons lielste werk paiten speelt! In bet »U. D.ct vonden wij boven een beiicbt over bet wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk be lastinggebied, het hoofdje «veizui- ming van het gemeentelijk belasting gebied. Niet onaardig gevonden, dit druk- foutenstoutigheidje. De kerscnoogst te Uden verwoest! De kersenteelt, die voor de ge meente Uden (Noord-Brabant) een voorname bron van inkomst was ('i vorig jaar werd. voor f 130.000 kersen aan de veiling aldaar geleverd) wordt thans tot totalen ondergang gedoemd, door het voorkomen van een rupsje, bekend onder den naam van »lrek- made" van den kleinen Wtntervlinder. welk rupsje vóór een tweetal jaren het eerst werd opgemerkt in een boom gaard van de heeren D. en v. d. P. in de Bitswijk en thans zich zoodanig over het heele dorp heeft verspreid, dat het geheele gewas van dit jaar zoo goed als mislukt is. Men is thans, op voorlichting van Rijks tuinbouwleeraren, bezig met de uitroeiing dezer rupsenplaag door middel van inspuiting der boomen. o.a. met Avenatis carbolineum vari Spatcbolz uit Amsterdam. Dit middel werkt uitstekend, maar moet vakkundig worden toegepast, daar hel anders voor mensch en dier zeer gevaarlijk is. ELECTRISCH LICHT- EN KRJfögTINSTAfct/ATiES. TELEF' BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer uiet uitgebreide sorteering kronen, zijden kappen, staanlainpen, enz. Onhygiënisch inedicijnglas I In «Medicijn en Drogerijc doet v. s. H. W. een oproep aan huismoeders, om vooral geen ledige medicijnflesscben en zalfpotten aan de apothekers terug te geven. Om dergelijk matei iaal hygiënisch rein te krijgen, zou iedere apotheker moeten beschikken over personeel, dat zicb volkomen bewust is, welke waarde de apotheker heebt aan een scboone flescb. En dat personeel be staat niet meer. Wanneer tedere huismoeder van deze waarheid eens goed doordrongen was, wanneer ze zicb er eens in dacht, dal de medicijnflesch of pot di9 nu in haar ziekenkamer staat, vroeger met andere geneesmiddelen in andere ziekenkamers, waar mogelijk een besmettelijke ziekte beerschte, heeft gestaan en daar dus aan allerlei besmetting heeft blootgestaan, die niet altijd op doelmatige wijze is verwijderd, dan zou zij zich er wel voor wachten, bet gebruikte materiaal voor een paar luttele dubbeltjes fooi voor het dienstmeisje, den apotheker terug te geven. RECLAME. UWE ademhalingsorganen Vraagt de antiseptische, verzachtende, en opwekkende ter bescherming van Uw KEEL, LUCHTPIJP en LONGEN ter bestrijding van alle ziekten der ademhalingsorganen. Zorgt er voor, in de stad, zoowel als buitendat U ze steeds bij de hand hebt. Voorsiet U er dadejijk van, maar weigert onver- 1 biddelijk de pastilles, die bij het gewicht voor enkele stuivers zoudt kunnen koopen, want het is ALTiJD namadJr.-U 'ljent er slechts te "rrl-njganfffirïirn U ze koopt Ten dan Fl. 1— Doorzien VAN DEN NAAM De rattenplaag. Eeu rat is een mooi dier, ondanks het feit, dat menige oude vrijster rilt als een riet, wanneer ze op een kilo meter afstand een exemplaar van dit knaagdierengilde langs den wateikant ziet tippelen. Wij mannen zijn in den regel niet zoo »giiezelig« van een rat en toch, als wij een rat zien, is het of de duivel in ons schiet. Met schop of liek, met klemmen en vergif staan wij onrniddelijk haar naar het leven. Eu geen wonder, want zelden ont moeten wij een schepsel, dat scha delijker voor ons is dan een rat. Leeuwen en tijgers zijn bij ratten vergeleken volmaakt onschuldige we zens. De rat bezorgt ons bijvoorbeeld in de eerste plaats eemge alles behalve aangename ziekten, zooals pest, cholera en typhus. Maar daarover praat ik niet verder, daar ik anders den schijn zou wekken of ik den doktoren concurrentie wilde aandoen. Doch ook voor den land- eri tuinbouw zijn de ratten hoogst scha delijke dieren. Ze knagen aan boom stammen, rabarber, schotseneeten, kool, boonen, erwten, bloembollen, aardappels, wortels, graangewassen, enz., enz. Bovendien is reeds menig eendenkuiken in een ratlenrnaag ver dwenen. In ons land heeft men drie soorten, n.l. de zwarte ral, de bruine rat en de waterrat. De eerste is echter zeer zeldzaam. De bruine boudt, evenals de waterrat, nogal van het natte element en wordt daarom dikwijls ook «waterrat» genoemd. Belangrijk s de viaag, boe men de ratten kan verdrijven of vangen. Behalve met het jachtgeweer, den val en de klem, kan men ze op de volgende wijzen te lijf gaan le. Men koopt bij een drogist een fleschje »phosphoruspap«. Hiermede bestrijkt men eenige slokjes en steekt die ter zijde van de rattengaten, doch steeds zoo, dat de dieren bij het in- of uitgaan wat pliospboruspap aan bel lichaam krijgen. Ze likken zich dan schoon en zijn eenige uren laler in deri rattenhemel. 2. Men maakt een mengsel van 3 ons versche gips, een half ons suiker en 1 ons roggemeel. Dit zet men in schotels op plaatsen, waar er geen vocht bij kan komen. De ratten eten het droge goedje, doch in de maag wordt het gips vochtig en hard en de rest laat zich gemakkelijk begrijpen. Ratten met dichtgemetselde magen leven niet lang. 3e. Men maakt een mengsel van barium carbonaat suiker en meel. Bariumcarbonaat is in de apotheek te koop. Men kan bet mengsel wat vochtig maken en er pillen van draaien. Nadat de ratten de pillen geslikt hebben, ontwikkelt zich in de maag koolzuurgas en de opgeblazen knagers zijn al spoedig daarna bij hun vaderen. 4e. Men koopt een traUenkorfn. Dit is een schitterend instrument om ratten te vangen in tuinen en akkeis, die door water omgeven zijn. 't Is een soort van fuik, vervaardigd van ijzergaas. Men bevestigt de rattenkorf aan den waterkant op zoodanige wyze, dat de ralten zwemmende iri de fuik geraken. Met zoo'n apparaat gelukt het soms tien, twintig en moer ratteD in één nacht te vangen, 's Morgens laat men de koif geheel onder wat£h zakken en Genoeg van deze moord partijen 't Wordt al te griezelig. Een laffe daad. Zondagavond omstreeks elf uur reed een auto, waarin 4 personen, door Zantvoort. Op 't stationsplein hielden ze een 29-jarig meisje aan Na ze in de auto le hebben opgenomen, heeft men ongeoorloofde handelingen met haar gepleegd en ze daarna op den Boulevard weer vrijgelaten. Gelukkig is de politie er in geslaagd den chauf feur te arresteeren, zoodat ook de overigen hun gerechte straf niet zul len ontgaan. De kersenverkoop heeft te Wageningen plaats gehad. Op het hout werd 20 tot 29 ct. per K.G. besteed, zoodat ze met arbeidsloon en vracht niet al te goed koop zullen worden. Men was graag in 't koopen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 28 Mei tot en met 3 Juni 1920. Geboren Bernard, z. van Martirius Jacobus Barnardus Bruyel en Sara Mana Adiiana Blanken Hubertus Adrianus, z. van Hubertus Adiianus Pothoven en Janna Hendrika Coster- mans -Wouter Johannes Samuel, z. van Wouter van der Meulen en Hendrika Johanna de Groot Gerar- dus Antonius, z. vari Reinier Albartus van der Linden en Ryka van Dooru Hendrik, z. van Hendrikus Tim merman en Neeltje Blijerveld Gijs- bertus, z. van Jacobus Veenendaal en Evertjo Brandsen Everardus Alber- tus, z. van Hendrik Wilhelmus Arler en Gerritje van Hoeven Johan, z. van Adolph Hendriks en Johanna Maria van der Griend Elbert, z. van Gijsbert van Gelder en Styntjc van de Kamp Alletta, d. van Cor nells Buijs en Hendrika de Winter Peter, z. van Jannis Kok en Jacoba Doornekamp Hendrika, d. van Johannes Buijs en Gerarda Epskamp Beitha, d. van Gerrit Hagevoort en Catrina Maiia Schippers Elisa beth Tlieresia Jacoba, d. van Jacobus Johannes Casander en Johanna Helena Bruijnen Willielmina, d van Aalt van de Veen en Elbertje de Boer Petrus Wilhelmus, z. van Hendrikus Antonius Josephus Nefkens en Maria Hendrika Kuiper Jan, z. van Jan van Gent en Cornelia Jakoba van Sint Truyen Hendrik Theo Robert, z. van Reijer Hendrik van Parreeren en Aaitje Louisa Goedam Johannes Lodewjjk, z. van Friedrich Georg Unger en Dorothea Ernestina Lens Evertje, d. van Johannes Bouw en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2