NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ijjjr voor do Provincie Utrecht. No. 30. Zaterdag 17 Juli 1920. 49e jaargang. EXTRA AANBIEDING. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Kijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 10 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever G. i. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Amersfoort geniet sinds eenige dagen de twijfelachtige zegeningen der gedwongen middag- en ver vroegde avondwinkelsluiting en reeds nu mag worden geconsta teerd dat deze verordening niet enkel vele fouten aankleven, maar dat zij in haar geheel uit den booze is. In een onderhoud dat het bestuur van iHandel en Nijverheitk met de Commissie van Wetgeving had, verklaarde de voorzitter dier com missie, dat het geenszins hare bedoeling is geweest den nering doenden schade te berokkenen en dat zij niets liever wil dan in georganiseerd overleg de belangen van den middenstand behartigen. Zelfs werd nog om een advies ver zocht. Dit lijkt ons echter »de paar den achter den wagenspannemr. Indien bovenbedoelde voorzitter werkelijk meende wat hij zeide, waarom is dan niet vooraf het advies der neringdoenden gevraagd. Ware zulks geschiedt dan had deze ongelukkige verordening nooit het licht gezien. Het wil ons daarom voorkomen dat er achter deze gedwongen sluiting, waardoor ver schillende winkelzaken ten doode staan opgeschreven iets anders zit, nl. dit dat er op socialisatie der bedrijven wordt aangestuurd. Indien dit tot verschillende raads- reden ware doorgedrongen zouden zij zeker niet zoo grif hun stem aan deze verordening gegeven hebben. Mocht na de thans gevoerde actie der neringdoenden de Raad niet op zijn besluit terugkomen en de verordening gehandhaafd blijven dan zal men binnen afzien- baren tijd kunnen spreken niet van rood Amersfoort maar van dood Amersfoort. Spa. WaQneer we thans de naam van deze bekende badplaats lezen of hooren noemen, dan denken we alléén maar aan de machthebbers, die daar op 't moment zetelen, om als 't kan de wereldoide op gansch de aardbol in rustiger banen te leiden. Vroeger dacht men zicb deze plaats als con centratie van de mondaine uitgaande wereld, die als eene coquette gast- vrouwe steeds bereid was hare gasten te ontvangen. Het was eene plaats, waar men louter samen kwam om zich te amuseeren en gezien te worden. We spreken thans van vroeger. Het menschengeslacht heeft zijn levens periode in twee tijdperken ingedeeld. Men spreekt nu van vóór en na den oorlog, of van vóór 1914. O, veel lijkt ons thans een eldorado, wanneer we gaan vergelijken met toen en met wat thans is. Waren de toe standen dan toen zoo rooskleurig? Verre van dat, maar toch leefde de menschheid niet in zulk eene onzeker heid als thans. Er heerscht een niet te miskennen onrust in alle landen der wereld en de toekomst baart veel zorgen. Zal men daar in Spa er in slagen Europa de rust te verzekeren, waaraan 't zoo ontzag'ljjk behoefte heeft om de ver stikte levenskiemen wederom te doen ontwaken? Spa staat in 't teeken d6S tijds en krijgt hierdoor eene histori sche vermaardheid. Wel beeft 't ge deeld in de wisselvalligheid van 't lot. Gedurende de oorlogsjaren zetelde daar in de prachtige villa, waar thans de gedelegeerden samen komen, de Duitsche Adelaar. Vandaar uit trachtte hij der wereld zijn wil op te leggen. En al hooger en hooger werd zijn vlucht; maar op deze duizelingwek kende hoogte werd zijn gezichtspunt beperkt, en dit werd zijn noodlot. Het »Deutschland, Deutschland über alles" werd overstemd door de Britten op alle zeeën der aarde en nog mach tiger klonk hun Rule Briltania. En op de slagvelden van Frankrijk trokken ze op, de onversaagde poilus, om bun dierbaar bedreigden grood van den ondergang te redden. Evenals in 1870 werden ze door denzelfden geest bezield, en bewonderenswaardig was hun moed en zelfopoffering. En met den strijdkreet op de lippen, «allons enfants de la patrie, le jour de gloire est arrivé, zijn ze gevallen voor hun dierbaar land. En de opoffering is niet te vergeefs geweest. Werkelijk brak de dag van glorie aan. Zal nu te Spa de kroon op 't werk worden gezet? Van harte hopen we het. Dan zullen in alle kerken gebe den worden opgezonden, terwijl de koren aan zullen heffen het indruk wekkend lied sSoli Deo Gloria". De laatste oogenbliltken van ex-keizerin Eugénie. Niets was er dat slechts enkele dagen geleden nog den plotselingen dood van keizerin Eugonic deed ver wachten. Verleden week Woensdag maakte ze nog een wandeling door den tuin van het paleis van den hertog van Alva te Madrid, en weinig zal ze vermoed hebben, dat dit haar laatste wandeling was. Het bericht van haar overlijden kwam dan ook wel zeer onverwacht. Een uremie nam in twee dagen de vroegere vorstin weg, die, hoewel ze 94 jaar oud was, nog zeer gezond en krachtig genoemd kon worden. Een paar dagen voor haar dood was ze weer begonnen te lezen, nadat ze, zooals men zich herinneren zal, een operatie aan haaroogen ondergaan had. Slechts weinige intiemen woonden bare doodstrijd, die slechts kort duurde, bij en wellicht vingen ze de laatste woorden op van de vrouw, die wel een zeer tragisch lot gehad heeft en die nu eens bet middelpunt van den grootsten roem, dan weer van de diepste ellende was. Door haar verscheiden zijn de families Murat, Albüfera en Bonaparte in rouw gedompeld. De intendant van den hertog van Alva verklaarde, dat de crisis, waarin de vroegere keizerin overleed zoo hevig was, dat de doktoren, die in allerijl ontboden waren en al het mogelijke deden om verlichting te brengen, daar niet in slaagden. Toen ex-keizerin Eugénie den laatsten adem uitblies, waien de hertog van Penaranda, de graaf van Montijode, de hertog van Tamanes, de graaf van Mora, mevrouw Davantil, hofdame der overledene en Maciocbi, haar particulier secretaris, in de kamer. Volgens haar uitdrukkelijk verlangen zijn geen bloemen of kransen in de rouwkapel gelegd. Nadat de balseming geëindigd was, werd het lichaam der vorstin gekleed in een nonuengewaad van de orde van Santiago, in een zinken kist geplaatst, die weer in een mahoniehouten kist gezet werd. Maandag 19 Juli houdt »Handel en Nijverheid" in vereeniging met »de Hanze" des avonds te half acht in hotel »de Zwaan" eene vergadering waartoe de verschillende vakorgani saties zijn uitgenoodigd. Doel dezer vergadering is de bespreking van maatregelen om te komen tot op heffing der gedwongen winkelsluiting, waaronder ook branches die nog niet in vereeniging zijn georganiseerd, welkom zullen zijn. 't Loopt tegen middernacht. Amersfoort ligt in stille, diepe, een zame rustige rust. Och, 't is zoo heerlijk rustig en stil tegenwoordig in Amersfoort. Nog een tijdje en we hebben ook het twijfelachtig genoegen te behooren tot de villes mortes* aan de Zuiderzee. Bij hooge ordonnantie onzer vroede vaderen wordt den zaken man bevolen zijn zaakje maar te sluiten. Op 't midden van den dag gaat Amersfoort ter ruste en 's avonds 7 uur kan, evenals in vroeger eeuwen, de zakenman zijn kalotje van den spijker nemen, steken de lange gouwe naar aan en houdt met buurman een praatje over de ongekende zegeningen, 't welk het tegenwoordig stadsbestuur over hen uitstort. Maar plotseling wordt Amersfoort uit zijn rustige rust opgeschrikt. Moe ten we 't als een protest beschouwen? We weten 't niet, maar in eene zaak in de Kroramestraat breekt een hevige brand uit. Maar onze brandweer, steeds flink en vlug bij de hand, is 't vuur weldra meester, zoodat alle gevaar is geweken. En Amersfoort dommelt weer in! De Ned.afdeeling»Pallas-Athene" is voornemens mevrouw L. Artus Perrelet, professor aan het Instituut J. J. Rouisseau te Genève, bij ge legenheid van haar verblijf te Amers foort wegens het geven van een cursus aan de School voor Wijsbe geerte, uit te noodigen, bii vr>ld°ondo deelneming één of meer lezingen te houden in een zaal te Amersfoort, dio voor ieder belaogstellende (tegen betaling van 25 ets. tot dekking der kosten) toegankelijk zal zijn. Men wordt verzocht vóór 25 Juli a,s. het aantal gewenschte kaarten aan te vragen bij het secretariaat der Stich ting (Dr. R. Miedema, Regentesse- laan 5). Mevrouw Artus in een van de meest belangrijke figuren op onder wijsgebied. Te midden van den chaos, waarin wij leven, wijst zij fnieuwe wegen aan, die voor de toekomst van bet grootste gewicht zullen blijken te zijn. Zij wenscht bovenal het waar nemingsvermogen van het kind te ontwikkelen met behulp van het teekenen en is van meening, dat deze ontwikkeling van bet zien de aller eerste voorwaarde is voor de geheele ontwikkeling van de kinderziel en het kinderverstand. Iedere gedachte, ieder Spotkoopje. Mijnheer, 35 jaar, beste kerel. Mevrouw,25 jaar, charmant vrouwtje, baas over haar man en... zijn geld! Eerste tooneel. Diner. Mijnheer (opziend, ziet zijn vrouw op den vloer staren): Waar denk je toch aan, je doet net alsof er iets gebeurd is. MevrouwOb, er is alleen iets goeds gebeurd. Mijnb.: Wat? Mevr.: En toch, als ik het je ver tel, dan ben je weer boos op Emma. Dan krijg je weer je slechte humeur. Mijnh.: Nou, zeg dan maar niets, liever. Mevr.: Ha, ha! je ziet! Mijoh.: Wat zie ik dan? Mevr.Je ziet nietsmaar ik zie en wel, dat jij niet het goede karak ter hebt, dat je altijd voorgeeft te hebben. Mijnh.: Maar Mevr.Je bent één van die menschen, die het onaangenaam vinden om de waarheid te hooren, die er bang voor zijn (met verachting) Beken maar, dat het niet erg flink is voor een man Mijnb.: In ieder geval is het ver standig 1en verdienstelijk ook, wan neer iemand weerstand kan bieden aan zijn nieuwsgierigheid! Mevr.: Omdat je weet, dat ik je nieuwsgierigheid niet laug op de proef zal stellen(Met een glimlach) Om dat je nu wilt welen Mijnb.Nee, nee, ik wil niets weten... Mevr.: Pardon, nu is het te laat, je hebt gevraagd Mijnh Nee, ik trek mijn vraag in Mevr.: Je wilde weten en je zult weten Mijnh.: (Kijkt beteuterd.) Mevr.(ratelt) Ons linoleum, vreese- lijk, allang versleten, eeu schande voor onze lieve eetkamerIk denk er voortdurend aan 1 Mijnh.Nu een nieuw linoleum, daarna natuurlijk weer een tapijt. Mevr.: (ratelt) Ons linoleum is zoo slecht, juist daarom wilde ik je vragen om een nieuw tapijt. Dat is noodig over bet oude linoleum. Mijnh.: (droevig) Ja, vrouwtje, je bent zeker niet onredelijk, maar je weet, ons budget Mevr.: Ja, dat's duidelijk, daarmee staat bet slecht, maar het tapijt is een spotkoopje!... Geen eens hon derd gulden Mijnb.: Hoe duur, zeg je? Mevr.: (kalm) Luister nu eens goed. Gisteren heb ik die extra-gelegenheid ontdekt, spotgoedkoop. Mijnh.: Hoe duur? Mevr.: Nooit kom je weer zoo'n koopje tegen. Ik verzeker je, ik go- loof dat die ongewone prijs een ver gissing is! Mijnh.: (uiterst welsprekend) Hoe duur Mevr.: 98 Gulden. Mijnh.: (schouderophalend) We hebben immers geen geld disponibel. Ik begrijp niet Mevr.: Toch! heusch! Ik heb ge spaard, ik Mijnb.: (verbaasd) Hè? Mevr.: Ja! Mijnh.: Hè? Mevr.: (trotsch) Toch. Ik heb 60 gulden? Je zult toegeven dat het be lachelijk zou zijn zoo'n koopje te laten voorbijgaan. Het is een spolkoopje, extra gelegenheid, buitengewone aan bieding en prijsverlaging zonder mede dinging. Mijnh.Schei nou uit met die prijs courantentaai. Mevr.Ik zweer je dat ik niet over drijf. Mijnh.: Maar waarom zullen we er verder over praten. Het is onmogelijk. Mevr.: Ha ha! onmogelijk. Kijk je vrouwtje eens aan, zonder te lachen? Mijnh.Werkelijk Mevr.Je bezit aplomb genoeg hoor, jij 1 Maar je hebt een biljet van 40 gulden in je portefeuille 1 Mijnb.: (nijdig) Wat? Mevr.Oh, je moet niet denken, dat ik je zakken nazoek... beelemaal niet hoor... Maar onlangs heb je je portefeuille op den schoorsteen laten liggen. Toen, instinctief. Mijnh.: Juist! Instinctief! Mevr.: Voor die 40 gulden had je zeker een cadeau willen koopen voor je engel, niet? Nu ben ik toch niet onredelijk als ik een tapijt voor jou vraag? Mijnh.: Voor mij? Is dat voor mij? Mevr.: Voor jou eu voor mij... Voor ons samen, voor ons buis... Je bent getroffen door mijn verstandig heid hè? Ja ik zie het. Tweede tooneel. 2 Dagen later. Mevr.: (tot mijnheer die thuis komt, zij zelf dol verrukt) Gauw kijk eens 1 Mijnb.: Dus gekomen? Mevr.(doet de eetkamer open) Kijk eens! j Mijnh.: (ernstig) Netjes. Mevr.: (tevreden) Chic bè7... (Houd hem tegen) Neen, neen, niet naar binnen, jij veegt nooit goed je voeten Mijnh.: (oDrustig) Ja maar! Mevr.: Wat? Mijnh.: Je denkt toch niet dat ik altijd mijn schoenen zal uittrekken, voor ik naar binnen ga? Mevr.: Neen hoor, lieveling, heusch, je vrouwtje is niet zoo'n tiran. Van vandaag af zuilen we in de keu ken koffie drinken. Mijnb.: (stom verwonderd) Wat nu? Mevr.Kom mee, kom mee 1 Je deükt toch niet dat ik je in de kamer zal laten? Neen hoor. Alleen als er visite is eten we voortaan in de eet kamer En denk er goed omHoud het in je hoofd!... Inplaats van me zoo ontevreden en nijdig aan te kijken, moest je den hemel danken, man!... Bid, dat je lieve verstandige vrouwtje nog lang voor je mag zorgen, die zoo het geld op prijs weet testellen! Zoo zuinig is! Gordijn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1