NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, jÉ|| ROBERT LEVY OPPERVLAKKIGHEID. Gemeenteraad. No. 38. 4,9e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG MODEMAGAZIJN AMERSFOORT ZIJDEN FLUWEEL PATENT FLUWEEL FEUILLETON. Advocaat en deurwaarder. Amersfoortsche Courant. IÉT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15, Afzonderlijke Nummers 10 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 17. Telephoonn. 00. AD VER1 ENTIËN: Van 16 re^elB 0.90; iedere regel meer IB Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Daar overheersching der zinne lijkheid, armoede aan geestelijk leven een zeer algemeene kwaal is, zoo spreekt het vanzelf, dat wij haar vrucht, oppervlakkigheid, terugvinden op elk bijzonder ge bied en daarbij ook overal het zelfde verschijnsel, dat men name lijk zoekt zonder te vinden, de netten uitwerpt, maar zonder vangst. Weinigen slechts zijn zoo ge heel bevangen door het zinnelijk leven, dat zij niet althans nu en dan beseften, dat er nog iets anders en hoogers is dan wat de zinnen streelt en begeerig zijn ook in die wereld der onzienlijke dingen eenigermate in te dringen. Doch zij begeeren dat natuurlijk liefst met zoo weinig mogelijk moeite en inspanning. Wie weet echter niet, dat zonder moeite en inspanning niets wezen lijks ooit verkregen kan worden Om te winnen moet men wagen. De meeste ellende, onvoldaan heid, hulpeloosheid, besluiteloos heid, troosteloosheid is het gevolg van oppervlakkigheid, van een blijven hangen aan den uiter- lijken schijn, van gebrek aan moed en ijver om door te dringen tot het wezen, tot den grond dei- dingen. De oorzaak dier oppervlakkig heid is overheersching der zinne lijkheid. Jammerlijk is het op te merken bij hoevelen, ja hoe vaak nog bij allen het zinnelijke en zichtbare het hoogste en alleen wezenlijkste is. Groot is de groep van hen, wien het slechts om hebben en krijgen te doen is, die aan hun hebzucht alles ten offer brengen en toch nooit een werkelijke vangst doen. Dag en nacht, jaar aan jaar, werpen ze hun netten uit. Maar ze blijven arm, want zij hebben altijd minder dan zij meenen noodig te hebbenen zelfs als de vangst schijnbaar gelukt, gevoelen zij, dat zij niets wezen lijks vonden, weerklinkt het te ernstiger van binnen»Wat baat het een mensch!" Groot is de groep van hen, die door gemak- en genotzucht be- heerscht, vóór alle dingen telkens vragen. Heb ik er lust in? Is 't niet moeilijk? en nooit iets aan vangen, eer zij op deze punten zijn gerust gesteld. Niets belang- rijkers bestaat er in hun armzalig leven dan de vermakelijkheden van gisteren, heden en morgen. Maar vinden ze nu ook werkelijk wat zij zoeken? Zijn ze zoo bij zonder lustig en gelukkig? Voort durende uitspanning is de zwaarste inspanning. Er is niets wat zoo moe maakt als altijd aan zijn ge mak te denken. Wie las niet menigmaal op het gelaat, wie hoorde niet telkens weer uit den mond dier ongelukkigen, die slechts voor hun pleizier leven, de wan hopige uitdrukking van verveling? Ach, ook zij werpen hun netten uit met koortsigen drift, maar hoe meer zij ze ophalen, te minder zijn ze voldaan. Het zoeken naar genot kan nog eenigermate hen bevredigen, omdat het althans een soort van arbeid, van inspanning is en aan lichaam en geest eenige bezigheid verschaft, het genot zelf dat zij vinden, laat telkens meer ledig. En wederom, groot is de groep der eer- en heerschzuchtigen, die aan dit levensdoel hun dagen en nachten wijden, maar al hebben zij ook den geheelen nacht over- gearbeid, nog moeten zij des morgens erkennenwij hebben niets gevangen. Hebzuchtigengij vergeet, dat er nog grooter zaligheid bestaat dan die van hebben en krijgen, dat is de zaligheid van geven. Waagt u eens op deze diepte en misschien zult ook gij ontdekken, dat ge u afsloofdet in volstrekt ijdelen arbeid, terwijl hier de schatten te vinden zijn, waarnaar uwe ziel smacht. Genot- en gemakzuchtigenEr is nog hooger genot dan dat van tijdverdrijven, het is dat van tijd gebruiken. De nacht komt vroeg genoeg, waarin niemand werken kan. Steekt af naar de diepte van ernstigen arbeid en inspanning en gij zult spoedig ontdekken, dat gij op het schitterendste feest u nog nooit zoo opgewekt, zoo vrij en ruim hebt gevoeld, als na de vermoeienis bij het volbrengen van een zware taak. Heerschzuchtigen, er is nog iets hoogers dan aller heer te zijnhet is vrijwillig aller knecht te wezen. Er is nog grooter macht dan die van uitwendig gezag en geweld, het is de macht van nederigheid en zachtheid. Gij allen, wie de zinnelijkheid tot nu toe niets meer deed zien en kennen dan de oppervlakte der dingen, komt tot uzelf en dan leert ook gij erkennen, wat uw diepste behoeften zijn en waai de waarheid schuilt, bij welke gij leven, lijden en werken kunt. in alle kleuren en prijzen In de jl. Dinsdag door den burge meester gepresideerde openbare ver gadering, waarin de raadsleden Nieu- wendijk, Kroes, Van Traa en Jorissen afwezig waren, zijn de navolgende stukken ingekomen: Verzoek dd. 6 Aug. 1920 van mr. W. van der Son, te Soesterberg, om de gronden, grenzende aan de meente Leusden, aan bem te verpach ten voor jachtdoeleinden. Advies B. en W. Schrijven dd. 13 Juli 1920 van A. Dorgelo alhier, houdende verzoek, om, met de vernietiging van het besluit van B. en W., de gevraagde vergun ning tot het bouwen van een dubbel woonhuis met schuur en terreinaf- scbeiding op een perceel, alsnog te willen verleenen. Als voren. Scbrijvon dd. 3 Aug. 1920 van W. Wijk alhier, houdende verzoek, om met vernietiging van bet besluit van B. en W., de gevraagde vergunning tot bet bouwen van een dubbel woon huis op bet perceel, kadastraal be kend gemeente Amersfoort, Sectie F., No. 13 (ged.) alsnog te willen ver iaenen. Advies B. en W. Schrijven met memorie van toelich ting dd. 31 Juli 1920 van C. J. van Dorth alhier, waarbij verzocht wordt, dat de Raad bem als voorbeen, recht zal laten wedervaren. Advies B. en W. Schrijven ingekomen 28 Aug. 1920 van A. F. Klokke, aannemer van de gemeenteschool aan de Johan van Oldenbarneveldlaan, houdende verzoek om hem de boete, wegens te late oplevering, kwijt te schelden en terug te betalen, zoomede de kosten van de door bem betaalde rentezegels. Advies B. en W. Schrijven ingekomen 18 Aug. 1920 van mej. de wed. Reeders, geboren Bijtelaar, gemeente-vroedvrouw dezer gemeente, houdende verzoek om de stad weder in twee wijken te verdoe len en het salaris te bepalen op f 500.per jaar, of de vrije keuze te doen blijven en het tarief op f 15 per verlossing te bepalen. Als voren. Schrijven ingekomen 2 September 19*20 van de Afdeeling Amersfoort van den Algemeeneo Bond van Politie personeel in Nederland, houdende verzoek, om aan het politiepersoneel, dat 31 Augustus jl. dienst heeft ge- bad, de uren uit te betalen naar een loon van f 0.75 per uur. Als voren. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht houdende vaststelling der jaarwedde van de wethouders dezer gemeente op f2500.gerekend met ingang van 1 Januari 1919. Voor kennisgeving aangenomen. Missive van B. en W. d.d. 9 Aug, 1920, inzake uitgifte van het steno grafisch Raadsverslag. Zal nader worden bebaudeld. Schrijven d.d. 6 September 1920 van het Dagelijksch Bestuur der Ver- eeniging Handel en Nijverheid alhier, houdende verzoek om, indien het ge drukt Stenografisch verslag Diet mocht blijven bestaan, het daarheen te leiden, dat althans aan de Bestuursleden van de Plaatselijke Vakvereenigingen een exemplaar van bet getypte steno grafisch verslag wordt verstrekt. In handen van B. en W. Schrijven d.d. September 1920 van bet Bestuur der Afdeeling Amersfoort van de Rijwielpadvereeniging U. M.O., houdende verzoek een rijwielpad (ver boden voor motorrijwielen) aaD te mogen leggen bij het zoogenaamde Zeisterspoor, teneinde eeD doorloopend rijwielpad AmersfoortZeist tot stand te kunnen brengen. Naar B. en W. om advies. Schrijven d.d. 6 September 1920 van Dr. L. v. d. Hoeve, houdende mededeeling, dat bij zijne benoeming tot Directeur van Gemeentelijken Ge neeskundigen dienst onder dankzeg ging voor het in hem gestelde ver trouwen aanneemt. Voor kennis- geviog aangenomen. Schrijven d.d. 4 September 1920 van W. de Graaf e. a. waarbij wordt geprotesteerd tegen den verkoop van visch door middel van kiosken en verzoeken deze te willen sluiten en van stadgenooten de visch te betrek ken. Naar B. en W. om advies. Tot onderwijzer aan de school voor Voortgezet Lager Onderwijs werd be noemd de lieer Thijm, reeds tijdelijk aan die school werkzaam. Tot leden der commissie voor bet nazien der gemeenterekening over 1919 werden benoemd de heeren Stadig, Rekké en Van Traa. Aan de heer P. van de Hooft, hoofd der A-school en aan mej. Van Dissel, onderwijzeres werd ziekteverlof ver leend. Aan den heer K. J. Kerling, onder wijzer aan school H. werd op zijn verzoek voor eeD jaar verlof verleend buiteD bezwaar der gemeentekas. Besloten werd tot splising der vierde klasse van de M. U. L. O.-school. Een voorstel van B. en W. om geen nieuwe cursisten toe te laien Deurwaarder De Haas was een praatziek beertje, nogal opsnijerig, pralend met zijn rechtskennis, speelde hij gaarne voor juridisch adviseur, want hij was goed vau den tong riem gesneden Heel veel ophef maakte hjj ook in zijn omgeving met de voorkeur, hem betoond door advocaat Van Wijk, ofschoon hij er bij zeide, dat die voorkeur hem maar weinig opleverdeveel werk, maar alles volgens tarief, daar zat geen ver dienste op, men werkte zich dood voor een schijntje. Dat opsnijden had een van zijn kennissen, een geboren grappenmaker, allang verveeld, zoodat hij besloot, den deurwaarder er eens tusschen te nemen. Zij woonden schuin over elkaar en beiden hadden telefoon. Op zekeren dag, toen de grappen maker had gezien, dat De Haas uit ging, belde hij bem op en mevrouw De Haas kwam aan de telefoon. Deurwaarder De Haas, ant woordde zij. Met mr. Van Wijk, klonk de stem door de telefoon, spreek ik met mevrouw? Ja, mijnheer, maar mijn man is niet thuis. Des ie beter. Ik wou u alleen maar zeggen, dat ik uw man van morgen een gratificatie van f 1000 heb gegeven, omdat bij in den laat- sten tijd zoo zijn best voor mij heeft gedaan. Ik hoop, dat u er ook plei zier van zal hebben. Dag mevrouw. Toen De Haas thuiskwam, had zijn vrouw die het telefonisch be richt klakkeloos had geloofd al een heel verlanglijstje klaar en zij viel dadelijk met de deur in huis: Zeg, mao, krijg ik de helft? De helft? Waarvan, bromde bij. Kom, houd je nu niet van de dommen. De kinderen hebben nieuwe kleeren hard noodig en je zou ook wel wat nieuws willen hebben. Je behoeft toch niet alles voor jezelf te houden. Maar wat bedoel je nu toch vroeg hij driftig. Dat weet je net zoo goed als ik, riep zij, nu ook driftig wordend, maar je wou 't zeker allemaal zelf gebruiken en daarom mocht ik er niet van weten, maar gelukkig heeft mr. Van Wijk mij getelefoneerd. Mr. Van Wijk Wat heeft bij dan getelefoneerd? Dat je 1000 pop gratificatie bebt gekregen Je ziet nu toch dat ik er alles van weet. Ik 1000 pop van mr. van Wijk? Je bent mal. Neen, maar jij wou me be driegen. Mr. Van Wijk schijnt wel te weten welk vleesch bij in de kuip heeft en daarom telefoneerde bij mij. Woedend riep hij uit: Ik bezweer je dat ik niets van die f 1000 afweet, dat ik geen cent van mr. Van Wijk heb ontvangen, boven hetgeen bij mij volgens tarief schuldig was Zij wilde hem niet gelooven en de twist ging nog geruimeo tijd door, waarbij zij zich van weerszijden al door kwader maakten, totdat daar opeens weer de telefoon ging. Nu uam De Haas zelf de hoorn aan het oor, U spreekt met mr. Van Wijk, zei de stem aan het andere einde van den draad. Zou u morgen... Loop naar den duivel, brulde de deurwaarder door de telefoon. Jij mr. Van Wijk! Ik zal me door jou nog langer in de maling laten nemen En hij smeet den hoorn weer op het toestel. Aan den anderen kant vroeg mr. Van Wijk, die het nu werkelijk zelf was, zich bezorgd af, of de deur waarder ineens gek geworden was.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1