„De Geltole Vallei" B. RUITENBERG Hz. k A. VAN BARNEVELD Fabriek Tan J. H. VAN BRUSSEL ICE CREAM SODA DE NIEUWE STOFFEN ram NAJAAR EN WINTER AMSTERDAMSCHE MANUFACTURENHANDEL „DE FAAM". Herstal Bloemendalschestr. 3 Zeer verfrisschend Lunchroom^foiosfisse". Plaatselijk Nieuws. ONTVANGEN: 20 Jan. en 17 Febr. '21 sAmicitia" de heer A. F. J. Portielje, vogelleven in onze duinen*. 14 April 1921. Mevrouw M. de Wijs- Mouton, voordrachtavond van eigen gedichten met muzikale begeleiding. i 2e f 1.65 100 B. SCHOOLEMAN Dames Winter-Blouses Gemengd Nieuws. H.H. WINKELIERS! BORSTELWERK Gepasteuriseerde melk io flesschen met Capsufeslniting. Volle iïmwe melk, Boom- karnemelk, Boojnboter onder rijkscontrole. Advertentiën. L zijn intrede in de Tweede Kamer, ditmaal als afgevaardigde voor het kiesdistrict Haarlem. Sindsdien had bij onafgebroken in de Kamer zitting. Na het overlijden van mr. Goeman Borgesius in 1910, werd bij tot voor zitter der Tweede Kamer gekozen. Van deze functie kweet hij zich op zoo uitnemende wijze, dat hij telken jare opnieuw door de Kamer als eerste candidaat voor den voorzitterszetel op de voordracht werd geplaatst, ook sinds in 1918 de Kamer een rechtscha meerderheid had gekregen. Be heer Fock behoorde tot de Unie liborale Kamerfractie. Als Minister van Koloniën was hij vooral werk zaam tot verbetering van de in richting van het onderwijs in Ned.- Ind:ë. In de Kamer bepleitte hij als volksvertegenwoordiger menigmaal op krachtige wijze de belangen van Indië en zijn inlandsche bevolking. Ook tijdens zijn voorzitterschap der Kamer droeg hij in 1918 tijdens de behandeling der Indische begrooting tijdelijk de leiding der Kamer aan den tweeden voorzitter over ten einde in de gelegenheid te zijn persoonlijk aan het debat deel te nemen. Mr. Fock is ridder m de orde van den Nederl. Leeuw. ELECTROTECHNISCH BUREAU TELEFOON 269 Aanleg vat? licht- en krachtinstallaties, TelefoonsNSc^llen-etrBliksem- afleiders. Voor de oud-katholieken van Nederland was 28 Sept. een dag van groote beteekenis In het gebouw van K. en W. te Utrecht hield de synode', het nieuwe instituut in de O K. kerk, haar eerste bijeenkomst. Aldaar werd, na afloop van den plecbtigeD kerk dienst in de Gertrudiskerk aan het Willemsplantsoen, door den aarts bisschop Mgr. F. Kenninck met een belangrijke rede de vergadering ge opend. Aanwezig waren 2S geestelijken en 26 leeken afgevaardigden met even zooveel plaatsvervangende leden, en voorts een groot aantal belangstel lenden. Ofschoon menig belangrijke zaak ter sprake kwam diende deze eerste bijeenkomst, om de synodale inrich ting te voltooieo. Meer gowichtige vraagstukken zullen op de volgende bijeenkomst omstreeks Pinkster 1921 aan de orde komen. Tot leden van den Synodalen Raad werden gekozen de pastoors P. J. Jans, te Den Helder en J. H. Berends, te Leiden, en de heeren mr. dr. A. J. v. d. Bergh en C. A. Mittelbeck, te Utrecht; G. J. van Thiel te Am sterdam en J. Prins te IJmuiden. Dit zestal vormt met de drie bisschoppen den Synodalen Raad. Na jaren van nauwgezette voorbe reiding heeft de O.-K. kerk een syno dale inrichting gekregen, welke berust op het aloude kerkrecht en waarbij rekening gehouden is met de eischen des tijds, onder de afgevaardigden zijn bijv. ook vrouwen en met de historie der Hollandsche kerk. Heeft het nieuwe instituut geen gemakkelijke taak, vooral in de eerste jaren, men verwacht van deze lang- gewenschte concentratie van krachten veel goeds voor de O. K. kerk van Nederland. Utr. D. 0.45 per glas. Zoo beeft dan j.l. Woensdag de Oostersche wijsgeer eri dichter Dr. Rabindranath Tagore eeo bezoek ge bracht aan onze gemeente. In de Internationale school voor Wijsbe geerte aan den Doodenweg sprak hij over: nSome village mysties of Bengal," en verkondigde het ons reeds twee duizend jaar geleden door Jezus geleerde, dat liefde de godde lijke grondtoon is der persoonlijk heid en waar liefde heerscbt de zelf zucht haar macht verliest. Zijn bezielende rede opgeluisterd door verschillende gedichten van Oostersche zangers werd door een talrijk gehoor in stille aandacht ge volgd. Des middags sprak Dr. Tagore's secretaris de heer Pearson over Tagori's school »Sbanti Niketau" en de wijze waarop daar de jeugd wordt opgevoed. Tel. 243. Dames- efi Üeeren-Kleermakerij. Vraagt stalen. Coupeur te ontbieden. Het programma der Volksuni versiteit voorden wintercursus 1920 '21 luidt als volgt: le. Psychologie en beroepskeuze door Dr. F. Roels, lector a.d. Uni- vers. te Utrecht. 2e. De planten beschouwd in hun verschillende betrekking tot den mensch door Dr. H. Weevers, leer. H.B.S. te A'foort. 3e. Moderne algemeens hygiëne door Dr. van Nieuwenhuisen, Arts te Amersfoort. 4e. De wijsbegeerte van Schopen hauer door Ds. K. den Hollander te Amersfoort. 5e. Scheppen, herscheppen en hooren van muziek door Tiggers te Amers foort. 6e. De geschiedenis van de arbeiders- vakbeweging en haar invloed op 't sociale leven in Nederland door J. van de Tempel te 's-Gravenhage (lid 2e Kamer staten-generaal). 7e. Boedhismeen Christendom door Dr. Miedema, predikant le Amersfoort. 8e. Over literatuur door J. Jaarsma, directeur vao onderwijs te Amersfoort. 9e. Socrates en Plato door Dr. Pb. H. Peyrot, rector gyom. te Amersfoort. 10e. Voornaamste begrippen om trent Jodendom en Jodenleed door J. Tal, opparrabijn te Utrecht. Waarschijnlijk nog: He. Gereformeerde ethiek door Ds. G. Wisse te Driebergen. 12e. De beer Poelhekke te Nijmegen, dir. H.B.S. over eeo onderwerp speciaal voor KatholiekeD aantrekkelijk. Binnenkort zal het programma, met inschrij vingsbiljet, verkrijgbaar worden gesteld. Per cursus worden hoogstens 40 personen toegelaten. In principe is door het bestuur be sloten dat ieder slechts van een cursus gebruik zal mogen maken, tenzij er plaatsen openblijven, op enkele cursussen. De lessen zullen ongeveer half October a.s. aanvangen en gehouden worden in de avonduren, in de groote zaal van het nAlg. Mij. Tehuis' Kortegracht. Het plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen legt bij haar leden beslag op de na volgende avonden in het a.s. seizoen 15 Oct. sAmicitia*. Voordracht avond door Henri Dekking. 11 Nov. iAmicitiac. Dr. Vogelsang »De jongste richtingen in de moderne Schilderkunst*. De door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel vastge stelde kleinhandelsprijzen voor den verkoop van turf voor de Provincie Utrecht zijn als volgt: Lange losse turf f 1.80 p. 100 st. Machinale Drentsche turf (Rahder) f 2.46 100 Utr. turf, le soort, f 1.77 100 Karturf, le soort, f 1.35 u 100 2e f 1.29 d 100 Korte losse turf, f 1.23 b 100 b Bakkersturf, f 1.62 b 100 b De heer Berghuis, bestuurslid van het Ned. Vakverbond, zal a.s. Vrijdagavond 8Oct. in eene bijeenkomst Tan de Amersf. Neutrale Bestnurder6- bond spreken over: Waarom neutraal georganiseerd. De bloempjesverkoop op 22 Sept. j.l. ten voordeele der Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde verwaar loosde of verlaten kinderen sKinder- hulp" heeft f 156.93'/, opgebracht. Lisa en Sven Scholander. Het zal voor velen een verrassende tijding zijn, dat de beminde Zweedsche luitzanger Sven Scholander binnen kort weder onder directie van Im presario Felix Augustin eene tournée door ons land komt maken, en wel thans evenals in vroegere jaren te zamen met zijn dochter Lisa, wier fijne en geestige zang- en voordrachts kunst ook in Nederland zooveel be wondering verwekte. Den 15en November zullen zij zich ook hier ter stede laten hooren. Het aantal straatlantaarns in de buitenwijken is uitgebreid. Als ze nu maar branden willen! Luit. Jhr. S. M. S. A. A. de Marees van Swinderen van hetescadron ordonnancen is overgeplaatst bij de school voor verlofsofficieren der cava lerie. Aan de kaasmarkt werd op 27 September j.l. aangevoerd 38 wagens bevattende 7500 K.G. Kaas. Men be steedde van f78.tot f86.per 50 K.G. Do partij werd vlug verkocht. SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. ELECTMSCH LICHT- EN KRACHTINSTALLATIES. TECEfOONS, SCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer ni et uitgebreide sorteeriug kronen, zijden kappen, staanlampcn, enz. Het rijwielvervoer per spoor en de A. N. W. B. Wij vernemen, dat het voornemen bestaat om bet vraagstuk van het rijwielvervoer per spoor door een commissie uit de Nederlandsche Spoor wegen en den A. N. W. B., Toeris tenbond voor Nederland, nader onder de oogen te laten zien. Rgks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks-Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Oct. en waarop de reote over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogeljjk ter verificatie en renie- bijschrijving bij hem worden ingewacht Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Langstraat 98, Amersfoort, Heden ontvangen groote zending zoowel ih de goedkoope als betere soorten. Zie onze EtalageZie onze Etalage, GROOVE PARTIJ 1QO MOLTONDEKENS 1 O GROOTE P A R T IJ OQQ CORSKTTEN Zie onze Etalage. Zie onze Etalage. Let op het juis^^dres alleen Lnngestraat 98 "^^kwqrsfoort Amsterdamsche Manafactnrenhandel LondenAmsterdam in 115 minuten. lien vliegtuig van de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij, een sDe Havilland 16* heeft den afstand Lon denAmsterdam afgelegd in 1 uur 55 minuten! Bestuurder van het toe stel was de vlieger Lines. Een niet minder merkwaardige recordvlucht op deze succesvolle lucht lijn werd kort geleden door majoor Foote volbracht. Deze vertrok op een morgen uit Amsterdam (Schiphol) om 8.30 v.m. met 2 passagiers en was om 11.25 in Londen. Om 4.25 n.m. vei liet de vlieger Londeo met 1 passa gier en een groote lading schoenwerk en zat om 7 uur weer in Amsterdam. Den volgenden dag was majoor Foote weer in Londen terug. »Hbl.« Holbewoner! In de bosschen bij Beekbergen onder Apeldoorn heeft een landbouwer een ondergrondsche holwoniDg ontdekt, waaruit, toen hij naderde, een man ontvluchtte. Een vijftal marechaus sees, die een onderzoek instelden zijn er niet in geslaagd, den bewoner, die niet terugkeerde op te sporen. Het beste adp» Vóór alle soorten prima P.OETSARTIKELEN ENZ. v «MSN" BLIJFT KAMPSTRAA16 TELEF. 193 Uit de Vragenbus van »De Kampioen", orgaan van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland. H. D. J. O., No. 25757, te O., vraagt: A. rijdt vóór Bbeiden op een rijwielpad links van den weg. B. wil A. passeeren. Moet B. met een bocht naar rechts om A. heenrijden, of moet A. op het signaal van B. het rijwielpad verlaten, teneinde B. ge legenheid te geven hem voor te komen'? B. moet met een bocht om A. beenrijden. Art. 35 van het Motor- en Rijwiel reglement zegt: I. De bestuurder van een motor rijtuig op twee wielen of van een rijwiel is verplicht, een rijwielpad te verlaten, voor zooveel noodig is voor de naleving van art. 2 ten op zichte van deze voertuigen onderling. 2. Hierbij wordt echter ten aan zien van met den weg gemeen lig gende rijwielpaden in zooverre van art. 2 sub 2° en 3» afgeweken, dat de bestuurder van een motorrijtuig op twee wielen of van een rijwiel, waarmede op eeo voor hem links van den weg liggend rijwielpad een ander zoodanig voertuig wordt inge haald, verplicht is rechts te pas seeren. Art. 2 sub 2». luidt (behoorlijk uitwijken) naar links bij het in halen van motorrijtuigen, rijwielen, andere lij- of voertuigen, rij- of trekdieren en ander vee, Sub 3°. luidt naar rechts bij het ingehaald worden door motorrijtuigeo, rijwielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren en ander vee, voor zoo veel voor hem. die wenscbt in te halen, de daartoe noodige ruimte anders niet beschikbaar zou zijn en het verlangen, dat uitgeweken wordt, behoorlijk kenbaar gemaakt is. In verband hiermede laten w(j ook nog eens volgen art. 34 sub 3 Id het geval, dat bestuurders van motorrijtuigen op twee wielen of van rijwielen, op een rijwielpad Daast elkander rijdende, een of meer andere bestuurders van zoodanige motorrijtuigen of rijwielen ontmoeten of door dezeo worden ingehaald, zijn de bestuurders, welke links rijden, verplicht zich achter de rechts- rijdende bestuurders te begeven. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 24 tot 30 Sept. 1920. Geboren: Dirk Cornells, z. van Jacob Baars en Gijsberta Meta van Bremen Willem, z. vanGarritJan Donderwinkel en Maria Polman Gerritje Elisabeth, d. van Hendrik de Amazoon eo Machteltje van den Berg Petrus Gijsbertus, z. van Petrus Hendrikus Smink eu Catrina Johanna Wilhelmina Meijer Hendrika Cor nelia Alijda, d. van Johannes Hamers en Maria Johanna Verheuvel Pie- ter, z. van Barend Marinus Fokkert en Wilhelmina van Riel Jannetje, d. van Barend van Leeuwen en Hen drika van de Bunt Aalt, z. van Peter Vreekamp en Geertje van Soeren Jan, z. van Jan v. Straten en Aartje Batavier Adrianus Johannes, z. van Adrianus Vennis en Margaretha Greefborst Roelof Kars. z. van Frans van den Bergh en Willemioa Catharina Anna Brouwer Wille- mijntje Jannie, d. van Jan Dijk en Geertruida Bos. Gehuwd Hendrik Nicolaas Kummer en Johanna Elisabeth van de Brug Norbertus Antonius Aloysius v. Dijk en Johanna Gezina Scholte Johan nes Jacobus Wilson en Emma Maria van Koijk Fetze van der Ploeg en Jacoba Berendina van Diermen Hendrik van Bronswijk en Maria Hendrika Eveis Peter Dijkhuizen en Elisabeth Johanna vao Gorp Petrus Jacobus van den Bos en Clasina Maria van Doornik. Ondertrouwd: Antonius Gerardus de Kruyf en Willemina van Veen Charles Raoul Maximilian Kelly en Catharina Elisabeth Jepkes Thomas de Wolf en Rijntje Langenbach Franciscus Hermanus van Hofwegen on Johanna Cornelia Maria Meeuwsen Anthonij Looy en Johanna Beren dina Geverik Frederik Bak en Aartje van den Berg Cornelis Klijn en Eva Maria van der Knoop. Overleden: Izaak Gosschalk, 2 jr. Bartholomeus Zeggelaar, 3 m. Maria Meijer, 77 jr., weduwe van Paulus Kooreman Willem Kok, 9 jr. Henricus Petrus de Haan, 65 j., echtg van Evelina Cornelia Catharina Maria Schermer Antonius Theo- dorus Paulus Knuivers, 6 weken. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 1 October 1920. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f 18.a f 27.Peren f20.a f30. Klei-Aardapp. f 0.a f 0.Zandaardapp. f 5.50 a f 6.75 Hoendereieren f 17.a 118.p. 100 at. Bruine eieren fafper 100 st. Boter f3.40 a f3.60 per kilo. Eendeneieren fa f Zoetem. kaas f 0.a f 0. per 50 kilo. Kippen f2.a f3.50 Kuikens f4.00 a f6.Piopkuikens f0.75 af 1.50. Gan zen f 0.a f 0.Eenden f 1.00 a f 2.p. st. Jongen fl.a f2.Hazen f0.a f 0. Wilde konijnen f0.a f0.Tamme fl.00 a f3.00 Duiven fl.50 a f 1.80 paar. Magere varkens f70.a f120.Zeugen f000.a f 000.Biggen f 25.a f 55.Drachtige zeugen f300.a f400.Schrammen f0.a f0.Vette koeien f0a f0Guste zeugen f 180.a f 300.Kalfkoeien f 0 a f0Kalfvaarzen f a fOs f0a f0Pinkstieren f0.a f0. Kalveren faf Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 60 heet. Appelen. 40 heet. Peren. 50 heet. Zandaardappe- len. heet. Kleiaardappelen. 25.000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren. 200 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Veo 25 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 200 biggen, 40 zeugen, kalveren. ,t V Hef beste adres voor Manufactófen, Garen, Band, Modeartikelen. Specialiteit Gemaakte Goederen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2