I g I I i 1 I P. C. I. fOEKEN Soest er Courant voor Soest eu Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. In prima Lederwaren DINSDAG BEGINT DE TOTALE UITVERKOOP GOEDEREN SPOTPRIJZEN Manufacturen Officieel Verslag 6 pCt. Nederlandsche Staatsleningen 1923 A groot nominaal f100.000.000 6 °|0 Leening 1923 A ALLES GAAT VAN DEN BERG Co. Groot flOO.OOO.OOO.- Koers van Uitgifte 973|4 o|Q. LA PORTE Co., No. 1 Elfde Jaargang Oplaag 1750 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE Zaterdag 6 Jan. 1923 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk F. C. Kuyperstraat 3 en 5 - Soestdijk zijn wij ruim gesorteerd, terwijl onze prijzen ver beneden die onzer concurrenten zijn. Damestasschen, City Bags, Portefeuilles, Sigaren kokers, Portemonnai's, Hondenartikelen VOETBALLEN 12 deelig met B1NNENBLAAS, School- en Collegetasschen enz. enz. enz. Toegang vrij zonder verplichting tot koopen. Aanbevelend S. A. OLIJVE. Buitenland. OVERZICHT. Nadat de Amerikanen tijdens den oorlog reuze O. W. gemaakt hadden en milliarden aan de Geallieerden hadden geleend, om den oorlog voort te kunnen zetten, kwamen zij tot het inzicht, dat er niet veel terecht zou komen van hunne geleende dollars, indien Duitschland geheel Frankrijk plat zou branden en Engeland lam zou slaan. Het werd toen hoog tijd dat Amerika zich met Europa bemoei de en Duitschland een tot hiertoe 'en niet verder toe te roepen. Ook nu de Amerikaansche export handel lijdt door gebrek aan afzetge bied in Europa, dat slechts normaal kan worden, indien de herstelkwestie met Duitschland geregeld is, ook nu vindt Amerika het tijd worden, om zich met de Europeesche zaken te bemoeien en heeft President Harding met den Staatssecretaris Hughes een plan opgemaakt, om de geallieerden voor te leggen, indien zij het op de conferentie te Parijs niet eens kunnen worden. Dit plan, dat de Internationale schul den geheel buiten spel laat, heeft Hughes in groote trekken uit een ge zet in het Historisch Genootschap te Newhaven. Hughes ontkende, dat Amerika zou willen zien, dat Duitschland wordt ontheven van zijn verantwoordelijk heid voor den oorlog of van recht vaardige verplichtingen. Evenmin wenscht Amerika dat Frankrijk eenig deel van zijn rechtvaardige aanspra ken zal opgeven. Aan den anderen kant wenscht Amerika niet, dat Duitsch land zal worden vernietigd. Sommige Amerikanen hebben voor gesteld, dat Amerika als scheidsrech ter zou optreden. Hughes vond, dat Amerika een zoo groote verantwoor delijkheid niet op zich kon nemen. Vervolgens zeide hij woordelijk: „De toestand eischt echter een op lossing overeenkomstig de merite er van. De eenige voorwaarde hiervoor is, dat de kwestie aan de politiek wordt onttrokken. Staatslieden hebben hun moeilijkheden en moeten rekening houden met de openbare meening in hun landen. Het is echter te hopen, dat zij het eens zullen worden en dat de a.s. conferentie te Parijs zal leiden tot een oplossing. Mocht dit niet ge schieden, wat dient er dan te worden gedaan? Het alternatief van dwangmiddelen om de schadeloosstelling te erlangen is niet aantrekkelijk. Niemand kan de ernstige gevolgen voorzien, die daar uit zouden kunnen voortvloeien. Af gezien van de politieke gevolgen, ge loof ik aldus Hughes dat naar de meening van de experts dwang maatregelen geen betaling van de schadeloosstelling zullen opleveren, maar veeleer zullen strekken tot ver nietiging van de kansen van zooda nige betalingen, welke in economisch herstel kunnen worden gevonden. Als echter de staatslieden te Parijs het niet eens kunnen worden en men zijn toe vlucht wil nemen tot dwangmaatre gelen, dan zou ik willen vragen, of er geen andere weg te vinden is Het fundamenleele feit van dit kritieke moment is, dat de kwestie louter als een economische moet worden be schouwd. De staatslieden dienen het eens te worden omtrent het bedrag, dat Duitschland kan betalen en dit moet worden beschouwd als de grens van voldoening, onverschillig welke eischen aan Duitschland kunnen worden ge steld. Er dient een weg te zijn om de ze grens vast te stellen en om een financieel plan te ontwerpen, dat on- rniddelijke resultaten zal opleveren en waardoor de Europeesche naties zul len gaan inzien, dat de grondslagen worden gelegd voor hun gezamenlijk streven naar de groote welvaart, waar op de vlijt van de Europeesche vol ken aanspraak kan maken. Als de staatslieden het onderling niet eens kunnen worden en als de openbare meening hun taak te zeer bemoeilijkt, dan dienen zij te worden geholpen door degenen, die den weg naar een oplossing kunnen aanwijzen. Te dien einde zouden de staatslieden de mannen van het hoogste gezag op financiel gebied van hun onderschei dene landen, moeten uitnoodigen, mannen van zoo hoog prestige, van zooveel ervaring en die zulk een ach ting genieten, dat hun overeenkomst omtrent het bedrag, dat Duitschland kan betalen en omtrent de termijnen van betaling, door de geheele wereld zou worden aanvaard als de uiting van een college van mannen, met het hoogste gezag bekleed. Dit plan is zeker zeer practisch, maar hoe kan men van ministers ver gen een zaak te behandelen zonder de politiek er bij te halen. Intusschen zijn te Parijs de premiers Bonar Law, Poincaré en Theunis bij eengekomen. Mussolino laat zich ver tegenwoordigen door de beide Itali aansche ambassadeurs te Londen en te Parijs, daar hij door de oneenig- heden tusschen Fascisten en Commu nisten Italië niet durft verlaten. Het is te wenschen, dat de heeren het eens zullen worden, over de ver schillenden gezichtspunten tusschen Engeland en Frankrijk. Woning-Bureau F. BREURE en J. H. THOLE MAKELAARS Veenhuizerweg 9 - Soestdijk Kostelooze inschrijving van Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen enz. Binnenland. Tengevolge van de crisis in het drukkersbedrijf is het „Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage na een 252-jarig bestaan opgeheven. Het eens zoo voorname en toonaangevende Haagsche Dagblad was den laatsten tijd toch al niet veel meer dan een zoogenaamd kopblad van de Haagsche Courant Die crisis heeft door stakingen op sommige drukkerijen stagnatie ge bracht in het verschijnen van enkele dagbladen. De betuig:"gen "an instemming die de Ned. afdeeling van den Wereld bond na de publicatie van haar mani fest „Kerk en Oorlog" heeft ontvangen, zijn zoo veelvuldig, dat genoemde afdeeling daarin aanleiding heeft ge vonden, pogingen in het werk te stellen tot het bijeenroepen van een kerke lijke samenkomst, waarin allerlei vra gen kerk en maatschappij betreffende in verband met vrede en oorlog, zullen worden besproken. Alle kerkbesturen in ons land zullen binnenkort worden uitgenoodigd om officieele afgevaar digden voor die samenkomst te be noemen, die in het voorjaar van 1923 bij genoegzame deelneming zal worden gehouden. Met het oog op de ook hier te houden feesten ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van onze Koningin is het volgend bericht misschien van eenig belang In een der trouwzalen van het stad huis werd hedenavond door het Rotterdamsch Comité ter behartiging van nationale belangen een vergadering gehouden, waar het eere-comité, dat gevormd is in verband met de feeste lijkheden in September 1923 ter eere van het 25-jarig jubileum van de Koningin, is geïnstalleerd. In zijn installatierede liet Mr. A. B. M. v. d. Hoeven o.m. uitkomen, dat men zich voorstelt de herdenking te doen ge schieden op sobere wijze. Spr. zeide, dat in een tijd, waarin zooveel gele den wordt, alle luxe op nationale ge denkdagen verre moet worden ge houden. Het Rotterdamsch comité heeft dan ook besloten scherp te waken tegen alle verspilling. In hoofdzaak denkt men hier ter stede, het jubileum te vieren aJs elke Koninginnedag, zij het ook met wat meer luister. Van een optocht zal moeten worden afge zien. De voornaamste punten van het programma zijn het geven van con certen, het houden van zwem- en andere sportwedstrijden, terwijl men hoopt de Maas schitterend te kunnen verlichten. De Koningin-Moeder heeft Zondag avond ten gevolge van een val te haren paleize in het Lange Voorhout het opperbeen van den linkerarm ter hoogte van het schoudergewricht ge broken. Er bestaat alle kans op een goede genezing. De Koningin, de Prins en de Prin ses hebben dadelijk een bezoek ge bracht aan Koningin Emma en Maan dagavond met de zuster van den Prins, die ten koninklijken paleize in het Noordeinde logeert, het middag maal gebruikt bij de Koningin Moeder, die aan tafel kon aanzitten. Plaatselijk Nieuws. Naar wij vernemen bestaat het pJan aan den Verlengden Postweg teSoester- berg een 16 tal woningen te bouwen, terwijl aan de Soesterbergschestraat alhier een melksalon en een manu facturenzaak zullen verrijzen. Het Gemeentebestuur heeft besloten over te gaan tot aankoop van een vierwieligen vuilniswagen. 9 JANUARI VAN ALLE VOORRADIGE TEGEN VAN WEEDESTRAAT 34 Tot tijdelijk hoofd der O.L. school te Soesterberg is benoemd de Heer J. Woudenberg aldaar. Gedurende de maand December is voor de consumptie afgekeurd 1 koe. 3 varkens. Van runderen: 14 longen, 2 harten, 5 levers, 2 stel ingewanden, 2 milten, 6 nieren, 11 K.G. vet, 2 K.G.vIeesch 1 borstvlies, 1 buikvlies. Van varkens20 longen, 9 harten, 5 levers, 5 stel ingewanden, 4 milten, 14 nieren, 3 borstvliezen, 1 buikvlies, 10 K.G. plukvet, 3 tongen. Donderdagavond gaf het „Hoofd- stadtooneel" in Bellevue eene goed geslaagde uitvoering. Opgevoerd werd het stuk getiteld „De macht der Vrouw", hetwelk goed werd gespeeld door alle medewer kende. Jammer dat er zoo weinig be langstelling was. In verband met de gestadige uit breiding van het aantal inwoners in onze gemeente, krijgt ook de politie meer werk. In het afgeloopen jaar moest zij dan ook in totaal 516 processen verbalen opmaken en wel 451 voor overtre dingen welke door het kantongerecht en 65 voor misdrijven die door de Rechtbank werden behandeld. Aan 133 zwervers werd door hun nacht verblijf verstrekt, terwijl 12 minderja rigen, die het ouderlijk huis waren ontloopen, naai hun ouders of ver zorgers werden teruggebracht. Vervolgens werden door hen drie vreemdelingen zonder middelen van bestaan aangehouden, die over de grenzen zijn teruggebracht. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9—10 uur, terug te bekomen, de volgende ge vonden voorwerpen 1 tabakszakje. 1 partijtje waschgoed. 1 motorhandschoen. Aangeloopen zwarte jachthond. A. s. Donderdagavond 11 Januari om half 8 zal in de Rembrandtzaal op uitnoodiging van het pas opge richte Chr. Comité van winterlezingen optreden Ds. J. J. Knap van Gro ningen, met het onderwerp „Vrouwen- adel". Wij verwachten voor deze lezingen veel belangstelling. Zie verder de desbetreffende adver tentie in dit blad. Aan O. van Duinkerken alhier, is door B. en W. gegund het ophalen van asch en vuilnis in deze gemeente. De gunning voor Soesterberg is nog aangehouden. Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur kwam van de Spoorstraat een hollend Waard, bespannen voor een boeren wagen. De bestuurder van den wagen, E. Ploeg van hier, kreeg een der wielen van den wagen over het achter hoofd, doordat hij het paard nog steeds bij de leidsels had vastgehouden en zich liet medesleepen, tot de wagen legen een electrische paal aanbotste, met het voor hem zoo noodlottige gevolg. Dr. de Vos, die inmiddels was ont boden verleende de eerste geneeskun dige hulp. De man schijnt een niet ernstige, tenminste niet levensgevaar- "jke verwonding aan het achterhoofd bekomen te hebben. De wagen werd ^rootendeels vernield. Het paard be kwam geen letsel. De Tooneelvereeniging „Ernst en Luim" alhier, zal Donderdag 11 Jan. £.s. een openbare uitvoering geven in Café „De Zwaan" te Soesterberg. Voor bijzonderheden wordt verwe zen naar de advertentie in dit blad De Tooneelvereeniging „Morgen rood", afdeeling Baarn van den Bond van Arb. Tooneelvereen. in Nederland hoopt Zondag 7 Januari a.s. alhier op treden in Hotel „Bellevue". Opge voerd zal worden het bekroonde too- neelstuk „Vrij". De toegangsprijs is slechts 40 cent Aanvang 8 uur. LIJST van onbestelbare stukken terug ontvangen in de 1ste helft der maand December 1922. 1. Lett. K L Blankenberg's Adver tentie Bureau, Amersfoort. 2. Levensverz. bank, Amsterdam. 3. Bur. Utr. Courant, Utrecht. De Soester Postduivenvereen. „De Zwaluw" hield 31 Dec. j.l. haar jaar- lijksche onderlinge tentoonstelling bij oen heer Heeremans, Steenhofstraat alhier. Het was voor den keurmeester, den heer J.Verbeek uit Utrecht, een zeer i ïoeilijke taak vanwege het groote aantal inzendingen, doch hij heeft naar alle tevredenheid gekeurd en alle dui- venliefhebbers hopen hem volgend jaar weder Ierug te zien. De uitslag was als volgt Klasse A Oude Doffers le prijs J. C. de Bree 2e F. Heeremans. 3e P. Onwezen. 4e H. van Hengstum. 5e F. Heeremans. 6e W. Onwezen. 7e H. van Sitter Jr. Z. E. V. O. Rademaker. E. V. H. van Hengstum. Klasse B Oude Duiven le prijs J. C. de Bree. 2e idem. 3e F. Heeremans. 4e idem. 5e O. Sukkel. 6e G. Rademaker. 7e A. van Dorresteijn. 8e H. Borgts. Z. E. V. G. Rademaker. E. V. H. van Sitter Jr. Klasse C Jonge Doffers le prijs J. C. de Bree. 2e idem. 3e A. van Dorresteijn. 4e G. Sukkel. 5e G. Rademaker. 6e H. van Sitter Jr. 7e A. van Dorresteijn. 8e H. van Hengstum Z. E. V. G. Sukkel. E. V. A. van Dorresteijn. Klasse D Jonge Duiven le prijs H. van Sitter Jr. 2e A. van Dorresteijn. 3e J. C de Bree. 4e idem. 5e idem. 6e H. E. Borgst. 7e Q Rademaker. 8e W. Omwezen. Z. E. V. J. van den Brink. E. V. H. Tammer. Tevens werd nog behaald door den Heer J. C. de Bree de hoogste on derscheiding met een jonge doffer, schoonste der tentoonstelling, bene vens een le en 2e eereprijs. De Heer H. van Sitter Jr. behaalde een 3e eereprijs met jonge duif. De zilveren en verguld zilveren medaille voor hoogste onderscheiding werden geschonken door Mevrouw J. D. Eijkensluiters, die tevens een groote zilveren wisselbeker schonk voor het vliegjaar 1923. van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeen te Soest op Donderdag 21 Dec. 1922 des namiddags ten 2 ure. Voorzitter: Mr Dr J. A. A. H. de Beaufort. Secretaris: J. G. A. Batenburg. Tegenwoordig de Heeren: S. F. Besselsen, P. van den Breemer D. van den Broek, H. Butselaar, A. Butselaar, A. O. Dammers, A. Endendijk, P. C. W. Foeken, G. Hilhorst, C. F. W. Rietveld en M. Scheffer. Nadat de vergadering met het ge bruikelijke gebed is geopend; gaat de Voorzitter over tot de behandeling van de volgende punten der agenda: KONINKRIJK DER NEDERLANDEN. waarvan f20.000.000 reeds zijn geplaatst. De ondergeteekenden berichten hiermede, dat zij zich tot uiterlijk 10 JANUARI belasten met de inschrijving op bovengenoemde leening tegen den koers van 973/a °/0, verdeeld in stukken van f 1000,— en f500,—. De betaling moet geschieden 22 Januari 1923 tegen in ontvangstneming der recepissen. Verder berichten ondergeteekenden, dat de aflosbaargestelde 7 pCt. leening Soest door het Gemeentebestuur OOK BIJ HAAR AFLOS BAAR is gesteld. JULIANAPLEIN 5 - SOEST. Notulen. 177. De notulen van de vorige ver gadering van 17 Nov. 1922, worden behoudens een opmerking van den heer Foeken om op blz. 99 onder no. 169 in plaats van aanleg het woord „over name" te lezen, zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 178 Comptabiliteit. Opnieuw vaststelling van een be sluit tot het aangaan eener definitieve geldleening, zulks in verband met een schrijven van Gedeputeerde Staten. Besloten wordt in het besluit tot het aangaan eener geldleening ad f98500, vastgesteld in de vergadering van 17 November 1.1. de wijziging aan te bren gen welke gedeputeerde Staten in hun bovengenoemd schrijven wenschelijk achten. 179 Onderwijs. Vervolgonderwijs. Behandeling van het adres van P. Stuurman alhier verzoekende jeervol ontslag als hoofd van den cursus voor het vervolgonderwijs, met voorstel van Burgemeester en Wéthouders, en be noeming van een nieuw hoofd. Wij hebben de eer U hierbij aan te bie den een verzoekschrift van den heer P. Stuur man om hem met ingang van 1 Dec. 1922 ontslag te verleenen als hoofd en onderwij zer bij het Vervolgonderwijs. Wij stellen U voor op het verzoek gun stig te beschikken en met ingang van ge noemden datum den heer M. M. van Welij als Hoofd van den cursus te benoemen. Tevens deelen wij U hierbij mede, dat de vacature van Onderwijzer niet behoeft te worden aangevuld, Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten den heer Stuurman met in gang van 1 Dec. 1922 eervol ontslag te verleenen als Hoofd en Onderwijzer bij het vervolgonderwijs en met in gang van genoemden datum den heer M. M. van Welij als zoodanig te be noemen. Tevens wordt vastgesteld eene ver ordening op het volgonderwijs, vol gens het daarvoor bestaande model. 180 Heide en Zandgronden. Vaststelling vanjde lijst van retribu- tiën voor gebruik van heide en zand gronden. Deze lijst wordt volgens het inge zonden ontwerp zonder debat of hoof delijke stemming vastgesteld. 181 Comptabiliteit. Nog worden vastgesteld besluiten tot het beleggen van bedragen, voort spruitende uit uitgelote obligatiën, door aankoop van obligatiën van gemeente lijke geldleeningen, uitgenomen van leeningen ten laste der gemeente Soest. 182 Comptabiliteit. Eveneens wordt gunstig beschikt op een verzoekschrift van den heer R. L. van den Berg om in de plaats van de thans gefailleerde Centrale Crediet en landbouwbank *zijn kantoor voor de betaling van coupons en aflossingen der gemeente aan te wijzen. 183 Gem. begrooting 1923. Behandeling van de Gem. begroo ting 1923. De Commissie, in de vergadering van 30 September 1922 benoemd tot onderzoek dier begrooting bestaande uit de heeren P. C. W. Foeken, G. Hilhorst en H. Butselaar heeft het vol gende rapport uitgebracht: RAPPORT. ONDERZOEK-GEM.BEGROOT. 1923 van de daartioe benoemde Raadscom. AAN DEN RAAD DER GEMEENTE SOEST. Ondergeteekende, benoemd tot Com missie van onderzoek der Gemeente- begrooting voor 1923 hebben de eer U het volgende te berichten: Reeds de vorm, waarin deze begroo ting de leden van de Raad werd aan geboden getuigt, dat bij B. en W. even als overal een streven naar bezuini ging is waar te nemen. Dat daarbij het practische wel eens in het gedrang kan komen is ook hier gebleken. Van het officieel model, waarin men de verhoudings getallen van vorige dienstjaren gemakkelijk in vergelijking kan brengen, is slechts 1 exemplaar beschikbaar, waardoor voor de leden van den Raad rustige bestu- deering thuis onmogelijk is geworden. De Commissie meent danook, dat voor volgende dienstjaren het toezen den van alleen een memorie van toe lichting, zonder verhoudingscijfer en zonder totaliseering der hoofdstukken geen aanbeveling verdient. Gelijk hiervoren reeds is gezegd, werd een ernstig streven naar bezui niging waargenomen. Dat per saldo geen grooter resultaat kon verkregen worden, ligt eendeels aan de door de wet voorgeschreven uitgaven posten, anderdeels aan de financieele positie der gemeente. Het bedrag voor plaatselijke inkom stenbelasting te heffen is f 21000 la ger geraamd dan voor 1922. Nemen wij daarbij verhooging der post voor onvoorziene uitgaven met f 3000 dan is het totaal der bezuiniging f 24000 of plm. 10 pCt. Hiertegenover moeten ook ter de hooger geraamde belastingbronnen ge steld worden, n.1. opcenten Grondbe lasting f 5000, vergunningsrecht f 400 publieke vermakelijkheden f 500, meer dere achterstallige belasting f 3500, waardoor de eindsom wordt een be zuiniging van f 9500 of 4pCt. Bij een gelijk totaal belastbaar in komen als voor 1922 zou dus een zeer kleine verlaging van het verme- nigvuldigingscijfer mogen verwacht worden. Als een der oorzaken waarom geen grooter resultaat kon verwacht wor den noemden wij de financieele posi tie der gemeente, en meende de Com missie de bijzondere aandacht te moe ten vragen voor de posten, rente en aflossing, thans bedragende ruim f 112000. Naar de meening der Commissie mag onder geen enkele voorwaarde dit bedrag meer verhoogd worden. Het pogen van B. en W. om deze last iets te verminderen door het conver- teeren eener leening met 7pCt. in een met 5'/ü 6 rente en lagere aflossing verdient danook dankbare erkenning. Uit den voorenstaande opsomming ten laste van het Koninkrijk der Nederlanden verdeeld in obligatiën van f lOOO en f 500 Ondergeteekenden berichten, dat zij gaarne inschrijvingen op boven staande leening aannemen tot WOENSDAG 10 JANUARI, 3 uur n.m. Prospecti zijn ten hunnen kantore verkrijgbaar. VAN WEEDESTRAAT 5.

Soester Courant | 1923 | | pagina 5