A. Benning's Verkoophuis SCHOONMAAKARTIKELEN LAMPENKAPPEN IX?T¥OÏCT Twijfel niet langer! de Borsdf Boferisirichting „Patria" Roomboter (onder Rpscontr.) f 1.10 p. p. Gecontroleerde oplage 2300 exemplaren. Verzending per poet. G. J. SMIT - (OSMS BOEKENHU5S) t VERSLAG Gemeenteprogram Pathéfoon, moeilijkheden. België in de knei, 2a jaargang Ro.JS. ZaUidag 14 April 1.823 soïm tiieuws: Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestra&t 15 - Soest dijk Advertentiën van 1-5 regels f0.75. ledereregel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. jS Telefoon 56 - Opgericht 1882 - -F, O. Kuijperstr. 4 Is je adres voor I i»- ZIE ONZE ETALAGE. im I Zoo juist ontvangen prachtige sorteering voor Electr. licht voor slechts 50 cent. Vraagt ons Emaille merk B K. Het beste. MET PAK EN ZAK. Nu de Candidatenlijsten voor de a.s. Gemeenteraads-verkiezingen zijn ingediend, begint er reeds eenige tee- kening te komen van het beeld, dat de strijd ons zal te zien geven. Wij hopen dien Strijd niet te ont wijken. Integendeel, zijn wij bereid hem ten volle te aanvaarden. Wat wij verwacht hadden, blijkt nu reeds bewaarheid te worden. Een; beginselstrijd zal het niet zijn. Het zal gaan om de practische po litiek, wellicht zeer materialistisch. Ook daaraan onttrekken wij ons niet, al zijn wij voornemens onze beginselen voor alles te stellen. De belangen-politiek zal het beginsel niet mogen verloochenen. Daarom is het, dat wij op een zaak nu reeds de aandacht vestigen, eene zaak waarbij het Christelijk be ginsel zoo diep vernederd is, dat wij om niets ter wereld daarvan zwijgen willen. Bij de ingediende Candidatenlijsten zijn er twee die in onderlinge ver bintenis zijn samen gevoegd. De afdeeling van den Vrijheids bond en de ongeorganiseerde groep ~Chr. Hrstorischen hebben 'Tjs= ten verbonden, waardoor zij practisch een zijn geworden. Dat de Vrijheidsbond daarvoor te vinden was, laat zich verstaan. Dat evenwel zij, die naar hun publicatie zich beroepen op de beginselen der Chr, Historische Unie met pak en zak naar den tegenstander zijn over- geloopen, overtreft alles wat op po litiek terrein ooit is aanschouwd. Onze informatie nu ongeveer an derhalf jaar geleden, of wij in den Chr. Historischen vertegenwoordiger in den Raad een geestverwant, dan wel een tegenstander moesten zien, bezorgde ons een heftig protest, maar geen antwoord waaruit, wie ook, wijs heeft kunnen worden. Het antwoord, dat wij nu ontvan gen hebben, verdrijft echter volkomen iederen twijfel. Het verwondert ons van verschil lende door ons zeer hooggeachte per sonen, die blijkbaar tot deze groep behooren, dat zij tot deze daad me de hebben besloten. Mannen die jaren lang hebben ge streden voor de doorwerking der Chr. Staatkundige beginselen, warme voorstanders van het Christelijk on derwijs, ja bestuursleden der Chr. Schoolvereeniging hier ter plaatse, wij zouden hen met dringenden ernst de vraag voor hun geweten willen leggen, hoe zij deze daad, naar den tegenstander van ons onderwijs over te loopen, verantwoorden kunnen. Een verloochening, vertrapping van eigen beginsel. Wij zijn over tuigd, hadden wij met een georga niseerde Chr. Hist. Kiesvereeniging te doen, het Hoofdbestuur der Unie zou scherper nog dan wij- hun oor deel hébben uitgesproken. Het doet.óns leed deze dingen te moeten zeggen. De konsekwentie zullen wij moeten aanvaarden. Wij we:$ëren echter hen, die eigen beginsel verloochenen, als dragers der Chr. hist. beginselen te erkennen. Onder deze omstandigheden kunnen zij voor ons niets anders zijn, dan handlan gers van de principieële tegenstan- ers der C. H. beginselen. A. R. Kiesver. Ned. en Oranje. Vergadering op Dinsdag 17 April 1923 's avonds 7.30 in de Chr. U.L.O. Alle leden en hunne vrouwen en jonge dochters worden verzocht. Gemeenteraadsverkiezingen. Candidatenlijst der Anti-Revoluti onaire Kiesvereeniging in Soest en Soesterberg. 1. A. Endendijk Soest. 2. C. F. W. Rietveld Soest. 3. E. Legemaat Soesterberg. 4. H. van Herwaarden Hzn. Soest. 5. J. Geerling. Soesterberg. 4nH. 'Litagg—yrr Ooest. 7. Kastelijn Soesterberg. 8. A. J. van Lume Soest. 9. D. de Gier. Soest. 10. J. van der Flier Soest. 11. W. van Meerten Soest. 12. T. Dorrestein. Soest. R. K. Kiesvereeniging. De uitslag van de gehouden stem ming voor de groslijst voor Candi- daten van den Gemeenteraad, in wel ke volgorde deze dagen de indiening bij de gemeente heeft plaats gehad is als volgt G. Hilhorst Albz. J. J. A. de Koning. M, Scheffer (Soesterberg). var. Elten. P, v. d. Bremer Hzn. W. v.d. Bedum. P. G, de Munck. C. J, van Dam (Soesterberg) W. P. Hilhorst Pzn. J. van Isselt. J. Flapper Gzn. H. Butselaar Hzn. H. Ebbenhorst. W. Butselaar. van de Raadsvergadering op Maan dag 9 April 1923 's avonds 8 u der Anti-Revolutionaire Kiesvereeni ging „Nederland en Oranje" te Soest. Grondslag. Artikel 1. De grondslag van onze gemeente politiek is de belijdenis van de be ginselen geopenbaard in de Heilige Schrift, als Gods woord en de er kenning dat de Overheid is Gods Dienaresse, welke regeert bij de gratie Gods. Hij is tevens dezelfde als vastge legd is in het program van beginsel door de Anti - Revolutionaire partij laatstelijk vastgesteld op 2 November 1916. Zondagsrust. Artikel 2 De Gemeentelijke overheid bevor- dere met alle haar ten dienste staande middelen de Zondagsrust o.a. door betere regeling van de winkelsluiting en verbieden van het venten op den Zondag op de openbare wegen en were op publiek terrein alles wat voor de Heiliging van dien dag be lemmerend of verstorend werken kan, Zedelijkheid. Artikel 3. De gemeentelijke overheid weer Deze spoedeischende vergadering is geheel voltallig. Voorzitter de Burgemeester. De vergadering wordt als gebrui- de kclijk met het voorlezen van het gebed geopend. Alsvorens over te gaan tot behan deling van de Agenda, deelt de Voorzitter mede dat de berichten in de plaatselijke bladen als zou Z. E. achtbare ontslag hebben gevraagd als Burgemeester dezer Gemeente, zeer voorbarig zijn. Wel is het zijn voornemen zich eerlang te Leusden, op „de Treek" te vestigen, maar het is niet zijn voüTSemen deze beslissing buiten mede weten van den Raad te nemen. Aan de orde punt 1 der Agenda: Benoeming van leden van het hoofd stembureau voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Tot leden worden benoemd de heerenR, L. v, d. Berg, S. F. Bes- selsen, G. Hilhorst Az. en G. J- v. Vleuten en tot plv. leden de heeren A. O. Dammers R. H. J. Du Saar en Mevr. de Beaufort-Van Lijnden. In verband met familiomstandighe- den wordt in de plaats van den Heer T. Butselaar tot plaatsvervangend lid van het stembureau in district II be noemd, de Heer J, G, A. Batenburg. 2. Behandeling van eenige verzoe ken om ontheffing der Bouwveror dening. De heer Foeken vraagt waarom deze zaken op de Agenda dezer ver gadering zijn geplaatst. Er is geen tijd geweest de stukken in te zien. De Voorzitter deelt mede dat de ze vergadering nog heden het Hoofd stembureau moest benoemen. Deze aanvragen zijn allen zeer eenvoudige zaken en de afdoening is gewenscht. De heer F. stelt echter voor hen van de Agenda af te voeren, maar legt zich echter neer bij het tusschen- voorstel van den heev Rietvrid orn de aanvragen stuk voor stuk te be handelen en dan te zien oi er be zwaren tegen de afdoening zijn. Aldus wordt besloten. De aangevraagde ontheffingen door de H. H. J. van Kooij, Huigen en Wiersma worden met algemeene stemmen verleend. 3. Aanvragen om aankoop van -j„OT ,«ï- f:rT.t.T xxc~riaari en C. v. d. Berg worden goedge keurd. Aan den heer de Haan wordt een terrein verkocht aan de Anna Pouvlonilaan voor f 19,460, waar door de bebouwing van dit gedeelte der Gemeente (Julianaplein en om geving) weer een flink stuk is be vorderd. Gronden in huur of erfpacht. Aanvragen van L. J. Berendsen en J. Harskamp worden goedgekeurd Het verzoek van de Ned. Heïv diaconie wordt op verzoek van den heer Foeken aangehouden tot de volgende vergadering 4. Vaststellen besluit tot uitgifte van gronden in erfpacht. Het betreffende voorstel wordt ongewijzigd vastgesteld. Enkele ingekomen stukken, w.o. een dankbetuiging van het Soester Fanfarecorps voor de geschonken medaille, worden voor kennis geving aangenomen. Bij de rondvraag vestigen enkele raadsleden, de aandacht op verschil lende wegen en slooten, wier toe stand dringend verbetering behoeft. Zooals het altijd gaat,, ook nu. Is er een schaap over de brug dan volgen er meer. Een gansche verlanglijst kwam voor den dag. Van Soesterberg tot aan de Praamgracht minstens 10 K. M. Maar zuinig aan huren, anders gaan de verkwisters er 24 Mei allen uit. Jammer dat nog geen van de nu gecandideerde echte bezuinigers in den Raad zitting heeft. Er was ver dienstelijk werk te doen geweest. De heer Foeken was de onschul dige oorzaak van dezen wedstrijd, door te wijzen op de vervuiling van de sloot aan den Nieuwe steeg, waarvan het onderhoud achter bij 'iet Kon. Domein behoort. Hierna wordt de vergadering om- jezet in eene met gesloten deuren. Voor de behandeling reclames inkom stenbelasting. Koop een dan hebt U iets wat werkelijk fijn is en niet duur. Komt en hoort! Van Wassenaerlaan 37, Baarn. Het beste adres voor dagelijksche versche Boter, Kaas, Eieren en fijne gerookte Vleeschwaren is: Julianasiraat 56 MARGARINE vanaf 60 cf. (met gratis dividend- en eieren- bons vsor Faschen). Versche EIEREN 6 CENT per stuk (Geen kalk- of koelhuis-eieren.) Fijne belegen Volvette KAAS 85 CENT. Ie Soort fijne Geldersche Worst (met loodje) f 1.00 per pond. Ie Soort Geld. Ontb. Spek f 0.90 p.p. Dagelijksche bezorging aan huis. De brand op Woensdag si. Naar aanleiding van de brand aan den Brinkweg, jl. Woensdagavond deelt ondergeteekende mede, dat hij absoluut niets te maken heeft met het brandweermateriaal, zooals motor- puit. afsluiting van de bergplaats daarvoor, brandkranen enz. De regeling daarvan is niet aan hón, De Gemeente-Architect. Drogist - Opticien Vpakt Foto's voor allen doeleinden, fti.ks-depöt voor post- en rentezegels Burg. Groihestr. 28 - Soestdijk VAN OVER BE ENG* van het publieke erf alles wat eerbaarheid en de zedelijkheid aan tasten kan en bevordere alles wat deze verheft. Het misbruiken van Gods naam worde strafbaar gesteld, Zij exploiteere nog subsidieere een publieke vermakelijkheid in strijd met de goede zeden, noch inrichtingen met vergunning voor alcoholische dranken. Er zij een nauwlettend toezicht op het zedelijk gehalte der op te voeren toneelstukken. Zij bestrijde op elk gebied het bioscoopkwaad en - ge vaar. Alcoholisme. Artikel 4. De gemeentelijke overheid blijve krachtig medewerken om op elk ge bied de drankzonde te bestrijden, zij make gebruik van de bevoegdheden tot inperking van het aantal vergun ningen en het sluiten van localiteiten met vergunning op dagen, waarop verwacht kan worden dat het drank misbruik stijgen zal. Onderwijs. Artikel 5 De gemeentelijke overheid zorge voor eene billijke uitvoering van de wet op het Lager onderwijs en be vordere het vak tuin- en landbouw onderwijs. Het werken achter de schermen. Se Paasmotis 'drfi "™50ur$:£tifnwfö Woensdag 11 April. Het werken achter de schermen Afgezaagde term, maar die nog al tijd 't beste weergeeft 't diplomatieke, geheime1 gekonkel van staatslieden, die bemiddeling aanbieden of zoeken Zoo schijnt er thans ook met alle macht aan te worden gewerkt om Frankrijk en Duitslandch tot elkaar te brengen, Dat dit zijn eigenaardige moeilijkheden heeft, spreekt vanzelf. Frankrijk vraagt zooveel mogelijk, Duitschland kan of wil niet zoo heel veel missen. Teekenend voor de Fransche stemming is wei het bezoek van den oud-minister Loucheur aan den Engelschen premier Bonar Law op een Engelsche badplaats, waar de beide heeren elkaar natuurlijk „toe vallig ontmoetten. Wat er precies verhandeld is, blijft natuurlijk voor- loopig een geheim, ook al gist de een dit en de ander dat. Ook Bonar Law, die zich hieromtrent in 't Par lement eenige vragen moest laten welgevallen, liet zich zeer vaag uit en wist te vertellen, dat de bespre kingen met den vroegeren Franschen minister „slechts een algemeen ka rakter droegen". Vast staat natuur lijk, dat Loucheur met medeweten der Fransche regeering 't Kanaal over stak. De Fransche pers beijvert zich met te betuigen, dat Loucheur geen enkele opdracht had, ja sommige bladen zijn quasi boos over de hou ding, die de ex-minister in Engeland Subsidie. Artikel 6 De Gemeentelijke overheid sub sidieere alleen tot het bereiken van sociale en economische doeleinden volks opvoeding in den goeden zin: bevordering der eerbaarheid, volksge zondheid en verfraaing. De subsidie mag nooit het karak ter van aanvulling verliezen, maar diene alleen ter bevordering van het particulier innitiatief en de Gemeente lijke overheid wake er voor, dat vooral in dit opzicht gelijke rechten worden verkregen. Zij zorge er voor. dat aan het verleenen van subsidies zulke voor waarden verbonden worden, dat zij niet indirect toelaten of begunstigen wat zij direct behoort tegen te gaan of te bestrijden. Exploitatie. Artikel 7 De Gemeentelijke, overheid exploi teere slechts ondernemingen en in richtingen van algemeen nut, voor zoover het Gemeente belang deze wenschelijk maken en het particuliere innitiatief daarin te kort schiet; zij grijpe nooit in particuliere onderne mingen in en concureere niet met dergelijke ondernemingen, tenzij in bijzondere gevallen het Gemeentebe lang zulks absoluut eischt, Ambtenaren en werklieden. Artikel 8 De Gemeentelijke overheid regele voor al haar personeel, hetzij ambte naren of werklieden.de rechtspositie. Bij permanente bedrijven worde minstens om de 14 dagen een vrije Zondag verleend. Zij zorge, dat bij de bepaling van de standaardloonen het gezinsloon de grondslag vorme, met ruime toe slagen voor de groote gezinnen. Werkeloosheid. Artikel 9. De Gemeentelijke overheid zorge voor bestrijding der werkeloosheid, door alle haar tendienste staande middelen zoo mogelijk in overleg met de particuliere werkgevers. Waar het particulier innitiatief door omstandigheden niet in staat is pro ductieven arbeid te laten verrichten, trachte de Gemeentelijke overheid dergelijke werken te doen uitvoeren. Volkshuisvesting en Woningwet. Artikel 10, De Gemeentelijke overheid bevor dere, ter vervanging van de nood woningen en verbetering van bestaan de slechte toestanden, de bouw van kleine, maar doelmatige woningen, met een huurprijs welke de draag kracht van arbeiders-gezinnen niet te boven gaat. Ie Soort Geld. Vetspek f 0.65 p. p. Zuiver gesmolten Rundvet f 0.60 pp. Lever-Pastei f0.40 per busje. Briefkaarten worden vergoed. aannam, alsof hij nog minister in functie was. Zoo zijn onze manieren. Het congres te Parijs van socia listen uit de geallieerde landen nam een motie aan, waarbij als wensche- lijke oplossing der schadevergoedings kwestie 't volgende wordt voorge slagen 1Het bedrag en de wijze van betaling der schadevergoeding wordt vastgesteld en geregeld door een on partijdig tribunaal op den grondslag van Duitschlands betalingsvermogen. 2. De wederopbouw der verwoeste gebieden van Frankrijk en België zal bij deze betalingen den voorrang hebben en onverwijld ondernomen worden, met behulp van Duitsche werkkrachten, volgens het plan, waar over het Fransche verbond van den arbeid en de Duitsche vakvereeni- gingen het twee jaar geleden zijn eens geworden. 3. De veiligheid van de Fransche grens tegen elke toekomstige aanran ding zal worden gewaarborgd bij een bijzonder tractaat tusschen de Geallieerden en de Vereenigde staten, waarbij de demilitarisatie van het Rijnland uitdrukkelijk zal worden vastgesteld en waarbij' Duitschland gedachte aan een revanche-oorlog 4. Het Roerdal zal in opeenvol gende stadia worden ontruimd. De w >ling van de schulden tusschen de Geallieerden onderling zal worden beschouwd in verband met het vraag stuk van de Duitsche vergoeding. Er is ongetwijfeld veel in deze voorstellen, dat aantrekt maar of de betrokken regeeringen er aan willen Duitschland misschien nog wel, maar Frankrijk? In ziin redevoeringen eischt Poincatè nog altijd voldoening tot de laatste cent toe en Dr. Cuno wanneer hij het woord voert, ook nog onverzoenlijk. Zoo bijv, bij de jongste zitting van den Rijksdag, waarbij in rouwe de gevallen helden der Krupp-fabriekenwerden herdacht. De minister van buitenlandsche zaken, Dr. Rosenberg, moet iets milder in zijn opinie zijn. en zou bijv. op aan dringen, de idee te laten varen, dat slechts met Frankrijk mag worden onderhandeld, nadat zijn troepen 't Roergebied hebben verlaten. Maar dan natuurlijk moet Duitschland wel als gelijkberechtigde worden be schouwd. Zoo zoekt men wel naar toe nadering, maar er is nog te veel thans, dat afstoot, instee van aan te trekken. De affaire in Essen heeft de stemming der arbeiders tegen over de Franschen ook weer aanmerkelijk verslechterd. De belangstelling waarover de elf dooden, onder begeleiding van 60.000 Krupp-arbeiders grafwaarts werden gedragen, was enorm. In Engeland ging 't gerucht, dat Duitschland nieuwe voorstellen zou gaan voorbereiden, die niet veel af wijken van 'tgeen Loucheur voersloeg. (dus weet men toch wel iets van diens voorstellen maar dit gerucht wordt in Duitschland heftig tegengesproken. Of Engeland nog ijverig werkt om bemiddelend op te creden? Brittannië heeft in eigen boezem en in de koloniën op 't oogenblik zooveel te doen 1 Stakingen in velerlei bedrijven, moeilijkheden naar buiten, overal. Iu Egypte, dat een onafhankelijk koninkrijk heet, maar dat naar eigen zin te veel naar Engelands pijpen moet dansen, gist het ook. Het En gelsche prestige kreeg weer een ge- voeligen knak, toen het den ouden vroegeren Egy ptischenm inister opstan deling Zaghloel pasja, eerst gevange ne op de ongezonde Seijchellen-eilan- den, toen in Gibraltar, moest toestaan zich om gezondheidsredenen in Frank rijk, dus buiten Engelsch toezicht, te vestigen, bang dat het was. dat Zagh loel door den dood in ballingschap de rol van nationale held zou gaan spelen. Jaspar de Belgische minister van buitenlandsche zaken is in^ Italië bij lijk had ditreisje een geheei onschul dige bedoeling. De Italiaansche bla den evenwel spreken onomwonden als hun meening uit, dat Jaspar wil de pogen Mussolini voor de bemid delingswagen te spannen, inzake de Roerkwestie. België, door Frankrijk meegesleept in 't Roeravontuur, wellicht gepaard met de belofte op spoedig succes, wordt bang voor de Fransche vriend schap of voogdij, naar dat men 't maar wil noemen. Op de conferentie te Brussel poogde Poincaré België gunstig te stemmen voor het plan nog grootere stukken van Rijnland te bezetten met of zonder Belgische hulp. Daartegen moet het kleine landje zich beslist hebben verzet, bang als 't begint te worden voor een Fransche omklem ming, Het arme land ondervindt voorts ook nog niets dan narigheid van de Roeraffaire. Minder kolen, minder cokes, de frankenkoers laag. de handel van Antwerpen steeds meer aan 't kwijnen. En nu het lijdelijk verzet van Duitschland zoo taai blijkt, verlangen de Belgen naar 't eind der verwikkeling en wij met hen. De naderende tweede conferentie van Lausanne veroorlooft ons spoedig ook weer over de Oostersche kwestie te schrijven, doch permiteert ons momenteel nog te zwijgen, Wat we niet betreuren. Volksgezondheid. Artikel 11. De Gemeentelijke overheid bevor dere op elk gebied de volksgezond heid. Zoodra de tijdsomstandigheden dit mogelijk maken worde maatre gelen genomen, om betere gelegen heid tot verpleging van personen ter plaatse te verkrijgen. Financiën. Artikel 12. De Gemeentelijke overheid wake tegen het opdrijven der belastingen, waardoor het uitwonen buiten de Gemeente in de hand gewerkt wordt; zij blijve zorgen voor een zuinig beheer. Zij zorge voor het heffen van doelmatige belastingen. Geen kostbare Gemeente werken worden uitgevoerd welke de belas ting druk van de bevolking oneven redig verzwaren, Armenzorg Artikel 13. De Gemeentelijke armenzorg strek- ke zich slechts uit tot diegenen, die door de familie, de kerken of dsor particuliere vereenigingen niet of niet voldoende worden gesteund. Zij le nige denoogenblikkelijken nood en steune zoo mogelijk, pogingen, die aangewend worden om de armoede zelf te bestrijden, of de gevolgen der armoede te verzachten. Land en Tuinbouw. Artikel 14. Bij de uitbreiding der Gemeente, door meerdere bebouwing en bevol king, blijve het landelijk karakter gehandhaafd. Met de wenschen en belangen van land-, tuin- en akkerbouwers worde rekening gehouden. Ter bevordering van de belangen der landarbeiders worde gestreefd naar uitvoering van de bepalingen der landarbeiderswet en het ontgin nen der woeste gronden. Beroepskeuze. Artikel 15. Ter voorlichting bij de beroeps keuze worde het particuliere innitia tief krachtig gesteund. Bovenstaand program geeft in al gemeene lijnen de principieële en practische grondslagen voor de A.R. gemeente-politiek, naar de vervulling waarvan zij in de toekomst wenscht te staan. Een volgende week hopen wij een korte toelichting te geven.

Soester Courant | 1923 | | pagina 1