i I E.G.WITTEVEEN A. Benning's Verkoophuis J. v. Keeken THEESERVIEZEN I Twijfel niet langer! L. de Bond! D. F. V08GT Boteritirichting s1Patria" Roomboter (onder Rijkscontr.) f 1.15 p. p. - Gevestigd; Dames-enHeerenklearmaliarljnaarmaat G. J. SMIT - (OMS BOEKENHUIS) JAPANSCHE VLOERMATTEN Dankbaar. Pathéfoon, Kleeding - Magazijn BLAUW BRUIN EN 2e Jaargang No. 18. 9#eontrolee/de oplage 23QÜ exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 21 April 182«. soEmrdHiws Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdük, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactit-AdresC. F. W. RIETVELD - Talraalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat i5 - Scestdijk Advertentiën van 1-5 regels f0.75. ledereregel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Telefoon 56 - Opgericht 1882 - F. C. Kuijperstr. 4 A Zoo juist ontvangen een groote partij met de nieuwste decors. JE ADRES VOOR in alle maten, ook per Meter Vraagt onze Japan Gangiooper. Verder alle mogelijke SCHOONMAAK-ARTIKELEN tegen concurreerende prijzen. Aanbeveelend. A. BENNING. De uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten stemt zeker tot groote dankbaarheid. De verwachting, dat een bevesti ging van de uitspraak van het Ne- derlandsche Volk in Juli 1922 gedaan zou worden verkregen, is niet be schaamd geworden. Integendeel, het rechtsche bewind is meer dan versterkt uit dezen strijd te.voorschijn gekomen. De aftakeling van den Vrijheids bond is zoo goed als over het geheele land verder doorgegaan. Niet minder dan 22 zetels zijn door hem verloren. De S.D.A.P. verliest 10 zetels. De VrijzDemocraten 5 en ver schillende andere linksche groepen 1 of 2 plaatsen, in totaal 42. De helft hiervan 21 zetels komt ten goede aan de Chr. Historische Unie. De Telegraaf schrijft deze ver meerdering der Chr. Historische stem men toe aan een uittocht van Con servatieve elementen uit den Vrij heidsbond naar de C. H. Unie. en plijt opnieuw voor een democratische groepeering van ons volk, met los laten der Chrlevensbeschouwing als grondslag der rechtsche politiek. Het blad ontkent dat hierin gezien mag worden een terugkeeren tot den vasten bodem det Christelijke Staat kundige beginselen. Wij laten deze meening voor re kening van genoemd blad, de ge dachte zal ook hier wel uit het ver langen zijn geboren en wat men zoo vurig wenscht gelooft men graag. Wij voor ons zijn overtuigd, dat ook hierin mag worden gezien een ongedachte vrucht van het vrouwen kiesrecht. Ondaaks alle propaganda voor de rechten der vrouw, moderne theoriën over haar plaats in maat schappij en huisgezin, agitatie voor moederschapszorg en meer van dat moois, zijn de Nederlandsche vrou wen en moeders trouw gebleven aan het geloof der vaderen en hebben in het uitbrengen van hun stem een duidelijk getuigenis afgelegd, den Christelijken grondslag van ons na tionaal bestaan, als een historisch en kostelijk erfgoed vast ie houden. De R. K. Staatspartij bleef in ze tels gelijk, de R. K. volkspartij won 2. De A. R. partij verloor er 2, daarentegen wint de Staatkundig Geref. partij 5 zetels, waardoor de A. R. stemmen iets moesten dalen. De geheele uitslag geeft dus re den tot dankbaarheid, moge ook dit resultaat onder 's Heeren zegen me dewerken pns land en volk in deze moeilijke tijden door de felle bran ding heen te brengen. Indien wij nu nog een enkel woord wijden aan den plaatselijken uitslag, dan is ook hier reden tot verheuging. Aan voorspellingen hebben wij ons nooit gewaagd en deden het ook nu niet. Zoo goed mogelijk is het werk gedaan en den uitslag daarna met vertrouwen tegemoet gezien. Dat vertrouwen is niet beschaamd worden. Evenals over het geheele land, ook hier dezelfde verschuiving naar rechts. Dat vooral de A. R. partij minder stemmen zou verkrijgen dan in 1922, stond van te voren wel vast, gezien de vestiging van vele geestverwanten na 1921, die thans geen Kiesrecht konden uitoefenen. Onder de thuis geblevenen zijn echter ook nog van de onzen en het groot aantal blanco stemmen, hetwelk werd uitgebracht, geeft aan wijzing dat in belangstelh'iq bij velen hapering was, een verschijnsel echter niet plaatselijk, maar algemeen is waargenomen. Wij ervaren echter reeds nu de groeiende belangstelling voor de ko mende Gemeentelijke verkiezingen en vertrouwen dat ieder onzer geest verwanten volle activiteit zal ont plooien. Dan moge „Het Volk" jubelen over hun profeet „Karl Marx" en smalen dat geen heiland meer voor de wereld heeft gedaan dan hijwij houden vast in het geloof aan on zen Koning en Heere en willen ook in dit leven buigen voor Zijn ordi nantiën. A. R. Kiesver. Ned. en Oranje. Vergadering op Dinsdag 24 April 1923 'savonds 7,30 in de Chr. U.L.O. Alle leden en hunne vrouwen en hunne dochters worden verzocht. Koop een dan hebt U iets wat werkelijk fijn is en niet duur. Komt en hoort! Van Wassenaerlaan 37, Baarn. Gemeenteraadsverkiezingen. Candidaten der Anti-Revolutionarie Kiesvereeniging in Soest en Soesterberg. 1. A. Endendijk Soest. 2. C. F. W. Rietveld Soest. 3. E. Legemaat Soesterberg. 4. H. van Herwaarden Hzn. Soest. 5. J. Geerling Soesterberg. 6. J. H. Isings Jr. Soest. 7. J. Kastelijn Soesterberg. 8- A, J. van Lume Soest. 9. D. de Gier, Soest. 10. J. van der Flier. 11. W. van Meerten Soest. 12. T. Dorrestein, Soest. Laanstr. - Baarn -Tel. 508 Drogist - Opticien Maakt Foto's voor allen doeleinden. Rijks-depot voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk Het A. R. Gemeente-program In het gezicht van de a.s. Gemeente raadsverkiezingen geven wij ons rekenschap van hetgeen voorbijging maar niet minder strekken wij ons uit naar de toekomst. Daartoe dienst de formuleering van het program der A. R. Kiesvereeni ging, om uit te spreken, welke haar wenschen zijn voor de toekomst, in welke richting zij oordeelt dat het bestuur der Gemeente zich moge ontwikkelen. Zulk een program is uiteraard niet steeds voor dadelijke vervulling vat baar. omdat bij den arbeid in de gmeeente-keuken met anderer inzicht en verlangens behoort rekening ge houden. Een verklaring van één groep in onze Gemeente, waarover te praten, te overleggen zal zijn. Bij het doorlezen van het program (zie het vorig nummer van dit blad) zal moeten erkend, dat geen kostbare stukken daarop voorkomen en ten volle rekening is gehouden met de financieelen toestand der Gemeente "Naast principiëele verklaringen aan gaande het gemeentelijk beleid wordt rekening gehouden met het feit, dat zelfs zeer wenschelijke zaken tot gelegener en minder zorgelijke tijden zullen moeten wachten. Geen ledige bezuinigings leuze dus, waarin geen zedelijke waarde schuilt, maar een bewust aanvaarden van den toestand, om in besef van ver antwoordelijkheid het bestuur onzer Gemeente te richten naar de onaf wijsbare behoeften van dezen tijd. Wat wil de A R. partij. Zij wil ook in het bestuur der Gemeente de handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Tegenover ongeloof en revolutie, „Het Evangelie."Zij ziet en erkent inde Overheid, ook der gemeente, alleen de dienaresse Gods, welke regeert bij Godes Gratie. (Art. 1) Het bevorderen van de Zondags rust, door winkelsluiting enzals genoemd in Art. 2, vloeit zeker voort uit den grondslag haren beginselen en niet minder wenschelijk uit een oogpunt van maatschappelijk en geestelijk welzijn der belanghebbenden. De geschiedenis van de winkelsluiting op Zondag inonze Gemeente, is wel bekend en het zal niemand verwon deren, datde A. R. ze opnieuw als een harer wenschen naar voren brengt. De Artikelen 3 en 4 handelen voornamelijk over de zedelijke belan gen der bevolking, waarin naar o.i. ook de plaatselijke overheid niet pas sief mag toezien. Het misbruiken van Gods Heiligen Naam de schrikkelijke nationale zonde van ons volk, dient althans in het openbaar te worden tegengegaan en het ligt zeker op den weg der over heid om zooveel mogelijk deze zoude te weren uit het openbare leven. Bij de toenemende vraag naar to neel en bioscoop, worden de geva ren hieraan verbonden, vooral voor jonge menschen, tijdig onder oogen gezien en evenals de maatregelen door het Gemeentebestuur genomen tegen het drankmisbruik, met beleid over wogen, om de vele en groote geva ren zooveel in haar vermogen is, af te weren. Het onderwijs artikel spreekt voor zichzelf. De onderwijswet, als com promis tusschen de verschillende partijen worde loyaal en eerlijk uit gevoerd. Vooral door onze tegenstan ders zal het onderwijs vraagstuk worden aangegrepen om de rechtsche raadsleden aan te vallen. Waar echter het overgroote deel der bevolking voorstander is van het bijzonder onderwijs, achten wij een ovecbren gen van de schoolstrijd in de ge- VAN OVER DE ENG. PRIJS f35.- f45.- f55.- f65.- Vraagt zichtzending. meente-politiek eer een voordeel, dan een nadeel. Alleen maar wij handhaven ons recht, aan anderen overlatende of zij dezen strijd willen oprakelen. De toestand op economisch gebied vraagt ernstig de aandacht voor de opleiding van ons jonge menschen. Reeds wordt een en andej in deze richting gedaan en ook door het Gemeente-bestuur gesteund. De mo gelijkheid tot winning van het levens onderhoud binnen de Gemeente moet worden vergroot en vak-onderwijs behoort aan te sluiten aan de gewij zigde behoeften der jonge arbeiders. Wij achten de oprichting van de Nijverheidsschool een stap in de goede richting, die velen ten goede kan komen, evenals het gesubsidieerde land en tuinbouw-onderwijs. Art. 15 over de beroepskeuze. Zon der kosten kan gemakkelijk een voorlichtings-commissie worden be noemd, door welke aan belangheb benden ter zake advies kan worden gegeven. Art. 6. bedoelt steunveileening te bevorderen aan die lichamen, welke in het bijzonder werkzaam zijn ter verheffing van het levenspeil der bevolking, vooral op zedelijk gebied. Het spreekt vanzelf, dat in deze tijden slechts spaarzaam daaraan kan wordeu voldaan. Wij hopen echter in de toekomst betere tijden te mogen beleven, waarin de vervulling dezer wenschen zai mogelijk blijken. In art. 7 wordt het A.R. standpunt uiteengezet inzake de gemeentelijke exploitatie van bedrijven. In tegenstel ling met anderen en met name de S, D. A. P. wenscht de A. R, par tij allereerst het particulier-initiatief tot zijn recht te doen komen. Alleen indien het algemeen belang zulks eischt of particuliere energie te kort schiet kan de overheid te hulp ko- De toestand in Ierland. De Engelsche belastin gen. De verscherpte maat- regelen in Jt Roergebied. De een z'n dood is ook die van den ander. (Vlussolini in actie. Woensdag 18 April. De Valera's jongste dagorder in lerlmid spreekt van het wanhopige in de taak het verzet tegen 't Vrij- staatsche leger nog verder vol te houijen. Vele Republikeinen zijn naa: de regeeringstroepen overge- loopen. Velen ook gaven gehoor aan t bevel de wapenen in te leve ren onder belofte dat vervolging en strai^dan zou uitblijven. De guerilla- oorlog in Ierland schijnt nu zoo goed als uit te zijn. Vele aanvoerders dei- opstandelingen werden gevangen ge nomen. Anderen onder wie De Va lera zelf. zoekt men nog in te bergen. Zóu de rust voor het veel beproef de Ierland nu eindelijk aanstaande zijn Ook voor Engeland, dat tegen woordig naar binnen en naar buiten de handen vol heeft, is zulks van harte te hopen. Ook wat aangaat 't fihancieele beleid spant 't groote rijk iulle krachten in, om weer in normale baan te komen. En er moet gezegd worden, dat er wel regie ringen zijn, die minder goed boeren In zi.n financieele uiteenzetting stelde de kanselier van den schatkist, Lord Bald vin, deze week een belasting- verm-adering voor, waartoe de toe stand der middelen zijns inziens recht geeft Toch blijft ook de binnen- landi-he toestand aan de regeering zorg oaren, ondanks den optimisti scher toon, die men aan vele kanten beluistert. Engeland heeft slechts 'toog te slaan op z'n l1/* millioen werklooren, ons te beseffen, dat de Eurojeesche toestanden nog bij lan ge fiii.t zijn, wat ze waren. Want dat !.- Britsche Rijk op geweldige wijze den terugslag ervaart van de ontre-dering in Centr aal-Europa, lijdt czen twijfel. 't I:fe.hard voor 't machtige indus triete moeten zoeken naar mid delen én Vvege» 'óin u'e vLlê loozen aan arbeid en brood te hel pen en dan tevens te weten, dat men in Amerika voor de textiel- en de ijzerindustrie arbeidskrachten, te wei nig heeft, zoodat vele orders moeten afgewezen, 't Blijft daarom voor den leek zondeiling, dat Engeland, zij 't ook door eigenbelang gedreven, niet forscher durft ingrijpen in den loop der gebeurtenissen op 't vas teland. Ook bij 't geen Frankrijk en België thans weer ondernemen, schijnt Engeland slechts den lijdelijken toe schouwer te zullen blijven spelen. De Brusselsche Conferentie tusschen Fransche en Belgische staatslieden verscherping dei maatregelen in Roergebied, die Duitschland op de knieën moeten brengen, 't Aantal uitwijzingen, vooral bij 't spoorweg persooneel, is legio en neemt nog steeds toe't verkeer met 't onbezet te gebied, dat nog zoo goed en zoo men. Het bedrijfsleven behoort tot het terrein der maatschappij niet tot de bevoegdheden van de over heid, Socialisatie is voor ons abso luut verwerpelijk.. Ook de Gemeente lijke overheid onthoude zich van concurrentie met particuliere onderne mers, tenzij het algemee^ belang zulks eischt. Betreffende het personeel in over heidsdienst i. c, gemeentepersoneel vraagt het program in art 8 een be hoorlijke regeling hunner rechtspositie, eene zoodanige regeling van de Zon dagsdiensten, dat minstens om de 14 dagen een vrijen Zondag wordt genoten en dat bij de bepaling der loonen rekening worde gehouden met de grootere gezinnen. Evenals nu blijve dus het stelsel van kinder toeslag gehandhaafd. Mochten aan zulk een regeling voor de particuliere werkgevers bezwaren zijn verbonden, deze gelden niet voor de overheid waarom zij hierin ten voorbeeld kan zijn. De woningnood moge voor een groot deel weggenomen zijn, ook in onze gemeente is zij nog lang niet opgeheven. Het aantal dubbel-bewo- ningen en de slechte noodwoningen maken het noodzakelijk zoodra mogelijk deze toestanden te verbete ren. De bouw van kleine doelmatige woningen, die eigen exploitatiekosten kunnen dekken dient bevorderd te wor den, liefst door particuliere onderne mers of door Vereenigingen werkzaam in het belang der volkshuisvesting (Art. 10.) Art. 11 behandelde de Volksge zondheid wijst vooral op een drin gende behoefte in deze gemeente Een. al is het maar beperkte ver pleeginrichting, ontbreekt hier. De barak voor besmettelijke zieken laat veel te wenschen over. Was het niet dat de grootste zuinigheid geboden Het beste adres voor dagelijksche versche Boter, Kaas, Eieren en fijne gerookte Vleescbwaren is: Julianastraat 56 MARGARINE vanaf 60 et. (met gratis dividend- en eieren- bons voor Paschen), Versche EIEREN 6 CENT per stuk (Geen kalk- of koelhuis-eieren.) Fijne belegen Volvette KAAS 85 CENT. Ie Soort fijne Geldersche Worst (met le Soort Geld. Vetspek f 0.65 p.p. loodje) f 1.00 per pond. Zuiver gesmolten Rundvet f 0.60 pp. le Soort Geld. Ontb. Spek f 0.90 p.p. Lever-Pastei f 0.40 per busje. Dagelijksche bezorging aan huis. Briefkaarten worden vergoed. Kessssatiss Soesterbergschestraat 11 Uitgebreide stalen-collecties worden op aanvrage gaarne toegezonden. RBBiaaBBBC3i8£SliiBffiS8BaBXgËSf!£3S£ig$&ai£a9!3aaBBBMSaaR>aBBBB kwaad als 't ging met vrachtauto's werd onderhouden, zal geheel onmo gelijk worden gemaakt Zoo denkt Frankrijk de Duitsche natie tot capi- tuleeren te kunnen dwingen. En gaat men op woorden af (wanneer Poin- caré vroeger geen redenaar was. dan moet hij 't nu door voortdurende oefening toch zeker geworden zijn) dan moet Duitschland murw worden gemaakt. Het aantal uitwijzingen overschreed nu al de 20.010. Met geweld wordt de Roerbevolking tot de kolenbelasting gedwongen en de wagens worden nu zelfs op' straat aangehouden. Dr. Rozenberg laat uitkomen, dat Duitschland nog altijd tot onderhandelen bereid is, evenals tot betalen, mits dit laatste 'jr^even- ;cJ;yhja'- Iirs-t -•-~- 's Rijks financiën. Nu. dan-krijgen de Franschen niet veel! Treffend en ongetwijfeld juist was Rosenbergs passage in zijn laatste rede: „Wil Frankrijk leven, dan zorge het, dat wij kunnen blijven leven; wil Fran- rijk sterven, dan, ja dan zoeke het ons ons laatste bloed af te tappen". Maar Poincaré schijnt nog blind te zijn voor de waarheid, dat de economische dood van een reusach tig rijk als Duitschland zonder twij fel tot Frankrijks ondergang moet leiden. In Italië schijnt eenige oppositie tegen Mussolini's beleid te komen. Op het congres te Turijn nam de katholieke partij moties aan, die critiek op het huidige bewind in zich sluiten. Man van de daad als Mussolini is, heeft hij onmiddelijk na zijn terugkeer uit 't buitenland de vier ministers der katholieke partij aan 't departe- blijft, wij zouden voorziening daarin als zeer dringend op ons program zetten. De aandacht blijve hierop gevestigd. Het wil ons voorkomen dat een deel der gelden, uitgegeven voor verpleging buiten de Gemeente voldoende zou zijn, dezen wensch in vervulling te doen gaan. De bestrijding {der werkeloosheid, art. 9 van het program is ook voor deze gemeente een vraagstuk van beteekenis. Een gemeente met een groote arbeidersbevolking als de onze zal daarmede rekening moeten houden. Dit artikel wil voornamelijk uitspre ken dat de A.R. accoord gaat, met de wijze waarop door het gemeentebe stuur de werkeloosheid wordt bestve- den. Het conflict in de S. D. A. P. tusschen het gezond verstand en de demagogie wijst er wel op, dat het inzicht en den arbeid ter zake door het gemeentebestuur ontwikkeld, de instemming heeft van belanghebben den. Wij zijn overtuigd, dat de groote meerderheid van onze arbeiders de erkregen resultaten op prijs stelt ên liever met een iets minderloon pro ductief werk verricht,, dan tegen nog minder loon, onnoodig werk zou doen. Art: 12 behandelt wel het moeilijkste vraagstuk der gemeentepolitiek n.l, de belastingen. Uitvoerig hebben wij in dit blad daaromtrent reeds meer malen onze meening gezegd. Wij zouden kunnen volstaan daarnaar te verwijzen. Alles wat de uitgaven bezwareh kan dient nagelaten, zuinigheid waar mogelijk moet worden betracht. Met erkenning mogen wij hierbij voegen, dat het Gemeentebestuur hierin niet te kort schiet en wij verwachten mogen dat de belastingen gaandeweg zullen verminderen. Daartoe wenschen de A. R. mede ment tot zich laten komen en van hen geëischt, dat ze of hun portefeuille neer zullen leggen of de Turijnsche moties afkeuren. Wat de heeren zul len doen is tot op heden nog niet bekend. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Heer Benschop. Een vriendenhand wijst mij op Uw stukje in het „Soester Nieuws blad" van 7 April jl. waarin Gij zoo ridderlijk den handschoen voor mij op neemt tegen het onwaardig geschrijf van zekeren Smïnk, Kampweg. Die edelmoedigheid verheugt mij ten zeer- baar vooc. Uwe goede bedoelingen zijn mij opnieuw een openbaring van Uw open eerlijk karakter, dat geen onrecht kan dulden. Maar, mijn beste Heer Benschop, is het eigenlijk geen boter aan de galg gesmeert 1 Ik heb niet de twijfel achtige eer, dien heer Smink te ken nen, van hooren zeggen weet ik alleen dat hier een hoenderfokker van dien naam woont. Uit zijn malle geschrijf valt op te maken, dat die man ver blind is door partijhaat en dweepzucht, en zulke lieden zijn gewoonlijk hard leersch. Men kan laffe laster beter dood zwijgen dan dood schrijven of praten. Wellicht waant de man zich zeer modern inderdaad is hij aarts reactionair. Hoe anders te verklaren, dat hij een schooltje terugwenscht van vóór 200 jaaréén leerkracht voor minstens 6 uiteenloopende leerjaren? De ondervinding van 30 jaren leert te werken. Het A. R. standpunt inzake de armverzorging wordt in art. 13 uit eengezet, Voor de onzen geen nieuw geluid, integendeel het hizr ingenomen standpunt is dat van elke christen, die zijn roeping verstaat tegenover den naaste, vooral tegenover eigen familieleden. Alleen bij ontbreken van familie of kerken is de overheid aan gewezen daarin te voorzien. Het karakter onzer gemeente, niet alleen uit een schoonheids- maar voornamelijk uit een economisch oogpunt is dat van een landelijke gemeente. De uitbreiding der Gemeente worde daarom geleid, dat de landbouwende bevolking niet verdronge worde, wat zeer tot schade van het algemeen welzijn moet worden geacht. Art, 14 geeft daaromtrent weer het standpunt der A. R. partij. De cultiveecing van woeste gron den. waar dit loonend kan geschieden en de uitvoering van de landarbei ders wet, tot steun van hen die dit meer en meer behoeven, worden ern stig onder oogen gezien. Dc behoefte aan voorlichting bij beroepskeuze, die zich allerwege en vooral in de moeilijke tijden openbaart, is ook in onze Gemeente niet van belang ontbloot. Wij achten het mogelijk zonder noemenswaardige kosten deze voor lichting dienst te kunnen organisee- ren. Het geheele program overziende, erkennen wij dat het slechts beschei den wenschen bevat. Een soberheid, door de omstandigheden, geboden. Het toont echter ook aan, dat de overheid ook zonder groote uitgaven een ruim terrein van werkzaamheid kan vinden.

Soester Courant | 1923 | | pagina 1