Cooosrrsaften I JA. Benning's Verkoophuis! Van Zanten Batenburg. Twijfel niet langer! L. de Bond! Boterinrichting „Patria" Roomboter (onderRijkscontr.) f 1.10p.p. O. F. VOIGT 2% Jwrgsfig No. f7. G. J. SIVIIT - (ONS BOEKENHU3S) X Pathéfoon, cfechrge"'^Xlh!,°dosius wil Bouw- en Woningbureau aesontralsBfde oplage 2300 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 28 April 1828 SOEm ïmSBMD Gratis Christelijk Weekblad voor - - •cesiriijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken Woensdagavond 6 uur. 28 Opgericht 1882 - F. C. Kuijperstr. 4 Uitgave en druk: Van Weedeütraat IS - Soestdijk Telefoon 56 Juist ontvangen een mooie collectie in alle maten. Verder alle mogelijke artikelen om Uwe woning op te sieren. Zij, die binnenkort in het huwelijk treden en hunne inkoopen in ons magazijn doen, ontvangen 'n aardig Huwelijks-cadeau naar keuze. Bezoekt dus bovenstaand adres. Aanbevelend, A. BENNING. Het kraakt wel. Eenige weken geleden méakten wij melding van een Soester bericht in het S. D. A. P. weekblaadje, waar in met kracht van woorden werd betoogd, dat het in de A. R. en R. C. partijen geweldig kraakte. Wij vermoedden toen reeds, dat dit bericht dienst moest doen om de oneenigheid in eigen gelederen te verdonkeremanen. Het heeft echter niet mogen baten. De verdeeldheid is nu klaar aan den dag gekomen, door het indienen van een afzonderlijke lijst voor een der aftredende S. D. A. P. raadsleden, buiten de organisatie der S. D. A. P. om. Het is allerminst onze bedoeling, met zekere genoegdoening hierop te wijzen, maar wel mógen wij een ernstig woord richten tot de arbeiders in Soest om toe te zien op wien zij hunne stem straks uitbrengen. Het conflict tussDhen de leden der S: D. A, P. betreft, naar wij we ten. voor een groot deel de loon regeling bij de gemeentelijke werk voorziening. Het gezond verstand moest toe stemmen dat het aangeboden loon, in dezen tijd van werkeloosheid als een te woaidv.v.v.. activiteit van ons Gemeentebestuur mocht worden beschouwd. Vrij durven wij het zeggen, dat hetgeen B, en W, in de bestrijding van de werkeloosheid gepraesteerd hebben, de vergelijking met andere Gemeenten schitterend kan doorstaan. Zij hebben getoond de werkelijke belangen van de Soester-arbeiders te willen voorstaan. Dat de erkenning hiervan aan sommige drijvers in de S. D. A. P. niet gelegen kwam, nu al meer hun invloed afneemt, ligt wel voor de hand. Trouwens, wij hebben er steeds op gewezen, dat de werkelijke arbei dersbelangen bij deze demagogen nooit veilig zijn. De belangen van de partij in de eerste plaats en dan die der arbeiders nog lang niet, De agitatie is noodig om de onte vredenheid er in te houden. Als het verstand gaat spreken, raken zij de menschen kwijt. Hoe gij dat moet doen? wij rich ten uw geweten niet, maar zei als enkele behendige mannen onder u. het verzonnen, zóó moet het niet. Zóó is uw naam en uw eer gebro ken. Handhaaft u en kiest wèl, - voor gij uw stem geeft. Bedenkt, dat dit Christelijk 'tem men is, wanneer uw keus e i uw daad met naam en bedoeling gebracht kunnen worden in uw gebed. Deze eere worde u nooit ontstolen. j. k i. VAN OVER DE EN»3. BEGEERTEN-BELEID. TEGEN BETER WETEN IN. Liever dan in te gaan op het geschrijf van eenige Chi. hist. kiezers (H. H. Foeken C. S. plaatsen wij het ernstige woord van den heer Isings, Dat men ons echter met hoofdletters tot een leugenaar stempelt mogen wij niet z.m. laten passeeren, al zijn wij verzekerd dat de vette letter voor de lezers niet als overtuigend bewijs zat gelden. Schrijver dezes wist, zegt de heer dat de bedoeling van de verbinding der lijsten een andere was dan wij doen voorkomen. Wij merken op, dat wij over geen bedoeling gesproken hebben, die ook NIET kenden toen wij ons ar tikel schreven en dat nu bij het lezen van bedoeld ingezonden stuk blijkt, dat de werkelijke bedoeling toch nog een andere is, dan men officieel voor geeft. De aanvang van het stuk laat daaromtrent geen twijfel. De invloed van de A. R. moet minder worden en vooral de A .R. wethouder moet van zijn plaats af. Wij nemen er nota van, Al wisten we het reeds lang. m Koop een dan hebt U iets wat werkelijk fijn is en niet duur. Komt en hoort! Van Wassenaerlaan 37, Baarn. Couranten-artikelen leven niet lang en die ze schrijven worden twijfe laars, of ooit hun woord en hun ne besturing ingang vindtof er ooit aanraking, ontmoeting ontstaat, waar in samenstemming, harmonie, een dracht verkregen wordt. Elke po ging loopt krank en geslagen door verdachtmaking. „De vos preekt de passie". hoe wijs, om voor z'n pluimgedierte te waken. Zóó licht wordt men niet gevangenArgwaan blijkt zóó nog een deugd te zijn. Toch dient de poging gestadig gedaan te worden. De menschen ken verstriktzorgen grijpen naar dé welvaartbedrijven, belangen, be geerten worden soms belemmerd door overheids-besluiten en daarom worden zij, èn die ze verordenden, zonder toetsing der beweegredenen één-twee-drie gevonnisd. Allen, die bedreiging duchten voor hun leven, loopen te hoop en de kieswet heeft het, renperk gebouwd, waarin elk schamel veulen renpaard speelt. Als er wat breekt of vernield wordt, be- I talen de toeschouwers. Zóó wordt die uiting van het volksleven, waardoor het invloed en I van gemeente en land, belacheiijK en armoedig in het benepen gejacht naar groepjes-voorspoed. Laat ons er voor waken, wanneer wij de naam van Christus over- geheel ons leven, heel ons hart, uw ziel, uw verstand, uw kracht begeert, dat deze zucht naar bevestiging en bevordering van belangen ons leven niet in ongerech tigheid stort, waarin het heilige uit ons leven gebannen wordt. Er is geen keeren meer aande groep van mannen en vrouwen, die zich het meest verwant gevoelt aan het Christelijk-historisch beginsel, of schoon zij geen eenheid, geen ver- eeniging vormde, heeft haar naam dus haar wezen geschonden, door toe te laten, dat in de verbinding der wèderzijdsche belangen met de Vrijheidsbond, harerzijdsch de ver kiezingsbeweging tot een tocht van belangen-handel wordt, of is hier overrompeling en misleiding der ver spreide volgelingenDe anti-revolu tionairen liggen klaarblijkelijk verder van deze groep af dan zij, die volks- ontplooing zoeken, volks-ontwikke- ling en bescherming najagen zonder éénmaal bewogen te worden door den eisch, die er is in het Getuige nis Gods, en de Heilige Schrift, om altijd en overal het Koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid als het eerste en het voornaamste te zoeken. Zóó wordt de bezoedelde politiek, die menigmaal in onzen Raad werd waargenomen het enghartig er wrevelig kweeken van eigen gevoe lens, het benepen en haarklovend naspeuren van personen zonder dat ooit verstandhouding, overleg, we zenlijke eendracht gezocht werd, ni in het openbaar verheven als de meest begeerlijke ontwikkeling van het Chrtstelijk-historisch-beginsel. CHRISTELIJK? gemeenschap voor het bestuur op ons volksleven met hen, die zich afwenden van den eisch van (jxod's geopenbaarden wil, waar zij zich welbewust het men- schenleven omheinen tot van God den Heere onafhankelijk gebied? HISTORISCH onderwezen uit de historfc, waarin scherp zichtbaar is, hoe cb innerlijke samenstemming van den tegenstander wèl trouw en standvasig is in het geding der over- tuigingei, waarin zij onze machte- looze gpscheurdheid kunnen teiste ren? Zóó wordt een naam een dwaashed. Zóó wordt het volk, dat tast nag leiding, misleid. Zoo vorden de stemmen van ve len venandeld, verkwanseld, ont zield. Chriielijk-hfstorische mannen en vrouwe waakt voor de schennis van uw gezindheid. Behcdt ons voor een raad, die, onder le vlag van zuinigheid en vroed ieleid, den eerbeid en den ernst vor den wil Gods in het pu- i blieke :ven aanrandt. Be hervatte Conferentie van Lausanne. Curzon's rede. Frankrijks leuze De geloofsvervolging inKus- land. Woensdag 25 April. t Spul kan weer beginnen", zegt men in zejeer deel des lands, al.' de draaimolen op de kermis zich 'Veer in gang zet. Maar de man. d;e 't orgel moet draaien, zet na de pauze een zuur gezicht, omdat hij weer van leer moet trekken; een gezrcht, dat gelukkig door niemand gezien wordt, omdat hij „achter 't coek werkt". Dit, hooggeachte lezers en lezeresen, ter inleiding, nu weer zoo af en toe iets omtrent de hervatte of de tweede, conferentie van Lausanne mogen vertellen. Men herinnert zich, hoe de deel nemers den vorigen keer van 't mroie stadje aan Genève's meer scheidden; ze waren t niet eens geworden en1 de Oostersche kwestie was in 't Westen geenszins opgelost. Op de vraag, of dit nu wel zal geschieden, antwoorden we met een groot vra^g- teeken. omdat voorzichtigheid tegen woordig niet alleen eisch des tijd is, maar tevens gebiedt om vragen met vragen te beantwoorden. Zooveel is zeker, dat de stemming in de con ferentiezaal terstond al electrisch ge laden was, toen de kwestie van 't petroleumgebied van Mosoel lip Mesopotamië) ter sprake kwam. ^at men dit örandenae vraaysuun. maar wat verschoof, ja zelfs overeenkwam om, als najaar en dag de meeningen van Turken en Engelschen nog blij ken te verschillen, dit karweitje maar door den Volkerenbond te laten beredderen. Speelt die 't klaar, dan levert dat lichaam ook nog eens een knap stukje werk, brengt die er niets van terecht, dan blijft hij in de tot nu toe gevolgde lijn, wat op begin selvastheid wijst. Dat de Turken in den rusttijd nog niet veel gedweeheid en nederigheid hebben geleerd, blijkt uit hun eisch tot ontruiming van Konstantinopel, een vordering, waar aan de geallieerden natuurlijk niet konden voldoen en die de Turken dan ook mopperend, onhoffelijk zelfs, zegt zeker blad, lieten vallen. Oneen igheid genoeg, alzoo. Booze tongen beweren nu al, dat ook deze conferentie van Lausanna weer, moet mislukken, omdat de geallieerden, met name Frankrijk Engeland, het onderling weer niet eens zijn Zoo wordt verzekerd, dat Frankrijk thans stiekum met Grieken land konkelt. Het deed dit vroeger met Turkije, maar nu 't ziet, dat de Turk maling heeft zelfs met Fransch- sche verdragen en Fransche bedrei gingen, nu zou Frankrijk dan Grie kenland stilletjes opmonteren en tot verzet prikkelen, wanneer met zijn (Griekenlands) belangen niet voldoen de wordt gerekend. Eigenaardig is wel, dat Hellas, dat pas een paar revoluties achter de rug heeft, nu al weer een 2G0.000 man op de giens van het West-Thracië heeft sameijge- trokken. Dezelfde booze tongen fluisteren, dat Frankrijk hierdver grinnikt en dat Engeland een waar schuwing naar Athene zond, om tpch niet te boud te handelen. Dit qlles vernemende, mogen we, ziende iiaar den Oosterschen hemel ons getust afvragen, wat daar achter vandaar moet komen. Een zelfde vraag is ook geoor loofd, als we letten op Curzón's laatste rede in 't Engelsche Parlement over de Roerkwestie. Daarin geeft Engelands minister van Buitenlandsche zaken aanDuitsch- land den raad aan Frankrijk en Beb gië nu toch eens concrete en twel omschreven voorstellen te doen, aan gaande de kwestie der schadevergoe dingen. Duitschland vat dit als een wenk op, dat 't dan ook eenigzins kan rekenen op Engelands welwil lendheid en zoo is men in Berlijn aan 't werk getogen, om binnenkort inderdaad 't eerst over de brug te komen en voorstellen te doen. Mis schien is dit een stap in de goede richting. - Als nu maar niet de Fran- schen roet in 't eten gooien door een overmaat van onduldbare aan matiging. Zelfs de Duitsche regeering waarschuwt voor overdreven opti misme, gezien de onwelwillendheid, waarmee de Parijsche bladen Cur zón's rede becritiseerden. En Poinca- re's leuze is nog steedsDuitschland moet betalen tot de laatste cent. We spannen onze verwachtingen dus nog maar niet te hoog. Het gerucht gaat nog steeds, dat de Engelsche Premier, Bonar Law wel spoedig zal aftreden. Zijn zenuw gestel schijnt niet opgewassen tegen de verbazende moeilijkheden, die 't Britsche empire tegenwoordig door maakt. Nu, daarvoor mag men dan ook wel zenuwen als kabeltouwen hebben.In verband hiermee, (bedoeld wordt met boven genoemd gerucht) ze99en sommigen, wacht de oplossing van de Fransch-Belgisch-Duitsche kwestie ook op den opvolger van Bonar Law en op 't geen men van dit mannetje te wachten heeft. Dat hij milder tegenover Frankrijk ge stemd zal zijn, wordt èn te Parijs ér te Berlijn betwijfeld, een meening, die Franschen en Duitschers dus deelen. In Duitschland voelt men nog 't meest voor 't bedektelijke voorstel van den Amerikaanschen minister Hughes, om een internationale com missie te benoemen, die de Duitsche betalingscapaciteit moet vaststellen en daarnaar het bedrag der schade vergoedingen regelen. Dit idee echter werpt Frankrijk tot nu toe vewe van zich. Betalen, wat Versailles voor schreef, dat is de Fransche leus. Het Sovjet-bewind in Rusland maakt weer naam door zijn geloofs vervolgingen. Zoo toch mogen we gerust noemen het woeden tegen het „clericalisme" in het ongelukkige rijk. Kerken worden op vele plaatsen ge sloten, of in regeeringsgebouwen veranderd, wanneer de geestelijkheid niet te vinden is voor het propa- geeren van den sovjet-godsdienst". Hier echter zal ook weer blijken, dat het bloed der martelaren het zaad der kerk is. Het proces tegen patriarch Tichon is weer uitgesteld, naar sommige bladen beweren, omdat de regeering tegelijk met dezen gees- digd. Een Engelsch biaanyHPilar zijn meening te kennen, dat men Tichon langzaam laat verzwakken en hem steeds met vragen en lang durige verhooren kwelt, opdat hij tenslotte mechanisch de antwoorden zal geven, die zijn beulen verlangen. De Sovjet-regeering zal dan aan de wereld kunnen vertellen, dat de pa triarch zelf heeft erkend, staatsge vaarlijk te zijn. Men kan van Leninsche, Trots- kysche en Titsjerinsche practijken alles verwachten. Advertentiën an 1-5 regels f0.75. ledereregel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Het beste adres voor dagelijksche versche Boter, Kaas, tieren en fijne gerookte Vleeschwaren is: Julianastraat 56 MARGARINE vanaf 60 ct. (met gratis dividend- en eieren- bons veor Paschen). Versche EIEREN 6 CENT per stuk (Geen kalk- of koelhuis-eieren.) Fijne belegen Volvette KAAS 85 CENT. le S° loodië? S* WT'(met lC Soort Geld' VelSP<* f 0-65 p. p- 1 e Soort CHd Onth1?1 wo on Zuiver gesmolten Rundvet f 0.60 pp. e boort Geld. Ontb. Spek f 0.90 p.p. Lever-Pastei. f 0.40 per buije. Dagelijksche bezorging aan huis. Briefkaarten worden vergoed. Bouwplannen, Begrootingen, Aanvrage Bouwver- gunning, en Hinderwet. Knopen, Verkoopen, Verhuren, Tasetren van vaste goederen, Siuiten verzekeringen, Hypotheken. r Van Weedestraat 26 Telefoon 16 Verzuimt niet op te geven Uw te koop zijnde Villa's, Landhuizen. Bouwterreinen en tevens Uw perceelen, die U wenscht te verhuren. Directe behandeling. Zeer billijke tarieven. Gemeenteraadsverkiezingen. Candidaten der R. K, Kies- vereeniging voor Soest en Soes terberg. G. Hilhorst Albz. J. J. A. de Koning. M. Scheffer (Soesterberg). J. van Elten. P. v, d. Bremer Hzn. W. v. d- Bedum. P. G- de Munck. C. J- van Dam (Soesterberg)- W- P Hilhorst Pzn- J- van Isselt- Flapper Gzn H Butselaar Hzn J. H- Ebbenhorst W- Butselaar- Gemeenteraadsverkiezingen. Candidaten der Anti-Revolu tionaire Kiesvereeniging in Soest en Soesterberg. E. Ëecjemaat (Soesterberg)- H. v. Herwaarden Hzn J. Geerling Soesterberg J. H. Issings Jr- Kasielijn (Soesterberg) J. A. van Lume D de Gier- v- d. Flier. W. van Meerten- T. Dorrestein- Drogist - Opticien Maakt Foto's voor allen doeleinden. Rijks-depót voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) R. Kiesver. Ned. en Oranje, SOEST Vergadering op Maandagavond 30 April e.k. 'savonds 7.30 uur in de Chr. U.L.O. Spoorstraat. Alle leden en geestverwanten wor den dringend uitgenoodigd. Dinsdagavond 1 Mei half acht uur in de Chr. U.L.O. Spoorstraat. Vergadering alléén voor geestver wante vrouwen en jonge dochters. Sprekerde heer J. H. Issings Jr. Woensdagavond 2 Mei half acht uur in de Chr. School te Hees (Schoolstraat). Sprekers: de H.H. A. Endendijk en C. F. W. Rietveld. Toegang voor geestverwante man nen en vrouwen. Trouwe opkomst dringend verzocht. SOESTERBERG. Vergadering op Vrijdagavond 4 Mei a.s. te 8 uur in de Chr. School a.d. Postweg. Spreker: C. F, W. Rietveld te Soest, over de béteekenis der a.s. Gemeenteraads-verkiezingen. Alle leden en geestverwanten- wor den dringend uitgenoodigd. Soesterberg, April 1923. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u, mij nogmaals eenige plaatsruimte in Uw blad te verle2nen, naar aanleiding van het in gezonden stuk van den Heer J. H. Benschop in het nummer van het Soester Nieuwsblad d.d. Zaterdag 7 April Mijnheer Benschop. Toen ik uw ingezonden stuk d.d. 3 April in het Soester Nieuwsblad halverwege had gelezen, waren mijn eerste gedachten, die mijnheer woont langer dan twee jaar te Soest, maar uw schrijven teneinde gelezen heb bende. dacht ik wat kent u Soester berg slecht. Dit mag ik u niet ten euvel duiden, want daarvoor zijn Soest en Soesterberg te ver uiteengelegen, en dat u daarin vragen stelt die zoo oppervlakkig gelezen met genoemde feiten tegenstrijdig schijnen, neem ik u ook niet kwalijk, maar dat u feiten verdedigt die u niet kent trots uw langer wonen te Soest als ik te Soesterberg, neem ik u wel kwalijk. U schrijftDe wijze waarop iemand 40 jaren lang zijne krachten; enz. had dit niet mogen zijn, beste krach ten want mijnbeer Benschop daar zit juist het verschil tusschen slecht en goed onderwijs. Heel Soesterberg heeftgejubeld bij dat 40 jarig jubileum, best mo gelijk, maar ik betwijfel dit ernstig. Of mijnheer Benschop dit is dan misschien in den verkeerden zin des wöords geweest, want nogmaals moet ik u zeggen, wat kent u Soester berg slecht, want ging u te Soester berg eens over dit jubileum en dat goede onderwijs informeeren, mijnheer Benschop ik geef u de verzekering dat u dan tot andere gedachten zou komen. En de schoolautoriteiten die in het openbaar huldigden, die school autoriteiten die niet zouden gehuldigd hebben, hebben terwille van dat ju bileum gezwegen of zijn van wege het pijnlijke der zaak weggebleven want ik ken ze die precies het tegen overgestelde zouden hebben gedaan en ook hebben gedaan, maar niet op niemand' was" dié gezonu óacht ut denken kon ook dat weet men u wel beter te vertellenmaar een ieder die indirect met het openbare onder wijs iets te maken had, weet wel dat men daar op het openbare schooltje tot alles in staat was. Wees verze kerd mijnheer Benschop dat trots mijn blauwemaandag die ik hier woon ik met de openbare school en het onderwijs beter op de hoogte ben dan u, en wanneer u zich de moeite had getroost een onderzoek in te stel len naar de bron waaruit ik mijn opmerkingen pntte, uw artikel wel licht in uw pen zou zijn gebleven. En is het niet grievend te moeten ondervinden dat het hoofd der O.L.S. na 40 jaren van dat onderwijs te hebben gegeten, bij het einde va* zijn loopbaan het openbaar onderwijs saborteert door aan de opheffing van die school, mede te werken, ja zelfs aan het hoofd van die beweging te gaan. Mijnheer de Redacteur nogmaals dankend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, Uw dw, d. H. J. Smink. Naschrift van de Redactie. Behalve dit schrijven ontvingen wij nog een ingezonden stuk van Ongeveer gelijke strekking. De heer K, houde ons ten goede dat wij den heer S, de voorrang late. Hij is best in staat de zaak die hij voorstaat te verdedigen. Wij sluiten nu hiermede het debat. Onze meening hebben we reeds meermalen duidelijk gezegd. Dat wij voorstanders zijn van het bijzonder onderwijs is bekend, wat evenwel niet zeggen wil, dat wij, indien er behoefte blijkt aan openbaar onder wijs, ons daartegen zouden verzetten. De A. R. Wethouder zou daar trouwens nooit voor te vinden zijn. Wij handhaven echter ons inzicht, dat de door B. en W. voorgestelde oplossing voor alle partijen beter ware geweest dan dit kleine schooltje. Het zij echter zoo. Van hooren zeggen het werk van den heer Woudenberg te beoordeelen schijnt ons wel zeer oppervlakkig, daarvoor dient men toch eenigszins de geschiedenis der school te kennen wier plaats evenals die van het hoofd der school een andere was dan de voorstanders van het openbaar onderwijs doen voorkomen. Plaatselijk Nieuws. Het zal den ingezetenen bekend zijn, dat de Chr. Jongel. Ver. „Sa- muel haar bibliotheek tijdelijk geslo ten heeft, wegens de uit te voeren reorganisatie-plannen. Zij, die dus nog boeken in hun bezit hebben, worden^ beleefd ver-

Soester Courant | 1923 | | pagina 1