r groote Opruiming Vloermatten A. Benning's Verkoophuis LIJST 4 Van Zanten Batenburg. Stemtéenvan Stemtéénvan LIJST 4 D. F. VOIGT Ca. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) Lijst No. 4 Bouw- en Woningbureau 2a Jaargang No. 181. Gecontroleerde oplage 2300 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 12 Mal 1923 Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk Telefoon 56 - Opgericht 1882 - F. C. Kuijperstr. 4 1W* Gedurende 10 DAGEft houden wij van prima tegen aanzienlijk verminderde prijzen. Profiteert dus van deze gelegenheid. Aanbevelend, A. BENNING. Economie en Zuinigheid. Hebben wij de vorige week uit eengezet welke bedoeling bij de te genstanders voorzit, wij willen trachten eenig inzicht te geven de gemeentelijke toestanden. Vooral voor hen, die de ontwik keling onzer gemeente slechts gedeel telijk meemaakten, kan het zijn nut hebben en ook voor anderen kan het goed zijn, als het geheugen eens wordt opgefrischt. Een zuinig en economisch beheer. Zietdaar! wat belooft wordt, zoo de invloed van de A. R. maar wordt weggevaagd. Wat zuinigheid is, daarvan weten verreweg de meesten onzer lezers wel mee te praten. Weinigen uitge zonderd, heeft iedereen daarvan in deze moeilijke tijden ervaring te over. Wat echter een economisch beheer beteekent, daarvan zijn lang alle in woners niet voldoende op de hoogte. Velen vinden het een mooi-woord, maar het zegt hun niets. Wij willen daarom wel eenige toelichting geven en deze twee zaken eens naspeuren en aan de feiten toetsen. YY viel. - - derlandsch genoemd Staathuishoud kunde, waarmede dan echter niet ge heel juist is weergeven, wat bedoeld wordt. Volkshuishoudkunde ware beter en bedoelt de verzorging en bestudeering van de middelen tot verbetering, verhooging van Maat schappelijke welvaart. Een economisch gemeente-beheer zal dus gericht moeten zijn op den vooruitgang, den bloei, de welvaart van de Gemeente of liever van hare inwoners. Wij vermoeden, dat deze korte uiteenzetting duidelijk genoeg is en gaan dus verder. Plaatsen wij nu voor economisch- beheer nog het woordje zuinig, dan gelooven wij een ideaal te hebben gesteld, waaraan ieder rechtschapen raadslid zijn krachten behoort te geven. Daarmede gaan wij dus ac- coord. Nu een kort onderzoek. Hoe was het vroeger? Hoe is het nn? Zijn onze vroede vaderen uit de vroegere jaren zuinig geweest? Zonder eenigen twijfel. Zoo zui nig zelfs, dat er van bloei of wel vaart geen sprake was. Een rijke gemeente, maar in groote meerderheid, een weinig welvarende bevolking. De doorgaande klacht voor een aantal jarengeen bestaan voor de jongeren. Om hun brood te verdie nen moesten zij de gemeente uit. En hoe zag het er verder uit? Onderwijs? alleen gewoon lager onderwijs en dan nog van een kwa liteit, waarover wij zelf en vele an deren en zeer pijnlijke ervaring heb ben. WegenBehalve den Rijksweg en twee of drie tamelijk goede hoofd wegen, niets anders dan bolle zand wegen of erger nog. Woningtoestanden Waterleiding? Verlichting? enz. wij zullen er van zwijgen. Levensvoorwaarden en belasting Zuinig. Economie? onbekend. De middelen ter verhooging van de welvaart, als betere verbinding met de hoofdspoorwegen, in onbe grijpelijke kostzichtigheid afgewezen. De uittocht uit de steden naar buiten, deed ook hier zijn invloed gelden en stelde eischen waaraan niet te ontkomen was en waarop deze gemeente minder dan eenige andere was voorbereid. Zuinig was men wel geweest, maar niet economisch. Vandaar dat groote sommen moes- VAM OVER DE ENG. ten worden uitgegeven, voor het be woonbaar maken der Gemeente. En niet pas in de laatste vier jaren, maar reeds meerdere jaren daarvoor. Behalve de uitgaven voor den uit bouw, de bewoonbaarmaking der gemeente, moesten ook fuctionarissen worden aangesteld, aan wie de lei ding daarvan kon worden toever trouwd. Volkomen terecht. Nu zou een zuinig en economisch beheer hebben meegebracht, dat per sonen werden benoemd, die in ken nis en bekwaamheid daarvoor de ge schikte mannen waren. Mis hoor! Het parool wasDe baantjes hou den wij zelf. En zoo hebben wij meer dan een raadslid zien overgaan in dienst van de gemeente of semi-publieke bedrij ven, zeer tot schade van een zuinig en economisch beheer der Gemeente. Veel meer zullen wij hiervan niet zeggen. Alleen, had nog maar de volle werkkracht in dienst der ge meente gestaan, dan was althans de schijn bewaard, maar meestal wer den de functies zoo zuinig betaald dat alle werkzaamheden aan huis moesten geschieden en eigen zaken tognVfflf'ffl' tegenstander, maakt voor ons geen verschil. Van ons zitting nemen in den Raad af, hebben wij ons tegen deze baantjes-jagerij verzet en alléén meegewerkt aan benoeming van amb tenaren, die uit den aard hunner op leiding en kennis daartoe waren aan gewezen. Wij meenen dat zulks op den duur zuiniger en economischer zal blijken. Heeft dus de ontwikkeling der Gemeente groote uitgaven gevraagd, nog veel grooter zijn de financieele zorgen geworden, tijdens de oorlogs jaren en de daaruit voortgekomen ellende. De mensch is vergeetachtig. Distributie en woningnood- uit breiding der electrische verlichting enz. hebben kapitalen gekost en de schuldenlast der Gemeente is wel voor een groot deel uit de maatre gelen dier jaren ontstaan. Toen dankbaar erkend. Thans, nu de inkomsten vopr velen gaan verminderen, moest de rekening worden gepresenteerd. Het is te verstaan dat het niet ge makkelijk valt. Ook is het te begrijpen, dat som migen er een wapen uit meenen te kunnen smeden, ter bestrijding van het tegenwoordig bestuur of liever van enkele leden daarvan. Wie nadenkt zal dit althans moe tent oegeven, dat men te laat komt, precies vier jaar. En dan, al zouden wij het onbil lijk achten, anderen moeten treffep, die er nader aan toe zijn. Een billijk oordeel is moeilijk en zelfkennis zeer schaars. Het zou weinig zin hebben al de ze dingen opnieuw in het geheugen terug te roepen, indien het gevaar niet bestond, dat velen, die dit alles niet hebben meegemaakt, den indruk zouden hebben dat alle hooge uitga door het tegenwoordig bestuur zijn veroorzaakt. Wat dit gedaan heeft willen wij in ons volgend nummer in de weeg schaal brengen. Zuinig en economisch beheer, dat wenschen ook wij en meenen met de stukken te kunnen aantoonen dat inderdaad krachtig in deze richtng wordt gewerkt. De welvaart verhoogen en de be lastingen omlaag, daaraan hebben wij ons verpand en wij meenen dat er verwachtingen zijn die wij niet behoe ven gering te schatten en waarom het tegenwoordig gemeentebestuur aller steun verdiént. Stemt daarom 24 Mei a,s, op de A. R. lijst No. 1. A. Endendijk. Een merkwaardig artikel uit het Berliner Tage.ilatt. Paui Schetter ovtr 't eigenlijke doel der Roer bezetting. Gaven we onlangs reeds de mee ning weer, die sommige Enjelsche bladen omtrent Frankrijk dqel der Roerbezetting koesteren, een doel dat volgens hen verder reikt dan 't verkrijgen der schadevergoeiings- kostenwaar van Frankrijks zeker is, dat Duitschland ze toch no<pt kan betalenja die het zoö hoogva;tstel- de, dat het terstond omtrent Di itsch- lands insolventie gerust kon zi een merkwaardig artikel in het B-Viiner Tageblatt bewoog ons, de zienswij ze, daarin neergelegd, aan onz\ be langstellende lezers en lezeressïn te doen kennen, 't Gebruik van een kaart kan misschien, vooral J>ij' 't eerste deel van 't artikel, ophelde rend werken. Doch geven wij nt den geleerden schrijver zelf het v. oord. Sedert den llen Januari hee t de Roer alle belangstelling tot zich getrokken. Door het verlies va;, het Roergebied hervond het heen enjweer geslingerde, ja verscheurde nationale gevoel van Duitschland zijn zwaarte punt. Alle beschikbare krachten con centreerden zich op dat stuk Dütsch gebied, dat onder zoo droevige omstan digheden in zoo groot gevaar geko men was. Wat gebeurde echter ge durende de drie maand van het 'pas sieve verzet dér Roerbevolking 5 aan den Rijn? Misschien hebben vele Duitschers verleden week het Jöfer van meer dan 23000 uitwijzingen gelezen, waartoe de hooge Fransche Commissie te Koblenz onder mede werking van een hulpvaaroigen Engelschman, is overgegaan. Dat zijn uitsluitend uitwijzingen uit Rijnland en niet uit het Rodrge- bied. Wat in Aken gebeurt, in het doodsch en stilgeworden Trier. in de verlaten stadtjes in den .eifei, in de schoone hoekjes van hgL Mfv'wsL. dal, in Koblenzr sedert vier jaar zoo zwaar beproefde Paltzin dat gansche gebied, dat zeeds eeuwen lang aanleiding gaf tot wrijving tus- schen Duitschland en Frankrijk, daar van geeft dat cijfer nog geen voor stelling. Wie in onbezet Duitschland vooruit zich een voorstelling van den beklemmende druk, die op die streken ligt, wie ziet steeds voor zich, welke haat,welke hartstochten daar met elkaar worstelen, hoe doel- en ener- giebewust en meedoogenloos Frank rijk daar opdringt? De strijd richt zich tegen alle ambte naren, die de Duitsche staatshoogheid vertegenwoordigen en tegen alle ran gen van 't spoorweg-personeel. Het Fransche „élan" toont veel methode. De beenderen van het Duitsche staatslichaam moeten gebroken wordeh, opdat het naar de Fransche kruk moet grijpen. Het bestuur, de douane, de post moeten daar naar Fransch model vervormd worden, om van dit Duitsch- gebied een Fransch aanhansel of een Fransche voorpost te maken. Het andere middel is het treinverkeer. Wat is het gebied rechts van den Rijn, het Roergebied economisch, zonder dat dat de streken links van den Rijn nauwkeurig op zijn behoef ten zijn ingericht? Keulen is nog in Engelsche banden, hoewel ook daar reeds een onvangrijke Fransche ver- keersinspectie is binnengetrokken ter stond na het tot stand komen van het spoorwegverdrag met de Engel sche regeering, gereed om alle3 over te nemen, wanneer Engeland 't goed vindt, geheel uit het Rijngebied te verdwijnen. Aken wordf 'door de Belgen bezet, Ook Aken is voor de Duitschers een „moeilijke" stad geworden. De volle stoot treft het,knooppunt Trier. Dit is heel logisch, want het is inder daad de sleutel, die het mijn- en ijzer- centrum, en het verkeersnet van den Rijn tot aan Dortmund toe voor de Franschen ontsluit. In Trier, ver van het Roergebied, zijn de met de ar beiders zoo „bevriende" Franschen zelfs tegen de organisaties van het treinpersoneel opgetrokken en hebben die althans voor 't oog geheel ver slagen ;de leiders in hechtenis geno men. Daar zijn de verschrikkelijke uit- wijzigingen. de verwoestingen van het huiselijk bestssan van zoovele eenvoudige en nijvere gezinnen bij zonder sterk toegepast. Slechts op de Balkan zijn dingen gebeurd, zooals Moezel, Rijn en Palz tot aan het Zwarte Woud toe, nu ondervinden. En op de Balkan zouden ze nu niet meer mogelijk zijn, omdat daar de groote mogendheden er belang bij hebben, voor moraal te zorgen. In het hart van Europa beleeft men nu, dat een opdringend volk zich in een vreemd land een plaats inruimt, door de bewoners die zijn plannen in den weg staan, weg te jagen en zijn wil tot onbeperkte wet te proclameeren. De laatste eeuw gaat Europa zóó prat op z'n beschaving, dat het niet toe schijnt te kunnen komen, om feiten die in zijn midden zich afspelen, als datgene te erkennen, wat bijna ieder mensch zou verafschuwen als hij het in het verleden aanschouw de. Wat in Rijnland gebeurt moet voor ons maatstaf zijn om te weterïï wat Duitschland eigenlijk te wachten staat en welke krachtsinspanningen het zich, behalve den strijd aan de Roer, nog zal moeten getroosten, om staande te kunnen blijven. Zou Frankrijk's breed opgezette aanval tegen den Rijn, waardoor bijna acht miljoen menschen getroffen worden, slagen, dan moest het 't Roergebied binnentrekken. Het Roer- avontuur vormt tot op heden het beschuttende scherm, waarachter de voorzichtige, taaie, bijna stille arbeid aan den Rijn wordt voortgezet. Alles, absoluut alles, wat aan de Roer ge beurt, komt aan het gewelddadig voort- dringen in het Rijnland ten goede. Want de echo van het Roergebeuren is sterker dan wat in Düren, in Nie- derlahnstein, of zelfs in den Huns- rück voorvalt De belangstelling, die 't publiek voor de Roer ter beschikking heeft (zij neemt af) heeft niets overge laten voor de historischen ommekeer die, al vier jaar lang voorbereid, nu in razende snelheid aan de Rijn zal worden voltrokken, terwijl Frankrijk in de schaduw van het Roergebied kan strijden. In Duitschland zelf, zelfs in Duitschland, zijn velen ge neigd, in de gebeurtenissen aan den Rijn iets bijkomstigs van de bezetting van het Roergebied te zien. Maar juist op dit oogenblik is het noodig duidelijk te beseffen, dat de opmarsch in het Roergebied iets van voorbij- gaanden aard kan zijn, maar dat zich intusschen aan den Rijn iets voltrekt, dat Frankrijks blijvende heerschappij daar moet tengevolge hebben. Daar om moeten wij het front onzér ge dachte over den strijd {in het Westen even breed en diep maken, als het plan der Franschen. Het is ten zeerste toe te juichen, JoL p..;i-Y-l.l—JJL geering duidelijk hebben doen uitko men, dat de Rijn en zijn Duitsch karakter geen voorwerp van onder handeling kunnen vormen. Het Duitsche volk moet gaan begrijpen welk groot gevaar daarmee bij name genoemd is, en het moet er zich diep van doordringen dat Roer en Rijn een eenheid vormen, politiek en ook economisch, De Roer strijd haar grootschen strijd niet voor zich zelf alleen, maar tevens voor dzn Rijn en hier groeit dagelijks het bewust zijn, dat, als de offers van den Rijn vruchteloos zijn, ze dan ook te ver geefs aan de Roer gebracht worden. Drogist - Opticien Maakt Foto's voor allen doeleinden. Rijks-depót voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk Ter Behartiging. De heer R. v. d. Kolk, hoofd eener Chr. School te Amersfoort, schrijft in „De Nederlander" het volgende ingezonden stuk, dat zonder eenig bijschrift werd geplaatst: „Na de verkiezing voor de Prov. Staten was er een juichtoon in de gelederen der Chr. Hist. Unie. De aan was bleek geweldig te zijn, terwijl andere partijen óf gelijk bleven óf achteruit gingen. Het spijt mij echter geachte Re dactie, dat ik niet meejuichen kon, En ik geloof, dat van verschillende gesprekken, welke ik had met mannen, vergrijsd in den dienst der Chr. Hist. Unie, er velen zijn onder die oud gedienden, die met mij uitroepen: „Verheug u met beving". Uw Redactie heeft de bewering van Mi Marchant, dat de oud libe ralen overliepen naar de Chr, Hist. krachtig bestreden. En toch ik geloof dat Mr. Marchant gelijk heeft. Voor zoover ik weet, blijkt de waarheid dezer bewering nog niet in de geko zenen voor Kamer en Staten. Maar we moeten ook verder afdalen. Hoe is het in de kiesvereeniging, hoe met de C.-H. leden van den Raad? Pas nog hoorde ik, dat een der C.-H. leden van den kaad van een onzer groote gemeenten voorzitter was van een biljartclub in hotel N. Van de 10 candidaten der C.-H. voor den gemeenteraad aldaar, waren 5 voorstanders van openbaar onder wijs. Met de gegevens, die ik u met dezen verstrek, is dit gemakkelijk door u te controleeren. En onze eigen gemeente Amers foort Eén der candidaten, die volgens de laatste Statenverkiezing zeer veel kans heeft verkozen te worden tot lid van den raad onzer gemeente is bestuurslid eener neutrale schoolver- Advertentiën van 1-5 regels £0.75. ledereregel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Bouwplannen, Begrootingen, Aanvrage Bouwver gunning, en Hinderwet. Koopen, Verkoopen, Verhuren, Taxeeren van vaste goederen, Sluiten verzekeringen, Hypotheken. Van Weedestraat 26 Telefoon 16 Verzuimt r.iet op te geven Uw te koop zijnde Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen en tevens Uw perceelen, die U wcnscht te verhuren. Directe behandeling. Zeer billijke tarieven. eeniging alhier. Dit zijn voorbeelden uit het midden van het land. Ik hoop dat het elders beter zij. Het verheugde mij, toen verleden jaar in de vergadering van het ver sterkt hoofdbestuur, bij de bespreking der candidaten gevraagd werd, of één van dezen wel voorstanders was van Chr, onderwijs, daar men hem in het tegenovergestelde geval meende niet te moeten aanbevelen. Maar hoe da» zulke plaatselijke toestanden te verklaren? U begrijpt, dat wij Chr. onderwijzers, wel wat kopschuw gaan worden en ik mij hier verre houd van zoo'n vereeniging. Ik hoop en verwacht, dat ons hoofdbestuur deze zaak ernstig zal overwegen en, indien mogelijk, krach tig zal ingrijpen. Liever toch een klein aantal mannen van beginsel, dan een groot leger van meerderen, die het roet dat heilig beginsel op een accoordje gooien. De Heere beware onze Unie voor verwatering." iets toe te voegen, maar men neme dit ernstige woord ter harte. Landbouw en Klein vee. Zaken, deze rubriek betreffende, te richten tot G. Lieshout, Landbouwonderwijzcr. Steenhofstraat 30. EEN KOOLZIEKTE. Diverse koolsoorten staan op de zaaibedjes te wachten op hunne be stemming. Hier en daar zijn ze reeds uitgeplant't meerendeel echter staat nog in afwachting, wanneer zij ver lost zullen worden uit hun enge positie en een plaats zullen krijgen, waar ook voor hen gezond leven mogelijk is. De teelt van kool is algemeen! In 't kleinste tuintje kunnen we ze vinden. De reden, waarom ze zoo veel verbouwd wordt zal eerstens wel zijn de gemakkelijke groei en vervolgens, omdat we er zoo'n heer lijke groente aan hebben tot in 't voorjaar toe. We hebben ze in soortenbloemkool, witte- roode- savoye-kool, spruit- en boerenkool. We zullen echter niet afdwalen en dus maar dadelijk over de „kool ziekte" beginnen. Haar naam is al gemeen bekend, de knolvoet der kool. Bijna op ieder land komt ze voor, vooral als we vaak kool ver bouwd hebben (daarom dus vrucht wisseling). Op de zaaibedjes krijgen de planten 't vaak al te pakken. Een zwam dringt in de wortel, die lang zamerhand begint te verdonkeren van kleur, knobbelig en slijmerig wordt. De aangetaste plant is ongeneeslijk. De bladeren bekomen een blauwgroe ne tint. hangen daags in de zon slap, komen nachts weer bij, spelen eenigen tijd nog 't zelfde spelletje en kwijnen weg. Zijn de pootplanten al aangetast, dan is de opbrengst nihilworden ze als ze wat ouder zijn, aangetast, dan leven ze hun le ventje vaak nog wel uit, maar de opbrengst blijft verre beneden 't mid delmatige. Onze oogst is dus een mislukking geworden. Is onze grond éénmaal besmet met die slijmzwam, dan is ons land voor kool ongeschikt geworden. En niet alleen voor kool, maar voor de gansche koolfamilie, namelijk de kruisbloemigen, zooals koolraap, mei- raap, ja zelfs bloemen als violier en muurbloem zijn er vatbaar voor. Als voorbehoedmiddel wisselen we dus zoo weinig mogelijk af met an dere koolsoorten, knol, etc, Verder moeten we goed toezicir op onze pootkool. Sterk aangetaste planten hebben een zeer abnormaal ontwik keld wortelgestel. Die poten we dus in geen geval. We poten ook geen verdachte, die b.v. kleine knobbeltjes of krommingen vertoonen, want 't is misschien 't eerste stadium al. Ver der verwijderen we bij den oogst alle koplstronken, daar die voortdu rend een besmetting 'blijven vormen en de bemestingswaarde toch° zoo goed als niets is. We hebben echter een bestrijdings middel in ongebluschte kalk. Om de 4—5 jaren een flinke kalkgift doodt de in den grond aanwezige sporen en houdt onze grond zuiver van de knolvoet. Jammer echter dat onge bluschte kalk uit andere oogpunten voor onze schrale losse Soester gron den niet zoo geschikt is. Ook werkt 't gebruik van stalmest de knolvoet in de hand, dus voor kool, zooveel mogelijk, kunstmest. Voor toepassing dus: 1. Kijk goed na de uit te poten planten, 2, Neem jaarlijks voor kool een andere hoek van den tuin. 3 Geef niet te veel stalmest aan kool. 4 Geef als de grond niet te licht is, zoo om de 45 jaar een ruime kalkbemesting met fijne ongebluschte VERJARING VAN VORDERIN GEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen belangheb benden in herrinnering, dat alle vor deringen ten laste van het rijk, de Provincie en de gemeente, over het dienstjaar 1922 vóór of op den laatsten Juni a.s. bij de Besturen en de amb tenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen, worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester. De BAUFORT. De Secretaris. J. BATENBURG. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van A, J. H. Hinderdael om in zijn per ceel, Jcad. bekend sectie H no 2564 aan den Kolonieweg no 4 twee elec- tromotoren, 1 van P/s P- K. en 1 van 2 P. K. te mogen plaatsen ten behoeve zijner drukkerij door hen is toegestaan, Soest. 8 Mei 1923 De Burgemeester voornoemd, De Burgemeester. DE BEAUFORT De Secretaris, J. BATENBURG Plaatselijk Nieuws. Aan den woning van den Agent van politie ter Haar, aan den Veen- huizerstraat. alhier een brandbel aangebracht, zoodat bij eventueel voorkomende gevalleu van brand in deze sectie het brandweerpersoneel spoedig op de been kan gebracht worden om onmiddelijk op den plaats des onheils de behulpzame hand te bieden. Als bijzonderheid omtrent dezen bel, dient nog vermeld te worden, dat hierop voorkomt „Soli Deo Gloria' en dateert van het jaar 1367. Aangezien gebleken is, dat de R. K. kerk te Soesterberg niet voldoende ruimte biedt om de parochianen allen een behoorlijke zitplaats te -verschaf fen, heeft het Kerbestuur besloten hierin verbetering te doen aanbrengen,

Soester Courant | 1923 | | pagina 1