rA. Benning's Verkoophuis"} SCHOONMAAKARTIKELEN D. F. VOIGT Boterinrichting „Patria" Roomboter (onder Rijkscontr.) f 1.30 p. p. G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) Wielrijders licht op! Cijfers en Feiten. Koopt bij ons Uw Paascheieren. r 2e Jaargang Ho. 12. Gecontroleerde oplage 2300 exemplaren. Verzending per pott. Zaterdag 24 Maart 1923 SOEmniEMvlD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk Advertentiën van 1-5 regels f0.75. ledereregel meer f0.15. Bij contract groote korting. \dvertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Telefoon 56 - Opgericht 1882 - F. C. Kuijperstr. 4 I Het beste adres voor alle middags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den Burgemeester, ter secretarie der gemeente worden inge leverd Saterdag 6.47n.rn. tot 5.24 uurv.m. Jïpndpg £.48 5.22 Maandag 6.50 5.20 Dinsdag -6,52 5,17 Woensdag 6.53 5.15 Donderdag 6.55 5.13 Vrijdag 6.57 5.11 In een der laatste nummers van het Socialistisch weekblaatje voor deze Provincie wordt aan het adres van onze redactie een strafpredikatie gericht, naaf aanleiding yan qnze Artikelen „Stilte:i ep „hét Kraak^. Wij hadden er niet op gerekend, van die zijde instemming te zullen ontvangen, integendeel wij weten uit ervaring dat de actie der S.D.A.P. er allereerst op uitgaat, om de Klas setegenstelling zoo scherp mogelijk te stellen. Groote woorden als beschermers der brandkast doen in bovengenoemd blaadje weer als vanouds opgeld om de arbeiders te doen begrijpen, dat hun belangen bij den A. R. redacteur van het „Soester Nieuwsblad" aller minst veilig zijn. Het schijnt dat de partijleiding der S.D.A.P. van deze oudé taktiek weer eenige opleving verwacht van de [ngezonkën kracht van het socialisme. '"Zeker zijn daar q'ok ernstige man gel qnder'bep, die £ot voqfzicntigr heid manen in deze ernstige tijden; pjaar rjaar Jtjun sten? wordt niet ge hoord. Terug naar het eenvoudig socialis me. is weer het parool. Het socialis me. dat niet onderzoekt naar de mogelijkheid van de vervulling van te stellen' eischen en nog veel min der vraagt naar de gevolgen van dien. Maar weer gehamerd op het oude aambeeld, in de hoop, dat de hartstocht het winnen zal van versgang), het verstand dat zoo bitter ernstig 'dient geraadpleegd In jn deze benarde tijden. „Dp jnensch of 3e gulden" is de fegenstejlipg^ciie gepropageerd wordt, om pan fe tospeR, daf deze Ghrister liike regeepng met hare getrouwe slaven, niet anders doet. dan de brand' kast beschermen en de arbeiders de eenmaal verkregen sociale verbete ringen weer afnemen. De veiligstelling van den gulden, is het groote verwijt aan deze rege ring en de partijen die haar steunen. ^y?arte reactie, alléén bedoelende de Vernietiging vap de sociale yeÉgeving en een terggkéeren naar de vroegere, met zooveel moeite overwonnen toe^ «tanden. Het kwam ons daarom gewenscht voor aan de hand van enkele cijfers aan te toonen, welk belang het voor ons land en volk heeft, den gulden gaaf te houden. D. w. z. alle krachten in te spannen om te, voorkomen. dat de Nederlandsche valuta denzelfden weg gaat als die der omringende landen Het moge op den klank erg ma terialistisch schijnen, wij hopen aan te toonen, dat het daarbij vooral gaat om het behoud van idieele waarden, om onze welvaart, onze volkskracht en ons zedelijk nationaal bestaan. Dat de geldswaarde van ons land, onmiddelijk verband houdt en afhan kelijk js van bet al of piet sluiten der staatsbegrogting. zpl geen toelich ting behoeven. Zouden wij in de toekomst denzelfden kant uitgaan als bijv. België of Frankrijk, om van Duitschland en anderen niet eens te spreken, 'en ook de Nederlandsche staatschuld door een niet sluitende begrooting voortdurend grooter wor den. dan zou het niet kunnen uit blijven of de gulden zou evenredig minder waarde krijgen en de koop kracht daarvan evenals in België en Frankrijk tot een derde of vierde deel teruggaan, Bij een nominaal (in getal) gelijk inkomen, zou in werkelijkheid een vermindering van inkomsten plaats vinden, tot een derde of vierde ge deelte van het tegenwoordige. Het streven dezer regeering is er daarom met alle kracht op gericht om de begrooting sluitend te krijgen. De belastingschroef nog sterker aan draaien dan thans, is uitgesloten. Geen ernstig mensch of hij is overtuigd, dat de grens der belasting' heffing reeds lang bereikt, ja reeds overschreden is. Om een juist inzicht te krijgen in den toestand is het learzaam en overtuigend tevens, na te gaan hqe hét te dien opzicht met onze Staatsèegrqqting gesteld is. Daaruit bjijkt anomstoptelijk voor welk een zware taak de huidige regeering zich gesteld ziet en waarom elk ernstig man en vrouw in ons land de dure roeping heeft deze regeering in haar streven te steunen om land en volk onder den zegen Gods te behoeden voor toestanden als in naburigé lan den steeds ellendiger verhoudingen in het leven riepen. Zoo in het algemeen is iedereen er wel van overtuigd, dat 's lands financiën eep fijn ken dcuH gehad hebben. De uitgaven voor allerlei doeleinden zijp ontzettend groot ge worden en zqo we het al niet wisten, het belastingbiljet zal het ons wel duidelijk maken, Hoe de zaken evenwel staan, daar van is de massa onkundig, Een ver gelijking tusschen de begrootingscijfers van het jaar vóór den oorlog (1913) en de begroottng 1923 zal dit inzicht kunnen verhelderen. De gewone uitgaven bedroegen in 1913 219 miljoen gulden voor 1923 werden zij geraamd op 650 miljoen gulden. Onder gewone uitgaven worden verstaan, die voor den gewonen da- gelijkschen dienst van den Staat, waarvan de dekking moet kómen uit de gewone middelen, d- w. z. de belastingen ip "allerlei vorm. Daarnaas^ bedroegen -de buitenge wone uitgaven, voor z, g. productie ve werken en waarvoor leeningen kunnen worden gesloten over het jaar 1923: 13 Miljoen gulden, tegen eene raming voor 1923 van 183 miljoen. De geheele begrooting bedraagt dus: pro 1913219 en 13 is f 232.000.000. pro 1923:650 en 183 is f833.000.000.— Deze cijfers toonen reeds duidelijk aan hoe onrustbarend de lasten van den Staat zijn toegenomen. Qp di^n weg yoortgaap, zpnder ingrijpen, zou réeds de ernstigste ge volgen kunnen hebben. Met deze cijfers is eghter dé toe stand PQ9 sleents ten deelé geschetst. Ook de Stnatssghuld spreekt hier een woordje mee, Deze bedroeg in 1913 1148 mil joen gulden, door leeningen gedekt en een vlottende schuld van 13 mil joen. Totaal 1161 miljoen gulden. Vlottende schuld is die, waarvoor nog g-'en dekking in den vorm van leening is verkregep. Daartegenover'pu )92^: De geconsolideerde schuld (door leeningën gedekt) is 2688 miljoen en tegenover de vlottende schuld in 1913 van 13 miljoen staat nu een ongedekte Staatsschuld van 717 mil joen gulden. Totaal 3405 miljoen gulden. Ook hiermede is echter het beeld nog niet ten volle geteekend. Daar moet nog worden bijgeteld, wat in den vorm van Crisis-belas' tingen is moetéP worden opgebracht, Dit bedrag is 1009 miljoen gulden, waarmede dus het totaal vermogen van .ons volk is verminderd en waar van geen belastingen meer kunnen worden geheven. Zoo is nu de toestand. Nuchtere, maar ernstige cijfers. Gevreesd moet worden, da: ons volk op den duur deze lasten niet zal kunnen dragen, mede als gevolg van de malaise, y/aarfloqr het totaal inkomen van het geheele volk met sprongen achteruit gaat, Daarover en over het beleid der regeering en over wat de S.D.A.P, wil, een volgende maal. gemeente (3e afdeeling) voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd, en tegen betaling der kosten. In afschrift en stemdistrictsgewijze, in uittreksel LIJSTEN VAN CANDIDATEN.verkrijgbaar gesteld. Drogist - Opticien Maakt Foto's voor allen doeleinden. Rijks-depót voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk Oif. Bekendmakingen VERKIEZING voor den GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, Op Dinsdag. 10 April aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor den Gemeenteraad. Op dien da^ kunnen, vap de? voor als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 18 candidaten worden geplaatst. Ie dere lijst moet worden onderteekend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor den Gemeenteraad in de gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenep. De candidaten jnoeten, ®et ver melding van hun voorletters en woon plaats, op dé lijsten geplaatst worden in volgorde, waarin door de onder teekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding vpp een candi daat mogen de voorletters géhéél of tep déelë door de voornamen wor den vervangen, Dezelfde candidaat mag niet voor komen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk be sluit van 12 December 1917 (Staats blad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voor komenden candidaat, dat bij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aange wezen. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de hier bedoelde verklaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier, hierboven bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet ge schieden persoonlijk door één der onderjeêképaats" pandidaié» kun nen daarbij tegenwoordig zijn. Van 4e inlevering wordt een bewijs vap ontvangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer ge meente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht art. 148 der. Kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in art. 35 inlevert, wetende dat zij voor zien is van handteelceningen yan per sonen, die piej: béyqeacf zijp tot deelneming ppg de verkiezing, waar voor de inlevering geschied, terwijl zonder die hapdteekepingep geen voldoend aantal voor eeqe geldige lijst zog overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of4 eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij. die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestepde lijst, als bedoel^ $r0ke! beeft opdërteekepcj'. Soest 19 Maart 1923, De Burgemeester voornoemd, DE BEAUFORT HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend dat het verzoek van J, Floor om vergunning tot uit breiding van een rgnd- ep vprlc^ps- slagerij piet e£n elektromotor van 2 J3. K. ip zijn perceel aan de Juliana- straat no, 32, kad. bekend in sectie H no. 2527, door hen is toegestaan. Soest. 17 Maart 1923 HINDERWET Burgemeester en ^Vethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van \y, C. priem en D, Bitter om vergunning tot oprichttng van een stoomtimmerbedrijf met plaatsing van verschillendehoutbewerkingsmachines gedreven door 3 electromotoren ieder, van 5 P.K. op het perceel Beuken laan 21e kadastraal bekend in sectie G no 3143. Op Donderdag 5 April a.s, des voormiddag 10 uur zal ten Gemeen tehuize gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben, kunneh gedurende drie dagen voor het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingeko men schrifturen. Soest, 22 Maart 1923. Vaststelling der kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1923/1924 van den 23 Maart tot en met den 21 April a.s. op de secretarie der Tot en met 15 April a.s. is een teder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met ie wet. daarop voorkomt, niet voor komt. of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongeze- ,?ld papier worden gesteld, Soest, 22 Maart 1923 - Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare, kennis dat het in hun voornemen ligt op 1 April a.s. het ophalen van asch en vuilnis te Soesterberg een aanvang te doen nemen. Zij zullen over het verschuldigde bedrag te zijner tijd beschikken en wijzen belanghebbenden er op, dat zij verplicht zijn de vuilnisemmers, enz. aan den weg te plaatsen. Burgemeester en Wethouders der gemeeate Soes* brengen ter openba re kennis, dat; gelegenheid tot kos- telooze inenting zal worden gegeven Op Dinsdag 27 Maart a.s, des n.m. om 3 uur in de O. L. school te Soest, Kerkebuurt Op Donderdag 29 Maart a.s. des n.m. om 3 uur in de O. L. school aan de Beetzlaan; Op Donderdag 29 Maait a.s. des n.m. om 4 uur in de school met den Bijbel op Hees. Tot het nazien der ingeente kin deren zal gelegenheid worden gege ven Op Dinsdag 3 April a.s. des n.m. om 3 uur in de school te Soest, Kerkebuurt Op Donderdag 5 April a.s. des n.m. om 3 gur in d« O» L- school aaq d^ Bjeelzlaani Op Donderdag 5 April a,s. des n.m, om 4 in de school met den Hees. Ter voorkoming van infectie ver dient het aanbeveling, dat de armen der kinderen tevoren goed met water en zeep gewasschen worden. Soest, den 20 Maart 1923, Burgemeester en Weth. voornoemd, De Burgemeester. De BAUFORT. De Secretaris, giVÏ'BNBURG, VAN OVER DE ENG. Het kan in de handelswereld niet onbekend zijn, dat bij een af te slui ten transactie de kooper vaak zeer weinig kooplust toont en zelfs eeni ge minachting poogt aan den dag te leggen voor het voorwerp of de waar, die hij zoo graag de zijne zou noemen, terwijl omgekeerd de ver- kooper uitdrukkelijk betuigt, hoe hij zelf niet begrijpt, dat hij nog wil luis teren paar fiet minieme bod van den kooplustige. Immers eigenlijk zou hij de waar veel liever zelf houden. Daar wordt gemompeld van stille bemiddelings-pogingen van Ame- rikaansche zijde tusschen Frankrijk en Duitschland. De Amerikaansche Staatssecretaris, Hughes, zou daartoe van Duitschen kant zijn aangezocht hij zou zich reeds met den Franschen gezant te Washipgtqn ip verbinding hebbep gesteld, De Parijsche bladen begrijpen niét. hoe ter wereld dit bericht in cirdulatie is gekomen en de Berlijnsche pers staat verstomd over de bewering, alsof Duitschland den eersten stap zou hebben gedaan. Daar loopen geruchten van onder handelingen, officieuse. tusschen Fran- sche en Duitsche grootkapitalisten, onder toeziet en leiding van Benes, dep Tsjechischen minister van Bui- tenl. Zaken, welke heer voor zijn bereidwilligheid al reeds een Parij- schen goedkeurende hoofdknik een dito Berlijnschen zou hebben ontvangen, Ook deze geruchten wor den van Franschen en van Duitschen kant ongemeen heftig tegengesproken. Maat in elk geval schrikken zoo én het Fransche én het Duitsche vólk niet al te zeer. wanneer straks de respectievelijke regeeringen elkaar wat toegeven. Van een minnelijke schikking zijn we echter nog heel ver verwijderd er nog lustig zwaait de Fransche officier in 't Roergebied z'n rijzweep, en Poinearè vraagt voor zijn actie in Duitschland nog steeds nieuwe millioenen aan. Neen vrien delijk kijken Franscbman en Duit- scher elkaar nog niet aan. In Dort mund hebben de Franschen in centrum der stad enkele particuliere firma's ontlast van 't geen ze naar 't oordeel der bezettingstroepen best konden missen, als tapijten, club- meubelen, porcelijn schrijfmachines enz. Dat wijst nog niet heelemaal op 't verlangen naar bemiddeling. In Essen is de staat vap beleg ver scherpt door 't feit, dat een Fran schen soldaat aan 't station werd doodgeschoten. Vreeselijk voorwaar Het beste adres voor dagelijksche versche Boter, Kaas, Eieren en fijne gerookte Vleeschwaren is: Julianastraat 56 MARGARINE vanaf 60 ct. (met gratis dividand- en eisren- bons vaor Paschen). Versche EIEREN 7 CENT per stuk (Geen kalk- of koelhuis-eieren.) Fijne belegen Volvette KAAS 90 CENT. Ie Soort fijne Geldersche Worst (met loodje) f 1.00 per pond. Ie Soort grove Geldersche Worst (met loodje) f 1.00 per pond. Ie Soort Geld. Óntb. Spek f 0.90 p. p. Dagelijksche bezorging aan huis. Ie Soort Geld. Vetspek f 0.65 p.p. Ie Soort Fr. Knakworst f 0.30 p. p. Zuiver gesmolten Rundvet f 0.60 pp. Lever-Pastei f 0.40 per busje. Briefkaarten worden vergoed. maar eigenaardig doet 't aan te lezen, dat de Franschen. zonder positief te weten, dat een Duitscher de moorde naar is voorhands maar twee burge meesters. een postdirecteur, enkele kooplieden en eenige bankdirecteuren gevangen namen en dezen niet eer der zullen loslaten, voor de schuldi ge door de Duitsche overheid is gestraft. Dergelijke berichten wijzen nog niet op een snel eindigen van het schrikkelijk pleit. We kunnen niet nalaten, ook hier even aan te stippen, dat onze handel den laatsten tijd een niet ongevoe- ligen terugslag van het Roergebeuren ondervindt. Aan vele Rijnstations staan waren, bestemd voor uitvoer naar Nederland, maar de Franschen houden ze alle vast, hoewel ze reeds lang. vele partijen reeds voor de bezet ting, betaald zijn. De Rijnscheep vaart naar Nederland ondervindt tal van moeilijkheden. En dat, terwijl de Zwitsersche bladen de milde houding der bczettingsautoriteiten voor de Duitsche export naar hun land roe men. Vanwr»?r dat meten *u«r xwee maten Vele Engelsche bladen zijn niet bijster goed te spreken over de hou ding, die Lloyd George. de ex. pre mier. tegenwoordig aanneemt in rede voeringen en dagbladartikelen. Zij wenschten zijn stukken zelfs niet meer te plaatsen. Zijn houding tegenover Frankrijk wgrdt een groot deel der pers te kras. Het moet ook wel eenigzins verwonderen, dat de man, die bij 't vaststellen van de schadevergoeding voor Duitschland betuigde, dat dit land 't bepaalde bedrag best kon betalen, thans pleit voor een vermin dering tot op de helft. Men bedenke echter, dat de overwinningsroes bij Lloyd George al lang voorbij is en dat, zoo iemand, dan hij toch zeker wel kan oordeelen over de ware in tenties van Frankrijk, met wier staats lieden hij zoo dikwijls confereerde. Dat de Parijsche bladen den vroegeren minister niet erg gezind zijn, is be grijpelijk. Lloyd George is echter niet de eenige, die andere ideeën voorstaat dan vroeger. De premier in Italië. Mussolini, de vroegere anar chist, hield deze week een redevoe ring, waarin hij uiteenzette, dat 't aanmoedigen van 't particulier initia tief in allerlei ondernemingen zooveel mogelijk diende te worden aangemoe digd. „Socialisatie helpt een land naar den kelder", aldus Mussolini. Die heeft ook wel eens andets gesproken. De Turksche tegenvoorstellen wor den thans door deskundigen van En geland, Frankrijk en Italië te Londen bestudeerd, onder voorzitterschap van Lord Curzon. De Grieksche premier, Venizelos, mag tegenwoordig xijn bij die besprekingen, die in engeren zin zijn land raken. De nadere conferentie met Turkije moet nog steeds komen. Er is veel optimisme omtrent den afloop der verschillende kwesties. Wat veel waard is in dezen pessi- mistischen tijd! Landbouw on Kloin voe. Zaken, deze rubriek betreffende, te richten tot G. Llt»hout. LandboviwoodetwlliM, Steeahofetraot 30. Eert lastig onkruid. Overal waar de mensch zich ver toont. verschijnt dra zijn vijand. Niet 't minst ook in den land-of tuinbouw. Hier bestaat de tegenwerking voor al in ziekten of beschadigen van ge wassen, veroorzaakt door parasieten of weersomstandigheden. We mogen echter 't onkruid niet vergeten, Waar onze gewassen haast niet groeien willen, daar tiert welig 't onkruid, ja sterker nog, we zaaien sla, worteltjes, enz en binnen enkele dagen is ons zaaibedje bedekt met kleine opkomende brandneteltjes, grasjes en nog meer ongewenschte gasten en onze zaaiplantjes vertoo nen zich slechts sporadisch. Voor vandaag bepalen we ons échter tot de bespreking van een zoo'n indringer, namelijk, tot 't a*n allen zoo welbekende kweekgras. hier in Soest algemeen bekend onder den naam van „puin". Kweekgras is een bewoner van ieder land. van iederen tuin. Geen plekje is hem te gering, overal slaat hij zijn woonten- ten op. 't Is een wilde tarwesoort. die lange, sterk vertakte, onderaard- sche uitloopers maakt, 't Verspreidt zich door onze tuin als muizen in huis. Enkele planten groeien in een paar jaren den ganschen tuin door. Ze zijn zoo gemakkelijk te herkennen aan de lange taaie witte wortelstok ken, die bij 't spitten boven komen. Elk stukje van die wortelstok geeft bij afbreken weer een nieuwe plant. In den tuin is 't het gemak kelijkst die lange slierten bijeen te rapen en ze diep in de vaalt te stop pen. of wat nog beter is. om ze op de nuttigste manier kwijt te raken, ze op te voeren aan de konijnen of ze stuk gesneden aan de kippen te geven. In kleine tuintjes loopt 't met dit onkruid zoo'n vaart niet, vooral niet, als de wortelstokken telkens verwij derd worden. Op 't bouwland echter is 't een lastige concurrent, 't Heeft daar gelegenheid te over, om zich weelderig te onwikkelen en de tijd en de gelegenheid ontbreken vaak, om dit kwaad voldoende tegen te gaan. Vooral in ijl opgroeiende ge- gewassen en in koren, dat nogal dunnetjes er bij staat, kan 't zich sterk vermeerderen. En bieten of aardappelland, dat niet genoeg bijge houden is. is een waar paradijs.. Want licht en lucht is ook voor de kweek een eerste levensbehoefte. Zaad maakt deze plant zelden. De bestrijding moet hoofdzakelijk bestaan in 't verwijderen van de wortelstok ken. Als 't koren (haver rogge) of hakvruchten van 't land zijn, is zaak. de onderaardsche uitloopers in 't omgeploegde land te verzamelen. Dit geschiedt in 't groot 't best met cultivator of eg en dan met vooruit staande tanden. De losgerukte uit loopers blijven dan in bossen soms voor de tanden opgehoopt. Wat we zoo bij elkaar eggen, wordt natuur lijk door ons vernietigd. De uitdro gende zon doodt nog vele bovenge komen wortelstokken en bij eenige herhaling van deze bewerking komen we dit onkruid wel te boven. Een goed middel is ook de rogge b.v. eens dichter te zaaien dan ander#, 't „Puin" verstikt dan grootendeels door gebrek aan voldoende licht. Op niet al te groote stukken land is 't radicaalste middel eigenlijk 't verbouwen van aardappels, voeder bieten. of iets dergelijks. We kunnen zoo'n land in 't begin heel goed schoffelen of hakken en alle boven komende spruiten afsteken. De wor- telstokkensterven dan tenslotte van uitputting. Een goed verzorgd land is een kerkhof voor 't kweekgras. Plaatselijk Nieuws. Lezing Mevrouw Groenewegen. Zooals de vorige week kon worden medegedeeld zal D,V. Dins dag 27 dezer Mevr. Groenewegen van Baarn optreden voor de A. R. Kiesvereeniging. Deze vergadering zal aanvangen te half acht uur n.m. in het gymnas tieklokaal der Chr. U.L.O. aan de Spoorstraat en toegankelijk zijn voor alle geestverwante vrouwen en jonge dochters. Waar het vorig jaar deze begaafde en sympathieke spreekster de geest drift wist te wekken daar verwachten we thans nog grooter belangstelling. Mannen hebben geen toegang, maar alle Chritten-vrouw en en meisjes worden varwacht, Door A, Hardeman te Soesterberg ls aan Burgemeester en Wethouders het verzoek gericht om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken dtank, in het perceel Amersfoortschestraat- weg 44. Alhier is opgericht de Chr. Zang- vcreenging „De Lofstem welke ver-

Soester Courant | 1923 | | pagina 1