Fa. Benning's Verkoophuis j SCHOONMAAKARTIKELEN Twijfel niet langer! L. de Bondt Boterinrichting „Patria" Roomboter (onder Rijkscontr.) f 1.25 p. p. D. F. VOIGT G. J. SIV1ST - (ÖMS BOEKENHUIS) Cijfers en Feiten, n, Pathéfoon, VERSLAG Koopt bij ons Uw Paascheieren. 2a Jaargang Na. 11. Gecontroleerde oplage 2300 Exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 31 Maart 1g23 Gratis Christelijk Weekblad voor Soestrisjk, Soest, Soesterberg en omgeving Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave eïi druk: Van Weedesiraat 15 - Soestdijk Telefoon 56 - Opgericht 1882 - F. C. Kuijperstr. 4 Is je adres voor ZIE ONZE ETALAGE. De moeilijke finapcieële toestand toonden wij aan, aan de hand van de officieële cijfers. Die toestand laat zich nog ernstiger aanzien, indien wij daarbij letten op het niet te loochenen feit, dat het totaal inkomen van ons gëbeële yolk voortdürèhë 'achtèrulf- gaat. Was dit inkomen in 1913 on geveer 1300 miljoen gulden en ver meerderde het sintsdien tot circa 4 millaid, gevreesd wordt, dat uit QOpmak van de algemeene malaise, fi?t "ipkomèp yaq 1913 spoedig niet ^ens meec werkelijkheid zaj zijp. Eep Staatsbegrooting van 650 mil- jqen gulden kop derhalve niet gehand haafd blijven, wilde men den anders Qnyeriqijqelijkeq weg yat} bet bank roet niet op. De totaal opbrengst der belastin gen kon niet hooger worden geraamd, dan 500 miljoen, zoodat een tekort op de gewone middelen van 150 miljoen voor de deur stond, een tekqrt dat telkenjare jn grqoter be- qrag!"zoÜ terugkeeten ë"n de qnge- dekte staatsschuld als bij onze buren voortdurend doen stijgen. H[et overleg van de meerderheid dier vqlksvertegenwoqrdiging en het daarop steunende kabinet moest al lereerst gaan over deze alles beheer- §ghende vragen van financieel beleid. Van tweeën een. Of wij moesten terug naar een sluitende begrooting of den weg der inflatie (daling der geldswaarde). Voor Christen mannen was deze keuze niet moeilijk. Inflatie toch zou niet anders zijn. dan dat de kegeering 'diefstal' zoq plegen aan bet volk- Niet alleen yan hen die in Staa^sleeningen hun geld hadden belegd- ffiaar eveqeen§ yaq hen cjie in Staatsdienst hi^n levensonderhoud verdienen. Was de beslissing dus slechts naar één kant mogelijk, de uitvoering valt niet mee. De maatregelen ter bezuiniging, velke moesten worden genomen lok ken vari aljckanten ëritjek ep! verzet. Het meest van ben, die een beetje inflatie zoo erg niet vonden, alsof de gang van eep hellend vlak te stuilen zou zijn. De goedkoope leuze „afschaffing van leger en vloot" met vernieuwden ijver gesteld door hen, die geen ver antwoordelijkheid droegen. Zouden 'zij' deze wei hebben gedragen, giré werelddeel biedt bewijzen te over, dat van een verfnindering dier lasten geen sprake zoude zijn; integendeel. Het mes der bezuiniging moest dus" gehanteerd; Alle tëkkëi} yan overheidsdienst moesten het hunne daartoe bijdragen, geen enkele uitge zonderd, ook niet die van Oorlog en Marine. Zoo althans is het oordeel van den leider der A. R. partij. Voor dit jaar (1923) kqn door be zuiniging qvéj: heel de linie, de be~ grooting worden teruggebracht van 650 op 565 miljoen gulden, wat zeg gen wil dat nog een tekort blijft van 65 miljoen.. Dit tekort zal eerst kunnen wor den overwonnen door bezuinigings maatregelen waarover langen termijn moet verloopen, alsvorens effect te sorteeren. "Een begrooting evenwel van 500 miljoen zal ook in de toekomst, een toekomst die zeer nabij is, niet kun nen blijven gehandhaafd. Daalt inderdaad, als de regeering verwacht, het geheele inkomen van 1913 dan zal minstens nog tot 400 miljoen per jaar moeten worden te ruggegaan. Het geheele stelsel van overheids bemoeiing, defensie incluis, zal dan Zéker aan een grondige herziening piocten worden onderworpen. Halve {paatfegelep kunnen hier piet helpen. Een bijna bovenmcnschelijke taak en weinig dankbaar. Alleen als ons Christen volk in al zijn rangen en standen trouw blijft aan het be ginsel, zal het misschien mogelijk zijn deze reuzentaak te volbrengen. Dat het bezuinigingsprogram dezer regeering voornamelijk voor over heidspersoneel alles behalve aange naam is, laat zich verstaan. Ontslag aan tijdelijk en wachtgeld regelingen voor overcompleet perso neel zijn niet van de lucht af en vervullen velen met bange zorg. Hier komt dan ook alles op de regeling aan en zal plaats moeten zijn voor uitgebreid overleg. Zeker behoort er in dezen tijd eenige moed toe, om hef kind bij de naam te noemen. Onomwonden moet echter worden erkent, dqt yele re- geeringsmaatregelen voor de betrok ken ambtenaren en beambten van ernstigen aard zijn en de levensposi tic van velen onherstelbaar is bena deeld. En dan bedoelen wij nog niet eens de vermindering s^l^q§. Ver geleken bij 'watIn' Mévrije Maat schappij moet worden losgelaten, is er nog reden om te billijken, dat ook het overheidspersoneel een veer moet laten. De massa-ontslag, vooral aan jonge menschep, is echter van veel ernstiger aard en ter cfeze zal zeker een voor zichtige uitvoering geboden zijn. Hoe ernstig en moeilijk deze vraag stukken ook zijn, wat men aan d§ Qverzijde eji met name vanwege de S. D, A. P, wenseht zou nog' veel ernstiger gevolgen hebben. Hoe wij over inflatie denken, heb ben wij reeds gezegd, uit een oogpunt van recht is zij niet te aanvaarden. Daarenboven de gevolgen voor het zedelijk en m aatschappelijk leven zijn nog veel ellendiger. 'Zien 'wij daarop, dan is het over duidelijk dat het financieële vraagstuk voor ons land, zoo goed als voor elk ap^er, niet alleen een materieele zaak is, maar geestelijk en zecjelijk veel dieper ingrijpt. Daarvoor te wijzen op Rusland, waar vooral door de bolsjewistische regeering en haretrawanten mot "il-, moreel ^^Lf-oken 'icmjilt, laten wij achterwege. De ontzettende ellende, welke de waarde-daling der Mark voor het Duitsche volk heeft meegebracht is piet qnder woorden té' bréngen. Die het' weten wil, kan zich gemakkelijk op de hoogte stellen. De diepste ar moede, bij een leven ip cabaret £n bioscoop zijn de gewone verschijn selen van wanhoop en geestelijk verval. Daaraan een volk, ons volk te willen blootstellen, daaraan wenschen wij niet mee te toen. De mensch of de gulden Wij kiezen den inepsch. ópyQörwaprdeïijk Niet zooals de aanhangers vnn het materialisme dit verstaan, maar zoo als wij als Christenen onze roeping tegenover elkander moeten verstaan. Dan geven wij in dien zin den gulden prijs en willen mede werken, ons Staatsleven, het leven van ons Volk, ons eigen leven te versoberen. Van huis uit, Djari alleen zal ops Nederlqndsche volk maatschappelijk en zedelijk ge zond kunnen blijven ep zijn plaats en taak met God en rpet ee?e kunT nen vervullen- Daprtoe ban ieder onzer straks medewerken jn de verkiezing voor de Provinciale Staten en steunen de Regeering in hare zware taak tot welzijn van ons land en volk. Daarom wekken wij alle prote- stantsche Christenen mannen vrouwen qp. Donderdag 12 April a.s, hun stem uit te brengen op No. 1 van lijst 6, Mr. VAN BEEK CALKOEN een der edelsten uit deze provincie, uit een geslacht, waarop wij met achting en waardeering de aandacht mogen vestigen. Koop een dan hebt U iets wat werkelijk fijn is en niet duur. Komt en hooit! Veenhuizerstr. 27a, Soestdijk van de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrij dag 23 Maart 1923. Voorzitter: Mr. Dr. J. A. A, H. de Beaufort. SecretarisJ. G. A. Batenburg, Tegenwoordig de heeren: S, F. Besselsen, P. van den Bremer, D. van der Broek, H. Butselaar, T. Butselaar, A. O. Dammers, A. Enden dijk, P. C, W. Foeken, G. Hilhorst C. F. W. Rietveld en M. Scheffer. Nadat de vergadering met het gebruikelijke gebed is geopend, gaat de Voorzitter over tot de behande ling van de volgende punten der agenda 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. De heer Hilhorst maakt een opmerking over het door hem gesprokene bij de behandeling der bouwverordening. Tevens wordt opgemerkt dat door den voorzitter bij punt 28 is gezegd, dat er toezeg ging is gedaan door ouders, die hun kinderen zullen zenden, wanneer er een nieuw hoofd te Soesterberg benoemd zal zijn. Hierpa wqrdep de notulen van de vergadering van 2 Maart 1923 vast gesteld, 2. Stemming over verschillende voorstellen, waarover de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt. Het vqqrstel yan den Broek om de opheffing van art. 8, 2e lid der Bouwverordening niet door Burge meester en Wethouders, maar door den Raad te doen verleenen, wordt thans met algemeene stemmen aan genomen, evenals het tweede gedeelte van het vqqrstel om die ontheffing in voorkomende gevallen voor alle gebouwen te kunnen verleenen. Over het voorstel yan den heer Dammers qm den afstand uit de erfscheiding voor de behouwing van den Soesterepgweg, Molenweg en Kolonieweg te bepalen op 25 M, wordt de discusie heropend. De heer Scheffer kan niet begrij pen, dat er menschen op tegen kun nen zijn aldaar eene voldoende breedte te houden. Het zou een nooit meer te hersteken fout 'zijp en daarom moet 'de Raad goed weten, wat hij doet, Ook de heer Besselsen is van gedachten veranderd en kan thans meegaan met het voorstel, De heer Endendijk wijst er op, dat het een beslissing geldt yoor de verre toekomstdan is het daar een terrein voor kapitaalkrachtige menschen. De toekomst van Soest moet staan^bovgri ming gebracht, wordt het voorstel van den heer Dammers aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. In verband niet een opmerking der gezondheidscommissie jn haar advies óratrent de bouwverordening wordt besloten, dat de afstand tpsschen een gebouw eq de erfafscheiding aan de eene zijde minstens 10 M, zalmo gen bedragen, indien deze afstand, vermeerderd met die tusschen het gebouw en de erfafscheiding aan de andere zijde minstens 50 M. bedraagt. De heer T. Butselaar wil in ver band hiermee wijzen op het, fe-t dat men, Wanneer rpêp in eigendom heeft eêii stuk grond van b.v. 30 M. breedte daarop niet kan bouwen, hetgeen Spr. een onbillijkheid vindt, omdat men daarmee de pas voor honderden afsnijdt. De gewijzigde bouwverordening wordt daarna in zijn geheel in stem ming gebracht en aangenomen rpet 8 tegen 3 stemmen. Ook qyer het verzoek van Onrust Flbqr wprdt eenige bespreking gehouden, waaibij de heer Foeken \vijst op de inconsegpeptie om te lafen bouwen nan een weg, die niet behoort gan de gemeente, niettegen staande act- 1 der gewijzigde Bouw verordening zoo pas is aangenomen, hetwelk zegt, dat alleen aan verhar de wegen in onderhoud bij Rijk of provincie of gemeente mag gebquwd worden. Er mag tQch nooit ingegaan worden tegen het karakter eener ver ordening, hetgeen de heer Endendpk toestemt, maar adressanten willen de weg afstaan aan de gemeente, en particulieren moeten in de gelegen heid blijven om te bouwen. Den heer Rietveld zou het spijten, wanneer de weg werd afgeslqtep. Wanneer aan adressanten de ver plichting wordt opgelegd om den weg in orde te maken, is er toch geen enkel bezwaar voor bebou wing. Eveneens bestaat de mogelijkheid een bouwverbod op het aangrenzen de terrein te leggen. Erwordtniemand benadeeld door het leggen van een bouwverbond. Het voorstel der meerderheid van Burgemeester en Wethouders om afwijzend op het verzoek te beschik ken, wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen (tegen de Heeren Dammers, Rietveld. Hilhorst, T. Butselaar en Endendijk). 3. Aanbieding yan een verslag der Arbeidsbemiddeling. Door Burgemeester en Wethou ders wordt aangeboden het berede neerd verslag over den toestand en de verrichtingen van het correspon dentschap der plaatselijke arbeids beurs te Soest over het jaar 1922. 4. Behandeling van eenige ver zoeken om ontheffing van bepalin gen der Bouwverordening. P. Blokhuis, F. C. Kuijperstraat, vraagt ontheffing van art. 9 der Bouwverordening (rooilijnen) voor aanbouw van twee winkelerkers. Besloten wordt de toestemming tijdelijk te verleenen, zoolang de ericheiding vrij blijft. Met Hoofdbestuur van den Ned. Milit Bond vraagt ontheffing van art 13 voor het bouwen van een rij v/ielbergplaats aan de Soesterberg- schestraat. Besloten wordt de onhef- fing te verleelen onder voorwaarde, dat.bij eventueelen bouw op naastlig gend terrein, deze bergplaats moet wc.den afgebroken. O, van den Bovenkamp vraagt ontheffing van art. 9 (rooilijn) en art. lo (erfscheiding) voor een te bouwen drukkerij. De heer van den Broek zegt dat de Gemeente-architect na tuur ijk afwijzend geadviseerd heeft wat1 art. 13 betreft om de verorde ning te handhaven, maar ip dit geval zou .hij er we) op staan cfe onthef fing te verleenen, omdat adressant zijn vaak wenseht uit te breiden. Besloten wordt de beide gevraagde onth ffingen toe te staan. J. C. Haks, Burg, Grothestr. 9, vraagt ontheffing vap ast 13 "voor aanbou\y yan gen tOGhtportaal, Beslo ten wordt tot -wederopzeggens vei gunning te verleenen. ?qolang Cz erfscheiding vrij blijft. behandeling van een adres van B. B. van Dijk té Soesterberg, ver zoeke ad? eene bijdrage in de kosten van onderwijs, te geven aan zijn kind op de U. L. O. school te Amersfoort. Burgemeester en Wethop^era stellen voor over P/g ïuaapd eene tege moetkoming te verleenen, waartoe wordt besloten. 6. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tqt oplichting van een Grondbedrijf en vaststelling van'een desbetreffende verordening. Van Me gelegenheid tot het hou den v4_o algemeene beschouwingen wordt het eerst gebruik gemaakt door den hefc> Foeken. der van een goed beheerd grondbe drijf. Hetgeen thans echter wordt aangeboden, kon echter op zijn steun of stem niet rekenen, Achtereenvolgens ontwikkelt Z.E, Achtbare de bezwaren tegen dit ont werp. Naar zijn oordeel is een grondbe drijf een zuiver administratief wer kend lichaam. Het technische en speculatieve element dat door B. en W. mede is ingevoegd verwerpt hij ten eenemale. Deze cjemeüten zijn z.i. alleen toegevoegd om aan den technicus een overwegenden invloed toe te kennen, vandaar dat niet gesproken wordt van een administrateur, maar van een Directeur, waarvoor dan ambtshalve, de Gemeente-architect wordt aangewezen, afgezien wie in de toekomst deze functie zal vervul len. Houdt dit voorstel verband met de beruchte 2°-/0 proyisie, dan betreurt de heer F. deze politieke misleiding. Is het salaris van bedoelden functio naris té laag, dan is daarover te pra ten. Voor een goede Salarisregeling is spreker te vinden, maar niet zoo. Voorts bestrijdt spr. den opzet van het bedrijf en de omschrijving van het doel daarvan. Het technische daarin en den aan koop van grond behooren daarin niet thuis, alleen het boekhoudkundig administreeren van de in exploitatie gebrachte gronden. De administrateur van het archi tecten-bureau is daarvoor aangewe zen, die met een dag per week het. werk gemakkelijk afkan. Dan krijgen wij ook niet twee Directeuren op een terrein, n.1. den Directeur van P. W. en den Architect. Het ontwerp draagt bovendien geheel het karakter van een commer cieel bedrijf met al de risico's daar aan verbonden, waardoor wé dus te aanvaarden hebben het speculatieve element Wordt in art 2 de grondslag ge legd voor het technisch element, in art. 3 wordt het speculatieve al zeer sterk gedemonstreerd, Het doel van een grondbedrijf is niet aankoop van grond, maar het boekhoudkundig administreeren van in exploitatie gebracht beziteerst wanpeer er bezit is, yord.t er over beslist, of dat bezit zal worden onder bracht bij het grondbedrijf; dat is ook het karakter van art. 1. Wanneer een gemeente een gasfabriek een electrische centrale, een waterlei ding wil exploiteeren, dan is het doel inkoop, productie en distributie, nmar dit mag niet zijn het doel vijn een grondbedrijf. We gaan ons dan be geven op het meest hellende vlak, waarop een gemeenteraad zich stellen kan. Men zegge nu niet, dat de raad altijd nog bessissen kan over aankoop want dat is slechts een onvoldoende pleister op de wond. Men mo.et zich niet begeven op het terrein der ver leiding en dat is het speculatieve bij uitnemendheid. Advertentiën van !-5 regels f0.75. Iedere regel meer 10.15. Bi, contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Hel beste adres vooc .dagelijksche versche Boter, Kaas, Eieren en fijne gerookte Vleeschwaren is: Julianastraat 56 MARGARINE vanaf 60 ct. (met gratis dividend- en eieren- bons veor Paschen). Versche EIEREN 6 CENT per stuk (Geen kalk- of koelhuis-eieren.) Fijne belegen Volvette KAAS 85 CENT. Ie Soort fijne Geldersche Worst (met loodje) f 1.00 per pond. Ie Soort grove Geldersche Worst (met loodje) f 1.00 per pond. Ie Soort Geld. Óntb. Spek f 0.90 p. p, Dagelijksche bezorging aan huis. Ie Soort Geld. Vetspek f0.65 p.p. Ie Soort Fr. Knakworst f0.30 p. p. Zuiver gesmolten Rundvet f 0.60 pp. Lever-Pastei f0.40 per busje. Briefkaarten worden vergoed. Aankoop van grond moet altijd overwogen worden geheel lo: van het grondbedrijf, want zoo gemakke lijk wordt er dan geredeneerd: het grondbedrijf draagt de financieele lasten", Is er bezit, en is of moet dat in exploitatie gebracht, dan wordt daar na beslist, of 't in het grondbedrijf wordt opgenomen, d.w.z. of 't boek houdkundig zal worden geadmini streerd, ze»odat alsdan de lasten van aflossing, rente enz. worden betaald uit de opbrengst van verkochte per- ceelen, mits natuurlijk onder vastleg ging der noodige reserves. Vooral moet de nadruk er op worden gelegd dat uit de inkomsten van hec grond bedrijf dan ook alle lasten moeten gedragen worden, niet alleen dus af lossing, onderhoud en administratie maar en vooral ook de rente. Dat in het ontwerp de rentebetaling zoo facultatiel is gesteld, dat 't practisch toch drukt op de gewone uitgaven der gemeente is alleen te verdedigen, wanneer het algemeen karakter fö-ifoó-pftiplfu ae-uiè-zijii wöbfaê'w niét zal gelezen worden een actie tegen den gemeentearchitect als persoon Wanneer jhet salaris van dezen functionaris te laag is, laten we daar dan over praten, maar langs den nu voorgestelden weg begeert hij de oplossing nietdat is eene oplossing die strijdt met elke gezonde opvatting van een goed econqnuseh beheer. Spr. steltvoor: Het ontwerp worde teruggewezen naar Burgemeester en Wethouders met verzoek dat zoo gewijzigd in te dienen, dat daaruit werden weggenomen de aangevochten elementen(art. 2 en 3 en wat daar verder mee verband houdt),£ en dat de betaling van aflossing en rente, onderhoud en administratie kan ge schieden uit de opbrengst van ver kochte perqeelen. met inachtname van het stellen der noodige zekerheid, dat het vermogen der gemeente intact blijft. De heer Hilhorst is het met den vorigen spreker eens. Spr. vindt bo vendien den tijd er nog niet voor gekomen, en ziet de noodzakelijkheid ervan nog niet in. Dan speelt het speculatieve er nog een groote rol in, en de gemeente mag zich niet op speculatief standpunt plaatsen. Hij stelt voor nog niet tot invoering van het grondbedraf over te gaan. Op een vraag van den heer Scheffer, hoe de heer Foeken zich de exploitatie van gronden had ge dacht, wanneer hij het een adminis tratief bedrijf acht. antwoordt de heer Foeken, dat het bij de gemeente ganseh anders gaat als bij particulie ren. De gemeenteraad verkoopt ter reinen worden admintstratief in Staten gebracht en aan 't eind van het jaar wordt een resultaat opgemaakt van de exploitatie der complexen; daar van is spr. voorstander; maar niet zooals het nu wordt voorgesteld. Op de vraag van den heer Scheffer, hoe de gronden verkocht worden of wie voor de uitvoering zorgen, om dat z.i, daarvoor juist menschen noodig zijn, die een goede kijk op de zaak hebben, zegt de heer Enden dijk, dat een dergelijk bedrijf natuurlijk niet zonder hooft of direc teur bestaat. De heer Foeken merkt op, dat er iemand voor het eerste contact moet zijn. maar de vraag is, welk karakter moet zoo iemand toegekend worden. In dit ontwerp is de direc teur tevens administrateur, en bij de benoeming van den administrateur is bepaald, dat zijn salaris zal drukken op het grondbedrijf. Wil men nu den architect, dan is de administra teur niet noodig. De heer Scheffer vindt, dat een goed beheer voor alles moet gaan. en voor dat beheer moet een hooft zijn, die bij technische kennis ook koopmanstact noodig heeft. De Heer Rietveld het woord ver krijgende, verbaast er zich over, dat hier gevochten wordt om een wijd openstaande deur open te trappen. Hoe is toch de feitelijke toestand. Door B. en W. wqrdt niets voorge steld, wat niet reeds lang bestaat. Alleen maar, alles geschiedt nu in den wilden weg, zonder vast plan of belijning en zonder den vorm, waardoor de gewone middelen, voor al de lasten der gemeente kunnen ontlast worden. Dit laatste is de vooropgezette be doeling van dit ontwerp, daarna om regelmaat te brengen in de exploitatie der gemeente gronden. De heer Foeken erkent in beide opzichten de wenschelijkheid daarvan, maar wenseht alleen een administra tief bedrijf, waarin de administrateur slechts een dag per week werk zal hebben. Nu mag toch gevraagd worden, waarom wordt dan door den heer Foeken den bedrijfsvorm gewenscht. De boekhouding van een dag per week is toch geen bedrijf, nog afge zien dat de administratie van een bedrijf nooit het bedrijf zelf kan zijn. Het wezenlijke van het bedrijf moet dus in iets anders liggen, zoo bestaat er geen reden voor. bcrhéCvh-Tiu'" ieeu's evefizeei', 'daarvoor behoeft deze verordening niet te worden gemaakt. De administratie is niets anders dan de beschrijving van de resultaten van het bedrijf. Spr. gaat dan ook beter accoord met de voorstellen van B. en W. De plannen voor de uitbreiding der Gemeente liggen zoo goed als gereed. Algemeen wordt het gewenschte ge acht, dat de leiding daarvan komt bij het gemeentebestuur. Dit kan, omdat de Gemeente een patriarchaal bezit heeft van groote beteekenis. Juist daar om is het noodzakelijk, dat een be kwaam technicus de leiding van het grondbedrijf in handen heeft, evenals dit reeds nu geschied. Nu hebben wij eigenlijk een wil den vorm van grondbedrijf, hier een stuk daar een lap. Daarin moet plan en eenheid komen, waarbij wij aan een administrateur niets hebben, hoe bekwaam ook. In een grondbedrijf is de technische leiding beslissend. Ook voor de financiën der Gemeen te is deze verordening van groot ge wicht. Wordt zij aangenomen dan kan de gewone rekening ontlast en de aflossing der schulden op wegen en gronden worden overgebracht naar het bedrijf. De belasting kan verminderd en een billijker verdeeling over meerdere jaren wordt verkregen. Met de heer Foeken betreut ook Spr. het dat de rentebetaling buiten deze regeling moet vallen. Daaraan is echter niets te veran deren. Met den heer Hilhorst is Spr. het geheel niet eens. De tijd is nu rijp voor het grondbedrijf, de financiën der Gemeente hebben deze steun dringend noodig en bovendien drin gen Gedepateerde Staten op de in voering aan. Van den heer Foeken neemt spr. voetstoots a&n, dat zijn verzet tegen de technische leiding van het bedrijf niet gaat tegen den persoon van den gemeente-architect. Het bezwaar van de twee Directeuren op een terrein, die van P. W. en den bedrijfsleider deelt Spr. evenmin. Ook thans is er dezelfde toestand, daarin komt geen nieuw element. Het zou zeker ge wenscht zijn ook hierin eenheid te brengen, iets wat steeds noodzakelijr zal blijven, maar waarbij bestaande verhoudingen en rechten niet zoo maar kunnen worden afgemaakt. Ter toelichting van den heer Foe ken merkt den heer Endendijk nog op, dat de Directeur geen vinger kan uitsteken zonder de commissie van bijstand; alles wordt gecontro leerd door de comissie, en tenslotte door den Raad besloten, zoodat et alle waarborgen zijn. Indien de heer Foeken 't grondbedrijf Drogist - Opticien Maakt Foto's voor allen doeleinden. Rijks-depot voor post- en rentezegels Bura. Grothestr. 28 - Sn<>stdi<k

Soester Courant | 1923 | | pagina 1