Reclame Waschstel Soester Nieuswblad" 10,000 Inwoners van Soest A. Benning's Verkoophuis DrFTvOSGT i Van Zanten Batenburg. J. S5VSST - (ONS BOEKENHUIS) 24 deelig EETSERVIES Autoverhuur-inrichting Bouw- en Woningbureau 55 Advertentie in het wordt gelezen door alle 2» Jaargang No. 23. QeMntrolserds oplage 2800 exemplaren. Verzending per post. meidag 2 Juni 1922 SOEmrfIHMBL/ID Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk. Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk Advertentiën van 1-5 regels 0.75. ledereregel meer f0-15 Bij contract groote korting. \dvertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Telefoon 56 - Opgericht 1882 - F. C. Kuijperstr. 4 Vraagt ons geheel compleet slechts f 4.00 mooi décor f 25.00. Ziet verder onze etalage. Ziet verder onze etalage. Aanbevelend. A. BENNING. Aan den heer P. C. W. F0EKEN, Lid van den Gemeenteraad. Geachte Heer! In de „Soester" van j.1. Zaterdag vraagt LI eene verklaring op eere woord omtrent den naam van den schrijver van een artikeltje in ons verkiezing snumm er Tot heden heb ik van niemand ervaren, dat mijn woord in twijfel werd getrokken, noch mijn betrouw baarheid. Hoewel ik geen enkel bezwaar heb, dien naam, indien noodig, te noemen, zoo deel ik U hierbij me de, dat ik mij zulk een beleedigen- den eisch niet laat stellen en mits dien uw vraag niet zal beantwoorden. Afgescheiden echter van de ge stelde vraag, ben ik zoo vrij U op te merken, dat de inhoud van ons blad, zoo daaromtrent geen bepaal de reserve is gemaakt, geheel voor m ij n verantwoording staat. Het zou weinig voor mij pleiten, indien dit anders ware. Mocht derhalve iets in het blad voorkomen, hetwelk U rechtmatig aanleiding heeft gegeven. Upersoon lijk beleedigd te gevoelen, dan wil ik daarvan zeer gaarne worden overtuigd en zal dan niet nalaten, U mijne verontschuldigingen aan te bieden. Reeds nu mag ik er zeker Uwe aandacht op vestigen, dat in bedoeld stukje u i t d r u k k e 1 ij k wordt gezegd, U niet aansprakelijk te mogen stel len voor de onkosten der distributie- jaren. Niet tegen te spreken is echter, dat U, beter dan iemand anders, weet dat de belastingdruk hier en ook el ders voor een belangrijk deel is veroorzaakt door de uitgaven in die jaren. De voorstelling, alsof de kosten voortvloeiende uit de gewijzigde on derwijswet, daarvan in de eerste plaats oorzaak zijn en waarmede U de tegenstanders van het bijzonder onderwijs zeker in het gevlei zijt gekomen, is de aanleiding van het noemen van uw naam. Beleedigend kan dat m.i. niet zijn. Uw beroep op de U gebrachte hulde, voor uw arbeid als Directeur van het levensmiddelen-bedrijf, hoe wel ik mij niet herinner mij daarover te hebben uitgesproken, onderschrijf ik niettemin ten volle. Al is uw politiek niet de mijne, zoo hoop ik toch Uwe kwaliteiten eerlijk te erkennen, wat evenmin uit sluit U tegen te staan, bij verschil van inzicht en gevoelen. Zoo wil het mij ook nu voorko men, dat uw schrijven niets anders is, dan het aangrijpen van een wel kome gelegenheid, die U meent te hebben gevonden om den heer van V. te lijf te gaan en hem aan het Soester publiek voor te stellen als een ambtenaar, die het wagen durft, actief aan de politiek deel te nemen. Nog afgezien hiervan, dat een ge meente-ambtenaar zeker dezelfde rech ten en vrijheden heeft als ieder ander hurger van ons land om voor zijn overtuiging uit te komen en daarvoor te strijden, meen ik bovendien dat U niet de aangewezen persoon zijt, daarop aanmerking te maken. Het is geenszins mijne bedoeling, den strijd voort te zetten, integen deel ware het mij aangenaam geweest indien hij tusschen ons had kunnen vermeden worden. Evenwel met mijn overtuiging en de A. R. beginselen »ta of val ik. Toch meen ik, U het recht te mo gen ontzeggen uw aanval op den heer v. V. in te kleeden, als U deed. Daarvoor zij in alle bescheiden heid verwezen naar de advertentie- artikelen in de „Soester,, tijdens de gemeenteraads-verkiezingen in 1919. Hoewel niet onderteekend, weet ik dat zij waren van Uw hand. U waart toen Directeur van het Levensmiddelen-bedrijf en derhalve: ambtenaar in dienst der Ge meente Soest. Oprecht zeg ik U, dit liever in de pen te hebben gehouden; U noopt echter tot verweer. Ook nog dit: U is een handig rekenmeester. In dit geval echter heeft Uw voort varendheid U wat te vlug doen zijn. Eén goede zijde vind ik evenwel in de publicatie van het salaris van den gemeente-architect. Voor een man met zulk een ver antwoordelijke positie en van zulk een werkkracht als hij, zeker te laag. Een gemiddeld rijks of gemeente ambtenaar wordt vrij wat beter ge salarieerd. Daarover geloof ik niet. dat tus schen ons verschil bestaat. De aangegeven verhouding tusschen U en hem is echter niet juist. Eerstens zijn de jaren niet gelijk. Tusschen 1918 en 1922 ligt de salaris-herziening van alle overheids personeel. U niet onbekend. Ten tweede is het salaris als het Uwe opgegeven slechts gedeeltelijk juist. Uw arbeid in die jaren was twee ledig, evenals uw honorarium Directeur levensmiddelen- bedrijf - f 1800.—. Secretaris brandstoffen- f 1200.— commissie Satnef3000.- Hierbij had U vrijheid Uw eigen zaken waar te nemen, wat aan den heer van Vliet niet is toegestaan, waarvoor hij echter de nu ingetrok ken 2 °/o genoot. U ziet, dat ik objectief de zaken noem en laat verder gaarne het laat ste woord aan U. Het spijt mij Uwe in den aanvang dezes bedoelde vraag, om de opge geven reden, niet te kunnen beant woorden. Ik houd mij echter overtuigd, dat U uit zelfrespect een zoo gestelde vraag evenmin zoudt beantwoorden. Ondanks het vele misverstand tus schen ons, blijf ik gaarne met alle hoogachting. Uw dienstw. RIETVELD, Drogist - Opticien Maakt Foto's voor allen doeleinden. Rijks-depöt voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk De uitslag der Raadsverkiezing De uitslag der Raadsverkiezing geeft geen aanleiding tot diepgaande be spiegelingen. Veel is er niet veranderd, De beide nieuwe zetels werden veroverd, één door de V. D. en één door de C. H. groep der Heeren Foeken c.s. Overigens bleven de partijen gelijk. Voor de A.R. wekt deze uitslag tweeërlei gevoelens. Een gevoel van dankbaarheid en een van teleurstelling. De verwachting in den nieuwen Raad een drietal zetels te zullen be zetten, is dank zij de felle actie tegen de beide A.R. raadsleden niet vervuld, Het zij zoo. Deze teleurstelling zullen zij weten te dragen, overtuigd hun beginselen niet te hebben ver loochend. Met dankbaarheid mag worden erkend, dat de eigenlijke opzet van de geheele tegen hen gerichte actie is mislukt. Zoo al niet versterkt, dan toch ook niet verzwakt. Naar de verhouding van 1919 bijna in aantal stemmen een geheelen zetel vooruitgegaan. Slechts een klein getal stemmen meer en de derde plaats ware ver overd geworden. Teleurstellend is dit zeker, maar niettemin geeft het reden tot dank baarheid. Het aantal R.K. raadsleden zal in den nieuwen Raad eveneens gelijk blijven, al was ook hun overschot slechts weinig minder dan dat der S.D.A.P. Mochten inderdaad R.K. arbeiders op den tegenstander hebben gestemd, dan hébben zij de schuld, dat een uitnemend kenner en bepleiter der arbeidersbelangen als de heer v. d. Bedum, uit den Raad is gehouden. Verbijsterend is het echter te moe ten lezen, dat de daad van enkele principieele mannen als de heeren v. Herwaarden c.s. oorzaak is, dat niet een Vrijheidsbonder meer in den raad is gekozen. Nog afgezien hiervan, dat het voor ons principieel niet zoo veel uitmaakt welke partij van de linkerzijde winst te boeken heeft, bewijst deze uitslag wel voldoende, waarom het bii deze verkiezingen gegaan is. Napleiten bezorgt ons geen voor deel meer, niettemin is ons inzicht en oordeel juirt gebleken. De felle actie tegen de A.R. partij, die kost wat het kost, niet mocht worden versterkt, is oorzaak, dat een A.R. is geweerd en een S.D.A.P. gekozen. Men spreekt het opelijk uit, lie ver een Vrijheidsbonder dan een A.R. Want van tweeën één, of één van links of één van rechts zou worden gekozen. De A.R. waren steeds vooruit ge weest. Dit nu zou verhinderd worden. Het is inderdaad gelukt, maar wij vreezen, dat het den aanleggers dezer actie weinig genoegen zal brengen. Café met Vergunning „DU PASSAGE" Birktstraat 17 Amstel Bieren - Pilsener Bieren VAN OVER DE ENG. Het nieuwe Buitschs aanbod. Het roerige Roer gebied. De terechtstel ling van Schlagetter. De hereeniging der Conser vatieven in Engeland. De Valera geeft het op. Goed nieuws uit Lausan- ne. Woensdag 30 Mei. Het nieuwe Duitsche aanbod inza ke de herstelkwestie onderscheid zich van het vorige, doordat het van ver dere strekking is en door het aanbod der industrieelen soliedere waarbor gen biedt. In dit aanbod der industrieelen zien de partijleiders een basis voor alge- meene politieke besprekingen. De rijkskanselier zet intusschen de be raadslagingen met de betrokken po litieke en economische groepen voort. De rijksbond der industrieelen heeft gisteren een memorandum gepubli ceerd, dat hij aan den rijkskanselier heeft gericht inzake de schadeloos stelling en het deel. dat de nijverheid van de betaling zou willen garan deeren. In dit memorandum wordt er op gewezen, dat wanneer het rijk en de verschillende staten uit eigen inkom sten niet het noodige kunnen opbren gen, die plicht dan overgaat op 't volk en dat elk burger zich offers zal moeten getroosten, teneinde de politieke en economische bevrijding des lands te verkrijgen. Intusschen bezit de staat talrijke vermogingsobjecten, die minstens op 600, doch bij juist beheer op 1000 millioen goudmark zouden zijn te schatten. Als er in het geheel 500 millioen goudmark bijeen te brengen zouden zijn, zou de industrie 200 millioen daarvan op hare rekening kunnen nemen, terwijl handel, finan ciën en de onroerende goederen in de steden de rest zouden kunnen ga randeeren. Over de juiste verdeeling en de regeling van den omslag moeten na deren schikkingen worden getroffen, eveneens over de mogelijkheid tot afkooping der heffingen. Hieraan moet gepaard gaan een verlichting van den druk op de burgerij en op de bedrijven voor zoo groot moge lijke spaarzaamheid, terwijl tevens de productie moet worden vergroot. Al leen op die wijze en met stabiliseer- ring van het geld is redding te ver wachten. Bovendien behoort voor Dui|sche producten in den vreemde een open markt te bestaan. Ten slotte wijst het memorandum er op dat de staat zich zoo min mogelijk moet mengen in de vrijheid van bedrijf, dat prijswoeker moet worden tegengegaan, doch dat tevens het bedrijfskapitaal niet mag worden aangetast. Volgens de dagbladberichten zijn er beraadslagingen tusschen de rijks- regeering, de vertegenwoordigers van den Landbouw en die van het mo biele kapitaal voorgenomen. Dim/dag vergaderden het hoofd bestuur van den rijksbond der Duit sche industrie en het hoofdbestuur van den Reichslandbund. Met spanning en begrijpelijke angst ziet de Duitsche regeering den toe stand n het Roergebied en omgeving gade. De Fransche terreur berokkent haar r.eds zorgen genoeg. Daarbij komen nu nog de communistische troebelen en de stakingen. Het com munistisch oproer in het Roergebied heeft t-.t dus ver reeds meer dan 30 slachto-fers geeischt. De volgende berichten spraken voor zich zelve: AKEN, 28 Mei. Sinds gisteren morgen staakt hier wegens loonge- scf' het personeel op alle lijnen der loc .talspoorwegen. DORDMUND, 28 Mei. De toe stand, is onveranderd. In de mijn TremorJa zijn 350 van de 2000 mijn werkers afgedaald. KEULEN, 28 Mei Te Gelsen- kirchen werd vanmiddag de staking algemeen. Alle mijnwerkers legden het we k neer. Werkwilligen durf den nie; in de mijnen af te dalen, uit vrees vx>r terroristische geweidaden. Begrijpelijke verontwaardiging heeft in Duitschland de terechtstelling van Schlagecter door de Franschen ge wekt. De plaatsvervangende regeerings- precide/it te Düsseldorf Lutherbeck, heeft bij generaal Denvignes gepro testeerd tegen de terechtstelling van Schlage-ter. Het Wolfbureau maakt het volgen de offieele bericht bekend Het bericht van de voltrekking van het doodvonnis tegen koopman Schla getter z^tl in geheel Duitscnland en daarbuiten diepe en smartelijke ver ontwaardiging wekken. Welke feiten de Fransche aanklagers den gefusil leerde ook mogen ten laste gelegd hebben Schlagetter handelde niet uit onedele motieven. Pogingen, om door een acti-, bij de Fransche regeering het radden, waren t^ vergeefsch, moesten ver- geefsch blijven, daar de Franschen de bevolking op de knieën wil dwingen. Deze processen voor den krijgsraad en vonnissen zullen echter juist een tegenovergestelde uitwer king hebben. Zij kunnen slechts de bevolking in haar tegenstand ver sterken. Met de benoeming van Baldwin tot Minister-president van 't Engel- sche kabinet zijn tevens de conser vatieve partijen tot één bloc her- eenigd onder zijne leiding. Austen Chamberlain, die evenals Worthington-Evans, tot de gewezen ministers uit het coalitie-kabinet be hoort, heeft Baldwin in diens eerste Lagerhuiszitting als premier, gefelici teerd met zijn begrooting en met de regeling van de schuld aan Amerika en hem verder alle mogelijke succes gewenscht. In een brief, die in de bladen geplubliceerd is, geeft hij voorts te kennen, dat hij en zijn vrienden, indien ze geraadpleegd waren volkomen bereid zouden zijn geweest medewerking te verleenen aan Baldwin hetzij door 'deelneming aan de regeering, hetzij anderzins. Maar, zoo schrijft hij, het schijnt, dat andere krachten tusschenbeide kwamen, Toch blijkt de conservatieve par tij met het optreden van Baldwin in werkelijkheid hereenigd te zijn. In de vergadering der conservatie ve partij waarvan Baldwin tot leider werd gekozen, heeft de laatste, nl. in zijn dankrede gezegd, dat voor de conservatieve partij nu een groote gelegenheid om historie te maken, was weggelegd, nu zij practisch hereenigd was en hij was overtuigd, dat een algemeene hereeniging der Bouwplannen, Begrootingen, Aanvrage Bouwver gunning, en Hinderwet. Koopen, Verkoopen, Verhuren, Taxeeren van vaste goederen, Sluiten verzekeringen,- Hypotheken. Van Weedestraat 26 Telefoon 16 Verzuimt niet op te geven Uw te koop zijnde Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen en tevens Uw perceelen, die U wenscht te verhuren. Directe behandeling. Zeer billijke tarieven. partij binnen niet zeer langen tijd zal volgen. De nieuwe regeering had Bonar Law's politiek uit te voeren. Daarin mag geen onderbre king zijn. Men moet vasthouden aan de voorschriften van Disraeli. Een dier voorschriften is, dat de conser vatieven niet mogen vergeten, te zorgen voor de welvaart van het volk zoowel op industrieel als op landbouwgebied, Een ander voor schrift is, te zorgen voor de ontwik keling en eenheid des rijks. Die ont wikkeling echter is een zaak van langen adem en als in afwachting daarvan Europa voor hun oog en ineenstort kan niets dit land redden van een voortdurende werkeloosheid. In deze omstandigheden had hij aan Mc. Kenna op grond van diens finan- cieele talenten^een neiging tot spaar zaamheid een letel in het ministerie aangeboden- en het verheugde hem, dat Mc, Kenna bereid was, zoowel ten aanzien van zijn inkomen zich opofferingen te getroosten, als zich te onttrekken aan commercieele ver- antwoorddelijkheid, ten einde nog grooter werk ten behoeve van zijn land op zich te nemen. Een heel pak van Baldwin's hart zal zijn het feit, dat De Valera nu toch eindelijk zijn hardnekkigen te genstand in Ierland tegen de Vrij- staatsche regeering gaat opgeven. Uit Dublin wordt gemeld, dat De Valera en de chef van den staf der republikeinen bevel aan hun volge lingen hebben gegeven, om den strijd te staken, De vrijstaat-regeering heeft eenige documenten gepubliceerd, die haar Vrijdag in handen vielen en die een bevestiging van dit bevel blijken te te zijn. In dat stuk gericht aan alle rangen der republikeinen, zegt De Valera, dat de republiek niet langer met succes met de wapens kan wor den verdedigd, dat verdere offers vergeefsch zijn en dat een voort zetting van den strijd tegen het be lang des lands zou wezen. Omtrent de conferentie te Lausanne mag vermeld worden, dat er nu toch eindelijk voortgang in de onderhan delingen schijnt te komen. In de vergadering van de finan- cieele commissie van Maandag j,l, heeft generaal Pelle aan de Turksche delegatie doen weten, dat de gealli eerden besloten hebben, om van Tur kije niet de 15 millioen gouden Turk sche ponden te vragen, waarvan sprake is in het primitieve vredeslractaat. De vertegenwoordiger van Frank rijk heeft op het karakter van die beslissing gewezen en onderstreept, dat deze opoffering gedaan wordt, om den vrede te vergemakkelijken. Hij heeft opgemerkt, dat er een di recte relatie bestaat tusschen deze beslissing van de geallieerden en het offer, dat Turkije j.1. Zaterdag heeft gebracht. Evenwel heeft generaal Pelle uit eengezet, dat de geallieerden ver wachten, dat de goederen van vreem delingen in Turkije ook aan hun eigenaars zullen worden teruggegeven en dat de buitenlandsche maatschap pijen, die schade hebben ondervon den, schadeloos zullen worden ge steld. Ismet Pasja uitte zijn voldoe ning over deze beslissing en beloofde dat wat het eerste betreft hij geen bezwaar ziet, om in dezen naar den wensch der geallieerden te handelen; wat echter het tweede deel van hun wensch betreft kon hij geen ver plichting op zich nemen, Ismet pasja heeft aan Turksche journalisten verklaardde laatste be staande moeilijkheden zullen in de volgende vier dagen door de hoof den der geallieerde delegaties in par ticuliere gesprekken worden bespro ken. Hij voegde eraan toeOver tien dagen zullen wij den vrede tee kenen. Wij hopen, dat Ismet's stellige bewering straks werkelijkheid wordt. Wie zou ook niet? Ingezonden stukken. (Builen verantwoordeH|kheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Mag ik een klein plaatsje in ant woord op wat in \De Soester" van Zaterdag 26 Mei door het comité van Actie der z.g. Christ-Hist. groep aan mijn adres werd gezegd? Bij voorbaat mijn dank. O.g. zou zeker Christ.-Hist. zijn GEBLEVEN als die groep CHRIST. HIST. gebleven was. Uit alles blijkt echter, dat de be ginselen dier partij, geheel onderge schikt zijn gemaakt, aan zoo niet opzij gezet, voor puur materieele be langen en stembus succes. Natuurlijk SPIJT het mij zeer, dat wij geen 16 stemmen meer behaal den, waardoor die overschotzetel aan een A.R. inplaats van aan een S.D.A.P .er zou zijn toegewezen, maar toch. dat schaadt niet mijn beginsel. Wel zou ik zonder twijfel 4 Jaar (misschien veel langer). WROEGING hebben gehad, wanneer ik door mijn positief medewerken een tegenstan der in den raad had gebracht, die wat het princiep aangaat hetzelfde belijdt als de S.D.A.P. Heeft de z.g. Chr. Hist. groep in Soest dan in 't geheel geen oog meer voor hoogere beginselen Soest, 30 Mei 1923. Achtend, H. van Herwaarden. Landbouw en Klein vee. Zaken deie rubriek betreffende, te richten tot G. Lieshout, Landbouwonderwijcer. Steenhofstraat 30 ONS PLUIMVEE. We kunnen bijna bij niemand meer komen, of we treffen er 'n hok hoen ders aan. .Geen wonder 1 Want 't is op 't oogenblik een zeer rendabele teelt, voor wie een beetje uitkijkt. En al moest er door onpractische of ondoelmatige behandeling en voeding een weinig geld bij, dan nog is 't zeer verlokkelijk zelf kippen te heb ben, al was 't alleen maar om 't genot "van 'n versch eitje. Al meermalen is er geschreven over onze kippen, kuikens, voeding, enz. We willen niet in herhaling treden en ons bepalen tot eenige practische wenken op nieuw gebied en wel over de pooten van onze hoenders. Als we een poot van ons hoen eens wat nauwkeuriger bekijken, valt ons onmiddelijk de lompheid er van op, vooral van den teenen. 't Gevolg er van is ten eerste, dat een rustende kip nooit met zijn teenen de zitstok kan omklemmen. Een roofvogel, een

Soester Courant | 1923 | | pagina 1