Makelaar CHR. FILLET Belangrijn ib onzëaionce op bladz.4. D. F. VOIGT G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNINGs VERKOOPHUIS Alle Zomerartikelen voorradig. Autoverhuur-inrichting 2e Jaargang No. 28. Gecontroleerde oplage 2300 exemplaren. Verier^. per post. Zaterdag 21 Jujl 1823 Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk Advertentiën van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Baarn - Filiaal Soest Ook een groote sorteering FEESTARTIKELEN, als Mutsen, Lampions. Versiering-slingers enz. 100 Vlaggen voor fl.00 Vraagt Prijsopgave voor Feestcommissies. Grossiersprijs. Aanbevelend, A. BENNING. aBBEBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBaBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BELASTINGVERLAGING. De noodzakelijkheid van vermin dering der belastingen is allerwege gevoeld als een eisch van zelfbehoud. De ernstige economische toestanden, ook in ons land, maken het dringend noodzakelijk, dat de overheid alle uitgaven vermeid, welke maar eenigs- zins kunnen worden uitgesteld. Deze drang naar bezuiniging, waar mede op zichzelf, niet anders dan met volle instemming kan en moet worden accoord gegaan, dient niet temin met wijsheid en oordeel des onderscheids te worden geleid en tot uitvoering gebracht. De leuze van: „geen cent meer voegen bij de bestaande uitgaven", lijkt wel zeer bezuinigend, maar kon in de uitkomst wel eens gelijken op „de zuinigheid, die de wijsheid be driegt". Het groote vraagstuk van dezen tijd het economisch herstel van Europa is geen vraagstuk dat met een leuze is op te lossen en wij ver staan allen, dat de pijnlijkste zuinig heid van ons kleine land daarop zon der eenigen invloed is. Dat behoeft ook niet. Wat wel onze uiterste inspanning vraagt is dit, dat door de versobe ring van ons eigen leven en dat van de overheid in iederen vorm, getracht wordt het hoofd te bieden aan de gevolgen van de schrikkelijke crisis, waarin wij nu leven. Een crisis, in de jaren 1919 en '20, de jaren der hoog conjuuctuur, door ernstige mannen voorzegd, waaraan ech*~r toen door—weinigen geloofd. Een crisis, welke zich vooral open baart in de geweldige inzinking van industrie en handel, met als noodza kelijk gevolg voor het grootste deel van^ons volk, verarming en werke loosheid. Denken wij nu even rustig de toestanden in, dan vinden wij dit moeilijke probleem aan de overheid gesteld, dat zij eenerzijds alle uitga ven heeft na te laten, welke maar eenigszins knnnen geruist worden, hoe gewenscht zij ook mogen zijn, maar dat zij ook anderzijds door doelma tige beschikbaarstelling van kapitaal of andere hulpverleening, de gevol gen der economische crisis moet trach ten zooveel mogelijk te verzachten. Een overheid, die dit inzicht in haar verantwoordelijke taak zou mis sen, zou haar eigen vonnis over zich verhaasten. En een volk, dat hierin haar overheid niet gewillig zou steu nen, zou niet anders dan de grootste ellende over zich halen. De op zichzelf rechtvaardige eisch van belastingverlaging kan niet an ders worden verkregen dan door over eenstemming te brengen in deze bei de vragen. Vandaar dan ook, dat wij steeds hebben trachten aan te toonen. den onafwijsbaren plicht van geheel ons volk om met bezuiniging aller eerst in eigen leven te beginnen. Indien ons volk, in al zijn rangen en standen wijgert, voor een deel al thans afstand, te doen van eigen le vens-niveau en dit alleen wil afge wenteld zien op een of twee deelen van ons volk, zal er van 'een goed doorgevoerde bezuiniging >veinig te recht kunnen komen. Wij kunnen thans over deze din gen niet verder doorgaan, wij rele veerden hen alleen om in het alge meen aan te toonen. dat de eisch van belastingverlaging gemakkelijker kan worden gesteld, dan ten uitvoer ge bracht. De politieke strijd licht gelukkig achter ons en wij kunnen nu zonder vrees van te worden misverstaan over deze zaken schrijven, Het spreekt vanzelf dat er niemand gevonden wordt, v iens ernstige be geerte het niet is, den belastingdruk met alle mogelijke middelen te be strijden. Het verheugt ons daarom, dat in de vorige raadsvergadering kon worden besloten de factor der ge meente-belasting van 2, op 1,8 te verlagen, eene vermindering alzoo voor alle belastingbetalers van 10% tegenover het vorig dienstjaar, Naar ons inzicht komt hiervan niet de eer toe aan den Gemeenteraad als zoodanig, het college van B. en W, dan natuurlijk uitgezonderd. Wij behoeven dat niet te verzwij gen, deze uitkomst is verkregen door de ernstige en uitstekende samenwer king van genoemd college, den Ge meente-Secretaris en de hoofden van diensten. Daarmede doen wij aan den steun door de raadsleden in hunne beraad- slaqinqen gegeven niet te kort. Een oordeel gevormd uit hetgeen in het openbaar wordt gesproken, zonder diepe kennis van zaken, leidt zoo licht tot oppervlakkigheid. Wij meenden dit ook eens te moe ten zeggen. Ten gerieve van onze lezers geven wij nu nog hieronder een uitgewerkt staatje van de belastingheffing, zooals die bij de gewijzigde berekening zal plaats hebben 1. De aftrek voor levensonderhoud blijft als het vorig jaar, d.i. voor ge huwden f 700.— en voor ieder kind beneden 16 jaar f75.voor on- gehuwden f 500.— 2. De onderstaande cijfers hebben betrekking op het netto inkomen, d.w.z. dat van het werkelijke (volle) inkomen de bedragen onder 1 ge noemd reeds zijn afgetrokken. FRAGMENT. IV Wat scheel jij? vroeg een ruw uitziende kerel aan den jongen man welke naast hem stond, „Wor je beroerd? Je ziet er uit as een lijk!" ,,'t Is al over loog de andere, ik ik verslikte me aan wat rook van mijn sigaar, maar ik zal er toch maar uitgaan". „Dat zal wel niet lukken, kijk es effen, jö, da gaat niet, tis veels te vol, je komp er niet deur." En zoo moest hij noodgedwongen blijven staan waar hij stond. Maar het woord spottend uitgesproken had hem getroffen, en hem beelden uit z'n jeugd voor oogen getooverd. Boven z'n bed, toen hij nog niet alles had uitgeschud, had die tekst gehangen: „Komt allen tot Mij, die vermoeit en belast zijt en lk zal rust geven". Was hij niet vermoeit, was hij niet belast en beladen met levensleed, had hij wel ooit waarlijk rust gezocht, en waar dan nog was hij tot God, den Rustgever gegaan? Had hij gedaan zooals zijn moeder zou gedaan hebben? Neen, neen en nogmaals neen! En z'n liefste, ja als die ook maar had blijven leven, dan zou hij wel een ander mensch geworden zijn, maar waarom liet God haar ook dood gaan Indien ge wandeld in al de Café „DU PASSAGE" Birktstraat 17 - Telefoon 176 Heinekens Bieren en Wijnen Likeuren, Oude Snik enz. A. v. d. LINDEN CO cJ co 0 f 1000.— 1500.- 2000.— 2500.- 3000,— 3500,- 4000.— 5000.- 6000.— 7000.— 8000.- 9000.- 10.000.— O» O5 2 -o J2 40.68 64.44 90.09 117.54 146.70 176.67 209.34 277.83 ,351.54 433.89 .512.64 599.85 689.55 O C -O t a-s oii 4.07 4.3 4.5 4.7 4.9 5.05 5.25 5.6 5.86 6.2 6.4 6.65 6.9 ,j wegen des Heeren, het zal U wel gaan ook dat nog 'k Moet er uit, 'k kan 't niet langer kroppen. Inmiddels hadden van Beest en Zetten gedebateerd en zou Mr. Ver brand de sprekers weer beantwoor den, maar dat was niet noodig, want nu werd er zulk een heidensch ka baal gemaakt, dat de voorzitter de vergadering zonder meer sloot en aan de politie verzocht de zaal te ont ruimen. Hierop kwamen aan aantal politieagenten te paard en te voet de politiemacht in de zaal versterken en werd de geheele vergadering naar buiten gewerkt, en aldaar door de buitenstaande politiemacht uiteenge dreven. Gelukkig, hij was buiten, nu snel naar huis en naar bed. Maar van slapen kwam niets. Z'n heele leven lang lag hij te repeteeren, alles en alles trok weer aan z'n oog voorbij. Hij stond weer aan de schoot zijner moeder, en luisterde naar haar Bij- belsche geschiedenissen, hij bezoekt weer de kerk. en deed zijn belijdenis hij bracht weer al die gelukkige da gen met zijn geliefde door, die ge zonde en gezellige dagen, en die treurige dagen tijdens haar ziekte. Hij hoorde haar weer spreken, hem liefderijk vermanend als zijn hart in opstand kwam, en doorleefde weer die stille berusting met haar. Toen haar dood, haar begrafenis, de toe- en voorts f9.— belasting van ie 'ere f 100.— inkomen boven f 10.0CC. Bij deze cijfers mag worden of ge merkt le. dat het overgroote deel der in woners reeds veel minder te betilen heeft dan voor twee jaar. 2e. dat deze eerste vermindering- de moeilijkste is geweest. Het volgt.ide jaar kan op goede gronden een :iog belangrijker daling worden verwff.ht. 3e. is het vooral voor de groott in komens van belang, dat in onze Ge meente in tegenstelling met vele an dere plaatsen NIET worden gehelen a. opcenten op de vermoging be lasting. b. opcenten op de Rijksinkoms en- belasting. c. slechts 30 opcenten op de personeelen belasting. In naburige gemeenten gaan c zze laatste opcenten tot 140 toe. Sen verschil, dat vooral voor groote «ui- zen van veel beteekenis is, Ingezonden stukker. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. M. d. R., Mogen we een klein plaatsje Ivan Uw geëerd blad benutten, om publi citeit te kunnen geven aan gende t v Bij voorbaat onzen dank voor Uw welwillendheid. De kostelijke samenwerking tus- schen bijna alle groepeeringen van de bevolking in onze plaats bij de voorbereidende werkzaamheden voor het a.s. Jubileumfeest is helaas! ver broken, nu 't Bestuur van „Soest Vooruit" in de gelegenheid was, na dere inlichtingen té verstrekken om: trent de werkzaamheden van de com missie voor 't attractie-terrein, (com- mis)ie 5, genoemd in het feestpro gramma. De Kerkeraad der Geref. Kerk te dezer plaatse en het per soneel der drie christelijke scholen alhier hadden bezwaar tegen verdere samenwerking, nu bekend werd, dat attractiegelegenheden zouden worden geschapen, die naar het inzicht van een niet onbelangrijk deel der plaat selijke bevolking een verkapte ker mis zouden vormen. Een conferentie met 't dagelijks van Soest Vooruit, leidde, hoewel wederzijdsche gevoelens werden ge respecteerd en gewaardeerd niet tot zoodanig resultaat, dat bezwaarden hun bedenkingen zagen weggenomen. Het dagelijks bestuur van "Soest Vooruit" meende ook de enkele toe zegging niet te kunnen en te mogen doen, dat een caroussel op 't feest terrein zou achterwege blijven. Met nadruk spreken wij, ondergeteekenden namens onze afgevaardigden nogmaals ons leedwezen uit over 't feit, dat .Soest Vooruit" te dezer geen en kele concessie kon doen en over de omstandigheid, dat wij thans niet on ze volledige medewerking kunnen verleenen aan een feest, dat, zij 't ook in een onderdeel, lijnrecht in- druischt tegen onze beginselen. Tot de vereen. „Soest Vooruit" komen we met geen enkel verwijt. We nemen aan, dat de late, nadere uiteenzetting van dit voor ons zoo gewichtige punt. te wijten was aan misverstand en onvoorziene omstan digheden. We kunnen echter niet na laten, om de ouders onzer kinderen op te wekken, met hun kroost een feestterrein te mijden, waar kermis vermaak wordt nagejaagd. Ook spreken wij den hartelijken wensch uit, dat alle christelijken ver- eenigingen in de plaats onzer inwo- ging hun leedwezen uiten over 't feit, dat het voor een belangrijk, niet het minst koningsgezind deel der plaatselijke bevolking van Soest op deze wijze onmogelijk is, aan de feestiviteiten in haar vollen omvang deel te nemen. Namens afgevaardigden boven ge noemd. S. FOKKENS. J. FREDERIKS. J. v. d. SLUIS. Ook onzerijds wenschen wij een kort woord aan het bovenstaande toe te voegen. Zeer betreuren wij het, dat het onmogelijk is gebleken een jubileum feest te organiseeren, waaraan een deel der ingezetenen zonder bezwaar kan medewerken, om de redenen door de hoofden der drie Chr. scholen hierboven uiteengezet. Wij behoeven daaraan niets toe te voegen. Als voorzitter van den Christelij ken Besturenbond had ondergetee- kende zitting in de financieele Com missie voor de feestelijkheden. In deze kwaliteit hebben wij ons tot het uiterste, ingespannen om een scheiding te voorkomen. Helaas, het bleek na ernstig over- J^r, .-laf pan do bewaren tegen de inrichting van het attractie-terrein gerezen, niet meer kon worden te gemoet gekomen. Daarvoor was het blijkbaar te laat. Hoezeer het ons nu persoonlijk ook leed doet, wij hebben gemeend, even als de inzenders van bovenstaand ingezonden schrijven, van verdere officiëele medewerking ons te moeten onthouden en hebben daarvan aan het bestuur van „Soest Vooruit" kennis gegeven. Een ieder zij hierin ook in zijn eigen geweten overtuigd. De bespreking die van beide zijden in waardeering van elkanders inzicht en beginsel zijn gehouden en tot het laatste toe ook zijn gebleven, hebben ons besluit niet gemakkelijk gemaakt. Het kan echter niet anders. RIETVELD. spraak van de Dominee, die met hem bekend, ook voor een groot gedeelte voor hem was bestemd geweest, z'n dwalen en dolen, z'n afglijden en spot ten, alles, alles kwam weer voor zijn herinnering terug. O, Was hij toen ook maar dood gegaan, of had hij er toen zelf maar een eind aan ge maakt. Geen oog had hij dichtgedaan dien nacht, allerlei schrikbeelden hadden hem verontrust, het eene visioen voor, het andere na, had weer her inneringen is hem wakker geroepen. Als een geslagen hond stond hij 's morgens op, en ging naar z'n werk, in 't eerst liep hij waggelend, zijn hoofd bonste, en z'n knieën knikte. Als hij maar eenmaal op 't kan toor was. Maar ook daar vlotte 't werk niet, z'n hoofd, z'n hoofd, 't was of het bersten zou. 's Middags om 1 uur gaf hij den strijd op, en ging naar huis en naar bed. De Dokter kwam en constateerde hooge koortsen, waarschijnlijk typhuskoorts en vond het noodzakelijk dat hij in een ziekenhuis werd verpleegd. Dok ter zelf maakte er werk van, maar nog in 't Gemeentelijk ziekenhuis op de Coolsingel, nog in het hulpzie kenhuis op de Hoogstr. ook niet in het St. Fransciscus-Gasthuis op de Schiekade was plaats. Nadat de zie ke bijna 2 dagen in koorts had ge legen en nagenoeg alleen, gelukte Drogist - Opticien Maakt Foto's voor alle doeleinden. Rijks-depot voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk het den dokter een plaatsje in Eu- dokia te bekomen. Echter was daar alleen maar plaats 2e klas. Met z'n hospita werd over legd en de dokter telefoneerde met den directeur van het kantoor waar de zieke werkzaam was en zeer goed stond aangeschreven. De dir. bt sliste, dat onverwijld het advies van den den dokter moest worden opgevolgd, voor de kosten zou de firma zorgen, en zoo werd hij eenige uren later in ijlenden toestand in Eudokia opgeno- m.en en kreeg daar voor zich een ouden verpleegster, die ook eerwach ten Cristin was. Uit z'n ijlen en z'n angstgeschreeuw hoorde ze z'n geschiedenis en na 7 dagen van gevaar trad eindelijk met den 9en dag de crisis in, en ten goede, Toen leerde hij z'n verpleegster ken - ken, die hem voorzichtig naar eenige dingen vroeg, en hem haar levens- en wereldbeschouwing niet verborg, 't Gevolg was, dat hij na eenigen tijd, haar z'n heele geschiedenis vertelde en zij samen den God hunner jeugd aanbaden om vergeving van hun on gerechtigheid. 't Duurde zeer lang eer hij weer ge heel hersteld was, want toen z'n ziekte zoo goed als genezen was, en hij reeds weer in z'n eigen kamer woon de, moest hij opnieuw naar Eudökia ons van den blinden darm geopereerd te worden. Hij vroeg of hij die zelf de kamer met die zelfde verpleegster TE KOOP GEBODENEen halve Villa, met keurig onderhouden tuin aan de Beetslaan. Spoedig te aanvaarden. Koopsom zeer biliijk. TE HUUR GEBODEN Vrij huis, bevattende 2 kamers en suite, keuken, zolder waarop 2 slaapkamers en flinke tuin met vruchtboomen a f 45. per maand gelegen aan de Burgem. Grothestraat. Aanvrage en aaubiedingen JULIANASTRAAT 57 SOESTDIJK Kerkstraat 330 - Tel. N 3167 AMSTERDAM - f. Mam. m TELEFOONNUMMER 135 VAN OVER DE ENG. De kloof tusschen Enge land en Frankrijk. Woensdag, 18 Juli. De nieuwe stap, welke de Engel- sche regeering vermoedelijk heden zal doen al is er sprake van eenig uitstel is er weer een van groote beteekenis. Overtuigd dat de tijd gekomen was waarop met het lijdelijk toezien op de verderfelijke Fransche hege monie-politiek gebroken moest wor den, heeft de Britschc regeering onder Baldwin's voorvarende leiding eerst het befaamde vragenlijstje aan de Fransche regeering voorgelegd. Wat daarvan de preciese inhoud was vveten we niet, doch stellig werd Frankrijk daarmee voor het dilemma gezet om zijrr kaarten open tc leggen of voor de wereld te worden ge brandmerkt als het land, dat, op eigen politiek en economisch voordeel be lust, het algemeen herstel, hetwelk bij het steeds meer naar den afgrond neigend Duitschland moet beginnen, tegenhoudt. De diplomatieke onderhandelingen, die op dit vragenlijstje volgden, heb ben niet geleid tot een openlijke ver klaring van Poincaré's regeering, die de wereld-opinie zou kunnen bevre digen. En toen is de regeeringsverklaring van Baldwin en Curzon gekomen, waarin met formeel nog wel vrien delijke woorden voor Frankrijk, maar daarom met niet weinig scherpte in de aanduiding der feiten en toestan den, werd aangegeven, dat Engeland zich thans genoodzaakt zag het initia tief tot het economisch herstel van Europa ter hand te nemen en daar mee, mèt of zonder hulp van Fran krijk, zou voortgaan, langs den weg, dien het den juisten acht, terwijl het de Fransche Roerbezettings-methode in de meest duidelijke bewoordingen als verderfelijk aanduidde. Thans staat de volgende belang rijke stap gedaan te wordende overhandiging van het ontwerp-ant- woord van Engeland op het beken de, door Engeland feitelijk reeds in hoofdzaak gedicteerde Duitsche her stel-aanbod aan de geallieerden. weer kon krijgen, wat hem gelukte. Nu was hij niet, wat men noemt, ziek, en in deze dagen was het, dat hij de oude paden weer terug vond, de paden, waarop z'n moeder hem had leeren loopen, en z'n geliefde hem had ondersteund. Dokter had hem aangeraden voor z'n herstel nog een week of vier naar Scheveningen te gaan, ter algeheele rust, en her stelling dat advies had hij opgevolgd, en zoo zien we hem dan weer bij de zee staan. Hoe kalm lag daar die zilte vlakte. Hoe speelde de zon in de schui mende branding. Hoe herinnerde hij zich weer, dat hij eenmaal hier stond met haar, ge, nietend van dat schoone schouwspel van dat eeuwige altoos aanspoelen en deinen tegen het strand. Wat was er veranderd sindsdien, en hij, wat was hij veranderd; hij had in dien tijd bidden verleerd, en nu sinds kort geleerd te bidden en te zuchte om den Geest der Waar heid. Maar ook nu eerst gevoelde hij pas het misdadige van z'n Waarom's en van z'n spotte tegen God. Hoe zou hij het nu willen onge daan maken, uitwisschen dat verleden. Naar den dood had hij verlangt, hem bijna gezocht, en toen de dood kwam om hem te halen, om z'n le vensdraad af te snijden, toen was hij bang geweest, beangst en benauwd Ook nu zal, naar het heet en naar ook inderdaad van een vastberaden doch voorzichtig man als Baldwin te verwachten is, wel niet dadelijk het laatste woord wprden gesproken. Ook het ontwerp-antwoord zal wel aanvattingspunten bieden voor Frank rijk. Maar het valt niettemin zéér te bezien of het een basis zal geven voor een gezamelijke nota, die de Engelsche herstelbeweging met ge meen goedvinden tot de leidende zal maken en de Fransche uitschakelen. De wijze waarop Poincaré Zondag j.1. zijn meening kenbaar heeft gemaakt, wel niet over de Britsche regeerings verklaring, maar dan toch wel over de ontstane situatie, die met de re geeringsverklaring nauw verband houdt.^doet zien, dat het een harde strijd zal worden om de leiding. De tegenstelling wordt aan de bei de kanten volkomen erkend. En zij is er zeer diep. Zoo heeft eergisteren de nog al vrij optimistische Parijsche correspo- dent van de „Times" aan zijn blad geschreven, dat ergeen koninklijke weg meer bestaat om tot een deönitie- v?regeling tusschen Engeland en Fran krijk te geraken. „Er is een diep anta gonisme tusschen de Fransche en de Engelsche opvattingen, dat niet door een tooverstaf kan worden opgeruimd. Het zal een langdurige en moeilijke taak zijn om Frankrijk en Engeland weer op het zelfde pad te brengen, en middelerwijl zullen wellicht de ernstig ste gebeurtenissen het gevaar van een scheiding aantoonen. Maar er is ten minste een ernstig verlangen om te komen, dat het verschil van opvatting ontaardt in onvriendelijkschappelijke gevoelens. En de Fransche „Temps" bevestigd reeds sinds enkele dagen telkens weer in scherpe anti-Engelsche artikelen, dat de klove onoverbrugbaar gewor den is. Zoo reageerden dit Parijsche hoofd blad Zaterdag op Baldwin's rede in deze woorden „Engeland vreest, dat Frankrijk te groote invloed zal krijgen in Europa. Het richt zijn inspanning tegen de Fransche politiek. De verklaring van Baldwin heeft vooral ten doel de opinie van de wereld tegen de Fran sche regeering in beweging te krij gen". om te sterven. En in die ster vens benauwdheid, toen, ja maar ook toen, was het Licht in z'n duistere leven gekomen. Neen, leven wilde hij, en loven Gods eere en heerlijkheid, en ver beiden Gods koninkrijk. Hem paste den dank; Hem paste een dankbaar leven in den waren zin des woords. En heel vreemd in de Schevening- sche duinen zong een zwakke man nenstem, maar niettemin met glans- vuur der dankbaarheid in 't oog: De Heer is mij tot hulp en sterkte. Hij is m'n lied, mijn psalmgezang Hij was het die m'n heil bewerkte, Dies loof ik Hem; m'n leven lang. Men hoort den vromen tent weer galmen Van hulp en heil ons aangebracht, Daar zingt men blij met dankbre psalmen Gods rechterhand, doet groote kracht. Gij zijt mijn God, U zal ik loven, Verhoogen Uwe majesteit; Mijn God, niets gaat Uw roem te boven. U prijs ik, tot in eeuwigheid. Laat ieder 's Heeren goedheid loven, Want goéd is 'd Oppermajesteit Zijn goedheid gaat het al te boven. Zijn goedheid duurt in eeuwigheid.

Soester Courant | 1923 | | pagina 1