Makelaar OHR. FILLET Jubileumfeesten D» F. VOIGT G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS Groote sorteering feestartikelen Autoverhuur-inrichting Uit de Raadzaal. 8 er» 9 Augustus a.s. 2e Jaargang No. 29. T Gecontroleerde oplage 230C exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 28 Juli 1923 Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave- en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk Adyertentiën van 1-5 regels f0.75. ledereregel meer f0.15. Bij contract groote korting. \dvertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Baarn - Filiaal Soest als Mutsen, Lampions, Versiering-slingers enz. 100 Vlaggen voor fl.00 Vraagt Prijsopgave voor Feestcommissies. Grossiersprijs. Aanbevelend, A. BENNING. Off. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Soest doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne verga dering van 26 Juni 1923 is vastge steld de volgende verordening: Verordening tot wijziging der algemeene Politiever- ordening *voor de Gemeente Soest, vastgesteld, den 25 November 1921. Artikel 1. Artikel 88 der Algemeene Politie verordening voor deze Gemeente wordt gelezen als volgt; Het is een bestuurder van een motorrijtuig verboden a. daarmede op de navolgende wegen binnen de bebouwde kom der Gemeente te rijden met een grootere snelheid dan 15 K.M. per u«r Te Soest op F. C. Kuijperstraat, de Vredehofstraat, de Steenhofstraat, de Middel wijkstraat, de Torerstraat, de Kerkstraat, den Korten Brinkweg, den Langen Brinkweg, de Raadhuis straat, van het Niewerhoekplein, tot de Nieuwstraat, de Julianastraat, de Spoorstraat, met uitzondering van het gedeelte, bedoeld onder 7 van artikel 84 en den Veldweg. Te Soesterberg op de Zeisterstraat vanaf de grens der Gemeente Zeist tot aan de Soesterbergschestraat. op de Amersfoortschestraat vanaf de Z-IctC-.dii.Uci- ï.öC KrM.'pddl 53u0ü en op de Soesterbergschestraat Z.Z. vanaf het Vliegkamp tot aan de Zeisterstraat b. daarmede op de navolgende we gen binnen de bebouwde kom der Gemeente te rijden met een grootere snelheid dan 25 K.M. per uur: Te Soest op het gedeelte Birkstr. vanaf Kerkstraat tot den Gallenkamp- pelsweg Te Soesterberg op het gedeelte Amersfoortschestraat vanaf K.M. paal 38.600 tot aan de Tempellaan. De in acht te nemen snelheid wordt aangegeven door waarschuwingsbor den van een door den Minister van Waterstaat vastgesteld model. Artikel 2. De strafbepalingen, opgenomen in artikel 224 en volgende der Alge meene Politieverordening worden me de van toepassing verklaard op de in art. 1 aangebrachte wijzigingen van art. 88. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van den 16 Ju li 1923, 5 afdeeling no 1201-953 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 21 Juli 1923. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretrris, J. BATENBURG. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belang hebbenden, dat het verzoek van Jac, Dalstra alhier om vergunning tot op richting van eene inrichting voor machinale houtbewerking op het per ceel aan de Soesterbergschestr. Z.Z. no 32, kadastraal bekend in sectie E no 1176 door hen bij besluit van heden is verdaagd. Soest. 23 Juli 1923. Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, DE BEAULORT. De Secretaris. J. BATENBURG. BAKKERSN ACHT ARBEID. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een aanvraag van R. Roodselaar, om Vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags. Op Vrijdag 17 Augustus a.s., des voormiddags 10 uur, zal in het raad huis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester be zwaren tegen de aanvraag in te brengen. Daarbij worden zoowel de aan vrager als zij, die bezwaren inbren gen, in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren in brengen, kunnen gedu rende acht dagen vóór het bovenge melde stijdstip, ter secretarie der ge meente, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Soest, 21 Juli 1923. De Burgemeester voornoemd. DE BEAUFORT. Hulpsecretarie te Soesterberg. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ten openbare kennis, dat op Maandag 30 Juli a.s. de Hulp secretarie te Soesterberg voor het pu bliek gesloten zal zijn. :m. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Café „DU PASSAGE" Birktstraat 17 - Telefoon 176 Heinekens Bieren en Wijnen Likeuren, Oude Snik enz. A. v. d. LINDEN ten oproep aan üe Christenen te Soest. In onzen Bijbel lezen wijWeest blijde met de blijden. Dagen van blijdschap toch staan voor de deur voor ons Nederlandsche volk. Onze geliefde Vorstin, Koningin Wilhel- mina, is door onzen God het voor recht geschonken, dat Zij een jubi leum mag vieren, 25 Jaren mocht Zij bij de gratie Gods regeeren over ons dierbaar Nederland. Zij een telg uit het van ons geliefde Oranjehuis draagt nog de kroon op haar hoofd, die voor 25 jaren onder biddend op zien tot God, daarop werd geplaatst. Ieder rechtgeaard Nederlander is blijde. Gode zij dank er zijn gelukkig nog veel rechtgeaarde Nederlanders en waar die dan blijde zijn, daar zijn wij blijde met de blijden. Wat is blijdschap? Dat is overdenken de zegeningen die God de Heere U heeft geschon ken in dat tijdperk van 25 jaren onder regeering van onze Koningin. Wat toch woelige jaren zijn in dezen tijd over onze hoofden henengegaan. Christenen van Soest, laat Uw blik eens gaan over de grenzen van ons land. Wat een nameloos lijden. De treurige oorlog van 1914 tot en met 1918. zijn naween tot op dit oogen- blik, vvat een droefheid voor hen die buiten onze grenzen wonen. Is ons Nederland dan niet geze gend geworden? Ja nietwaar? En mogen wij dan niet huppelen van vreugde. Ja en nog eens ja en daaraan werkt nu ook ieder Christen van Soest mede. Gaarne hadden wij een gemeenschap pelijk feest gevierd met alle ingeze tenen van onzen plaats op eenzelfde feestterrein maar dat mocht niet zoo zijn. Wij betreuren het ten zeerste, dat er inwoners in onze gemeente zijn, die zich een feest zonder ker- misvermakelijkheid niet goed kunnen 'voorstellen. En daaraan kan een Christen niet meedoen. Wij Christenen van Soest moeten ons dankoffer brengen, allereerst aan den morgen van 7 Aug. a.s. in onze be dehuizen. Daar zeggen wij den Koning der Koningen dank voor het bezit van onze Koningin, afstammeling van onzen eersten Qranje, die met den Potentaat der Potentaten een vast verbond heeft gemaakt. En wij met onze Koningin, wij vernieuwen dat verbond en voor de verdere toe komst stamelen wij: Onze hulpe zij in den naam des Heeren. En onze kinderen zien ons aan en zij verwachten naar aanleiding van ons blijde gezicht een extratje. Zij verwachten een feest. Christe nen van Soest dan ook in den zak getast. Een commissie gekozen uit de belijders van Christus'naam, komen om een gave vragen om feest te vieren. Onze jeugd moet in dartele en op gewekte stemming een paar middagen door kunnen brengen met gepaste spelen. En wij als ouderen móeten de avonden van 7, 8, 9 en 10 Augustus met onze rijpere jeugd in aangenam gezelschap door kunnen brengen. Maandag 30 Juli a.s. verwachten wij ieder belijdend Christen op onze openbare vergadering, welke gehou den zal worden in de U. L. O. School Spoorstraat 21a, des namiddags 8 uur, Laat ons in alles gemeenschappelijk overleggen. U komt toch nietwaar Mocht de financieele commissie ver geten aan U een gave te vragen, bezorg deze dan aan een van de onderstaande adressen. Namens de Feestcommissre, G. Uiterwijk, Spoorstr, 18, Voorz. H. Kleyn, Middelwijkstr, 12 Secr. J. v. d. Flier, Stationsweg 12, Pen.i. De Vergadering van den Gemeen teraad op Dinsdagmiddag 24 dezer is wel een van de merkwaardigs e uit deze periode. Zelden zal onze Burgemeester een gemakkelijker taak gehad hebben, dan dezen middag. De heeren hadden bepaald zin in een vrijen middag. Te ruim 2 uur opende de E. A. Heer Burgemeester de vergadering en nog voor drie uur waren 21 agen da-punten, plus enkele nagekomen zaken, alsmede de rondvraag afge daan en konden wij naar huis toe gaan. Goed geteld was binnen drie kwar tier de geheele zaak afgedaan. Wij zouden kunnen volstaan met de raadsagenda af te drukken en dan met vette letters fiat er onder je zetten. Een korte toelichting omtrent en kele zaken lijkt ons echter gewenscht. Na het bedanken van den heer v. d. Broek, was de zaak voor het eerst weer voltallig. De heer W. ve i Ech nam zitting, na de belofte hebben afgelegd. ^-4 dj Lei vaststellen' aer notuien vSn de vorige vergadering, merkt de Voor zitter op, dat de notuleering der be- lastingvoorwaarden niet geheel is overeenkomstig hetgeen B. en W, aan den Raad hebben medegedeeld. Het college handhaaft ten volle de meening dat de tegenwoordige rege ling wijziging behoeft, maar is met de Commissie van oordeel, dat het tijdstip daarvoor thans niet aange broken is. De verslagen over den toestand der Gemeente in 1922 en dat omtrent de volkshuisvesting worden zonder discussie geaccepteerd. De geloofsbrieven van de 13 nieuw gekozen raadsleden, na onderzoek door de commissie, bestaande uit de H. H. Scheffer, Rietveld én Bes- selsen, in orde bevonden. Tot toe lating wordt besloten. Onderwijl worden obligatiën van de leeningen 1919 en 1921 uitgeloot. Het voorstel Rietveld i.z. salaris regeling van den administrateur v. d. W., waarover in de vorige vergade ring de stemmen staakten wordt thans aangenomen. (5 st. voor, 4 tegen en 2 blanco.) Tegen de heeren T But- selaar, P, v. d. Bremer, P. W. C. Foeken en A. O. Dammers; blanco de heeren H. Butselaar en G. Hil- horst. Mej. Woudenberg ontvangt ont slag als schoonmaakster der O. L. School te Soesterberg. in haar plaats wordt benoemd Mej. J. M. Helsdin- gen. Ingevolge een schijver van ged. Staten wordt aan de Bouwverorde ning eene omschrijving toegevoegd omtrent „verharde wegen". De heer G. Hilhorst komt nog eens terug op zijn reeds vroeger ge- uitte bezwaren, waarop Weth. En dendijk eenige toelichting geeft. Op de door den heer G. Hilhorst be doelde wegen is de bepaling van toepassing, dat ontheffing kan wor den verleend. Hiermede wordt accoord gegaan. De bewoners van den Kruisweg vragen verharding van den weg, verlichting enz. Naambordje en huisnummers zijn aangebracht. Voor verharding en ver lichting heeft het Gemeentebestuur geen verplichting op zich genomen en geld is er evenmin. Op het ver zoek wordt afwijzend geschikt. De ontwerp besluiten betreffende: a. wijziging gemeentebegrooting 1923. b. het aangaan van kasgeldleening. c. leening van effecten der gemeen te worden zonder bespreking goed gekeurd. Met de wijkverpleging „Soesterberg" was het langen tijd niet best in orde. Gemeente geneesheer en Wijkver pleging konden het maar slecht met elkaar vinden. Na een conferentie ten gemeente huize met beide partijen^ mocht het B. en W. gelukken de zaak te effenen. Het jaarverslag 1922 werd goedge keurd en het subsidié verhoogd van f150— op f200— De jubileumfeesten vroegen de aan dacht van den Raad. „Soest Vooruit" vroeg deelname van de Gemeente in het garantiefonds en subsidie en het Comité te Soester berg alleen een subsidie. De meerderheid van B. en W. stellen voor, „Soest Vooruit" toe te kennen f 500!subsidie en f 1000.- deelname in het garantiefonds en voor Soesterberg f 200.— subsidie. Wat het garantiefonds betreft be hoorde de Weth. Endendijk tot de minderheid van B. en'W. orr prin- cipieele redenen, die in ons blad reeds eerder werden uiteengezet. Om dezelfde oorzaak verzocht de heer Rietveld aanteekening dat hij tegen het voorstel voor deelname in het garantiefonds was. De heeren Besselsen en van Eek wenschen aan dergelijke feesten niet mee te werken en willen geacht worden te hebben tegen gestemd. Een nieuw bouwplan van een woning voor het hoofd der O. L. School aan de Beetzlaan wordt aan geboden. Besloten wordt de aanbe steding te doen geschieden, waarna de Raad zal beslissen. Het subsidie voor de R. K. Cen trale ziekenkas wordt goedgekeurd. De bezwaren in de vorige verga dering door den heer Besselsen ge opperd, zijn thans ondervangen. Een verzoek van.de Bouwvereeni- ging „Goed Wonen" om steun bij de inrichting van e^n badhuis wordt in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. Een adres van de firma La Porte en Co. alhier met bezwaren tegen de afwikkeling van fin. transacties met bankinstellingen buiten de Ge meente, wordt voor kennisgeving aangenomen. De zaak behoort niet bij den raad, maar bij B. en W. Aan het R. K. Schoolbestuur wordt op zijn verzoek een bijdrage uit de Gemeentekas verleend voor aankoop van schoolmeubelen en het maken v?n een brandstoffenbergplaats. -.L. DrcrJcning regelende d« landbouw-vacanties voor het L.O wordt vastgesteld. Deze verloven zullen kunnen wor den gegeven tusschen 1—15 April en van 15 September tot 1 October van ieder jaar. Op haar verzoek wordt aan de Vrijwillige Brandweer toegestaan van het materiaal der Gemeente gebruik te maken voor hare oefeningen. Op de vraag van den heer Foeken of de officieele brandweer nu nog blijft bestaan, wordt bevestigend ge antwoord. Een ontwerpbesluit tot aanvaar ding of aankoop van gronden wordt goedgekeurd. De heer Foeken vraagt eenige in - lichtingen omtrent de gronden aan geboden door de Wed. P. R. Een desbetreffend adres heeft nooit den Raad bereikt, Weth. Endendijk zegt, dat het adres wel bij den Raad in behandeling is ge weest en dat dit voorstel overeenstemt met de destijds geuitte verlangens van de raadsleden. Na eenige discussie over de aange brachte afwatering wordt de voor dracht goedgekeurd. Op een adres van Mej. J, M. Zet- hoven om ontheffing van art. 13 der Bouwverordening, betreffende aan bouw van een kamertje aan perceel Heuvelweg 9, wordt overeenkomstig het advies van den Gemeentearchi tect afwijzend beschikt. Op éen verzoek van de Commis sie tot wering van schoolverzuim té Soesterberg om aan de Commissie als lid toe te voegen den heer A. E, Wegman, hoofd der R. C. School te Soesterberg, buiten bezwaar van de gemeentekas, wordt gunstig be schikt en de heer Wegman benoemd. De heer Rietveld vestigt er de aandacht op, dat onlangs een 15 tal losse werklieden, werkzaam op het Vosseveld. zijn ontslagen, en vraagt of het niet beter ware geweest, indien dat ontslag op juister tijd ware gege ven, opdat ze in den hooibouw werk hadden kunnen vinden. Het belang van die menschen mag niet over het hoofd worden gezien, De heer Endendijk antwoordt, dat het voornemen bestond, om ze in 't geheel niet te ontslaan, maar de noodzakelijkheid drong er toe anders zou de rekening moeten sluiten met een nadeelig saldo. De heer Besselsen vraagt of er bij B. en W. plannen bestaan bij de aanstaande feesten een tapverbod op te leggen, waarop de Voorzitter ant woordt, dat het voornemen bestaat de dispensatis van het tapverbod in te trekken. Tenslotte wijst de heer Bes selsen op de wenschelijkheid wonin gen, die daarvoor in aanmerking ko men, vóór 1 Augustiffe a.s. onbewoon baar te verklaren, zulks in verband met de wijziging der huurcommissie- wet, welke huurverhooging uitsluit voQr woningen, welke vóór genoem- TE KOOP GEBODENEen halve Villa, met keurig 'onderhouden tuin aan de Beetslaan. Spoedig te aanvaarden. Koopsom zeer biliijk. TE HUUR GEBODEN: Vrij huis, bevattende 2 kamers en suite, keuken, zolder waarop 2 slaapkamers en flinke tuin met vruchtbomen a f45.— per maand gelegen aan de Burgem. Grothestraat. Aanvrage en aaubiedingen JULIANASTRAAT 57 SOESTDIJK Kerkstraat 330 - Tel. N 3167 AMSTERDAM van de Christelijke Vereenigingen Voor de verjchillende spelen, die gehouden zullen worden in de middagen van kunnen jongens en meisjes van 10 tot en met 17 jaar zich aanmelden Maandag 30 Juli a.s., des namiddags van 6 tot 7'Vi uur, in de U. L. O. School, Spoorstraat 21a. De Feestcommissie. den datum zijn onbewoonbaar ver klaard. De vergadering wordt hierna door den voorzitter gesloten. Drogist - Opticien Maakt Toto's voor alle doeleinden. Rijks-depót voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk TUINBOUW. Zaken, deze rubriek betreffende, te richten f. Kraaijenbrrnfc Julianastraat, Het Pampasgras. Gynerium argenteum. Grassen zien we allerwegeOp straat, in onzen tuin, onder boomen en struiken, in groenten en bloemen tuin, tot onze ergenis op de paden enz. wat misschien de oorzaak is, dat zoo weinig menschen deze dik wijls sierlijke planten kennén, want er zijn ook een aantal siérgrassen, en op een van deze, het Pampasgras, wensch ik een oogenblik Uwé aan dacht te vestigen. Als decoratieve plant heeft het pampasgras een groote waarde, en te meer omdat het geen nieuwe plant meer is. maar reeds in 1843 uit Zuid-Amerika in Engeland, en hier te lande is ingevoerd, wekt het verwondering, dat ze nog be trekkelijk weinig in parken, buiten plaatsen, en tuinen wordt aangetrof fen. Haar Vaderland is op de Pampus of uitgestrekte prairiën van Zuid- Amerika. In de verschillende Staten Peru, Argentienië enz. 'groeit over een zeer groote uitgestrektheid de Gyne rium argenteum in duizenden exem plaren in het wild. Het Pampasgras is tweehuizig, men heeft dus mannelijke en vrouwelijke pluimen, de laatstgenoemde zijn het mooist, en die welke uit Californië geëxporteerd worden zijn voorname lijk wijfjéspluimen. Deze worden daar gewoonlijk in speciale prepareerhüi- zen door vakkundige handen behan deld en gedroogd, vandaar de zijde achtige gloed welke deze pluimen bezitten. Pluimen, welke op de plant zelve tot volle ontplooing kómen, hebben niet dit fraaie aanzien, maar staan toch het schoonst op de plant, waar aldan de wuivende pluimen zoo sierlijk boven de gracieus, gebo gen bladeren uitkomen. Van het Pampasgras worden een aantal verscheidenheden gekweekt waaronder men er aantreft met kleine vuilwitte en grijze pluimen. Dit is niet de ware soort, maar zijn door gaans producten door zaaiïng ver kregen. De goede soort moet bloeien met zilverwitte grooten pluimen, en is het gewenscht bij aanschaffing, de leverancier op het hart te drukken deze goede variëteit te leveren. Gynerium argenteum verlangt bij voorkeur een open vochtige plaats, Een paar jaar geleden, zag ik op de buitenplaats „Spanderswoud" te 's Gra- veland een reuzenexêmplaar van de goede soort, geplant dicht bij een vijver, welke met talrijke sierlijke pluimen prijkte. Deze plant scheen daar wel geheel in haar element te zijn. Bij eenige droogte is het ge wenscht de plant nu en dan flink water te geven. Plant haar niet te vroeg, het is beter dit in Mei, dan in April te doen. Gedurende de wintermaanden moet ze tegen strenge vorst beschermd worden. Bij droog weer binden we de bladeren bijeen en dekke er ver der een laag stroo over heen, van boven puntig toeloopend, dan dringt er geen regenwater binnen; een beetje turfstrooisel over de voet en we kunnen de winter afwachten. VAN OVER DE ENG. De vrede van Lausanne. De Turken hebben over wonnen. Fransche wreed heden in het Ruhrgebied. HoiJandsche smokkelaars. Het vredesverdrag tusschen de ge allieerde mogendheden en Turkije is geteekend. Vlaggen wapperden van alle open bare gebouwen en gedurende de plech tigheid luidden de kerkklokken. Lau sanne was geïllumineerd en er werd vuurwerk afgestoken. De slotacte van de langdurige con ferentie van Lausanne begon met een korte redevoering van den heer Scheu- rer, president van de Zwitsersche re publiek, die de gevolmachtigden der verschillende regeeringen uitnoodigde het verdrag te teekenen. Ismet Pasja, vergezeld van Riza Nour en Hassan Bey, naderde het eerst de tafel en teekende de serie documenten die hem werden voorgelegd door Mas- sigli, secretaris-generaal van de con-" ferentie, terwijl de twee andere Turk- sche afgevaardigden na hem teekenden. Sir Horace Rumbold stond vervol gens op en teekende eveneens en ver volgens de Fransche en Italiaansche afgevaardigden, Venizelos en Kakla- manos voor Griekenland en de Ja- pansche, Roemeensche, Bulgaarsche en Portugeesche afgevaardigden. Alle afgevaardigden stonden van hun zetels op, toen president Sc'neurer een slot rede hield. De Servisché delegatie heeft, zoo als was aangekondigd, het vredes verdrag van Lausanna niet geteekend. Turkije is uit deze conferentie als volkomen overwinnaar naar voren getreden. De conferentie begon op 21 No vember van het vorige jaar en werd met een onderbreking van een ander halve maand, voortgezet tot 17 Juli. Het groote Turksche succes begon met de overwinning op den megalo manen Griekschen inval in Klein- Azië, door het leger van den nationa- listischen leider Kemal Pasja, dat zich. met het bekende nationale pact, van stonden aan verzet heeft tegen het diep vernederende vredesverdrag van Sèvres. Van dat verdrag is thans geen let ter overgebleven en Turkije is, vijf jaren nadat het met de Centrale Mogendheden van Europa den groo ten oorlog verloor, in een positie hersteld van evengroote onafhanke lijkheid als eenige Westersche mo gendheid. Terwijl in het verdrag van Sèvres de groote geallieerde landen de Tur ken in alles beknotten en allerlei dicteerden, zijn zij bij de onderhan delingen te Lausanna van de eene concessie naar de andere gedreven. Turkije blijft een Europeesche staat, daar Oost-Tracië tot aan de Marit- za in zijn bezit is gekomen, Constan- tinopel wordt een vrije Turksche stad, terwijl niet alleen Adrianopel den Turken, dank zij de overwinning, ten deel is gevallen, maar tevens het station van laatstgenoemde stad aan gene zijde der MaritzaKaragatsj. Dit laatste hebben de Turken, zoo als men zich herinnerd, verkregen als compensatie voor de aanvankelijk .door Angora geëischte. maar later kwijtgescholden schadeloosstelling die Griekenland verklaarde niet re kunnen betalen. De in de oogen der Turken h 1 tot een mindïrwcc-dioc en cr.

Soester Courant | 1923 | | pagina 1