Makelaar CHR. FILLET Jubileum-Feesten D. F. VOIGT G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) K BENNING's VERKOOPHUIS Groote sorteering feestartikelen de Autoverhuur-inrichting LA PORTE é^Co - Bankiers BEHANDELEN ALLE BANKZAKEN 2e Jaargang No. 30. Gecontroleerde oplage 2301) exemplaren. Verzending per posi. zaturdati 4 Augustus 1823 Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soe-sterberg en omgeving. Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk Advertentiën van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Baarn - Filiaal Soest als Mutsen. Lampions, Versiering-slingers enz. 100 Vlaggen voor fl.00 Vraagt Prijsopgave voor Feestcommissies. Grossiersprijs. Aanbevelend, A. BENNING. van de Prot. Christel. Vereeningen. Eere Voorzitters: Ds. D. P. Brans en Ds. J. Hoek. De Jongens en Meisjes, die zich hebben opgegeven, voor de ver- chillende spelen, worden Maandagavond 6 Augustusverwacht in de L. O. School, om half zeven. PROGRAMMA'S voor de Feestiviteiten (niet verplicht), waarin U lies kunt lezen, wat wij Chr. Soest aanbieden, zijn verkrijgbaar a lOCent ij onderstaande adressen Wed. J. K. v. d. BURG, Burgem. Grothestraat. C. H. v. BRUMMELEN, Kerkstraat. J. ZONNEVELD, Veenhuizerstraat 27a. De Centrale Commissie. Off. Bekendmakingen. De Burgemeester van Soest brengt ierbij ter openbare kennis, dat door em ter gelegenhied van de op 7, 8, en 10 Augustus te houden a.s. testen het Sluitingsuur der café's /ordt vastgesteld op Twaalf uur sJddfpjiacht. oest. 31 Juli 1923. De Burgemeester voornoemd DE BEAUFORT. Burgemeester en Wethouders van oest brengen ter openbare kennis t, uitgezonderd voor het voltrek- n van huwelijken, het gemeentehuis Woensdag 8 Augustus a.s. den heelen dag voor het publiek ge- oten zal zijn. oest, 31 Juli 1923. urgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, DE BEAULORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van est brengen ter openbare kennis: t op verzoek der Vereeniging oest Vooruit" de Talmalaan ge rende de a.s. feesten op 7, 8, 9 10 Augustus 1923 vooiv alle ver- er zal gesloten zijn. Zij, die het feestterrein wenschen bezoeken, zullen dit dus uitslui- d kunnen bereiken via de Spoor- aat en de Rembrandtlaan. est, 31 Juli 1923. rgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van est brengen ter openbare kennis t gedurende de a.s. feesten op 7, 9 en 10 Augustus 1923 vanaf s middags Twaalf uur tot het uur sluiting de aan de caféhouders deze gemeente verleende dispensa- van het tap verbod, wordt inge- kken, en dus na twaalf uur n.m. de café's geen sterken drank mag orden verkocht, est 31 Juli 1923. rgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretrris, J. BATENBURG. n ernstig woord voor a.s. Jubileumfeesten. Nog eenige dagen, en Soest is in stgewaad. Het grootste percentage zer inwoners wil het 25-jarig-Jubi- m van onze geliefde Vorstin, ningin Wilhelmina, herdenken. Een groot deel onzer inwoners gt: „Geheel Nederland viert feest Soest moet aan de wereld laten n, dat hier feest gevierd kan rden. Toch rijst de vraag bij ons op: dat groote deel zich nu wel be st, wat werkelijk feest is, in deze jde stonde voor Nederland? En n antwoordt wederom een groot de kerk en tot besluit luisteren wij naar het Orgelconcert aldaar gegeven. De Centrale Commissie van de Chr. vereenigingen te Soest. deel onzer inV/oners, en dat zijn zij, die gelooven, dat de Heere, onze God, in deze dagen lof, dank en eere toegebracht moet worden, „Neen" En toch, het grootste percentage onzer gemeente had te zamem feest kunnen vieren in deze gedachte. Wij hebben gelukkig nog een Koningin uit het Huis van Oranje. En de kinderen van dat groote per centage, gelukkig, zij zullen allen te zamen optrekken om hun hulde te brengen aan de moeder van onze jubileerende Koningin, tevens haar daardoor dank te zeggen, dat Zij het was, die op waardige wijze ons land mocht regeeren als Regentes, toen Wilhelmina nog minderjarig was. En dan gaan onze kinderen terug De ouders nemen ze in ontvangst en nu komt de splitsing. Om wat te doen? Feestvieren. Waarom die splitsing in twee partijen Omdat het groote deel, dat wil laten zien, dat Soest ook feest kan vieren met hun kinderen en rijpere jeugd een feestterrein gaat bezoeken, dat alles geeft, wat de jeugd kan be koren. Spelen in den ruimsten zin des woords. Heerlijk! Maar daar naast een poortje, en dat geeft toegang, niet allen voor de kinderen, maar ook voor de rijpere jeugd en ouderen. Zij kunnen daar profiteeren van de kermis-vreugde. Hoe jammer voor dat groote deel, om daar hun tijd en geld zoek te brengen. Boven dat poortje staat in onzichtbare let ters geschreven: Als gij op dat ter rein komt te sterven, kunt gij dan God ontmoeten, en weet gij dan een antwoord op de vraag, „Wat moest gij daar doen?"" Christenen van Soest, dat deze onzichtbare letter in uw hart gegrift mogen worden. Belijders van den naam van Jezus Christus, dat is voor U verboden terrein, niet waar Laat nieuwsgierig heid U niet verleiden, daarheen te gaan. Uw Heiland zegt U„Waakt en bidt". En daarom gewaakt voor allen, die in Uw omgeving leven. Het Kaïnswoord„Ben ik mijn's broeders hoeder," verfoeid. Laat U niet binden door ijd'le genoegens. Want aardsche vreugde gaat spoedig voorbij. Breekt toch beslist met banden der zonde. Broeders en zusters, breekt door en wordt vrij Heft Uwe hoofden omhoog naar den hemel, Ziet, van de bergen verschijnt reeds het licht. Jezus zal komen in eer en z'n glorie, Kinderen des hemels. Uw heil is in 't zicht. Medereizigers naar de Eeuwigheid, zij dat ons parool. En dan, dat zeker deel onzer in woners, dat God, den Heere wil loven en prijzen voor alle weldaden, hun geschonken, in dat tijdperk van 25 jaren, dat gaat feestvieren op eigen terrein. Spelen voor de schoolkinderen en rijpere jeugd in gepaste stem ming en de avonden van 7, 1 en 9 Augustus worden door de ouderen in aangename afwisseling van gymnastische oefeningen, zang, muziek, voordrachten en een lezing van den Weleerw. Heer Ds. Is. Voorsteegh, te Katwijk aan Zee, den Algemeenen Voorzitter van de N ederlandsche Oranje-vereeniging doorgebracht. En den avond van 10 Augustus gaan wij allen naar de Gereformeer- BELASTING. In het nummer van 21 Juli 1.1. komt een hooftartikel voor over be lastingverlaging, waarin o.m. wordt gewezen op de vermindering van de gemeentebelasting alhier van 10°/0 in vergelijking met het voorafgaande belastingjaar, verder op „goede gron den" in uitzicht wordt gesteld eene nog belangrijker verlaging voor het volgend belastingjaar en m.i. terecht de aandacht wordt gevestigd op het feit dat andere directe belastingen medegere- kënd, de toéstand in deze gemeente, vergeleken met naburige gemeenten, niet' ongunstig is. Het is mij niet bekend op welke goede gronden eene nog belangrijker daling kan worden verwacht nu de belastbare inkomens zich meer en meer in eene dalende lijn bewegen. Wel is mij uit evaring bekend dat, het zij opzette lijk hetzij uit onkunde, eene onjuiste aangifte een veel voorkomend ver schijnsel is. Werden de aangifte juist gedaan, dan zou zeker het belasting percentage aanmerkelijk kunnen wor den verlaagd. Zij die opzettelijke te laag aangeven mogen bedenken, dat zij de gemeenschap benadeelen, welk feit toch gelijk staat met zijn naasten te kort doen. Niet overbodig is het er op te wijzen, dat dergelijke personen steeds gevaar loopen vroeg of Iaat art. 117 van de Wet Inkomstenbelasting 1914 op zich te zien toegepast, met als gevolg eene gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden. Dikwijls echter weet de belastingschuldige niet welk bedrag hij als belastbaar inkomen moet opgeven. Te verwonderen is dit niet, gelet op de omstandigheid, dat een geroutineerd belastingambte naar soms met moeite, het belastbaar inkomen kan vaststellen. Nagenoeg alle gemeenten (waaron der ook Soest) hebben gebruik ge maakt van' het recht' orh dé hëtfing en verordening van de gemeentelijke inkomstenbelasting te doen geschieden door Rijksambtenaren. Tot grondslag strekt dan het inkomen, zooals dit door de Inspecteurs der Rijks Directe Belastingen, met in achtneming van wettelijke en administratieve voor schriften, is tbepaald. Hiervan wordt in deze gemeene voor levensonderhoud, afgetrokken voor gehuwden f700, voor ieder kind beneden 16 jaar f75 en voor ongehuwden f 500. Bij deze leeftijdsgrens is blijkbaar geen reke ning gehouden met dat feit in vele gevallen ook boven den 16 jarigen leeftijd de kinderen nog ten laste der ouders zijn. Billijker is de regeling voor de Rijksinkomsten-belasting, waar bij art. 38 eene vermindering wordt toegestaan voor ieder minder jarig kind, dat niet zelf in die belas ting wordt toegeslagen. Ter vaststelling van het zuiver of belastbaar inkomen worden verschil lende posten voor aftrek toAjestaan. Moeilijk is het belastbaar inkomen te bepalen voor zaken, welke nog maar korten tijd bestaan. De wet schrijft dan voor het jaarlijksch bedrag te begrooten, met inachtneming van bij den aanvang van het belasting jaar bestaande feiten. Een belasting schuldige uit Baarn, jdie zich kort geleden om inlichtingen bij mij ver voegde, typeerden dit zeer juist door de opmerking, „zij rekenén vooruit" (uit mijne praktijk in mij meermalen gebleken dat, inzonderheid de kleine middenstand, de toestand kort en kernachtig kan weergeven) Verder op deze materie ingaan is thans niet doenlijk. Er doen zich in de praktijk ver schillende gevallen voor, welke ieder eene afzonderlijke bespreking zouden vereischen. Tenslotte is het niet ondienstig nog een paar wettelijke bepalingen naar voren te brengen, betreffende plaat selijke belastingen (geen inkomsten belasting) welke m.i. vooral voor deze gemeente, van belang zijn. Toepassing daarvan zou ten gevolge hebben, dat het percentage van de gemeentelijke inkomstenbelasting kan worden ver laagd. Nu, naar ik verneem, hier een gemeentelijk grondbedrijf zal worden ingevoerd, de waarde van den grond aanmerkelijk in waarde is gestegen en in de toekomst nog meer naar boven zal gaan, zou daarmede ge paard kunnen gaan de navolgende belastingheffingen, n.1. die genoemd onder art. 242b der gemeentewet „van bouwterreinen, gelegen aan be staande straten en pleinen, of van gronden, welke ingevolge een krach tens, art. 28 der Woningwet goed gekeurd plan, in de naaste toekomst zijn bestemd voor bouwterrein en zijn gelegen binnen een door Gedeputeerde staten getrokken kring, kan tot een voor alle perceelen gelijke heffingsper centage eene bijzondere belasting wor den geheven van ten hoogste een 'o°/0 per jaar van de verkoop waarde, vastgesteld op de wijze bij Verorde ning te bepalen. Aanhoorigheden van woonhuizen Z'jn in geen geval als bouwterrein te beschouwen, en onder art. 24'2d: „wegens gebouwde of on bebouwde eigendommen en hunne aanhoorigheden, die gelegen zijn in bepaalde gedeelten der gemeente kan, gedurende eenperiode van ten hoogste 30 jaren, een jaarlijksche belasting geheven worden naar grondslagen, volgens welke, eene billijke bijdrage gevorderd weidt in de kosten van door of met .medewerking van het gemeentebestuur tot stand gebrachte werken, waardoor deze eigendommen zijn gebaat." Het is onn-iiodig op de billijkheid van deze trefijrgen te wijzen. Waar de perceelen Jn waarde stijgen, zon eenig toedoer' van de zijde der eige naren, alleen oor het feit, dat ze zijn gelegen in etne vooruitgaande ge meente als Sriest, of wel door aan leg van weg;n enz. daar is eene spoedige invoering van dergelijke be lastingen allesjins gerechtvaardigd. In Duitschland b estaat reeds 30 jaar eene belasting, welke rekening houdt met stijging in waarde van gronden, be stemd voor bouwterrein, terwijl in Engeland, onder den naam van „bet- tlement tax" reeds vele jaren door de gemeentebesturen van hen, die krach tens recht van bezit, op eenig ander zakeiijk recht het genst hebben van de eigendommen, eene billijke ver goeding wordt gevorderd van de kosten der door of van wege die publieke lichamen tot stand ge brachte werk:n, waardoor die eigen dommen zijn gebaat. Soest 23 Juii 1923 *G. J. LANDWEER Oud-Inspect. der Gem. -Belast, van Amsterdam Café „I U PASSAGE" Birktstra;17 - Telefoon 176 Hfiinsfces .Uü'sisfr -es- Wijaar* Likeuren, Oude Snik enz. A. v. d. LINDEN VAN OVER DE ENG. Het Fransche en Belgische antwoord. De bezetting van het Roergebied. De spoorwegramp in Duitsch land. In Fransche officieuse kringen te Londen gaat het gerucht, dat de Fran sche en Belgische nota's op de Brit sche regeering een zeer slechten in druk gemaakt hebben. Ook het antwoord van Italië op het Britsche ontwerp voor een ge meenschappelijke beantwoording van Duitschland, is Zondag verzonden. Naar men in Rome meent te weten gaan het voorstel van Baldwin en Mussolini's antwoord grootendeels denzelfden weg. De Italiaansche gezant zou hebben voorgesteld, dat Duitschland zal wor den uitgenoodigd tot den volkenbond toe te treden en het staat buiten twijfel, dat Engeland dit plan zal steunen, terwijl men gelooft, dat Duitschland op de uitnooding zal ingaan. Het Belgische antwoord zou in houden, dat de Roerbezetting slechts zal worden opgeheven, wanneer de Duitsche regeering een einde zal heb ben gemaakt aan het lijdelijk verzet en naarmate zij aan haar verplich tingen zal hebben voldaan. Wat betreft het schadeloostellings- probleem wotdt gewezen naar de technische plannen, welke de Belgi sche regeering twee maanden geleden aan de kabinetten te Londen, Parijs en Rome heefj doen toekomen, zoo dat het Belgische antwoord op de Engelsche nota, een constructief ka rakter draagt. Naar verluidt, is het Belgische ant woord gunstig £en opzichte van het voorstel om e^n commissie van des kundigen te benoemen, teneinde de herstel-commisjie van advies te die nen bij de bepaling der van Duitsch land te eischeri betalingen. Het Belgisch^ antwoord stelt tevens de ontruiming van het Roergebied voor, naarmate Duitschland betaalt. De „Daily Tel.i' kenschetst Poncaire's antwoord als d^ meest hoffelijke, maar ook meest abSolute verwerping van bijna elk voorstel, door Engeland ge daan. Ofschoon officieele kringen het grootste stilzwijgen blijven bewaren, verluidt dat het kabinet, hetwelk weer bijeenkomt, eiken kant van het scha- devergoedingsVraagstuk grondig zal behandelen en zal uitmaken, of het TE KOOP GEBODENEen halve Villa, met keurig onderhouden tuin aan de Beetslaan. Spoedig te aanvaarden. Koopsom zeer billijk. TE HUUR GEBODEN Vrij huis, bevattende 2 kamers en suite, keuken, zolder waarop 2 slaapkamers en flinke tuin met vruchtboomen a f45.— per maand gelegen aan de Burgem. Grothestraat. Aanvrage en aaubiedingen JULI AN ASTRAAT 57 SOESTDIJK Kerkstraat 330 - Tel. N 3167 AMSTERDAM BIJKANTOOR SOEST VAN WEEDESTRAAT 5 - TELEFOONNUMMERS 54 BRAND-ENINBRAAKVRIJE KLUIS In deze Kluisinrichting Loketten te huur in prijzen van f 6.f8.—, f 10en f20.per jaar eenig nut kan hebben de onderhan delingen met Frankrijk onbepaalden tijd voort te zetten, terwijl de toe stand in Duitschland eiken dag erger wordt. Het kabinet zal moeten be slissen, of het, in geval een overeen stemming met Frankrijk onwaarschijn- schijnlijk lijkt, een afzonderlijk ant woord op het Duitsche memorandum van 7 Juni zou moeten geven. Wan neer dit gebeurde, is het mogelijk dat Italië zich zou aansluiten bij het zen den van een gemeenschappelijke nota. Volgens in Downing Street afge legde verklaringen is door de Fransche nota, welke het antwoord op de jongste Britsche nota bevat, een ongunstige indruk teweeg gebracht. Men gelooft, dat Frankrijk zijn standpunt in de meeste opzichten handhaaft en dat het niet veel ge neigdheid aan den dag legt aan te duiden,., in y/elken zin de bezetting, van het Roergebied zal worden ge wijzigd, indien de passieve tegenstand ophoudt. Duitschland moet afzien van het lijdelijk verzet, alvorens Frankrijk eenige discussie met Duitschland zal overwegen. Het schijnt dus zoo goed als uitgesloten, dat een gemeenschap pelijk antwoord thans aan Duitschland kan worden verzonden. Men acht het daarentegen waar schijnlijk, dat Frankrijk poogt de be sprekingen te rekken in de hoop, dat de gemeenschappelijke politiek der geallieerden tegen Duitschland tot stand zal komen. Dit alles berust evenwel op gevolgtrekkingen, welke de avondbladen maken. Een Italiaansch voorstel, gesteund door Engeland, is ingediend, om Duitschland onmiddellijk tot den vol kenbond toe te laten. Van Fransche zijde verzet men zich hiertegen. Het Britsche kabinet heeft geen beslissing genomen inzake het Fran sche en het Belgische antwoord. Even tueel zal een afzonderlijk Britsch- Italiaansch antwoord aan Duitschland worden gegeven. Te Rauxel, ten Noorden van Kas- tropp, werd een Fransch spoorweg beambte in een café door een revol verschot in het gelaat gewond. De verwonding is ernstig, hoewel niet doodelijk. Er hadden 4 arrestaties plaats. De Postdirecteur te Recklinghausen is in hechtenis genomen, omdat hij weigerde de bezettingsautoriteiten te gehoorzamen. Fransche militairen hebben gisteren de Hohenzollernstrasse te Essen af gesloten. Verschillende woningen van directeuren van Krupp werden ver volgens leeggehaald bij wijze van invordering van opgelegde boeten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de door den krijgsraad te Mainz ter dood veroordeelde 7 arbeiders zijn bege nadigd. Hun straf is in levenslange dwangarbeid in een Fransche straf kolonie veranderd. De militairen hebben de Deutsche Maschinenfabrik te Duisburg bezet, (Jmdat in beslag genomen inrichtingen, volgens de militaire overheid wegge voerd zijn. In het district is een nieuwe sta kingsbeweging gaande wegens loon- eischen van de mijnwerkers en andere arbeiders van de Gutehoffnungshütte. Men verwacht, dat de beweging mor gen zal overslaan naar de mijn Al- staden. De communisten maken pro paganda voor een gemeenschappelijke actie der mijnwerkers. De Ruhrecho vindt den eisch van de mijnwerkers te Oberhausen, die een toeslag van 5 millioen Mk. in eens veel te be scheiden. De eerste-burgemeester, Dr. Muel- heims te Essen, voorzitter van het Siedlungsverband in het Roerkolen- district, en baurat Lamertz van de rijksbank te Essen zijn om onbekende redenen door de militaire overheid in hechtenis genomen. Ook zijn een paar hooge ambtenaren van het tele graafkantoor te Essen in hechtenis gezet. De Franschen hebben tot dus ver vergeefs gezocht naar een draad- looze installatie. Zulke installaties zijn in het geheele bezette gebied verbo den. Ook in de groote fabrieken zoekt men zonder succes naar zulke instal laties. Dinsdagmorgen reed op 't station bij Göttingen een D-trein op een stilstaande voortrein. De machinist heeft denkelijk ook door een afwijking van de dienstre geling en doordat een vreemd voor werp in zijn oog geraakte, het onveilige signaal niet gezien en is met volle vaart op den stilstaanden trein gereden. De gevolgen wareri ontzettend. De laatste drie wagens van den stilstaande trein werden volkomen vernield. De slachtoffers waren bijna alle passagiers van den voorsten trein, terwijl van den D-trein alleen voor een deel licht en voor een deel zwaar gewond werd. De machinist en den stoker van den D-trein kwamen er wonder boven wonder met den schrik af. Toen de machinist, die, omdat de voortrein nooit te Kreiensen stil houdt de lijn vrij dacht, het ongeluk zag aankomen, zette hij onmiddelijk de noodrem in beweging, doch hij kon de botsing niet meer verhinderen. Deze had met zooveel kracht plaats, dat de laatste wagens van den voor trein als een lampion in elkaar ge schoven werden. Dindagmiddag werden 44 dooden en 55 gewonden geborgen, waarvan er vele zwaar gewond zijn en op sterven liggen. Hiervan zijn reeds 6 gestorven, zoodat het aantal dooden 50 bedraagt, meest bewoners van Zuid-Duitschland en Denenmarken, leden van een reisgezelschap. Vier passagiers waren tusschen de assen van den trein vermorzeld en velen zijn in den slaap gedood. Een kind bleef in leven, terwijl de ouders verpletterd werden. Op het perron waren vele men- schen getuige van het ontzettende drama. Het aantal lichtgewonden is legio. Uit Göttingen en Hamburg zijn onmiddellijk treinen met artsen en reddingsmanschappen naar de plaats des onheils gezonden. De rijksweer van Göttingen is bezig met den op ruimingsarbeid. V erplegingpersoneel uit de omgeving heeft het transport der dooden en gewonden naar Göt tingen op zich genomen. De beide hoofdsporen zijn versperd. Drogist - Opticien Maakt Foto's voor alle doeleinden. Rijks-depot voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk TUINBOUW. Zaken, deze rubriek betreffende, te richten tot j. Kraaijcnbrink Julianastxaat. Zomersnoei der vruchtboomen. Deze snoeiwijze is alleen noodig voor leiboomen en regelmatig gevorm de vrijstaande boomen, dus ook voor pyramiden, snoeren enz. Bij onregel matig gevormde boomen is een zo- merbehandeling overbodig. Daarvoor is een waterbehandeling alleen voldoende, en scheuten ia.-

Soester Courant | 1923 | | pagina 1