Bouw- cn Woningbureau Mulder Van Lunteren D. F. VOIGT G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING s VERKOOPHUIS Pénsionhouders(sters) Autoverhuur-inrichting SOESTERBERG - TELEFOON 15 2* Mwftanfl Na 12. Gewntroleerdt oplage 2300 exemplaren. Verzending per poet. zaterdag 18 Augustus 1823 S0!m niBMMD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk Advertentiën van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Baarn - Filiaal Soest Doet uwe inkoopen in bovenstaand magazijn. Glazen vanaf 10 cent. Melkkannetjes vanaf 10 cent. Thee potten vanaf 55 cent. Koffiepotten vanaf f 1.00 Groote keuze aardewerk. Verder alle seizoen-artikelen, o.a. Hangmatten, rieten Stoelen enz. Aanbevelend, A. BENNING. Off. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat het aantal ingekomen verzoeken bm drinkwater te gering is om het water aan de woningen te doen ver strekken. Soest, 14 Aug. 1923. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, DE BEAULORT. De Secretaris. J. BATENBURG. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van H. van Rouwendaal om in het perceel, kadastraal bekend in sectie H. No. 3315 aan de Beetzlaan een bak kerij te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Soest, 16 Aug. 1923. Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. H, BENSCHOP l.s. UIT DE RAADSZAAL. De jubileumfeesten in onze Ge meente hebben een officieel cachet gekregen door de buitengewone open bare vergadering van den Gemeente raad. Te twee uur in den middag van zeven Augustus 1923 opende de Burgemeester Mr. Dr. A. A. H. de Beaufort deze gedenkwaardige vergadering. Behalve de heer Besselsen en van Eek waren alle raadsleden tegen woordig, de meesten met hunne da mes. Voorts de nieuw gekozen raads leden autoriteiten in deze Gemeente, dames en heeren. Na voorlezing van het gebed, door den Secretaris, de heer J. G. A. Batenburg, hield de Burgemeester een gedachtenisrede in verband met het zilveren Regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin. De voornaamste feiten der historie onzer lage landen uit de eerste tijden der Oranjes tot den huidigen dag, werden in breed perspectief geschetst èn de beteekenis der Oranje-vorsten en niet het minst onzer geëerbiedigde Koningin en der Koningin-Weduwe, voor land en volk geteekend. Vooral de gehechtheid van het Nederlandsche Volk kwam steeds spontaan onweerstaanbaar aan den dag in gevaarlijke en angstige tijden. Ook de ontwikkeling onzer Ge meente, waarover H. M. de Koningin Ambachtsvrouwe is, werd niet ver geten. Vroegere en huidige toestanden tegenover elkander plaatsende, bleef de vraag onbeslist, wat te verkiezen was? Het vroegere landelijke Soest of het zich steeds meer tot een tuin dorp ontwikkelende dorp van heden Met hëilwenschen voor deze'schoone Gemeente sloot Z. E. Achtbare zijne met aandacht gevolgde rede. Het tweede punt der agenda had niet minder de belangstelling der vergadering en de genoodigden. „Het geschenk der Soester vrouwen aan het Gemeentebestuur ter gele genheid van het Regeerings-jubileum van H. M. de Koningin". Het initiatief tot dit geschenk is uitgegaan van de Echtgenoote van onzen Burgemeester, Mevrouw de Beaufort. Het bestaat uit een vijftiental ge borduurde wapens onzer Gemeente, welke zullen worden aangebracht op de zetels der raadsleden. Bij monde van Mevrouw Comme rel, werd namens het damescomité de aanbieding aan het Gemeentebe stuur gedaan, in een geestige speech, waarin den Raadsleden fijntjes de waarheid werd gezegd. De spreekster noodigde een raadslid uit op den reeds gereed gemaakten zetel plaats te nemen, die zonder gebreken was. De stoel bleef ledig en er werd har telijk om gelachen. Het is voor de heeren te hopen, dat straks deze voorwaarden niet zal gelden. De Burgemeester dankte Mevrouw Commerel en in haar het geheele Comité en alle Soester vrouwen die aan de verwezelijking van dit plan hebben bijgedragen. Het ge schenk werd door Z.E.Achtb. namens den Raad gaarne aanvaard. De heer Dammers sprak hierna namens alle raadsleden de slotrede. Z.E.Achtb. zal in den nieuwen Raad niet terugkeeren, waarom met gemeen goedvinden én allen sympathie deze taak hem werd toevertrouwd. Z.E.Achtb. beantwoordde de redé van den Burgemeester en sloot zich aan bij de uitgesproken wenschen, waarna Spr. zich richtte tot Mevr. Commerel en haar namens den Raad verzekerde van de waardeering voor dit geschenk. In het bijzonder bracht de heer Dammers hulde aan Mevrouw de Beaufort voor het in deze genomen initiatief, waaruit zoo duidelijk spreekt haar genegenheid voor de Gemeente Soest. Het geschenk is vergezeld van een oorkonde, vervaardigd door den Heer l H- hingsi alhier. die van alle kan ten betuigingen van bewondering had in ontvangst te nemen. Wij behoeven dit meesterwerk niet te beschrijven, tentoongesteld voor de ramen van het Raadhuis is een ieder in de gelegenheid geweest het te bezichtigen. Ten slotte vermelden wij nog, dat het Raadshuis niet alleen van buiten maar ook van binnen keurig en ar tistiek was versierd naar aanwijzing van den Gemeente-architect. De raadszaal zelf was voorzien van nieuwe gordijnen, die brood- noodig waren en yan nieuwe lampen, vervaardigd doorden timmerman der gemeente, naar oiltwerp van den heer van Vliet. Als straks alle wapens op de stoe len zijn aangebjacht, zal de zaal zeker een waardig voorkomen heb ben gekregen. Nadat de Vocrzitter de vergade ring heeft geslobn, werd thee ge serveerd en genoen van het Concert van het Soester anfare-corps. Drogist Opticien Maakt Foto's vior alle doeleinden. Rijks-depot voorpost- en rentezegels Burg. Grothesr. 28 - Soestdijk NABETtACHTING De open brie van het Feestcomité van dé Vereenijng „Soest Vooruit" noopt ons nog enmaal op de split sing terug te koien. Liever zoude; wij dit niet hebben Evenwel, ter'wille van de waar heid, kunnen niet- alles onweer sproken laten. Wij stellen oorop, dat verschil van meening ovr wat oirbaar is, door ons niet wordt eestreden. Principieele igenstanders van de kermis als wij ijn, meenen wij dat de feiten ons ehteraf, volkomen in het gelijk hebbi gesteld en niemand ons euvel kan diden, de verantwoor delijkheid voorde gehouden kermis te hebben vermden. Liever geschden, dan daarvoor mede verantwotdelijk te zijn. Volkomen juii is het, dat van den beginne af aan ver een attractie-ter- rein is gesprokeronder dien verstande dat ordinair-kenisgedoe zou worden vermeden. Nu te zeggen, at over kermisgedoe is gesproken, is^n handigheid, die er wel wat dik pligt. Er over gespr<en is er zeker, maar dan in dien zin ft het vermeden zou worden. Geheel ter gofer trouw, nadat en kele onschuldig vermakelijkheden werden genoemi waartegen ook wij geen bezwaar *dden, is de zaak blijven rusten. Te meer nog waar be sloten werd, dat geen enkel plan zou worden vastgesteld, zonder goedkeu ring van de financieele commissie, waarin schrijver dezes zitting kreeg. Dat de Commissie eerst bijeenge roepen werd, nadat alles reeds door het bestuur van „Soest Vooruit" was vastgesteld en niet meer te veranderen, is een verwijt dat ons niet treft. Uit de besprekingen is wel duidelijk gebleken, dat het bestuur niet zoo naief was, te veronderstellen, dat wij zonder meer neutraal zouden blijven tegenover de ons bij de scheiding nog geheel onbekende plannen. Wel spijt ons, dat een persoonlijk gesprek in het stemlokaal van de En- gendaalschool dienst moet doen om de tegenstanders van de kermis tegen elkaar uit te spelen. Als schrijver dezes bedoeld is, ont kennen wij ten stelligste dat een Ca- roussel voor ons voor mogelijk werd gehouden. Geen woord daarvan is door ons gezegd. Het eenige wat wij ter inzage ontvingen was de resencie van een bioscoop-film, waarover wij ons, wetende dat ook particuliere ge sprekken in de krant kunnen komen, zeer gereserveerd hebben uitgelaten. De vergelijking van het feest in 1913 en van heden moet eveneens dienst doen, om onze onverdraag zaamheid te teekenen. Wij durven die vergelijking wel aan, in tijdsomstandigheden en opzet van het feest. Wij hadden het genoegen den vo- rigen predikant der Gereformeerde kerk in de feestweek te ontmoeten enZEw. was slecht te spreken, dat zelfs de mogelijkheid werd geopperd, dat hij aan de inrichting van zulk een kermisgedoe zou hebben mede gewerkt. In den gulden tijd van 1913 werd een eenvoudig feest gevierd en in dezen benarden tijd een kermis inge richt, waarvan wij overtuigd zijn, dat ook onder de bestuursleden van „Soest Voouit" mannen zijn, die daarover ia hun hart niet geheel tevreden zijn. Dat onze houding door velen wordt gewaardeerd, blijkt wel uit de groote belangstelling bij de oprichting der ChrOranjevereenigtng Ons te verwijten op het laatste oogenblik spelbrekers te zijn ge weest. wijzen we beslist af. Goede trouw had met tijdige openbaarheid moeten beantwoord worden. Niet de persoon in kwestie onkundig laten tot het te laat was. R. Café „DU PASSAGE" Birktstraat 17 - Telefoon 176 Heinekens Bieren en Wijnen Likeuren, Oude Snik enz. A. v. d. LINDEN VAN OVER DE ENG. Het nieuwe kabinet Stre- semann in Duitschland. De algemeene staking bij onze oostelijke nabu ren voorloopig mislukt. Woensdag, 15 Aug, Stresemann heeft Dinsdag in den rijksdag een regeeringsverklaring af gelegd. De nieuwe regeering is tegen elke overweldiging van Duitschland en tegen een verzwakking van het lijdelijk verzet. Zij wil de kwestie van de rechtsgeldigheid van de bezet ting van het Roergebied aan het internationaal gerechtshof voorleggen. De. taak van handel en industrie bestaat in de eerste plaats hierin, dat zij de rijksregeering moeten bijstaan bij hun steunactie ten behoeve van de mark, voornamelijk door ter beschikkirigstelling van deviezen en ook door het overnemen van garan ties voor de groote verplichtingen van het rijk. Een motie van vertrouwen werd met 240 tegen 76 stemmen en 25 onthoudingen aangenomen. De soc.-dem. en het centrum en de Duitsche Volkspartij verklaarden zich er voor, de Duitsch-nationalen en de comunisten er tegen en de Beiersche Volkspartij onthield zich. Na de stemming over de motie van vertrouwen werd de goudlee- ning met de stemming van uiterst rechts en links aangenomen. Volgens de „Köln. Volkszeit". zijn bij de onderhandelingen over de samenstelling van het kabinet-Strese- mann ernstig tegenstellingen tusschen het centrum en de socialisten te overwinnen geweest. De oppositie der socialisten tegen de herbenoeming van Gessier als minister van rijksweerbaarheid is afgestuit op de eensgezindheid van de burgelijke partijen, die het beleid van Gessier krachtig verdedigden. De regeering dient de economi sche verstoring door een algemeene staking te voorkomen, om niet den schijn op zich te laden, de crissis opzettelijk te verergeren, in de hoop hiervan ten aanzien van de buiten- landsche politiek partij te trekken, Dat zou een spelen zijn in de kaart van Frankrijk. De poging der communisten, om een algemeene staking in 't leven te roepen, is mislukt. Te Berlijn zijn de verschillende stakii gen bij het gemeentebedrijf en in de spoorwegwerkplaatsen sterk vermiiderd. Bij de electriciteitsbedrij- ven 1;ebben zich zooveel arbeiders aangemeld, dat in elk geval een nood- bedrijn' kon worden georganiseerd, zoodyt het tramverkeer in beperkte mate kon worden hervat. Bij de gasfabrieken is de toestand nog ongewijzigd; slechts in twee bedrijven wordt gewerkt, maar ook hier r.ielden zich vele werkwilligen aan. In de metaalindustrie wordt even eens beproefd geleidelijk het werk te hervatten. In de meeste industri eele ondernemingen beschikt men al over meer arbeiders dan Maandag De communisten verdubbelen hun pogintjen om overal het hervatten van den arbeid te beletten, vooral bij den „Hochbahn". Voor enkele stations liepen stakers te hoop, om deze te bestormen; zij werden ech ter door de politie met geweld uit eengedreven. Tot opgewonden tooneelen is het ook op de Hayrischer Platz te Schö- neberg gekomen, waar een uit 4 i 5000 betoogers bestaande menigte een café binnendrong. Bereden Schupo dreef de ordeverstoorders uit elkaar, waarbij aan de zijde der betoogers ongeveer zes lieden werden gewond. Ook is het weder tot botsingen tus schen Schupo en communisten geko men. In de Frankforter allee te Berlijn had een sterke troep betoogers van straatsteenen een barricade dwars over ét straat opgeworpen. Spoedig kwa men eenige tramwagens aan. De be- tooge4 rosten het personeel af en vielen .^<Je passagiers lastig, waarbij alle tuften en het inwendige "van Jen wagen vernield werden. Toen de Politie pogingen deed, om de intus- schen tot eenige duizenden personen aangegroeide menigte terug te dringen, werden er plotseling vier schoten op de agenten gelost, die onmiddellijk het vuur beantwoordden. Voor zoo ver bekend is, werd een persoon uit de menigte zwaar gewond, maar vermoedelijk zullen er nog wel meer gekwetsten zijn, die door de commu nisten zelf zijn weggevoerd. Door het krachtig optreden der politie kon den de rust en de orde weer worden hersteld. Ook uit overige plaatsen van het Rijk zijn berichten ontvangen nopens botsingen en straatgevechten. In Saksen nemen de door de com munisten op het platteland op trouw gezette levensmidddelenrequisities bij deboeren een steeds grootere om vang aan. De boerderijen en land goederen worden door de benden geheel doorzocht en de gevonden levensmiddelen meegenomen. Hier en daar roofden de benden ook de huishoudelijke goederen der boeren, zooals linnengoed, naaimachi nes, fietsen, enz. Te Langenwolnsdorf verdedigden de boeren zich en verdreven de ben den. Communistische benden hebben getracht Zeitz te bezetten. Ze be proefden de stad binnen te dringen, waardoor op een brug een moord dadig gevecht met de politie ontstond. Tien communisten werden neerge schoten; 30 personen, meerendeels politiebeambten, werden gewond. Hier en daar werden winkels ge plunderd. Heel de stad verkeerd in onrust en steeds vuurt de politie, om de bende uit een te drijven. Te Gera is de staking algemeen, daar de werkwilligen voor den drang van de communisten moesten zwich ten. Te Halie konden de communis ten de staking in alle bedrijven door- ietten. De stedelijke arbeiders aldaar hebben zich echter niet bij de sta kingsbeweging aangesloten. Leipzig is zonder gas. KORT VERSLAG der jubileumfeesten, gevierd door de Prot. Chr. Vereenigingen te dezer plaatse Vrienden, geestverwanten, mede-Christenen Wat hebben we heerlijk feest ge vierd 1 Warm van buiten, maar ook, warm van binnen(getuige 't telegram aan hare Majesteit, waarop we Don derdag antwoord mochten ontvangen). Ernstig, den Heere dankend voor genoten weldaden, vorstenhuis en volk bewezen, biddend voor verdere lei ding op den levensweg! En toch, ook vroolijk bijeen met gullen lach, in de echte stemming. Volledige inlichtingen voor In- en Verkoop, Huur- en Verhuur van Huizen enz. verstrekt Wie van onze menschen had ge dacht, dat we zóó zouden feestvieren En zóó konden feestvierenMaar, we hebben 't gezienEendracht maakt macht! Toen de scheiding (helaas) moest komen, wat een geestdrift, wat een handen, om uit te steken en, om kort te zijn, wat liep dat alles! Voor allen werd gezorgd. Grooten, kleinen, grijsheid, jeugd, Allen gloeid' de borst van vreugd. En we riepen elkander toe: „Loopt wat ge kunt". Van Hees en Hart Van Birkt en Bunt!" 't Uiterlijk feestvertoon was wel niet zoo grootsch, maar, wat maakt dat! Daarin zit het hem toch niet? Neen, mijne vrienden, er was een een gevoel van sa£mhoorigheid, van innerlijke saamhoorigheid en daarom konden we zoo oprecht feestvieren. Men was werkelijk één van zin! Hoort ge nog in uwe ooren klinken de lofpsalmen, gezongen, om den Heere groot te maken, het „Dankt, dankt nu allen God!", het „Wilhel- mus", uitgejubeld als door duizenden kelenNogmaals, den Heere zij dank voor die genade! En dan ook onzen oprechten har- telijken dank aan allen, die ons zoo flink terzijde stonden, hartelijk dank aan allen, die belangeloos hun beste krachten gaven (gymn. zang en mu ziek) om 't feest te doen slagen. En nu zouden we kunnen eindigen Echter nog iets! Ons feest heeft ons iets blijvends gelatenZijt ge er Dinsdagavond ge weest vrienden Velen, jaMaar ve len niet! Waarom niet? Uit antipa thie? O, neen, dat weten we beter! Er zijn in onze kringen beslist men schen, die thans spijt hebben, zoo van verre gebleven te zijn. 't Was ook zoo raar, dat alleen optrekken Wat zou die er wel van zeggen, en die er van denken. Ja, beste menschen, we kunnen ons dat zoo indenken en toch ook weer niet! Denkt er om, 't standpunt van Laódicéa is geen standpunt! „Neutraal zijn" bestaat maar in verbeelding, en als 't dan toch nog kan, is 't toch maar iets uiterlijks. Hebt ge Dinsdagavond de gloed volle rede van Ds. Voorsteegh ge hoord en weet ge. wat er toen ge schied is? Luistert! Toen is er te Soest opgericht een afdeeling van den ChrOranjebond (23000 leden), aan vankelijk met 70 leden, welk aantal op den gymnastiekavond klom tot 125 en thans gestegen is tot plm. 170!!! Dat spreekt voor zich zelf en, is een aanbeveveling zonder woorden! Al weer een band zou onze, geachte declamator zeggen Ja, mijne vrienden, dat is de aloude bandGod, Oranje, Nederland. En ten slotte broeders en zusters (zoo noemde onze geachte eere-voor- zitter ons in zijn slotwoord, na 't Con cert in de Geref. kerk). God, de Heere is 't, Die achter al deze dingen staat. Ware de scheiding niet gekomen, wij Christenen hadden niet zóó feest gevierd. Ons Christelijk karakter had er wellicht eenigszins bij ingeboet en er was (naar den mensch gesproken) in Soest geen Juliana van Stolberg (naam onzer afdeeling) geboren. Soest Aug. "23. Het comité TUINBOUW. Zaken, deze rubriek betreffende, te richten tot J. Kraaijenbrink Julianastraat. Zomersnoei der Vruchtboomen (Vervolg). Met het snoeien wordt nu als doel beoogd, aan de voet van een hout- scheut, welke direct op een tak staat, een bloemknop te krijgen en waar scheuten van verschillende ontwik keling afwezig zijn, zoo te werken, dat een of meer van die zwake orga nen een knop vormen. Ten einde den lezer een goed begrip te geven van de behandeling beginnen we bij een jonge tak, een verlengenis van het vorig jaar. Beïn vloed door de stand, en groeikracht en ook naar gelang de tak lang of kort gelaten is, treffen we er lange en korte loten op aan, welke korter worden naarmate men dichter aan de voet komt. Aan het korte hout is niets te doen. Vaak wordt de reeds gevormde eindknop een bloem knop. De langere houtscheutcn kan men innijpen, wat de onderoogen sterker maakt. Op hoeveel bladeren men moet innijpen hangt grootendeels van de groeikracht af. Nijpen we bij jonge krachtige boomen op 3 of 4 bladeren, dan is er alle kans, dat de oogen in de bladoksels alle door schieten, aanbeveling verdient daar om sterk schot 6 a 7 bladeren te laten bihouden. Schieten er dan een paar oogen door. is er nog niets verloren. Aan tweejarig hout is al meer te doen, en is het soms noodig scheu ten te dunnen, 't Komt soms voor. dat een schot zoo sterk is, dat het beter geheel weggenomen kan wor den, voornamelijk wanneer twee loten bij elkaar staan, de sterkste neemt men dan weg en de blijvende wordt zoo noodig genepen. Wanneer naar gelang het inzicht van den snoeier een houtscheut in den winter is afgesnoeid op 2 of meer oogen. treffen we daarop aan een of twee scheuten uit de boven oogen, en kortere scheutjes uit de lagere. Kunnen deze tuiltjes of spoortjes nog worden aangesterkt, dan kunnen het nog bloemknoppen worden, en kort men tot dit doel de houtscheut er boven tot op een paar bladeren in. Zijn er twee of meer dan behoudt men alleen de laagste. Bij te kort snoeien gebeurt het niet zelden, dat al le oogen tot houtscheuten zijn uitge groeid, men behoud er dan slechts een, en men heeft verder niets be reikt. Te vroeg innijpen is niet aan te bevelen, wanneer de groei in de krachtigste groeiperiode gestuit wordt, dwingen we de zwakkere scheuten y ook tot doorgroeien. Het kan ook gebeuren, dat alle oogen uitloopen op een ingekort takje tot zwakke scheutjes, iii zulk een doen we niets, en oordeele men met de wintersnoei, wat we zullen behouden. Bij, krachtige boomen is het soms gewenscht ten tweede male nog eens in te nijpen. Te vroege scheuten kunnen wè dunnen, en ingeval een kort lot toch is doorgegroeid en een houtscheut is geworden, kunnen we die innijpen en wegsnijden wat er boven zit. Daar op het ouderen hout de com binaties van sterk en zwak hout zeer verschillend zijn, is er van een vaste regel geen sprake. Om het doorgroei en van het zwake hout te voorko men, wordt in de winter terugge snoeid op één, boven één of een paar spoortjes staande houtscheut, welke kort werdt ingenomen. Op hoeveel bladeren genepen moet worden is niet met juistheid aan te geven, maar hangt geheel aan de groeikracht der boom af. Wanneer we jonge boomen, op wild veredeld, welke doorgaans krachtig groeien, kort snoeinen, komen er wel veel scheuten, doch de bloei laat op zich wachten, wel heeft sterk innijpen een verzwakking van den boom tenge volge, doch om op deze wijze een sterk groeiende boom tot vruchtzet ting te forceeren, is niet de gewenschte manier. Ziehier in het kort eenige wenken over de zomersnoei van appelen en peer en, en hoop ik hiermede niet vaklieden een kleine leiddraad gege ven te hebben. BINNENLAND. De benoeming van den heer H. Co- lijn tot Minister van Financiën, heeft heel wat pennen in beweging gebracht. Over het algemeen wordt hij als de gewenschte man ontvangen, vooral de rechtsche bladen spreken er hun voldoening over uit, dat deze krach tige figuur zich liet vinden de open gevallen plaats te vervullen. Het spreekt vanzelf dat de instem ming van den anderen kant niet on verdeeld is en vooral „Het Volk" gaat vreeselijk te keer. Wij voor ons vertrouwen, dat de heer Colijn al zijn krachten en gaven zal inspannen om onze staatsbegroo- ting binnen behoorlijke perken te brengen. Geen gemakkelijke taak. Een tekort van 140 millioen gul den te verwerken schijnt ons een onmogelijke taak. De maatregelen zullen dan ook wel van ingrijpenden aard zijn. waarbij wel weinig waardeering van verschillende zijden zal worden on dervonden. ,De Standaard" zelf, waarvan de heer Colijn hoofdredacteur is, zegt er van: Wijl deze regeering mede steur.t op de R. K. partij, mocht in cl moment niet geaarzeld WQrden, tr-

Soester Courant | 1923 | | pagina 1