lllfi. D. F. VOIGT ft O ft i G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNINGs VERKOOPHUIS -fi lil S-S o. a - s I Woningbureau Annie Craamer Concertzangeres 2e Jaargang No. 36. Gecontroleerde oplage 2900 exemplaren. Verzending per poxt. /uier dag 15 September 1B23 SOEm T1IHMBL® Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talraalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk Advertentiën van 1-5 regels £0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Baarn - Filiaal Soest OP ALLE ARTIKELEN wordt gedurende dien tijd EXTRA KORTING toegestaan. Zie de etalages. Profiteert van deze gelegenheid. Aanbevelend, A. BENNING. Off. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat blijkens aanschrijving van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht de in het najaar van 1923 te houden gewone rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel de provincie Utrecht betreft, is vastgesteld op 17 October a.s. te Utrecht, alleen voor type tuigpaard. De regelingscommissie zal tot het aannemen van inschrijvingen voor bedoelde keuring zitting houden op Zaterdag 22 September a.s. van des voormiddags 11 12 uur in de Land- bouwbeurs te Utrecht. De aanvragen voor inschrijvings biljetten moeten worden gericht aan den Secretaris der Commissie, den heer J. C. Eland (adres. Maatschappij „Veestallen" te Utrecht), waarbij moet worden opgegevena. naam en woon plaats van den eigenaar of houder. b. Naam, ouderdom hoogte, type tuigpaard, kleur en afteekeningen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, diens stamboek en stamboeknummer. c. Zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moederszijde, en naam en woon plaats van den fokker. De hengsten moeten 17 October a.s. voormiddags ten 9ll% ure aanwe zig zijn op een terrein der Veld-Ar tilleriekazerne „Damlust" te Utrecht. Soest, 10 September 1923. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. HINDERWET. Burgemeester en [Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met balage van J. B. Blokker (bedrijfsleider T. Renes) om vergunning tot oprichting van een slachtplaats, en winkel, waarin gehaktmachine gedreven door een electromotor van 2 P.K. in het per ceel aan de Veenhuizerstraat 36, kad. sectie H no 3544. Op Maandag 24 September 1923, v.m. 10 uur zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te bréngen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Soest, 10 September 1923. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Aanwijzing plaatsvervangend Burgemeester. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat zij inge volge artikel 77 der Gemeentewet het volgende hebben bepaald. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den Burgemeester wordt hij vervangen door den wet houder Josephus Johannes Adolph de Koning. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis ook van den wethouder Josephus Johannes Adolph de Koning wordt de Burgemeester vervangen door den wethouder Roelof Louis van den Berg. Soest, 3 September 1923 Burgem. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Functie verdeeling College v. Burge meester en Wethouders. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de functieverdeeling van hun Col lege onderling is als volgt: Wethouder J. J. A. de Koning zal behandelen: publieke werken, volks huisvesting, armenzorg, openbare ge zondheid, arbeiders- en ambtenaren zaken Wethouder R. L. v. d. Berg zal be handelen Financiën, bedrijven en on derwijs. De Burgemeester heeft zich met de overige, niet hiervorengenoemde onderdeelen belast. Voorts brengen zij ter openbare kennis, dat voor de hiervorenge noemde zaken wethouder R. L. v. d. Berg ten gemeentehuize te spreken is. des Vrijdags tusschen 11 en 12 uur en wethouder J. J. A. de Koning, des Woensdags tusschen 11 en 12 uur. Soest, 13 September 1923. Bergem. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Drogist - Opticien Maakt Foto's voor alle doeleinden. Rijks-depöt voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk Te Amsterdam op 6 September. D® triomftocht-ri»nnen_AmstëraSm op 5 September van H.M. de Ko ningin is zeker wel het volstrekte be wijs, dat wat ook mag zijn gevallen, de Troon der Oranjes in ons Vader land nog vast staat en onder den zegen des Heeren ook in de toekomst hecht en sterk zal blijken. Amsterdam heeft onze Vorstin ont vangen, zooals bijna nergens ter we reld een Staatshoofd zijn intocht hou den kan. Dringen de tijdsomstandigheden tot •ernstige bezinning, geen zweem van zwaarmoedigheid viel bij de feestvie ring en begroeting te ontdekken. Zeker over alles lag een stempel van ernst, maar niet minder van op rechte vreugde, spontaan en diep ge worteld, zoo treffend dat vooral bui tenlanders hun groote bewondering niet verborgen hebben gehouden. Wij kunnen niet nalaten een en ander nogmaals in herinnering te brengen. Velen onzer hadden het voorrecht de huldiging op 6 September bij te wonen. De Chr. Oranje-Vereeniging was met een dertigtal leden in dien geweldigen stoet achter haar vaandel verzameld en „Soest Vooruit', had gezorgd dat de echte Soester klee derdracht in flink getal de band van oud en nieuw Soest bewaarde. Achter het vaandel van de C.O.V. gelukte het den Voorzitter onzer af- deeling, dank zij de welwillende hou ding van de Amsterdamsche politie, voor ons een goede plaats te ver werven op het afgezette gedeelte van den Dam, juist tegenover het Kon. Paleis en bij den ingang van de Nieuwe Kerk. Wij hebben later gelezen van de plechtige dienst in de Nieuwe Kerk, de schoone rede van Z.Ec. Dr. de Visser, maar gezien hebben wij onze Vorstin, met de Haren, blijkbaar on der den indruk van de bijgewoonde Godsdienstoefening, te voet naar het paleis terugkeeren. Wat een gejuich, wat een men- schen. Tot boven op de daken. Klokke twaalf ving de aubade aan op den Dam. Genoten hebben wij van deze heer lijke Cantate, gezongen door duizen den zangers en zangeressen, jongen en ouden. De ontroering te beschrijven onder die massa is ondoenlijk, dat moet worden beleefd en wij erkennen het, dien dag zouden wij niet gaarne heb ben gemist. Na afloop der aubade kwamen wij nog juist op tijd om onze plaatsen in te nemen in den stoet voor de huldiging die te half drie zou plaats hebben, Provincies-gewijze opgesteld, werd Utrecht voorafgegaan door het kra nige muziekkorps van de Utrechtsche politie. Vlak daarbij Noordbrabant, waar het in ons land zoo bekende muziekkorps van Goulmy en Baar uit den Bosch er de prettige stem ming wist in te houden. Dank zij de tactvolle leiding van de Amsterdamsche politie liep alles goed van stapel. Even twee uur marcheerden wij den Dam op. Wat een gezicht. Een bosch van Banieren en Vlag gen. Duizenden en nogmaals duizenden menschen. Te half drie verscheen H. M. de Koningin op het balcon met Haar geheele buis en het huldigings-comité. De herauten openden den ban e£ daar klonk het huldigingslied uit duizenden monden. Dan een oogenblik stilte. Wederom openden de herauten den ban en toen steeg den eed van trouw uit den mond van al die dui zenden omhoog. God van den hemel bevestige deze band. Buigend en wuivend groeten de Koningin en de Prinses iedere groep, j ja ieder vaandel dat gestreken werd. Anderhalf uur lang stonden zij daar om de hulde van geheel Nederland in ontvangst te nemen. Uit alle oorden van ons land, mannen en vrouwen. Daar was geen verschil, in welk opzicht ook. Daar waren alleen Ne derlanders, één van zin, in trouw aan Vorstenhuis en Vaderland. Om nooit te vergeten. En dan 's avonds/ dat sprookje van de gouden koets. Alle vertoon ontbrak. Geen mili tairen te zien. Zij, onze Koninginne, reed daar tusschen een haag van tienduizenden bij tienduizenden, een zegetocht. Spontaan en toch ernstig. En op straat. Feest was het, echt hartelijk feest. Vooral de schitterende verlichting hield de duizenden tot laat op de been. Gedeeltelijk woonden wij 's avonds nog de samenkomst bij in de Nieuwe Kerk, belegd vanwege den bond van Chr. Oranje Vereenigingen in Neder land. Als feestredenaars traden op Prof. Dr. V. Hepp _en -Dr J ^van Bueren, terwijl de Jubileums- Cantate gedicht en gecomponeerd door den heer A. W. Rijp, organist van de Nieuwe Kerk door Mej, Jo Vincent, sopraan te Amsterdam, ten gehoore werd gebracht. Zoo vormde deze avond een waar dig slot aan een der schoonste dagen in Nêerlandsch geschiedenis. HULDIGINGSLIED. A. E. Dudok van Heel. Kor Kuiler. Heil Koningin der Nederlanden? Van Zeeuwschen stroom tot Friesche gouw, Van Limburg's veld tot Holland's stranden Betuigen wij U hulde en trouw. Waar ook zich Uwe onderdanen Bevinden mogen wijd en zijd, In Oost en West, op de Oceanen; Aan U wordt deze dag gewijd. Wij bieden U geen tastb're waarden, Maar wat der tijd stormen tart: Wil Koningen als hulde aanvaarden 't Eenvoudig offer van ons hart! God zij Uw schild en Uw betrou wen. Op Hem, de bron der Koningsmacht, Wil t'allen tijd Uw hope bouwen Gelijk Uw roemrijk voorgeslacht. Wat in deez' kwart eeuw ook mocht tanen, Niet onze trouw, die rotsvast stond Bij 't wapp'ren der Oranje-vanen Hernieuwen wij 't aloud verbond Geen aardsche macht zal ooit ont binden. Dien band, geërfd als heilig goed: Rondom Uw troon zult Gij ons vinden Wanneer Uw stem zich hooren doet! Herauten voor! Gij zult verkonden Met jubel van klaroengeschal, Wat Neerlands Volk uit duizend monden, Maar één van zin bezweren zall Opening van den ban door de herauten, daarna zingen alle deel nemers. Wilhelma van Nassouwe, Vorstin van Nederland, U zweer ik eeuw'ge trouwe U en het Vaderland! In goede en kwade stonden Geleid door 's Heeren Hand, Blijv' vast en trouw verbonden, Oranje en Nederland. 3 .SjU flfl 'n 8 u* a T3 1/3 2 d 8 F. to w O .2 o 0 U (j -s 8 <y co v w - 'S 2 X> 6 V cn "O M ri .li X -S -d S- 8 t 3 jj O .tJ O 3 a w 8 a, <w e M ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Assurantiekantoor JAPAN Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik in het Soester Nieuws blad" een plaatsje ingeruimd voor het volgende. Alle lezers van dit blad we ten ongetwijfeld van de ontzettende ramp, die het in vele opzichten zoo schoone Japan heeft getroffen. En hoewel misschien velen, en ik kan mij dat begrijpen, een onwille keurige beweging zullen maken naar hnn portemonnaie als ze voelen „dat het alweer om geld gaat", zou ik toch willen vragen, of er onder de lezers van het „Soester Nieuwsblad" piet zijn, die iets zouden willen bij- wvigen tot leniging van den ontzag- {jjolven en branden in het met ons bevriende Japan hebben teweegge bracht. Niet ieder zal in staat zijn als de heer Rockefeller honderdduizend dol lar of als het uitvoerend comité der Russische Sowjetrepubliek eenige dui zenden gouden roebels te geven, maar gedachtig aan het „vele kleintjes ma ken een groote" waag ik het een be roep te doen op de mildheid van mijn mede Soestenaars. Nog niet zoo lang geleden bracht ik zelf eenigen tijd in Japan door en speciaal in het thans verwoeste en voor een deel zelfs van den aard bodem weggevaagde gedeelte ver toefde ik. Ik zeg dus niet te veel als ik beweer, dat ik eenigszins kan nagaan hoe groot de ellende en hoe vreeselijk de toestanden thans zijn in dit dichtst bevolkte gedeelte van het land van de Rijzende Zon. Geloof mij, ontzettend! Hen, die eventueel mij een gift zouden willen doen toekomen, zeg ik bij voorbaat daarvoor hartelijk dank. De giften worden door mij ge stuurd aan den Secretaris van het Nederlandsche Roode Kruis, die ze vermoedelijk zal aanwenden voor de uitrusting van een schip met levens middelen en wat dies meer zij, van Java naar Japan. Misschien wilt u, mijnheer de re dacteur, mij dan in de gelegenheid stellen eventueele giften in uw blad te verantwoorden? Met vriendelijke dank voor de mij verleende plaatsruimte. Hoogachtend Uw d.w. A.W. BRINK Jr. Julianastraat 6a Soest September '23. Gaarne plaatsen wij bovenstaand schrijven en stellen ons blad ook verder disponibel voor dit doel. Red. Dieren bescherming. Op de laatst gehouden bestuurs vergadering der Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren, afd. Baarn en Omstreken, werd onder meer behandeld alle pogingen aan te wenden de hondenkarren te doen ver dwijnen en de honden te vervangen door motorkracht. Hiertoe is reeds geschreven naar verschillende groote motor fabrikanten om ontwerpen met prijsopgaaf. De voorzitter, de heer Quarles van Ufford, toonde een nestblok en voe- derblok, te verkrijgen bij de firma van Tengeren te Zeist. Tevens deelde de voorzitter een brochure uit met interessante mededeelingen over het voederen der vogels in den winter. Besloten werd weer een honderd tal kalenders te bestellen om deze evenals een jaar geleden over de verschillende scholen te verdeelen. Onze pas benoemde inspecteur heeft reeds goed werk gedaan o.a. te zware vrachten gedeeltelijk laten afladen, drinkbakken van honden la ten reinigen, proces-verbaal opge maakt wegens het niet voorzien zijn van steunsels aan een hondenkar, waardoor de hoornen op de honden drukten, als deze lageneen kreupel paard doen uitspannenbij eenige paarden de tuigdeelen doen omleggen wegens kleine verwondingen enz. Namens het Bestuur, W. E. Kronenberg, Secretaresse. Soestdijk. BINNENLAND. De jubileumfeesten hebben in de vorige dagen schier alle andere zaken op den achtergrond gedrongen. Met recht. Niet alleen binnen onze grenzen, maar verre daarbuiten is gedachtenis gehouden van dit nationaal feit en uit alle landen van Europa bereikten H. M. de Koningin betuigingen van hulde, eerbied en dank voor hetgeen zij, niet het minst in de veel bewo gen jaren Harer Regeering heeft mogen doen. Een hulde waarin nevens Haar ons geheele volk deelen mag. Inderdaad mogen wij het met dank aan God erkennen, dat onze Koningin het Nederlandsche volk is voorge gaan, in die dingen, waarin een klein volk groot kan zijn. De officieele plechtigheden zijn nu achter den rug en wij gaan onze aandacht weer schenken aan de ge wone gebeurtenissen. Allereerst dan de Jaarbeurs, welke van 12—25 Sept. a.s. te Utrecht zal worden gehouden. Om de feestweek moest deze data worden gekozen, hoewel het in de bedoeling ligt haar in het vervolg te doen beginnen Dinsdag in de eerste week en eindigen Donderdag in de tweede week van September.r Op, naar de Jaarbeurs! is de naam van het blad, dat als reclame voor de Negende Neder landsche Jearbeurs wordt uitgegeven en waarin onze zakenmenschen veel kunnen vinden, wat voor een nuttig jaarbeurs-bezoek dienstig kan zijn. In het weekblad „Patrimonium vin den wij een belangwekkend artikel over het bekende Art. 40 van het „Bezoldigingsbesluit", van de hand van den heer Smeenk, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De tot standkoming van het arti kel 40 acht de schrijver zeer eigen aardig en vooral met het oog op gewijzigde levensverhoudingen „zeer zonderling" Niettemin komt de heer S. tot het zelfde resultaat als vele anderen, dat het artikel maar niet zoo kan gewij zigd of ingetrokken worden. Alleen indien de betrokken orga nisaties daartoe zouden willen mede werken, kan er mogelijkheid zijn op wijziging. Blijkens de mededeelingen omtrent deze zaak is het wel duidelijk, dat van dien kant geen sprake zal zijn. Het gegeven woord mag niet wor den gebroken. Dat is de uitspraak ook uit de Centr. Commissie van overleg. Wij zijn benieuwd, hoe de nieuwe bewindsman zich tegenover deze vra gen zal houden. Reeds vóór de verkiezingen van 1922 is doar hem gezegd, dat art. 40 niet zou zijn te handhaven, wat ook ZEA. thans evenwel geen vrijheid kan geve i, zoo nadrukkelijk verze kerde rechten aan te tasten. De opening der Staten-Generaal. Bij de opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal op 18 dezer zal H.M. de Koningin bij de plechtigheid vergezeld zijn van H.M. de Koningin-Moeder. Overigens zal de stoet gelijk zijn aan die der laatste jaren. De prinsen van Solo en Djocja- karta en de Sultan van Boeloengan zullen de plechtige opening bijwonen. Nieuwe Postzegels. Volgens de „Tel." is binnen af- zienbaren tijd de uitgave van een ge heel nieuwe reeks postzegels van Ne derland te wachten, die alle thans in omloop zijnde zegels van ons land zullen vervangen. De waarde van vijf cent en hoo- ger zullen de beeltenis der Koningin dragen, die wordt geteekend door Prof. Jan Veth. De lagere worden uitgevoerd in een cijferteekening, waar voor het ontwerp wordt opgedragen aan den heer Chr. Lebeau. De coalitie. In de Pers circuleert een bericht uit het „Handelsblad", volgens het welk bij Paul Brands Uitg. Mij. een brochure zal verschijnen van de hand van het Tweede Kamerlid Mr. J. Bomans, waarin deze stelling zou ne men tegen de huidige coalitie. Inderdaad is eerlang een vlugschrift van genoemd Kamerlid te wachten, waarin eenige kerkelijk-politieke kwes ties worden besproken. De heer Bo mans machtigt echter de „Msb." te verklaren, dat van een stelling nemen tegen de rechtste samenwerking ab soluut daarin geen sprake zal zijn. Vrouwelijke wethouders. Bij de jongste wethoudersverkie zingen zijn in Drente drie vrouwelijke wethouders gekozen en wel te Gas- selte mej. E. ten Bos—Harkema, te Eelde mevr. BahlerBoerma, en te Noy mevr. De Vroom. De dames hebben alle drie de benoeming aan genomen. De achterstand bij den Post-Chèque- en Girodienst. Het tweede Kamerlid, de heer Van Braambeek heef tot den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht Is de Minister op de hoogte van de totale ontwrichting van den post- chéque- en girodienst ten gevolge van centralisatie daarvan? Weet de Minister, dat nu al sedert ongeveer 8 dagen vele houders van een rekening niet over hun gelden kunnen beschikken en overschrij vingen niet plaats vinden, waardoor verschillende rekeninghouders in grooten last zijn gekomen? Wil de Minister bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk dezen dienst weer op de oude gedecentraliseerde wijze op gang wordt gebracht en niet dan na behoorlijke en doeltref fende voorbereiding wordt gewijzigd? Salarieering Overheidspersoneel Naar wij vernemen, heeft de Mi nister van Financiën thans aan het Permanent Comité van Chr. Orga nisaties van Personeel in Publieken Dienst bericht gezonden- -«W~ voor eenige 'weker4 aangevraagde U-..WV. Kt,, vcitcKtfcu op i2 dezer. Her-classificatie der Spoorwegen. De Neutrale Bónd van Spoorweg personeel heeft zich met een adres tot den Minister van Waterstaat gewend, inhoudende zijn bezwaren tegen de uitbreiding van drie tot vier loonklassen en verhoogde aftrek, onder mededeelingen, dat zijnerzijds zoowel het bij den Loonraad door de Directie aanhangig gemaakte voorstel werd afgewezen als het door dien Loonraad aangenomen gewijzigde voorstel. De volgende driestar nemen wij over uit de Standaard, waarin de treffende vergelijking tusschen de ramp in Japan en den gruwelijken wereldoorlog wordt aangewezen: De omvang der ramp. Wij zijn in den grond der zaak slechte rekenaars. Dat wil zeggen: van getallen gaat maar zelden een juiste sprake tot ons uit. Omdat we te weinig vergelijken. Daar is een geweldige worsteling der volken gaande. Ruim 4 jaren lang. Al het vernuft der wereld richt zich op vernielen. Ruim 30 millioen menschen, tot de tanden gewapend, staan tegenover elkaar. Met het doel om wederzijds te dooden; zooveel men kan. Dat houdt 1600 dagen lang aan. Een groot deel van Noord- Frankrijk en België wordt verwoest. Men zegt voor een waarde van meer dan 10 milliarden guldens. Dat heb ben menschenhanden en mensch en- verstand bereikt in ruim 4 jaren. De aardbeving in Japan Eenige oogenblikken slechts; een klein deel van een enkele dag. Weg gevaagd is een stad die een der zes grootste der wereld was, grooter dan Parijs. Binnen een uur, misschien twee, telt Japan ongeveer evenveel dooden als Engeland verloor in den ruim vierjarigen wereldkrijg. De toegebrachte schade, voor zoo ver nu te overzien, wordt geraamd op meer dan 10 milliard gulden; even veel als de schade van de oorlogs verwoesting van 4 jaren. Waren we niet onder den indruk van de ongekende rampen door men- schenhand veroorzaakt tusschen Au gustus 1914 en November 1918? De aarde schokt; enkele minuten slechts. En, waarvoor de millioenen ruim 4 jaar noodig hadden, dat ge beurt nu in een oogwenk. God alleen is groot! (Liederen en Oratoria) Privé en cursuslessen. Spreekuur: Woensdag's 2—4, Steen hofstraat 5, Telefoon 45.

Soester Courant | 1923 | | pagina 1