STRIJKER's Brandstoffenhandel D. F. VOIGT G. J. SMIT - (ONS SOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS Petroleum-kachels merk Hallér en Warmwaterborden. 't Adres voor Engelsche en Belgische Anthraciet »- óude Woningbureau >4 2« Jaargang (la. 38. üecontrQle«nie oplage 2600 exemplaren. Veuending per post. Saterdag 29 September 1823 SOEmHIHMBWD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk Baarn - Filiaal Soest HEDEN ONTVANGEN: Verder een zeer voordeelige partij Aardewerk, o.a. Pannen, Schotels, Melkkannen, enz. Prima Tafelzeiltjes met groen wollen rug. Steeds voorradig het echte BK emaille. Aanbevelend. A. BENNING. Bezuiniging en Werkeloesheid. Een van de schrikkelijkste gevol gen van den rampzaligen oorlog is wel de groote werkeloosheid, waar door de wereld wordt bezocht. Ook in ons land heeft zij een om vang aagenomen, grooter dan iemand onzer ooit beleefde, of zelfs voor mogelijk heeft gehouden. En wat vooral ernstig stemt, is het vooruitzicht dat in de eerste tijden geen verbetering is te wachten. De minister van financiën heeft zich in de millioenennota ook met het vraagstuk der werkeloosheid-voorzie ning bezig gehouden. Niet alleen de verzekering der werkeloozen, maar evenzoo de steun- verleening aan uitgeputte kassen en uitgetrokken deelnemers heeft groote offers van de overheid gevraagd, waarbij moeten worden gevoegd de kapitalen uitgegeven voor werkver schaffing, dikwijls nog van weinig productieven aard. Het ligt voor de hand dat deze uitgaven zeer verschillend zijn beoor deeld, naar gelang van de maatschap pelijke positie, maar nog meer naar het sociale inzicht van hen die meen den tot beoordeeling geroepen te zijn. Vooral zij die, naar het oude vrijheids-recept, alle inmenging van den Staat uit den booze achten, heb ben de regelingen der laatste jaren aan felle critiek onderworpen. De misbruiken, welke bij zulk aen uitgebreide regeling wel moesten voor komen. werden gretig ,uitgezocht era de gëheele zaak af te breken. De verenigingskassen, van betrek kelijk jongen datum nog, beschikten niet over voldoende reserve om dezen grooten nood te voorzien. Daarom het instituut voor mislukt te verklaren gaf blijk van weinig goeden wil tot objectieve beoordee ling en moest alleen dienen om de voortreffelijkheid der oude toestanden te propageeren. Wij ontkennen niet, dat aan de figeerende regeling gebreken kleven gebreken welke echter door de erva ring geleerd, overwonnen zullen wor den. Daartegenover sta het ontzaggelijk sociaal-etisch voordeel, dat een groot deel der arbeidersklasse voor geheele verarming is bewaard en het arbeids vermogen dezer klasse als geheel zeker intact is gebleven. Wij kennen wel de klachten over arbeidsschuwheid, klachten die bij sommige individuen recht van bestaan hebben, maar over het geheel geno men zeer overdreven zijn. De aanbiedingen op de arbeids markt. bij de voortduring der malaise, tegen iederén prijs, bewijzen wel het tegendeel. De uitzonderingen dan daargelaten. Wij achten de bestendiging van de huidige verzekering dan ook van het allergrootste belang. Ook de Rijks steunregeling voor hen, die de regle mentaire uitkeeringen reeds ontvangen hebben. Het deed daarom minder aangenaam aan, in de millioenennota te lezen, dat ook op deze uitgave aanmerkelijk moest worden bezuinigd en zij die geen bron van inkomsten meer heb ben voor het levensonderhoud van zich en hunne gezinnen, naar de arm verzorging worden verwezen. Wij erkennen zeker, dat de toe stand van 's lands financiën niet met halve maatregelen is te redden, maar daarnaast verstaan wij ook, dat de bona-fide arbeider alles liever doet, dan zijn hand ophouden voor de be deeling. Zal dus in de komende tijden de steun van regeeringswege verminderen wij hopen dat de overheid op andere wijze nog betere hulp verleenen zal. Beter dan de menschen te wennen aan de verzorging door armbesturen, achten wij de thans geldende steun regeling; maar zeer zeer veel beter achten wij elk middel om den werke loozen arbeid te verschaffen. Wie het verstaat dat het maat schappelijk peil van het grootste deel der bevolking van onberekenbaren invloed is op de overige deelen daar van, zal mede erkennen dat alle mid delen moeten worden aangegrepen en alle plannen beraamd om zoovéél mogelijk arbeid te doen verrichten. Zoo mogelijk productieven arbeid. De overheid des lands, zoowel als de provinciale en gemeentelijke be sturen zijn daarin niet achtergebleven. De laatste jaren zijn vele werken uitgevoerd en gronden in cultuur ge bracht, die hoewel niet dadelijk ren- tegevend, toch op den duur zullen blijken van blijvende beteekenis te zijn geweest. Naar het zich laat aanzien zal de Rijkssteun voor deze soort van werk zaamheden in de naaste toekomst veel verminderen en de Provinciale en Gemeente-besturen wel bijna geheel op eigen middelen worden aange wezen. In zeker opzicht is dit een nadeel voor die plaatsen, waar een groote arbeiders-bevolking of fabrieks-centra de werkeloosheid als vanzelf grooter doet zijn dan in plaatsen met een meer gemengde bevolking. De oplossing of liever de tijdelijke voorziening in arbeidsgelegenheid is er te moeilijker door en de financi- eele bezwaren dikwijls overwegend. Het baart dan ook geen verwon dering als in zulke gemeenten de voorkeur wordt gegeven aan een hoogere rekening voor armverzorging, dan dat ernstig wordt gezocht naar een meer economische verwerking der gelden. Naar ons inzicht is de toestand onzer Gemeente zoodanig dat aan Tel. 84 - Kerkstraat 20 - Groote Melm TURFSTROOISEL, fijn en grof. een steunregeling of welke regeling dan ook, buiten die van productieve tewerkstelling niet mag worden ge dacht. De mogelijkheid tot het maken van werkgelegenheid is hier in voldoende mate voorhanden, zoo zelfs dat het gezette overweging zal verdienen al vorens tot een bepaald soort van werkverschaffing zal worden besloten. Dit schrijvende overvalt ons de gedachte of het dan inderdaad vast staat dat tot werkverschaffing zal worden besloten. Wij kunnen ons moeilijk voorstel len, dat het tegendeel waar zou zijn, overtuigd als wij zijn dat de goede resultaten der laatste jaren een aan sporing zullen blijken om op den in geslagen weg voort te gaan. De werkeloosheid zal vermoedelijk niet minder zijn dan de vorige jaren, althans naar het zich nu reeds laat aanzien. Of de omstandigheden waaronder thans een plan zal zijn te ontwerpen zoo gunstig zullen zijn als bijv, den vorigen winter, wagen wij niet te beslissen. Het is misschien niet onmogelijk ook nu beslag te leggen op werk zaamheden voor derden uit te voeren, maar daarop kan niet worden ge rekend. Mochten zij nog komen, dan zijn zij als buitenkansjes te tellen, overi gens zal het Gemeentebestuur wel doen op eigen terrein uit te zien naar werkgelegenheid En dan liefst naar zulk werk, dat in de naaste toekomst vrucht kan afwerpen. De werkeloosheid in onze Gemeente groepeert zich in den regel, evenals nu om enkele vakken. Landarbeiders en bouwvakarbeiders zijn ook thans het eerst getroffen. Vooral de landarbeiders en grond werkers, hoewel de opgave van de arbeidsbeurs ook uit de bouwvakken reeds een heel lijstje publiceert. Het wil ons voorkomen dat naar deze behoefte ook een plan dienst ontworpen. Een plan dat aanpast aan de economische mogelijkheden, die in verschillend opzicht aanwezig zijn. Voor een Gemeente met vele woes te gronden als de onze, vraagt de cultiveering daarvan wel allereerst de aandacht. De arbeidskrachten ontbreken niet. Als werkverschaffing is de be- bossching van heidegronden zeker aan te bevelen, vooral indien vaststaat dat zij in de toekomst niet voor an dere doeleinden bestemd moeten wor den. Met deze mogelijkheid dient o.i. echter ter dege rekening te worden gehouden. Zien wij naar andere gemeenten, waar het uitbreidings-proces, zooals het zich hier in 'de laatste jaren af- teekent, reeds grootendeels achter den rug ligt, dan verwonderen wij er ons over dat juist die gedeelten voor bewoning schijnen uitgezocht te zijn, waar het meest ruwe woeste terrein ongerept is gebleven. Bij de voortdurende expansie dezer Gemeente, die door een steeds gun stiger wordende financieele positie wordt ondersteund, behoort het lang niet tot de onmogelijkheden dat uitgegeven gelden straks als voorba rig moeten worden afgeschreven. Hierbij komt nog dat de werke loosheid der landarbeiders, die een chronische is, telke jare opnieuw de aandacht vraagt. Reeds in 1913 bij de inwerking treding der landarbeiders-wet is dit vraagstuk ter sprake gebracht en nog steeds zijn wij van meening, dat de bestrijding der saizoen-werkeloosheid door de uitvoering dezer wet ware te steunen. va kloosters onder Soest. doof- T, PLUIM I. In vroeger tijden hebben onder Soest twee kloosters gestaan, nl. een vrouwenconvent bij Bleyendaal, iets ten O. van de tegenwoordige Herv. Kerk, derf Kleinerf Melmweg naar de Eem op, waar boerderij „Het Klooster" een mannenconvent wel aan den «traatweg^vaaftocst aaar Amergfoorfr5 minuten voor renbaaö~*aa,,Birkhovem' maar links van derf weg en eenpaar—minuten waar tnans nog de boerderij het „Langehuis" staat. Het eerstgenoemde klooster wordt gewoonlijk „Mariënburgh" genoemd en het tweede, dat oorspronkelijk in de stad Amersfoort was gevestigd, heette „Mariënhof" of Birkel (dat wel BirkelooBetkenbosch zal betee- kenen.) Bvet beide kloosters—zal—ik go Kr pk-aan- av<M^obW<»»-hg£cheidefl Mariënburgh. Dit klooster lag, zooals wij reeds zeiden, kort bij de tegenwoordige Herv. Kerk* en moet reeds voor 1393 gesticht zijn, daar in dit jaar een brief betreffende derf schouw over de Eem spreekt van „het con vent van St. Brigitten". Gewoonlijk echter wordt op voetspoor van dtij bekenderf Geldersrffterf geschiedschrij ver Mr. Arend van Sligtenhorst de oorsprong als volgt opgegeven. Vol gens dezen schrijver -dan was eens Jonker Jacob van Gaesbeek, heer van ^Abcoude, Wijk-bij-Duurstede, Put ten (het Eiland in Zd.-Holland) en Strijen, met zijn ienigeji zoon op een wandelrit bij Bleyendaal, dat hem ook toebehoorde. Daar bemerkt heer Jacob, dat de jonge ruiter niet naar de regelen der kunst rijdt of te paard zit^ en in zijn drift daarover slaat hij zijn zoon/rrret/ëen spitse roede op het hoofd, dat de jonge ling dood van het paard ter aarde zijgt. Als boetedoening en tot rust voor de ziel van derf verslagene stichtte heer Van Gaesbeek het bovengenoemde vrouwenklooster en wel op de plaats, waar het onheil plaats had. Nu moet de geschied vorsrffter hier een vraagteeken zetten; immers heer Jacob stierf in 1460 (hij werd in de Domkerk begraven)de doodslag zou vóór 1393 hebben moeten plaats ge had, maar toen was heer Jacob nog te jong om een zoon te hebben. Wel schrijft men aan dierf doodslag het ontstaan van het Soeste^éild toe, dat de vader voor de zielerust van zijn zoon stichfc; Nu schijnt het mij zeer aannemelijk^ tee, dat hij bij die gelegenheid ook bepaalde, dat in het genoemde (dus reeds bestaande) kloos ter eveneens voor de zielerust van derf verslagene gebeden zou worden misschien heeft hij door een vorste lijke schenking het klooster vergroot of rijke bezittingen vermaalden zou dit dan aanleiding hebben gegeven ook de stichting van het klooster zelf aan derf heer Van Gaesbeek toe te schrijven. Het klooster behoorde tot de orde van Sint-Salvator, gewoonlijk ge noemd „de orde der Brigittijnen," waarvan in ons land slechts weinig kloosters gevonden werden. De non nen waren volgens de afbeelding uit dierf tijd gekleed in grijze wol len klerfren: rok, kap en mantel. De witte hoofddoek liep langs de beide zijden van het gelaat tot over het voorhoofd en werd met een speld op de kruin vastgemaakt. Een zwartlin- Advertentiën van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer £0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Afgezien nog van de pogingen om door plaatsing van overtollige ar beidskrachten in het buitenland, de toestand voor de anderen te verbe teren. Naar ons inzicht behoort dan ook de ontginning van woeste gronden niet in de eerste plaats te worden genoemd, maar zouden wij het raad zaam achten, indien de werkzaamheden van een eventueele werkverschaffing zich aansloten aan de behoeften van de te verwachten ontwikkeling en verdere" bewoning onzer Gemeente. Een werkverschaffing die zich daarbij kon aansluiten, had als eerste voor deel, dai niet eerst na lange jaren de vruchten dezer arbeid konden worden geplukt: Het streven moet juist hierop zijn gericht, dat het eene werk vraagt om het andere. Het uitbreidingsplan is reeds lang een stadium van voorbereiding, dat althans een gedeelte kan worden vastgesteld en gepubliceerd. Op de daarin liggende gemeente-gronden, waarvan er elk jaar duurder worden door de aangroeiende rentelast, kon den dan de komen de wegen worden geprojecteerd, indien er bezwaren mochten zijn, die wegen zelfs reeds aan te leggen. De bedoeling van het uitbreidings plan is juist leiding te geven aan het bebouwen der Gemeente. Wij meenen, dat hiermede een aanvang moet wor den gemaakt. Onze bouwers behoeven maar wei nig aansporing om gunstige terreinen te exploiteeren. Bij eenige samenwerking zou een zoo geleide werkverschaffing aanlei ding kunnen zfjn, dat ook in andere vakken, werkgelegenheid ontstond. Wij zijn overtuigd dat met deze regeleft slechts een klein gedeelte van eventueele mogelijkheden zijn naar voren gebracht. Wij wenschen ze evenmin te over schatten, maar houden ons niettemin overtu'igd dat een sturen in deze richting de ontwikkeling der Gemeente zal bevorderen, tot welzijn van al hare inwoners. Bij ,-\en doorgaande uitbreiding der beyofffhq verbeteren de levensver houdingen"" niet alleen voor de ar beiders, maar evenzeer voor den Mid denstand. Een gezonde en* koopkrach tige arbeidsstand is trouwens een le vensvoorwaarde voor den winkel stand. En reeds nu zijn er de bewijzen voor, dat de steeds aangroeiende be volking den financieelen toestand der Gemeente zeer verbeterd, waardoor de dalende lijn der belasting een vlugger tempo zal kunnen volgen. Het ijzer dan smeden als het heet is. geschieden, omdat bij geregeld onder houd nu het onkruid grootendeels overwonnen is. Het verdiend evenwel aanbeveling de perken goed los te houden (de laatste tijd heeft het nog al eens zwaar geregend) het staat zindelijker en netter, en is bevorde- lijker voor de groei, dan wanneer men den grond toegeslagen laat blij ven. Nu met de vochtigheid en het mooie weer, is het ook nog voort durend noodig, om het gras kort te houden, Is de keuze der bloeiende bloem- heesters om dezen tijd beperkt, geheel anders is dit bij de familie der vaste planten, terwijl de Dahlia's, hoewel men tegenwoordig ook al vele soor ten heeft welke vroeg bloeien, nu toch hun volle pracht en hunne kleurenrijkdom vertoonen. De tweede helft van Augustus, en de maand September toch is de tijd, waarop deze alom-bekende plantensoort tot hare volle ontwikkeling is gekomen. Vergelijkt met de Dahliasoorten van eenige tientallen jaren met de tegen woordige soorten, dan beseft men dat deze cultuur in die jaren met reuzenschreden is vooruitgegaan. Des tijds alleen bestaande uit stijf gevorm de bloemen in enkele kleuren, staat men tegenwoordig verbaasd over de groote verscheidenheid in vormen en kLurennuances van dezen plan tensoort. Een soort, welke nog het meest aan de oude vorm doet den ken maar dan in miniatuur, is de Pompon-Dahlia, ze is stijf en cor rect van vorm, en vooral nog wel te gebruiken in een rechtlijnige tuin aanleg. Grooter forscher is de Cac tus-Dahlia dan heeft men Pioen- Dahlia's, een ras verkregen door den Heer H. Hornsveld, kweekerij ,Burbankia" te Baarn, heide genoem de soorten zijn snijbloemen eerste klas, alsmede de decoratieve-Dahlia's, door verdere kruising door voornoem den Heer gewonnen; behalve voor tuin versiering ook uitstekend geschikt voor groote vaasbouqetten. De kleurenverscheidenheid in alle soor ten is tegenwoordig zeer groot. Mooi zijn ook de enkelbloemige Dahlia's, waarvan de Mignon-Dahlia's soms ook wel gebruikt worden voor nerkbeplanting. Ten slotte noem ilc nog Je—cynks! bloemige Colorette of Halskraag Dahlia's. De fraaie bloemen hebben in het hart een rei kleinere, in kleur afwijkende bloemblaadjes, wat een sierlijk effect maakt. bezorgen voor den komenden winter! Koussen voor „Neerbosch" wor den dus ten allen tijde gaarne in ontvangst genomen aan de Pastorie der Ned. Herv. Gemeente. Assurantiekantoor TUINBOUW. iaken. deze rubriek betreffende, te richten tot Kraaijenbrink. Juliansstraat. De tuin in September. Het begint reeds merkbaar den tuin te worden, dat het najaar langzaam nadert. De zichtbare spo ren verwijdert men zooveel mogelijk, zoodat het re'eds afvallend blad zorg vuldig verzameld wordtuitgebloeide stengels van vaste planten snijdt men uit, en eenjarige planten, welke er nu dor beginnen uit te zien, kan men verwijderen. Schoffelen en wie den behoeft nu reeds minder te Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) JAPAN. Hooggeachte Heer Redacteur. Onder hartelijken dank aan U voor de mij in Uw blad verleende plaats ruimte, en aan de gevers en geefsters voor de mij deze week gezonden bijdragen tot leniging van den nood in Japan, laat ik hier de verantwoor ding van de giften volgen N. N. te Soest f 17.. Mevrouw L. te Soest f 2.50 Mevrouw K. te Soest f 2.50 L. J. B. te Apeldoorn f 2.50 f24.50 Hoogachtend, Uw. dw. A. W. BRINK Jr. Julianastraat 6a, Soestdijk. September 1923. Nu kerstmis weer in 't zicht komt, wenscht mevrouw Brans-Wijtman, de vrienden van „Neerbosch" er even aan te herinneren, dat zij gaarne be reid is, evenals verleden jaar, kousen voor de weesinrichting te verzamelen. Vriendelijk wordt verzocht weer op uw hulp te mogen rekenen, opdat wij den weezen iets warms kunnen nen sluier wijle of kovel be dekte hoofd en schoudersover deze wijle was een kroon van wit linnen gespannen, besprenkeld met vijf roode vlekken, ter herinnering aan Jezus£ wonden. In 1543 deed Maarten van Rossum een inval in Eemland en hield met zijn woeste troepen verschrikkelijk in het klooster huis. Er waren toen twee of drie nonnen in het convent gebleven, die veel van de ruwe krijgs knechten te lijden hadden. Niet lang daarna kreeg het klooster nieuwe zusters en wel uit Gouda. (tuoGchan 1434-^fl-146k .gesticht), In 1549 verkochten deze haar huis aan de Reguliere Kanunniken in het land van Steyn, wier klooster was afge- branc^en de zusters trokken nu naar Soest in het klooster Mariënburgh. Waarschijnlijk waren beide nonnen- conventen door de Hervorming in aantal zusters afgenomen. Trouwens ook het klooster van Soest ondervond daarvan de gevolgen^ het heeft niet lang meer bestaan. Wel vinden wij aangeteekend, dat het St. Aagtenklooster te Amersfoort in 1586 een erf onder Soestdijk bezat, „dat dit Convent gemeen heeft met de Brigit ten te Soest" en 32 gld. opbracht; Drogist - Opticien Maakt Foto's voor alle doeleinden. Rijks-depöt voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk BINNENLAND. De door de Regeering ingediende memorie van toelichting op de ont- werp-wijzigingen der Gemeente-wet heeft de heer Keppler, Directeur van den woningdienst te Amsterdam, naar de pen doen grijpen om zijn meening te zeggen omtrent het tegenwoordig beheer der Gemeenten. In „de Gemeente" het orgaan van de S.D.A.P. raadsleden houdt hij eeri x pleidooi voor een systeem gis in een groot aantal Amerikaansche^gemeen- ten met succes wordt gevolgd: Nu al meer bij de Wethouderi- verkiezingen de politiek gaat-;- mee spreken, zou schr. willen dat cü^col- leges van B' en W. slechts uit èën" klein getal personen zou bestaan, die de politieke richting zouden aange ven, maar overigens zich niet te veel zouden moeten bemoeien met het gemeentebeheer zelf. Daarvoor wenscht de heer K. in de plaats den „city menager", den bekwame, die, wars van politiek, zich gaarne en met alle krachten wil wer pen op het scheppen en doen loopen van goed gemeentelijk beheer. De hoofd en andere ambtenaren moeten dan direct onder hem ressor teeren en hij alleen regelt de zaken zoo noodig met B. en W. Dit betoog van den heer Keppler heeft critiek uitgelokt van zijn partij genoot' Ankersmit, een der redacteu ren van „De Gemeente". De heer A. noemt des heeren Kep- pler's ontboezeming „een gevoelsuiting veeleer dan een verstandsuiting, omdat wij er meer ongecontroleerden wrevel dan rus tige critiek in proeven. De bittere wijze waarop de schrijver zich uit laat over het „dobbelen" om de wethouderszetels, de smadelijke woorden, die hij over heeft voor bekwaamheid der meeste wethou ders, het leedvermaak waarmee hij spreekt over de bewoordingen der mem. v. toelichting van het wets ontwerp tot wijziging der gemeen tewet waarmee de „gemeenteraden en colleges van B, en W. het kun- uen doen", het zijn zoovele uitingen van een korzelige stemming die hem jegens de gekozen bestuur ders bevangt". De heer A. zegt verder, dat de heer Keppler verzuimd heeft de „won derlijke stelling" waar te maken, dat de city-manager „volkomen past in een democratisch beheer" en besluit aldus „Wat Keppler wil komt eigenlijk hier op neer, dat de gemeente zou worden ingericht als een naamlooze vennootschap, waarvan de City Menager dan de directeur-generaal zou zijn, de hoofdambtenaren de directeuren, de wethouders een col lege van commissarissen (dat niet al te veel zou moeten vergaderen en in geen geval een gedelegeerd commissaris zou moeten aanwijzen) en de gemeenteraad de aandeel houdersvergadering, die, nemen wij aan, althans eenmaal in het jaar maar het Soester klooster zal wel spoedig opgeheven zijn, zorfals met vele kloosters in de provincie Utrecht toen geschiedde, daar weldra de Staten derf Hervormderf godsdienst invoerden. Een historie-schrijver van 1672r-(»He- dondaagcehe- Staat") zegt: „men ziet er nog een overblijfsel van". Thans is alleen in de boerderij de naam „Het Klooster" over, zo/als wij reeds zagen. Mariënhof. Van dit klooster is ons meer bekend geworden. Het was oorpronkelijk in de stad Amersfoort gesticht, maar werd de Birkt overgebacht. acemtr-danstondhetïuoostet aan dr linkerhand, 5 minuten vóór de renbaanvaa—Birkhoven;- nuvindt mot» ar da boerderij yHet Langeht»*". Laten" wi^eerst^ derf oorsprong van het klooster nagaan. Zorfals bekend is, werden omstreeks 1370 door Gerard Groote krachtige en met schitterend gevolg bekroonde pogingen gedaan om het godsdien stig leven bij de groote meerderheid der mens(#en op te wekken. Wel dra had hij een groot aantal volge lingen, die „klerken van Goede Wille" heetea/"of ook wel „Devoten" en „Broeders des Gemeenen Levens", Zij belastten zich met het onderwijs der jeugd en gingen voor in vrome oefeningen. De vriend en medearbei der van Gerard Groote, Mr. Florens Radewijnsz, nam te Deventer, waar hij vicaris van de St. Lebuïnuskerk was, benige jongelingen „van Goeden Wille" in zijn vicariehuis op. Zon der professie te doen leefden zij van derf arbeid hunner handen, n.1. het afschrijven van de werken der Kerk vaders. (De boekdrukkunst kende men nog niet). Weldra nam deze kring van godsdienstige jongelingen zc?3f toe, dat het huis te klein werd daarom sofiicKttë heer Radewijnsz in 1391 te Deventer een zorfgenoSihd Fraterhuis, waarin vier of meer pries ters waren en acht of meer klerken. (Wordt vervolgd).

Soester Courant | 1923 | | pagina 1