Winter-Seizoen 1923-1924. Jaarsma Haarden, Kachels en Fornuizen BERERDNIIIBI SiipieK motor Mdwamir. 2 NILSSON Li Soesterneroscliestr. 15a -Soest Vioollessen 11 iWH Kleine Geuulde Halier Petroleumkachel Dr.P.deVos Avond-cursus Mie en een in de Engeisciie laaL G. Muts, Torenstr. 7, Telef. 94 FOTOGRAFISCHE OPIHN J. OOEZE - SOESTEROERG LettnKet - te soort harde turf en baggerblokken. Boaz-Bank TE KOOP Prima Geld. hieiaardappelen HALT H. majoor Beuhemaan 21 soest. itieuuie zwart lederen lange Lederen motor-jassen vanaf 120.--. Lederen moior-nroe- Henli5.--. waterproof moior- costuum 122.50. Gummi-re genjassen 110.-- en 117.-. W. ROEST - Expediteur Boekhandel G. Haveman Noteering „EEM EN ENG" Commesaals. TE KOOP Gevraagd: De Wasch Verloren NET DAGMEISJE^ Timmerman aardappelen Kruidenierszaak Kruidenierswaren, Boter, Kaas en Eieren. SOEST. Soesterbergschestraat 13 Soest De SOESTERBERGSCHE Vleeschhouwerij en Tel. 22 Spekslagerij Tel. 22 VERHUIZINGEN met iastauto's. P. SCHAGEN Boter- en Kaaswinkel en Annie Craamer Concertzangeres J. J. F. van Woudenberg bijeen zou mogen komen om zoo al niet het dividend, dan toch ten minste de belasting vast te stellen. Nu hebben wij niets tegen den vorm der naamlooze vennootschap van allerlei bedrijven en zelfs niet van sommige openbare bedrijven Maar wij gelooven toch niet dat er voor de gemeente aanleiding is om zich in naamlooze vennootschap pen onder beheer van een direc teur-generaal om te zetten. Als wij nagaan, hoe in de jongste crisis jaren de gemeenten geboerd heb ben en hoe het met nog al heel wat naamlooze vennootschappen onder bekwame, zaakkundige wars van politieke menagers toegegaan is, dan zijn wij voor ditmaal zoo conservatief om ons te houden bij de democratie van Thorbecke's ge meentewet, waarmee de verlichte despotie van Keppler's City Me nager of opper-ambtenaar, met of zonder „krachttoer", niet te rijmen valt". Aan de Anti-vlootwet-betooging op Zondag j.1. is door ongeveer 65 duizend personen deelgenomen. Een dertigtal extra-treinen brach ten deelnemers uit alle oorden des lands naar de hoofdstad. De tarieven der spoorwegen wer den voor deze gelegenheid met 40 verlaagd. De redactie van de „Standaard" is daarover niet te spreken en naar ons voorkomt is er geen speld tus- schen te krijgen. Zij schrijft: Revisie noodzakelijk. De Anti-Vlootwetbetooging is nu achter den rug. En daarom willen we thans wijzen op iets, dat ons uitermate gehinderd heeft. Het betreft het inleggen van zoo veel extra treinen op Zondag j.1. Opzettelijk hebben we daarover gezwegen zoolang de betooging niet achter ons lag. Ons protest tegen al die extra treinen op den Zondag zou, wij zijn er zeker van, misduid zijn geworden, indien wij er eerder mee gekomen waren. Men zou een hoongelach' hebben doen hooren en gezegd hebben, dat het ons erom te doen was de tegenstanders van de Vlootwet te hinderen in hunne be tooging. Daarom Zwegen we. Maar nu willen we spreken. Van een Christelijk ministerie mag verlangd worden, dat het ook in deze dingen van zijn beginsel doe blijken. Men kan er nu vrij over spreken, zonder van bijoogmerken verdacht te worden. En daarom willen we het eens duidelijk zeggen, dat de extra diensten op Zondag, voor welk doel ook, o.i. niet behooren gevor derd te worden. Het is meenens met de bevorde ring van de Zondagsrust of het is een praatje. Dat laatste mogen we niet veronderstellen, maar dan dient tegen de herhaling van wat op 23 Beptember geschiedde, in het vervolg te worden gewaakt. We spreken nu niet eens van het feit dat, naar ons meegedeeld werd, op de spoorkosten 40 procent reduc tie werd verleend door een maat schappij wier tekort door de Regee ring moet word?n bijgepast. Nederland is toch in sommige op zichten een zonderling land. Het verkondigt den eisch van Zon dagsrust, maar laat toe, dat door de Spoorwegen, over welke zij volle zeggingschap heeft, met dien eisch geen rekening gehouden wordt. Het betaalt de tekorten op de Spoorweg exploitatie en is dan zoo vriendelijk om hen die tegen de Regeering gaan betoogen, die zich fel verzetten tegen onderscheidene regeeringsmaatregelen, voor iets,.meer dan den halven prijs in de gelegenheid te stellen zulks te doen. We houden niets van Lenin of van Noske of van Mussolini of van Prima de Rivera, maar iets kon de Regeering van ons goede land mis schien van hen toch nog leeren. Dit n.1., dat wie regeert, van het Over heidsorgaan of het semi-Overheids orgaan verlangen mag, dat rekening worde gehouden met de beginselen die de Overheid zelf belijdt. En ook, dat men de kosten van oppositie tegen de Regeering, niet door die Regeering zelf laat betalen. In een andere wordt de leugen campagne tegen den heer Colijn onder handen genomen, ook dit woord behoort in ruimen kring gele zen te worden, ter wille van de waarheid. Het liegt. We weten niet precies van wien deze uitdrukking afkomstig is. Maar dat ze bijzonder geschikt is om een bepaalden toestand weer te geven, blijkt nu en dan zonneklaar. We zijn nu weer in een periode waarin de leugens elkaar met de snelheid van regendroppels opvolgen. De bedoeling is meestal zeer door zichtig voor wie nadenkt, maar aan gezien er altijd genoeg onnoozelen zijn die aan niet-denken de voorkeur geven, oefent die nimmer eindigde leugenreeks op een deel des volks den gewenschten invloed uit. We kunnen ze niet alle achter halen. We zouden minstens in het formaat van de Nieuwe Rotterdam mer moeten uitkomen, wilden we elke leugen tegenspreken. Zelfs voor tegenspraak van blijkbaar opzettelijk verkondigde onwaarheden hebben we niet steeds voldoende ruimte. En eindelijk is het resultaat van tegen spraak bij opzettelijke leugenaars natuurlijk steeds gering. Zij liegen uit behoefte. Toch kan men tegenspraak niet altijd achterwege laten. Zoo waart er thans een driefou- dige leugen rond, die men dient te signaleeren. Een sosialistische. in verband met de Vlootwet. En dus een bijzonder aangekleede leugen. Deze n.1.dat de Heer Colijn direc teur is van de Koninklijke-Snellgroep te wier behoeve een vloot wordt gebouwd dat voor het bouwen van die vloot een leening is uitgegeven waarvan een groote gedeelte in Engeland is geplaatst; dat daarom een deel der vloot op Engelsche werven zal worden gebouwd, Terwijl men weet: dat de Heer Colijn al sinds 1 April 1922 tot de Koninklijke Shell- groep in geen enkele relatie staat dat de vlootplannen reeds dagtee- kenen van 1912 en met de Koninklijke niets hebben uit te staan; dat er voor den vlootbouw geen leening uitgegeven is. daarvan dus ook geen deel in Engeland geplaatst kan zijn en mitsdien aan die niet bestaande plaatsing ook geen voor waarden verbonden zijn geweest. Leugenears en leugens hebben een besten tijd tegenwoordig. Off. Bekendmakingen. Burgem. en Weth. der Gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat ingevolge Koninklijk Besluit van 21 Augustus 1923 (Staatsblad No. 413) de zomertijd zal eindigen in den nacht van Zaterdag 6 op Zondag 7 October a.s. ten 3 ure. De klokken zullen dus om 3 uur één uur moeten worden teruggezet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat gelegenheid tot kostelooze inenting zal worden gegeven: op Woensdag 10 October a.s. des n.m. om 3 uur in de O.L. school te Soest. Kerkebuurt op Donderdag 11 October a.s. des n.m. om 3 uur in de O.L. school aan Beetzlaan op Donderdag 11 October a.s. des n.m. om 4 uur in de school met den Bijbel te Hees: op Woensdag 3 October a.s. des n.m. om 3 uur zal gelegenheid ge geven worden tot het nazien der in geënte kinderen in de O.L. school te Soest, Kerkebuurt. op Donderdag 4 October a.s. des n.m. om 3 uur in de O.L. school aan de Beetzlaan: en op Donderdag 4 October a.s. des n.m. om 4 uur in de school met den Bijbel te Hees. Ter voorkoming van infectie, ver dient het aanbeveling, dat de armen der kinderen tevoren goed met water en zeep gewasschen worden. was, kon niet verhinderen, dat huis en inboedel verloren gingen. Verzekering dekt de schade. Tegen B. H. M. te Soesterberg is proces-verbaal opgemaakt terzake ver duistering van geld in dienstbetrekking gepleegd, ten nadeele van E. Reinsma, te Soesterberg. Hij is te dier zake overgebracht naar het huis van bewa ring te Utrecht. Kerkberichten. IN LOSSING KLEINE MELM: Zoolang het schip in lossing ligt, concurreerende prijzen. Plaatselijk Nieuws. In aansluiting op ons bericht in ons vorig nummer wordt nog medegedeeld, dat Michiel de Lange, geboren te Am sterdam, .6 Nov. 1899, niet is ex-agent doch ex-colporteur, in dienst van den agent van de Electro-Lux te Hilver sum. De nachtpolitie van hier treft in één der laatste nachten eenige woon wagenbewoners op heeterdaad betrapt bij het stelen van takkenbossen. Procesverbaal is opgemaakt. Gevonden voorwerpen, terug te be komen bij de politieLedige portemon- naie. Kwartiermuts, Heeren-paraplui, Regenjas, Kinder- of Damesmuts. Aangeloopen jonge duitsche Her dershond. Twee dames, één komende vanaf de Molenstraat en de ander Mevr. de Steenhofstraat bij de Molen straat berijdende, kwamen dezer dagen op minder zachte wijze daar ter plaatse met elkander in botsing. Behalve de onvermijdelijke bescha diging der rijwielen, moest Mevr. F. met een zeer opgezwollen been naar huis worden vervoerd. Het ongeval moet worden toegeschreven aan het weigeren der rem van het rijwiel der dame, de Molenstraat berijdende. De dochter van den Em. Pred. v. E. alhier had j.1. Zondag op den straat weg naar Hilversum, ter hoogte van de Vuursche, het ongeluk in aanraking te komen met het rijwiel van een bij haar rijdende vriendin, waardoor een val onvermijdelijk was. Met zeer pijnlijke arm naar Soest terug gekeerd moest Dr. De Vos constateeren, dat de pols gebroken was. Op verschillende plaatsen is de melkprijs de laatste dagen verhoogd geworden. Naar wij vernemen wordt er hief ter plaatse van de zijde der melkvee houders ook op aangedrongen om de melk met 2 cent te verhoogen. Er wordt gewezen op Baarn waar de melkhandel gedurende den gehee- len zomer 2 cent hooger noteerde dan in Soest, en het alleszins billijk is, nu de productie snel verminderd, de kwa liteit verbeterden de Zuivelprij zen zijn gestegen. Hoogst waarschijnlijk zal in ver band met de zuivelwaarde de verkoop prijs van de melk met 1 Oct. gesteld worden op 15 cent per Liter. Verleden week speelde S.V.V. van Soesterberg gelijk spel (1-1) tegen „Tabor" van Baarn. Deze week speelt het 2de elftal van S.V.V. Zeer waar schijnlijk zal deze wedstrijd door mu ziek worden opgeluisterd. Zondagmorgen brak brand uit in de woning van den heer Jansen aan den Smitweg, doordat een pan met vet vlam vatte. De brandweer, die spoedig ter plaatse SOEST. Zondag 23 Sept. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10x/2 uur Hoogmis. Nam. 2.30 lof. In de week s'morgens om 7 uur en 8.15 uur H. Mis. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. half 3 Ds. H. v. Druten em. pred. te Soest. Geref. Kerk. Voorm. half 10 Ds. J. Hoek. Nam. half 6 Ds. J. Hoek. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen. Rembrandtzaal. Geen dienst. Geref. Bond (Rembtandzaal). 's Avonds half zeven Ds. K. J. v. d. Berg, Ned. Herv, Predikant te Amersfoort. Advertentiën. ZONDAG 30 SEPT. AANWEZIG De Notaris A. O. DAMMERS te SOEST, zal op DINSDAG 2 OCT. 1923, 's voorm. 10 uur. op den hout- werf van den Heer A. BUTSELAAR a, d. Burgem. Grothestr. te Soestdijk, publiek verkoopen om contant geld: alsplanken, brugdeelen, wagenbuiks- deelen, hekschrooten, ribhout, schalen, latten, kachelblokken, takkebossen, steigermasten, vreedinghout, eiken en dennenpalen, beuken plaathout, beuken en dennen ondereinden, enz. Drie dagen voor den verkoop op gemelden houtwerf, uitgenummerd tê bezichtigen. van Weedestraat 11, Tel. 68 Hiermede berichten wij, dat rente vanaf 3 Oct. a.s. in de Spaarboekjes kan worden bij geschreven. Groote sorteering Kachelpijp vanaf f1.50. Ellebogen vanaf 50 cent. Vulemmers vanaf 1.50. Kolenschoppen vanaf 12 ct. Kachelhaakjes vanaf 12 ct. Kachelplaten vanaf f2.75 Haarden enz. worden door deskundig personeel geplaatst. In klein burgergezin te Soesterberg kunnen 2 nette Commesaals geplaatst worden, vrij zit- en slaapkamer. Br. onder letter C. bureau van dit blad. Jonge Herdershonden, Julianaplein 10, Soestdijk. een net Dagmeisje. Adres: Zeister- straatweg 22. Soesterberg. Nette burgermenschen vragen was- schen aan huis, van Soest, Soesterberg en Soestdninen. Br. onder No. 142, bur. Soester Nieuwsblad. een zilveren sigarettenkoker op Kamp weg, Soesterberg. Tegen belooiiing terug te bezorgen, Luit. Koenen, Vliegkamp. Bij genoegzame deelname zal onderge- teekende begin OCTOBER een voor VOL WASSENEN openen in de Duur van de cursus een half jaar. Inlichtingen en aangifte bij s. FOKKENS, Hoofd Chr. Uloschool. Vanaf a.s. Zondag en verder iederen Zondag, zal J. CROUWEL, FO TOGRAAF te BAARN bij den Heer H. MAJOOR, Beukenlaan 21, aan wezig zijn Om aldaar te maken van familiegroepen, kinderen enz. enz. Maakt ook opnamen aan huis. Goed werk tegen billijken prijs. Zegt het voort- gevraagd, leeftijd beneden lóTjaar. Aanmelding 's avonds na 6 uur, Molenstraat 1§. te koop voor elk aannemelijk bod. 3 P.K. 2 cyl. met volledig motorpak, winter en zomerkap, stofbril, enz. Uitstekend onderhouden en volledig toegerust. Te bezien bij P. A. van Hengstum, Kerkpad Z.Z. Zeisterstr.weg, hoek Schoolw. Beleefd aanbevelend. c.a. 120 roe te veld staande Verder te huur een na wei groot pl.m. 41/2 H.A. te bevragen LANDGOED „PIJNENBURG". Lage Vuursche. verkrijgbaar a 8 cent per K.G. bij W. VÈRWEIJ, Achterweg 12. De ondergeteekende, J. KASTE- LIJN te Soesterberg bericht dat hij zijne heeft overgedragen aan J. BOEZE en brengt langs dezen weg, zijne geach te clientèle dank voor het gedurende 20 jaar in hem getelde vertrouwen. Hoogachtend J. KASTELIJN. In aansluiting aan bovenstaande, be veelt ondergeteekende zich beleefd aan voor de levering van Hopende door vlugge en nette bedie ning het in zijn voorganger gestelde vertrouwen eveneens deelachtig te worden. Bestellingen worden ook aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend, J. BOEZE, SOESTERBERG. Heden ontvangen tegen verlaagde prijzen, prima Willegen en Peppelen klompen zeer, goede pasvorm. Beleefd aanbevelend. Prima kwaliteit f 40.in alle maten, werkelijke prijs het dubbele. Vlak bij station Soest. TELEFOON 25. levert U Ie kwaliteit tegen concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, JAC. v. d. BERG - Zeisterstraatweg 9 - SOESTERBERG Soest - Soestdijk - Utrecht SOEST, Lange Brinkweg 25, Tel. 116 - UTRECHT. Neude 28, Tel. 422 Beveelt zich tevens beleefd aan voor BBfl Nieuwe lange zwart lederen Chauffeurs-jassen f 35. Waterproof motorpakken f 20.—. Leeren motorjassen vanaf f 12.— Wollen jekkers f 4.—. Nieuwe overjassen f 6. Zware gevoerde paardendekken 5. Leeren Jekkers en Broeken, per pak vanaf f 30.— Leeren Motorhandschoenen met kap en wol gevoerd f 4,— en f 5,— Nieuwe leeren Vesten, met wol gevoerd, f 5.— en f 6,—. Prima zuiver wollen Borstrokken en Pantalons f3,per stuk. Nieuwe grijze Sokken f0,50 per paar. Schaaplederen Wanten f 1,Fiets- en Motorpetten f0,60 Nieuwe gummi Dekzeilen met koperen ringen, 2,00X1,80 f7,50 Rubber Knie- en Lieslaarzen, in alle maten. Gebrdikt dekzeil in alle maten 0,50 pef M2. Kerkstraat 20a Soest Kerkstraat 20a Bijbels-, Psalm- en andere leesboeken, in verschillende soorten en prijzen. Kantoor en schrijfbehoeften. Trek-, rondschrijf- en vulpennen. Zakwoordenboekjes der Nederlandsche Taal, van M. J. Koenen, prijs f 0.65. Beleefd aanbevelend. Aan hetzelfde adres TE KOOP, een in goeden staat zijnde KACHEL. Veenhuizerstraat 20 - Soestdijk SCHOENMAGAZIJN Groote sorteering Dames- Heeren- en Kinderschoenwerk Electr. Schoen- en Zadelmakerij Maat- en Reparatie-Inrichting. Prima volvette Goudsche kaas (bel.) 60 ct. p.p. Prima volvette Goudsche kaas (Jong) 55 ct. p.p. Prima Leidsche kaas 45 ct p. pond Gep. volle melk 15 ct. p. liter Gep. Roomkarnemelk 7 ct. p. liter Tel. 102 - Middelwijkstr. 26 voor beginnenden en gevorderden. Zeer billijke conditiën. KERKPAD Z.Z. 19b, SOEST HOFLEVERANCIER. VAN WEEDESTRAAT 40. TELEFOON 70, SOESTDIJK Marasquin Vanille Frambozen Annanas Citroen Sinaasappel Violet Koffie Chocolade Bananen Door het gebruik van prima grondstoffen wordt li eerste kwaliteit gewaarborgd BELEEFD AANBEVELEND. De winter komt aan, voorziet U daarom tijdig van een prima die alle andere merken overtreft. We zenden op aanvraag Uw gratis prijscourant Verder alle winterartikelen voorradig tegen buitengewoon lage prijzen. Doet Uw voordeel. Doet Uw voordeel. Doet Uw voordeel. (Liederen en Oratoria) Privé en cursuslessen. Spreekuur: Woensdag's 2—4. Steen hofstraat 5, Telefoon 45. Veenhuizerstraat 80, Soestdijk Schoenmakerij Maat- en Reparatie-Inrichting

Soester Courant | 1923 | | pagina 2