bruin aardewerk Oisenöarëiezing Auto-Huur GARAGE STAM TEL. 47 LaPorte&Co D. F. VOIGT Wat is Theosophie. STRMKER's Brandstoffenhandel üml-w Reclameprijs 12.ftö Mi Afgehaald 12.20 MÉN1MÉM G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS Thes.Ver.Ned.Afd. Cen trum Soest-Soestdijk. REINTJES Woningbureau Winter-seizoen Winter-seizoen 20 CENT PER K.M. 311 01 2 10 2a Jaatfaag Ha. 48. Gaooatralesrila oplage 2101) exemplaren Verzending per post Zaterdag 13 Ootphar 1923 soEmimsBuiD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukkea en Vragen voor diverie rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk Advertentiën van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Baarn - Filiaal Soest Ontvangen een zeer voordeeiige partij Pracht melkkannen (gebloemd) vanaf 45 cent. Zie hiervoor onze speciale etalage. Aanbevelend, A. BENNING. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Eenige dagen geleden heeft onder- geteekende met veel belangstelling in uw blad de mededeeling gelezen, dat in Soest eerstdaags gelegenheid bestaat een cursus te volgen in Engelsch, Fransch en Duitsch. Meer dere, dergelijke aankondigingen zul len wel volgen. Cursussen op weten schappelijk gebied, lezingen enz. Het is te wenschen dat er steeds flinke belangstelling voor deze wetenschap pelijke avonden zal blijven bestaan, dat de gelegenheid om daar aan deel te nemen steeds zal gewaardeerd worden. Hoe gevoelen wij ons, Soesterbergsche ingezetenen toch gei- soleerd. Willen wij eens iets in dien geest genieten, dan moeten we naar de omliggende plaatsen en in den Winter is dat lang met altijd een pretje en vaak te bezwaarlijk. Zou de mogelijkheid nu niet bestaan dat wij ook van zulke leervolle avonden op Soesterberg kunnen krijgen Zou den de Heeren die in Soest zulke dingen tot stand brengen ook niet eens aan het Stiefkindje „Soesterberg" willen denken? Het schijnt me toe dat bij zeer velen dit ten zeerste op prijs gesteld zou worden en het ons helpen zou de winteravonden sneller te doen voorbij gaan en bovendien een meer dere ontwikkeling der geest met zitrh zou meebrengen. Hopende dat deze regelen niet te vergeefs geplaats zullen zijn en U mijnheer de redacteur dankent voor de verleende plaatstruimte. P. A. v. d. M. Hartelijke dank aan de leden der N. H. Gemeente, die bijdroegen in de G. G. collecte voor de samen werkende zendings-Corporaties. De beide Dames, die zich met het verzamelen hebben belast, hebben mij 65 Gld. afgedragen, één gemeentelid gaf 5 Gld. Maar wat een pover figuur maakt Soest in vergelijking van alle omlig gende plaatsende minste bracht nog meer dan 200 gld. te zamen, zelfs velen 400 a 500 gld. Slechts 64 van onze honderde leden hebben bijge dragen. Misschien wil onze Gemeente de som van 65 Gld. nog wel doen stij gen tot 150 Gld. Voor onze zeer groote en rijke gemeente is dit een kleinigheid. Wij wachten dan met het opzen den van het bedrag tot 1 Nov. Zoo Gij ons Uw adres doet toe komen, zullen de Dames tegen kwi- tautie de Gulden in ontvangst komen A. J. v. LUME, Rembrandtlaan 15, Tel. 92. Helpt de trekhonden. Een verzoek aan de huisvrouwen. Het Bestuur der Afdeeling Baarn van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren komt tot de huisvrouwen met het dringend ver zoek, het streven der Vereeniging te steunen door bij het koopen van waren die met hondenkarren worden ver voerd, er bijzonder op te willen letten, of de trekdieren er goed verzorgd en gaaf uitzien, behoorlijk zijn ingespan nen, niet uitgehongerd of dorstig zijn, en gelegenheid hebben op een droog plekje even uit te rusten, en van haar misnoegen tegen de* geleider te doen blijken, indien in een of ander op zicht iets ontbreekt. Een bedreiging, om bij bestendiging van het euvel, verder niet van de kar te zullen koopen, zal een ge- wenschte verbetering kunnen bevor deren. Bij onwil tot verbetering, of bij ernstige verwaarloozing van het trek dier, waarschuwe men het Bestuur (Bur gemeester Grothestraat 34, Soestdijk, Tel. no. 40). In de jongst gehouden bestuurs vergadering der Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren, afd. Drogist - Opticien Maakt Foto's voor alle doeleinden. Rijks-depót voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk Baarn en omstreken, werd onder meer besloten de huisvrouwen te verzoeken alleen van die menschen met hondenkarren aan de deur te koopen, die goed voor hun honden zorgen. Onze inspectuur heeft wederom eenige verbalen opgemaakt o.a. het vervoer van een te zware, last( 4 perso- een hadden plaats genomen op een door 2 honden bespannen kar). Ver der heeft hij veedrijvers te recht gewezen, die de koeien met een touw met knoop op de neus sloegen nen hondenkar doen uitspannen, waarvan de hond totaal verwaar loosd en ondervoed was, een paard voor een woonwagen doen uitspan nen wegens verwonding aan de borst eenige defecte tuigdeelen van paar den doen herstellen; eenige bestuur der van paarden terecht gewezen wegens mishandeling en vervoeren van te zware lasten enz. enz. Namens het bestuur, W. E. Kronenberg, Secretaresse, P.S. In het vorige ingezonden stuk was foutief opgegeven, dat de nestblokken te verkrijgen waren te Zeist; dit moet zijn bij Van Ton geren te Arnhem. op Woensdag 17 October, 'sav. 8 uur, van den Heer KENGEN over Achterweg 8 hoekKerkdw.str. Entree naar verkiezing. UiT DE RAADSZAAL. Vergadering op 9 October 1923 te 2 uur namiddag. Voorzitter: de Burgemeester Mr. Dr. J. A. A H. de Beaufort. Secretaris: de heer J. G. A. Ba tenburg. De heer Foeken is wegens ziekte afwezig, waarvan bericht is ingeko men overigens zijn alle leden te genwoordig. De Notulen van de Vergadering op 24 Augustus en 4 September j.I. worden goedgekeurd. Bij de benoeming der verschillende raadscommissies stelt de heer van Elten voor in de Bouwcommissie alsnog te benoemen de heer G. Hil- horst. De heer van Elten zou zijn plaats in die Commissie wel willen afstaan, ware het niet dat spr. ia geen enkele andere commissie is voorgedragen. De Raad heeft echter geen bezwaar de voordracht alsnog aan te vullen als door den heer van Elten gewenscht. Spr. stelt mede voor in de Com missie voor het Uitbreidingsplan Wet houder van den Berg op te neme* en dan als Voorzitter dier Commissie. De heer v. d. Berg voelt daar echter weinig voor en verzoekt hem niet te benoemen. De heer Rietveld merkt op, dat onderscheid moet worden gemaakt tusschen Commissies van Advies en die van Bijstand. Het gaat hier over een Commissie van Advies, waarin het niet nood zakelijk is dat een der Wethouders zitting heeft. De voordracht blijft ongewijzigd. Met algemeene stemmen worden daarna de verschillende Commissies, overeenkomstig de voordracht van B. en W., gekozen. Het begin was niet slecht, wel een bewijs dat de samenstelling der Com missies met zorg was voorbereid. Indien wij een opmerking mogen maken is het deze, dat enkele Com missies wel wat sterk bezet zijn, wat niet altijd gemakkelijk zal werken, daarentegen komt het ons voor, dat de Commissie voor het uitbreidings plan wel wat eenzijdig is samengesteld. Zij bestaat uit de Heeren Rietveld Foeken, Scheffer en Hilhorst. Bij een zoo belangrijke Commissie had o.i. de linkerzijde van den Raad niet ge heel mogen ontbreken. Waar hier van opzet geen sprake is, kan herstel zeker nog worden tegemoet gezien. De Commissies zijn als volgt bezet. Commissie voor heide en zandgronden. Voorzitter P. v. d. Breemer, leden G, Hilhorst, S. F. Besselsen. Bouwcommissie. Voorzitter J. J. A. de Koning, leden A. Endendijk, J. v. Elten, W. A. Heynings, W. v. Eek, G. Hilhorst. Comm. voor verkoop van gronden. Voorzitter R. L. v. d. Berg, leden P. v. d. Breemer, W. van Eek, Comm. adviseering van belastiugzaken Voorzitter C, F. W. Rietveld, leden P. C. W. Foeken, M. Scheffer. Mevrouw L. H. Droste-Wilmans, S. F. Besselen. Comm, inzake het uitbreidingsplan. Voorzitter C. F. W. Rietveld, leden P. C. W. Foeken. M. Scheffer, G. Hilhorst. Com. armenzorg en werkverschaffing. Voorzitter J. J. A. de Koning, le den Mevrouw L. H. Droste Wil- mans, W. van Eek, A. Endendijk, G. Hilhorst. Voor het nazien der Rekening 1922 en de begrooting 1924 worden vol gens rooster benoemd de heer: W. van Eek, C. F. W. Rietveld en M. Scheffer. Een item werd uitgebracht op den heer van Elten. De groote belangstelling op de pu blieke tribune gold zeker voor een groot deel het nu volgende punt: Eenige adressen houdende bezwa ren tegen de standplaatsen van woon wagens, met voorstel van B. en W. Dat voorstel, daarin zat het hem juist. Reeds verschillende pogingen zijn gewaagd deze allerellendigste zaak tot een redelijke oplossing te brengen. Het resultaat is tot nu toe steeds geweest een stroom van jammerklach ten van de inwoners, in wier nabij heid de ongewenschte gasten verbiijt werd aangewezen. B. en W. stellen nu voor de zaak afdoende te regelen, door een kamp in te richten a. d. Maarschalkersteeg in de Birkt. Kosten f3000. De heer Heijnings kan er zijn steun niet aan geven en acht de opzet te duur, alles behalve zuinig. De heer Besselsen acht dat niet de juiste plaats is uitgezocht en stelt voor de Hofslottersteeg aan te wijzen. Voorts merkt spr. op dat in het voor stel voldoende is gezorgd voor de menschen, maar niet gesproken wordt over de beesten. De paarden dezer menschen over nachten in den regel in weer en wind. Is het niet mogelijk vraagt de heer B. een der ledige noodwoningen af te breken en daarvoor een stalling te maken voor deze dieren. De heer Hilhorst breekt een lans voor de boeren in de Birkt. Het is niet billijk dat zij de geheele last weer zullen moeten dragen. Spr. is over tuigd, dat de regeling niet gemakke lijk is, maar meent dat de geheele gemeenschap deze last moet dragen en niet enkelen. Hij stelt daarom voor het kamp te plaatsen op de heide voorbij de waterleiding. Daartegen komt Mevrouw Droste in het geweer. Terecht merkt spreek ster op dat dan toch ook maar weer een gedeelte der inwoners en niet het geheel de last draagt. Overigens sluit spr. zich aan bij het betoog van den heer Besselsen om ook om de dieren te denken. De heer v. d. Breemer wil de zaak aanhouden. De heer Scheffer acht aanneming gewenscht. In de Birkt is regelmatig politie-toezicht, op de heide kan dat niet. Assurantiekantoor Spr. acht voorts met het oog op de zedelijkheid, plaatsing in de Birkt beter dan elders en juicht de oplos sing voor Soesterberg zeer toe. De heer Endendijk sluit zich aan bij hen die een goed woord voor de dieren gesproken hebben. Spr. acht de regeling zeer moeilijk, maar neigt naar het voorstel van B. en W. Echter is hij overtuigd dat elke oplossing bezwaren heeft, ook deze. Alles wat daarover wordt gezegd, aanvaardt spr. dadelijk. Evenwel nu wij na veel tobben weer zijn terug gekeerd op het punt van uitgang de Birkt meent de heer E. dat wij nu daar maar moeten blijven. Z.i. de minst ongunstige plaats, al meent Zijd. dat de Hofslottersteea, beter zal zijn. Weth. de Koning wijst er op dat er moed voor noodig is met dit voor stel te komen. Spr. zet oordeelkun dig de voordeeltn uiteen die een afdoende regeling voor heeft, bij het stukwerk dat wij tot nu toe hebben gehad. Het was duidelijk dat hier een man van het vak aan het woord was, wiens woord beslag op den Raad had. Met de plaatselijke toestanden nog niet in bijzonder op de hoogte heeft ZEd. aan de Maarschalkersteeg de voorkeur gegeven omdat deze beter toegang geeft dan de Hofslottersteeg. Overigens is dat spr. gelijk. Het toe zicht kan hier goed zijn als de heer ScheLer reeds opmerkte en de last voor Soesterberg wordt opgeheven. Met één kamp kan worden volstaan, zoodal dit voor Soesterberg kan wor den opgeheven. Wie niet naar de Birkt wil, kan doorgaan naar Zeist of Amersfoort. Aan den heer Heijnings merkt de Weth. op dat zuinigheid niet altijd bestaat in geen geld uitgevea. De Burgemeester wijst nog op het bezwaar dat plaatsing op de heide de gemeentelijke bouwterreinen zeer zal schaden. Aan' de replieken wordt nog door alle vorige sprekers deelgenomen, zon der dat iets nieuws wordt gezegd. B. en W. zeggen toe de plaatsing a. d. Hofsl. steeg te zullen overwegen en in overleg met de Vereeniging voor dierenbescherming de wenschen betreffende de beesten trachten te ver- wezelijken. Het voorstel van den heer Hilhorst plaatsing op de heide wordt met 4- 8 verv. orpen, dat van B. en W. met 3-8 en 1 blanco aangenomen. Hiermede is de knoop dan door gehakt. Bevredigend zeker niet. niettemin denken wij niet dat dit ooit mogelijk zal zijn en meenen wij dat zoo al thans de minst slechte oplossing is verkrecen. Tel. 84 - Kerkstraat 20 - Groote Melm TURFSTROOISEL, fijn en grof. Punt 5 der agenda. De bewoners van den Dorresteinweg vragen mede werking van het Gemeentebestuur in het verkrijgen van huisverlichting. B. en W. adviseeren afwijzend. De P. U. E. M. vraagt f 225.garantie per jaar. B. en W. meenen dat dit bedrag door de verbruikers niet zal worden bereikt. Na uiteenzetting van den toestand door de heeren Endendijk en Bes selsen, die meenen dat de bewoners deze garantie gaarne zullen overne men, wordt het voorstel voor nader onderzoek aangehouden. De vraag of er iets gedaan moet worden ter voorkoming van het ge vaar der onbewaakte overwegen over den spoorweg vroeg ook nu weer de aandacht der vroede vaderen. In een der vorige vergaderingen is door den heer Endendijk voorgesteld, althans de overgang aan den Kolo- nieweg te voorzien. Het uitzicht, is daar miniem. B. en W. stellen voor op dit voor stel niet verder in te gaan, maar een comnissiete benoemen die het ge heele vraagstuk zal onderzoeken en daarna advies geven. De heer Koning, wethouder ligt de zaak nog nader toe. De Kolonie- weg is zijns inziens minder gevaarlijk dan de andere wegen omdat er geen uitzicht naar weerszijden is en men dus vooruit moet zien. Het waar schuwingsbord valt daardoor vanzelf in het oog. Afgraven baat weinig, omdat daardoor toch niet noemens waardig verbeterd wordt. Overigens blijft het ZEA. een raadsel hoe aan de open overwegen, waar het uit zicht vrij is, steeds ongelukken voor komen en aan dezen overweg nooit. De heer Endendijk verdedigt nog maals zijn voorstel. Het gemeente bestuur is niet verantwoord, indien werkelijk een ongeluk gebeurt. Bij de overwegen aan den Nieuweweg gaat het vrij uit, daar is het uitzicht ruim. Wordt op het voorstel niet inge gaan, dan verzoekt Spr. de eigenaresse dier grond dit spoedig te berichten. De heer Heijnings gaat accoord met het afwijzend voorstel van B. en W. Alleen van de voorgestelde com missie wil de Heer H. niets weten. De menschen moeten maar leeren op zichzelf te passen. In ons land wor den langzamerhand de afsluitingen der overwegen opgeheven. In Ame rika is dat reeds lang zoo. Wij geven toe dat de heer Heij nings hier zeer getrouw het li- berale beginsel vertolkte. Ieder voor zich. Laisser faire - laisser - aller, of op zijn hollandsch - laat maar waaien. Al is het juist, dat eigen schuld dik wijls oorzaak is van de voorgekomen ongevallen, dit standpunt lijkt ons toch niet. De heer Rietveld bespreekt' het voorstel van B. en W. wat betreft de commissie. Spr. is het geheel on eens met den heer Heijnings. De Ne derl. regeering is zeker niet voorne mens alle beveiliging der overwegen op te heffen. Wel van die overwegen, die niet aan verkeerswegen gelegen zijn. De bijzondere toestand waarin onze Gemeente in dit opzicht verkeert, dient in aanmerking genomen. De Spoor weg-Maatschappijen zijn ingevolge de Wet tot niets verplicht. Het herhaaldelijk verlies van men- schenlevens heeft toch zeker nog wel iets te zeggen en een vergelijking met de toestanden in Amerika geeft ons weinig. Een onderzoek naar de mogelijke verbetering van toestanden, acht Spr. dan ook zeker gewenscht. Met de de voorgestelde commissie is Spr. niet geheel tevreden. Daarin ontbre ken twee personen. Een technisch ambtenaar der Gemeente en een Spoor weg-technicus. In verband met het uitbreidings plan, hetwelk bij dit vraagstuk nauw is betrokken, stelt Spr. voor ook den Gemeente-architect in de Gontm.sXif- op te nemen en als Spoorweg-tech nicus te vragen den heer van Zetten, opzichter van den weg te Bilthoven. Mocht deze laatste daarvoor moeten bedanken, dan stelt Spr. voor den heer Nieland inwoner dezer Gemeente en specialiteit in dit gedeelte der Spoorweg-techniek. Naar het oordeel van Spr. zouden dan de twee laatst genoemde heeren in het voorstel van B. en W. daar van kunnen worden afgevoerd. Na eenige bespreking wordt het voorstel van den heer Rietveld aan genomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt bij punt 7 der agenda afwijzend beschikt op het verzoek der Geiten-fokvereeniging St. Jacob te Soesterberg tot verhooging van het subsidie. Het zit er niet aan. Met het oog op de bestaande en nog te verwachten werkeloosheid vra gen B. en W. een crediet van f 12.000 voor de beplanting van een gedeelte woeste grond, met de bedoeling dat de commissie voor werkverschaffing enz. zal rapporteerea over verdere plannen. BANKIERS BIJKANTOOR SOEST Van Weedestr. 5 - Telef. S 54 Direct opvorderbaar 3VS 1 Maand vast 3s/4 3 Maanden vast 4 °/0 6 Maanden vast 41/3 °/0 1 Jaar vast 5 Rentevergoeding in Rekening-Courant In verband hiermede deelt de voor zitter mede, dat Gedeputeerde Staten dezer Provincie andermaal aan het Gemeentebestuur heeft verzocht woes te gronden te willen verkoopen voor cultiveering ter bestrijding van de werkeloosheid in de Provincie. B. en W. stellen voor in beginsel te besluiten hiertoe medewerking te ver- leenen, zoodanig dat de gronden in erfpacht zullen worden afgestaan en dus later weder in eigendom aan de Gemeente kunnen terugkeeren. Na tuurlijk zal dan vergoeding van kos ten moeten worden betaald. De heer Endendijk zegt geen be zwaar te hebben, indien vaststaat, dat wij later niet meer zullen hebben te betalen dan wanneer de ontginning door de Gemeente zelf ware gescheid. De heer Hilhorst vindt het niet gewenscht, omdat daardoor de werk gelegenheid voor eigen arbeiders zal verminderen. De Burgemeester wijst er op dat daarvoor geen vrees behoeft te be staan bij de groote oppervlakte van woeste gronden. Onder de reserve door den heer Endendijk gesteld, wordt in beginsel besloten met Ged. Staten te onder handelen. Terugkeerende tot het eigen voor stel van B. en W. spreekt de heer Endendijk er zijn bevreemding over uit dat B. en W. advies van de com missie ad hoe verlangen en intusschen reeds alles beslist hebben. Het terrein, soort van werk en zelfs het loon reeds hebben vastgesteld. Wat blijft er nu nog voor de com missie te doen. Spr. stelt voor het loon althans gelijk te stellen aan dat van het vorig jaar en het te bepalen op f 18-plus kindertoeslag. De heer van Eek sprekende over het voorgestelde loon, acht dit veel te laag. Hoewel begrijpende dat voor dit werk niet het contract-loon kan worden gevraagd, meent Spr. toch dat minstens f20 als standaard-loon moet worden gegeven. De regeling van den kindertoeslag laat hij aan B. en W. over. De heer v. d. Breemer vindt het eigrtiUjk nog tc hoog. dasrdooc zal het crediet veel te vlug verbruikt zijn. De heer Besselsen is niet bevreesd, dat de Commissie geen werk zal heb ben. De toenemende werkeloosheid zal wel aanleiding zijn, dat naar meer dere werkgelegenheid wordt uitgezien. De heer Rietveld zet zijn gedachte uiteen. De beplanting der woeste gronden acht hij zeker een der meest geschikte zaken voor werkverschaf fing, al zal het rendement daarvan eerst over jaren ten bate dezer uit gaven komen. Van veel grooter be lang acht Spr. het dat terreinen daarvoor in aanmerking komen, rijp voor bebouwing. Spr. weet wel dat wij terug moeten naar den vroe- geren toestand om maar geld uit te geven voor wegen aanleg, maar wijst toch op de terreinen gelegen achter de Spoorstraat, dat zeer gunstigvoor bebouwing ligt. De verkaveling kan daar juist in kleine perceelen geschie den, die spoedig koopers zullen vin den. De wegen konden alvast gepro jecteerd worden, zoo men met den aanleg wil wachten. Wat betreft het voorgestelde loon, ook dat acht Spr. te laag. Een kin dertoeslag vanaf het vijfde kind is een bespotting van het beginsel daar van. Het voorstel van Eek om het grondloon vast te stellen op f20, achte hij billijk, waarom Spr. dat wil steunen. Voor niet valide arbei ders kan altijd een uitzondering wor den gemaakt. Weth. de Koning zet de zaak uit een. De bedoeling van het voorstel is om z. .i d adelijk te kunnen begin nen. De Commissie is verder geheel vrij in haar voorstellen. Spr. vindt het zeer gemakkelijk een hooger loon voor te stellen. Ook ZEa. vindt het wel wat laag, maar er dient een prikkel te blijven dat de werkeloozen naar ander werk blijven uitzien. De heer van Eek handhaaft zijn voorstel, een timmerman staat liever aan de schaafbank, dan dat hij denne tjes poot. Daarvoor is geen vrees. De heer Scheffer bepleit een hoo- geren kinderoeslag. B. en W. wenschen hieraan tege moet te komen en desgewenscht vanaf het derde of zelfs van het eerste kind toeslag te geven. De heer Endendijk stelt voor het grondloon te bepalen op f 18.plus een kindertoeslag vanaf het derde kind. Mevrouw Droste verklaart zich te gen kindertoeslag, de heer de Koning verklaart zich voorstander daarvan. In stemming gebracht wordt het voorstel van Eek met 3-9 stemmen verworpen (voor Besselsen Van Eek en Rietveld) het voorstel Endendijk, door B. en W. overgenomen, wordt daarna met algemeene stemmen aan genomen. Van de Vereeniging „Goed Wonen" is het verzoek ingekomen een hypo- thecaire-leening te garandeeren. Hier toe was bereids vroeger toezegging gedaan. B. en W. deelen mede na het indienen van het voorstel nog een aanbieding te hebben ontvangen die misschien nog iets goedkooper

Soester Courant | 1923 | | pagina 1