Timsnerlioyt a!.-1 per NS5 3ï.°lo KOMT ZIEN G. TIMER KITS 29 St. Nicolaasfeest N.V. De Vuursche Houthandel Brandstoffen. üill llÊflÜl. LaPorte&Co Bureau voor Adininistraiie en Belastingzaken lrJ.lJ.lWB - l.LJ.1. CÜRRY LUYT Piano Leerares Ontvangen D. F. VOIGT Hiod-SaSve MMIlOëlIn DSDOSllO'S in mi imfaciiiren- lniziisülf. Uilen isiitteliisttie prul. ürsoiileils I3IÏI8S-, neem- ers naerarti- üfii! i grools keuze legen zeer oewee- rende priiii. lieilipljlr. li, leisierisePD J. 3NÏST - (OPIS BOERENHUIS) A. BENNÏNCS's VERKOOPHUIS BOUWEN EK BEWAREN. N.V. L. d® Ruiter BrandstoffenhandeS Rf mi HS Woningbureau Pis@is@Hjk Nieuws. E®mreyierid@0S Sehoencrême. Inhoud Sn kwaliteit gelijk aan 2 KWARTJES DOOZEN mor esni ia iaatuaim (Ju. 48 iiaoontroteeidu «i «xamtiartid. Vouunding per posi iatttiuöi, 1 December liiüJ SOEmTWSBWD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterbsrg en omgeving. Redactie-Adres.' C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van W©ed@straat 15 - Soestdijk - TeJef. 181 ■■BH8BBSBit3asasisuBi8fig3eiBaB£iBaBag3s£9Bi§s9BaasaHaaB»aeBBiH Saam - Filiaal Soest san groote sorteering Speelgoederen, Luxe artikelen enz. voor het a.s. Voor deze gelegenheid hebben wij onze prijzen uiterst concurreerend gesteld. O.a. Gezelsehepspelen vssaf 30 et. Blokkenrioozin vanaf 20 et. Bouwdoozen vanaf 35 et. Prachtsollesti® Woüen dieren. In ons Magazijn is een speciale etalage gemaakt zoodat een ieder een goed overzicht krijgt van de verscheidenheid onzer artikelen. Aanbevelend, A. 3ENNING. BHBglSBSg&B£&39a5iSSS3!33£aSHBBI Bezaaid paaihout vanaf f 0.20 per Mater Loonzageti van f7.— tot f 10psr M3 Goedkoopste adresep kleins partijen kan gewacht worden. Nabij Pijnenburg, Soest Met de aanvaarding van zijn ambt, door den nieuwen burgemeester, is onze gemeente als het ware een nieuw iijdperk ingetreden. Treffend werd dit gevoeld, toen na de plechtige rede waarmede de heer de Beaufort die van den waar- namenden voorzitter van den Raad, de heer de Koning, beantwoord had en de presidents-zetel ingenomen, ZEA. zich nog afzonderlijk richtte tot zijn beide ambtsvoorgangers. Reeds op zichzelf een bijzonderheid, opvolgende Burgemeesters der Ge meente bijeen te zien, was hunne geer op prijs gestelde tegenwoor dig- heid een heenwijzing naar de~achter liggende tijden en de geschiedenis van de ontwikkeling van de plaats onzer inwoning. Ieder op zichzelf is hun naam ver bonden aan een gedeelte dier ge schiedenis en valt het bestuur van ieder hunner samen met een afgerond tijdsverloop. De rede van den heer De Koning en die van den Burgemeester gaven hiervan getuigenis. Als vanzelf werden wij teruggeleid aaar de tijden, waarin het landelijk schoone Soest nog weinig opmerking ondervond en slechts de zomermaan den gastvrijheid en door zijn gezonde lucht, vernieuwing van levenskracht bood aan de vluchtelingen uit hei jagende stadsche leven. Deze tijd was onherroepelijk voor bij, toen de onder ons steeds hoog geachte Mr. C. J. W. Lothen vaa Doelen Grothe het bestuur der Ge meente verwisselde met het hooge ambt van Gedeputeerde dezer Pro vincie. Wij verstaan de vraag, meermalen en nog onlangs gesteld, wat te ver kiezen zou zijn: het oude Soest met zijn ongerepte schoonheid, en het bijna volkomen gebrek aan alles wat de verwende stedeling onontbeerlijk acht, ofwel het nieuwe Soest, dat zich almeer vervormt en aanpast aan de eischen van den stroom van nieuwe bewoners Hoe belangwekkend deze vraag ook moge zijn voor degenen, die de schoonheid en de rust van het oude Soest gekend hebben, voor hen die in de laatste jaren en in de toekomst het bestuur hadden en hebben te voeren, kan zij onbeantwoord blijven. Die vraag heeft geen wezenlijke beteekenis meer. De beslissing is ge vallen en terugtreden uitgesloten en onmogelijk. Wij gelooven zelfs niet, dat het ooit mogelijk is geweest. Het leven is bestemd om tot ont wikkeling en ontplooiing te worden gebracht, wij gelooven het ook van onze Gemeente. Zich daartegen verzetten, zouden wij in strijd achten met het Godsbe- Vraagt onze prima Wordt geleverd volgens de gewenschte afmetingniet gemengd gruis- en steenvrij. SOEST, Nieuwstraat 14, Telef. 103 BAARN, Terrein S.S. - Telefoon 274 stuur, dat wij als Christen ook willen erkennen in de opkomst van ons schoone dorp. Behoort deze vraag alzoo voor vandaag en voor de toekomst te blijven rusten, andere vragen hebben beantwoording geeischt en zullen het voortdurend blijven verlangen. Het afgeloopen negental jaren, waar aan naam en arbeid van Mr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort is verbonden, is een tijdperk geweest van vragen op velerlei gebied en wier beant woording moest gezocht worden. De heer Endendijk in zijn rede tot den aftredenden en Wethouder de Koning bij de installatie van den be- noërtiden burgemeester "hebben ürel juist inzicht daarop gewezan. Daar moest worden bewaard en worden opgebouwd. Bouwen en bewaren. Geen gemakkelijke taak voor de genen, die tot besturing geroepen waren. Die jaren zijn jaren geweest van zorg en strijd, nog verzwaard door de gevolgen van oorlog en maat schappelijke inzinking en bemoeilijkt dikwijls door critiek, waaraan nu eenmaal niemand schijnt te kunnen ontkomen, die tot sturen geroepen is. Een troost is het daarbij, dat de beste stuurlui ook tegenwoordig nog aan wal staan. Geworsteld is er met allerlei be zwaren. Dj-ogëst Opticien Maakt Foto's voor alle doeleinden. Rijks-depöt voor post- en rentezegels Burg. Gretkastr. 28 - Soestdijk Bezwaren van administratieven en technischen aard Geldelijke zorgen en de zorg voor het bewaren van het natuurlijk schoon onzer Gemeente en de aansluiting daaraan van de nieuwe toestanden. Bouwen en bewaren. In beginsel met gunstigen uitslag, al erkennen wij mede, dat feilen zijn aan te wijzen en het mogelijke soms in de plaats moest treden van het ideale. Vooral de financieele zorgen waren de zwaarste, zwaarder naarmate de grens van het mogelijke werd gena derd, en idealen moesten worden losgelaten. Slechts weinigen is het bekend welk een inspanning het heeft gekost aan hen, die het roer in handen hebben gehad, om deze moeilijkheden te overwinnen. In betrekkelijken zin heeft ook deze periode haar einde gehad. Niet in elk opzicht, integendeel ook in de volgende jaren zal inge spannen arbeid gevraagd worden en de samenwerking van allen noodig zijn om te bevestigen en uit te brei den wat reeds tot stand kwam. Bouwen en bewaren blijve de handwijzer voor de toekomst. Vooral vergeten wij niet, dat de ellende van dezen tijd haar schaduwen vooruit werpt en niemand kan zeg gen welke zorgen en moeiten nog aanstaande zijn. In een opzicht mogen wij echter gelooven, dat wij de crisis gehad hebben. Ten vorige jare kon de be- lastingschroef een slag worden terug gedraaid, wij gelooven, dat bij voort gaande uitbreiding der Gemeente is de verwachting niet ongegrond is, binnen niet te langen tijd tot zeer gunstige verhoudingen te kunnen terugkeeren. Al zal een voorzichtig en zuinig beheer geboden blijven. Mocht de maatschappelijke toestand in evenwicht kunnen worden gebracht, dan mogen wij verwachten, dat al thans in dit opzicht het zwaarste is gedragen en met minder zorg, wat onze gemeente betreft, worden voort- gewerkt. Het onderwijs met veel zorg op peil gebracht, voldoet ten volle aan de bestaande behoefte, de technische dienst, het troetelkind van slechts weinigen, heeft zich reeds grooten- deels ingewerkt en zijn ook hierin, al blijft nog veel te doen over, de grondslagen gelegd, waarop kan wor den voortgebouwd. Wij noemen slechts enkele zaken, genoeg echter om aan te toonen, dat zoo het aan goeden wil niet ont breekt, de woorwaarden aanwezig zijn voor een verdere gezonde ont wikkeling onzer plaatselijke gemeen schap, te meer nog als de reorgani satie der Gemeente-administratie, thans reeds in gevorderden staat van voor bereiding, geheel haar beslag zal hebben gekregen. Onder deze omstandigheden mogen wij zeker spreken van een nieuw tijdperk. Bij den aanvang daarvan begroe ten wij onzen nieuwen burgemeester. Oprecht en zonder eenige terug houdendheid, wenschen wij hem te gemoet te treden en zal het ons een eere zijn met ZEA. te mogen samen werken tot den bloei der Gemeente. De rede, door hem uitgesproken bij de aanvaarding van zijn ambt, geeft ons daartoe groote vrijmoedig heid. In meer dan een opzicht. Bovenal hierin, wijl de heer de Beaufort het openlijk wilde uitspre ken, hulp en kracht te verwachten bij de vervulling van zijn taak, van den Heere onzen God. Hierin één, verwachten wij een vruchtbare samenwerking voor de toekomst en gebiede de Almachtige daarop Zijn Zegen. Welkom in Soest schreven we vo rige maal, wij herhalen hartelijk wel kom en zij' uwen arbeid de Gemeente Soest ten Zegen. Assurantiakantear Off. Bekendmakingen. TUINBOUW. Zakea- deze rubriek betreffeade. t« riekte» J. Kraaijeakrlak. Julienaatreat. en hun aroma, Ook draagt ze veel bij tot de vorming van suiker in de vruchten en maakt het hout vast, taai en stevig Abrikozen, kersen, perziken en pruimen houden van een goed kalk- bevattende bodemer zijn gevallen bekend, dat boomen, welke, op kalk- arme grond in ziekelijke toestand ver keerde, na toepassing van kalk er weer fleurig gingen uitzienzelfs kan een boom, welke in erge mate kan- kerig is, sstus door bemesting van kalk cn fosferzuur zoo niet geheel herstellen, dan toch zoodanig verbe teren, wat zijn gezondheidtoestand aangaat, dat hij nog jaren in leven blijft en behoorlijke oogsten levert, 't Kaa zijn nut hebben wanneer men om een of andere reden zulk een boom nog graag wenscht te behou- dea, overigens is het beter met het oog op verdere besmetting, een dus danige boom maar op te ruimen. Een voorafgaande kalkbemesting maakt de bodem ook beter geschikt tot het opHemen der andere voedings stoffen. Ónze zandgronden zijn door gaans niet kalkrijk, veengronden zijn bepaald kalkarm, en kleigronden be vatten doorgaans wel vrij wat kalk, maar behoeven toch ook nog toe voeging, en verliezen door de oogst en uitspoeling naar den ondergrond geregeld kalk. Wie zijn rozen mooi wil hebben, zorge voor een goede kalkbemesting: rozen hebben behoefte aan veel kalk, niet alleen worden planten en bloe men forscher, ook de kleur der rozen wordt intenser, waar de bo dem voorzien is van kalk. Rhododendons, Kalma's, Azalea mollis cm A. ponticum zijn gewassen, welke bij voorkeur in veengrond groeien, op zandgrond kan men daar in tegemoet komen door bijvoeging van turfstrooisel en hebben geen behoef te aan kalk, ja, zijn er zelfs vijandig van. Niet alleen in den moestuin en vruchtentuin, ook in den bloemeatuin vergete men de kalkbemesting dus niet. Dikwijls toch heeft men teleur stelling, wat meestal te wijten is aan ver^uriug der bodem; door kalkbe- mening, welke „ontzurend" werkt, iS auvte verhelpen. De beste tijd voor kalkbemesting is in de maanden November en December. Men kan gebruik maken van kluitkalk, welke men op hoopjes zet, met eenige aarde er omheen door regen en de vochtigheid uit de lucht, zijn de kluiten spoedig in een fijn poeder veranderd, waarna het zich gemakkelijk Iaat uitstrooien. Of wel man gebruikt kalkmergel of landbouwkalk, welke direct kan uit gestrooid worden. De kalk wordt gelijkmatig uitgestrooid ea op de zwarte grond luchtig ingeharktop gazon laat men de kalk rustig liggen, door regen en sneeuw trekt dit wel de grond in. BAKKERSNACHT ARBEID. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een aanvrage van F. Smit om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des na middags en 6 uur des voormiddags in het perceel Nieuwe Weg. Op Maandag 24 December a.s. des voormiddags 10 uur, zal ten raad- huize gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester bezwaren tegen de aanvrage in te brengen Daarbij worden zoowel de aan vrager, als zij, die bezwaren inbren gen, in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen geduren de acht dagen voor het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Soest, 22 November 1923. De Burgemeester van Soest, P. P. DE BEAUFORT. Kalkbemesting. Thans, nu dt tijd hiervoor is aan gebroken, acht ik het niet ongewenscht eenige regelen te wijden aan iets, wat in den tuin wel eens veronachtzaamd wordt en toch van zoo groote betee kenis voor de groei en ontwikkeling der gewassen is, namelijk „Kalkbe mesting". Voornamelijk in de groenten- en vruchtentuin is een kalkbemesting om de drie of vier jaar noodig. Kalk heeft een groote invloed op de ont wikkeling der vruchten op hun smaak Advertentiën van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer fÖ.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. is een onfeilbaar geneesmiddel voor springende handen en winterhanden en voeten. In doozen van 30 ct. en potten van 60 ct. en f 1.00. Vraagt Uw drogist. BINNENLAND. De uitsluiting in de Textielindustrie. De uitsluiting in de textielindustrie is ingegaan. Te Enschedé en te Lon- neker staan alle bij de fabrikanten- vereeniging aangesloten fabrieken stil. Een klein gedeelte van de arbeiders der expeditie- en pakafdeelingen, als mede enkele bazen, is werkzaam ge bleven. In verband met het feit dat de ma- gazijnvoorraden in de verschillende fabrieken zeer groot zijn, is aan de in de pakkerijen werkzame personen mededeeling gedaan, dat zij kunnen blijven doorwerken. BANKIERS BIJKANTOOR SOEST Van Weedestr. 5 - Telef. S 54 Direct opvorderbaar 3i/t 1 Maand vast 3sj4 3 Maanden vast 4 6 Maanden vast 41/, 1 Jaar vast 5 Rentevergoeding in Rekening-Courant JUUANARLEiN B Telefoon 48 SOEST Tsisfoon 163 Naar aanleiding daarvan werd on der leiding van de besturen der or ganisaties Vrijdagavond met alle ar beiders werkzaam in de pakkerijen van de firma'» aangesloten bij de fa brikanten vereeniging, in „Ons Huis" vergaderd. De vergadering, welke zeer druk bezocht was, ging geheel accoord met het standpunt der besturen, om overal waar dit noodig en mogelijk was, het werk te laten liggen. De heden ingegane uitsluiting zal niet, van kracht zijn voor de volgende fabrieken: stoomweverij „Holland", stoomweverij „Nijverheid", weverij Serpnos Zonen, weverij „Bato", weverij Wisielink, kammen- en riet- fabriek firma Blenken, wijverij Van Dam Zonen, kantfabriek Scholten en Van Heek, allen te Enschede en Ramie Union en Textiel Union te Lonneker. Al deze ondermemingen zijn niet bij de fabrikantenvereniging aangesloten. Verzekering van de veiligheid der reizigers. Naar aanleiding van besprekingen door de Nederlandsche Spoorwegen gehouden op het Ministerie voor ver- keerswezefi, te Berlijn ter verzekering der veiligheid van de reiziger» in de internationale treinen, heeft de mi nister voor verkeerswezen, den verschillenden spoorwegdirectiën in Duitschland aangeschreven den trein- beambten en boven hen gestelden ambtenaren op te dragen, dat zij zich niet alleen moeten bemoeien met de controle der plaatsbewijzen, maar dat zij zich ook zooveel mogelijk moeten toeleggen op de beveiliging der rei zigers tegen verdachte personen. Dit zou kunnen geschieden door zich niet op te houden in dienstafdeelingen, maar zich geregeld door de zijgangen der rijtuigen te begeven cn de ver schillende ardeelingen in 't oog hou den. In 't bijzonder moeten dan slecht bezette afdeelingen bewaakt worden. Als gevolg van deze aanschrijving is tï Munster een samenkomst ge houden van de leiders van de bewa kingsdiensten van verschillende direc- tiën. De treinen zullen nu ook nog door speciaal daarvoor aangewezen opsporingsbeambten worden begeleid. Daarenboven zal er een bijzondere bewaking zijn voor de treinen van en naar Bentheim. Ingaande 1 December is een aan merkelijke verlaging der spoorweg tarieven le en 2e klasse in Duitsch land aangekondigd. Maandag 26 November heeft de „Vereeniging tot bevordering van vreemdelingen verkeer" te Soesterberg een ledenvergadering gehouden. De hoofdbespreking van dezen avond was het organiseeren van voordracht-avonden, waarvan de eer ste in Januari zal gegeven worden, zeer waarschijnlijk door den heer Arbous uit Amsterdam. Bij de rondvraag werd nog op den onhoudbaren toestand van den rijks straatweg in het centrum van het dorp gewezen. Ook de verlichting werd nog ter sprake gebracht. Het bestuur van V. V. zal over een en ander met het gemeente be.ctuur correspondeeren. Om half 10 sloot de voorzitter de georganiseerde vergadering. Het was Dinsdag 27 November een gezellige bijeenkomst in het Chr. Mil. tehui» te Soesterberg. Een avond waar onze miliciens genoten hebben en een welkome afwisseling in het militaire leven. De Zangverceniging Excelcior van Huis ter Heide gaf in het tehuis een welgeslaagde uitvoering en het applaus bewees wel, dat de nummers van het programma in den smaak vielen. Vooral het nummer „Spijskaart" vond luiden bijval. De zangnummers wer den afgewisseld met voordrachten en deze bewezen door het applaus zeer in den smaak te vallen. Het bestuur en de huisvader kun nen met voldoening op dezen avond terug zien 't Was jammer dat er zoo weinig inwoners van Soesterberg, welke ook toegang hadden, dezen avond bijwoonden. De zang vereeniging werd een spoe dig „tot weerziens" toegeroepen. Bijbeische platen. Dinsdagavond gaf de heer C. Uiter- wijk de eersle lichtbeeldenavond voor volwassenen in de Rembrandtzaal. De prachtige platen vonden alge- mcene belangstelling. De bedoeling van deze avonden is bekend. De opbrengst is bestemd voor een Kerstgave voor behoeftigen der Herv. en Geref. Kerken. De volgende avond zal gegeven worden in de turnzaal van de Chr. U. L. O. a.d. Spoorstraat a.s. Maan dagavond 3 December om 8 uur. Van 6 tot 7,15 uur wordt dan voor af de Kinderbijeenkomst gehouden, die gewoonlijk op Woensdagavond plaats vindt. Wij wekken met den meesten aan drang allen op dit goede doel te steunen. Entree naar eigen believen. Diploma M. t. b. d. T. Voor bBginntnisn en verge- vordsrdsn. Nieuweweweg 95, Soest Tegen den 23 jarigen bakkersknecht H. J. v. d. uit Utrecht, die ten nadeele van den heer Posthumus uit Soester berg een rijwiel verduisterde en door de politie alhier werd de vorige week 10 maanden gevangenisstraf geeischt. De Rechtbank, die thans uitspraak deed, veroordeelde hem tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Gevonden voorwetpeneen haar kam, een voetbal, een damesschoen, een paar dameshandschoenen, een breede sjaal, een R. K. kerkboekje een zweep. Aanbevelend, Hebt IS ttsi al een doos gsprolsiserd

Soester Courant | 1923 | | pagina 1