Mr. J. l. u. ooorüc^ -1. L. u. d. lerg JOH. TAK prima Brandstoffen. Prima Blauwbranders nu f7,50 La Porte Co - Bankiers CORRY LUYT Piano Leerares E. HEINTJES P.lU Bureau voor Administratie en Belastingzaken lui Mm ziiislüiS van Anlhreciet- ïwMm eo lëloiscne (Met mei 16 een! s oisze lenende lage prijzen verlaagd. D. F. VOIGT A» BENmNG's VERKOOPHUIS Tegen de koude BedKruiHen wanaiaoci. Güpoenpersen 15 af. i«iaaijes3 cl. Van Weedestraat 5 Telefoon S 54. GIRO-REKENIfliCÉER G. J. SMIT - (ONS BOEKEiNHUIS) Brancistoffenhandel van voorh. Kiesman Berghuijs. Telefoon Kantoor 180 Huis Kourïehoekstr. 6a, Tel. 186 HSncl-Salv© Wij anti-revolutionairen 3e Jaargang No. 2 Gecontroleerde oplaag 2600 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 12 Januari 1924 SOEm rilHMMD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Baarn - Filiaal Soest Aanbevelend, A. BENNING. 9S}BESB£3OIE!B9B9E9BHIEHBO&l9BiBHBIBBHHB0H&19 BIJKANTOOR SOEST. Deposito's Credieten Effecten Coupons UIT DE RAADSZAAL. Politieke onschuld. Van andermans leer ishet goed riemen snijden. Voorstel len bij de vleet. Bij ge brek aan beter. Lange ge zichten. Vragen en ant woorden. Vorst en sneeuw. Os wind van voren. Lest best. De gemeenteraad is tegenwoordig in actie. Het jaar 1924 is ternauwer nood begonnen, of de vroede vaderen zaten reeds weer om de groene tatel vergaderd. L" onderdag 2 Januari namiddag 2 uur opende de burgemeester deze verj adering met het uitspreken van "zijn geïukwenschen voor de raadsle den. hunne gezinnen en niet minder voor onze gemeente. E'e notulen van drie voorafgaande raa Isvergaderingen kwamen niet ge- h'eel zonder aanmerkingen onder des Voorzitters kamer door. Enkele raads leden wenschten in de notulen van de begrootings-vergaderingen nauw keurige aanteekening van enkele door hen in debat gebrachte zaken. Waar deze in ons overzicht vrij juist zijn weergegeven kan de opsomming ach terwege blijken. Alleen voor den heer Heij- nings willen wij een uitzondering maken. Niet omdat ons verslag niet volledig zou zijn geweest, integendeel maar wel om het belang van de zaak docr den heer H. opnieuw ter sprake gebracht. Bij de behandeling der begrooting heeft de Voorzitter bij de post „in komstenbelasting" uiteengezet dat se dert 1917 een gedeelte der gem. in komstenbelasting hetwelk bestemd had moeten worden voor het vol gende dienstjaar, door een misverstand of liever nog door onwetendheid op hetzelfde jaar in de begrooting is op genomen en verwerkt. Hetzelfde heeft zich in vele ge meenten voorgedaan, ook in onze naaste gmgeving. Wijl het ons gebleken is, dat lang niet alle inwoners de zaak begrepen hebben, geven wij een korte uiteen zetting. Men zal zich herinneren dat vroe ger het belastingjaar bij de gemeente liep van Januari tot December, gelijk met het kalenderjaar dus. Bij het Rijk daarentegen liep het van Mei tot en met April. Ter voorbereiding van de inning door het Rijk is toen in 1917 het gemeentelijke jaar gelijk gemaakt aan dat van de Rijksinkomstenbelas ting over 16 maanden (Januari tot en met April van het volgende jaar) geind. Deze vier maanden hadden geregeld van het eene jaar op het andere moeten zijn overgeschreven. Dit is niet geschied, omdat het niet bekend was. Ware het wel be kend geweest, dan had toen de op brengst der belasting hooger moeten zijn. Door de nieuwe begrpoting, waar in deze posten gesplitst Voorkomen, kwam de vergissing aan den dag en moest het bedrag worden gevonden tot dekking van deze post. Hoewel jammer, was hieraan niet te ontkomen. Gelukkig bracht onze inkomsten belasting ruim f30.000 meer op dan geraamd was en over het thans loo- pende dienstjaar kan hetzelfde wor den verwacht, zoodat daaruit in het achterstallige zal kunnen worden voor zien. Zoo is de zaak. Geheimzinnigheid of gewichtigheid is absoluut over bodig. De heer Heijnings meende bij de begrooting enkele opmerkingen daar over te moeten maken. Aan ons werd verzocht daarvan goede nota te ne men. Wij merkten in ons vorig verslag reeds op, dat de logika daarvan ons ontging en lieten het daarom zwem men. In 1917 was schrijver dezes geen raadslid en nog minder voor zitter van de belasting-commissie. Eerlijk gezegd zou het ons toen zeker ook zijn ontgaan. De heer Heijnings drong er in deze vergadering op aan, duidelijker in de notulen van dit te kort melding te maken, wanten daar kwam de politieke aap uit de mouwbij de verkiezingen was beloofd, dat de be lastingen naar beneden zouden gaan. Toen begrepen wij de bedoeling van den spreker beter. Nu. wij willen den heer Heijnings gaarne toegeven, dat Z.E.A. aan dit geval volkomen onschuldig is. Niemand, die hem de schuld zal geven. Het zal echter voor een ieder dui delijk zijn, dat indien deze vergissing niet was gemaakt, dit jaar weer de belasting belangrijk had kunnen wor den verminderd. Dat zal nu wat minder zijn. Jammer, maar- onvermijdelijk. In het voorjaar bij de vaststelling van den factor, spreker wij daarover D. V. wel nader. Een opmerking zij ons echter nog gegund. Het deed ons leed, nu reeds weer de politiek haar intrede in de vergadering te zien doen. Het duurt nog drie en een half jaar voor wij weer aan de verkiezingen toe zijn. Laat de heer Heijnings nu eens niet vervallen in de fout van de mees te beginners om van meet af de po litiek uit te spelen. Een goed sportman weet, dat hij zijn krachten moet sparen voor de eindspurt. Een raad in zijn eigen belang en de samenwerking in den raad zal er door bevorderd worden. Er is beter werk te doen. Men verw achte althans niet dat wij op dergelijke opmerkingen zullen ingaan. Een voorstel tot wijziging van de bouwverordening werd zonder be spreking goedgekeurd. De wijziging bedoelt mogelijk 'te maken, voor bestaande gebouwen een uitzondering te maken op de be palingen der verordening betreffende het bouwen op de erfscheidingen. Daarna kwam de eigenlijke zaak aan de orde, waarvoor de vergade- ïing was bijeengeroepen. Een overeenkomst met Gedepu teerde Staten tot het afstaan van woeste gronden voor cultiveering, teneinde werkeloozen uit de Gemeente Utrecht en Amersfoort te werk te stellen. Zeer begrijpelijk werd ten aanzien dezer aangelegenheid een stroom van welsprekendheid losgemaakt. Wij zullen niet trachten daarvan een nauwkeurig verslag te geven. Wij vreezen, dan weder een paar weken ons blad alleen voor het raadsverslag te moeten reserveeren. Wij willen liever trachten de zaak zelf duidelijk te maken. Wij achten het zelfs niet ondenkbaar, dat som mige raadsleden de kern daarvan over het hoofd hebben gezien, verdrongen als zij werd in de rederijkheid van verschillende sprekers. De werkeloosheid en de bestrijding daarvan, de voorziening daarin, 'is een vraagstuk van wijdere beteekenis en strekking dan onze eigen kleine gemeente. Nog al duidelijk mee- nen wij. Toch niet onnoodig meenen wij, indien het nog eens worden ge zegd. •Provinciale Staten hebben ook hierin gemeend een taak ten alge- meene nutte te kunnen vervullen en uitgezien naar gelegenheid tot werk verschaffing. Naast den aanleg van verkeers wegen, waarvoor vier ton is uitge trokken, hebben zij uitgezien naar terreinen voor bebossching geschikt. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 Na onderzoek kwam onze gemeen te met hare uitgestrekte woeste gron den het meest geschikt voor. Meer dan eenige andere. Vandaar de aanvrage van Gede puteerden dezer Provincie aan het Gemeentebestuur Oorspronkelijk was het de bedoe ling gronden in eigendom te krijgen, waarvoor echter de Raad niet was te vinden. Eenige maanden geleden besloot de Raad in beginsel medewerking te verleenen, indien een overeenkomst mogelijk bleek, waarbij de Gemeente de beplante terreinen tegen een be paalde waarde weer terug kon krijgen. De waarde zou dan zijn het bedrag dat een dergelijke ontginning de ge meente Soest zou kosten, indien zij deze gronden zelf in cultuur zou Drogist - Opticien Maakt Foto's voor alle doeleinden. Rijks-depót voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk Een ontwerp van B. en W. stelde daarvoor vast een bedrag van f 400 per H. A, plus een rente van 3%. Gedeputeerde Staten gingen hierop niet in doch deden het tegenvoorstel 58 H. A. in deze gemeente te doen ont ginnen, waarvoor het gemeentebe stuur over een aantal jaren, naar ver kiezing 40 of 50 jaren, een bepaalde jaarlijksche annuieteit zou betalen. Bij 40 jaren zou dit ruim f800 per jaar bedragen. Hiervoor heeft de Gemeente dan, naar het oordeel van de voorstanders van deze soort van werkverschaffing en waarvoor ook wij veel voelen, een waardevol bezit gekregen. Bovendien liggen deze terreinen niet ongunstig en zijn zij in de toekomst wellicht geschikt voor bouwterrein. Zoo is nuchter de zaak. B. en W. wilden geen voorstel doen, maar eert na ampele bespreking in den Raad, deze een beslissing laten nemen. De heer Heijnings was de eerste, die zijn meening kenbaar maakte. Spr. wil van het voorstel van Ged. Staten niets weten. Stellende de ont- ginningskosten op f400 per H.A., vra gen Ged. Staten ongeveer f 1200. meer. Ook het voorstel van B. en W. gaat Spr. te ver. f 400.per H.A. vindt Spr. genoeg. Met de voor gestelde 3 rente gaat hij niet ac- coord, waarom Spr. voorstelt deze te schrappen en te bepalen, dat de Gemeente vrij zal zijn de gronden te rug te nemen naar believen. In een latere repliek met den heer van Eek, die het voorstel nog zoo kwaad niet vindt uit een algemeen sociaal inzicht, welk inzicht ook de heer Bessélsen blijkt te deelen, zegt de heer Heijnings dat het allen schijn heeft of Gedeputeerde Staten mooi weer willen spelen van onze centen (foei wat een prozaïsch woord). Men zou ook kunnen zeggen, van andermans leer is het goed riemen snijden. Zoo waren er dus al drie voor stellen. De Burgemeester constateert dat het voorstel Heijnings weinig verschilt met dat van B. en W. Alleen d» 3 rente. Z.E.A. geeft nog een overzicht van de gevoerde besprekingen griffie, welke echter geen resultaat hebben gehad tot overeenstemming. Spr. verdedigt de rentebepaling welke alleszins billijk is te achten. De heer Scheffer is nog radicaler dan de heer Heijnings, Spr. stelt voor de geheele zaak maar als afgedaan te beschouwen. Ged. Staten nemen blijkbaar niet eens nota van bet voor stel van B. en W. en zetten daar tegenover hun eigen aanbod. Sp: acht zich tegenover de belastingbe talers niet verantwo»rd aan deze af faire mee te werken. Hoewel voor stander van werkverschaffing, wenscht Spr. niet op deze manier daaraan mee te werken. Onze eigen menschen kunnen wij niet eens een redelijk loon toestaan. Mevr. Droste verklaart zich voor het voorstel Heijnings, De heer Hilhorst is van her begin al tegen deze zaak geweest en vreest in de toekomst. Naar Spr. oordeel lang niet rooskleurig en waarmede wij het eens zijn, gebrek aan werk gelegenheid voor eigen menschen. Spr. wil daarom liever van de ge heele zaak afzien. Hoewel eenigszins pessimistisch leek ons het betoog van den heer Hilhorst gezonder, dan de bezuinigins-redevoe- ringen van de overige raadsleden. De heer Endendijk gaat vrijwel met B. en W. accoord, alleen acht Z.E.A. f 400.— wat hoog en stelt voor, daarvoar te lezen f 350.— Spr. meent dat onze eigen ontginning ook niet meer zal kosten. Het vijfde voorstel alzoo. Naar mededeeling van den heer de Koning kost onze eigen ontgin ning ruim f500.— per H.A. Na replieken, waarbij de Voorzit ter een resumé geeft van de vijf voor stellen en de heer van den Berg het concept contract van B. en W. nog toelicht en verdedigt wordt tot stemming overgegaan. Het voorstel Ged. Staten wordt verworpen. Het voorstel B. en W. idem. Het voorstel Endendijk dito. Het voorstel Heijnings aangeno men met 84 stemmen. Naar het oordeel van den heer Besselsen bij gebrek aan beter. Het voorstel Scheffer komt der halve te vervallen. Wel jammer, wij hadden de gezichten van heeren Ge deputeerden dan wel eens willen zien. Zijn wij goed ingelicht, dan kost dergelijke ontginning, welke door de Diploma M. t. Ij. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest Heide-maatschappij irj fijne groene jager-costuums, wordt utgevoerd aan de Provincie f1600 pe; H. A. als zij er dan f400 van ter,.tg krijgt per H.A. zal zij er geen breede riemen van overhouden. Bij de rondvraag herhaalt de heer Heijnings nog eens ziji' vragen in de vorige vergadering gei aan over het afwerken van den Nooderweg, dé Ulmus Monumentalis laan de Anna Poulonalaan de rooil >n van de te bouwen winkelhuizen aanhetNieuwer- hoeksplein. i De heeren Wethoud .^s en de Voor zitter geven gewenschje en afdoende inlichtingen. De sneeuw en de vyrst maken het onmogelijk de Noorde weg af te ma ken zegt de heer de «Koning. Maar het komt voor elkaar. De rooilijn is in orde'zegt de Burge meester en de verkeercfe Iepen, zullen door Ulmus Monumentalis worden vervangen door den verander. De heer van Elten vraagt naar de afdoening van de zaak, Egberts, die de heer Endendijk op zich heeft ge nomen. Vorst en sneeuw -zegt de heer Endendijk. Even wachten, nu is er niets te beginnen. De heer van Eek meent, dat de wegen in Soest bij snc euw en ijs niet voldoende worden begaanbaar ge maakt. Z.E.A. krijgt de wind van alle kanten tegen. Het was juist zoo best in orde. Voortaan zullen werkeloozen voor het ruimen van sneeuw worden aan gesteld, Zeer tevreden gingen wij huistoe nadat de heer Van ;Eck nog ge vraagd heeft zoo mofljblijk avondver gaderingen te houden.' Gelui Ner. wij ook ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting. worden. Het drukke be?oek op de voer plaatsen vormt een genot voor uwe kinderen en over enkele weken zult u bovendien in den lentezang een rijke belooning vinden voor uwe zorgen in den wintertijd. Het Ho Mistuur der Nederland- sche Verei -Jug tot Bescherming van Vogels. Amsterdam, Heerengracht 260-266 nog wat zeggen, want dat willen wij ook wel. De voorzitter zegt toe te zullen overwegen des zomers de vergade ringen in den avond te doen plaats hebben. Wij hopen het, om zuiver econo mische redenen. Tandarts Tandtechnicus houden spreekuur iederen Donderdag avond van 6-9 uur, ten huize van J. VAN GOOR, Middelwijkstraat 5, Soestdijk, Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Hoofdredacteur. Als Hoofdbestuurslid der Ned. Ver, tot. Bescherming van Vogels verzoek ik u beleefd het onderstaande in uw blad te willen opnemen. L.J.Q.v.V. Soest, 8 Januari 1924. Vergeet de vogels nietl Nu vorst en sneeuw het den vogels weer onmogelijk maken voldoende voedsel te vinden, is het te voorzien, dat sommige soorten vooral meezen, roodborstjes, spreeuwen enz. (nuttige vogels dus!) belangrijke verliezen zullen moeten lijden. De afgeloopen broedtijd was reeds zeer ongunstig en indien er nu een strenge winter volgt, is het gevaar niet denkbeeldig, dat het zoo noodzakelijke evenwicht in de natuur zal worden verbroken tot schade ook van den mensch. Dit gevaar kan nog, ten deele althans, worden afgewend, n,l. door het verschaffen van voedsel en water aan onze vogels. Bevestig met behulp van een touwtje een spekzwoerd, een kaas- korst, een stuk bruin brood of een halve cocosnoot aan een boomtak en de meezen in versch. soorten zullen niet larg op zich laten wachten. Rijg een snoer pinda's en hang die tusschen palen of boomen. Maak een voerplaats (zoo mogelijk een voertafeltje) en leg daarop alle tafelafval, zoo mogelijk nog iets meer. Hennepzaad, zonnepit- ten, raapzaad, enz. worden door vele vogels met graagte gegeten en het voer voor voliérevogels, zooals dat in den handel verkrijgbaar is, bewijst in de vrije natuur goede diensten. Snippers kaaskorsten fijn voor de roodborstjes en appelschillen, bana nenschillen enz. voor de lijsters. Bruinbrood en gekookte aardappelen worden door bijna alle vogelsoorten gegeten. Laat vooral niets verloren gaan! Plaats ook een ondiep bakje met water; vogels moeten ook in den winter kunnen baden. Om de musschen van de voeder- nlaatsen der andere vogels te weren, cunnen zwarte draden gespannen worden, de meeste vogels vreezen die niet. De musschen kunnen op een afzonderlijke plaats gevoerd AFGELUISTERD. Klaas. Haha, dat vind ik leuk, dat je zoo eens onverwachts komt, en je treft het, want juist is onze jongste 4 jaar vandaag. "4 Piet. Zoo, dat wist ik niet, want dan was ik nu niet gekomen. KI. Nu niet? Nee juist nu, en daarom vind ik 't leuk dat je juist nu komt. Piet. Nu, intusschen dan van harte gefeliciteerd jo en 'k wensch je van harte, dat God de Heere jul'ie kleine lieveling en ook je andere kinderen zegenen en behoeden mag en met zijn genade en waarheid ook jullie, als de ouders, ondersteune en sterke, zoo, dat je de kinderen dien Hij je geeft, een opvoeding kunt geven in alle eerbaarheid. En vanzelf Anna is deze wensch ook voor jou bedoeld en bestemd. IC. Nou ik dank je wel Piet, en ik hoop, dat je daar ook nog getuige van mag zijn we vieren dit maar zoo in huiselijken kring, familie komt er niet, die komen al leen maar als Anna of ik jarig zijn, maar voor de jongens niet, al die datums kunnen ze niet onthouden. P. Ja, als je een beetje groote familie hebt, mag je er ook wel een re gister voor aanleggen. Ik weet wel dat m'n vrouw thuis zoo'n boekje bijhoudt; je weet zij is uit een huis- g tzin van twaalf kinderen, waarvan er acht getrouwd zijn en kinderen hebben, de een heeft er vijf, een ander vier, enz. Ik zelf heb vijf broers en zusters waarvan er drie getrouwd zijn, de een heeft vier kinderen, de tweede drie en de derde één kind. En die heele familie woont zoowat naar alle windstreken heen in Amsterdam, den Haag, Rotter dam, Dordrecht, Middelburg, Nij megen, Zwolle enz. K. Dan weet je ook meteen waar je naar toe kunt gaan met de vacantie. P. Ja de familie weet anders mijn adres ook, ik heb ze tenminste op 'n enkele uitzondering na, van den zomer alle bij me te logeeren ge had, en als ik niet opgepast had, was onze eigen vacantie er totaal bij ingeschoten; nu viel 't juist met de jubileumfeesten, zoodat ik toen ook maar hier ben gebleven. K. Die ik van de zomer bij je aan trof, was een zwager van je, is 't niet P. Welke? Daar we toen nog mee zijn gaan wandelen dien avond K. Ja, juist, die! P. Ja, die is met een zuster van me getrouwd. Ze hebben hem van de zen zomer lid gemaakt van den ge meenteraad in Zw. en in Sept. tot wethouder gekozen maar hij heeft er voor bedankt. K. Nou, dat is dan wat anders als hier in Soest, hier probeert ieder dat baantje voor zich binnen te halen, P. Nu moet je niet gaan generali seeren Klaas. K. Nee, maar ik vind 't toch een treurige boel hoor. Eerst zijn ze het samen eens, net als wijlen Herodes en Pilatus en zijn alle middelen goed om de Anti-rev. wethouder een beentje te liehten, en als ze dan denken de slag te hebben gewonnen, krij gen ze ruzie over de verdeeling van den buit, de een wint, en de ander wordt ziek, en als hij nog maar net beter is, beginnen ze weer te bakkeleien. Ja Klaas, je opmerking is raak, 't wel opmerkelijk, dat het eerst niet opkon en, zoodra hadden ze het niet zoogenaamd gewonnen of ze vlogen elkaar in 't haar, nu vind ik de handelwijze van den een lijken op die van een schooljongen, die z'n vimger opsteekt en zegt: Meester hij zit m'n sommen af te schrijven. Hij had, als hij dan persé wat had willen zeggen, dat bij den gemeenteraad moeten brengen, maar niet bij GedStaten. Een poosje geleden hebben ze bok al gere- questeerd over de benoeming van die dir. van het grondbedrijf, Ged. Staten hebben toen in de notulen laten zettenvoor kennisgeving aangenomen, dat wil in gewoon Hollandsch zeggen: aan hun laars gelapt, dat zullen ze nu ook wel doen. K. Ja toen zijn ze bij mij ook ge weest met een lijst, toen hebben ze nog een stuk of wat menschen kunnen overhalen om te teekenen op dat ding. Nou schijnt 'tie 't maar op z'n eentje te hebben ge daan, of hij kon er geen mensch anders voor krijgen. P. Nu, hij heeft gedaan als lid van den raad, en hij zou bezwaarlijk medestanders hebben gevonden dat bleek wel in den raad. Toch vind ik de handelwijze van den betr. wethouder verkeerd, ik geloof wel, dat hij in z'n recht stond, maar, dan behoef je, juist daarom, niet zoo'n afmaaksysteem toe te passen, maar enfin, 'k ge loof, dat het mnar beter is, daar Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. JULIANAPLEIN 5 Telefoon 48 SOEST Telefoon 163 KERKPAD la - SOEST - TELEFOON 180 Levert tegen scherp concurreerende prijzen Prijscourantwordt op aanvraag gaarne toegezonden. Briefkaarten voor bestellingen worden vergoed. Bel li een van beide nummers op en U ontvangt onmiddellijk Uw brandstof. Vraag onze prima Ie soort Vraag monster welke U onmiddellijk wordt thuisbezorg: 1. Vertegenwoordiger K. BRAAKMAN. zoo weinig mogelijk over te spre ken, de een heeft zich voor lang, zooal niet voor goed onmogelijk gemaakt, en de ander, zal op een andere wijze moeten optreden om het vertrouwen van ons Chr. volks deel te krijgen K. Van den zomer probeerde die eene ons bij de jubileumfeesten onder een Chr. vernisje, op te knappen met een reeds lang afgeschafte ker mis, en nou praat ie in de krant van een geschokt vertrouwen inne die P, Houdt je maar kalm Klaas, laten we al die ouwe koeien voorloopig maar in de sloot laten en over wat anders praten. K. Nou vooruit dan ik geloof dat Anna binnenkort zal moeten tiak- teeren op chocolade hoor, want Colijnzal best minister weer worden. P. Ja, ik heb 't wel gezegd, daar moest 't wel op uitdraaien, en als Mr. Marchand dan vraagt, kan Ne derland buiten Colijn of niet kun nen we nu gerust zeggen, neen, waarde Heer, maar naar alle waar schijnlijkheid wel buiten U. K. Hij zal zeker wel weer min. van Financiën worden hé? P. 'k Weet het rget, maar 't is toch wel waarschijnlijk, we zullen ech ter nog wel eenige dagen geduld moeten hebben. K. Iets anders, hoe heb je het met de Kerstdagen gemaakt? B. Ik best, maar 't is eigenaardig, met Kerstmis hebben ze allemaal een vroom praatje. De een z'n das is al witter en grooter als van den ander. Je walgt er soms vande een heeft het over: het kerstkind en de kleine koning, een ander weer over het kind in de kribbe, maar alle echt geestelijk ondergrond ontbreekt er aan, en 't is zoo on geveer een wauwelen in de ruimte. Als wij dan ook niet de geeste lijke beteekenis van het kerstfeest begrijpen, dan hebben we aan dat gansche feest niets en gaat het ons koud voorbij. Klaas, Anna, ik ga naar huis, ik schrik van de klok. K. Dag Piet, de groeten thuis. Luistervink. De praktijk heeft reeds 60 jaar be wezen, dat een onfeilbaar geneesmiddel is voor wonden en winterhanden en voeten, doozen van 30 ct. en potten van 60 ct. en 1.00. Vraagt Uw drogist. Het conservatisme en idealisme onzer beginselen door A.E. III. Wat is een program van actie? Een lijst van zaken die men in een bepaald tijdperk gaarne tot stand ziet komen en waarvoor men zich beijvert. Een ongeschreven program van ac tie, dat voor alle geloovigen geldt en niet in een vergadering wordt vast gesteld zou te formuleeren zijn in één artikel n.1.Wij en ons huis, wij zul len den Heere dienen. Ik zeide zoo straks dat de geor ganiseerde partij had te ijveren voor een program van actie, dat in de ver schillende tijden, verschillend van in houd is, maar altoos in de richting moet zijn van het program van be ginselen. In ons beginselprogram is neerge legd in hoofdlijnen, hoe wij de op lossing van de verschillende belangen voor ons volk wenschen, hoe de verhouding zal zijn van de verschil- ende kringen van ons volksleven. Van de overheid tegenover kerk en zending en onderwijs en arbeid enz. De programs van actie, die telkens als er verkiezingen voor de tweede kamer noodig zijn, worden vastgesteld, zijn voor een zekere tijdsduur. Enkele onderwerpen vindt men jarenlang op onze programs, b.v. Vrijmaking van het onderwijs in zijn verschillende stadiumsSociale verzekeringen in zijn verschillende vormen, terwijl andere zaken als invoerrechten of uitbreiding van kiesrecht, of dergelijke worden afgevoerd, zoodra die wenschen zijn vervuld of zijn ingevoerd, soms op eenwijze zooals wij het niet wenschen I Het meest kenmerkende in ons be ginsel-program is, dat nadat naam en richting in Art. 1 is aangewezen, Art. 2 duidelijk het gezag ter sprake brengt, het A.R. schibbalet. Waar de revolutie het gezag aan tast, daar zal men dadelijk voelen dat handhaving van het gezag de eerste eisch moet zijn voor een partij die zich A.R. noemt. Hoe noodzakelijk het is.^'uist daar voor te ijveren, dat nooit los te la ten, dat onze kinderen in te prenten als voorwaarden voor een stil en ge rust leven. Dat hebben de laatste jaren toch zeker wel zeer duidelijk geleerd. Voor de Revolutie hebben we zegddat zij is vernietiging van alle geestelijk en stoffelijk goed. De ondergang van alle religieuze en Maatschappelijk leven, disharmonie, de hel op de aarde, 't Wordt mis schien eentonig, maar in dit verband toch niet overbodig, voor nog eens te wijzen op Rusland, daar de Re volutie zich heeft geopenbaard op een wijze, dat de menschen die in beginsel op 't zelfde standpunt staan, de handen in een slaan. De zooge naamde vrijheid is daar gebleken de grootste tyrannie te zijn, en het hui selijk en maatschappelijk leven als 't ware verdierlijkt. 't ls waar, niet altoos komt de revolutie tot die vreeselijke uitbar sting, als nu is gezien, maar dat is niet een gevolg van de gematigdheid der revolutionaire beginselen bij som mige volken, maar Gods algemeene genade weet hier nog te beletten. In dit verband kan men ook spreken

Soester Courant | 1924 | | pagina 1