Soester Nieuwsblad? EEN KLEIN BEWIJS! „De Landbouw" ïidtt Steeihuis Nerhpad 52 - soesi CORRY LUYT Piano Liserares 1 DEN BERG Goede waar behoeft geen krans G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS Voordeeiige aanbieding! D. F. VOIGT Hsiid-Salve EFFECTEN - COUPONS INCASSO'S - CREDIETEN 3e Jaargang No. 3 Gecontroleerde oplaag 2600 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 19 Januari 1924 SOESIRHEMM) Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Baarn - Filiaal Soest Theeserviss met 12 kop en schotel f 5,50. Ontbijtservies 19 deelig slechts f 8,5u. Waschstellen compleet f 5.00. Dek- karaften met glas 50 ct. Kop en Schotel vanaf 20 ct. Keu- kenspiegels vanaf 80 ct. Verpakte toiletzeep nu 9 ct. p. stukje Dubbel blank zeep 29 ct. per pak. Aanbevelend, A. BENNING. UIT DE RAADSZAAL. Van achter naar voren. Spoed gewenschi. Omge kegeld. Voetangels en klemmen. Erfpacht of niet. in het schuitje. Compro mis. De Korsing-Enden- dijk. Op hoop van zegen. Au revoir. Als het ijzer heet is. Onze lezers zullen zich herinneren, dat in de Raadsvergadering van 3 de zer een voorstel is behandeld een fer- rein der Gemeente nabij den Dolder, groot 58 H.A. aan de Provinciale Staten af te staan voor bebossching door werkeloozen uit Utrecht en Amersfoort. Aangenomen is toen het voorstel van den heer Heijnings om deze terreinen aan Prov. Staten af te staan, onder beding, dat de Gemeente ze ten allen tijde kan terug erlangen tegen eene vergoeding van f400. per H.A. voor in cultuur gebrachte grond. Door de heeren Besselsen en Hilhorst werd daarbij den wensch geuit deze gronden onder nadere voor waarden alsnog in erfpacht aan het het Provinciaal bestuur af te staan. In verband met deze zaak werd den Raad dezer Gemeente Dinsdag avond 15 dezer in spoedeischende vergadering bijeengeroepen ter be spreking van nader ingekomen voor stellen van Heeren Gedeputeerden de zer Provincie. Ueuaive 'tut punt der agenda be- vati e zij nog 'een tweetal andere za ken. van minder beteekenis en urgentie, dan punt 3. Met de wel reeds bekende voort varendheid pakte de Voorzitter de koe meteen bij de horens en stelde, na de gebruikelijke opening der ver gadering, dit punt aan de orde. Al- zoo van achter naar voren, naar den gulden regel het moeilijkste werk maar eerst op te knappen. Ter inleiding van de bespreking gaf de Voorzitter een overzicht van de gevoerde onderhandelingen tus- schen Gedeputeerde Staten en het Gemeentebestuur. De beslissing van den Raad door aanneming van het voorstel Heijnings ter kennis van Gedepu teerden brengende, hebben B. en W. daarbij tevens medegedeeld, dat de Raad ondanks dit voorstel, nochtans de uitgifte der gronden in erfpacht gewenscht achtte. Vermoedelijk omdat het aanbod voorstel Heijnings weinig zinde (dit is onze gedachte) aan heeren Ge deputeerden, hebben zij de aanwijzing naar het erfpachtsverband aangegre pen en een drietal nieuwe voorstellen ingediend, waarin deze gedachte tot gelding wordt gebracht. De voorstellen zijn als volgt ge formuleerd. Op dezen grondslag doen wij, uit gaande van een erfpachtstermijn van 50 jaar en van de bepaling dat de opbrengst van den houtopstand na afloop van dien termijn ten bate van de provincie komt, den Raad een drietal regelingen aan de hand, t.w. a. erfpachtsuitgifte, met uitsluiting van de bevoegdheid tot tusschentijd- sche opzegging van de zijde uwer gemeente b. erfpachtsuitgifte met bevoegd heid van uwe gemeente tot tusschen- tijdsche opzegging ingeval van ver koop ten aanzien van die perceels gedeelten, waarover de gemeente de beschikking moet verkrijgen ten be hoeve van woningbouw, tegen ver goeding van de door een of meer deskundigen vast te stellen waarde der bebossching; c. erfpachtsuitgifte, op den voet als onder b. bepaald, doch onder eene vergoeding berekend naar f 350.— per Hectare, vermeerderd met de door een of meer desdundigen te bepalen waarde van den houtopstand. Ten aanzien van deze voorstellen geeft het College van B. en W. in overwegingvoorstel b te aanvaarden, onder beding dat de bepaling dat alleen voor woningbouw weer over de gronden kan worden beschikt zal komen te vervallen. De gemeente ontvangt dan f 500 per jaar aan erfpachtscanon en loopt geen enkel risico. De Burgemeester verdedigt nog Drogist - Opticien Maakt Foto's voor alle doeleinden. Rijks-depót voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk nader dit voorstel en zegt dat deze spoedeischende vergadering is bij eengeroepen, omdat Ged. Staten ver zocht hebben spoedig antwoord te mogen hebben, opdat de werkeloozen aan den arbeid kunnen gaan. Als te begrijpen, lokte deze nieuwe voorstellen, waardoor het in de vorige vergadering aangenomen voorstel van den heer Heijnings weer omgekegeld was, breedvoerige bespreking uit. Vooral de heer Heijnings toonde zich verwonderd dat Gedeputeerden nu in eens weer aan erfpacht de voorkeur geven en waarschuwt voor voetan gels en klemmen die hier liggen. Spr. adviseert het eenmaal aangenomen voorstel Heijnings te handhaven en niet in te gaan op deze schijnbaar voordeeiige aanbieding. Gedeputeerde Staten moeten wel een zeer krachtig motief hebben om f500 canon per jaar te willen betalen. Ook de heer Endendijk ontwikkelt bezwaren tegen het voorgestelde plan. De opgenomen taxatie-regeling, bij eventueele overname door de gemeen te acht dezen Spr. zeer gevaarlijk, omdat zij aanleiding 2a 1 kunnen zijn tot allerlei moeilijkheden in de toe komst. Ging het om een tijdsverloop van enkele jaren, Spr. zou geen bezwaar hebben, wijl dan de taxatie van den houtopstand zeker in het voordeel van de Gemeente zou zijn. Later evenwel worden de moeilijk heden grooter, en zullen de taxateurs door provincie en president ^ir arr. rechtbank benoemd allicht maiiNnzijn, die met de dure exploitatie-^ pgten eens een groote strop konden be zorgen. Handhaving van het voorstel Heij nings komt dan ook den heer En dendijk in de gegeven omstandighe den het beste voor. De Voorzitter merkt op naar aan leiding van hetgeen beide heeren heb ben gezegd,-dat de handelingen van den Raad wel eenigzins vreemd zul len lijken aan het Provinciaal-bestuur. Te kennen is gegeven dat de Raad alsnog liever erfpacht wenscht, nu een voorstel in dien geest komt, wil de Raad weer terug. Spr. geeft in overweging nu wij in het schuitje zitten, mee te varen en deze regeling, die voor de gemeente, nu de wijzi ging door B. en W. aangebracht, geen risico meebrengt, te aanvaarden. Verschillende heeren geven nog hun meening te kennen over het voorstel. Vooral de heer Scheffer moet van heeren Gedeputeerden weinig hebben. Het gaat er niet om zegt spr. ofxGed. Staten ons begrijpen, maar wel of wij hen begrijpen. En 't is wel dui delijk dat genoemd college bezig is zich de voordeelen te verzekeren en de Gemeente de kosten te laten be talen. De heer v. d. Berg beantwoordt de verschillende sprekers. Het ligt niet in de bedoeling van B. en W. alles maar te slikken, toch moeten wij de zaak niet gewichtiger maken dan zij is. Reeds is door B. en W. een be langrijke voorwaarde de gronden alleen voor woningbouw weer te kunnen terugkrijgen niet aanvaard. Over an dere bezwaren is eveneens te praten en B. en W. zijn bereid daaraan ge hoor te verleenen. De heeren Besselsen en Hilhorst verklaren zich voorstanders van uit gifte in erfpacht, mede hierom wijl nu jaarlijks een bate van f 500.— in de gemeentekas vloeit, al ontveinzen zij niet dat nog bezwaren overblijven. De heer Rietveld wijst er op dat veel gesproken wordt over de voor en nadeelen der verschillende voor stellen. De groote sociale beteekenis van dit werk wordt nagenoeg geheel voorbij gezien. Spr. wil dat een oo- genblik in het midden stellen. Eerlijk gezegd voelde Spr. het meest voor handhaving van het voorstel Heijnings, hoewel hij principieel voor uitgifte in erfpacht zou zijn. Nu kunnen B. en W. wel enkele bepalingen uit dit voorstel schrappen, maar dan staat het wel vast dat heeren Gedeputeerden er feestelijk voor zul len bedanken het magere overschot te accepteeren. Spr. heeft waardeering voor de volharding van B. en W. om het den Raad en Prov. Staten naar den zin te maken, maar gelooft niet dat wij zoo tot een resultaat zullen komen, waardoor het werk tot uitvoering komt. Daarom moet het gaan. Weth. v. d. Berg beantwoordt nog eens de verschillende sprekers en meent dat de leden in gebreke zijn gebleven bezwaren tegen het voorstel te noe men. De bezwaren vooral door den heer Endendijk en Besselsen genoemd wa ren blijkbaar door den heer v. d. Berg reeds als afgedaan beschouwd, hoe wel wij vreezen dat Ged. Staten daar anders over zullen denken. Tenslotte vereenigde de Raad zich met een compromis voorstel der hee ren de Koning en Endendijk als volgt Prov. Staten ontvangen de gronden in erfpacht voor 50 jaren. Canon f 500— per jaar. De Gemeente behoudt zich het recht voor ten allen tijde de gronden terug te vorderen. Vandaar den lagen Ca non. Bij taxatie van den houtopstand zal de prijs daarvoor bedragen: a. voor de eerste 25 jaar minimum f 300.— per H.A. maximum f 500.— b. na 25 jaar min. f300.— max. f700.hoogstens f800.per H.A. De heer Heijnings is nu ook be nieuwd naar de gezichten van H.H. Gedeputeerden. Zij zullen vast vra gen of de gemeenteraad van Soest manoli (niet erg snik) is. Spr. meent dat wij een mal figuur zullen slaan. Dit is het voorstel Heijnings zegt Spr., plus een extra betaling van f500.— canon per jaar. Gedeputeer den zijn toch niet dwaas. De Burgemeester is van oordeel, dat het zoo'n vaart niet loopen zal en meent het voorstel dat B. en W. overnemen wel te kunnen verdedigen. Het wordt zon'der hoofdelijke stem ming aangenomen. Op hoop van ze gen misschien tot spoedig weder- ziens in een spoedeischende verga dering. De overige punten der agenda Notulen en voorstel belegging uitge- loste gelden zijn het aankijken niet waard. De voorzitter had het wel goed bekeken, Z.E.A. maakte van de ge legenheid gebruik de zaak gunstig te stemmen voor eenige uitgaven tot uitrusting van de vrijwillige brand weer en aanschaffing van een Signaal (siréne) tot waarschuwing bij brand. De heer Besselsen vraagt nog de aandacht van B. en W. voor het vasthouden van Ged, Staten aan een erfpachtscanon voor de Ver. „Goed Wonen" van f 1000.terwijl deze ingevolge de verordening slechts f 650 mag bedragen. B. en W. zeggen toe de zaak te zullen behartigen. D H (llfflO LÜ IV. U. UUI1U L.9ILI Tandarts Tandtechnlcus houden spreekuur iederen Donderdag avond van 6-9 uur, ten huize van J. VAN GOOR, Middelwijkstraat 5, Soestdijk. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het door Jan Financier ingezonden en in „de Soes- ter" van 12 dezer opgenomen stuk, getiteldEen klein verschil, neem ik de vrijheid U beleefd opname van het onderstaande te verzoeken. Jan Financier heeft er zich inder tijd over verheugd, dat een bedrag f30000.— boven de raming aanwezig was en daardoor eene verlaging van de belasting in uitzicht werd gesteld. En nu is hem uit 't Raadsverslag, opge nomen in nummer van 5 dezer, geble ken, dat er 70 mille tekort zijn door eene verkeerde boeking, waarover de Heer Heijnings zijn misnoegen te kennen gegeven heeft. Hij vraagt, of de Heer H. het eenige raadslid is geweest, dat tegen zulk gedoe in het geweer kwam, Ik wil beginnen met Jan Financier mede te deelen, dat er van een tekort geen sprake is. Wanneer hij het offi- cieele verslag der desbetreffende Raads zitting met de daarbij behoorende stukken geraadpleegd had, zou hij Diploma M t. b. d. T. Voor beginnende en verge- vordeUen. Nieuweweg 15 - Soest gezien hebben, dat daarin niet van een tekort, maar $an een verschil gerept wordt.. Een verschil is nog lang niet een teko Het pleit niet voor Jan Financier Fdat hij bij het schrijven van derge! ce stukken afgaat op verslagen in courant, die meestal onvolledig en niet geheel juist zijn. Ik wil thans traci.'.en Jan Financier op de hoogte te brengen van de zaak waarover hij zoo v rontwaardigd en onjuist schrijft. Vóór het jaar 19-7 werd de plaat selijke inkomstenbelasting geheven over het kalenderja r, alzoo van 1 Januari tot en met 31. Dec. Toen aan het gemeentebestuu' bleek, dat de aanslag in de Rijksinkomstenbelasting een veilige leiddraad voor het vast-: stellen der aanslagen in de gemeen telijke inkomstenbelasting opleverde, omdat men bij het rik meer gegevens beschikbaar had da:; de gemeentebe sturen, bleek tevens, dat die leiddraad geen of althans veei minder waerde had, zoolang de gemeentebelasting niet, evenals die van het Rijk, over het belastingjaar, loopende van Mei tot Mei, geheven werd. Ten einde daarin,nu overeenstem ming te brengen we.d in de verorde ning tot heffing d,*r gemeentelijke inkomstenbelasting zoodanige wijzi ging gebracht dat die belasting voor taan zou geheven -orden naar het inkomen van Mei tot Mei, met een overgangsbepaling, «lat het eerste jaar het belastingkohier zou loopen over 16 maanden, van 1 Januari tot 1 Mei van het daaropvolgende jaar. In dat belastingjaar kwam dus de opbrengst van 'f maanden ten goede aan dat eerstj dienstjaar. De belasting werd dus Jvanaf «dien tijd niet meer over een kjienderjaar, doch over een dienstjatjï geheven. Die gewijzigde verord'J^T bekwam de Koninklijke goèdktj^ug' en vanaf dien tijd werd de heffing op deze wijze toegepast, totdat Gedeputeerde Staten daarin thans door de nieuwe voorschriften voor het opmaken der gemeentebegrooting en gemeentereke ning eene radicale wijziging brengen. Volgens deze voorschriften moet nu weder opbrengst eener belasting ver antwoord worden naar hetgeen zij in het kalenderjaar (1 Januari tot 1 Januari) vermoedelijk zal opbrengen, respectievelijk opgebracht heeft. Wat is hiervan nu het gevolg? Dat hetgeen de belasting over Januari—Mei 1925 zal opbrengen nu niet meer over het dienstjaar 1924, dat van 1 Januari 1924 tot en met 30 Juni 1925 loopt, mag verantwoord worden, doch dat deze opbrengst moet geboekt worden op 't kalenderjaar 1925endusaandat jaar ten goede komt. Het dienstjaar 1924 moet dus missen 4 maanden opbrengst belasting, omdat 1917 vier maanden teveel geprofiteerd heeft, niet door een verkeerde boeking, doch krachtens de zooeven genoem de Koninklijk goedgekeurde verorde ning. De opbrengst over 4 maanden van het jaar 1925 was in de begroo ting geraamd op f71000.—. Alzoo moest nu tengevolge van de uitvaar diging der nieuwe voorschriften en niet zooals Jan Financier ten onrechte en geheel als ter zake onkundig schrijft, door eene verkeerde boeking, dit bedrag aan het geraamde cijfer der begrooting onttrokken worden. Hierdoor ontstond dus eene gaping in de begrooting, die op de een of andere wijze aangevuld moest worden. Ware geen andere bron aanwezig geweest, dan zouden de belasting betalers over 1924 f71000.— meer hebben moeten opbrengen, doch ge lukkig stond op de de begrooting een post van f 71000,wegens meerdere opbrengst der inkomsten belasting over de belastingjaren 1922 en 1923. Was deze post aanvankelijk bestemd geweest om de belasting te verlagen in 1924, nu stond er geen andere weg open, dan met dit bedrag de ontstane gaping te stoppen. De belasting kón dus niet verlaagd wor den tengevolge der nieuwe voor schriften en niet door een tekort, waarover Jan Financier zoo klakke loos schrijft. Het is mij niet bekend of Jan Fi nancier iemand is, die hier dien naam draagt of dat het een pseudoniem is, waaronder hij schrijft, doch in het laatste geval doet hij dat pseudoniem geen eer aan, want financiers be- hooren voorzichtige menschen te zijn en het ingezonden stuk van hem geeft allerminst van voorzichtigheid getui genis. Voorzichtige financiers onder zoeken eerst een zaak alvorens zich ermede in te laten en v illen weten, of alles wel juist is, wat men er in de courant van schrijft. Ik heb, geachte Redactie, door het bovenstaande trachten aan te toonen. dat Jan Financier van den toestand der zaak geen sikkepitje op de hoogte is. Of ik hierin geslaagd ben, laat ik gaarne aan het oordeel van Uwe geachte lezers over. De zingende belastingbetaler (een ongerijmd pseudoniem, want wie zingt nu, omdat hij veel belasting moet betalen kan nu gerust blijven zingen, want de zilveren vloot is niet ver gaan, doch Piet Hein (Gedeputeerde Staten) heeft alleen maar bevolen, dat ze niet mag bestemd worden voor het doel, dat men ermede op het oog had. De Heer Rietveld behoeft van zijn ingenomen standpunt niet het minste af te wijken, want de f71000, zijn en blijven er. Laat hij anders maar eens infor- meeren in onze naburige gemeente Baarn, hoe men daar met de handen in het haar zit, óók tengevolge van de nieuwe voorschriften, omdat dóar De praktijk heeft reeds wezen, dat jaar be- een onfeilbaar geneesmiddel is voor wonden en winterhanden en voeten. In doozen van 30 ct. en potten van 60 ct. en f 1.00. Vraagt Uw drogist. geen zilveren vloot is komen aanvaren. Geachte Redactie, als gemeente ambtenaar onthoud ik mij er liever van om gemeentezaken in de courant te behandelen, doch waar Jan Finan cier zich met zijn „nota bene" het air geeft, alsof hij met de gemeente zaken op de hoogte is, kon ik niet nalaten recht te zetten, wat hij scheef heeft voorgesteld. Ik geef Jan Financier, die blijk gegeven heeft althans van de finan- tieele zaken der gemeente -niet veel begrip te hebben, in overweging om voortaan eerst eens ter bevoegder plaatse op informatie uit te gaan, alvorens over dergelijke zaken te schrijven en bij het publiek een ver keerden indruk te weeg te brengen. Ik dank U, geachte Redactie, ten zeerste, dat U mij deze groote ruimte in Uw blad hebt willen afstaan en teeken, Hoogachtend, Uw dw. dienaar, J. H. BENSCHOP. Soest, 15 Januari 1924. Nadat de banden, bestemd voor de verzending van ons vorig nummer, waren geschreven, hebben wij 10 willekeurige strooken getrokken uit deze verzendingsbanden, aan welke 10 adressen dus geen courant van Zaterdag 12 Januari werd toegezonden. J.l. Zaterdag, voor het sluiten van onze zaak, kwamen 7 personen woonachtig aan een der door ons uitgetrokken adressen een klacht indienen over het niet ontvangen van ons blad, terwijl 1 lezer ons per telefoon alsnog om toe zending verzocht. Een klein bewijs, hoe ons aan alle inwoners gratis per post toegezonden „Soester Nieuwsblad", dank zij onze uit stekende redactie, gewenscht en gelezen wordt. De verspreiding van ons blad aan alle inwoners even ter zijde gezet, moet het ad verteeren in een bij uitstek zoo gewenscht en gelezen blad op zichzelf reeds succes hebben. Adverteert U reeds in het JUUANAPLEIN - TELEFOON 163 Safe-inrichting in brandvrije ondergronds che kluis. Dit spreekwoord wonlt bevestigd in VAN WEEDESTRAAT No. 36 - SOESTDIJK doordat mijn clientele ten volle tevreden zijn over de geleverde Fijne Vleeschwaren, Boter, Kaas, Eieren enz. Prima gepast. Roomboter tl,35. Volvette Goudsche Kaas Ie kw. 80 en 85 ct. Prima Edammer Kaas 40 pl. 80 ct. Prima Leidsche Kaas S0 ct. p. pond. - Margarine de beste fabrikaten. Probeert mijn uiterst fijne LEVERWORST a 12 cent per ons. Dagelijks versche eieren. Bezorging aan huis zonder prijsverhooging. Aanbevelend. A. ZONDERVAN. Geachte redactie. Uw stukje „Uit de Raadszaal" had mijn aandacht. U geeft echter een en ander niet juist weer. Ik drong toch niet aan op „duidelijker," zooals U schrijft, doch de mededee- ling van het tekort van 70,000 Gulden door verkeerde boeking, was geheel verzuimt in de notulen op te nemen. Dat is toch wel eenigzins anders, niet waar. Wat de rest betreft, heb ik geenzins de bedoeling gehad de politiek in de raadsvergadering te halen, ik ben zelf overtuigd dat slechts zeer weinigen dat er uit zullen opmaken. raad gaarde ten harte, i^ag ik er U ook een heven Laat in Uw blac niet toe dat in stukjes als „Afgeh is- terd" Gocjs Heilige naam wordt gebruikt. Het is reeds stootend voor een vrijzinnig man laat staan dan voor rechtzinnige menschen. Met beleelden dank voor de plaat sing gaarne Uw, dw. HEYNINGS. Wij vermoedden reeds dat de heer Heynings evenals anderen een onjuiste gedachte had omtrent het splitsen der belasting-opbrengst over 2 boek jaren. Wij zullen daar niet verder op in gaan, het is elders in ons blad uiteengezet. Een tekort door foutieve boeking is op zichzelf al onjuist. Dat de heer H. geen politiek bedoel de doet ons genoegen. Gewone menschen als wij denken ook dadelijk aan politiek als de verkiezingen er bij gehaald worden. Het verband tusschen ons schrijven en den raad dien de heer H. ons geeft ontgaat ons ook nu weer. Het zal wel aan ons liggen. In het epistel van „Luistervink" vinden wij den „Naam des Heeren" alléén gebruikt om den anderen Gods zegen te wenschen. Een eerbiedig gebruik alzoo. Misschien is het verschil in gevoe len hieraan te wijten, dat een vrij zinnig man zich in het gewone dage- lijksche leven minder van dien zegen afhankelijk acht. Red. Soest, 12 Januari '24. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd voor onderstaan de regelen een plaatsje in Uw „Soes ter" blad. Voor eenigen tijd konden we ook in Uw blad lezen, dat de gemeente raad besloten heeft de exploitatie van de tram te staken. Daar zal de gemeenteraad wel z'n goede redenen voor hebben, die ik zonder meer niet beoordeelen kan en ook niet wil. Waar ik op wijzen wil, is op een ernstig gevaar, dat nu gaat dreigen. Indien de tram niet meer rijdt, komt dat gedeelte van den weg vrij voor het verkeer. Nü is de toestand zoo, dat auto mobielen en andere krachtvoertuigen slechts bij uitzondering op dat ge deelte van den weg rijden waar de tramlijn ligtwelke gedeelte ook het eenige is, waar men 's zomers, al is het met onrust, wandelen kan. Als het tramspoor weg is, wordt natuurlijk de geheele weg benut door het verkeer, en de voetgangers moeten die dan maar in een boom klimmen Want voor dat ouderwetsche wan- deltuig, zal dan op den weg geen plaats meer zijn. Nu is het zeer zeker goed beleid, dat er gezorgd wordt, dat het groote verkeer ongehinderd, zonder stoornis onze gemeente passeeren kan, even eens is het toe te juichen, dat het gemeentebestuur, waar ze kans ziet, de wegen verruimd; maar hoe zal straks gesproken worden over een gemeentebestuur, dat wel zorgt, dat voor vreemde automobilisten waar aan nagenoeg niemand in de gemeente iets verdiend, (omdat ze bijna allen zoo snel mogelijk de gemeente door jagen) een schitterende rijweg beschik baar is, doch zich niet om de voet gangers bekommerd? Want M. d. R. U zult me wel willen toestemmen, dat het een schan de zijn zou voor het gemeentebestuur, indien ze nü de gelegenhe!d niet te baat neemt om een voetpad aan te leggen, waar thans de tram rijdt. Het aspect van den weg. zou er door verhoogen, en 't is uitvoer baar ik* fïuöp, uar a'ezë ieyelen, door de mannen die daarover te beslissen heb ben, zullen worden gelezen en over wogen, met als resultaat een mooi voetpad, en een dankbaar wandelend publiek. Met vreindelijken dank voor de plaatsing. Hoogachtend, P. C. Zonneveld. Veenhuizerstraat, Soest. Eemnesserweg 51 - Telefoon 241 BAARN Dinsdag, Donderdag en Zater dagavond van 5,30 tot 9 uur te consuiieeren Aan de Redactie van het „Soester Nieuwsblad" te Soest. Geachte Redactie. Mag ik Uw gastvrijheid inroepen voor plaatsing in het eerstvolgend nummer van onderstaande regelen? In het „Soester Nieuwsblad" d.d. 12 dezer staat een verhaal onder het hoofd Pater Franciscus Vlaminck, de Mar telaar van Soestdijk. Bij het zien dezer titel in Uw chris telijke courant schrok ik een weinig en dacht een oogenblik aan een sen satie-film of iets dergelijks, doch, na het lezen dezer grieselige gescheidenis werd 't mij maar al te duidelijk welke bedoeling in dit schrijven voorzit. De reden, waarom gij in Uw an- tirevolutieonair orgaan eene roomsche propaganda van zulk gehalte opneemt, mij een raadsel. Indien een pro testant aan een roomsche redactie plaatsing vroeg voor een stuk met dusdanigen inhoud, waarin dan b.v. vermeld stond hoe 't in den beruch- ten Bartholomeus-nacht in Frankrijk toegegaan is, of wat den Watergeu zen e.a. in ons land is overkomen, dan zou ongetwijfeld botte afwijzing van die roomsche redactie het gevolg zijn. En m.i. zeer terecht, want die wijze van doen om zieltjes te winnen zal door ieder fatsoenlijk weldenkend mensch, welke richting hij ook toe gedaan zij, scherp afgekeurd worden. De algemeene Christelijke Kerk heeft hoogere iedealen als het kweeken van haat onder hare volgelingen. Wie wint zaait, die zal storm oogsten 1 Met beleefden dank bij voorbaat voor de plaatsing, ben ik gaarne Uw zeer dienstwillige A. J. WEURMAN. Soest, 14 Jan. 1924. P.S. Dat de bewuste Minderbroe der gevangen gehouden werd niet als schelm of dief, maar omdat hij pries ter was, kan nooit waar zijn. Het bijwijs daarvoor levert de heer Pluim zelf, door in den aanhef van zijne beschrijving te zeggen„In Augustus 1689 kwam, niettegenstaande het ver-

Soester Courant | 1924 | | pagina 1