T laaensianas-ureai IEL. BI Tandarts STEENHUIS S oester Courant voor Soest eo Omgeving Menws- ei MvwtentieMad. Verschijnt eiken Zaterdag. Kerkpad 52 Soest Jaarlijksche Balans-Opruiming Er is vraag! D. F. Volgt No. 5 Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk LIPSLADEN en KASTJES Incasseeringen, Deposito's HET SOESTER WEGEN-NET WENSCHT U EEN AUTO?? Auto-Centrale RIJWIELBELASTING. Ti Dinsdag-, Donderdag- en Vrijdagavond van 5%-9 uur te consulteeren S N.V. Cramer's Behangerij en Meubileer-lnrichting Groote Priisverminderirig Prijzen netto a Contant - - Zie uitstalling WONINGBUREAU J. BUWALDA Twaalfde Jaargang Oplaag 1750 Adres voor Administrat! Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE SOESTER Zaterdag 2 Feor. ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Eikeregel meer 15ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker m GELEGENHEID TOT HET HUREN VAN WÊ IN ONZE SAFE-INRICHTING HHi De gemeente Soest munt niet uit door wat ment noemt „een gesloten bouw". Het tegendeel is waar. Hoewel dit U allen wel reeds bekend zal wezen, moet ik er hier als inleiding toch even op wijzen. De gemeente omvat dan le. Als hoofddeel het eigenlijke Soest (waarvan het deel tusschen Praamgracht en Spoorwegstation Soestdijk veelal met den naam „Soestdijk" bestempeld wordt) gelegen langs den Rijksstraatweg van af de gemeentegrens bij de Praamgracht tot een eind op de Birkstraat en tot een eind op den Soesterbergschenstraatweg n.1. tot den Heideweg. Hierbij sluit dan aan een groepeering rondom den Eng, die wel niet overal even dicht is, maar die zich toch duidelijk afteekent. 2e. Soesterberg, door een heuvelrug van Soest gescheiden en liggende op ongeveer 8 K.M. van het Raadhuis Soest. 3e. De nieuwe nederzetting bij het station Soestduinen, welke voorloopig nog slechts enkele huizen omvat. De verspreide bebouwing langs de Birkstraat in de richting Amersfoort en ook die aan den straatweg Soesterberg- Amersfoort ga ik stilzwijgend voorbij, Wanneer men nu op de kaart het wegen-net in zijn geheel overziet, spreekt daaruit een geheel gemis aan stelsel. Zeer sterk is dit het geval met de wegen van het z.g. Hart, waar bijv. Hartweg, Korte Hartweg en Krommeweg, zich slingerend in allerlei onharmonische bochten, tezamen komen op hetzelfde punt van de Veenhuizerstraat. Niet minder stelselloos is het verwarde wegen-net tusschen de halte Nieuweweg en de Soesterbergschestraat. Ik meende dat het zijn nut kon hebben hier eens de aandacht op te vestigen, vooral wijl Soest zich buitengewoon sterk uitbreidt, zoodat vanzelf ook het wegen-net zich gaandeweg zal moeten vergrooten. De groote uitbreiding in de laatste jaren spreekt het duidelijkst door een enkel cijfer, n.1. dat in de laatste 2 jaren de bevolking met 25 pCt. is toegenomen. De oorzaak van het stelsellooze in den aanleg der wegen meen ik daarin gelegen is, dat men eenvoudig de van ouds aanwezige paden, die vermoedelijk den kortsten weg aangaven tusschen eenige oude verspreid liggende woningen, heeft gevolgd. Het wordt nu tijd dat men daarmede breekt en dat men voor een bepaald terreingedeelte, dat voor bebouwing in aanmerking komt, van tevoren het wegen net ontwerpt. Ook bij het kiezen der te bebouwen gedeelten dient men een vaste leiddraad aan te nemen en het ligt dan voor de hand in de eerste plaats aan te sturen op bebouwing van het open middendeel der gemeente, n.1. de Eng. Van^f de zijde van het Julianaplein is daarmede reeds een aanvang gemaakt en heeft men van tevoren eenige wegen ontworpen. Het komt mij echter voor, dat men zich hier vergist heeft. Men heeft gerekend op den bouw van vrij groote huizen met flinke tuinen, doch de tijden zijn zóó, dat men als het ware alleen liefhebbers vindt voor zeer be scheiden huisjes met kleine stukjes grond er om heen. Men had er op gerekend langs de Anna Paulownalaan, tusschen Julianastraat en Prins Hendriklaan, zes woningen te doen verrijzen. In werkelijk heid zullen het er nu acht worden. Doch dit is niet het ergste. Meen heeft er ook op gerekend, dat langs de Julianastraat en langs de Prins Hendriklaan huizen zullen verrijzen met tuinen, die elkaar aan de achterzijde raken. Dan moeten echter die tuinen 60 90 M. diep worden. Het komt mij voor, dat men dit niet zal bereiken en ik wijs daartoe op de huizen, die even verder reeds aan de Juliana straat staan, wier tuinen pl.m. 40 Al diep zijn. Het zal zaak zijn dit tijdig onder de oogen te zien, wat nu de Anna Paulownalaan reeds tot over de helft is volgebouwd slechts mogelijk is door tusschen die straat en het Julianaplein nog een nieuwen weg uit te zetten. Langs Turfstraat en Spoorstraat is reeds hier en daar gebouwd. Naast Oranje-hof verrijst nu een nieuwe woning en aan weerzijden van gezegd Oranje-hof staan bouwterreinen te koop. Het wordt tijd dat men weet hoe hier het wegen net zal worden, doch wij zien er nog niets van. Misschien ligt een plan gereed in het gemeente-archief, maar waarom wordt het dan nog niet bekend gemaakt Mij dunkt dat er juist alle reden is hier mee nu voor den dag te komen. Alvorens met den aanleg te beginnen geve men het publiek gelegenheid zijn oordeel er over te zeggen, hetgeen wellicht tot wenschelijke verbeteringen aanleiding kan geven. Is er nog geen plan gereed voor het terrein tusschen Anna Paulownalaan en Spoorstraat, dan ware hiervoor misschien een prijsvraag uit te schrijven. Legt men op dit gedeelte van Soest verharde wegen aan, dan lokt men daarmee de menschen ook zooveel mogelijk naar dit gedeelte. Nu echter verspreidt men die bouw als het ware opzettelijk met alle daaraan verbonden bezwaren, n.1. onderhoud van een noodeloos lang wegen-net, gebrek kige verlichting, moeilijk politietoezicht enz. Wat de totale lengte onzer wegen betreft, hoorde ik hiervoor een cijfer noemen van pl m. 70 K.M., d.w.z pl.m. 13 uren gaans. De hierbovengenoemde bezwaren noodzaken mij vooral te wijzen op den m.i. raadselachtigen aanleg van sommige buitenwegen. Het merkwaardigste vind ik wel de Heideweg en de Plasweg. Velen onder U, lezers, zullen misschien niet weten, waar die wegen liggen. Welnu, de Heideweg is een zijweg van den Soesterbergschenstraatweg (pl.m. 1 K.M. van af het punt van samenkomst met de Birkstraat) en voert in een- groote bocht ergens naar de spoorlijn tusschen Nieuweweg en Den Dolder. De Plasweg is een zijweg hiervan en verbindt den Heideweg met den Schoutenkampweg. Deze beide wegen zijn samen pl.m. 1600 M. lang en keurig verhard. Er staat echter geen enkel huis aan deze wegen, slechts op afstanden er van verwijderd staan eenige schamele heide-woninkjes. Hoeveel kapitaal ligt hier renteloos? En het schijnt wel, dat men met deze wegen nog niet tevreden is. Men is er al begonnen om nog weer zijwegen aan te leggen, die nog verder de Soester- duinen ingaan. Het puin voor de ver harding ligt er reeds en spoormateriaal voor het werk is er aanwezig. Waar schijnlijk moet onze dure wegwals hier weer in bedrijf komen om te voorkomen dat ze in de stallingplaats verroest. Ik breng dit onder de bijzondere aandacht van onze gemeenteraadsleden. (Wordt vervolgd) D. v. d. E. BEL DAN DIRECT OP Geraamde opbrengst f 3.000.000. HET FRANSCHE PLAATJESSTELSEL Verschenen is thans het wetsontwerp tot heffing eener belasting op rijwielen. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend Afgescheiden van de vraag of een rijwielbelasting past in het kader der personeele belasting, meent de minister, daar de tijdsomstandigheden dringend versterking van s'Rijksgeldmiddelen eischen, dat er aanleiding bestaat, de rijwielen weer tot voorwerpen van be lastingheffing te maken. Het moge waar zijn, dat in den tegenwoordigen tijd het rijwiel een algemeen gebruiksartikel is geworden onder alle standen der maat schappij, het is aan den anderen kant evenzeer waar, dat het gebruik van een rijwiel genot en genoegen oplevert. Wanneer de belasting tot een matig bedrag wordt geheven, kan deze be lasting voor houders van rijwielen niet drukkend worden geacht, terwijl toch voor de schatkist een vrij belangrijke bate kan worden verkregen. In 1919, het laatste jaar, waarover de rijwielbelasting werd geheven, bedroeg het aantal belaste rijwielen plm. 861.500- Rekening houdende met de omstandig heid, dat een deel der rijwielen buiten de belasting vielen, en dat vermoedelijk voor een niet onbelangrijk aantal rij wielen de belasting werd ontdoken, schijnt het niet gewaagd het aantal thans in ons land aanwezige rijwielen te schatten op ruim één millioen. De belasting stellende op drie gulden per rijwiel, zou de belasting dus bruto ruim drie millioen gulden opbrengen. Waar de invordering der belasting zal worden opgedragen aan het dienstvak der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en het toezicht op de uit voering der wet door de ambtenaren van dat dienstvak en wellicht ook door de politie zal worden uitgeoefend, zal aanstelling van nieuwe ambtenaren slechts bij uitzondering noodig zijn en zullen de kosten der belasting gering zijn. Het ontwerp beoogt een belastinghef fing op Franschen voet. Ieder rijwiel, dat in het verkeer wordt gebracht, moet voorzien zijn van een jaarlijks te ver nieuwen plaatje, dat tegen betaling der belasting te verkrijgen is. De belasting zal hier echter alleen worden gevorderd van rijwielen, die op een openbare weg bereden worden. Rijwielen, voorzien van een hulpmotor worden vrijgesteld van de personeele belasting en vallen onder dit ontwerp. De geldboete voor het onttrekken van het belastingmerk aan het rijwiel, be draagt minstens 15 en hoogstens f 25. Art. 7 bepaalt, dat het rijwiel, waar mede de overtredï*^ wordt gepleegd, in beslag kan woiJPt gnomen. Publicatiën BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest brengen ter openbare kennis dat door den Keuringsdienst van Waren te Utrecht proces-verbaal is op gemaakt tegen Arie Pater, Veenpad 8 alhier, wegens het aheveren van melk van ondeugdelijke samenstelling. Soest, 30 Januari 1924. Burgern. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BA TENBURG. P. P. DE BEAUFOR Drogist - Opticien. G111 etf emesjes aanzetten 5 cent per stuk Eerste Soester Electrische Brillenslijperij Burgem. Grothestr. 28 - Soestdijk Rijks depót voor Post- er. Rentezegels Burgelijke Stand. GEBOREN: Jacobus z. v. E. Reinsma en H. van Laar Willem z. v. A.. Brugman en E. Kraaij Hendrika Everdina d. v. G. H. Assink en H. J. Levers Gerardus Eduardus Richardus z. v. B. A. Brummer en C. A. M. Hendriksen Sonja Theo- dora d. v. J. Tichelaar en A. C. Via. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: Leendert van Stuijvenberg en Jacoba van Putten. OVERLEDEN: Cornelia Sukel, 52 Jaren, echtgenoote van W. Hasselbach Johanna Lagerwij, 75 j. weduwe van E. Kuijper. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST van 22 tot 29 Januari 1924 E. van Beek met gezin, Nieuweweg 84, van Amsterdam W. H. M. Nien- huijs Ruijs, Andriessestraat 9 van Danzig P. Huijsen met gezin, Koudehoekstr. 6, van Twello M. Vlaanderen met ge zin, Julianastr. 59, van Amsterdam -- E. Blaauwendraad met gezin, Andriesse straat 7, van Leersum J. Alkema, Nieuweweg 66a, van Utrecht J. Tja-, sink met gezin, Schrikslaan 53, var.j Amersfoort E. R. Behrend met gezir^ Turlstr. 4a, van Heemstede J. J. van Roest, Kooiweg 4, van Lopik A. Quan- del, Lindenlaan 16, van den Bilt E. Karhoff, Bosstraat 5, van München Glad- bach H. M. Zwier met gezin, Verl. Postweg 49, van Amersfoort S. van de Stadt met gezin, Heuvelweg 32, van Zaandam. VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST van 22 tot 29 januari 1924 W. Becker, naar Zeist, Karper Vijver laan 15 W. J. Kampers met gezin, naar Leerdam, Ruiterstr. 28 W. de Kruijïf, naar Weesperkarspel, s-Graven- landseheweg M. H. ter Burg, naar Utrecht, Maliesingel 29 J. C. van Rooijen, naar Utrecht, Vleutensche Vaart 9 H. van Brummelen met gezin Ouden rijn, No. 33 C. Ebbenhorst, naar Haar lem, Anegang 16 J. Fokkema, naar Gladbeek, Adelaarstr. 9 A. Janssen naar Voorburg, Koninginnelaan 13. Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. LEVE DE IJSBAAN 11 Nu snap ik er heusch geen greintje van. Nadat ik in no. 3 van dit blad het bestuur van „Soest Vooruit" een pluim op den hoed gestoken heb inzake de mooie ijsbaan, gaat dat bestuur mij in no. 4 te lijf omdat ik de vermetelheid heb gehad tevens op een paar dingen te wijzen, die m. i. en ook in het oog van anderen, die wat meer van de we reld gezien hebben dan Soest en Omstre ken, dringend om verbetering vroegen. Het ontgaat mij absoluut waarom het bestuur zich liet ontvallen Heer, bewaar ons voor onze vrienden, met onze vij anden zullen we het zelf wel klaarspelen. Ik heb tot dusverre geen enkelen vriend onder het bestuurweet zelfs niet eens welke heeren daar de leiding hebben. Toen we destijds met een clubje in de ijstent zaten en vroegen naar eene gelegenheid waar „de keizer te voet gaat" werden we verwezen naarhoe moet ik dat nu zeggen zonder indiscreet te worden ik kan 't werkelijk niet anders verklaren als een partijtje verti kaal opgestelde, oude planken, een stukje grond afsluitende van zoowat een meter vierkant, staande en gelegen dicht bij den hoofdweg langs de ijsbaan, met riant uitzicht over de velden, genaamd de „Wijde Blik". Ofschoon we dat heel gemoedelijk vonden, zelfs zeer artistiek in z'n soort, waren er voor ons toch ernstige beletselen van dat lustoord ge bruik te maken, waarom we zoo spoedig mogelijk verdwenen. AI ware dit inter mezzo niet gekomen dan toch hadden meerderen van ons moeten weggaan, vanwegen de koude en tocht in het lokaal, aangezien een kachel niet was te zien, veel minder te voelen. Hulde aan het bestuur wanneer we later een model-ijsbaan krijgen. Als oud-sportman op velerlei gebied heb ik een traan moeten wegpinken bij de gedachte dat de lieve jeugd de boel zoo grondig vernielt en dat de heeren van „Soest Vooruit" zoo weinig waar deering en steun vinden bij onze burgerij. Zou er soms iets aan haperen en ware er geen afdoende verbetering te brengen? Propaganda maken heeren, en de zaak energiek aanpakken, dan zullen die waardeering en steun wel komen. Er wonen momenteel in ons dorp heel wat menschen, die hun vrijen tijd en ruime opvattingen wel beschikbaar zullen willen stellen voor een goed doel, indien ze daartoe worden aangezocht en inder daad bemerken dat ze niet alleen goed genoeg bevonden worden om steeds maar te offeren voor alles en nog wat, en maar zelden vernemen hoe hunne bijdragen besteed zijn geworden. Deze laatste zinnen bedoel ik vol strekt niet speciaal voor U, doch zeg ik in 't algemeen belang van Soest. Dit te dienen is het hoofdmotief, waarom ik den uitgever plaatsing ver zocht van het bovenstaande. A. J. WEURMAN. DE ELECTRISCHE VERLICHTING IN EEN DEEL DEZER GEMEENTE. Mijnheer de Redacteur, Zooals begrijpelijk, kan de verlichting van de straten en wegen in deze ge meente, wegens den uiteenloopenden huizenbouw, niet op die wijze geschieden als in gemeenten, waar, door meer aan eengesloten bouw van de huizen, straten gevormd worden. Toch zijn er hier ge deelten waar verlichting geen overbodige zaak zou wezen. Het hier bedoelde ge deelte is de Verlengde Kolonieweg op het punt waar hij zich in drieën splitst (Schoutenkampweg, Driftje en de ge noemde weg die met een bocht op de Soesterbergschestraat uitloopt). Jn het donkere jaargetijde is het op dit kruis punt bepaald gevaarlijk loopen. De kans bestaat eenerzijds in een doornhaag, anderzijds in een greppel of tegen prikkel draad terecht te komen. Doel van dit schrijven is autoriteiten op dezen toe stand opmerkzaam te maken en te ver zoeken door het laten aanbrengen van verlichting op dit kruispunt een herhaling te voorkomen van een geval hetwelk een dame is overkomen, die op een avond door de duisternis misleid in een doornhaag terecht kwam en zich be zeerde. Tenslotte wordt bij dezen de aandacht gevestigd op den treurigen toestand van de verlichting in enkele huizen aan den Schoutenkampweg gelegen. De toevoer an electrische stroom is zoo ongeregeld rotf- tcIL'-bij eer lamp -var. voldoende sterkte, het des avonds bijna onmogelijk is te lezen of eenige vrouwelijke hand arbeid te verrichten. Spoedige verbetering daaivan is gewenscht. Eenige bewoners van den Schoutenkampweg. Soest, Februari 1924. EEMNESSERWEG 51 - BAARN TELEFOON 241 Plaatselijk Nieuws. GEVONDEN VOORWERPEN: Op werkdagen, des voorm. tusschen 9—12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de na volgende voorwerpen Een Manchetknoop, een paardendeken, een tabaksdoos, een lade, een jongens cape, een ijzeren schroefsleutel, een damestaschje, een mondharmonica, een gouden lorgnet, een paar dameshand schoenen, een rol isoleerband. een stoffen ceintuur en huissleutel. Aangeloopen een soort Smoushond en een Kat. CONCERT. Blijkens een advertentie in dit blad zal de Soester Fanfare „Patiëntia Vincit Omnia" op Vrijdag 8 Februari a.s. een concert geven voor hare Donateurs. Voor zoover plaatsen beschikbaar zijn voor iniet-leden kaarten verkrijgbaar k 75 cents bij de leden. DANSEN. Zondagmiddag en avond zal er bij den Heer J. van Kooy, Stationskoffiehuis weder gelegenheid zijn tot dansen. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we gaarne naar een advertentie in dit blad. A.-R. KIESVEREENIG1NG. Maandagavond kwam de A.-R. Kies- vereeniging in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer D. Algra. Na eenige discussie daarover werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd. Vast gesteld werden na tweede lezing de nieuwe statuten en het huishoudelijk reglement. Volgens dit laatste moet de voorzitter thans door de ledenvergadering worden aangewezen. Na gehouden stem ming wordt de heer Algra daartoe bij meerderheid van stemmen benoemd. Deze kan echter een herbenoeming niet aanvaarden en is van dit besluit niet af te brengen. In een volgende vergadering zal dus een nieuwe voorzitter gekozen moeten worden. BAARN - Telefoon 119 Laanstraat 61 Maandag 4 Februari a.s. begint de CHR. FRÖBELSCHOOL. Het Bestuur der Chr. scholen alhier had Dinsdagavond de leden der school- vereeniging in vergadering bijeengeroe pen om te beraadslagen over de mogelijk heid alhier te geraken tot oprichting van Chr. Fröbelschool. Nadat verschillende leden zich ten gunste van deze idéé hadden uitgesproken, werd een com missie benoemd, die deze zaak in studie zal nemen en te zijner tijd rapport zal uitbrengen. LI JST VAN ONBESTELBARE STUKKEN waarvan de afzenders onbekend zijn Terugontvangen te Soest in de le helft der maand Jan. 1924 1. W. v. Dalfsen Amersfoort 2. Ontv. Successie EMIGRATIE NAAR CANADA. De Heer Correspondent der Arbeids bemiddeling alhier verzocht ons het hier navolgende ter kennis van belanghebben den te willen brengen, aan welk verzoek wij volgaarne gevolg geven. Bij verzoeken om in aanmerking te komen voor steun, teneinde naar het overzeesche te emigreeren, wordt het volgende medegedeeld: Financieele steun wordt door deNe- derlandsche Vereeniging Landverhuizing niet verleend, de Vereeniging heeft voor dat doel geen fondsen beschikbaar. Met financieele steun van overheids wege, liefdadige instellingen en dergelijke naar de Ver. Staten van Amerika te emigreeren, zou in strijd zijn met de Amerikaansche imigratiebepalingen, die het binnenkomen van aldus gesteunde personen beslist verbieden.' Onze vereeniging en de Emigratie Centrale Holland willen echter trachten om daarvoor in aanmerking komende personen, die niet te oud zijn en emi greeren willen, aan plaatsing in Canada te helpen. Voor plaatsing in Canada komen alleen in aanmerking sterke gezonde menschen, die goed met landbouwwerk op de hoogte zijn of met eenig onderdeel daarvan of uit den landbouw afkomstig en nog vol doende daarmede bekend zijn. Gehuwden zullen alleen dan geplaatst kunnen worden als de man bereid is eerst alleen vooruit te gaan. Alleen dan zal de vrouw direct mede kunnen gaan als er geen kinderen zijn en als zij ook verstand heeft van het werk op de boerderij, anders beslist niet. De woon gelegenheid laat op de boerderijen in Canada vaak te wenschen over. Voor het noodige reisgeld zult U zelf moeten zorgen; als U het zelf niet heeft, zult U het moeten zien te leenen van familie of goede vrienden. Ook zoudt u zich voor het noodige reisgeld, enz. kunnen wenden tot den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon (Armbestuur) tot Uw kerkgenootschap of tot een of andere instelling van lief dadigheid. Voor emigratie is per volwassene ten minste ongeveer f350.00 noodig, voor de bootreis naar Canada, voor landings geld en spoorkosten. Als U zeker is, dat u zulk een bedrag bijeen kunt krijgen, kunt U dat mel den aan de Nederlandsche vereeniging Landverhuizing, afdeeling V. C. Bezuiden- houtscheweg 97, te 's-Gravenhage, of lot hel Bemiddelingsbureau voor Trans atiantische emigratie te 's Gravenhage, Laan van Ned. Oost-Indië 196, met insluiting van 20 cents aan postzegels. Bezoeken van aanvragers om gesteunde emigratie worden niet ontvangen. Het eventueel geleende bedrag, voor zoover niet geschonken door familie of anderen, is uiteraard een voorschot, dat. zal moeten worden terugbetaald, zij het ook in kleine bedragen. De emigratie Centrale Holland zal de voorschotgevers behulpzaam zijn bij de invordering, ontvangst en het overmaken der terug te betalen bedragen. BENOEMD Tot Voorzitter der Commissie tot we ring van schoolverzuim alhier is voor het jaar 1924 benoemd, de Heer H. A. Rupert en tot Secretaris de HeerG. H. Veenstra. CHRISTELIJKE ORANJEVEREENIGING „JULIANA VAN STOLBERG" Het Bestuur van bovengenoemde ver eeniging kan met voldoening terugzien op de Feestvergadering van Woensdag E. REYNTJES - P. v. d. BURG Tandarts Tandtechnicus houden Spreekuur te SOEST iedere Donderdag avond van 6-9 uur ten huize vaiiL VAN GOOR MIDDEL WIJ KSTRA^fcT' - SOEST 30 Januari 1.1. Een zeer talrijk publiek heeft genoten van het uitgebreid en variëerend programma. Nadat de Voorzitter, de heer Uiter- wijk, de aanwezigen, waaronder de Eere-Voorzitter Ds. Brans en het bestuur van de zustervereeniging te Baarn, had welkom geheeten, deelde Spreker tot aller genoegen mede, dat Burgemeester Jhr. P. P. de Beaufort het beschermheer schap der vereeniging had aanvaard, doch wegens familieomstandigheden niet tegenwoordig kon wezen. In eene rede, die tot tekst had: „De vreeze des Heere is het beginsel van alle wijsheid", legde de Eere-Voorzitter, Ds. Brans, uit, hoezeer het Nederland sche volk reden heeft om dankbaar en gehecht te zijn aan den Oranjestam en vooral ook aan onze geliefde Koningin, die in de ernstige tijden, die achter ons liggen, het volk voor veel leed gespaar d heeft. Ook Ds. van Arkel, die na de pauze eene schitterende rede hield, behandelde de sterke band, die Nederland aan Oranje bindt. Naar aanleiding van de Konings psalm van David uit het Oude Testa ment, wees Spreker er op, hoe de Koning bij de gratie Gods, was de goede herder van zijn volk, die de ellendigen richtte met gerechtigheid en de ongelukkigen en noodlijdenden beschermde en steunde. Als voorbeeld van zoo'n goeden herder wees Spreker op Prins Willem I, die stervend uitriep: „Mijn God! mijn God! ontferm U over mijn ongelukkig volk". De geschiedenis toont aan, dat steeds, als Nederland in ramp en ellende zat, de band met Oranje het innigst was en het volk het eerst-weer-riep om een Oranje, een góede herder. Ter afwisseling genoten wij van de uitstekende zang van een dubbel ge mengd kwartet onder leiding van den heer J. Jongsma. Het was voor 't eerst dat wij het gedicht „Een liedje van ver langen", van P. A. de Genestet, op muziek hoorden. Wat klonk dat liefl Niet minder schoon waren de soli van mej. M. Stam, zang en van den heer H. D. Jongsma, viool. Hoe die gewaar deerd werden bewees wel het onbe daarlijk applaus, nadat de heer v. d. Flier had medegedeeld, dat een tekort in de kas het bestuur had verhinderd Mej. Stam een bloemruiker en den heer Jongs ma een kistje sigaren aan te bieden. In het vertrouwen, dat dit tekort spoedig gedekt zou zijn, beloofde Spreker beide solisten eene volgende uitvoerig deze welverdiende hulde. Ook de beide aardige voordrachten van den jeugdigen v. Luiten vielen zeer in de smaak en werden zeer verdien stelijk voorgedragen. Tot slot bedankte de Voorzitter alle medewerkers voor het doen slagen van dezen feestavond, alsook den Voorzitter van den Oranjevereeniging te Baarn, voor zijne toegezegde samenwerking in de toekomst. Geeft U te koop en te huur zijnde perceelen op aan het van den Architect en Makelaar Stationsweg 22, Tel. 172, NIEUWE (M.) U, L. O. Het Bestuur der Engendaal-School tracht te komen tot oprichting eener nieuwe (M.) U. L. O. en die aan de be staande school te verbinden. Algemeen meent men, dat er aan een neutrale (M) U. L. O. al behoefte is of spoedig zal komen. Des te meer reden van bestaan krijgt een dergelijke school, als het ontwerp der regeering om de 7e klasse af te schaffen aangenomen wordt. Reeds is door den minister bepaald, dat de kinderen niet vóór 6V2 jaar °P de L. S. mogen worden toegelaten. Ver scheidene ouders zullen nu wel de ge legenheid, die geboden wordt, aangrijpen en hun kinderen aangeven voor een zoo genaamde „bewaarschool", waar voor bereidend onderwijs wordt gegeven. Wij verwijzen verder naar de adver tentie. FEESTAVOND. Zondag 10 Februari a. s. des avonds om 7 uur zal van wege de Roomsch- Katholieke Middenstandsvereeniging St. Petrus en Paulus te Soest in het gebouw der St. Joseph Jongelingen vereeniging eene feestavond gehouden worden. Indien allen trouw opkomen, belooft het een recht gezelligen avond te worden.

Soester Courant | 1924 | | pagina 3