reiiii ig fries SOIREE eigeei geuite llllEKifH llflMlfeLLMrlHl l. y. I. Tweede Blad J. in m Leeuwen, tt cnei isrisiiiiÊ mm i miëh OPGERICHT DrJ.Ü Rupert Eeiie nolle bezorgers netporsoonseuroosd jiiise inmipüooii Dl Groenman, Hei oio ide m soest net Meisje Tuinman-Chauffeur Ziekenfonds „SOESTER BELAAG" VERLOREN Actieve Verkooper Kamers te Huur. Ons huis is verkocht HALL imsioesers, ireeHnii. lampen, Timosieiers enz. StM'Sia! 28. P. SCHAGËN JlGiEliüijrii J.ÏH. ViLEEUUIEillrtS. Werkkring. Nette Huisnaaister Te koop Pakkisten te koop. (Bewaarschool) tot 21 Februari e.k. St. Joseph Jonge!. Ver. - Soest op Donderdag 28 Februari 1924, van hei Soesier Nieuwsblad van Zaterdag 16 Februari '24 de verschillende beteekenissen van het woord neutraal en onderscheidde er al vast vier, daarbij een Rapport van 't Nut aanhalende. Maar ik ben het niet hem eens, wanneer hij zegt, dat het begrip „neutraal" vrijwel denzelfden kdank ht eft als niet-con- fessioneel. Het komt mij voor, dat de woorden „neutrale school" bij de meeste menschen wel de gedachten zullen wekken een school zonder be paalde kerkelijke kleur. In dit verband is de Engendaal- school zeker neutraal te noemen, wat niet van iedere andere bijzondere school gezegd kan worden. Met dank voor de plaatsing, A. VAN ASSELT Hoofd der Engendaalschool. Bovenstaande mij ter inzage ge zonden is zoo welwillend en kalm, dat niet plaatsing, of onbeantwoord laten niet te verdedigen zou zijn. Overigens geachte Heer van Asselt, LI geeft zelf al toe dat een juiste om schrijving van het begrip „neutrali teit" moeilijk te geven is, zelfs niet door meer ontwikkelden. Wij, de mindere goden, kennen zoo weinig Neutraliteit. Uw wereld en levensbeschouwing, zal toch ook wel uitgangspunt zijn voor Uw onderwijs en opvoeding Denk daarbij aan de met gloed van overtuiging uitgesproken rede, (bij de in gebruikneming Uwer school) door het Hoofd der Humanitaire school te Laren; kan men toch moeilijk meer spreken van „neutraal". Stel, de S.D.A.P. neemt geen ge noegen met de zoogenaamde neutra le openbare school, en sticht een eigen school, zouden we dan spreken van een neutrale school Immers neen l Indien zin bedoel ik het niet neu traal zijn Uwer school en ik veron derstel, dat LI die zult toestemmen. Niet neutraal zijn, is m.i. niet iets minderwaardigs, eer het tegendeel. B. Op den 2en Febr. hield de afd. Baarn en Omstreken der Ned, Vereen, tot Bescherming van Dieren haar jaarlijksche ledenvergadering in Hó tel Promenade. De rekening en verantwoording werd onder dankzegging goedgekeurd. De 2 bestuursleden, die moesten aftreden, werden bij acclamatie her kozen. Het instellen van wijkcom missies, werd in beginsel aangenomen, en eenige .leden stelden zich reeds beschikbaar als zulk een wijkcommis- saris. Bij deze kan men dan klachten betreffende dierenmishandeling aan brengen. Een van de leden deed raededee- ling over de trekhond in Friesland, waar hij over 't algemeen veel beter behandeld wordt, dan hier in de buurt. Men heeft daar hondenwagens op 4 wielen, zoodat de vracht nooit op de hond kan drukken. Verder heeft een vereeniging aldaar sterke honden, Macin Beige, geïmporteerd, die steeds onder toezicht staan. De bespanning en het gareel zijn bij provinciale politieverordening ge regeld, waaraan streng de hand wordt gehouden. Namens het Bestuur, W. E. KRONENBURG Secretaresse, Van ouds stonden de Soester mannen bekend als bekwame boog schutters; met bijzondere voorliefde oefenden zij zich in het schieten met den voetboog en hadden zelfs een afzonderlijk gilde daarover opgericht. Het doel was natuurlijk bij vijande lijke invallen zich des te beter te kunnen verdedigendaarom verscheen ook later, na het invoeren der vuur wapenen, naast hun voetboog een „haakbus" of „bus" d.w.z. een lang maar plomp geweer, dat bij 't afschie ten op een stut, een haak gelegd werd. Aan het hoofd van het Soester schuttersgilde stond als voorzitter een „Ouderman", terwijl hem als dage- lijksch bestuur twee gildebroeders als „Raadsheeren" waren toegevoegd. Zij hadden alle drie maar één jaar zitting en waren dan niet terstond herkies baar. Eens per jaar had er een wedstrijd in het schieten plaats en wel met den voedboog. (Dit was een stalen boog, dien meft met een windas spande, en daarbij met den voet vasthield, zooals men nu dat met een voetpomp doet.) Men zette op een hoogen paal een houten vogel, de Papegaai ge noemd', wie die er afschoot, werd tot Koning uitgeroepen, en bleef die waardigheid een jaar lang bekleeden. Ter onderscheiding droegen de le den of broeders van het gilde een zoogenaamde „kovel", d.i. een hoofd kap met afhangenden schoudermantel, verwaardigd van laken, in twee ge streepte kleuren: 't eene jaar rood wit; 't tweede jaar, blauw-wit; 't derde jaar, groen-wit. Na afloop van den wedstrijd had er een maaltijd plaats, waarbij vleesch en bier niet gespaard werden. De kosten werden gevonden uit verschil lende bezittingen, vooral akkers en weiland, die indertijd bij testament aan het gilde geschonken waren. De ouderman moest die bezittingen be- heeren. Over den oorsprong van het gilde vond ik ergens het volgende vermeld. De voorname stichtsche edelman Jonker Jacob van Gaasbeek was eens (vóór 1393) met zijn zoon aan 't paard rijden onder Soest, bij Bleien- daal. Daar bemerkt onze ridder, dat zijn zoon niet naar de regelen der kunst te paard zit. In zijn woede daarover slaat hij hem zoo geweldig met een roede op het hoofd, dat de jongeling dood ter aarde zijgt. Als boetedoe ning zou de radelooze vader nu het St. Aagtengilde gesticht hebben, dat jaarlijks voor de zielenrust van den verslagene zou moeten bidden. Evenwel trekken sommigen dit ver haal van Slichtenhorst in twijfel, daar heer Jacob in genoemd jaar nog geen zoon bezat. Vermoedelijk heeft hij het reeds bestaande gilde een groot legaat vermaakt. (Hij stierf in 1460). Want oud moet het gilde wél zijn. In 1460 n.1. kreeg het een nieuw Reglement, daar het oude door oor log was verloren geraakttoen werd het vernieuwd, maar tevens geheel omgespeld, daar de oude bepalingen niet meer verstaan werden. Aan dit Reglement, dat Anth. Matthaeus in zijn boek „De Jure Gladii" (1689) ons bewaard heeft, danken wij eenige bijzonderheden over het gilde,' die ik hier laat volgen, natuurlijk in onze tegenwoordige taal. De Ouderman en de Raadsheeren zullen het laken voor de kovels zelf koopen, het eene jaar, rood en wit, het tweede jaar, blauw en wit en het derde jaar groen en wit. Zij zul len daarvan voor eiken gildenbroe der een kovel laten maken en wel vóór Pinksteren. Wie hem dan niet heeft afgehaald, krijgt er dat jaar geen. De leden moeten voor hun kovel elk een halve Brabantschen stuiver (d.i. 2'/o cent) in de gildekas storten. Op Pinkstermaandag zal er naar den Papegaai geschoten worden. Nie mand mag vóór den Koning schieten. (Die „Koning" had op den Pinkster maandag van 't vorige jaar die on derscheiding behaaldhij zou dus bij den nieuwen wedstrijd overwon nen kunnen worden, maarhij had het eerste schot; was dit raak, dan werd hij weer voor een jaar koning.) Wie vóór den koning schiet, ver beurt een goudgulden (d.i. 1.40). Wie den Papegaai geschoten heeft en dus koning is, moet uit zijn naaste familieleden een nieuwen ouderman kiezen, geschikt om het gild te be sturen. Maar mocht hij daartoe niet in staat zijn, of kunnen de gildebroe ders zich niet met zijn keuze vereeni gen, dan zullen zij zelf bij meerder heid van stemmen een ouderman kiezen. De beide Raadsheeren treden dan ook af. De afgetreden koning wordt een jaar lang Raadsheer en de twee aftredende Raadsheeren zullen samen er om loten, wie den tweeden Raads heer zal mogen kiezen, maar zelf mag hij het niet zijn. Na deze verkiezingen zullen de gildebroeders den nieuwen koning met alle eer naar de kerk geleiden gaande twee aan twee, met hun bus sen en bogen bij zich. In de kerk gekomen, zullen zijn den dienst bij wonen, op verbeurte van een ton bier van 12 Brabantsche stuiters (d.i 60 cent.) Als de dienst gedaan is, zullen de gildebroeders den koning in alle eer naar den herberg brengen, waar het gildefeest gehouden wordtdaar zul len zij in alle betamelijkheid eten en drinken. Maar wie twist veroorzaakt, en iemand met den vuist slaat of met het mes dreigt, verbeurt een ton bier. Doch wie een ander met het mes steekt (de Soesters waren van ouds messentrekkers!) of met andere wapenen bloedig wondt, die ver beurt een goudgulden. Op Sacramentsdag (10 dagen na Pinksteren) wordt er een processie met het H. Sacrament gehouden. De broeders moeten dan met bussen en bogen den dienst bijwonen en na afloop, met hun kovel op, vóór de processie uit loopen, twee aan twee, naar oude gewoonte. Op St. Aagtensdag (5 Febr.), den naamdag van de Beschermheilige van 't gild, zullen de gildebroeders even eens vóór de processie uitgaan, op verbeurte van een ton bier. Ieder schutter moet zijn kovel goed bewaren en mag die niet verkoopen, beleenen of uitleenen, op boete van een ton bier. Verder moet ieder broeder een stalen boog met toebehooren bezitten en een haakbus met toebehooren. De ouderman en de Raadsheeren moge niemand in het gilde toelaten, dan tegen een entreegeld van 2 goud guldens (elke fl.40); alleen de oud ste zoon mag na zijn vaders dood, als hij meerderjarig is, diens kovel opeischen en zonder entreegeld lid worden. De Ouderman en de Raadsheeren mogen alleen geboren Soesters aan nemen, die te goeder naam en faam bekend staan en in Soest wonen. Mochten Ouderman' en Raadsheeren dit voorschrift overtreden, dan moe ten zij elk een halve reaal (d.i. om streeks 25 ct.) geven. Ook zal ieder nieuw lid aan de kerk een half pond goede was geven (n.1. voor kaarsen) en de gildebode, die hem den eed afneemt, een paar goede handschoenen of arders l]/2 stuiver. Als een gildebroeder buiten Soest trouwt en daar een jaar blijft wonen, verliesüThij het lidmaatschap. Komt hij weer terug, dan moet hij opnieuw entreegeld betalen. Als een van de gildebroeders tij dens het feest, iemand die geen lid is, een kovel op het hoofd zet, zal hij een halven goudgulden verbeuren. (Anders zou ook een onbevoegde gratis feestvieren.) Niemand zal bij het gildefeest aan de tafel van den Koning gaan zitten of aan de tafel daarnaast, tenzij met verlof van den Ouderman of de Raadsheeren, op een boete van een ton bier. Na den maaltijd zal men den Ko ning in alle eere naar zijn huis bren gen, naar oude gewoonte. De Kon-'ng zal daar een ton bier ontvangen van dezelfde soort, als er gedronken is en dat zullen zij samen uitdrinken. Als een gildebroeder gaat trouwen, zal hij op zijn bruiloft aan het gilde een emmer bier van drie vanen ge ven. (Hoeveel dat was, kan ik niet zeggen.) Wie tegen de gildewetten handelt, bijv. wie geen boog bezit, zijn kovel niet bewaart, den kerkelijken dienst op den dag van 't gildefeest niet bij woont, of naar den papegaai schiet, voordat de Koning het gedaan heeft, zal boete betalen of uit het gilde gezet worden, „ende hem geven een schrap in den cedulle daer van Sijnde" (d.i. door zijn naam in 't le denboek een streep geven.) Zulk een zal nooit meer lid kun nen worden. Van alle inkomsten, voorvloeiende uit pachten van land en hofsteden, entreegeld of wat ook, zullen de Ouderman en de Raadsheeren jaarlijks rekening en verantwoording doen, en wel op den 3en dag, «adat de Pape gaai geschoten is. Deze rekening zal geschieden ten overstaan van vier gildebroeders, die daartoe door de andere leden gekozen zijn. Dit alles hebben wij voor ons en onze nakomelingen vastgesteld en ten teeken daarvan met ons zegel bezegeld. (Er teekenden 13 personen, er hingen ook 13 zegels aan, doch 4 van de onderteekenaars bezaten geen eigen zegel en lieten daarom een ander voor hen zegelen.) „Geschiet in den jaare Anno vijf tien hondert ende 't sestig, den der den dach des maants Junius". Later is het schieten afgeschaft, eerstens doordat de tijden gelukkig veiliger werden, en ten tweede daar de bogen uit de mode raakten. Maar het „gildefeest"js gebleven, het wordt, naar men mij meedeelde nog steeds gevierd, al is het thans om de twee of vier jaar. Baarn, Febr. 1924. T. PLUIM. Burgerlijke Stand Geboren Johanna Alijaa Theodora d. v. G. J. Bosboom en M. H. Kuijer. Gerardus Henricus z. v. H. B. Stip- donk en G. M. Pouw. Anthonius Johannes z. v. C. J. van Schalkwijk en J. van Isselt. Adrianus Wilhelmus z. v. A. W. Westerhoven en M. Ridder. Hendrika Dina Gesina d. v. E. Visch en A. C. Frijling. Ondertrouwd P. A. Kuijer en J. van den Breemer. M. van Kooij en C. H. Nagtegaal. Getrouwd C. van Kooi en W. Verwoerd. Overleden A. C. van Leuveren, 5 maanden, dochter van T. van Leuveren en A. C. Blijleven. Gevestigd J. H. Gundelach, Talmalaan 17, van Tiel. J. L. M. C. Mommenhoff, Postweg 15, van s' Gravenhage. A. Broese van Groenou, Soester- bergschestraat 28, van Norg. A. G. van Breen met gezin, Kerkpad Z. Z. 28, van Zundert. J. Langenbach, Lange Brinkweg 43, van Antwerpen. P. J. de Broekert, Amersf.str. 7, van Zeist. P. de Broek, Kampstraat 34, van Leiden. A. Koudijs met gezin, Amersf. str. 91, van 's Gravenland. D. van Reenen met gezin. Eigen domweg 4, van Woudenberg. C. Valkenburg met gezin, Middel- wijkstr. 28a, van de Bilt. J. A. C. Hoffmann, Kerkpad Z.Z. 52. van Amsterdam. C. F. M. Geijtenbeek, Julianastr. 50a, van Utrecht. Jhr. P. P. de Beaufort met gezin, Burgm. Grothestraat 34, van Ab- coude-Baambrugge. K. Roozendaal, Soesterbergschestr. 19, van Opperdoes. J. L. van der Valk, Soesterbergschestr. 31, van Gouda. R. H. D. Wernsen, met gezin, Mc- lenstr. W. Z. 34, van Utrecht. Vertrokken: H. Meijering, naar Dalen, Hoofd straat 163. J. Verhagen met gezin, naar Zeist, Baarnscheweg 6a. G. T. Hilhorst, naar Laren (N.H.) Zij tak weg. H. Ratering, met gezin, naar Zeven hoven (Z.H.). L. G. H. Gunther Moor met gezin, naar Bussum, Landstraat 40a. W. Tj. Huizinga, naar Ermelo „veld wijk". G. C. Ritter met gezin, naar Zeist, Rozenstraat 7. Arbeidsbeurs. In de Arbeidsbeurs dezer Gemeente zijn tot en met heden ingeschreven Metselaars 1 Timmerlieden 4 Opperlieden 1 Schilders 4 Grond-arbeiders 2 Losse-arbeiders 6 Kantoorbedienden 4 Behangers l Bakkers 1 Sigarenmakers 1 Toneelspelers 1 Plaatselijk Nieuws. Nieuwe telefoon aansluitingen: S. 168. Ee W. J. van, Behanger en Stoffeerder, van Weedestraat 7a Soest. S, 185. Hotel Pension de Grift A. J. J. de Wolf, Utr. Weg 63, Lage Vuursche. B. 169 Jansen R. J., Behanger en Stoffeerder, Zadelmakerij, Penstr. 17, Baarn. S 142. Kuiper P. J., Vredehofstraat. 5, Soest. S. 35. Leeuwen J. Th. van, Arts Kerkpad Z. Z. 23, Soest. B. 453. Leewenkamp J. C., Juwelier, Opticein, Laanstraat 18a, Baarn. S. 5. Rinse J. Jzn. Soesterbergsche- straat 44, Soest. B. 99 Rijnbende A. P. mej, Nassau- laan, Baarn. S. 186 Tak Joh., v.h. Kleman en Berghuis, Koudehoekstr. 6, Brand- stoffenhandel, Soest. B. Weyde M. ter, Lood-, Koper- en Zinkwerker, aanleg voor gas en waterleiding. Penstraat 22, Baarn. Gevonden voorwerpen Een heerenhandschoen, dameshand schoen, medaillon, duimstok, kinder handschoentje, heerenhandschoen en een goeden bril. Aangeloopen een soort herders hond (reu). Op Donderdag 21 Ferbruari a.s. 's avonds te 7.30 uur, zal in het St. Joseph-gebouw een feestavond wor den gegeven ten bate van de St. Vincentius-Vereeniging alhier. Medewerkende personen voor deze feestavond zijn: Mevr. N. Hamers, Amersfoort, PianoM. A. Batenburg, Soest, Viool; de Symphonie der St. Joseph Jongel. Vereen, directeur H. Horvers en de heer J. P. Burlage te Utrecht, Voordrachten. Toegangskaarten a f 1en f 1.50 zijn verkrijgbaar bij het bestuur der St. Vincentius-Vereeniging. Donderdag 21 dezer zal de man- nenzangvereeniging „Apollo" alhier in de Rembrandtzaal een concert avond geven, met medewerwerking van den heer J. Ph. Garo, bariton, uit Utrecht, en Dr. K. van Dongen, piano, van hier. In de aanstaande week is er een interesante avond, Woensdag 20 Febr. komt de bekende Transvaal- schrijver, de heer L. Penning, een lezing houden over Zuid-Amerika, welke verduidelijkt zal werden door lichtbeelden, In de vele plaatsen, die hij reeds bezocht heeft was de belangstelling enorm, Een ieder wil den gevierden schrijver der prachtige Wessels-serie (Leeuw van Modderspruit, held van Spionkop, enz.) zelf wel zien en hoo- ren, temeer, waar hij den afgeloopen zomer nog in Transvaal 's geweest 't Is de laatste winterlezing in dit seizoen. Laat wat de opkomst betreft, lest best zijn. De politie alhier hield dezer dagen een zekeren R. aan, die in het politie blad gesignaleerd stond, als hebben de nog eenige dagen hechtenis te De Arrond, Rechtbank te Utrecht eischte tegen M. de V. van hier, ter zake van niet nader aan te duiden handelingen, vier jaar gevangenisstraf. Op 24' en 26 dezer zullen de leden van het R. K. Zangkoor in het gebouw der St. Jozeph Jongelingen- vereeniging alhier een tooneeluitvoe- ring geven. Opgevoerd zal worden vóór de pouze; „Voor de bloedraad of pas op voor de studenten," komische operette in 2 bedrijven en na de pauze „Mijn oom de kolonel," komi sche operette in 1 bedrijf en tot slot nog „Tuf, tuf, galop, of per auto naar Brussel", komisch ensemble- Wij lezen in het „Volk": De lamp hangt voorover, Iemand verzocht aan den directeur van pu blieke werken een paar boomen te willen planten aan de Beetzlaan, ter dichting van een tweetal leelijke open plaatsen. Hij ontving hierop de mededeeling, dat deze zaak in de vergadering van Burgemeester en Wethouders was besproken, doch dat de tinancieele toestand der gemeente het niet toeliet hieraan gevolg te geven. De Gymnastiek. Vereeniging „Sim- son", die volgens het bericht van vorige week, d.d. 22 en 25 Febr. een uitvoering wilde geven, zag zich genoodzaakt deze uit te stellen tot 29 Februari en 4 Maart. Men zie de advertentie in het nummer van volgende week. Wij vernemen, dat de gezellige avonden die des Zondags aan hier vertoevende Duitsche meis^s in de consistoriekamer achter de f. Kerk aan de Julianastraat gebOOT^^vocden, geregeld gehouden worden en bij de bezoeksters veel waardeering vinden. Er is echter voor nog meerderen plaats. Daarom wekken wij Duitsche meis jes, die daar nog niet kwamen, gaarne op deze Zondagavond samenkomsten, bij te wonen, Zij jzijn hartelijk welkom. Donderdag was het 121/3 jaar gele den, dat de WelEerw Heer Schaap man, kapelaan alhier, tot priester werd gewijd. Zeer begrijpelijk werd dien dag feestelijk herdacht en alle parochianen hebben opgetwijfeld dien dag mede gevierd. Te 10 uur werd., door den jubilaris een gezongen H. Mis met assistentie opgedragen. Hierna werd te 1130 uur in het St. Jozeph gebouw gelegenheid gege ven den jubelaris geluk te wenschen waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. De heer Rupert. namens de paro chianen sprekende, wenscht Z. Eerw. geluk met dezen dag onder aanbie ding van 2 prachtige cadeaux door de parochianen bijeen gebracht, zijnde een staande klok en een boekenkast. De heer Benschop, spreekt namens de leden der Broederschap van de H. Fam., waarvan de jubilaris het hoofd is, namens welke leden 3 schilderijen en een prachtig gebeden boek den jubilaris worden aangebo den. Zeer aangedaan dapkte *Z, Eerw. voor de overgroote belangstelling en gelukwenschen. Onder de vroolijke zang van het dames-en heeren zangkoor bleef men men nog eenigen tijd gezellig bijeen, A.s. Zondag 17 en Dinsdag 19 Febr. zullen door de St. Jozeph. Jongel. Ver. wederom 2 uitvoeringen worden gegeven. Opgevoerd zal worden „De wees uit het gebergte", tooneelspel in 4 bedrijven en „Wie kaatst moet den bal verwachten", klucht in 2 bedrij- :n. Voor de uitvoering van a.s. Dins dag is voor het publiek toegang a f 0.75. AGENDA. Zaterdag. Chr. Gyma. Vereen, „Simson" in de turnzaal Chr. U.L.O. School, Spoorstraat, voor jongens 61/s'—8 uur n.m. voor heeren 8— 10 uur n.m. R. K. Bouwvakarbeidersbond. Contributieafdracht van half 6 tot half 7 in 't St. Joseph-gebouw. Laatste Zaterdag van de maand vergadering. Zondag Chr. Jongel. Vereen. „Samuël" in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, aanvang 7 uur n.m. R.K, Bibliotheek, in de R.K. Zus terschool Steenhofstraat, van 12 tot 12.30 uur. Chr. Knapen vereen. „David" in het Catechisatielokaal der Ned. Herv. Kerk, aanvang 7 uur n.m. R.K. Werkl, Vereen. St. Joseph. Ie Zondag van de maand verga dering. Maandag. Jongelingsvereen op Geief. Grondslag „Spreuken 23: 26a" in de consistoriekamer der Geref. Kerk, aanvang 8 uur n.m. De Soester Schaak en Damclub in de Rembrandtzaal aanvang half 8 n.m, W o e n s d a g. Ned. Herv. Zang- vereen. „Soli Deo Gloria" in de Ned. Herv. Kerk, aanvang 8 uur n.m. Kinderkoor „Euphonia" in de Ned. Herv. Kerk, aanvang 5 uur. n.m. R.K. Zangkoor „Cecilia in het St. Joseph-gebouw, aanvang half 8 uur n.m. Chr. Gymn. Vereen. „Simson" in de turnzaal Chr. U. L. O. School, .Spoorstraat, voor Dames en meisjes 672—8 uur n.m., voor heeren 8 10 uur n.m. Donderdag Chr. Zangverten. „C'rescrendo" in de Chr, U.L.O. school, Spoorstraat, aanvang half 8 uur n.m. Gereformeerde Knapen Vereeni ging in de consistorie der Geref, Kerk, aanvang half 7 n.m. R.K. Dameszangvereen. in het St. Joseph-gebouw, aanvang half 8 n.m. Mannznzangvereen. Apollo" in Hotel „De Gouden Ploeg", aan vang 8 uur n.m. V r ij d a g. Soester Fanfare in het gebouw aan den Bakkersweg, aan vang 8 uur n.m. R.K. Muzjekvereen. „De Sym phonie" in het St. Joseph-gebouw, aanvang 8 uur n.m. Opgave van nieu we leden dagelijks bij KERKPAD Z.Z. 23 en bij den Bode B. VAN BOEIJEN, Birktstraat 5. j.1. Zaterdag, een boekje van de R.K. Werklieden-Ver. Tegen be looning terug te bezorgen bij J. v. d. Hoed, Ringweg 12. Mevr. Van Soest, Soesterbergsche straat 11c, vraagt een voor heele dagen. BINNENLAND. Afschaffing der Staatsloterij. Een wetsontwerp in voorbereiding. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting van Financiën verklaart de Minister, bat hij van meening is, dat het wensche- lijk is de Staatsloterij af te schaffen. Een wetsontwerp, hetwelk die afchaf- fing op geleidelijke wijze beoogt, is in voorbereiding. Protestansche Kinderen uit het Roergebeid. Het Centraal Protestantsch Comité verzoekt ons mede te deelen dat Za terdag 16 Febr. weder een transport Holl. en Duitsche kinderen uit het Roergebeid worben verwacht, maar cjat nog meer dan 100 kinderen geen plaats hebben. Een krachtige aanbe veling om in deze zooveel als mo gelijk is te helpen lijkt ons niet over bodig. Secretariaat St. Janslaan 57, Bussum. BCerkbeHchtfen. SOEST. Zondag 17 Febr. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 105/o uur Hoogmis. Nam. 2.30 Lof. Ned. Herv. Kerk. Voorm, 9,30 en nam. 5.30 uur Ds. J. Hoek. Geref. Bond Nam. in de Ned, Herv. Kerk. Ds. K. J. v. d. Berg Amersfoort. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen. Rembrandtzaal. Geen dienst. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix, nam, 6 uur bijbellezing in de school aan den Postweg door den Eerw. Heer W. Falter. uit Doorn. AdverSentiën. ZONDAG 17 FEBR. AANWEZIG GEVRAAGD door reeds ingevoerde Pluimveevoederfabriek. - Brieven onder No. 234 bur. van dit blad. gevraagd, eigen fiets hebbende. Agentschap „De Telegraaf", Korte Brinkweg 34. genegen om tegen provisie te reizen in Soest met loonende artikelen. Br. onder No. 235 bur. van dit blad. Zit- en Slaapkamer a f 3,50 p. week. Adres te bevragen aan het bur. van dit blad. en nu verkoop ik om op te ruimen legen lage prijzen: Ik heb ze weer de beste Zeeuw- sche Aardappelen, f5,50 per mud, Ook weer stroo voorhanden. W. Verweij, Achterweg 12, Soest. met 44 nummers te koop, zoo goed als nieuw. Ook genegen te ruilen voor Barnevelder kippen. Adres: Nieuweweg 21. Veenhuizerstraat 20 - Soestdijk SCHOEN (73 AG AZIJN Groote sorteering Dames- Heeren- en Kinderschoenwerk Electr. Schoen- cn Zadelmakerij JVïaat- em Reparatie-Inrichting. 1-7 Gebr. Ind. Loopeenden 1-6 Patrijs Leghorn hennen 40 Meter kippengaas met palen 1 Kippenhok 1 Kuikenrennetje 1 Broedmachine bijna compleet 1 Automatische voederbak 15 Jaargangen „Avicultura" 15 „de Veldpost" 1 „Onze gevleugde Vriend" 1 „de Pluimgraaf" 1 Prachtig 9 deelig konijnenhok 1 Sleede 20 Steigertou wen 1 Boomstam 1 Zware badding (balk) 1 Graniet onderdorpel 2,10 M. lang met platlood 1 Kleine varkenszeuning 1 Jachtweil met 3 messen voor bie ten snijmachine 1 draagju'c met kettings 1 Staande weger (15 kilo) 1 Partijtje timmerhout 1 oud timmer hout 1 brandhout 4 Bossen erwtenrijs 15 Sports dubbele ladder uitstekend voor stucadoor 2 Glasdeuren met kozijn 3 Paneeldeuren met kozijn 2 Ramen inschakel 1 Oude zandkruiwagen 1 Kinderrijwiel 1 Heeren 50 Oude velgen 10 Rijwiel lastdragers 10 Oude zadels 10 sturen diverse modellen 2 Paar oude schaatsen 1 Groote oude wasch ketel 1 ijzeren pot op drie pootjes Schoffel, hark, en hooivork 4 Lichts kroonlamp 2 Ganglantraans Hanglampen ook in glas en lood 1 Ganglantaarn glas in lood 1 Serrelamp Porseleinen kappen 100 Banula doozen en nog diverse voorwerpen 1 Handkamera 1 Verstelbaren kamera met statief 1 Flesschenmand voor 8 flesschen Wijnflesschen per 10 10 Kruiken 1 Petroleum hanglampje 2 Oliejassen 1 Partijtje smidsijzer 1 steen en 1 glasruiten Kleine voor kippenhok en broeiramen zeer geschikt Kleine partij ruitjes 1 Ijzer jachtwiel 40 cM Groene karbolineum 10 Pak Kv.astta zogpoeder 75 Jonge berken met wortel 1 Ouden kinder sportkar wagen 1 Kinder schommelstoel 1000 M. prima kastranden 100 pr. oliedruk platen 5 Ronden bijen korven 1 Dierson kast 2 Boogkorven 50 raampjes 1 Andere bijenkast 25 K.g. voersuiker 1 Veerenbed (zoo goed als nieuw) 1 Kcokfw.-.-L - - - - 1 Huisduif met kooi 1 Groot inmaaksvat Alles uit de liane! te koop Woensdag en Donderdag a.s. bij Kampstraat 6, Soesterberg ZONDAG 17 FEBR. AANWEZIG Ondergeteekenden deelen mede dat één hunner, om beurten voortaan des Zandogs de praktijk van beiden zal waarnemen. In dit blad wordt elke week be kend gemaakt, wie hunner aanwezig zal zijn. Wilhelminastraat 16, Telef. 150 Kerkpad Z.Z. 23, Telefoon 35 Gepensioneerd Adjudant - Onder officier Magazijnmeester zoekt een hem passende Bekend met administratie. Hoog salaris geen vereischte. Brieven onder No. 240 bur. van dit blad, biedt zich aan. Mej. DE VRIES, Hartweg No. 5. 2 vim Bladriet. Adres Korenweg 4. Biedt zich aan bekw. vakman als voor drie dagen per weekvan goede getuigen voorzien. Brieven onder No, 237 bur. van dit blad. Van Weedestraat No. 15, Soestdijk. Ouders of Veizorgers, die hun kinderen nog niet aangaven voor de mogelijk te openen Chr. Bewaarschool, hebben daartoe de gelegenheid bij de volgende adressen: Stationsweg 12, Middelwijkstraat 26a, Wil helminastraat 15, Spoorstraat 18 en idem 13. Voor aangiften NA 21 Februari kan geen plaatsing gegarandeerd worden. De leerlingen moeten bij het begin van den cursns ten minste 4 jaar zijn. De voorloopige Commissie, 's avonds 7 uuf. Verrassingen o.m. Prijsdansen voor Dames en Heeren. Kaarten verkrijgbaar a f1,00 bij W, ON WEZEN, Steenh.ofstraat No. 30 Weet gij, dat ondergeteekende specialiteit is op het gebied van leder stuk wordt onder garantie geleverd. Aanbevelend, Alles gaat weg tegen ongelooflijke spotprijzen. PRIJZEN VANAF f 0,75

Soester Courant | 1924 | | pagina 5