listen OPRUIMING GARAGE STAM CORRY LpJYT Piano Leeitares Wenliigtiiireay p. MAN jVAN DEN BERG Co. D. F. VOIGT E.REIHTJES P.llJ. N.V.LdeRuiter&öo Brandsteffenhandel G. J. SMIT - (ONS flOEKENHUIS) A. BENNiNG's VERKOOPHUIS Pracht Ulascüstellen mal 13,25 compleet. Eetserviezen (24 mm slechts tiö,50 en 112.50 Telefoon 47, Soestdifk Hind-Salve Gillettemesjes Steenhofstr.5-Tel.S45 EFFECTEN INCASSO'S COUPONS CREDIETEN 'iSmsms. 3e Jaargang No. 9 Gecontroleerde oplaag 2600 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 1 Maart 1924 soEmniHJVM) Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Ires: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Uitgave en dl'Uk: ADVERTENTIËN en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Q g|y|| J (TQNS flOEKENHUIS) van >'5 re8eIs f0-75- kdere ««el -"eer 10.15. Bij contract groote kortin( oesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Van WeedOStraat 15 - Soeptdijk - Telef. 181 Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en di-uk: Van Weedestraat 15 - Soeistdijk - Telef. 181 ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer fl). 15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Baarn - Filiaal Soest Ruime sorteering Schilderijtjes, Teksten, Spreuken enz. zeer geschikt voor Cadeaux. Aanbevelend, A. BENNING. Motoren en Dames- en Heerenrijwielen beneden inkoopsprijs aangeboden in de merken Raleigh, Harley- Davidson en F.N. Zeldzame aanbieding Vraagt prijzen Kroniek van de week. De een z'ndeod, de ander De staking geëin digd. Z'n mond voorbij gepraat. Viootbeperking Werkverschaffing. Nor een in de olie. 240° C. onder nul. De een z'n dood, de ander Eigenlijk weet ik niet goed raad metdit opschrift want zelf zult ge. al wel aangevuld hebben: de ander z'n brood. Maar dat bedoel ik toch niet. Ik bedoel, de een gaat dood van armoe, de ander wordt schatrijk. Verleden week reeds wees ik op de al maar doorgaande daling van de franc. Nu wil ik even wijzen, op het schatrijk worden van de Fransche en Belhische Bankiers, en dat, waar de franc zoo in waarde mindert, 't Zal wel zijn, omdat de franc in waar de minderd, worden die heeren met den dag rijker, 't Is hetzelfde ver schijnsel als in Duitschland. De mas sa verarmd en vervalt straks tot pauperisme, terwijl enkele van die algemeene verarming profiteeren en het geld met gekromde vingers naar zich toe krauwen. En dan vertellen ze elkaar, dat weer een heerlijk valuta winstje heb ben gemaakt. Een beetje inflatie is nog zoo erg niet voor de banken, maar het gros van het volk gaat er door ten gronde. 't Gaat zoo slecht niet, zegt Theu- nis de Belgische minister-president. „Ik begrijp niet waar de franc al maar van zakt, dat doen vast de Duitschers, want hier is volop werk en er is geen werkeloosheid en er wordt veel meer uitgevoerd dan in gevoerd. dus Ho maar, meneer, U was vroeger ook directeur van een groote bank. Het Brusselsche „Laatste Nieuws" is et beter achter en ziet de toekomst voor het Belgische volk donker in, speciaal op finacieel gebied. Maar het laatste nieuws zal wel zijn, dat de regeering handelt naar eigen goed dunken, mede ook omdat het „Laat ste Nieuws" maar een Vlaamsch blad is. En de Vlamingen zijn daar niet in tel, want die spreken net zoo'n boeretaal als de boeren neder- landers. Alleen wat Fransch is, heeft daar wat in de melk te brokken maar de Vlamingen zijn nog niet mondig. Alzoo spreken vele van die hooge oomes. En dan zijn er vele anderen die „Hurah" roepen (da's echt Pruisisch). Maar 't zou wel eens kunnen, dat die Vlaamsche Leeuw binnenkort oprees uit z'n rust en al die hoera- roepers verscheurde. P.S. Zoo even spreek ik iemand, die 3,000,000 frank (Belg.) gekocht heeft om op 5 April te leveren tegen 5 cent per franc. Dat is dobbelspel, maar 't teekent toch wel de kijk die de Belgische banken op hun eigen geld hebben. Gz. Zondag zijn de Engelsche haven arbeiders zoowat overal in Engelsche havensteden bijeengekomen, on te beslissen of ze weer aan 't werk zouden gaan, of dat ze zouden door staken. Ze hebben met een overwel digende meerderheid besloten weer aan 't werk te gaan, wat dan ook Dinsdag overal is gebeurd. De regeering had een commissie benoemd, om te onderzoeken, de grieven en eischen der stakers en, zoo mogelijk bemiddelend op te tre den tusschen de werkgevers en ar beiders en te trachten, dit conflict spoedig uit de wereld te helpen. En de regeering heeft eer van haar werk gehad, er is van beide partijen wat water in de wijn gedaan, en alles is vergeten en vergeven. De ar beiders krijgen direct 1 schilling per dag meer en met Juni nog 1 schilling En zoo kan de Labour regeering met tevredenheid op het slot van deze zaak neerzien, want gelukkig is door het optreden der regeering dit con flict veel spoediger bijgelegt, dan voorzien werd, en alzoo de schade daardoor" tot 'een' "mirïunum" bemerkt. Ondertusschen heeft nog een der leden van de regeering (Clynes) ver klaart, dat de regeering zal trachten met de leiders der scheepsvaartbe- drijven, handelsondernemingen en fa brieken eenerzijds en de werklieden bonden anderzijds, tot een vastge legd compromis te geraken. Als het gelukt aan deze regeering, om een middel te vinden, waardoor conflicten als deze staking en ande ren worden voorkomen, is dat alleen al voldoende om over die regeering de loftrompet te steken. Als ze er maar niet zoo'n ruzie-verdrag van maken als het verdrag van Versail- les is, Omtrent dat verdrag van Versail- lés verklaarde een andere minister (Hendecson) dat het de taak der re geering van Mac Donald is, om de werkelijken vrede te vestigen en handel en nijverheid te herstellen en daarom zou Mac Donald aandringen op herziening van het verdrag van Versailles. omdat het geen rechtvaar dig verdrag is. Maar, o wee, den anderen dag verklaarde de premierin het Lagerhuis, dat de ministerraad daar in het ge heel niet over gesproken had en dat zulks, door er nu over te spreken, de onderhandelingen met Frankrijk, die nu net zoo mooi op gang waren, ten zeerste schaden. Ik ben benieuwd, wat Henderson nu verder zeggen zal. In Rome wordt maritieme confe rentie gehouden, wa- mogelijk heid wordt overwo'dat de klei nere Staten tot een overeenkomst komen, om hun vlootbouw te be perken en de sterkte daarvan te re gelen. Dit ter navolging der grootere broers: Ver. Staten, Engeland, Japan, Frankrijk en Italië. Maar 't schijnt daar ook al geen botertje tot den boöm te zijn. Want de meesten vinden, dat de hun toegewezen vloot niet groot genoeg is. Nederland, Noorwegen en Denemarken nemen genoegen met die regeling, maar Spanje, Brazilië, Chili en nog meer anderen niet. Rusland dat een vloot mocht heb ben van 100,000 ton, wil er een van 400.000 ton hebben en dan nog al leen als de Zwarte en Oostzee ge sloten wordt voor alle landen, die niet aan deze zeeën liggen. Erg vredelievend kan ik de Sow- jets niet vinden. De praktijk heeft reeds 60 jaar be wezen, dat een onfeilbaar geneesmiddel is voor wonden en winterhanden en voeten. In doozen van 30 ct. en potten van 60 ct. en f 1.00. Vraagt Uw drogist. Uit het oogpunt van werkverschaf fing wil men in Engeland 5 nieuwe kruisers laten bouwen; 't gaat uit van 't Labour-ministerie. Al zijn deze heeren voor berechting van geschil len door den Volkenbond en inter nationaal scheidsgerecht, ze zien toch duidelijk in, dat een stevige vloo voor een zeevarende mogendheid noodzakelijk is. Wanneer zal die helderheid des verstands bij de soc. dem. voor mannen ten onzent komen, of heb ben die hun verstandskies nog niet. Vergissingskiezen hebben ze hier zat. Als je hier in een vergadering van sociaal-democraten het woord oorlogsschip gebruikt, blijft er geen een bij zijn volle verstand, maar raken ze allen de kluts kwijt. Dan boomen ze over 300 millioen, wat later blijkt een vergissing te zijn enz. Hier is het deviesgeen cent en geen man voor de vloot, maar in Engeland bezorgt de heuschelijke arbeidersregeering aan 32000 man direct werk. Het olieschandaal in Amerika is ook nog niet op het eindtelkens wordt er weer nieuwe zwendel ont dekt, (In vakterm heet het een nieuwe bron aangeboord). Nu wordt er weer onderzocht, door wie de beklaagden te voren gewaarschuwd zijn, dat er een en ander in onderzoek was ge nomen. 't Was zoo ver niet abuis, toen we veronderstelden, dat er verschei dene de vingers aan branden zouden. Want zoo zoetjes aan wordt het een lawine, waardoor verschillende zullen verongelukken. Iets wat ze per saldo aan zichzelf te wijten hebben, want wie een zeker lichaamsdeel brand, moet dan ook maar op de blaren zitten. Dat een en andre aan verschil lende personen, die in aanmerking zouden komen als candidaat voor het presidentschap van de Ver. sta ten een gevoelige slag toe brengen zal, behoeft geen nader betoog. Den tegenwoordigen waarnemend president Coolidge geeft men ook al weinig kans. Straks zal mijnheer Ford het nog worden, let op. We zouden dan reden hebben weer eens ie wijzen op een noesie W ei kei zeer geringe komaf, wien een zeer hooge post wordt opgedragen. We zullen uitzien en nog wachten op de dingen, die komen zullen. Een zeer interressante ontdekking werd de vorige week gedaan door een Zweedsch Professor. Deze heeft n.1, ontdekt, dat boven de damp kring der aarde of althans op de grenzen daarvan, zich een laag ge kristalliseerde stikstof bevindt. Dat wil dus zeggen, dat de aarde omgeven is door een wand van ijs, bevroren stikstof. Tusschen twee haakjes zij hier vermeld, dat lucht vloeibaar wordt bij een koude van 136° C. d.w.z, 135 graden vorst (onder nul). Dan wordt de zuurstof uit de lucht vloei baar. De stikstof heeft een koude van 143° noodig om vloeibaar te worden). Dit is ontdekt bij een nauwkeurig wetenschappelijk onderzoek, naar de herkomst en het wezen van het noorderlicht. De spectraal-analyse gaf lichtlijnen te zien, waarvan men tot nog toe de herkomst niet wist, maar aangezien ze overeenkomst vertoonden met het stikstofspectum besloot die Zweed op alle tempera turen te onderzoeken. Daarvoor kon hij alleen maar te Leiden terrecht in het laboratorium van Prof. Kamerling-Ohnes. En het gelukte hem daar stikstof te doen bevriezen en bij het doorleiden van een electr. lichtstroom verkreeg hij hetzelfde spectrum als het noorder licht te zien gaf, zoodat het toen voor de wetenschap kwam vast te staan, dat de dampkring onzer aarde wordt afgesloten door een ijskorst. Hierdoor wordt ook nu de uitwer king verklaart van de geluidsproeven -welke een en andermaal genomen zijn, waarbij bleek, dat de ontplof fingen op abnormaal verre afstanden hoorbaar waren en veel dichter bij nietiets waar men vroeger geen verklaring voor bad, maar waarvan men nu tot de conclusie komt, dat het geluid door dit ijsvlak wordt teruggekaatst. 27/2 '24. Gz. Drogist - Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soest er Electr, Brillenslijperij. Tandarts Tandtechnicus houden spreekuur iederen Donderdag avond van 6-9 uur, ten huize van J. VAN GOOR, Middelwijkstraat 5, Soestdijk. Diploma M-J' b. <jL T. Voor beginnenden Jn verge vorderden^ Nieuweweg 95 j Soest nen hunne otendeels estn ders aandacht kerke- g met lemaal lp werkt laar zeker, :us, en het irvorming' Kerkelijke perspectieven. i Prof. Obbink van Utrjcht schrijft in het (ethisch) weekblad „Bergop waarts" het volgende: De kerkelijke wereld Inzer dagen vertoont geen vroolijk k&eld. En als we bij de intrede van het f nieuwe jaar een oogenblik stilstaan vn om ons heen zien en overwegefi waar het heen moet met al die partijen en tegenstellingen, dan is heè niet gemak kelijk een bevredigd antwoord te vinden. Sedert de Utrecf sche hoog leeraren hun „Modus-vi endi"- plan voor het publieke forum legden, zijn de tegenstellingen eer ve: scherpt dan verzwakt. Zoowel in de Hervormde als in de Gereformee de Kerken schuift de orthodoxie al verder op naar rechts, waarbij eet. deel, dat niet van ethische smetten vrij is, achter blijft, en zelfs in de Gweformeerde Kerken begint de kloof tusschen deze achterhoede en naar recht/1 zwenkende leger zich te verbreeden. Men neemt niet dikwijls een strak-or.hodox blad op, waarin niet in open of bedekte termen van het ethisch gevaar wordt gewaagd of waarin dit rechtstreeks wordt bestreden. In de bladen der Gereformeerde Kerken vindt men diezelfde polemiekalleen als het tegen de ethischen in eigen kring gaat, geschiedt 't in andere bewoor dingen alleen voor de ingewijden verstaanbaar, maar daarom niet min der scherp. De ethischen zelf onl kerkelijke belangrijkheii aan de aandacht die hu! aan hen wijden. Zondei zijn ze niet veel wad lijke erve, en ik aan vele ethischen onwelgevallig is. ?c> Ac Typ-inin Spj tie van een (niet groep, die van bi krijgt, en het onderll eens is. Ook in de vrijzinnïl de splijtzwam, langz; zoowel kerkelijk als n feit, dat een blad als „D< zich, naar ik hoor, veel minder mak kelijk staande houdt dan b.v. het „Weekblad voor vrijzinnige Her vormden" is symptomatisch. De kwestie van de verhouding tot de Kerk is voor de vrijzinnigen in een acuut stadium gekomen, en kan zon der konflikten niet worden opgelost. Zoo bestaat er over de heele linie van het kerkelijke leven een dubbele tegenstelling die van den eene groep tegenover de ander, en die van de leden der groepen onderling. En dat alles bij mekaar heetrichtingsvraag- stuk. Aan de oplossing van dit vraagstuk is de laatste jaren hard gewerkt. Van verschillende zijden en met verschil lende middelen. Maar steeds hetzelf de succes: nihil. Ook het pas ver- loopen jaar heeft ons geen stap nader bij gebracht; integendeel: de tegen stellingen zijn scherper geworden. En nu verwacht men het van 1924. In de drie bovengoemde groepen: gereformeerden, ethischen, vrijzinni gen, leeft stellig de gedachte die ds. Hoek onlangs in dit blad uitsprak „dat er een oplossing komen moet". Maar iedere groep bedoeld die oplos sing in gansch verschillenden, zelfs tegenovergestelden zin, vooral de beide uiterste groepen. En het staat voor mij vast, dat er geen oplossing komen kan, omdat uiterst links het kerkideaal van rechts moet verwerpen en uiterst rechts noch modus vivendi noch E.V., aanvaarden kan. Het is wel een sombere waarheid, die wij bij het begin van het nieuwe jaar moeten uitspreken, dat niet alleen 1923 geen uitweg bood uit de moei lijkheden, maar dat ook. 1924 dat niet zal doen. Als ik gereformeerd was, in den verworden zin die dat woord onder ons heeft gekregen, dan dacht ik er niet aan het recht van ethischen of modernen in de „Kerk van Christus" te erkennen, eevoudig omdat dat zou zijn verloochening van Christus en dan zou ik op al zulke vragen antwoorden wat van die zijde ook werkelijk wórdt geantwoordjegens u als mensch wil ik de grootste wel willendheid betrachten, maar uw be ginsel moet ik in den naam des Heeren tegenstaan tot den laatsten ademtocht. En daarom zou ik wel willen dat in 1924 het oude spel niet werd voortgezet, om de „gereformeerden" te bewegen tot wat ze niet kunnen doen: het recht van „andersdenken den" te erkennen. Want alle moeite in deze richting aangewend, is kracht verspilling en werkt slechts mee om de tegenstellingen te verscherpen. Men kan deze konklusie trooste loos vinden, ik kan niet anders zien of ze is juist. Wat in het afloopen jaar weer is gebeurd, ook achter de schermen, waar het groote publiek niet van weet, waar zelfs de „N.R. Courant" niet achter kwam. maar wat aan de kopstukken van alle groepen maar al te goed bekend is heeft mij in deze meening bevestigd. Gesteld dat het gelukte om een soort „modus vivendi" in elkaar te timmeren, dan zou dat toch geen werkelijke modus vivendi, maar een modus disputandi zijn; want gere formeerden kunnen met een instituut waarin „belijders" en „loochenaars" van Christus samen huizen, onmo gelijk vrede hebben. Zij zouden den nieuw verkregen toestand moeten gebruiken als uit gangspunt voor een nieuwe actie tot vervulling van hun kerkideaal, en de modus-vivendi-kerk zou een leeg ge raamte worden. Dat de vrijzinnigen aansturen op een modus vivendi, nu E.V. hoe langer hoe meer blijkt voor verwe zenlijking niet tutbaar te zijn. is te begrijpen: slechter dan ze het nu hebben, kan het voor hen niet wor den. Maar het staat voor mij vast, dat ze met den modus-venvidi-weg vastloopen als dat met E.V. is ge schied. Omdat uiterst rechts er zijn steun niet aan kan en ook nooit aan zal geven. En een modus vivendi, waaraan niet alle grootere groepen meedoen, is een onding. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan en verkooop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goedere n RADIO. De snelle uitbreiding, welke in den laatsten tijd het radio-amateurisme ondergaan heeft, mede in verband met het feit dat de Radio Ciub: „Soest en Omstreken" de beoefening dezer tak van wetenschap thans in onze gemeente flink ter hand wil nemen, heeft ons doen besluiten op verzoek van deze club een Radio-rubriek in ons blad te openen. Wij hebben het bestuur bereid gevonden de verzor ging daarvan op zich te nemen, zoo dat men tevens van deskundige voor lichting verzekerd is. Het ligt in de bedoeling van tijd tot tijd hier uiteen te zetten, wat op de clubbijeenkom sten is of zal worden behandeld, ei tevens eenige populaire beschouwin gen over Radio te plaatsen, naast verschillende wetenswaardigheden en programma's. Mocht iemand over deze rubriek nadere inlichtingen wen- schen, we behoeven het bijna niet te zeggen, de radioclub, die wekelijks Vrijdagsavonds bij Maison Okhuy- sen bijeen komt, is volgaarne bereid deze zonder eenige verplichting te verschaffen. De antenne der club bij Maison Okhuyzen is thans door de leden geheel in orde gemaakt en is reeds eenige malen gebrobeerd en goed bevonden. Binnenkort zal nu een de- mostratie-avond voor het publiek worden gegeven. Op de vorige bijeenkomst had on der meer een beschrijving plaats van een aanwezig, eenvoudig zelfgemaakt éénlamptoestel. Als men zijn eischen niet te hoog steld en de muziek' niet door de geheele kamer hoorbaar wil maken, doch tevreden is met het luisteren met de telefoon op het hoofd, in welk geval zelfs de telefonie altijd mooier is dan op een luidspre ker, kan men voor nog geen f50.— al een heel aardig toestel maken. Het groote voordeel van de draad- 1 ooze telegrafie boven de lijntelegra- fié is niet alleen gelegen in het feit dat geen draden tusschen de plaatsen noodig zijn, doch tevens in de mo gelijkheid dat twee stations die zeer ver van elkaar af liggen, toch zon der tusschenkomst van eenig ander station direct met elkaar kunnen cor- respondeeren. Zoo bijv. gaat de ge wone telegrafie van Nederland naar Indië over verscheidene tusschensta- tions, zoodat een telegram uren, ja soms zelfs wel dagen onderweg is, om dien afstand van pl.m. 12000 K.M, af te leggen. Als we echter weten, dat de radiogolven een snel heid hebben van 300.000 K.M. per seconde, dan ziet men dat een radio telegram van Nederland naar Indië dus slechts 1/25 seconde onderweg is, .a.w. een bericht door het Neder- landsche zendstation Kootwijk (bij Apeldoorn) afgezonden, zal practisch gesproken precies te zelfder tijd aan het Indische ontvangstation Tjang- kring worden opgenomen, en hier springt dus al direct een zeer groot voordeel in het oog. Nog meer toepassing vond de radio toen men niet alleen de Morse- teekens, doch ook het gesproken woord over kon brengen en dus draadloos kon telefoneeren. Overal verrezen toen z.g, omroepstations, die ten gerieve voor de radio-ama teurs op gezette tijden muziek, lezin gen enz. het luchtruim in zenden en JULIANAPLEIM TELEFOON 163 Safe-inrichiiny jn brandvrije ondergrondsciie kluis. waarvan dus eer. ieder, die een ont- vangipstallatie heeft, kan profiteeren. Eerfvvolgend maal hierover nader. Ingezonden ssukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Nu het Kon. Besluié tot toelating der leerlingen van minstens 672 jaar tot de lagere school- vooreerst is opgeschort en de schoten ter plaatse weer leerlingen kunnen aannemen, die bij den aanvang van het cursusjaar, dus 1 April a.s. minstens 5]/s jaar zijn, verzoek ik U beleefd eenige plaatsruimte, tot het maken van een enkele opmerking, betreffende de advertentie, welke door de Chr. School te Soesterberg tot oproep van 5'/2 jarigen werd gedaan voor een zoogenaamde voorbereidende klas. Reeds eer gevoelde jk lust hiertoe tlwe gastvrijheid in te roepen. Maai gedachtig, dat er mcjgelijk minder vriendelijke menschen een toespeling zouden maken van den vos met de druiven, deed mij afwachten tot tijd en wijle mij de gelegenheid zouden bieden, aan de kaak- te stellen, wat daartoe m.i. in aanmerking komt. En nu elke school weer leerlingen van 5}/'ü jaar mag aannemen, lijkt mij de tijd bijzonder gunstig en wensch ik even vast te leggen, dat de advertentie bovenbedoeld een zeer misleidend karakter droeg. N<~>tab/>ni>. de d schept een toestand, waardoor ook aan de Chr. School te Soesterberg verboden wordt, kinderen aan te nemen, die 1 April minstens 51/2 jaar zouden zijn. De Chr. School zie het kopje met groote letters in de advertentie roept als antwoord daarop kin deren van 5V* jaar ter school. Wel naar een zoogenaamde „voorberei dende klas maar die uitdrukking in verband met den leeftijd van 5]/i jaar, was op zich zelf al zeer mis leidend. Althans in Soesterberg ging zeer spoedig het praatje dat kin deren in die voorbereidende klas ge plaatst na een jaar in de tweede der lagere school zouden kunnen over gaan. Men werpe mij niet tegen, dat de voorbereidende school en de Chris telijke school twee afzonderlijke in stellingen zouden zijn onder éen be stuur, Want juist dat heeft men, na tuurlijk opzettelijk niet laten uitko men. Wel werd met kleine lettertjes het Bestuur genoemd, als bet lichaam, dat de oproep deed, doch de aan hef Chr. school en de onderteeke- ning door het hoofd der school dienden voor de misleiding. Boven dien een klas is nu eenmaal een deel van een school, behoort bij een school en het gold hier een klas. Klaarblijkelijk moest hier een en ander dienst doen om den indruk te vestigen, dat de Chr. school niette genstaande het Kon. Besluit wel in staat was kinderen van 51/» jaar binnen haar muren te loodsen. Evenwel, toen de advertentie werd gesteld, kon de openbare school dat niet, mocht de Chr. school het al evenmin, Mijnheer de Red. Hei is mij be kend, dat U voorstander is van bijz. onderwijs. Mogelijk zal sympathie voor het schoolbestuur te Soesterberg U doen zoeken naar een mildere ziens wijze. Dat is uw recht, maar leg s.v.p. de advertentie van Soesterberg dan eerst eens naast die van Soest dijk, voorkomend in hetzelfde blad. Geachte Red. Als openbaar onder wijzer heb ik mij nooit tegenover het bijzonder onderwijs voelen staan wel steeds daarnaast. Gaarne zal ik het goed recht erkennen van ouders om voor hun kinderen onderwijs te begeeren, zooals ze dat naar hun geestelijke overtuiging en den drang van hun consciëntie verlangen. Waardeeren kan ik het streven van ouders, die voor hun kinderen onderwijs verlangen, dat zich geheel concentreert rondom hun dogmati sche opvatting der Heilige Schrift of de voorschriften hunner kerk, Maar hoe zal mijn houding hebben te zijn tegenover een schoolbestuur, dat het karakter van zijn school niet meer begrijpt? Dat. weinig kieskeurig, ge bruik maakt van min edele middelen om de openbare school te dupeeren. De vraag stellend, kan men het ant woord verwachten. En toch wil ik geen oorlogsverklaring. Verre van dat. Jan Ligthard, de bekende, reeds overleden paedagoog, meende, dat de openbare en bijzondere school elkaar de hand moesten reiken. Zulks meen ik ook, maar daartoe diene dan toch, dat het schoolbestuur der Soest - Nieuwstraat 14, Telefoon 103 Baarn - Terrein S.S. - Laanstraat Telefoon 274 en 83 Chr. school in het vervolg zijn ad- vertentiën zoo stelle, kat elke zweem van misleiding daaraan vreemd zij. Mijnheer de Redacteur mijn har- telijken dank voor de te veel ge vergde ruimte' Uw dw. DIRK LUB. Hoofd Openb. School Soesterberg. Soesterberg, 26 Febr. '24. AFGELUSSTEÏ3D. Piet. Hé! Klaas, waar zit jij tegen woordig Klaas. Ja jö, ik ben moeten verhui zen, ik woon nou een heel eind bij je uit de buurt. P. Hoe komt dat zoo ineens? KI. Ze hebben m'n huisje onder me wegverkocht, en ik moest er met 1 Febr. uit zijn. P, En waar woon je nu? KI. Nou, je bent er niet ver vandaan, kom maar even mee. P. Ik heb anders niet veel tijd hoor. KI. Als oude bekende vriend, moet je toch maar even mee gaan, dan kunnen we nog eens praten ook. P. Nu, maar niet langer dan een uur hoor, vooruit dan maaren woon je nog al naar je zin? KI. Daar heb ik geen klagen over. 't is een mooi huisje en ook weer een flink stuk grond erbij, dat lijkt me, alleen moet ik daar weer van voren af aan beginnen. Dat andere tuintje had ik nou net zoo goed voor elkaar en een partij mest er opgegooid. Dat is nou voor de opvolgers. Enfin, we zullen de moed er maar inhouden. P. Och, 't gaat in 't leven vaak zoo. KI. Hier zijn we er, Piet. P. Nu 't uiterlijk ziet er beter uit dan je vroeger huisje. KI. Ja, 't is een mooi huisje en ge riefelijk ingericht ook, en nog wat lager in huur ook, 't eenigste is dat tiuntje, daar heb ik spijt van, ik had me er nu van dit jaar zoo veel van voorgesteld; alle belem meringen opgeruimd, en nou gaat een ander met de voordeelen strij ken. P. Ja, jö 'k zei daarnet al, dat het in de wereld bijna altijd zoo gaat. Als de een of andere kok in de gemeentehuishouding, (wethouder noemen ze 'm dan) alle mogelijke dingen heeft ingekocht voor de verschillende plannen, die hij heeft, de potten en pannen extra schoon gemaakt, de keuken opgeknapt, in een woord, alles gedaan heeft, om de zaak zoo voordeelig mogelijk te doen marcheeren, dan gooien de verkiezingen de boel onderst boven en komen er andere koks, met een ander menu. De vorige koks moesten weg, die waien te weinig meheer; nu heb ben ze een paar heeren, die voor kok spelen. KI. Ja, ik wilde juist eens praten met je, over die vergadering van ver leden week Vrijdag, ik geloof, dat die koks aardig wat aanmeikingen kregen op het eten dat ze opdien den. P. Nou en of. Bij de begrooting kre gen de raadsleden de horse d'ouvre, toen waren er al leden, die vonden, dat de voorspijs niet al te secuur was behandeld, ze dachten echter, 't waren nieuwe koks, en elke kok kookt weer op zijn manier, daar moet je dan eerst weer aan wennen. Nu werd verleden Vrijdag de soep opgediend, maar nu vond het grootste deel van den Raad, dat het maar wat warm water was, met wat ongare groenten er in.

Soester Courant | 1924 | | pagina 1