SCHOONMAAK. Woningbureau iiizsriiiiiii gïiOGiesoriespiny Japan uaoermatten, oeupmatses, enz. CORRY LUYT Piano Leerares La Porte Co - Bankiers G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) BENNING's VERKOOPHUIS P. MAN Steenhofstr.5-Tel.S45 E.REIÜÏJES PJ.IL Denkt er aan heden avond Uw klokken één uur vooruit te zetten. rente a 4% °|0 Geen neier brandstel met zacht weer dan onze grove per H.L. f 2.0©. N.V.Lde Ruiter&Co Brandstoffenhandel Van Weedestraat 5 - Telefoon S 54. Asthma - Rheumatiek Verlamming G BOLKESTEINGzn. Hind-Saive D. F. VOIGT Gillettemesjos 3e Jaargang No. 13 Gecontroleerde oplaag 2600 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 29 Maart 1924 SOEmiWfcSBWD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdij^, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur. Baarn - Filiaal Soest Doet Uw inkoopen voor de schoon maak in bovenstaand magazijn. OSf. Bekendmakingen. Ik breng ter openbare kennis, dat op 30 Maart a.s. de Zomertijd zal intreden en dus in den nacht van 29 Maart op 30 Maart a.s. te twee uur de klokken een uur zullen moeten worden vooruit gezet. Soest, den 26 Maart 1924. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Continental Petroleum Compagny te Rotterdam als gemachtigde van J. Le- guit te Soest, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzine-bergplaats met aftap-inrich ting in het perceel aan de Radema- kerstraat no. 18 kadestraal bekend in Sectie E no. 880. Op Vrijdag 4 April a.s. des voor middags tien uur, zal ten gemeente huize te Soest gelegenheid bestaan om Bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lich ten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengenoemde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Soest, den 26 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BENSCHOP. Ls. Waarschuwing. Burgemeester en Wethouders waar schuwen een ieder bij het passeeren van den overweg aan den Kleinen Melmweg de noodige voorzichtigheid te betrachten, aangezien zal worden overgegaan tot opheffing van de af sluiting van dezen overweg. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkooop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Kroniek van de week. Achter de schermen. Van je vrienden moet je het maar hebben. De vrouw van Mac-Donald. Opnieuw naar de chaos? Weer eens in de olie. Daar, hou nou op met je ge leuter. Sedert de op 2 Maart gepubliceer de briefwisseling tusschen Mac-Do- nald en Poincaré, hebben ze elkaar geen brieven meer geschreven. Je ziet het meer in het leven, als je elkaar eens goed de waarheid zegt en je hebt van te voren afgesproken geen van beiden boos te worden, dat er dan toch nog maar niet direct een ideale verstandhouding is, maar dat mefi, vooral den eersten tijd, nog wel wat uit den weg loopt. Voor die nauwere verstandhouding er is, moet er dan eerst nog wat Tandarts Tandtechnicus houden spreekuur iederen Donderdag avond van 6-9 uur, ten huize van J. VAN GOOR, Middel wijkstraat 5, Soestdijk. anders gebeuren. Maar, er wordt gewerkt achter de scheripen, want gemeld is, dat men druk van gedachten wisselt. Misschien zijn de beide heeren weer bezig aan een nieuwe brief en zoeken ze nu eerst uit, wat ze wel en wat ze niet van elkaar zeggen zullen. Ik hoop maar, dat ze goede vrien den zullen blijven of worden, want aan al die ruzie heb je toch ook niets. De Londensche „Observer" schrijft over Engelands belang bij de Fran- sche politiek en zegt dan a.o. „Tot iederen prijs moeten wij de handen voor de toekomst vrij houden. Zelfs niet voor een oogenblik mogen wij hulpeloos staan tusschen de politiek van Poincaré en de onvermijdelijke Duitsche tegenbeweging, welke door die politiek wordt uitgelokt. Welk staatsman zou het durven wagen, het bloed van het Britsche volk te verpanden, om de positie te redden van een volk, dat onze wen ken ten eene"male in den wind slaat Was de laatste ooriog nietVoiaoende, dan zou een volgende oorlog een voudig tot een anderen moeten lei den. Beschouwt men de dingen in hun naakte waarheid; dan rijst de smartelijke vraag, of de Engelsche moeders hunne zonen moeten offeren, bestemd om op het vaste land een vuurlinie te gaan bezetten, ten einde Frankrijks tekort aan wiegen goed te maken en de militaire gevolgen van geboortebeperking te neutralir seeren. Toch zouden wij desnoods mee helpen billijke schadevergoedingen te verkrijgen. Wij zouden voor een tijdperk van dertig jaar Frankrijks grenzen, met inbegrip van Elzas Lotharingen, waar borgen. Doch voor meer zouden wij verder in Europa niet instaan. Wij zouden er niet toe bereid ge vonden worden den Engelschen ar beidenden stand te gebruiken, om den Duitschen arbeidenden stand onder den duim te houden, en evenmin om Duitschlands uiteenscheuring te be werkstelligen, onder welke vorm het ook zijn mocht. Iedereen neemt nu aan en vraagt zelfs finantieele herziening van het verdrag van Versailles. Doch men zal eindelijk ook tot territoriale her ziening moeten overgaan, of er komt geen vrede. Herziening zal een feit worden, hetzij door vrede, hetzij door oorlog. Wij Engelschen houden onverpoosd, den blik op de toekomst gevestigd, en pogen verstandigen raad te geven, Maar als men weigert, dien raad aan te nemen, (verondersteld, dat men op den weg der tegemoetkomin gen niet verder gaat dan Poincaré's antwoord aan den eersten Minister laat doorschemeren,) dan moeten wij ons zei ven maken tot de onafhankelijke verdedigers van onze eigen neutrali teit en vrijelijk over ons eigen lot kunnen beschikken", Voor geen tweeërlei uitlegging vatbaar, zouden wij zoo zeggen. We zouden er kunnen bijvoegen, dat dit weer eens een ernstige wenk is, (van een ernstig blad) aan Poincaré, om nu eens niet uitsluitend aan zich zelf te denken, maar ook rekening te houden, met die millioenen Euro peanen, die zoo zachtjes aan genoeg beginnen te krijgen, van de Fransche politiek op Pruisische leest, van Poincaré. In onzen Bijbel vinden we ook voorbeelden geteekend van verdwa zing der menschen, dat we onszelven afvroegen, of die lui nu stekeblind waren, dat ze hun verkeerde daden zelf niet zagen. Maar we zouden ook kunnen vragen of we in Poincaré ook niet zoo'n voorbeeld, maar dan niet uit barbaarsche tijden of landen, voor ons hebben. En dat in het hoogbe schaafde en hoogverlichte Frankrijk. De Vrouw van den eersten Engel schen Minister Ramsay Mac-Donald stierf in 1911. Mac-Donald heeft een biographie van z'n echtgenoote geschreven, waarin men met ontroering het vol gende leest: „Het ontzag voor den Eeuwige, was nooit uit haar gedachten. De liefde van Christus leidde haar bij iederen stap, die zij deed. Haar werk was één voortdurende opoffering, een onafgebroken gebed. Zij zag den geestelijken achtergrond van elk ding. De gansche schepping streefde naar en droomde van een volmaakt zedelijke schoonheid en een vlekkelooze liefde. Haar ziel was de wereldziel. Zij begreep de bestemming der wereld, uit hetgeen zij zelf trachtte te berei ken. De bosschen en velden, hun schoonheid varieerend met het seizoen maar altijd schoon, hetzij regen op hen nederstroomde, hetzij ze met een sneeuwwade omkuifd waren, of glin sterden in de pracht der zonLon den met z'n afwisseling van stilte en gedruisch, van rust en lawaai, uitspat ting en opoffering, weelde en armoe de, de woonplaats met z'n wee, die nu eens ontstuimig, dan weer kalm was, z'n helderen hemel en z'n don keren of sterrelichte nachten, z'n visschers met hun ontberingen en hun genoegensmannen en vrouwen met hun vreugd en smart hun moed en hun ontmoediging, hun kracht en hun zwakheid; Magdalena, Maria en Rachel, ieder met haar offerande en haar aanbidding, allen en alles ont roerde haar ziel en deze emotie werd tot een zang. Zij ontving de menschen niet alleen op den drempel van haar innerlijke wezen, maar nam ze mee naar en heete ze welkom in haar bin nenste heiligdom. Daar sprak zij met hen en ieder had voor haar een bijzondere bood schap van den Eeuwige". Reeds jong voelde zij, dat zij spoedig haar man en kinderen moest achterlaten. Maar zij was niet bang voor den dood. Toen haar laatste ure kwam en haar man haar vroeg, of zij nog met iemand wenschte te spreken over het toekomende, zei zij„Dat zou tijdverkwisting zijn. Ik ben altijd be reid geweest. Laat ons samen God danken voor wat Hij heeft gedaan. Hij is goed voor mij geweest; Hij gaf mij mijn werk, mijn vrienden en mijn geloof. Aan den avond van m'n leven ga ik blijde tot Hem om rust en bescherming" Kunnen wij het haar nazeggen? Zoo zal dan nu binnenkort de commissie van finantieel-deskundigen met haar arbeid gereedkomen, en 't laat zich wel aanzien, dat deze met billijke regelingen voor de schade vergoeding zullen komen. Toch zal elke regeling, zelfs de meest billijke, de medewerking van Duitschland zelf behoeven, ja, daarvan geheel afhan kelijk zijn. Nu zal binnen eenige weken de verkiezing voor den Rijksdag plaats hebben, en 't lijdt geen twijfel, of de Deutsch-Völkische vrijheids-partij, zal daardoor zeer aan invloed in den Rijksdag winnen. Nu reeds heeft een Engelsch minister zich daarover uit gelaten, en gezegd, dat de Duitsche regeering reeds naar rechts gezwenkt was, maar als de nationalisten bij de verkiezing succes hadden, zouden zij geheel Duitschland gaan wapenen en dan kan men alle schadevergoe dingen, althans vooreerst weer, ge rust vaarwel zeggen. Bovendien zal een week na de verkiezing in Duitsch land, de verkiezing in Frankrijk plaats hebben, en men kan er van op aan, dat de Fransche verkiezingen een antwoord zullen zijn op de Duitsche. Laten we daarom, zoo eindigde hij z'n rede, beseffen waar we aan toe zijn. Binnen zes weken kunnen wij razend nationalisme te aanschouwen krijgen met z'n begeleidende verschijn selen van dictatuur en demagogie, die gereed staan om den oogst van de laatste 5 jaren van schrik en ge weld binnen te halen". 't Is fataal, telkens als het er op lijkt, dat er een gezonde regeling in het wereldconflict komen zal, wordt de boel door allerlei chauvinisme om ver gekegeld. Laten we voor dezen keer nog maar weer eens hopen op nuchtere daden. Bij het verhoor van den petrole- ummagnaat Sinclair voor de senaats commissie, heeft deze van de H. H. Roosevelt en nog eenige anderen een boekje opengedaan. Hij vertelde, dat de onder-minister Theodore Roosevelt Jr. bij hem kwam om een baantje te vragen voor Archie Roosevelt. Hij had hem toen aan een plaats geholpen bij de Union Petro leum Cy. op een salaris van 5000 dollars per jaar, 't welk later werd verhoogd tot 15.000 dollars. Maar vertelde hij erbij, „die m'nheer Roo sevelt is een stumpert, want in alles wat hij deed, of ondernam, was hij een mislukking. Zoodra echter de Roosevelt's merkten, dat een en ander naar de petroleum begon te ruiken, hadden zij zich uit de zaak terugge trokken en waren toen gauw aan den kant van de beschuldigers gaan staan. Wat betreft minister Fall, deelde hij mede, dat hij deze een som gelds ter hand had gesteld, maar eerst toen deze was afgetreden. Maar dat was geweest om het Fall mogelijk te maken om naar Rusland te gaan en daar besprekingen te houden over petroleum - aangelegenheden. Want Fall zat in financieele moeilijkheden, die eerst uit den weg moesten geruimd, voor hij naar Rusland gaan kon. D'r staat niet bij, dat alle senatoren Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest De drie-maandelijksohe kan op de spaarboek jes van de vanaf 1 April worden bijgeschreven. het precies zoo geloofden, maar dat zal wel. In Denver woonde een uitgever, die in z'n blad, eenige mededeelingen hadden gedaan over de herkomst der petroleumterreineri. De naam van het blad staat er niet bij, maar laten we maar aannemen dat hijDe Avond leuter" heette. Sinclair vond dat geschrijf heel niet aangenaam. Hij kon dien vent wel niet, maar zöo verklaarde hij voor de commissie van onderzoek, misschien had hij wel ïenige recht matige aanspraken op cie petroleum- terreinen. Daarom had Sinclair aan die m'nheer Bonfils, de eigenaar vak de „Avond- leuter" en die daar almaar in leuter de, 250,000 dollars betaild en boven dien hem 320 acres v?si het petro- leumterrein afgestaan, lin onmid- delijk hield hei Nu zou het evenwel Tunnen gebeu ren, dat ook hij nog tegen de lamp liep, wegens afpersing, wand bij had een speciale verslaggever naar de terreinen in Mexico gestuurd en (alle mogelijke zaakjes die hij van Sipclair en z'n maatschappij te weten kwam in het blad, deed plaatsen, 't welk opeens uit was, toen Sinclair „schokte". Gz. 25-3-'24 Maart. Soest - Nieuwstraat 14, Telefoon 103 Baarn - Terrein S.S. - Laanstraat Telefoon 274 en 83 TWENTE. Nog steeds duurt de strijd in de Textielnijverheid voort. Zeer tot schade van de bedrijven zelf, maar niet het minst tot bitter leed voor de duizende broodeloos gemaakte gezinnen. Wij wenschen niet den staf te breken over de twentsche industri- eelen, hoewel overal in ons lana" bijna onverdeeld de sympathie zich uitspreekt voor de uitgesloten arbei ders. Zij strijden een rechtvaardigen strijd. Éen ernstige klacht wordt echter vernomendeze, dat het- christelijke Nederland in gebreke blijft, voldoen den steun te bieden aan uitgesloten broeders daar en hunne gezinnen. Het is beschamend, dat van de overzijde de steun ruimer vloeit en de christelijke liefde zich niet open baart, zooals zulks behoorde. Ook in onze gemeente is tot heden, enkele vereenigingen en personen daargelaten, weinig gedaan om in dezen nood te helpen. Ondergeteekenden doen daarom een beroep op de offervaardigheid onzer lezers en lezeressen en stellen zich gaarne beschikbaar elke bijdrage in ontvangst te nemen, K. Lodeesen, Beukenlaan 26. C. Onder de Linde, Soestérb.str. 72, Soestduinen. J. Pot, Heuvelweg 16. L. v. Wilsum, Veenhuizerstr. 27c. C. F. W. Rietveld, Talmalaan 28. UIT DE RAADSZAAL Alle goede dingen be staan in drieën. X kost f900, Gas, Turf of Anthraciet. Ais twee i ui len. Een misrekening. Rentezegels en Ethiek Scboolzaken. Subsidie openbare leeszaal. Ont heffing bouwverordening. Zonnegloren. Klein maar dapper. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. Woensdagmiddag 26 dezer 2 uur vergaderde onze vroedschap ter be handeling van de agenda in ons vorig nummer geplubliceerd. Na de opening door den Voor zitter, de Burgemeester Jhr. P. P. de Beaufort en voorlezing van het gebed door den secretaris kwam punt 1, de notulen van de vergaderingen op 15 Februari en 7 Maart j.I. onder de hamer. Op verzoek van de heeren Foeken en Heijnings werden enkele wijzi gingen aangebracht. Het tramvraagstuk stond als punt 2 op het program en vormde zonder dat wij tegenspraak duchten de hoofd moot daarvan. Voor de tweede maal, nadat de Raad zich in principe voor particliere exploitatie en liquidatie van het Ge meentebedrijf had uitgesproken, kwam deze zaak ter tafel. Na een langdurige bespreking van circa 2 uren bracht de stemming de groote verrassing dat ook ditmaal geen beslissing werd verkregen. Met recht mag van een vraagstuk gesproken worden. De vroede vade ren kunnen het maar niet eens worden. Nadat in een vorige vergadering het voorstel van B. en W. een slecht onthaal was te beurt gevallen, had een nieuwe tram-commissie, bestaan de uit de heeren Besselsen, Van El- ten en Heijnings opdracht ontvangen de plannen en aanbiedingen nader te onderzoeken. De commissie heeft zich met be kwamen spoeu van haar taak gekwe ten en in een rapport haar bevinding aan den Raad kenbaar gemaakt. Na bestudeering der stukken kwam zij tot dezelfde conclusie als B. en W., dat indieu de exploitatie aan paticulieren moest worden overgedra gen, de aanbieding van de heeren Schumacher c.s. te Utrecht de meest gunstige moest worden geacht en ad viseert zij deze aanbieding te accep- tegren, onder bepaalde voorwaarden. Door den heer Besselsen is naast dit rapport een afzonderlijk rapport ingediend, waarin hij nogmaals den Raad in overweging geeft het bedrijf in eigen beheer te houden en niet in handen van particulieren over te geven. Dit afzonderlijke rapport was ver gezeld van zeer nauwkeurige becijfe ringen omtrent een eventueele ge meentelijke exploitatie met eerste klasse auto-bussen en afzonderlijk aangegeven de exploitatie uitgaven en ontvangsten voor de diensten Baarn—Soest—Soesterberg en Baarn Soest—Amersfoort. De berekeningen vertoonde een vrij goed perspectief van een zoo niet rendabel bedrijf, dan toch van een exploitatie, waardoor gunstiger resultaten konden worden berijkt, dan thans het geval was. Een voordeel boven het voorstel der Commissie bestond voornamelijk hierin, dat in de calculaties van den heer B. mede waren verwerkt de blijvende lasten van het tegenwoor dige trambedrijf. Bij het voorstel der Commissie waren deze lasten buiten beschouwing gelaten, omdat bij een particuliere aanbieding daarmede uitteraard niet kan worden gerekend. Bij niet overname van het per soneel door de heeren Schumacher c.s. waarop weinig uitzicht bestaat, zouden de kosten in dat geval voor de Gemeente jaarlijks bedragen; 1924 f 13.979.—1925 f 13.491.-, 1926 f 13.252.—1927 f 11.022.—en voor ieder volgend jaar telkens f 110.- minder. Het nadeelig saldo bedroeg over 1923 pl.m. f 11000.wat gezien de groote toename van het aantal rei zigers, zeker als het grootste tekort kan worden aangemerkt en in de komende jaren lager mag worden gesteld. Op grond daarvan stelt de heer Besselsen in zijn rapport voor een reorganisatie van het Gemeente-tram bedrijf in een autodienst, waardoor z.i. voor de Gemeente gunstiger fi nancieel resultaat zal worden bereikt dan bij aanneming van het Voorstel der Commissie. Wijl de Raad reeds vroeger be sloot tot liquidatie van het eigen bedrijf, vraagt de voorzitter of de Raad hetgewenschtachtop dit besluit terug te komen. Het voorstel Besselsen wordt wan verschillende zijden gesteund, waar door de behandeling moet worden toegestaan. De heer Heijnings acht het beter bij stemming uit te maken of het voorstel Besselsen al dan niet zal worden behandeld. De voorzitter houdt echter de lei ding vast en brengt beide voorstellen in bespreking. BIJKANTOOR SOEST. Rentevergoeding voor depositio's Direct opvorderbaar a 3VS 0/° 'sjaars Met 1 maand opzegging 33/4 °/0 3 maanden 4 6 472 - 1 jaar 5 De heer Endendijk zet duidelijk uiteen waarom spr. de behandeling van beide voorstellen gewenscht acht. Bij de beslissing van den Raad om tot particuliere exploitatie over te gaan, heeft als grondslag gegolden het rapport van de vorige tram-com missie, waarin voorste) ten waren ver vat, waardoor de besvaren der oude schuldenlast en de pers >neel-belangen volledig waren onder de oogen ge zien en de lasten vqc c de Gemeente beduidend geringer zouden zijn ge weest, dan bij aamv.ming van het voorstel der nieuwe commissie. Deze bezwaren zijn in het voorstel Besselsen ondervangen met eveneens gunstiger resultaat. Hoewel de heer Endendijk de aanbieding van den heer Schumacher niet onderschat en vertrouwen stelt in diens bedoelingen, acht spr. zich aa.i de genomen beslis sing niet gebonden, na het rapport van de eerste Commissie ntet meer als basis voor deze voorstellen heeft gediend en eigenlijk in de papiermand is gedeponeerd. De heer Scheffer verklaart zich tegen het voorstel Besselsen, acht gemeente-exploitatie te duur en wil het voor een jaar wel eens probeeren met een particulier. De heer Heijnings, als rapporteur der Commissie, bestrijdt eveneens het voorstel Besselsen. Gemeente-exploi tatie is altijd duurder dan particuliere. Met een particuliere onderneming weten wij waarmede, wii af zijn, gok al behouden wij den geheelen scnul- denlast van het tegenwoordige bedrijf. Van liquidatie wil spr. trouwens niet weten, omdat het mogelijk moet zijn later zoonoodig weer te kunnen beginnen. Spr. meent, dat de Raad zich later beklagen zal, indien het voorstel Besselsen wordt aangenomen. Mevrouw Droste verklaart zich eveneens tegen gemeentelijke exploi tatie, is het eens met den heer Heijnings, dat de zuinigheid geen risico verdra gen kan. Volgens den heer Heijnings is de nadeelige exploitatie door gemeenten voornamelijk te wijten aan de veel te hooge loonen. Hoe de heer Heijnings dit rijmt met zijn latere bestrijding van de cijfers voor ardeidsloonen in het rap port Besselsen, waarvoor naar het inzicht van Z.E.a. geen bekwamen krachten zouden zijn te verkrijgen, bleef onopgehelderd. Alle leden waren het er roerend over eens, dat bij een goede exploitatie eenig vakkundig personeel niet kon worden gemist, voor een chef monteur is in het rapport Besselsen uitgetrok ken een salaris van f 2250.— per jaar. De heer Heijnings meent, dat daarvoor niemand zou zijn te vinden. Kan een gemeentebestuur daarvoor geen goede kracht krijgen, dan staat het wel vast, dat een particulier zeker nog meer zal hebben te betalen. Bijzonder logisch leek onze deze rekening niet, wij vermoeden in tegendeel op goede gronden, dat de aanbieding de vraag verre zou over treffen. De heer van Eek merkt op, dat naar de uitlating van den heer Heijnings, particulieren daarom alleen goedkooper exploiteeren, omdat zij hooge loonen betalen. Spr. wil dan maar liever de zaak zélf in handen houden. Verschillende andere sprekers mo- tiveeren hun inzicht. De heer Hilhorst acht den opzet van het Rapport Besselsen levensvatbaar en zal daar voor zijn stem geven. De heer Endendijk bestrijdt den heer Heijnings, die uit zuinigheids overweging het voorstel Besselsen ontraadt. Spr. meent dat juist de commissie niet zuinig is geweest. Aan neming van haar voorstel zal de Ge meente jaarlijks enkele duizende gul dens meer kosten, dan het plan Bes selsen. De heer Foeken ziet één groot voordeel in het werk der commissie. Wij zijn nu althans uit de sfeer van zwevende mogelijkheden tot de wer kelijk gekomen. Een zinsnede uit het rapport der commissie heeft spr. verbaasd. Na dat zij B. en W. hulde heeft gebracht voor de behandeling der zaak, wordt daarna gezegd dat het der commissie niet duidelijk is, waarom B. en W. een geheel onaannemelijke voorwaar- Pranalogische Behandelingen Leliestraat 72 - Amersfoort De praktijk heeft reeds 60 jaar be wezen, dat een onfeilbaar geneesmiddel is voor wonden en winterhanden en voeten. In doozen van 30 ct. en potten van 60 ct. en f 1.00. Vraagt Uw drogist de in hun eerste voorstel hebben in gedragen, waarvan de heer Schuma cher zelf geen geweg heeft gemaakt. Spr. bedoelt de subsidie berekening, die ons van 3 tot 5 duizend gulden per jaar zou hebben gekost, zonder dan de heer S. daarom heeft gevraagd. Hoe is het mogelijk zegt de heer Foeken. Overigens is spr. tegen het voor stel der commissie, omdat de moge lijkheid van liquidatie wordt verhin derd en de oude schuldenlast op de Gemeente blijft drukken en wij bo vendien subsidie zullen moeten geven. Spr. is geen voorstander van Ge meente-exploitatie, tenzij een soepeler vorm wordt gevonden dan het bestuur van een politiek-lichaam als de helft plus één van den Raad. Dat de heer Schumacher de be schikking wenscht over de remise acht de heer Foeken een groot be zwaar, want daardoor wordt de liquidatie verhinderd en blijven alle lasten op de Gemeente drukken. De heer Endendijk is het eens LLici uc cumüjiöSic oui noy mei. te likwideeren, wat ook z.i. bewijst dat ook zij de mogelijkheid erkent, dat particuliere exploitatie binnen korten tijd kan afloopen. De heer Heijnings ontkent dit, het is alleen uit goede koopmanschap, dat de commissie zulks voorstaat. De voorzitter verdedigt uitvoerig het voorstel van de commissie. Z. E. A. vreest, dat wij bij eigen dienst en aanschaffing van dure auto's straks voor een tweede erfenis zullen komen te staan die ons nog verder van huis zal brengen. Spr. wijst op de Gemeente Apel doorn, die financieel door eigen ex ploitatie zich veel te veel op de hals heeft gehaald. De heer Besselsen verdedigt zijn voorstel. Een particulier moet winst maken, wat voor de gemeente niet behoeft. Zij kan en moet in de eerste plaats de gemeenschap dienen. De belangrijke toename van het personenvervoer, vooral in de laatste maanden treft groote zekerheid voor een eigen bedrijf. De heer Rietveld motiveert zijn stem. Met het voorstel van de com missie kan spr. niet meegaan. Nu het rapport der eerste tram-commissie niet meer als basis voor nadere voor stellen heeft gediend is de beslissing van den Raad voor particulier bedrijf van geen beteekenis meer. Zijn bezwaren tegen het voorstel der commissie zijn tweeledig. De be staande toestand met al de lasten daarvan laat het onaangeroerd en geen enkele poging wordt gedaan deze te verminderen. In de voor stellen der eerste commissie was daaraan ten volle tegemoet gekomen en aanbiedingen overgelegd waardoor de lasten voor de Gemeente bedui dend minder zouden zijn en ook in de personeel-belangen was voorzien. Beide elementen zijn door de com missie verwaarloosd. Het voorstel Besselsen acht spr. dan ook vrij wat verkiezelijker, waar om hij aanneming daarvan wil be vorderen. De heer Foeken onderschrijft dit inzicht en meent dat de heer Riet veld het zwaartepunt der zaak juist heeft aangetoond. Kan een soepeler bedrijfsvorm worden gevonden dan zou spr. daarvoor zijn te vinden. De heer Foeken, die eerst blanco stemden wat niet kan worden toe gelaten, verlaat even de vergadering, waarna de stemming over het voor stel Besselsen met 6—6 stemmen staakt. Misschien dat een volgende ver gadering dan een beslissing brengt. Alle goede dingen bestaan immers in drieën. Wij hopen binnenkort op deze zaak nog eens uitvoeriger terug te komen. Drogist - Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brillenslijperij.

Soester Courant | 1924 | | pagina 1