ZONESNÜZEI CORRY LUYT Piano Leerares Woningbureau D. F. VOIGT P. MAN A. BENNING's VERKOOPHUIS Reclame 6 pers. Ontbijtservies o Pers. (2® oeeiii) Eeiseruies, aracuiflécor, slechts 125.00 Gillettemesjes G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) Steenhofstr.5-Tei.S45 N.V.L.deRuiter&Co Brandstoffenhandel usrlaaode Berg- en Riviergrind, 3e Jaargang No. 19 Gecontroleerde oplaag 2700 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 10 Mei 1924 SOEmniEÜWSBWD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM. Zeisterstraat 15. Baarn - Filiaal Soest f 6.50 Ruime sorteering platte en diepe borden, schalen enz. Verhuuradres voor glas- en aardewerk Nog een klein partijtje Japanmatten ruimen wij op voor lagen prijs. UIT DE RAADSZAAL. Prettig vooruitzicht. Regl. van Orde. Optimisme 1.8. Dwaasheid of erger. Geladen stemming. Onder wijskosten. Auto-verkeer. Advies grondbedrijf. We genfonds, Ford- Trammi sère. Tot de orde- Jan Klaassen. Allerzoctsap- pigst. Een mildere stem ming. Eind goed. al goed. Openbaar Onderwijs te Soesterberg. Armenzorg. Heerlijke jachrrechten. Sy- men betaal- Straat of laan. Zedelijke verplichtingen Ontheffingen. Grondver. koop. Wenschen en be zwaren. In voltallige vergadering kwam Dinsdagmiddag 2 uur de raad bijeen ter behandeling van een uitgebreide agenda, met het aanlokkelijk vooruit zicht 's avonds de affaire te mogen voortzetten. De voorzitter, burgemeester Jhr. P. P. de Beaufort, opent op gebrui kelijke wijze de vergadering. Z.E.A, wijst er op, dat zooveel mogelijk de voornaamste stukken den leden thuis zijn gezonden, met de bedoeling de bestudeering daarvan te vergemak kelijken. Voorts wijst spr. op art. 16 van het Reglement van orde, waarin is bepaald, dat alleen bij uitzondering \neer dan_ tweemaal over hetzelfde Anderwafp, door een raadslid het \Loordifmag worden gevoerd. Tot nog- toe is daaraan niet de hand ge houden. Ter voorkoming van ein- delooze discussies worden de leden uitgenoodigd zich daarnaar te ge dragen. De notulen worden goedgekeurd, na een kleine correctie van den heer Hilhorst i.z. een opmerking omtrent het technische gedeelte van het tram- voorstel Besselsen. De factor voor de Inkomstenbe lasting wordt vastgesteld, evenals vorig jaar, op 1.8. De voorzitter wijst er op, dat bij zijn intrede in deze Gemeente, de heer Scheffer hem heeft medegedeeld dat de belastingheffing in dalende lijn ging. Het spijt Z.E.A. dat deze verwachting nog niet verder in ver vulling kan gaan, in verband met de bekende kwestie. Er is zelfs eenig optimisme noodig om den factor op 1.8. te houden. De heer Scheffer doet het even eens leed, al heeft spr. toen niet kunnen voorzien, dat deze kink in den kabel zou komen. De heer Rietveld wenscht eenige opmerkingen te maken in verband met de uitlatingen van den burge meester. Eerstens acht spr. dat er allerminst optimisme noodig is om den factor van 1.8. te behouden. Gezien de op brengst van de belasting over het dienstjaar 1922/23, welke meer dan dertig duizend gulden uitgaat boven de raming en waardoor reeds een aanmerkelijk deel van de in te halen post is ontvangen, geven volkomen vrijmoedigheid denzelfden factor voor dit dienstjaar vast te stellen. Boven dien zijn de voorlopige opgaven van den Inspecteur der Directe be lastingen altijd een beetje meegeval len. De eerste opgave en de wer kelijke opbrengst geven een verschil van honderdduizend gulden over bovengenoemd dienstjaar, wat zonder eenig optimisme doet verwachten, dat ook voor het dienstjaar 1923/24 en volgende jaren de opbrengst de raming zal overtreffen. Voorts wenscht spr. nog eens te rug te komen op de dwaze praatjes, die door sommige personen zijn rondgestrooid omtrent de post van f71.000. De voorstelling alsof dit bedrag zoo ongeveer zou zijn ver donkeremaand, dient nu eindelijk eens uit te zijn. Het is idioot zooals deze fabel wordt volgehouden. De zaak is eenvoudig deze, dat in een vroe ger belastingjaar dat bedrag te wei nig is geheven en deshalve nu moet worden ingehaald. Den heer de Koning merkt den heer Rietveld op, dat dan toch een groot bedrag moet worden ingehaald, waar op den heer Rietveld antwoord, dat dit door niemand wordt tegengespro ken. De zaak is van voorbijgaanden aard en geeft geen enkele reden tot ongerustheid. Spr. meent op de financieele positie onzer gemeente ook nog wel eenigen kijk te hebben en denkt dat honder den andere gemeenten, snakken naar een toestand als hier. De heer Heynings acht het praatje zoo idiood niet. Spr. heeft zich bij een factor van 1,8 neergelegd, hoe wel Z.E.A. het verkeerd acht daarbij te baseeren op geld dat nog binnen moet komen. De heer Rietveld ziet van verdere Drogist - Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 repliek af, wijl hij reeds tweemaal het woord had. Wij veroorlooven ons echter hier de opmerking, dat de heer H. wel blijk geeft bijzonder weinig inzicht te heb ben in de financieele politiek der Gemeente. Wil den heer Heynings misschien den factor vastellen naar de opbrengst over vorig dienstjaar? Ons well Dan kan hij meteen verlaagd wor den, want die opbrengst is, zooals de overgelegden raadstukken aanwij zen, hooger dan de raming in de begrooting. De heer Rietveld merkte op. dat het teruggenomen voorstel, punt 7 der agenda, van groot belang kan zijn voor de uitkomst van de reke ning 1923, waarom spr. verlof ver zoekt bij punt 7 daarop even te mogen terugkomen. Bij punt 3Vaststelling van het bedrag der kosten per leerling der O. L. school, in verband met de vergoeding uit te keeren aan de bijzondere scholen, ontstond een eenigzins vinnige woordenwisseling tusschen den Wethouder, den heer v. d. Berg. en den heer Endendijk. Deze vroeg inlichtingen omtrent samenstelling van het bedrag, of daarbij niet waren medegerekend administratie kosten en assuranties en voorts of de vergelijking van de scholen voor U. L. O. had plaats gehad met gelijksoortige d.w.z., met kopscholen. Met een driftig gebaar wierp de Wethouder de L.O. wet voor den heer E. neer en verzocht hem dan maar eens aan te wijzen waar in de wet stond, dat deze uitgave moesten worden meegerekend. Spr. zit alleen daar om de Wet uit te voeren en niet om de bijzon dere scholen te bevoordeelen. De heer Endendijk gaf bedaard de wet terug en meende, dat als er wat voor te lezen was, de Wethou- dat zelf maar moest doen. Spr. heeft alleen een vraag om inlichtingen gedaan, waartoe hij wel het recht meent te hebben. De burgemeester zet daarna het inzicht van B. en W. uiteen, waarna het voorgestelde bedrag ad f 14.966 wordt goedgekeurd. Er zat een beetje electriciteit in de lucht. De stemming was niet te best. De heer Scheffer deed een beroep op de heeren om elkander te verstaan. Punt 4. Voorstel van Burgem. en Wethouders tot wijziging der Alge- meene Politieverordening in verband met het autoverkeer in de gemeente wordt goedgekeurd, na een gedach- tenwisseling over de wenschelijkheid dezer wijziging en enkele technische details, mede in verband met de wet telijke regeling dezer materie, tusschen de heeren Heijnings, den burgemees ter en Wethouder de Koning. De wijzigingen zelf hopen wij in een volgend nummer op te nemen, evenals die van de punten 5 en 6, wijzigingen in de algemeene Politie verordening en de heffing der leges. Punt 7. Voorstel van Burgem. en Wethouders tot wijziging der veror dening, regelende het beheer van het Grondbedrijf, zulks in verband met het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij de goedkeuring op de oor spronkelijke redactie werd onthouden, wordt teruggenomen. Ter toelichting deelt de voorzitter mede, dat advies is gevraagd aan Prof. Moltzer te Amsterdam. Dit advies is echter nog niet gereed. Ook de burgemeester acht evenals de heer Rietveld, aanneming van de voorge stelde wijziging van belang voordat de rekening 1923 wordt vastgesteld. Daarom is aan den Hooggeleerden Adviseur gevraagd zijn inzicht zóó tijdig te mogen ontvangen, dat in de e.v. raadsvergadering, zoo mogelijk nog deze maand, eene beslissing kan worden genomen. De toezegging voorkomt de wen schen van den heer Rietveld, waar om hij van het woord afziet tot de volgende vergadering. Het voorstel betreft de rentebij schrijving op de waarde van patri- achale gronden, van gelden uitgegeven voor werken ter verbetering daarvan. Deze werken verhoogen de waarde dier gronden in het bijzonder en een ontlasting van den gewonen dienst met deze rente is naar ons in zicht alleszins billijk te achten. Kan dit voor 1923 nog gelden, dan beteekent dit een voordeel voor den gewonen dienst van circa 5 a 6 duizend gulden. Punt 9. Instellen wegenfonds. Het vraagstuk van het aanleggen en onderhouden der wegen in deze gemeente is een zaak van gewicht en ernstig overleg, zullen wij niet finaal in het moeras raken. De geldende regeling, dat niet aan verharde wegen mag worden ge bouwd en de kosten van aanleg, waterleiding, verlichting en een zeker bedrag voor onderhoud moeten wor den gestort, alvorens bouwvergun ning wordt verleend, is de voorbe reiding geweest tot dit voorstel. Een voorstel dat onze volkomen instemming heeft, al geven wij toe, dat er zeker bezwaren, voor enkelen althans, tegen ingebracht kunnen worden. Het voorstel beoogt de geldende regeling een behoorlijken rechtsvorm te geven, waardoor een fonds wordt gevormd om den aanleg en het on derhoud dier wegen te bekostigen. De voornaamste bezwaren worden ontwikkeld door den heer Hilhorst. Spr. acht het onbillijk, dat alles over één kam wordt geschoren en dat menschen, die bouwen willen aan wegen, niet verharde wegen, waar aan reeds vroeger gebouwd is, nu het volle pond moeten betalen en zij, die er reeds een woning hebben, niets zullen bijdragen. Voor deze wegen wil spr. een uitzondering maken en stelt voor, dat zij alleen de bestrating zullen betalen en dus geen arbeidsloon, aan voer van zand, geen onderhouds kosten enz. Uitsluitend dus de kosten van de steenen of verharding. Het betreft hier meestal menschen van mindere conditie en buitenwegen. Verschillende leden voelen wel iets voor deze bezwaren, zoo ver als den heer Hilhorst willen zij toch niet gaan. De heer Endendijk geeft in over weging voor deze gevallen althans de onderhoudskosten uit te schakelen. De heer van Elten deelt gedeelte lijk en den heer van den Bree- mer geheel de bezwaren van den heer Hilhorst. Den heer Scheffer is van oordeel, dat aan dit verlangen toch niet door B. en W. kan worden voldaan. Het aantal van deze wegen is daarvoor veel te groot. Na verdediging van de voordracht door wethouder de Koning en den voorzitter wordt het voorstel Hilhorst verworpen met 9-2 stemmen (Hilhorst en v. d. Breemer) en de verordening goedgekeurd. Op een voorsel van den heer Bes selsen wordt besloten, dat over de gestorte gelden 4% rente zal wor den betraid indien binnen een be paalden tijd de wegen niet zijn aan gelegd. Deze termijn wordt vastgesteld op 5 jaar, op voorstel van den heer Heijnings. Weth. v. d. Berg had voorgesteld 3 jaar. Punt 9. Voorstel tot aankoop vrachtauto, tevens sproeiwagen verkoop van eenige paarden. De bedoeling is een ford-vracht auto aan te schaffen, die tevens in gericht kan worden voor sproeiwa gen, door er één van de tegenwoor dige tanks op te plaatsen. Door een te maken bok kan deze ketel gemakkelijk geplaatst en ver wijderd worden. Een der oude sproeiwagens z«'l worden verkocht, alsmede een onder stel en eenige paarden. Het voorstel op zichzelf verdient zeker aanbeveling, alleen was twijfel of een ford wel de aangewe zen auto was voor dit doel. De heer Scheffer gaf dan ook in overweging te wachten tot een betere motorwagen aangeschaft kon worden, liever dan dat nu een onvoldoende verandering in de besproeing wordt gebracht. De heer Endendijk heeft dezelfde bezwaren en gelooft niet dat een tank op een fordchassis het werk voor twee of drie gewone sproei wagens kan doen. Als er niet onder druk gesproeid kan worden en dat kan zoo niet, dan zal blijken, dat teleurstelling het gevolg zal zijn en het vooral niet sneller zal gaan. CVk de heer Foeken wil liever wacLen en geeft in overweging der gelijke uitgaven uit de gewone mid delen te voldoen. Spr. vraagt welke besparing aan personeel en welke financieele resultaten deze verande ring zal geven. De heer Hilhorst stelt dezelfde Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuwe weg 9£'> - Soest Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan en verkooop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Soest - Nieuwstraat 14, Telefoon 03 Baarn - Terrein S.S. - Laanstraat Telefoon 274 en 83 ADVERTENTIÊN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer fO.15. Bij contract groote korting \dvertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur. bij kleine of groote kwantums. Ingaande Mei. per M8., per 1/jJ M^ per H.L. vragen. De heer Heijnings meent, dat de motor een twee-tons belasting niet zal kunnen volhouden en stelt voor een twee-tons ford aan te schaffen. De heer Besselsen stelt voor den tweeden ketel eveneens niet te ver- koopen maar eerst het resultaat af te wachten. Weth. de Koning verdedigt de voordracht. Spr. had ook liever een eerste klas wagen gehad, maar die kost veel te duur en dan zouden wij wel een jaar of drie moeten wachten en straks in den zomer regent het klach ten over onvoldoende besproeiing. Aan hoogere wiskunde doet Z.E.A. niet en kan dus de heeren Foeken en Hilhorst niet precies inlichten. Zijn bedoeling was een der goede chauffeurs van de tram over te nemen en het losse personeel dat anders dienst doet niet meer in dienst te stellen. De verkoop van eenige paar den geeft natuurlijk ook bezuiniging. Besloten wordt den tweeden ketel niet te verkoopen, overigens wordt het voorstel aangenomen. Aan den heer Heijnings merkt de wethouder op dat 2-tons fords niet in den handel zijn. Spr. zegt toe alles te zullen doen om den motor In goeden staat te houden. Punt 10: Rekening trambedrijf over 1923 wordt z. h. s. vastgesteld Bij de behandeling van de tram- voorstellen, welke hierna in behande ling komen, deelt de voorzitter mede, dat de Wethouder van den Berg verzocht heeft alsnog het woord te mogen hebben over het voorstel Besselsen. De vorige vergadering was de Weth. er niet op voorbereid, in de meening dat het voorstel geen kans van slagen zou hebben. De voorzitter stelt voor dit verzoek toe te staan en daarna ook aan den heer Besselsen gelegenheid te geven tot repliek. Aan de andere raadsleden zal geen gelegenheid meer worden gegeven hun meening te zeggen. Spr. geeft dit voorstel ter overweging. De heer Foeken e. a. maken er bezwaar tegen dat de raad zal moeten zwijgen. Niemand weet wat er gezegd zal worden en dan vooruit zich binden gaat niet. Wordt de bespreking geopend dan moet de geheele raad gelegenheid hebben zich uit te spreken, al zal spr. alleen bij noodzakelijkheid, aan het debat deelnemen. Het verzoek van den heer v. d. Berg wordt toegestaan en de raad besluit dat alle leden het recht hebben het woord te voeren. Weth. van den Berg, zegt nu de geheele raad het woord kan krijgen nog iets meer te zeggen te hebben dan alleen over het voorstel Besselsen. Spr. doet vervolgens een paar persoonlijke aanvallen op de heeren Endendijk en Foeken naar aanleiding van hun houding bij de stemming over het voorstel Besselsen in de vergadering van 26 Maart j.1. De voorzitter roept de heer van den Berg tot de orde. In bespreking is alleen gebracht het voorstel Bes selsen en Z.E.A. kan niet toestaan dat de Weth. andere zaken of per sonen bespreekt. Als de heer v. d Berg toch door wil gaan en nog een hatelijkheid debiteert aan het adres van den heer Foeken, raakt de voorzitter zijn geduld kwijt en verzoekt de heer v. d. Beig voor het laatst zich tot het onderwerp te bepalen. De st^piming wordt er niets beter op en de heer v. d. Berg bitst„dan zal ik het bij de rondvraag wel zeggen". Z.E.A. bestrijdt daarna het voor stel Besselsen. Spr. becijfert dat de exploitatie-opzet van den heer B. f 20.000.te laag is. Nemen wij nu aan, dat wij het door twee deelen, dan wordt het te kort toch f 10.000 hooger dan U opgeeft. De heer Besselsen meent dat van hem evenmin gevergd kan worden de cijfers van den heer v. d. Berg zoo maar te weerleggen, daarvoor moet Spr. dan ook rustig den tijd hebben. Voorts is spr. weinig gesticht over het lange uitstel vóór weer een raads vergadering is uitgeschreven. Het heeft er al den schijn van of zijn voorstel door het op de lange baan te schui ven moest onmogelijk worden ge maakt. De Burgemeester ontzenuwt echter de gedachten van den heer Besselsen. Z.E.A. wist dat verschillende leden pogingen deden om tot een vergelijk te komen en dat voorstellen zouden worden ingediend. Daarop heeft spr. gewacht en zoo dra deze voorstellen er waren heeft spr. deze vergadering uitgeschreven. Conferenties met de heeren Schu- macher c.s. heeft de voorzitter niet gehad, wel heeft spr. de heer S. bij zich ontboden over een bepaaldï zaak waarover in geheime vergade ring mededeeling zal worden gedaan, De heer Foeken betuigd zijn leed wezen het woord te moeten vragen. Spr. wil alleen de vraag stellen of de behandeling van de zaak als de heer v. d. Berg geeft wel serieus te nemen. Van een verschil van f20.000 met den heer Besselsen geeft de weth. zoo maar tien mille cadeau. Bij zulk een gewichtige zaak worden dergelijke cadeaux niet gegeven. Voorts dankt spr. den voorzitter voor de wijze, waarop Z.E.A. ver hinderd heeft, dat een raadslid een minderwaardige behandeling zou moe ten ondergaan. De heer Endendijk motiveert nog de A. R. stemmen. Zij hebben vorige maal uitdrukkelijk f .iiaru voor het voorstel Besselseé^ stem men in de verwachting, dat het in den geest van een gemengd bedrijf zou worden opgezet. Nu dit onmogelijk is geworden zullen de A. R. tegen stemmen. Bij stemming wordt het voorstel Besselsen verworpen. (Voor de H.H. Hilhorst, Besselsen en van Eek). De burgemeester stelt nu voor de overgebleven voorstellen artikels ge- wijze te behandelen en geen be schouwingen meer te houden. De Raad beslist anders, zoodat de heer E idendijk het woord verkrijgt namens de voorstellers van het com promis en spreekt ongeveer als volgt Dat door mij ook even het woord wordt gevraagd en ik spreek hier ook namens mijn mede-onder tee kenaars van het voorstel, om enkele dingen te zeggen over dit onderwerp, zal niemand bevreemden, in elk geval niemand van hem of haar, die ernstig en onbevooroordeeld de toegezonden stukken over deze kwestie heeft door gewerkt. Ik zeg deze „kwestie", want heusch M. d. V. daar begint het toch wel wat op te gelijken. Wat toch is het geval. 2 Raadsleden, kennende het verlan gen van den Burgemeester en ook persoonlijk overtuigd van de wen schelijkheid om in deze zaak tot een oplossing te komen, hebben zich be ijverd. mpt losHtitrg van eigen wen schen en inzichten een bemiddelings voorstel te doen. Eerst is getracht, in de richting van het voorstel Bes selsen een oplossing te vinden, door voor het bedrijf de N. V. vorm kiezen. Deze poging leed schipbreuk. Getracht was de medewerking te verkrijgen van den Heer Heijnings, doch die stond niet sympathiek te genover dit voorstel en ook anderen met hem, waarom wij toen tot richt snoer voor ons overleg genomen heb ben de verzuchting, geuit door den Heer H. Is het dan niet mogelijk om op de basis van de rapporten der Commissie iets op te bouwen, waardoor de zaak tot een einde komt?" Welnu, M. d. V. het resultaat van dat pogen in die richting is in den vorm van een bemiddelingsvoorstel bij U ingekomen en aan de raads leden toegezonden, zoodat elk kan zien: dat het voor het groote deel is het voorstel van B. en W. en de Tramcommissie; b. dat rekening is gehouden met de bezwaren, die in de Commissie zijn geuit, n.1. de zorg voor het per soneel de mogelijkheid van liquidatie en vermindering van lasten; c. dat noch in de toelichting bij het voorstel, noch in het voorstel zelf een toon is te bespeuren, die aan leiding zou kunnen geven tot prikke ling of onaangenaamheid bedoelde, eer een toon van waardeering. Is het overmoedig, dat wij ook verwachten waardeering voor ons pogen, een aangrijpen door B. en W. van deze aangelegenheid om partijen tot elkander re brengen? Dat en niets anders is bedoeld. En wat zien wij nu? Een schrijven van B. en W. ge voegd bij het voorstel der 2 raads leden, dat in plaats van waardeering meer gelijkt op een oorlogsverklaring. Wij, (aldus B. en W.) wij hand haven ons voorstel, wij meenen goed te doen onze meening te zeggen wij liquideeren na teekening van een door ons opgemaakt contract. Als de Heer Heijnings dat goed leest, dan is de vrees niet ongegrond dat Z. Edelachtbare, evenals in een vorige vergadering, de uitroep doet hooren: „we zijn toch geen stelletje stommelingen". Het handhaven van een voorste! door B. en W. dat door de geheele raad (met uitzondering van beide weth.) om zijn vaagheid werd afgewezen, mag op zichzelf al zonderling genoemd worden, erger is nog, dat de aan gebrachte wijzigingen, in plaats van een juist overzicht te geven, alleen maar aanleiding zijn voor een massa vragen. Als men, 't voorstel leest, is, 't zoo klaar: Liquideeren, verkoopen zooveel geld, nog zooveel schuld, zooveel aflossen en. 't is klaar. 't Personeel? Eén hier, één daar en één ginsch, alsof 't speelballen zijn en 't is afgeloopen. Neen, M. d. V. zoo gaat het niet! Heeft de auteur van het voorstel wel ingedacht, dat er een aflossings plan is voor de leening? Kan er ver vroegt worden afgelost? Mag de laatste f 10000.00 afgelost worden met f 1000.00, in plaats van met f 2000.00 p. j.? Dan liquideeren, 't Bedrijf opheffen voor 1 Mei 1925, is dat het gemeen tebelang en het belang van het per soneel? Als er voor dien tijd geliquideerd woidt, heeft het personeel geen recht op pensioen, omdat het aantal dienst jaren te gering is; mogen we nu zoo de belangen van het personeel op offeren? Mogen de raadsleden niet weten, wie van het personeel de eer zal hebben om aan den nieuwen exploi tant te worden overgedaan? Wie het is, die ift het genot van wachtgeld gesteld zal worden en ten slotte wie gedegradeerd zal worden van vast- naar los-vast bij P. W. Op die wijze werken wij daaraan niet mee. Het voorstel om f 1000.00 af te lossen (wat o. i. niet kan) is toch wel te begrijpen; maar die f400.00 pensioen eischt toch ook nog wel eenige toelichting. Voor wie is die? Blijft dat bedrag steeds hetzelfde? Tot hoelang? Waaruit te betalen? 't Bedrijf is er niet meer. U ziet M. d. V. vragen te over en men zou zich kunnen afvragen: of dit of 't eerste voorstel vager was, en wat werd neergeschreven. Erger wordt het nog. als men let op wat is vergeten. Wat moet men toch denken, dat wel wordt voor gesteld een post van f500.00 als sub sidie en die dan niet te stellen bij de jaarlijksche uitgaaf. Genoeg M. d. V. om te doen zien, dat duidelijkheid en accuratesse niet de eigenschappen zijn, die dat stuk kenmerken en blijft alleen de vraag over: welke was de mentaliteit van den ontwerper bij het in elkaar zet ten van dit voorstel. Alle besprekingen in extenso weer te geven'is haasi cJïftJoenlijk. De heer van Elten ziet geen ver schil in de voorstellen der tramcom missie en van de heeren Endendijk en Foeken. Zoo kunnen er nog wel meer tramcommissies komen. Mevr. Droste vindt het erg zoet sappig, dat de heeren E. en F. re kening hebben gehouden met de wenschen van den voorzitter. De heer Scheffer vindt deze gang van zaken treurig. Waarom is het voorstel van de Tramcommissie niet behandeld en geamendeerd. De heer Foeken zet uiteen, dat de voorstellers er niet aan hebben ge- dc cht iets nieuws of wat extra's te geven. De bedoeling is geweest zoo mogelijk een oplossing te vinden waardoor allen bevredigd zouden worden. De heer Endendijk spreekt zich in denzelfden geest uit. Eerst is geprobeerd het voorstel Besselsen uit te bouwen. Toen dit mislukte is gepoogd B. en W. en den raad bij elkaar te krijgen. De heer Foeken begrijpt niet waar om men daar kwaad om is. Een billijker ontvangst had rede- jker geweest. Geen gedachte aan onaangenaamheid heeft bij hem voor gezeten. Eerlijk gezegd hebben wij paf ge staan van de houding van den raad ten opzichte van de heeren Enden dijk en Foeken. Het leek veel op een vertooning van Jan Klaassen. Wangunst in de poppenkast. De voorzitter wenscht zich ook uit spreken. Z.E.A. heeft getracht een bespreking te bevorderen tus schen B. en W. en de verschillende voorstellers. De wethouders wensch- ten dat niet. Wij kunnen begrijpen, dat de Raad het gescharrel beu werd en er een eind aan wilde hebben, maar dan behoorde toch een eerlijke po ging om tot een oplossing te komen een waardiger behandeling. Hoe stonden toch de zaken, het schijnt dat sommige E.Achtbaren de kluts kwijt raken. In de vergadering van 9 Februari werd het voorstel van B. en W. met alle stemmen (uitgez. de wet houders) verworpen. Waarom Omdat hen de stukken waren onthouden zich een behoor lijk oordeel te vormen. De raad wilde niet onmondig zijn. In de vergadering van 26 Maart waren er de voorstellen van de tweede tramcommissie en van den heer Besselsen. Over het laatste staakten de stem men 6-6. De heer Foeken hoewel tegen het voorstel van de commissie, wenschte evenmin het voorstel Besselsen in zijn eigen vorm aan te nemen. Ware het voorstel der Commissie in stemming gebracht, dan zou het met 6-7 stemmen verworpen zijn. Zoo is nuchter de zaak. Noch voor het voorstel van B. en W., noch voor dat van de commissie was een meerderheid in den Raad. De heeren Endendijk en Foeken trachten een oplossing te vinden, overleggen met den voorzitter van de tramcommissie en den voorzitter van den Raad der gemeente en wor den daarom aangevallen of zij den boel in de war hebben gestuurd. Worden zoetsappig genoemd, omdat zij rekening houden met het oordeel van den burgemeester. Het ging er toch om, om een oplossing te vinden. Wat dan te zeggen van het voor stel vau den heer Heynings en Mevrouw Droste om de geheele regeling nu maar aan B. en W. over te laten Twee raadsleden, die zich op 9 Februari vierkant tegen over B. en W. stelden. Dat is dan zeker soetsappig in de overtreffende trap, allerzoetsappigst 1 Nog afgescheiden van de formeele onmogelijkheid B. en W. zelfstandig te laten beslissen, besloot de Raad tot het voorstel van den Voorxitter om tot artikelsgewijze behandeling over te gaan. Op verzoek van den heer De Koning werd over dit voor stel gestemd. Ongeveer half zes sloot de voor zitter de middagvergadering en kwam de raad te half acht opnieuw bijeen ter verdere behandeling van de genda. Wij zullen den lezers de verdere discussie over de artikelen besparen. Blijkbaar had de pauze en van som migen misschien het diner kalmeerend gewerkt op de gemoederen. Althans de lucht was milder, al duurde de bespreking nog vlak tot middernacht. Aangaande de tram wordt besloten tot opheffing zoodra de particuliere explotatie volkomen in de behoefte voorziet. De heer Schumacher c.s. ontvan gen f 1000.subsidie en betalen f 500,— huur voor de remise. Gereden worden minstens 17 rit ten naar Baarn ('s winters 15) naar Soesterberg en Soestduinen minstens 6 heen en terug. Het vaste personeel wordt zoo veel mogelijk Lij P.W. geplaatst. Regeling van de tarieven wordt overgelaten aan B. en W. De keuring van het materieel wordt onderworpen aan Prov. regeling. De geheele regeling wordt door ons als zij definitief is nog in haar geheel gepubliceerd. En daarmede is deze onverkwik kelijke zaak voorloopig aan een eind. De punten 12, 13 en 14 worden z. h. s. goedgekeurd. Zij betreffen den aankoop van leermiddelen voor de O.L. school aan de Beetzlaan, opnieuw vaststellen van een besluit tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening en besluit tot ver huren van Gemeente-gronden. Bij punt 12 dringt de heer Schef fer aan op spoedige betaling van subsidies voor de bijzondere scho len. Weth. v. d. Berg verwijst spr. naar de beslissing bij punt 3 geno men. De heer Dilman te Amersfoort verzoekt verbetering van een weg; het verzoek wordt afgewezen op voor stel van den heer Heijnings. Aan den heer G. Sevenhuysen wordt toegestaan een boom te rooien. Een besluit tot verhuring van de onderwijzerswoning aan de Beetzlaan aan het hoofd der school wordt goed gekeurd. De oudercommissie te Soesterberg vraagt nogmaals uitbreiding van het aantal leerkrachten. Verschillende raadsleden breken een lans voor de school. De heer Scheffer vraagt of de beslissing niet bespoedigd kan worden. De toestand is onhoudbaar 40 leerlingen over 6 leerjaren voor één leerkLcht is On mogelijk vol te houden. De heer Besselsen en Mevrouw Droste beplijten aanstillen van een onderwijzer of volontair voor reke ning van de gemeente. De heer Endendijk is overtuigd, dat de toestand onhoudbaar wordt. Spr. betwijfelt echter of de Minister wel gunstig zal beslissen. Het is in tegendeel juist de bedoeling het aan tal leerlingen zelfs tot 48 op te voe ren om het vormen van kleine school tjes tegen te gaan. Een onderwijzer voor gemeente-rekening heeft groote bezweren. Ook bij het bijzonder on derwijs zijn groote moeilijkheden, waar één onderwijzer zelfs tot 55 leerlingen voor zijn rekening heeft. Stellen wij te Soesterberg een leer kracht aan, dan hebben de bijz. scholen hetzelfde recht. De heer Besselsen geeft in over weging met de besturen der bijz. school te overleggen, opdat zij van hun aanspraken afzien. De Weth. zegt toe de zaak zoo- noodig in den Haag te zullen bespre ken. Bij punt 19 wordt voorgesteld de in; telling van een Burgelijk armbestuur Tot heden beruste de armverzor ging bij den Wethouder, den heer de Koning, Het armbestuur zal bestaan uit et-n college van 7 personen, ingezete nen dezer Gemeente van verschillen de richting, aan wie onderzoek en ondersteuning wordt opgedragen. Een Gemeente-ambtenaar zal als secretaris worden toegevoegd. De heer Rietveld is overtuigd dat de taak voor den Wethouder te zwaar is en begrijpt volkomen dat naar een betere oplossing is gezocht. 1

Soester Courant | 1924 | | pagina 1