IIIEIEIEIEI. nes en leeren nette Bediende HONDERD GULDEN zegge f100 Johs. Vervat, Veenhuizerstr. 13 Tweede Blad Dr. P. de Vos. Or. v. Leeuwen Broedeieren. te Flinke Dagdienstbode De Soester Coöp. Zuiuel- tabrieh en lïlelkinriciitins j.yornis jennen 81 E. G, Witteveen Soestdijksche Rijwielhandel Vervolg Raadsoverzicht Dankbetuiging Dagmeisje Te koop of te huur Te koop Broedeieren Te koop Timmerknecht Broodbakkersknecht Biggen te koop Te huur gevraagd Meisje Te koop GEMEENTE SOEST 35000 k.g. Gieicohes no-2 (Duitsche oi Engelsche). 200 H.L. prima gascoles (gemoute). 200 h.l. Anthraciet (ïio. 2, 30-50 mm 2500 stuüs aanmaaklupuen. Voor het aanleggen en onderhoud van tuinen beveelt zich beleefd aan H* van Dijk W. van Renselaar Regulateurs, Eiken klokken, Koekoek- klokken, Keuken klokken enz. J. van Asch STEENEN. J. W. C. BREEDEN modern cosiuum uiiii dragen, laat dan uui kleeding maken hij Soesterbergschestr. 11. P. SCHAGEN voor iedereen, die bij mij voor 1 Mei 1924 een Kinderwagen heeft gekocht en mij kan bewijzen in de stad of bij een ander voordeeliger had kunnen koopen. Daar durft geen concurrent zich aan te wagenwaarom dan gekocht]buiten de plaats der inwoning? Dit geldt van voor 12 jaar terug, zoolang ik wagens verkoop. Deze zijn 1ste klasse van de Kon. fabriek van Delft; reeds jaren bekend; prijzen vanaf f30,— tot f 125,— Rijwielen eigen merk, prima, ruim 20 jaar in den handel, in alle maten, en prijzen, plus elk merk wordt geleverd. Prima eigennaam buitenbanden Supra, Parra rubber, volle twaalf maanden Garantie zonder bijbetaling f6.—. Mlche- lin buitenbanden f2, Prima eigennaam binnenbanden f2, Binnenbanden vanaf f0.60. Kinderwagen Noordpoolband; gaan er nooit af; ijzersterk. Komt met uw wagen, wacht er even op en u rijdt prettig voor enkele centen weg. Alle onderdeelen. In elk opzicht uiterst concurreerend. van het Soester Nieuwsblad van Zaterdag 10 MEI 1924 spr. echter niet Na de geheime vergadering wordt alsnog besloten de terreinen langs de Anna Polonalaan te verkoopen aan den heer Schulman q.q., waarmede een goede oplossing voor dezen weg wordt verkregen. Te half twaalf sluit de voorzitter de vergadering. Kroniek van de week. Deze vorm kan voldoen. De beschikking over de gemeente gelden wordt gelegd in handen van personen die daarvoor geen verant woordelijkheid dragen en het resul taat zal zijn, het aanstellen van een of meer ambtenaren, die het onder zoekingswerk zullen doen en verhoo ging der uitgaven. Mevr. Droste, die had eerst ook bezwaren is na informatie van gedachten veranderd. De heer Besselsen en van Eek zullen alleen dan voor het voorstel stemmen, indien daarnaast een steun regeling voor uitgetrokken werkeloo- zen woidt gemaakt. De regeling van de werkeloosheid zorgafgescheiden van armenzorg wordt mede gewenscht door de heeren Endendijk, Foeken, Hilhorst, Rietveld en Mevr. Droste. De heer Endendijk beveelt de aanneming van het voor stel van B. en W. aan. De heer Foeken meent dat het Gemeente bestuur door het te verleenen Crediet het financieele gedeelte zelf in handen houdt, al zal een Crediet wel kunnen worden overschreden. Weth. de Koning verdedigt de voorstellen. Zoo kan het niet langer. Hoewel de heer Bossert een uitstekend ambte naar is, kan één man geen voldoenden kijk meer op alle aanvragen hebben, Over de regeling voor werkeloos- heidsteun kan spr. nog geen toezeg ging doen. Z.E.A. acht werkverschaf fing primair en ook de regeering heeft een standpunt ingenomen, dat afwijst van de uitgesproken wenschen in den Raad. De Weth. is - voornemens een conferentie te hebben met de bestu ren der organisatie en de commissie van bijstand uit den Raad en daarna tijdig een voorstel te doen. De heeren van Eek en Besselsen zijn door deze toezegging niet bevre digd en blijven tegen de voordracht. De heer Rietveld handhaaft zijn bezwaren tegen de voordracht al wil hij de sympathieke verdediging van den Wethouder waardeeren, op de belofte van den heer Koning i. z. de werkeloosheidzorg gaat Spr. door, evenals den heer Endendijk. De voordracht wordt goedgekeurd. De heerlijke jachtrechten zijn ver vallen. B. en W. willen nu die rechten verpachten voor de gemeente terreinen. De Heer Besselsen en Mevr. Droste bestrijden de voordracht. Zij achten de jacht een luguber bedrijf, De heer van Eek vreest gevaar voor wandelaars. De heer Besselsen vraagt of de vrije wandeling wordt verboden, De burgemeester verdedigd het voorstel. Het geeft financieele baten en de wandeling blijft vrij. Het wordt z. h. s. aangenomen. Voorgesteld wordt voor aange- vraagden bouwcomplexen bedragen vast te stellen die betaald moeten worden voor wegenaanleg, De Heer van Elten wijst er op dat de voorgestelde wijze van betalen voor groote terreinen bezwaarlijk zal zijn. Spr. stelt voor 10 vooraf te doen storten en gelijdelijk bij verdere bebouwing evenredige gedeelten. De Heeren Endendijk, Scheffer en Heijnings spreken in denzelfden geest. Besloten wordt de regeling aan B. en W. over te laten. Rekening zal worden gehouden met de wenschen van den Raad. Punt 22. Aan een weg te Soesterberg wordt den naam gegeven van Dr. Bateaburglaan, uit referentie aan de nagedachtenis van wijlen in onze gemeente hooggeachte Dr. Batenburg. Een verzoek van de bewoners van de Julianastraat, dien naam te ver anderen in Julianalaan wordt afge wezen. Een debat tusschen den heer Heij nings en weth. de Koning. Eerstge noemde meent dat straat taalkundig onjuist is. B. en W- moesten uit ei gen beweging al die straatnamen veranderen in laan. De vraag kwam bij ons op of Laan straat dan bijv. taalkundig Laanlaan moest zijn? De woningstichting Patrimonium, vraagt een verhoogd bouwvoorschot. B. en W. adviseeren afwijzend, omdat het bedrag dan aan den Cu rator in het faillissement van den aan- nemet moet worden afgestaan, De heeren Rietveld en Hilhorst verdedigen het verzoek. Patrimonium heeft niets meer met den aannemer te maken, heeft echter wel verplichtingen aan anderen. Na een langdurig debat tusschen weth. v. d. Berg en den heer Rietveld wordt het voorstel van B. en W. verwor pen en het verzoek opnieuw naar B. en W. verwezen voornader onderzoek Ontheffingen van de bouwveror dening worden gedeeltelijk toegestaan. Aanvragen om aankoop van gron den worden behandeld. Bij de rondvraag worden wenschen en bezwaren door de heeren Besselsen van Eek, Seheffer en Mevr. Droste ter kennis van B. en W. gebracht om trent wegen, fietspaden en afgesloten bosschen. B. en W. geven zooveel mogelijk toezegging voor onderzoek en tege moetkoming. Zoo hebben dan de Duitschers en Duitsche hun Zondagarbeid volbracht. Ze zijn Zondag ter stembus gegaan. D.w.z. slechts 70 0/° heeft gestemd. Onder de 30 0/° thuisblijvers zijn er natuurlijk geweest, die door ziekte verhinderd waren, maar er zullen er ook wel velen geweest zijn, wien de Zondagsheiliging meer waar was. als het stembus gewoel. Hoe het zij, de stembus heeft dan uitspraak, gedaan. In Duitschland is een heel ander kiesstelsel als bij ons ten lande. Als ik mij niet vergis wordt voor elke 60.000 stemmen een candidaat aangewezen als lid, ten minste, in één district op zulk een lijst uitge bracht. Van drie districten worden dan de lijsten verbonden en dan krijgt, zoo de overschotten der 3 districten meer als 60.000 bedragen, die partijlijst nog een lid toegewezen; de overschotten van de verbonden 3 districten worden dan weer over 't geheele rijk bijeen geteld en bedraagt het dan nog 60.000 krijgt die partij lijst nog een lid. Maar indien het geheele rijk een partijlijst zeg 100.000 stemmen heeft, en er is in geen enkel district een candidaat gekozen, dan gaan die stemmen verloren. Nu de uitslag, althans de voorloo- pige uitslag, want de officieele zal nog wel een dag of wat wegblijven. In den ouden rijksdag hadden de soc. dem. 171 leden, in de nieuwe 99. Die hebben dus een flinke opstop per gehad. Hun naaste familieleden, de com munisten hadden in den ouden Rijksdag 16 leden, in de nieuwe 61. Die zijn dus een reuzen stuk vooruitgegaan; Een noodwendig gevolg van het systeem der soc.-dem. om wind te zaaien, nu oogsten ze daar storm. Voorts de democraten gingen terug van 39 op 25. De Duitsche volkspartij slonk van 66 op 44. Het centrum, de Roomsch kath. partij, ging achteruit van 68 op 63 en de Beiersche volkspartij even eens R. K. van 20 op 15. De Deutsch- völkschen, dat zijn de 'volgelingen van Lüdendorff-Hittler en Co. gingen vooruit van 2 op 32 zetels. De Duisch- nationalen gingen vooruit van 65 op De winst is dus voor uiterst rechts en uiterst links. Hoe er nu een meerderheid van 2/s voor de rapporten van de des kundigen moet gevonden worden in den nieuwen Rijksdag is vooralsnog een raadsel, want de partijen, welke bij deze verkiezing tegen de rapporten van de deskundigen hebben geageerd, t.w.de völkischen. de Deutsch-natio- nalen, de nationaal liberale vereen, en de communisten, hebben tesamen 200 leden van de 465, zoodat er op geen stukken na een meerderheid van 2/< voor de andere partijen is overge bleven. Wat nu? De eenigste oplossing zal wel zijn dat ze het over een poosje nog eens over doen. Dat het Duitsche volk dan nog eens ter stembus wordt op geroepen, om zoo te trachten dan aan de gewenschte meerderheid komen, 't Kan nog een duchtig ge harrewar geven, en we krijgen door deze verkiezing wel een kijk op de hopeloos verwarde toestand in Duitsch land zelf. A.s. Zondag worden de verkie zingen in Frankrijk gehouden; men kan er van op aan, dat die een juist tegenovergesteld beeld gevendat Poincaré weer garen spint uit de reactie welke in Duitschland weer zoo sterk op den voorgrond treedt. van elk socialistisch streven. De Mi nister haalt, zooals hij ook zelf er kent, den oogst binnen van den be- zuinigingsarbeid door het vorige Ka binet verricht. Het budget is sluitende gemaakt en er is een overschot. Nu kan men overgaan tot het verlagen van de belastingen, waarin Minister Snowden alle groepen van burgers laat deelen. Zijn rede is dan ook overal, in alle kringen der bevolking, met vreugde begroet. Het volk ontvangt de belooning voor zijn gewillig meegaan met de Regeering, die strenge offers voor de bezuiniging vroeg. Het practische Engelsche volk zag de noodzaak, miste de opstokers, die het goed inzicht verdonkerden en ziet thans zijn maatschappelijk en staatkundig leven weer op veiligen bodem geplaatst. Minister Snowden zoekt zijn kracht in het verlagen van de directe belas tingen. Men vergete hierbij niet, dat de practische Engelschman ook op belastinggebied zich heeft weten te behoeden voor het doctrinarisme, dat ten onzent in breeden kring te dien aanzien heerscht. De indirecte belas tingen en accijnzen waren opgevoerd tot een hoogte, dat, als wij het ook zoo hadden aangedurfd, heel onze uitgaaf zou kunnen zijn bestreden uit de opbrengst van het indirect en geen directe belastingen hadden be hoeven te worden geheven. Een verlaging ligt thans voor de hand. De verhouding ten onzent tusschen direct en indirect is juist omgekeerd. Zoodat, als er Sprake moet zijn van belastingverhooging, de indirecte be lastingen aan de beurt zijn. Als ons volk zoo wijs was, om met onze Regeering krachtig mede te werken tot de noodzakelijke bezuini ging, zou ook hier het oogenblik •traks aanbreken, dat aan belasting verlaging kon Worden gedacht. Men spiegele zich dus aan het Engelsche voorbeeld I 6-5-'24- Gz. voor Chr. Bewaarschool onderwijs zal waarschijnlijk binnenkort haar gevorderde plannen wel mededeelen, opdat de betrokken ouders weten hoever het staat met de mogelijkheid tot verwezenlijking van het gewensch te doel. Belangstelling te wekken en de medewerking te versterken om daartoe te geraken is, 't doel van dit schrijven. Dankend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, D. DE GIER. Maandagavond werd in de Chr. U. L. O. School, Spoorstraat, een vergadering gehouden van de Ver. voor Chr. Bewaarschool-onderwijs. Het dames-comite werd hartelijk welkom geheeten. De gewijzigde toestand sinds in trekking van het Konir klijk Besluit werd besproken. Over voldoende belangstelling en deelname zou nog nader onderzoek gedaan worden. Een begrooting van de kosten werd vastgesteld. Sollicitatie's van onder wijzeressen waren reeds ingekomen. Het dames-comite stelt zich beschik baar de belanghebbende ouders te bezoeken en straks toezicht op de te openen school te willen uitoefenen. Bij voldoende deelname zou na de zomervacantie tot opening overgegaan kunnen worden. Opgave van kinderen kan bij on-r derstaand Bestuur en Comité nog steeds gedaan worden. Bestuur J. v. d. Flier, Voorz. D. A. de Bruin, Sec. D. dc Gier, Penningm. Chr. Uiterwijk, Algem. Sec. Dames Comité Mevr. Brans. Mevr. Hoek. Mevr. Beversen. Mevr. Landweer. Mevr. Brink. Mevr, v. Vleuten. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Waarom Chr. Bewaarscholen. ook een volgend jaar genot van dit plantje hebben. Vroegin het voorjaar ziet men het dan alweer groeien, later bloeien met haast onzichtbare kleine bloemjes, welke worden opgevolgd door de bekende oranjeroode koraal-vruchtjes. Burgerlijke Stand Geboren Johanna Hendrika d. v. W. v. Breu- kelen en A. M. Bosman. Jeanne Maria d. v, W. Verboom en M. E. A. Westerhaus. Jacob z. v. J. v. d. Broek en W. Knoppers. Pieter Adriaan z. v. A. Huijgens en M. J. Faber. Gerarda d. v. A. Kaats en H. G. v. Putten. Ondertrouwd H. H. G. Beuke en A. Schimmel. C. v. Zijtveld en M. v. d. Burg. Th. Chr. Gresnigt en A. C. Staal. Overleden M. v. 't Klooster, 88 jaren, wed. v. A. v. d. Wijland. M. A. Haeften, 79 jaren, wedr v. H. G. Kunneman. Plaatselijk Nieuws. Kerkberichten. SOEST. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. nam. 2,30 uur (Hees) Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk. Voorm, 10 uur en nam. 6 uur Ds. Hoek. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 101/" uur Hoogmis. Nam. 2.30 uur lof. Geref. Bond Nam. 6 uur in de Rembrandtzaal, Ds. Kievit van Baarn. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen. Rembrandtzaal. Voorm. 10.30 uur Ds. W. Mac- kenzie, van Utrecht. Koorzang. Collecte voor het gods dienstonderwijs. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur. De Heer J. Smit Godsdienstonderwijs te Heemstede. Nam. 6 uur, Bijbellezing in de school aan den Postweg door Ds. Baren- drecht uit Austerlitz. Bekend Fabrikaat met prijsopgaaf Br. in te zenden E. A. R. Nieuw- straat 24a Soestdijk. gevraagd. Soestdijk. In de „Standaard" lezen we onder staand stukje, dat we in dezen ru briek overnemen: In zijn uitnemend opstel over de Engelsche Labourparty en haar leider, in de Stemmen des Tijds van April '24, zegt de heer Baarbé o.m De groote massa der leden is echter ook thans nog even weinig socialistisch als voor 24 jaren, zij het ook dat vele harer aanvoer ders, ofschoon volstrekt niet alle overtuigde Sociaal-democraten zijn. De Engelsche arbeider is in door snee, evenals de Britsche vader lander in het algemeen, nog op en top individualist en wil niets weten van eenige Staatsbemoeiing met zijn zaken. Het belang van zijn vakvereeniging, dat voor hem sa menvalt met zijn belang, gaat bij hem boven alles. En als men dan ook vraagt, hoe het daarmee valt te rijmen dat dezelfde unionisten hun afgevaardigden op nationale en internationale arbeidersconferen ties voor alle zuiver socialistische moties laten stemmen, dan moet het antwoord luiden, dat in dit op zichzelf verbazingwekkende feit slechts de volmaakte onverschillig heid van den doorsnee Engelsch man uitkomt voor alle abstracte resoluties en formules. De juistheid van dit inzicht blijkt ook weer uit de milioenenrede van den Engelschen Minister van Finan ciën, Snowden, die volkomen vrij is Enkele weken geleden kon men uit de plaatselijke bladen vernemen, dat pongingen in het werk gesteld werden, om hier in Soest te komen tot oprichting van een Chr. Bewaar school. De behoefte daaraan was voorheen reeds meermalen besproken, door het bekende Koninklijke besluit van Jan. j.l. %erd deze behoefte nog te meer gevoed, daar de kinderen, die 1 April naar school zouden kunnen gaan, daardoor nog een jaar langer thuis moesten blijven. Ware dat besluit gehandhaafd, dan had op een flink aantal kinderen gerekend kunnen worden voor de op te richten Bewaarschool. Door uitstel van dit besluit wat mogelijk wel afstel kan worden, de noodzakelijkheid van spoedige oprichting wat minder geworden, maar blijft niettemin de wenschelijk- heid bestaan.. Het instemmen met de wenschelijkheid hangt van verschillende factoren af b.v. of men kinderen heeft die er gebruik van zouden kunnen maken. b. van welken aard de werkzaam heden der ouders zijn, de al of niet talrijkheid van het gezin en de gezondheidstoestand der kinderen zelve. de afstand naar de school en de kosten, die het onderwijs meebrengt. Hoe verschillend men er echter over oordeelen moge, toch zal in 't alge meen de wenschelijkheid erkend kun nen worden. Vooral voor ouders van wat groo- tere gezinnen is er heel wat tact noodig en moet men van allerlei ver zinnen, om bij een drukke werkkring de kinderen steeds bezig te houden wanneer ze telkens zeggen: Ik heb niets te doen; en dan weer vragen: wat kan ik nu doen, of waarom mag ik nog niet naar de school enz. Zeker, ouders hebben op elke vraag een antwoord te geven en de taak der opvoeding rust allereerst op hen zelf, maar dat kan men evenwel, ja nog veel beter doen als de kinderen enkele uren per dag naar de Bewaar school kunnen gaan. Wanneer men gezien heeft, hoe op andere plaatsen kinderen van 4, 5 en 6 jaar op zulk een voorbereiden de school op aangename en nuttige wijze bezig gehouden worden en dan niet alleen vragen maar ook thuis komende, kunnen vertellen en als men dan verneemt, hoe zulk een school op bescheiden voet opgezet, reeds jaren bestaat, goed werkt en geen hooge kosten meebrengt, dan zal toch zulk een school ook hier in Soest wel levensvatbaarheid hebben. Vooral als men voorzichtig, beschei den, goed begint. Het vergemakkelijkt de opvoed kundige taak van de ouders wanneer kinderen uit verschillende gezinnen op ordelijke wijze met elkaar leeren omgaan, spelenderwijs allerlei hand werkjes leeren, hun de eerste begrip pen van onderwijs onder goede leiding en liefdevolle toewijding op 'n Bewaarschool worden bijgebracht. Ieder Chr. ouder zal zijn kind(eren) gaarne enkele uren van den dag daar willen toevertrouwen, waar hun eigen taak aangevuld wordt en waar de kinderen door het aanschouwelijk on derwijs gaan verlangen om naar de groote school te kunnen gaanl Natuurlijk brengt het oprichten en instandhouding van 'n Bewaarschool eenige kosten mede, maar bij een eenigszins voldoende deelname be hoeven die niet zoo bijzonder hoog te zijn. Een schoolgeldheffing op de basis, zooals dit bij het Lager-Onderwijs geschiedt, verder wat steun van ou ders en particulieren als contribuan ten en zoo mogelijk een matige sub sidie van de Gemeente dan zijn op richting en instandhouding zeer wel mogelijk. Zooals bekend kan zijn, zijn de plannen en is de deelname van dien aard, dat zonder groote finantieele offers alhier in Soest een Chr. Be waarschool zeer goed levensvatbaar heid heeft, ja zelfs in de toekomst een bloeiend bestaan kan verkrijgen. Het Bestuur v. d. opgerichte Ver. RADIO. De Radio-club hield verleden Za terdag een excursie naar de Neder- landsche Seintoestellenfabriek te Hil versum en ving 2 Mei haar cursus voor beginnenden aan. Op beide pun ten komen wij de volgende week nader terug. Zondag 11 Mei, 's avonds 8 uur, concert der N. S. F. Hiervoor zal o. m. spreken de heer Gordijn, comman dant der Amsterdamsche Brandweer, :r; „De Brandweer". Off. Bekendmakingen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Soest werd gedurende de maand April 1924 in gelegd f 13.620.90; terugbetaald f20. 211.09. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nunmer 5073. Geslaagd. Mej. M. H. B. Broekman alhier, geslaagd bij examen voor apothekers assistente. Aangehouden. Door de politie alhier is te Utrecht aangehouden een zekere A. M. als verdacht van diefstal. M. die bekende, is ter beschikking gesteld der justitie. Brand. Vrijdagavond ontstond een begin van brand ten huize van den land bouwer R. Wantenaar aan de Birk- straat alhier. Het werd gelukkig ont dekt door den heer Hilhorst alhier. De bewoners die rustig sliepen, werden gewekt en met vereende krach ten mocht het gelukken erger te voor komen. Wegens plaatsgebrek moet veel nieuws overstaan tot volgend num mer. Afgifte van attestatiën de vita. De Burgemeester vaa-iSocst. ge lezen de aanschrijving van den Mi nister van Financiën van 7 Novem ber 1923, No. 112. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat attestatiën de vita voor de ontvangst van Bur gelijke Rijkspensioenen voortaan zul len worden afgegeven op of na den lsten dag van de tweede maand van elk kwartaal alzoo op of na 1 Februari. 1 Mei, 1 Augustus en 1 November. Hiervan zijn uitgezonderd de at testatiën de vita voor de ontvangst van kerkelijke pensioenen en die van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke als tot dus ver zullen worden afgegeven op of na den lsten dag van de eerste maand van elk kwartaal. In het tijdstip van afgifte van at testatiën de vita voor weduwen en weezen van Burgerlijke Ambtenaren wordt geen verandering gebracht. De afgifte geschiedt ter gemeente secretarie afd. Bevolking. Soest, 1 Mei 1924. De Burgemeester voornoemd, P. P. DE BEAUFORT. Arbeidsbeurs. In de Arbeidsbeurs dezer Gemeente zijn tot en met heden ingeschreven Timmerlieden 1 Grond-arbeiders 5 Losse arbeiders 16 Kantoorbedienden 3 Chauffeurs "1 Behangers 0 Bakkers. 1 Schrijvers 1 Slagers 1 Loodgieters, 1 Metselaars 1 Opperlieden 1 Schilders 1 Eand-en tuinbouwarbeiders 2 Metaalbewerkers 0 Stucadoors 0 Huisknechten 1 AGENDA. Adverftentiën. ZONDAG 11 MEI AANWEZIG ZONDAG 11 MEI AANWEZIG Hiermede betuigen wij onzen har- telijken dank voor de groote belang stelling ondervonden op j.l. Zondag bij de herdenking onzer 12a/2 jarige Echtvereeniging en het plechtig Com muniefeest onzer kinderen. H. BUTSELAAR en Echtgenoote. Korte Brinkweg 23. gevraagd boven de 14 jaar. Flink loon. Adres Kerkpad 17 Z.Z. een Huis annex Houtzagerij met inventaris te Soesterberg. Te bevra gen bij Mulder en Van Lunteren, Soesterberg. een platte wagen, zoo goed als nieuw. Adres Korte Brinkweg 35, Soest. te koop Rhod Island ex. Barnevelders 10 ct. Gekr. boerenkippen 9 cent. Adres Praamgracht 27, bij de Veen- huizer Tol. mooie ronde tafel (antiek) a f 15. schrijftafel met opzet f 20.—. etachère f 5. en een schoorsteenscherm f 2.50 Boschstraat No. 23d. TUINBOUW. Zaken. deze rubriek betreffende. J. Kraatjenbrlnk, Jullanasti Nertera depressa. N< -**ra depressa is een de laatste jaren bel. d en geliefd kamerplantje, dat met zijn fijne ronde blaadjes en oranjekleurige kraalvormige vruchtjes nog al eens hier ten lande gekweekt wordt en gewoonlijk koopers (sters) vindt. Waar het echter vandaan komt, weten gewoonlijk die het kweeken niet. Bloemisten, welke ervaren kweekers zijn, hebben mij weieens verzekerd, met dit kleine plantje niet overweg te kunnen en van den kweek \an dit plantje daarom maar afgezien. Nertera is op het oog een teer plantje en het ligt voor de hand, aan te nemen, dat zoo'n teer plantje angst vallig voor koude bewaard moet wor den. Deze behandeling is echter on juist, het vaderlaad van de Nertera is Zuid Amerika, waar het wordt aangetroffen in woeste streken op met veen overdekte rotsen, op plaat sen waar het dikwijls ijzig koud kan zijn en waar gedurende den winter welke in het Zuidelijk halfrond heerscht wanneer we hier zomer hebben, zoo men weet) het grootste gedeelte van het landschap gedurende langen tijd onder de sneeuw ligt. Men zal nu begrijpen, dat deze plantensoort niet zoo teer is als men zou vermoeden; de groote fout van het kweeken schuilt dan ook hierin, dat men ze te warm gedurende de win termaanden tracht te overwinteren. In een koude bak of koel vertrek gelukt het wel ze over te houden. Men giet ze in den winter voorzichtig en men doet dit niet met een broes- gieter over de plant, doch men zorge, dat de grond om de plantjes heen vochtig blijft, wanneer men een potje heeft, kan men daaronder een scho teltje plaatsen en wanneer noodig met water vullen, waaruit de plant zijn vocht dan kan opzuigen. Op deze wijze behandeld heeft men kans Zaterdag. Chr. Gymn. Vereen, „Simson" in de tum.-aal Chr. U.L.O, School, Spoorstraat, voor jongens 6i/2^-8 uur n.m. voor heeren 8— 10 uur n.m. R. K. Bouw vakarbeidersbond. Contributieafdracht van half 6 tot half 7 in 't St. Joseph-gebouw Laatste Zaterdag van de maand vergadering. Zondag Chr. Jongel. Vereen. „Samuël" in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, aanvang 7 uur n.m. R.K, Bibliotheek, in de R.K. Zus terschool Steenhofstraat, van 12 tot 12.30 uur. R.K. Werkl, Vereen. St. Joseph. Ie Zondag van de maand verga dering. Ned. Herv. Kerk. Zondagsschool der Ned. Herv. Gemeente, van 12—1 uur, n.m. Openbare school. Beetzlaan, Zon dagsschool der Ned. Herv. gemeen te van 12.30—1.30 uur n.m. Maandag. Jongelingsvereen op Voor direct gevraagd een bekwame bij JAC. DALSTRA, Soesterberg. biedt zich aan voor direct P. G. Br. onder No. 315 bur. v. d. blad. Wit Ind. loopeenden, stam Van de Meer Co., 15 cent. Reekleurige loopeenden 10 cent. Wit Leghorn 10 cent. Oude Grachtje 17, 's na 5 uur. bij G. van Vliet, Laanstraat No. 22 half middenstands Landhuisje, voor twee menschen op leeftijd, tegen bil lijken prijs. Br. onder No 316 bur, van dit blad. Geref. Grondslag „Spreuken 2:3 26a" in de consistoriekamer der Geref. Kerk, aanvang 8 uur n.m. De Soester Schaak en Damclub in de Rembrandtzaal aanvang half 8 n.m, )insdag. Chr. Gymn. Vereen. „Simson" in de turnzaal Chr. U. L. O. School. Spoorstraat, voor Dames en meisjes 61 /2-8 uur n.m., voor heeren 8 10 uur n.m. Woensdag. Ned. Herv. Zang- vereen. „Soli Deo Gloria" in de Ned. Herv. Kerk, aanvang 8 uur n.m. R.K. Zangkoor „Cecilia in het St. Joseph'-gebouw, aanvang half 8 uur n.m. Chr. Knapen vereen. „David", Kerkstraat 13, aanvang 7 uur n.m. Donderdag Chr. Zangverren. „Crescrendo" in de Chr, U.L.O' school. Spoorstraat, aanvang half 8 uur n.m. R.K. Dameszangvereen. in het St. Joseph-gebouw. aanvang half 8 n.m. Mannenzangvereen. Apollo" in Hotel „De Gouden Ploeg", aan vang 8 uur n.m. V r ij d a g. Soester Fanfare in het gebouw aan den Bakkersweg, aan vang 8 uur n.m. R.K. Muziekvereen. „De Sym- phonie" in het St. Joseph-gebouw, aanvang 8 uur n.m. Radio Club „Soest en Omstre ken" (R. S. O.) in de bovenzaal van Maison Okhuysen, aanvang 8 uur n.m. Gevraagd tegen 1 Juni een voor den dag of voor dag en nacht. Aanmelding: Spoorstraat No. 34 S. FOKKENS. zeer practisch solied Broedhok met Kuikenren en uitloop, geheel uit el kaar te nemen en een stel zeer so- liede witgelakte houten tuinmeubelen, voor lagen prijs, alles nieuw. Adres te vernemen bur. van dit blad. Lectuur en inlichtingen over Theo- sophie en aanverwante stroomingen zijn te verkrijgen des Maandags van 2-4 en 7-8 uur. JULIANASTRAAT 51 en KOLONIE WEG 2. - Hotel „EEMLAND". Wit Wyandottes 25 cent Rhode Island Reds 15 Zilver Braekels 15 Wit Leghorns 15 Barnevelders 15 MOKVELD, Zwaluwenweg 23. Door Burgemeester en Wethouders van Soest wordt prijsopgave gevraagd voor 1 Jnni 1924, met tijd van leve ring van Tevens een opgave per eenheid voor eventueele benoodigde bijleve ring. De levering moet geschieden binnen veertien dagen na opdracht aan de verschillende Gemeentegebouwen en het restant in de Gemeentelijke berg plaats. Vrachtbrieven (gewicht) overleggen. Inlichtingen bureau Gemeente-Ar chitect. Postweg 2, Soesterberg heeft als melkslijters aangesteld met ingang van 12 Mei J. WERKHOVEN voor Soestdijk, (Hart) H. KINDERDIJK, voor Soestduinen (Bunt) A. KAMERBEEK voor Soesterberg G. HILHORST Jzn. voor Soesterberg en beveelt deze slijters in Uw gunst aan om voor billijke prijs U te mo gen bedienen met onze prima volle melk, karnemelk, gortepap, ic-im en roomboter. Klanten van aangesloten slijters wor den niet bezocht. Zie onze prijsnoteering. Beleefd aanbevelend, DE DIRECTIE, Wieksloterweg 15 W.Z., Soest Handel in Aardappelen. Versche groenten en Binnen- en Buitenlandsch Fruit. Scherp concurreerende prijzen. Verschillende model'en Lage prijzen. Reparatiën aan alle uur werken. KERKPAD Z.Z., 9 SOEST Handel in alle soorten Opslagplaats GROOTE MELM. te koop f6.— per mud, 10 cent per kilo. Bij groote partij vermindering van prijs. W. VERWEIJ, Achterweg 12. vraagt een niet beneden 16 jaar. Steenhofstr. 55, Soest. Ook gelegenheid voor keeren, repa- reeren en oppersen tegen billijke prijzen. Vetnhuizerstraat 20 - Soestdijk SCHOENMAGAZIJN Groote sorteering Dames- Heeren- en Kinderschoenwerk Electr. Schoen- en Zadelmakerij Maat- en Reparatie-Inrichting.

Soester Courant | 1924 | | pagina 3