ZÜlEiffUZEi Bita bu r ruime sortereing SOUVENIRS. J.H W.HIRDES CORRY LUYT Piano Leerares Woningbureau G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNBfMG's VERKOOPHUIS uooris alle mogelijke artikelen, geselt! uoor cadeauh. GEVESTIGD: Sophialaan 13 D. F. VOIGT Gillettemesjes N.V.L.deRuiter&C® Brandstoffentiande! Ifraeai onze verisasite Berg- en üiwiergrioel, Asphaüt Verf. ATEBöü - SOEST Hiod-Salve P. MAN Steenhofstr.5-Tel.S45 3e Jaargang No. 20 Gecontroleerde oplaag 2700 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 17 Mei 1924 SOimiHMWD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 ADVERTENTIÈN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. contract groote korting \dvertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur Baarn - Filiaal Soest Wederom ontvangen Goede sorteering vliegendekken enz. HBssasHaaaEasgassaas&aflia&aHHBBaBaaiiflsaaBSHassaa OH. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de op 22 Maart j 1. vastgestelde kiezerslijst, zooals deze thans luidt, tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens de wijzigin gen daarin te brengen tengevolge van rechtelijke uitspraken, welke wij ziging dei lijst bevelen. De kiezerslijst blijft voör een ieder op de secretarie der gemeente ter in zage nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Soest, 15 Mei 1924. Burgemeester en Wethouders, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. B \TENBURG. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de Naamlooze Vennootschap „Photax te 's Gravehage, thans te Soest, om in het perceel aan de Beaufortlaan No. 22, kadastraal bekend in Sectie D. No. 1076, een installa tie voor ontijzêring van water te mo gen oprichten en in werking stellen door hen is toegestaan. Soest. 15 Mei 1924. Burgem. en Weth. van Soest, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. Ik breng ter openbare kennis, dat het onderzoek van verlofgangers der lichtingen 1913, 1914 en 1915 voor deze gemeente zal worden gehouden in het gymnastieklokaal van de open bare lagere school in de Kerkebuurt, op Dinsdag 10 Juni a. s. des v. m. ten 9Va ure voor de lichting 1913, ten 101/ure voor de lichting 1914 en ten 11ure voor de lichting 1915. Voor nadere inlichtingen verwijs ik naar de bekendmakingen aan de aanplakborden. Soest. 13 Mei 1924. De Burgemeester, P' P. DE BAUFORT. TANDARTS bij de Emmalaan. Soestdijk Spreekuur eiken dag 9-11 en 1-4 uur. Kroniek van de week. Hoog van den toren is er gebla zen over de volksontwikkeling, waar voor de sovjetregeering in Rusland zou zorg dragen. Zij zou de Russische boer opvoe den. HET CALVINISME. DE HISTORISCHE ONTWIKKELING. In het voorafgaande hebben wij eenigzins den persoon van Calvijn en zijn leven kunnen bezien. Onder zoeken wij thans hoe zich het Calvinisme van uit dezen persoon in de wereld heeft uitgebreid, hoe het is geworden „een wereldverschijn- sel". Reeds bij zijn leven heeft Calvijn den invloed van zijn werk mogen zien en zijn verschillende factoren aan te wijzen, welke hebben mede gewerkt tot uitbreiding daarvan. Allereerst moet dan worden genoemd de onzelfzuchtige en zedelijk hoogstaande persoonlijkheid van Cal vijn, die een zeer diepen indruk maakte op allen, die met hem in aanraking kwam. Hetzij door per soonlijke ontmoeting, hetzij in brief wisseling of door geschriften. De persoonlijke invloed, welke van hem uitging was buitengewoon. De belangstelling en achting van Dat was de eenige regeeringsvorm, die de arbeiders door middel van boeken en dagbladen zou opvoeden en ontwikkelen. En opdat die menschen niet al te veel hooi op hun vork zouden ne men, verbood de regeering der sov jets alle bladen, die niet op het standpunt der bolsjewistische regee ring staan. Dat is natuurlijk de ware vrijheid van drukpers. Dat is verdraagzaam heid in de derde nacht (geen macht hoor zetter). Wat zou David Wijnkoop te keer gaan en de andere proletariërs-eerste- klasse-reizende-communis ten-leiders. Als die bladen echter statistische gegevens gaan brengen, zijn dat na tuurlijk gecontroleerde gegevens, dus kan men er niet van zeggen, 't is erger voorgesteld als het eigenlijk is. Nu geeft een dezer regeeringsbla- den, de Moskousche „Izwestija", bij gelegenheid van de 1 Mei feesten een artikel getiteld :„Leve de Sovjetpers, de spreektrompet van de revolutie". Daarin worden verschillende cijfers gegeven over bladen en in het kort blijkt daaruit, dat er in Rusland in Maart 1924 werden uitgegeven 498 bladen met een totaal oplage van 2.520,000 exemplaren. Veilig mag het aantal inwoners van de sovjetrepublieken gesteld wor den op 140 millioen zielen, wat dus als resultaat geeft1 abonné op elke 55 inwoners. Erg gunstig is dit niet. Ik meen. dat deze verhouding in ons land is 1 abonné op elke 3 inwoners. Maar misschien komt er binnen kort nog wel een bevel van uit Moskou van die- vrijheidsheineiï daar, dat elk inwoners verplicht is, zich te abonneeren op zoo'n staatsblad. Dezelfde „Izwestija" uit Moskou, kon voor een jaar of wat geweldig te keer gaan tegen het drankmisbruik, dat onder het Czarisme zeer groot was, maar onder de sovjet tot een minimum was terug gebracht en dan ook niet naliet daarover de loftrom pet te steken. In den laatsten tijd schijnt dat te veranderen, aangezien de sovjets de inkomsten van de belasting op alle sterke dranken niet meer missen kan. In een van de opvoedende artike len in deze Izwestija leest men: In het dorp Smalnaja (gouvernement Falbof) wordt carnaval gevierd, als van ouds: met veel vuur, veel luid ruchtigheid en (vooralveel sterken drank! Van den vroegen morgen tot den laten avond vliegen de snelle troika's over de breede dorpstraat. De overblijfselen van den sneeuw val zijn zooveel mogelijk weggeruimd, om aan dc uiting van de feestvreugde der bevolking geen belemmering in den weg te leggen. Overal klinkt gezang, en het gesnerp der harmo nica's Op straat wemelt het 'van luid ruchtig vroolijke gezelschappen, jon gelui van beiderlei geslacht, zingend, schertsend en stoeiend, bijna allen min of meer „aangeschoten". Precies als honderd jaar geleden. Maar iets is er toch veranderd bij honderd jaar geleden en dat zijn de liedjes, die de jongelui zingen: die zijn fonkelnieuwHoor daar b.v. een dorpsche schoone zingen: Van mijn eigen schoonheid Ben ik overtuigd. Laat Trotski er zich niet door verleiden Welnu, dan trouw ik met Tsjitsjerin! En een andere vrouwenstem zet voort Mijn lokken zijn heel mooi. Makkelijk te frizeeren. Mijn verloofde is communist. Heeft een baantje bij den sojvet! Het oeroude en fonkelnieuwe op zijn tijd ging naar Calvijn uit. De ligging van Genève, op een kruispunt van vele landen, werkte niet minder daartoe mede. Stroomen van reizigers uit alle landen van Europa en baarbuiten bezochten deze stad en eenmaal in Genève wilde iedereen dezen merkwaardigen man zien en spreken die trouwens voor iedereen te spreken was. Met vragen op alle gebied kwam men tot hem. Van de meest ingewik kelde problemen tot de eenvoudigste vragen van het leven werden aan zijn oordeel onderworpen en steeds gingen de vragers met een afdoend antwoord naar huis, alleen maar verwonderd, over den machtigen geest van dezen zwakken man. Over vraagstukken van kerkelijke, politieke, maatschappelijke en huise lijke aangelegenheden gaf hij advie zen, die aldus de wereld werden ingedragen en bij anderen weer het verlangen opwekten met dezen geleerde in aanraking te komen. Zoo was er wisselwerking van komen en gaan, van gaan en komen. Een geweldig getuigenis hiervan electrificatie en oude arbeids-ceremo- niën, leeszalen of cursussen voor de boerenbevolking en de manke Miki- tisjna, aan wier bovennatuurlijken invloed het wordt toegeschreven wan neer een vrouw of jongmeisje van den rechten weg afdwaalt, gaan heel gemoedelijk tezamen. De dorpstoove- naar geniet nog steeds (of weer!) een zonderlinge wijze dooreenge- mengd! En op elk gebied ongeveer treft men deze combinaties aan. Trac toren en het geloof van boschgeesten, dezelfde reputatie als vroeger en de boerenbevolking tracht zijn gunst te behouden door hem rijkelijk te voor zien van spek, brood en eieren. In het dorp Semjonofska woont een oude toovenaar, die door toepassing van allerlei kunsten de vrouwen voor leelijk worden heet te behoeden. En in een dorp in de buurt van Tersk kan men genezing voor allerlei soort van kwal—. -vic.n door toepassing van een zeer eenvoudige methode het dragen op de bloote borst van een zakje met gedroogde kikvorschen of slangen. Het Fransche volk heeft zich van het Poincarisme afgekeerd en ondub belzinnig te kennen gegeven, dat het een anderen koers wénscht in de regeering des land. Poincaré, die er alles op had gezet oen met z'n program te zegevieren, en daartoe nog slechts luttele weken geleden, het giootste deel van z'n medewerkers het bosch ingestuurd had, is met de kous op z'n kop thuisge komen. In 1919 is het nationale blok, een soort nationale coalitie tot stand ge komen onder leiding van Millerand, de tegenwoordige President van Frank rijk, en heeft toen bij de verkiezingen een geduchte meerderheid verworven Sindsdien echter hebben we de Roerbezetting gekregen met al de aankleve daarvan, en de Fransche kiezers hebben door de sterke stijging der belastingen, en de sterke daling van de frank aan den lijve gevoeld, dat het toch allemaal zoo fijn niet was, wat Poincaré en z'n maats hun geliefde voor te zetten, en soms heb ben ze zich in dien geest ook wel geuit, dat ze zoo'n beetje bekocht waren met die heeren. En daarom hebben ze die menschen, die toen in de kamer brachten nu losgelaten, en andere vertegenwoor digers aangewezen. De opschuiving is hier uitsluitend naar links gegaan. In de oude kamer beschikte de linkerzijde over 150 stemmen in de nieuwe pl.m. 275 stemmen. Wat nu? werd ook hier gevraagd. En het antwoord wordt reeds gegeven. Drogist - Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. Poincaré zal op 1 Juni aftreden en z'n plaats aan een en ander over laten. Wie dat zal zijn kunnen we nog niet gissen, maar tot dien tijd zal er wel niet veel komen van nadere besprekingen en ook natuurlijk niet, van beslissingen, in zake het rapport der deskundigen. Verleden week schreven we, dat het in Duitschland wel eens spoedig op een nieuwe verkiezing kon uit draaien die kansen zijn nu ongetwij feld door de Fransche uitslag versterkt. „Die Zeit" een Duitsch blad, meld reeds nu, dat het Duièsche kabinet niet zal aarzelen nogmaals een beroep op het volk te doen, als voor de voorstellen der deskundigen geen meerderheid van 9/s der stemmen in den Rijksdag is te vinden. Belangrijke dingen staan binnen kort te gebeuren, waarvan mensche- lijkerwijs gesproken, het lot van Europa en een groot deel der wereld zal afhangen. is wel de ontzaggelijke corresponden tie door Calvijn gevoerd. Gerust mag worden gezegd, dat zoo goed als alle bekende personen uit dien tijd Calvijn hebben ontmoet en met hem in correspondentie zijn. gebleven. Hij zelf heeft weinig of niet gereisd Genève lag daarvoor te gun stig en allen konden hem daar ont moeten. Hij kende allen, die vooraan stonden in de reformatie persoonlijk en van- allen, vriend en tegenstander, dwong zijn hoogstaande persoonlijk heid, achting en eerbied af. Wij spraken van de groote cor respondentie door Calvijn gevoerd en voor een niet gering deel is mede daaraan de ontwikkeling van het Calvinisme toe te schrijven. Twaalf dikke boekdeelen van zijn brieven zijn reeds in het licht ver schenen en nog telkens worden meer dere brieven gevonden. In alle talen en naar alle landen zijn zij geschreven en over allerlei vraagstukken geven zij licht. Diploma M. t. h. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 95 Soest Al heeft de Lente lang gemart, Z' is dubbelschoon verschenen. Heije. Eindelijk, eindelijk is ::e gearriveerd. Hoe hebben de boomen staan wachten. Hoe lang bleef het zaad in den grond sluimeren, beducht voor de woeste buien, en striemende hagel jacht. Hoe stonden de planten, de sla- den spinazie, de kool. en ook de bloemplanten, met roode bladeren van den vorst en de koude pooveren tooi. En opeens, daar war: er de lente. Eerst een zachtere admosfeer, een mildere, maar toch kwamen de boo men nog niet uit, ze toefden nog, als vertrouwden ze de grillige Mei nog niet. Maar toen den volgenden dag al heel vroeg de zon in vollen luister oprees en met fliiweelen hand over de boomtoppen streek en alle de bladknoppen, die al op een kier stonden liefkoosde, toen sprongen ze allen te gelijk naar buiten die wachtende bladeren eri de boomen stonden in een prachtig nieuw lente- En de zon zelf had er schik in en streelde die boomen en bladeren aan alle kanten, daartoe ijverig geholpen door het lichte-warme- voorjaarswindje, dat die blaadjes maar om en om wentelde, opdat ze aan alle zijden door de zon zouden worden gekoesterd. En lispelende hup pelde het zonnelicht door dat jonge groenheen en tooverde beweeglijke schaduwplekjes op het jenge gras bene den, en kittelde de grasprietjes, die geen oogenblik stil kónden blijven staan. Het zaad buiten in den vrijen grond gezaaid, had nu geen iusl meer om in 't donker te oiTfvCTÏ^öhdèr den grond en ook geen tijci om te wach ten, tot het teere spruitje zich door den harden bovenkorst zou geboord hebben. Het spande alle krachten in, en duwde de bovenkorst op, zoodat het ook, al was het door een klein spleetje naar de lieve zon kon kijken, waar het toch zooveel van hebben moest. En al lachend trok de zon er overheen, en al die kleine spruitjes wilden de loop der zonne medevol gen, ze duwden en werkten net zoo lang, tot ze na een paar uur, het deksel, die zwarte korst, geheel had den opgelicht en met een heel licht groen kopje zich aan alle kanten door de zon lieten liefkoozen, en het zoele lente windje over hen heen lieten strijken. In die mooie morgen mikte je de deur open en dronk met volle teugen de zoete lentelucht in je longen en buiten rook het naar den hemel. De vruchtbaarheid was nu aan alle kanten te zien. De vruchtboomen stonden in een schitterend voorjaarskleed, die als in een sprookje opeens een prinsesse- bruidskleed hadden aangeschoten en nu in tooverachtige weelde, zich van alle kanten lieten bekijken. Wie wel het meest in hun sas waren De vogels, 't was een getjilp en een getwetter, een geroekoe, en een gefluit, dat je als maar in je ooren kittelde, en het dreef je vanzelf ertoe om ook te gaan fluiten of zingen. In een luidruchtige stemming kwam je, in een overmoedige en je para- plui welke bij je thuiskomst nog open stond van vorige dagen, om absoluut te drogen en te luchten, smeet je in een hoek, als om die er nooit meer uit te halen. En in de voorkamer kon ik ver over licht-golvende korenvelden zien, en daar achter stonden boomen scherp afteekenend hun hel groen, tegen het diepdonkere groen der dennen of de lichtbruine tooi der beuken. 't Was één tinten-sprankeling en Calvijns huis was als het ware een centraal-advies bureau voor de geheele beschaafde werel 1. Hij was een internationale geest. Brieven aan allerlei menschen treft men er bij aan. Aan Vorsten, zoo wel als priesters, Roomschen en Protestanten, aan geleerde zoowel als aan gewone wenschen. Zij vormen een machtig gedenk- teeken van dezen edelen geest. Behalve zijn brieven heeft Calvijn buitengewoon veel boeken geschre ven, waaronder meer dan vijf duizend preeken, welke over de geheele we reld zijn verspreid. Zijn preeken waren actueel en ge ven een uitnemend inzicht in de ge schiedenis van dien tijd en de stad Genève. Prof. Doumergne, de groote ken ner van Calvijn, leest iederen morgen een preek van Calvijn. Voorts schreef hij Commentaren over bijna alle boeken des Bijbels. Alleen over het boek „Openbaringen" niet. In niets zijn zij nog verouderd, altijd worden zij nog geciteerd en staan nog even hoog aangeschreven. als de streeling van zacht fluweel aan de handen, zoo goed deed die kleurenweelde aan de oogen. Er is een tijd om te Ja, alles heeft z'n bestemden tijd, en na deze moeilijke dagen waarin wij leven, en na zware tijden komen andere tijden, want „Hij" heeft het gezegd, en de lente is weer een bewijs van de trouw van onzen God. Zingen we dan mede met de psalmist„Gij besoekt het land en hebbende het begeerig gemaaktverrijkt gij het grootelijks de rivier Gods is vol waterwan neer Gij het alzoo bereid hebt, maakt Gij hen lieder koren gereed. Gij maakt zijn opgeploegde aarde dronkenGij doet ze dalen in zijne vorenGij maakt het week door de droppelenGij zegent zijn uitspruit sel. Gij kroont het jaar uwer goed heid en uwe voetstappen druipen van vettigheidzij bedruipen de weiden der woestijn en de heuvelen zijn aangegeerd met verheuging. De velden zijn bekleed met kudden en de dalen zijn bedekt met koren, zij juichen, ook zingen ze. 14-5-24 Gz. Soest - Nieuwstraat 14. Telefoon 03 Baarn - Terrein S.S. - Laanstraat Telefoon 274 en 83 bij kleine of groote kwantums. Ingaande Mei. per M8., per J/^kM8., per H.L? RADIO. Onlangs heeft de Radio-club een bezoek gebracht aan de Nederland- sche Seintoestellen Fabriek te Hilver sum, vanwaar de conrerten van Zon dag- en Vrijdagavond worden uitge zondep Eerst kwam men in „studio", de plaats waar de artisten spelen voor de microfoon. Het geheel was- "van dubbele loshangende gordijnen, wand. voorzien, om ongewenschte echo-verschijnselen tegen te gaan. Hier stond tevens de piano en het Vocalion-instrument (gramofoon), dat o.a. de beroemde afstemmarsch voort brengt. Tenslotte de magnetische microfoon,, die het geluid opneent en doorzendt naar de vei sterkerkamer, het terrein waar Ir. White met behulp van vele filterkringen controleert en regelt; de zwakke partijen ophaalt, de sterkere dempt. Dan komt de eigenlijke zender met de groote zend- lampen, o.a. een nodulatielamp met waterkoeling, een zendlamp en een versterkerlamp, welke beiden 8000 Volt noodig hebben en eindelijk de vier gelijkrichtlampen, die de wissel stroom uit de machinekamer omzetten in gelijkstroom van het benoodigd Voltage. In die machinekamer ston den de motoren en dynamo's, die de wisselstroom leveren van 220 volt, 500 perioden, welke stroom door een transformator tot 10.000 volt wordt opgevoerd en den naar de gelijk richtlampen gaat. Buiten: de groote antenne met de daaronder gespannen tegencapaciteit en ten slotte nog een bezoek aan de showroom, waar ons weer opviel het feit dat de N. S. F. bijna uitsluitend primair ont vangers maakt. Onze aandacht viel voorts o.a. op een keurig en luxieus uitgevoerd nieuw toestel, de „Rolls Koice" en tevens op de Marconi- Otophone, een apparaat, waarin de radio- versterking dienstbaar is ge maakt voor den doove. Zoodat het geheel een interessante en leerzame Voeg daarbij het ontelbaar aantal vlugschriften, dat van zijn hand is verschenen en over de geheele we reld verspreid en het verwondert niet, dat de invloed van (lezen uni- verseelen man groot is geweest. Zijn voornaamste werk noemden wij reeds eerder. De Institutie, in 1536 in Bazel voor het eerst in het licht gegeven, verscheen de laatste uitgave van zijn hand in 1560. De eerste Nedcrlandsche uitgave is van 1560. Dit boek is van den groot sten in vloed geweest. Het was de eerste protestantsche dogmatiek, later ver scheen die van Melanchton. Door zijn ijzeren wilskracht heeft Calvijn dezen reuzenarbeid kunnen volhouden, totdat hij zich letterlijk had doodgewerkt. Een vriend van hem Musculus, hierover sprekende, zei„Bij Calvijn is de boog altijd gespannen". Slapen deed hij nooit meer dan vier uur. 's Morgens om half vijf stond hij op en bracht van vijf tot zes uur den tijd door met miditatie en gebed. Beste verf voor alle buitenwerk. Zwart en gekleurd. middag was. De cursus voor beginnenden werd verleden week geopend met een le zing van den heer C. Haver, over Aethertrillingen. De middenstof, welke de trillingen overbringt, is de aether. een denk beeldige stof, welke wij ons oveul denken aanwezig te zijn. Niet alleen radio-golven worden zoo overgebrach t doch ook licht, warmte e.a. Het ver schil tusschen al deze straier, ligt uit sluitend in de golflengte. Valt een bundel stralen op een glazen prisma dan worden die stralen gebroken, terwijl tevens het witte licht gesplitst wordt in zijn samenstellende kleuren (spectrum, regenboog). Het rood wordt het minst gebroken, het violet 't meest. Buiten het zichtbare deel van het spectrum zi,n ook aethertrillingen aan wezig. doch deze zijn onzichtbaar, zooals warmte-stralen (inira-rood), chemische stralen (ultra-violet, foto grafie) en radio-stralen. De golflengte van de laatste kan tientallen K.M.'s zijn, die der chemische stralen slechts 0,1 mu (1 mu is gelijk Viooo m.M. Verhitten we een stuk ijzer, dan zal dat eerst warmte-stralen uitzen den: later gaat het ook roode licht stralen uitzenden; het is dan rood gloeiend (500° C. Draper). Verhit men nog sterker dan komen er ook gele en violette stralen bij en het lichaam is witgloeiend (1200° C). Met de golflengte hangt samen de frequentie, het aantal trillingen per seconde. Deze is voor licht heel groot en voor radio-golven veel minder, maar toch nog altijd bijv. 300.000 maal per* seconde. Ivlen noemt "die trillingen daaromhoogfrequent (on hoorbaar) in tegenstelling met laag- frequente trillingen, die wel hoorbaar kunnen zijn. Ons menschelijk oor kan trillingen hooren die in 1 seconde trillen 16 tot 16.000 maal. Trillen ze minder dan 16 X (heel lage toon) of meer dan 16.000 X (heel hoogc toon), dan hooren wij de trilling niet meer. De radio-trillingen, die dus door hun hoog trillingsgetal onhoorbaar zijn, worden nu in onze ontvangap paraten omgezet in laagfrequente trillingen. Zij worden daartoe zg. gelijkgericht met behulp van een kris tal of van een detectorlamp. De praktijk heeft reeds 60 jaar be wezen, dat een onfeilbaar geneesmiddel is voor wonden, exema en huidziekten. In doozen van 30 ct. en potten van 60 ct. en f 1.00. Vraagt Uw drogist TUINBOUW. Hsi kweeken van witlof. Nu de tijd aanbreekt, waarop witlof moet gezaaid worden, willen we eenige regelen wijden aan de teelt van deze smakelijke wintergroen te, welke door den liefhebber zelf tuinder, nog te weinig geteeld wordt, omdat men vreest op te veel moeie- lijkheden te zullen stuiten, wat toch inderdaad het geval niet is. Witlof kan de geheele Meimand nog buiten gezaaid worden. In geen geval mag voor Mei gezaaid worden. Door te vroeg zaaien loopt men groote kans, dat de planten ontijdig zaadstengels zullen vormen, (zooge naamd doorschieten) en doordaar waardeloos worden. Het witlof stelt aan den grond geen hooge eischen en wil zoowel op zandgrond als kleigrond gedijen. Een diepe grond bewerking is echter noodzakelijk, Daarna ging hij weer te bed en liet dan zijn secretaris komen. Zijn boe ken werden gebracht en werkte hij tot ongeveer acht uur. Schrijven deed hij zelf niet. Hij dicteerde zijn secretaris. Om acht uur stond hij op. Ont bijten deed hij niet. Zijn maag kon dat niet meer verdragen. Van acht tot negen uur ging hij naar de kerk, iederen dag, hetzij dat hij zelf preekte, of ook wel om te luisteren. Om negen uur ging hij naar de Universiteit, waar hij college gaf of conferenties leidde. Daarna ging hij weer naar huis en te bed en be steedde den tijd met het corrigeeren van drukproeven en ander werk, en ontving tevens die gemeemte leden, die hem wenschten te spreken. Van 12—1 uur middageten. Dan at hij voor het eerst op den dag. In den middag kwamen de koeriers uit alle landen, die nog dienzelfden dag meestal weer met antwoord vertrek ken konden, waarna hij opstond en in de stad bezoeken ging afleggen, waarbij vooral de zieken niet werden vergeten. Dit laatste werk vooral bad opdat men geen vertakte wortels zal krijgen welke ook minder goede kropjes zullen voortbrengen. Het meest is te verkiezen een wortel, welke een flinke hoofdknop heeft en geen zijknoppen. Nog niet vele jaren is het geleden, dat zelfs vaklieden, groote moeite hadden goed witlof te kweeken en was het resultaat, hoe goed ook behandeld, dikwijls toch losse kropjes. Thans baart het telen van witlof geen zorgen meer dan van andere groenten. De zuiver heid van het zaad geeft thans den doorslag. Bij voorkeur zaait men witlof op rijen op ongeveer 25 c.M. afstand van pl.m. 12-15 c.M. Gedurende de eerste tijd houdt men de jonge plantjes goed schoon van onkruid, wat later niet meer noodig is. Bij goede ont wikkeling sluit het loof later zoo sterk aaneen, dat cr geen onkruid onder kan groeien, het is dan ook tegelijkertijd een middel om schoon land te krijgen. Onkruid en zelfs kweekgras verstikken er onder. Een verkeerde gewoonte is om de bladeren in den loop der zomer een keer af te snijden, wel ziet men de planten zich wonder vlug weer herstellen en weer nieuwe bladeren vormen, doch het gemis aan bladeren heeft toch een tijdelijke stilstand teweeggebracht, wat de wortels, waar het om te doen is, niet ten goede komt en wier ontwikkeling toch eenigen tijd daar door was belemmerd. Begin October is de tijd waarop de wortelen uit den grond genomen kunnen worden de bladeren worden dan een paar centimeter boven den wörlciha'S afgesneden en 'kan niet de teelt van kropjes worden aange vangen. Hoe en op welke manieren dit kan geschieden, hopen we te zijner tijd nog eens te melden. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkooop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan de Redactie van het Soester Nieuwsblad. Gaarne zag ondergeteekende het volgende in Uw blad geplaatst. Er werd reeds in het „Soester Nieuwsblad" de mogelijkheid bespro ken, dat Soesterberg in dc toekomst een eigen muziekvereeniging rijk zou zijn. Aan belangstellenden in deze zaak, wordt medegedeeld, dat. hoewel hard gewerkt is om de inteekenlijstcn vol te krijgen, het resultaat zeer teleur stellend was. De muziekvereeniging, welke we ons hier gedacht hadden, kan om genoemde reden niet tol stand komen. Een ieder, die L -id was deze. zaak te steunen, betuigen wij onzen dank. U, mijnheer de Redacteur, dank zeggend voor het afstaan van een plaatsje in Uw blad. Namens het Bestuur C. W. de R. de liefde van zijn hart. Eens woedde in Genève een pest-epidemie. Calvijn ging van huis tot huis en bezocht de patiënten in het pesthuis. Dc over heid, uit vrees dat de ziekte Calvijn zou aantasten of dat hij ze zou over brengen, verbood het hem. Dan blijf ik bij hen, zei Calvijn en liet zich in het pesthuis opsluiten. Van 6—8 uur werden vergadering n bijgewoond van kerkeraad, rechtbank enz. en daarna tot twaalf uur stu deerde Calvijn, gewoonlijk te bed liggende. In dien tijd gebruikte hij dan nog een ei of een kop bouillon. Zoo verdeelde deze man zijn tijd en dan klaagde hij zichzelf nog aan wegens luiheid.

Soester Courant | 1924 | | pagina 1