Ui Middenstands-Gredietfaank SOEST BITABUR Asphalt Verf landarts STEENHÜIS TEL. 61 Soester Courant voor Soest eu Omgeving Meows- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. BUREAU voor ADMINISTRATIE en BELASTINGZAKEN m sg :<o •e s F. Voigt Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. LIPSLADEN en HASTJES lncassee?'sngen Deposito's IETS OVER PIJNENBURG. Publicatiën ff Eemnesserweg 51 - Baarn Ingebonden Mr.J.H.VAN D00RNE R. L. VAN DEN BERG JULIANAPLEIN 5 - SOEST WENSCHT U EEN AUTO?? Auto-Centrale Slapeloosheid TE KOOP ZEER VQORDEELIËE TERREINTJES, No. 21 Twaalfde «laargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Oplaag 1750 DE SOESTER Zaterdag 24 Mei 1924 ADVERTENTIËN 5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. .^^^uroote letters naar plaatsruimte. -^feij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker m GELEGENHEID TOT HET HUREN VAN BH ■UUI IN ONZE SAFE-INRICHTING RTrtfiBMI Thee heeft in de laatste tientallen jaren als drank in ons land voortdurend aan terrein gewonnen en heeft veelal reeds de koffie eenigermate verdrongen. Men heeft in vele kringen eerst langzamerhand de smaak voor thee te pakken gekregen en genoot bovendien het voordeel, dat deze drank goedkooper was dan koffie. In zooverre is het te betreuren, dat ook dit voortbrengsel men moge het dan voedingsmiddel of genotmiddel noemen door verhoogde invoerrechten zal moeten meewerken om de gaten in 's Rijks schatkist te stoppen. Met ingang van 12 Mei 1.1. n.1. is dit invoerrecht verhoogd van 25 cents tot 75 cents per K.G., dus het is verdriedubbeld en dat op hetzelfde oogenblik, waarop wij zien, dat in Engeland die invoerrechten tot de helft worden terruggebracht. Wanneer wij dus met leedwezen deze vergelijking met Engeland maken, moeten wij daarbij niet uit het oog verliezen, dat vóór de wijzigingen in Engeland de belasting ruim 2 maal zoo hoog was als hier. Door de behandeling van deze beIasting:ontwerpen is de aandacht in- tusschen sterk op dit voortbrengsel gevallen, waardoor verschillende cijfers zijn genoemd, die niet van belang ont bloot zijn. De wereldproductie van thee wordt geschat op 6 tot 700 millioen halve Kilogrammen (het halve K.G. is in ons land de handels-eenheid voor dit artikel). In deze hoeveelheid is begrepen de op brengst uit China, die echter slechts bij benadering te ramen valt. Van deze wereldproductie worden ongeveer 90.000.000 halve K.G., dus ongeveer het één zevende deel, geleverd door onze Oost-Indische eilanden ver der wordt de meeste thee gewonnen in .Eng. lndië en op Ceylon, terwijl wij boven ook reeds China noemden. In dit laatste land was de thee reeds vóór Christus geboorte bekend en zij vormde hier de volksdrank bij uit nemendheid. In de 15e eeuw werd zij het eerst in Europa aangevoerd, waar zij aanvankelijk slechts als opwekkend middel voor zieken werd toegepast. Eerst veel later kwam zij in gebruik als genot middel. In 1825 werden de eerste China- thee-plantjes naar Java overgebracht, waar zij al spoedig goed bleken te gedijen. De cultuur aldaar begon echter eerst te bloeien toen aldaar de Assam- thee werd ingevoerd, een theesoort, die-ook in 1925 werd ontdekt in het Hunalaya-gebergte. Thans zijn er op Java en Sumatrate zamen (in andere deelen van onslndië wordt thee niet of althans niet noemens waard verbouwd) 223 thee-ondernemin gen, die gezamenlijk een met thee be plant oppervlak hebben van 130.000 bouw (de bouw of „bahoe" ongeveer 0.7 H.A.), waarvan 120.000 geoogst kun nen worden, zoodat per bouw gemiddeld ruim 700 halve K.G. per jaar gewonnen worden. De thee-cultuur behoort tot de z.g. bergcultures, d. w. z. dat de aanplant geschiedt op de berghellingen tusschen 2000 en 5000 voet hoogte. De hellingen der Indische vulkanén hebben een bodem-samenstelling, die zich uitermate goed leent voor deze cultuur. In Amsterdam (misschien ook elders) is nog een huis, dat den naam draagt „de Theeboom". Men denke zich echter op deze ondernemingen geen groote boomen, doch slechts struiken, die hoogstens op manshoogte worden ge houden. Tusschen de jonge theestruiken worden wel andere boomen geplant als z.g. schaduw-boomen, die eenerzijds de jonge thee-planten moeten beschermen en anderzijds door hun schaduw ook den groei van onkruid belemmeren. De theestruiken worden zoodanig ge snoeid, dat zij een wijd uitstaande kroon vormen, waardoor gaandeweg de ver- Pijnloos Scheren Vóór het inzeepen éérst de baardoppervlakte stevig inwrijven met een weinig PUROL. Hierdoor laat zich de meest gevoelige huid volstrekt pijnloos scheren. Parol in doozen van 30, 60 en 90 cent, bij Apoth. en Drogisten. VTaag meteen bij hen de gratis Handleiding —voor rijnioos scneren. In het supplement van Craandijk's bekende Wandelingen door Ne derland leest men over den nieuwen grintweg bij de Vuursche: „Deze loopt langs het rijke park van het schoone Pynenburg, thans de be zitting des heeren Insinger, indertijd door den heer de Wilde aangelegd en ver maard in den lande door de vorstelijke weelde en de Indische gastvrijheid die er heerschte. Om het front van het huis met zijne trotsche boomgroepen, uitge strekte grasperken en uitgezochten bloemenschat te zien, zouden wij den grooten weg nog een weinig moeten volgen. Van den weg, dien wij inslaan, zien wij den zijvleugel van het ruime, moderne, deftige en toch vriendelijke gebouw en de water- en boschpartijen van de smaakvol aangelegde en met zorg en liefde onderhouden lustplaats Straks, bij het witte jagershuis, gaan wij links af, den breeden zandweg onder schillende kronen een aaneengesloten scherm vormen, waardoor dan van zelf de ontwikkeling van onkruid wordt tegengegaan. Op sommige ondernemingen, die een zeer goede naam hebben, wordt een gedeelte van den aanplant bestemd om de struiken in bloesem te laten schieten en om hier theezaad te winnen, welk zaad dan gretig afnemers vindt op de andere ondernemingen. De overige tuinen echter mogen niet tot bloei komen, doch moeten steeds op de meest doelmatige wijze worden gesnoeid. Die snoei is dan tevens het oogsten. Een zwerm van pluksters snoeien de jonge uitloopers van de struiken zij brengen hun oogst naar het terrein van de fabriek, waar de verdere bewerking plaats heeft. Wij zullen die bewerking hier niet uitvoering volgen, doch slechts ver melden, dat zij bestaat in uitzoeken, drogen, fermenteeren en rollen. Deze bewerkingen geschieden, aanvankelijk geheel door handenarbeid, doch gaande weg heeft men hiervoor ook weder machines weten te bouwen. De verpakking geschiedt in kisten, die om de thee tegen vocht, waarvoor zij zeer gevoelig is, te vrijwaren gevoerd zijn met theelood. De kisten bevatten 70 tot 100 halve K.G. Een zeer aanzienlijk deel van de Java- opbrengst wordt naar Amsterdam ver voerd, waar een Theemarkt van grooten omvang bestaat, zoodat ook rechtstreeks in ons land van deze cultuur groot voordeel wordt getrokken. (Wordt vervolgd). D. v. d. E. DIENSTPLICHT. Vrijstelling Broederdienst. De ingeschrevenen voor den Dienst plicht van de lichting 1925, die aanspraak maken op vrijstelling wegens broeder- dienst, en die niet op den daarvoor bepaalden dag zijn verschenen aan de afdeeling Militaire Zaken ten Gemeente huize voor het opmaken van de benoo- digde stukken, worden in hun eigen belang aangeraden ten spoedigste ter gemeente-secretarie te verschijnen. Soest, 21 Mei 1924. De Burgemeester van Soest, P. P. DE BEAUFORT. MOND EN KLAUWZEER De Burgemeester van Soest brengt in herinnering, dat volgens artikel 18 der Veewet, indien vee verschijnselen van een besmettelijke ziekte vertoont, de eige naar, houder of hoeder hiervan terstond kennis geeft aan den Burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt. Bij Koninklijk besluit van 23 Februari 1922 (Staatsblad no. 80) is bepaald, dat de Burgemeester, ter voorkoming van verspreiding van smetstof, indien hij ver neemt, dat in zijn gemeente vee verschijn selen van een besmettelijke veeziekte vertoont, bij mond en klauwzeer de vol gende voorloopige maatregelen neemt: le. Eet den eigenaar, houder of hoe der gelasten, het verdachte vee af te zonderen, totdat daaromtrent door den Burgemeester een nadere beslissing is genomen 2e. het door het plaatsen van kentee- kenen van besmetting verdacht verkla ren van het gebouw of terrein, waar het verdachte vee zich bevindt of bevonden heeft. Het is verboden ziek of verdacht vee te vervoeren, behoudens ontheffing door den Burgemeester. Soest, 21 Mei 1924. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. de beuken in. Nu hebben wij ter rechter hand weer de bosschen van Drakenstein Enz Deze opgave was intusschen niet ge heel juist, aangezien de Wilde wel de meest bekende bewoner van de buiten plaats was, maar niet de aanlegger of stichter. Deze laatste, eene stichteres, was Sara de Wale, huisvrouw van Jan (acobsz Hinlopen, die een voornaam lakenkooper en handelaar in Oost- Indische waren was, en een groot huis op de Amsterdamsche Heerengracht bezat. Na zijn dood zette de weduwe de zaken voort, en liet zich door den vermaarden bouwmeester Philips Ving- boons een ruim Landhuis optrekken" in een oude vermaerde plantagie, genoemt Pijnenburgh, gelegen in 't Sticht". Deze Sara de Wale werd, blijkens eene aan- teekening in Elias' De vroedschap van Amsterdam, ten jare 1631 inde belasting aangeslagen voor een bedrag van 175 miljriMfoor dien tijd een aan zienlijk cijfer* wbt Landhuis dagteekent derhalve uit de eerste helft der 17de Beste Verf voor alle buitenwerk Zwart en Gekleurd. De Burgemeester van Soest, verzoekt beleefd, doch dringend een onderhoud met den schrijver van de brief onder motto „een voorstander der Warenwet" een en ander in het algemeen belang. Het liefst op een v.m. tusschen 9 en 10 uur. De Burgemeester voornoemd, P. P. DE BEAUFORT. TELFOON 241 Dinsdagavond van 5Va-8Vs "ur consulteeren. Kerkpad 52, Soest HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van G. van de Bovenkamp te Soest, om vergunning tot het uitbreiden en veranderen zijner drukkerij in het perceel aan de van Wee destraat no. 7, kadastraal bekend in sec tie H., no. 3224. Op Vrijdag 30 Mei a.s., des voormid dags 10 uur, zal ten Gemeentehuize te Soest gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. zruowci üct verzoeker, "ais zij; uié 'uc- zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis ne men van de ter zake ingekomen schrif turen. Soest, 16 Mei 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG voor* 6000 Gid. werd besteed. Voor Nedèrlanders te Dusseldorf werd S 750 afgezonderd. F 610 werd bovendien gezonden aan de Commissie tot steun van Nederlan ders in Duitschland Zelfstandig steunde genoemd Bestuur de keukens te Cassel en Potsdam, elk met f 1000., den Nedeii. consul te Stutt- gardt werd f500 gezonden, naar Eise- nach en Lengsfeld werden bedragen gestuurd. In totaal verzond men f 14090; aan onkesten werd besleed f 164 en voor nakomende koeten nog bewaard ruim f 30. Hel Bestuur eindigt zijn verslag met een woord van dank aan allen, die op eenigerlei wijze hebben meegewerkt tot het welslagen van deze Steun-beweging. Namens het Soester Comité: De Secretaris, W. H. C. DOORMAN. BRAND TE HEES. Een fraaie vertooning,neen vul pen/zachtjes aan beginnen, een volgende keenvat scherper. Nu alleen maar een' verlanglijstje van het stiefkind te Hees lei Publieke telefoon. 2e Alarmschel. 3e Brandweer. 4e Waterleiding. 5e Straatverlichting. 6e {Verbinding met Soest (b.v. afge dankte tractor). Kir/leren die vragen, worden overge- slasqfc» I öcnuuisildai s I Opmerking: Wanneer bij het begin der brand op Maandag over eenige snel- blusschers (b.v. schuimspuiten) had kun nen worden beschikt, had het woonhuis niet behoeven af te branden. Nu gingenhuis, schuur en hooiberg. Burgerlijke Stand GEBOREN: Pieler, z. v. P. G. de Vos en C. G. M. v. Everdingen Adri- anus Jacobus, z. v. M. C. Burgers en T. H. Hofman Eduard Jaco bus, z. v. J. B. v. d. Berg en J. M. v. Ee Wouter, z. v. J. Muis en G. v. d. Brink. ONDERTROUWDW. F. Jacobs en G. P. H. Koppen. GETROUWD: H. H. G. Beuke en A. Schimmel L. v. Maarseveen en G. Starink Th. Chr. Gresnigt en A. C. Staal E. B. Hoolwerf en S. E. F. Weekhout. OVERLEDEN: E. v. Nigtevecht, oud22 jaren, echtgen. v. G. v. Wijk. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. VERSLAG STEUN DUITSCHLAND. Het Bestuur van de Afd. Utrecht der Nederlandsch-Duitsche Vereeniging, op welks verzoek hier in Dec. 1.1. een in zameling werd gehouden voor de nood lijdende Duitschers, zond ons thans een verslag van zijn werk, waaruit wij het volgende vermelden In totaal werd, behalve kleeren en levensmiddelen, ontvangen f 14256, waar op eenige rente werd gekweekt. In samenwerking met het Comité „Vrouwen, wat doet gij?" werden de keukens gesteund te Dresden, Leipzig, Dusseldorf en andere plaatsen, waar eeuw; althans het huis in zijne oor spronkelijke gedaante, terwijl de Wilde eerst in 1823 uit lndië kwam en zich daar vestigde. Een halve eeuw late; was het goed onbewoond; in het Journaal van Constantijn Huygens Jr. leest men op het jaar 1680: „Was naer middagh met 's Gravemoer (Adam van der Duyn, heer 's Gravemoer, opperstalmeester van Prins Willem III) en Ooyen (kolonel Mattheus Hoeufft, heer van Ooyen en Onsenoort) te paerd om een huys genoemt Pynenburgh te sien, dat geseght werd te koop te syn". Jhr. Hora Siccama voegde hierbij als opheldering„Pynenburg, landgoed niet ver van Soestdijk in de gemeente Baarn gelegen". Sedert kwam deze bezitting in verschillende handen, en 't was een voordeel te achten dat ze zoo dichtbij de Pynenburger Grift gelegen was. Die vaart was reeds zooveel ouder dan de buitenplaatsCraandijk schreef er van „Ons is in het landschap het water welkom, al is 't zooals hier niet meer Plaatselijk Nieuws. ONGELUK Vrijdagavond waren eenige kinderen van den caféhouder F. H. alhier aan het spelen op een bierkar, met het gevolg, dat deze wipte en twee kinderen onder een vat bier terecht kwamen, waarbij het eene kind een rib brak en inwendige kneuzingen bekwam, terwijl het andere kind een ernstige hoofdverwonding op liep. AANGEREDEN De 11-jarige zoon van J. Vos alhier werd door een wielrijder aangereden waardoor het rechterbeen op twee plaat sen gebroken is. AANGEHOUDEN De voor eenigen tijd verdwenen rij wielhandelaar M. alhier gewoond Heb bende is thans door de politie alhier aangehouden in verband met verduiste ring van goederen. Hij is ter beschikking van den Heer Officier van Justitie te Utrecht gesteld. OPTICIEN EXAMEN Onze plaatsgenoot de heer D. F Voigt, heeft met goed gevolg voor het Tech- nisch-Optisch Genootschap het diploma examen afgelegd als opticien. Or-ogisl - Opticien H ilef tern©@i@s aanzetten 5 cent per stuk Eerste Soester Electrische Brillenslijperij Burgem. Grothestr. 28 - Soestdijk Rijks depot voor Post- en Rentezegels dan een prozaïsche vaart, gegraven om de turf uit de veenen der Lage Vuursche naar de Eem te verschepen. Misschien ontleend zij ook een weinig poëzy aan haar oudheid. Zij dagteekent reeds uit een tijd, toen alles hier nog wildernis was, uit het jaar 1239, toen een Hol- landsche gravenzoon, op den bisschops stoel gezeteld, den proost van St. Jan verlof gaf aldus de veengronden, aan het kapittel behoorende, te exploiteeren" De voornaamste vergrooting en ver fraaiing bekwam Pijnenburg toen een Indische landheer, Andries de Wilde, met een talrijk gezin uit den lande van overzee terugkeerde en in 1823 de bezitting aankocht. Op Java, in de Preanger Regentschappen, had hij een landelijke onderneming bezeten, waarbij heel Pynenburg vergelijkenderwijs slechts een tuintje waseen land met 20.000 opgezetenen, dat zich van ongeveer het midden des eilands uitstrekte tot aan het woeste en onbewoonde Zuiderzee strand. Deze de Wilde was eene op merkelijke figuur, die met zijn voorbeeld TELEFOON 48 TELEFOON 163 GEVONDEN VOORWERPEN: Op werkdagen, des voorm. tusschen 912 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de na volgende voorwerpen Een portemonnaie met eenig geld, twee rozenkransen, een doosje met inhoud, een paar dameshandschoenen, (grijs) een mantelceintuur, een geldstuk, een nummerplaat, een portemonnaie met in houd, een damestaschje met inhoud, een kinderportemonnaie met inhoud. Aangeloopen een jonge herdershond. CONCOURS Het Soester Fanfarecorps zal Donder dag a.s. deelnemen aan het concours te 's-Gravenland. Het mannenkoor „Apollo" alhier zal eveneens deelnemen aan het concours te Soesterberg. H. M. KONINGIN MOEDER Naar wij hooren hoopt H. M. de Ko ningin Moeder, in 't begin der volgende maand Haar Paleis te Soestdijk te be trekken. MlJNHARDT's 'Zenuw-Tabletten .75« Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-Tabletten 60« Bij Apoth. en Drogisten. BRAND Maandagavond omstreeks 6 uur kon digde de sirene, geplaatst op den toren van het gemeentehuis, door haar schril geluid aan, dat er brand was. --Al-s-5c ;dig,bleek-dat een boepwbe- huizing in de buurtscnap nees, m nchte laaie stond, benevens een schuur en een hooiberg. Den verren afstand in aanmer king nemend, was de vrijwillige brand weer vrij spoedig ter plaatse. Een groot inconvenient was ook dat zeer veel slang gelegd moest worden om water te krij gen. Toen dan ook water gegeven werd, was er niets meer te redden. Aangewak kerd door den tamelijk feilen wind, gre pen de vlammen snel om zich heen en lag het aangetaste perceel spoedig in elkaar. Naar we vernemen zijn een paar varkens en enkele biggen omgekomen. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan onvoorzichtigheid van kinderen. K. N. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. Den 3den Mei, 1.1. had alhier, in hun Rust en Vacantieoord „Oranjehof" een bijeenkomst plaats van oud-onderofficie ren, om te geraken tot de stichting van eene afdeeling Soest, van den K. N. Bond van oud-onderofficieren. De heer Westra, die de vergadering leidde, heette alle aanwezigen welkom, zette het doel der bijeenkomst uiteen en gaf daarna het woord aan den heer Henke, lid van het Hoofdbestuur, uit Rotterdam. De Heer Henke, besprak op eenvou dige gemoedelijke wijze, het streven van den Bond, n.1. om met uitsluiting van elke politieke of godsdienstige overwe ging te komen tot: lste toewijding aan Vorstin en Vader land; 2de behartiging van de stoffelijke en moreele belangen zijner leden en het bevorderen der kameraadschap; 3de de'leden en na overlijden hunne weduwen en weezen, zooveel mogelijk steun te verleenen. De bond tracht dit doel te bereiken door: a. het houden van schietoefeningen en het organiseeren van schietwed strijden, teneinde de weerbaarheid zijner leden te ontwikkelen b. zijne leden, alsmede zijne aspirant leden bij het verlaten van den dienst, behulpzaam te zijn in het verkrijgen eener betrekking; c. het vormen van fondsen, om daar uit aan leden en aspirantleden le tijdelijke voorschotten te verstrek ken; 2e bij ziekte of tegenspoed financieele steun te verleenen; 3e bij overlijden, hunne nagelaten be trekkingen eene uitkeering te ver zekeren, Sedert de oprichting van den Bond in 1886 zijn vele onderofficieren nadat zij den dienst verlaten hadden, aan goede betrekkingen geholpen; andere werden tijdelijk financieel gesteund, zoodat zij niet in handen van woekeraars behoef den te komen en voor weduwen en we zen van leden, wordt zooveel mogelijk gezorgd. Ook „Oranjehof" het Rust en Vacan tieoord is een vrucht van den K. N. Bond. Het fonds bedraagt thans f22.000. In den tegenwoordigen tijd van organisatie, moeten alle oud-onderofficieren van Land en Zeemacht en van de Koloniën, zoo wel miliciens- als beroeps-onderofficie ren zich bij den Bond aansluiten, opdat zal kunnen beantwoorden en dënoucfe kameraadschap, die in het leger heerscht blijve voortbestaan. Het slot van de bijeenkomst was, dat eene afdeeling „Soest", van den Kon. Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren werd opgericht en als voorloopig bestuur werden benoemdde Heeren van Have, Voorziter; van Helden, Secretaris enNils- son, Penningmeester. Dit Bestuur zal zoo spoedig mogelijk een concept reglement opmaken. Bij een voorloopige bespreking van de contri butie, deelde de Heer Henke nog mede, dat elke Afdeeling, een jaarlijks door den Bond vast te stellen som van elk lid aan het Hoofdbestuur moet afdragen en overigens vrij is in het vaststellen der contributie en het beheer der finan ciën. Ook donatiën blijven het eigendom van de Afdeeling. Nadat den Heer Henke bedankt was voor de uiteenzetting van het doel van den Bond en den Heer Westra voor de leiding der vergadering, sloot de nieuw benoemde Voorzitter de bijeenkomst, met een door allen geestdriftig herhaald Leve de Koningin 1 BEL DAN DIRECT OP Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid, Examenvrees. Gebruik hiertegen de zenuw- stillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Koker 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Anna Paulownalaan bij de Burg. Orothestraat met ontheffing, voor zooverre noodig, van den afstand der achter-erfscheiding. Voor de fraaiste gevels der te bouwen woningen, zullen door een Jury toegewezen worden een Premie van f 750.een van f 500. en een van f250. inlichtingen bij den Makelaar I. SCHULMAN, Vredehofstraat 1, (Nieuwerhoek). toonde hoe ver men het in lndië wel brengen kon, ook al bezat men niets dan ondernemingsgeest en een goed inzicht in zaken. Maar van zelf moesten de omstandigheden meewerken, m. a. w. er moest eenig geluk bij komen. Ook in de Oost woog een ons geluk altijd meer dan een pond wijsheid. Geboren in 1781 te Amsterdam had hij, na den dood zijns vaders, reeds op elfjarigen leeftijd het ouderlijk huis ver laten om op zee te gaan varen. Als scheepsjongen was hij tegenwoordig bij het laatste Hollandsche zeegevecht, den rampspoedigen slag bij Kamperduin in 1797, werd op het admiraalschip van de Winter genomen en bracht twee jaren in Britsche krijgsgevangenschap door. In dien tijd maakte hij zich eene kennis van de Engelsche taal eigen, welke hem later, toen lndië door de Engelschen veroverd was, uitnemend te stade zou komen. In 't vaö^y^nd terruggekeerd wist hij midd^Lii vapen om zich te bekwamen voor hei varvan chirurgyn, kwam als zoodanig in 1803 op Java in dienst der O. I. Compagnie, ging over bij de cultures en werd als opziener bij de gouvernements-aanplan- tingen in de Preanger géplaatst. Daar leerde hij Soendaneesch, gelijk hij in Engeland Engelsch had geleerdhij verzamelde er de bouwstoffen voor een Ned. Maleisch en Soendasch Woorden boek, dat later door T. Roorda werd uitgegeven. Aan de chirurgie bleef hij in zoover getrouw, dat hij zijn best deed om onder de inlandsche bevolking de vaccine in te voereniets wat bij een zoo bijgeloovig en aan 'toude gehecht volk een jodentoer mocht heeten. Intusschen was hij nu tevens in de gelegenheid om uit te zien naar ge schikte gronden voor eene landbouw onderneming in een gewest (de Preanger) waar destijds nog geen Europeesche landbouw-industrie door particulieren bestond. Hij trad daarvoor in maatschap met drie andere deelgenooten, en ver- "kreeg in 1813 het uitgestrekte perceel Soekaboemi voor 40.000 rijksd. in eigendom. (Zie vervolg ommezijde).

Soester Courant | 1924 | | pagina 1