MOOI GOOI Anthraciet H.U.CrRmer'sBeiianDerij-nienhileerinr. CORRY LÜYT Piano Leerares J.H.W. HIRDES The F. M. Ture Woningbureau De groote Zomer-Opruiming P. MAN G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNINGs VERKOOPHUIS Groote sorteering Verdraagzaamheid. F. H. KROONSBERG Sophialaan 13 N.V.L.deRuiter&Co Brandstoffenhandel D. F. VOIGT Gilletterriesjes Steenhofstr. 5 - Tel.S 45 is Maandag 21 Juli begonnen. Uei6 Hoopjes in restanten Linoleum, zeiidoeh, Tapijt, Loopers, cocosariiHeien, ais serre- en haimatien, gang- en uoordeur- maiten enz. Smyrna, li®, flKminster en Tapis Beige Harpetten in alle maten en Huiaiiieiten, uiterst voordeeiige prijzen. Algepaste madrasgordijnen. vitrages, Tule en neteldoek ooh mei scnuip. Fantasie, Ueiuet en Moquette TaleiHieeden en Diuankieeden, Kussens, Ttieeiuarmers en Kleine kleedjes. IJzeren en Houten Ledikanten mei staaldraadmatrassen. zakken moeten uerkoctit zijn voor de nieuwe komen. Koopjes. Waarschuwing J. i. F. van Woudenberg 3e Jaargang No. 30 Gecontroleerde oplaag 2700 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 26 Juli 1924 SOEmniHNSBWD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdljk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Taltnalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Spestdijk - Telef. 181 advertentiEn van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meet f0.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur Baarn - Filiaal Soest emmertjes, schepjes hoepels, ballen, rakets, zandvormen, trek- karren, hangmatten enz. Limonadeglaasjes, rietjes, citroenpersen. Gebruikt onze goedkoope, beslist goede huishoudzeep Dubbel stuk slechts 15 cent. Adres voor Souvenirs en Ansichten. Onder bovenstaand opschrift ver scheen in „De Soester" van vorige week Zaterdag een artikel van de hand van den heer D. v. d. E. Op zichzelf is een artikel van de zen schrijver voor ons geen reden daarop in te gaan. Of de geachte scribent het heeft over koffie en thee, het drooglegden van de Zuiderzee, technische vragen in deze gemeente, het park en woon huis van den heer Iburg of een bar leelijk huis aan de Spoorstraat, het ontgaat wel niet aan onze belang stelling, maar zelfs bij mogelijk ver schil van inzicht, achten wij ons niet geroepen omtrent deze allergewich tigste zaken van gedachte te wisselen. Nu evenwel de geachte schrijver zoo vriendelijk is zijn artikelen-reeks te onderbreken en met name onze redactie en ons blad in bespreking brengt, meenen wij goed te doen kortelijk van repliek te dienen. Het gaat dan over de bekende en onverkwikkelijke kwestie in de laatste raadsvergadering door den heer Heij- nings ter sprake gebracht. Over den verkoop van een tweetal paarden der gemeente. Een zaak in geheel Soest voldoende bekend, zoodat wij van verdere om schrijving wel mogen afzien. De open brieven en ingezonden stukken verschenen ook in de andere plaatselijke bladen, zoodat wij deze gevoegelijk buiten bespreking kunnen laten en ons dus alleen bepalen tot hetgeen wij zelf schreven. Ons oordeel in deze zaak gaven wij in ons laatste raadsoverzicht. Al thans wat betreft de wijze waarop zij in den raad is aanhangig gemaakt. Omtrent de handelingen van den betrokken ambtenaar hebben wij onze meening opgeschort, tot na het rap port van de benoemde Commissie. Als lid van den raad, zouden wij weinig onderscheiding betoonen voor het onderzoek der Commissie, zoo wij reeds van te voren over die da den een oordeel gingen uitspreken. Wij hebben ons dus uitsluitend bepaald tot het uitspreken van een oordeel over in openbaar debat bren gen van jeen persoon, in dit geval een der meest vooraanstaande ge meente-ambtenaren, waardoor diens naam en eer erg werden aangetast, zonder dat eenig bewijs werd bijge bracht of de betrokkene in de gele genheid was zich te verantwoorden. Van hetgeen wij hebben geschre ven wenschen wij geen woord terug te nemen. Integendeel, wij meenen nog dat ons oordeel, het mag scherp zijn ge weest, niet voor tegenspraak vatbaar is. Dit willen wij nog wel verklaren, dat voor zoover wij daartoe invloed hebben, hetzij in den raad, hetzij door middel van ons blad, wij niet toe zullen staan dat dergelijke ma nieren in den Raad dezer Gemeente gewoonte gaan worden. Onverschillig dan of het een per soon van vooraanstaande positie geldt, dan wel een der eenvoudigste beamb ten in dienst der gemeente. Zulk on recht zullen wij niet onweersproken laten. Wij stellen de zaak zelfs zoo sterk, dat al zou blijken dat de ambtenaar in kwestie werkelijk fraude had ge pleegd, dan nog veroordeelen wij het optreden van genoemd raadslid, in den vorm zooals dit geschied is. Ten deze zijn wij het volkomen eens met de opmerking van den heer Foeken, dat wel gemakkelijk iemand de Kroon van het hoofd is te halen, maar niet zoo gemakkelijk weer te rug te geven. Zedelijke schade is nooit geheel te herstellen. En nu het artikel van den heer D. v. d. E. Een preek noemt de geachte schrij ver het. Wij zijn erkentelijk voor dezen vorm, al is het dan een een preek voor de lezers, die niet ter kerk gaan, waartoe de heer v. d. E. ook blijk baar behoort. Althans hij is er niet zeker van, dat onze geestelijke voorgangers ge daan hebben als hij en hunne hoor ders „verdraagzaamheid" gepredikt hebben. De schrijver in „De Soester" stelt bet zich alleen maar voor. Deden zij het niet, dan hebben zij schromelijk hun plicht verzaakt. Vooral ten aanzien van de redac tie van het „Soester Nieuwsblad". Die is de onverdraagzaamheid zelf. De heer v. d. E. zegt het ten minste. En nu dan de preek. De geachte schrijver is zoo wel willend ons bij zijn lezers te intro- duceeren als getrouw kerkganger „met een vroom gezicht" nog wel. Waarschijnlijk zal dan ook de preek vorm gekozen zijn, omdat de heer v. d. E. verwacht dat wij van preeken eenigszins verstand hebben, er wel over oordeelen kunnen. In alle bescheidenheid meenen wij dat ook. Zal een preek werkelijk een preek zijn, dan moet zij, naar ons inzicht, aan enkele eischen vol doen. In de eerste plaats behoort zij één centrale gedachte te bevatten. Een kern, een middelpunt. Dan dient door een goede exegese, uitlegging, die centrale gedachte te worden ontwikkeld uit den tekst of het gedeelte der Heilige schrift, dat besproken wordt en voorts moet door een goede toepassing de ont wikkelde gedachte dienstbaar worden gemaakt voor hart en leven van alle hoorders. Niet voor een deel daarvan, voor allen, den prediker niet uitgezonderd Zij moet zijn als een bloemknop, die langzaam ontluikt, om eindelijk haar volle schoonheid, als zij is open gegaan, te vertoonen. Nu gelooven wij niet, dat het meevalt om een goede preek te ma ken. Een billijk en voorzichtig oor deel is altijd gewenscht. Wij willen dan ook gaarne de I preek van de heer v, d. E. billijk 1 waardeeren. Ten opzichte van het eerste punt, de centrale gedachte, voldoet zij beslist. „Verdraagzaamheid". Alleen kan er verschil van meening zijn of de keuze van den tekst wel een gelukkige is geweest om die ge dachte te ontwikkelen. Wij denken niet, dat veel predikers het Woord des Heeren tot de fari- zeërs, die de vrouw tot Hem brachten „Wie Uwer zonder zonde is, werpe den eersten steen op haar", zouden gebezigd hebben. De exegese en de toepassing is dan ook allerwonderlijkst en zoo her haaldelijk met elkaar in tegenspraak, dat het de moeite wel loont, hier en daar een aanteekening te maken. De exegese ontbreekt eigenlijk geheel het is allemaal toepassing. En het verwonderlijke, het onverklaarbare is, dat de eigenlijke hoorders, waarvoor de heer v. d. E. zegt zijn preek te hebben geschreven, bijna doorloopend behaalden als uw volkswil-man. Wij zullen er mee eindigen, maar willen toch nog even uw toepassing afmaken. Wat er ook aan ontbreekt of niet ontbreekt, één persoon hebt U stellig over het hoofd gezien. Dat zijt gij zelf. Kwam dat omdat U zoo hoog stond? Laat ons het dan even doen, wij zien ook ge makkelijker tegen U op. Wij behooren verdraagzaam te zijn, niet te oordeelen en niet met steenen te gooien. Dat mag alleen de man van de Volkswil zich veroorlooven, U zegt het ten minste. Is U ook door den Volkswil aan gewezen Wij zouden het wel zeggen. Heeft U uw schrijven nu het ge drukt is, nog eens over gelezen? Wilt U het misschien nog eens doen? Wilt U eens nazien hoe verdraag zaam U geschreven heeft over uwe me deburgers, zich noemende Christenen? Wilt U eens nazien hoeveel malen U geoordeeld heeft, in groote ver draagzaamheid, over die medeburgers, over hun daden, hun leven in de kerk en daarbuiten, hun woorden, zoo in tegenspraak met hun daden? Wilt U eens nazien hoeveel steenen U geworpen heeft naar die zich be roemende Christenen, vooral die re dactie van het „Soester Nieuwsblad", ter bevordering; het spreekt vanzelf, van de Christelijke zeden, waarvan U wel zoo verdraagzaam is te ver onderstellen, dat zij ons na aan het hart heet en te liggen? Het is nu weer Zaterdag, misschien kunnen deze vragen U dienen tot overdenking van woorden die U ook zelf in toepassing brengt. RIETVELD. Diploma M. t.,b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest Sumatra Sigaar. Zeer licht. van Weedestr. 36a, Soestdijk. verwaarloosd worden. Geschreven voor hen die niet ter kerk gaan, richt zij zich bijna uitsluitend tot onze redactie. Wij meenden dat de heer v. d. E. ons had voorgesteld als getrouw kerkganger enz. Wij zouden dan toch diens preek niei noodig hebben. Daar had onze geestelijke voorgan ger voor moeten gezorgd hebben. Of vergissen wij ons misschien en spreekt de heer v. d. E. toch tot zijn gewenschte hoorders Maar dan is zijn preek in het geheel geen preek meer dan doet hij juist wat hij in anderen - in ons - veroordeelt, dan prijst hij niet de verdraagzaamheid aan, maar doet als de farizeërs, die zich hunne eigengerechtigheid boven de zondares stelden en breekt in eigen voortreffelijkheid den staf over onze gebreken. Is het dan zoo? Ware het dan niet beter geweest als U het Woord der Heeren dan maar niet misbruikt had mijnheer v. d. E. en maar rond uit uw oordeel over of beter veroor deeling van ons zonder dat Woord had geschreven. Voor dat Woord wenschen wij te buigen en er ons door U laten ge zeggen. Dat Woord dat ons verplicht des naasten eer en goed gerucht naar ons vermogen voor te staan en te be vorderen. Dat Woord dat ons leert niemand ongehoord te veroordeelen. Dat Woord dat ons zegt: Zoo wat gij wilt dat U de menschen doen, doe gij desgelijks. Denkt U mijnheer v. d. E. dat het door U in bescher ming genomen raadslid, graag zou getrakteerd worden, als Z.E.A. het den heer van Klooster deed? Dat raadslid is „rechtvaardig" in zijn oordeel, al zou hij ook te ver zijn gegaan, want hij is door den Volkswil aangewezen om de belangen van zijn medeburgers te behartigen. Zoo schrijft U. Behoort de heer v. K. daar ook toe? Wij hebben slechts ons zelf op geworpen tot sprekers voor onze geloofsgenooten. Wij hebben niet het recht tot oordeelen, zijn onrecht vaardig, want wij zijn niet door den Volkswil aangewezen. Wonderlijke logika. Wij meenden nog wel, dat wij meer dan tweemaal zooveel stemmen bij de verkiezing TADARTS bij de Emmalaan, Soestdijk. Spreekuur eiken dag 9-11 en 1-4 uur. Off. Bekendmakingen. Doet daar uw winter-voorraad van op. SUCCES GEGARANDEERD Soest - Nieuwstraat 14, Telefoon 103 Baarn - Terrein S.S. - Laanstraat Telefoon 274 en 83 BOSCHBRANDEN. De Burgemeester van Soest vestigt er de aandacht op, dat het, met het oog op het ontstaan van boschbran- den, zeer gevaarlijk is in bosschen brandende lucifers of andere voor werpen, welke brand kunnen veroor zaken, neer te werpen. Een ieder wordt dan ook dringend verzocht zooveel mogelijk mede te werken om boschbranden te voor komen, terwijl allen worden aange spoord behulpzaam te zijn bij het blusschen van boschbranden. Soest, 24 Juli 1924. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT, Drogist - Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. Kroniek van de week. HINDERWET. Burgem. en Weth. van Soest; Gelet op artikel 6 en 7 der Hin derwet^; Brengen ter openbare kennis, dat een door het Gemeentebestuur van Amersfoort bij Gedeputeerde Staten van Utreeht ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het op richten |van eene benzine-installatie met aftapinrichting op het perceel, alhier gelegen nabij de rivier de Eem kadastraal bekend als Gemeente Soest in Sectie B, No. 331 en Gemeente Amersfoort in Sectie D, No. 3777, op de Secretarie dezer Gemeente ter inzage ligt en dat op Zaterdag den 2 Augustus a. s. des voormiddags ;te tien uur gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven, om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van |één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van deze inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in artikel 14. Ie lid, der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeen tebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Soest, 19 Juli 1924. Burgem. en Weth. van Soest. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. WAARSCHUWING. Ik breng ter openbare kennis, dat volgens ontvangen schrijven van den Garnizoens-Commandant te Amers foort, op 28 Juli en 4 Aug. a.s. tel kenmale van 9.30 tot 12 uur 's nachts en op 29 Juli en 19 Aug. a.s. tel kenmale van 10 uur n.m. tot 1 uur v.m. op de Leusderheide schietoefe ningen zullen worden gehouden. De Batterij zal zijn opgesteld in de lijn Reservoir Waterleiding, Stom- pert. Piramide van Austerlitz en plm. 800 M. Z.O. van den straatweg naar Amersfoort, schootsrichting Z.O. De onveilige strook zal zijn afge bakend door roode vlaggen. Gedurende het schieten zal op de ijzeren uitkijkpost nabij het spoorweg kamp een nationale vlag geheschen zijn. De ingezetenen worden 'gewezen op het gevaar, eventueel niet ge sprongen projectielen aan te raken of op te rapen. Soest, 25 Juli 1924. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. 't Is Poppenkast. Ter conferentie. Wat de voor stellen zijn. In België wordt nog in de meeste steden kermis gevierd. Waar dit ten onzent slechts op enkele plaatsen nog maar een overblijfsel uit de middeleeuwen is, (en wat voor een overblijfsel?) heeft in België nog bijna elke ge meente. ja elk gehucht haar kermis. De eene gemeente heeft zulk een kermis ééns per jaar, er zijn er echter ook, waar het vier keer in één jaar kermis is. Vooral in Vlaanderenland is men zeer op deze kermissen gesteld, en de Franskiljons weten het zwak hun ner medeburgers hierin ook bijzonder te treffen. Ter gelegenheid van de kermis in Brussel werd er een „om- meganck" en een optocht van „reuzen" gehouden. In het „Laatste Nieuws" schrijft A. Raunak nu het volgende stuksken De Reuzen dansen op de Groote Markt, te Brussel. Janneken en Mieken, de Groote Turk, Madam, Grootpa en Grootma, en 't verdere gevolg. Hebt gij ze zien dansen Hebt ge 't Ros Beiaard zien dansen met de vier Heemskinderen er op, die een ladder noodig hebben om er weer af te komen? En hebt gij 't schot gehoord, dat het ros tot staan bracht En de oude, oude muziek, melan cholisch vroolijk? Ge weet dat alles van karton is, papier en vodden? Behalve de mu ziek. Van buiten, reusachtige reuzen. En van binnen? Van binnen steken er wat dood gewone stervelingen in: huurlingen, betaald tegen zooveel per uur. Moede menschen, blij als het ge daan is. Straks bergen ze de kartonnen pop pen weer in een hoek van de stads- schuur. Ze zullen er staan, star. dag en nacht in eendere houding. Dood. Al honderd jaar en meer dansen de groote Reuzen door Vlaanderen. Op Brabanconne, Marseillaise en geldmuziek. Franskiljon en Franskiljonnism, Beulemans en Beulevrouw, hun zoon en hun dochtertje en verder de heele boel. En hun ros Injustitia 't ding is van Latijnsche kuituur trekt mede en er zitten vier kleine vieze vente kens öpvier bondekens voor de langue francaise van buiten, tegen de Vlaamsche taal van binnen. Die ook ladders moeten gebruiken. Die Reuzen gaan door Vlaanderen. En Vlaanderen gaapt er zich blind op. Vreest ze. Meent dat het echte Reuzen zijn. Ziet de kleine, kleine mannekes niet die er onder loopen, heelemaal onder: Vlaanderen kijkt gewoonlijk naar boven. Eén schot brengt te Brussel de :heele stoet tot stoppen. Eén gebaar, Vlaanderen, en de mannekes krimpen van onder de Reu zen weg. En gezult zien hoe klein ze zijn, en hoe de Reuzen van karton zijn, vermolmd hout en vodden. Doe het gebaar, want. Ze liegen er om, ze liegen er om, En al die zegt, de reus is groot, Is reuzendom, is reuzendom. Zooals men ziet, ze nemen daar soms ook geen blad voor den mond, maar durven op de vuile kankerplek- ken in het Vlaamsche Volksleven de aandacht vestigen en tevens heen- wijzen naar de vrijwording. Noemden we de vorige week nog de punten, welke aan de orde zouden komen op de Londensche conferentie, waaruit toen wel al reeds bleek, dat het alles niet van een leien dakje gaan zou, sindsdien hebben de bladen en correspondenten ons bericht van vrijvingen tusschen de vertegenwoor digers van de landen ter conferentie, maar ook weer van het bijspijkeren van een en ander. Daartoe moest dan die en dan weer een ander wat water in den wijn doen, of om nog een spreekwoord te ge bruiken, de soep werd daar ook niet zoo heet gegeten als ze opgediend werd. Vandaag, Dinsdag, zou de confe rentie voor de eerste maal in vol tallige zitting bij elkaar komen om enkele besluiten te nemen ten op zichte van verschillende vraagstukken, die in de hulpcommissies tot klaar heid zijn gebracht en waarin de ver schillende belangen van de verschil lende landen onder de oogen zijn gezien en verwerkt. Als nu die conferentie maar niet verloopt in een weer opnieuw op halen van allerlei oude kwesties. Evenwel is er goede hoop, dat er eenstemmigheid zal heerschen op de conferentie, met andere woorden, dat de voorstellen van de hulpcommis sies door de conferentie tot beslui ten zullen worden. Het verslag van de eerste com missie bepaald, welke gedragslijn zal gevolgd worden, indien Duitschland in gebreke blijft, de nieuwe verplich tingen te voldoen. De oplossing zal gevonden worden door de benoeming van een Amerikaansch burger in de commissie van herstel voor zulk een geval. Constateert nu de commissie van herstel zulk een in gebreke blij ven, dan zullen de geallieerde regee ringen beslissen over sancties. De dienst der leening zal echter preferent blijven ten aanzien van de inkomsten, die door toepassing van sancties ver kregen worden. De tweede commissie behandelt het herstel van de economische en finantieele eenheid. Deze is nog niet tot overeenstemming gekomen, voor namelijk omdat Frankrijk en België: c. a. 4000 van hun eigen spoorweg beambten bij de Duitsche spoorwegen willen handhaven ter verzekering van de verbindingslijnen met hun bezet tingstroepen en omdat er nog moei lijkheden zijn in verband met de mo daliteiten van de ontruiming van het Roergebied. De derde commissie stelt voor, dat ieder land z'n eigen organisatie inricht en verder overleg houdt met de commissie van herstel ten opzich te van de opneming van gelden voor het herstel der betrokken landen. Nu zijn alleen de Amerikaansche en Engelsche geldschieters, die de leening aan Duitschland zullen ver strekken nog niet tevreden. Maar we willen hopen, dat zulks alsnog bereikt wordt. 22-7-'24. Gz. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan en verkooop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen TUINBOUW. Zaken, dtie rubriek betreffend», te rli J. KraaljCDbrlnk. Julianaftraat. HET GIETEN. Op heden 16 Juli, is het nog steeds droog en ziet het er niet naar uit, of er spoedig verandering zal komen. Velen {gewassen op onze hooge zandgronden krijgen dan ook gebrek aan vocht in den bodem. Het gieten, anders voor den kui tuur op den vrijen grond van ge ringe toepassing, kan met zulke weersgesteldheid toch niet verwaar loosd worden. Niet alleen bloemen LAANSTRAAT 61 BAARN TELEFOON 119 Landhuisstof, eigen apparte dessins, Cretonne, Pluchette, Serge en Peluche voor overgordijnen. Afgepaste overgordijnen in linnen en serge, extra koopjes. Alle prijzen zijn zoo laag mogelijk gesteld. Verkoop uitsluitend contant. Goederen worden gedurende den uitverkoop niet opzicht gezonden. Het magazijn is geopend van 9 tot 12 uur en van F/g tot 8 uur. Alles kan niet vooraan in de uitstalling gebracht worden, ziet men het buiten niet, schroom dan niet het binnen te vragen, het verplicht U tot niets en we laten het U gaarne zien. en vaste planten loopen nu gevaar verloren te gaan, ook boomen en heesters, welke dit jaar of het vorige jaar geplant zijn en wier wortelgestel nog niet verre reikt, krijgen nu groote behoefte aan vocht. Velen, die bij lang aanhoudende droogte zullen ten onder gaan, zijn nu nog te redden, wanneer men aan den voet van boom of struik een kuil maakt en deze flink met water vol laat loopen. Het is soms een lastig en- ïijdioovend wetK waar men wel eens tegen opziet, doch het is een dankbaar werk, want de resultaten ziet men spoedig, in het opnieuw doorgroeien. Bij huis is dikwijls ook water wat men ge woonlijk anders in de zinkput laat loopen en nu in deze droogte uit stekend van dienst kan zijn. Een practische toepassing zag ik ook deze week van onze Vrijwillige Brandweer. De beplanting van het Julianaplein had het ook droog. Nu werd daar een oefening gehouden, met het gevolg dat deze oefening tegelijk het practische resultaat had, dat het plantsoen met omgevende boomen goed van water voorzien werd. Hulde aan de mannen, welke hun tijd daarvoor gaven. De beste tijd van gieten is wel tegen den avond. Het dan toege diende vocht zal niet zoo spoedig verdampen, Ook is voor vele gewassen niet noodig ze dagelijks te bevoch tigen. Een beetje vocht brengt wel verfrissching, maar dringt niet in den grond door, doch wanneer men giet trachte men den grond goed vochtig te meken, waardoor ze voor eenige dagen tegen de droogte bestand zal zijn. Voor potgewassen is gieten altijd een noodzakelijkheid. In den vrijen grond zijn de wortels der plant nog in de gelegenheid dit uit haar om geving op te nemen, wat met pot gewassen niet get geval is. De aarde in de pot mag niet uitdroogen, of het evenwicht tusschen het verlies uit de bladeren en de toevoer uit de wortels wordt op een voor de plant schadelijke wijze verbroken. Er dient voor het gieten een goede geregelde orde te bestaan en men moet niet wachten tot men ziet dat de plant gebrek heeft. Men giet wanneer de aarde zichtbaar droog wordt; en wacht niet tot ze reeds droog geworden is. Men moet ook niet gieten, wan neer ze nog vochtig genoeg blijkt te zijn. Waaraan dit te zien is, valt moeilijk mede te deelen; men moet zich hierin een weinig oefenen, tot men op het eerste gezicht van de aarde in den pot kan zeggen of ze begoten moet worden of niet, zelfs zonder op de plant te letten. Over het algemeen en voor alle planten is regel, dat planten, welke in tijdelijke rust verkeeren veel minder behoefte aan water hebben dan in de volle groeiperiode. Gewenscht is niet te gieten met water waarvan de temperatuur 'merkbaar lager is dan die van de lucht, welke de plant omgeeft. Voor kamerplanten is in den winter dan ook gewenscht water te gebruiken hetwelk eenigzins op temperatuur is gebracht. Wegens plaatsgebrek thans geplaatst. looze Omroep der N. S. F. zullen een 4-tal concerten worden uitge zonden van het muziekfeest, geor ganiseerd door het bureau „Opgang" te Amsterdam (R. A. I. gebouw) en wel op 24, 25, 26 en 27 Juli a. s. telkens te ',8 uur. Aan het feest wordt deelgenomen door het Conbertgebouw orkest, een gemengd koor van 300 personen, een kinderkoor van 200 jongens, een 14 tal solisten en een concertorgel. Het programma voor Zaterdag 26 Juli 8 uur luidt: Passio, Domini nostri Jesu Christi secundum Mat- theum, Oratorium van Theo v. d. Bijl, voor gemengd en kinderkoor, orkest soli en orgel, 'solisten: Mia Peltenburg, sopraanLouis van Ful- der, tenor; Hendr. C. van Oort en Hendr. Konig, bas en Theo Köhne, orgel. Zondag 27 Juli. 8 uur: 1. Overture: Anacreon, L, Cheru- bini, voor orkest; 2. Concerte gregoriano, O. Respi- ghi, voor orkest en solo (Alex Schmul- ler). 3. Te Deum, Hector Berlioz, voor 3 koren, orkest, orgel en solisten (Georg Walter, tenor en Theo Köhne, orgel). Op Zondag 27 Juli, ,s middags, zal worden uitgezonden het koor van 1500 personen, dat zingt in het Stadion te Amsterdam ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres. Verder zendt het station P. C. G.G. (den Hoog) in den vervolge vele Kurhaus Concerten van Scheveningen uit Zaterdag 26 Juli 8.30-11.45 uur Zondag 27 Juli 3 uurResidentie orkest onder leiding van Ignaz Neu- mark. Op Donderdag, 31 Juli, 's avonds uur precies, spreekt op verzoek van [het Nationaal Herdenkingsco mité. Z. E. Jhr. Ch. Ruys de Beeren- brouck, minister van Binnenlandsche Zaken en voorzitter van den Raad van Ministers over„De herdending der mobilisatie-1914". RADIO. De voorgenomen excursie der Ra dio Club naar het zendstation Koot wijk bij Apeldoorn zal plaats vinden op Woensdag 6 Augustus 1924; vertrek ruim 12,30 uur. Niet-leden, die van de gelegenheid willen profiteeren, kunnen zich alsnog aanmelden. Ter gelegenheid van het éénjarig bestaaan van de Hilversumsche draad- Boeren let op Uw Vee PAKO-ZALF is een afdoend genees middel voor klauwzeer, zeere spenen en wonden bij Uw vee. In potten van 75 cent en f 2.50. Vraagt Uw Drogist. Arbeidsbeurs. In de Arbeidsbeurs dezer Gemeente zijn tot en met heden ngeschreven: Metselaars 3 Opperlieden 2 Grondarbeiders Losse arbeiders Kantoorbedienden Slagers Schrijvers Telegraaf-arbeiders Leerlingen Kellnet Huisknechten Timmerlieden Land- en tuinbouwarbeiders Letterzetters 1 12 1 1 1 1 1 1 3 1 Veenhuizerstraat 80, Soestdijk Schoenmakerij Maat- en Reparatie -Inrichting

Soester Courant | 1924 | | pagina 5