Anthraciet Alg. Assurantie- en Hvpottnanloor Larorte&cojijKantoorSoesi Alg. Assurantie- en lupotiieehhantoor CORRY LUYT Piano Leerares The F. U. Ture J.H.W.HIRDES i- en Landgoederenbureau „HET BUlTEfl" Woningbureau llflMHÏEII MIE Üit EK EFFECTEIWI y G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNiNG's VERKOOPHUIS ONTVANGEN: N.V.L.deRhiter&Co Brandstoffenhandel Sophialaan 13 Wat wij voor U kunnen doen. P. MAN Steenhofstr.5-Tei.S45 BRAND- EN INBRAAKVRUE KLUIS D. F. VOIGT Gillettemesjes 3e Jaargang No. 33 Gecontroleerde oplaag 2700 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 16 Augustus 1924 Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave eri druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 ADVERTENT1ÊN van 1-5 tegels f 0.75. Iedere regel meer 10,15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur Ëla&rn - filiaal Soest EEN MOOIE SORTEERÜMG BLOEMVAZEN. Pracht Kop en Schotel met opschrift: „Ter Uwer Verjaring" enz, enz. Goedkoope xvaschstellen vanaf t 3.— compleet. Inmaakpotten enz. enz. Ingezonden stukken. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Autobus-ellende. Toen voor eenigen tijd geleden, de nieuwe autobus-onderneming Soesterberg-Baarn haar dienst begon, kon van de veronderstelling uitgegaan worden, dat deze dienst volkomen in de behoefte zou voorzien en een geregelde communicatie op dit traject verzekerd zou zijn Dit temeer daar, zooals steller dezes vernomen heeft, de Gemeenteraad ook in dezen dienst een woordje mee te spreken had. Toch Blijven er natuurlijk wel on volkomenheden en hoort men meer dan eens gegronde of ongegronde klachten. Maar mag ik van Uw algemeen gelezen blad gebruik maken om een naar m. i. gegronde klacht openbaar te maken. Mogelijk dat openbaar making van een gróote onregelma tigheid in deze Autodienst-onderne ming iets ten goede uitwerkt(?) Ie. Bedrijf. Een juffrouw vertrekt 's middags van Soesterberg naar Baarn met twee zeer jonge kinderen, heeft een vouwwagentje bij zich en moet voor dit wagentje de volle passagiersprijs betalen (waar niets op tegen is.) In Soest loopt de bus zoo vol, dat verscheidene personen moeten staan, waarop de chauffeur het kloekmoedig( besluit neemt het wagentje, waar toch de volle prijs van één persoon voor betaald was, maar in Soest op straat te zetten. Begrijpelijk hevige protesten van juffr. en eenige personen uit het publiek, waardoor eindelijk de chauf feur overtuigd van het zotte en on- heusche om vorenbedoeld wagentje in Soest- op st»aat te zetten en de eigenares voor de keuze te zetten te loopen van Soest naar Baarn of zonder wagentje naar Baarn te ver trekken en mocht dus, met genadig goedvinden der chauffeur, het wagentje mee naar Baarn. 2e. Bedrijf. Dienzelfden avond wilde de juffr. afgaande op de tijdsbepaling, ver meld in de dienstregeling weer naar Soesterberg vertrekken. Neen juffr., dat gaat niet. Het staat wel op de dienstregeling, maar we hebben dat een paar dagen geleden veranderd (is dat gepubliceerd?) De bus naar Soes terberg vertrekt om 9 uur. De juffr. wacht in niet al te beste stemming, de kindertjes worden moe en ongedu rig. Het wordt 9 u„ 9.15, u. 9.30, geen autobus daagt er op. Verscheidene passagiers, vertrekken al mopperend, zeggende: dat gebeurt hier nog al eens een keertje, dat men voor niets zit te wachten. De juffr. blijft moedig wachten, met haar wacht nog een mannelijke passagier, hij zou immers komen Het wordt 9.45 u. De heer geeft de juffr. den raad maar nacht verblijf te gaan zoeken, zelf zal hij zien, dat hij een lokaaltje neemt en geeft de verzekering de Directie der onderneming op de hoogte te stellen van deze slordige dienst verzaking. De juffr. door en door vermoeid af. Wat dunkt U, mijnheer de Redac teur zou de Gemeenteraad daar niets aan kunnen doen Ze geeft toch subsidie De Soestersche heer zuchtte nog had ik mijn paardentrammetje nog maar, die vertrok tenminste op tijd. Met vr. dank voor plaatsing. M. de buizen der ingezetenen zal gecir culeerd worden, (hetgeen door B. en W. dezer gemeente is toegestaan) met een inteeker lijst, teneinde op deze wijze het benoodigde geld voor de voorgestelde plannen, om de kinderen een prettige dag te bezorgen, bijeen te krijgen. Van verschillende inge zetenen mochten wij reeds financl- eele steun ontvangen, en wij hopen dat heel Soest zal medewerken. Even tueels giften kunnen rechtstreeks toe gezonden morden onder motto Kin derfeest aan het adres Kaltofen, Soesteibergschesttaat 17a, Soest. Het ontwerp feestprogramma is voorloopig als volgt Deelgenomen kan worden door kinderen van 10 tot 15 jaar. Er zal gehouden worden een vlag- genoptocht, hardloopen, hindernis- loopen. rnastklimmen, blokjes rapen, touwtrekken en zakloopen. Verdere atractie wordt alsnog overwogen Kin deren die wenschen deel te nemen moeten zich voor 18 Augustus op geven, met vermelding van naam, leeftijd en woonplaats en aan welke wedstrijd of meer zij willen deelne men, bij W. van der Woude, Birkt- straat 12b of W. van den Hoek, Oude Utrechtscheweg lb en F. Suurbier, Molenstr. 10 Z.Z. Geachte Redactie. Vergun mij eenige regelen in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn welgemeenden dank. Daar de Voetbalvereen. E. S. V. A. C. onze opinie over de genomen penalty in de wedstrijd D. O. S. K. O. II.-E. S. V. A. C. III ongemotiveerd en hatelijk noemde, (in de „Soester" van 2 Aug.) moeten wij mededeelen, dat wij de wedstrijd voor een vriend schappelijke medaille-wedstrijd aan zagen, daar wij van een plaatselijke vereeniging niets anders konden ver wachten. Echter spijt het ons, dat die paar woorden in de „Soester" van 26 Juli zoo slecht opgevat werden, daar het niet in onze bedoeling lag de Ver. E. S. V. A. C. te beleedigen of in hun eer aan te tasten, vooral omdat wij al verschillende malen heel prettige en gezellige wedstrijden tegen deze vereeniging gespeeld heb ben. Als antwoord op het vraagstuk „Waarom mag in een vriendschap pelijke wedstrijd een freekick wè! en een penalty niet genomen worden", deelen wij mede, dat door een pe nalty haast ongetwijfeld een doelpunt gewonnen wordt, terwijl dit bij een freekick minder gemakkelijk gaat.' Gaarne hadden wij nog nadere inlichtingen over de volgende zin voorkomend in het clubnieuws van E, S. V. A. C. in de „Soester" van 2 Aug „U ziet er wordt op ge hapt jongelui." Nogmaals dankend voor verleende plaatsruimte. Voetbalvereen. D. O. S. K. O. TENTOONSTELLING EN WIN- KELBEURS TE BAARN. Het mooie Baarn de Parel van Mijnheer de Redacteur. jEemland genoemd, doet van zich Vergun mij naar aanleiding van de pn Kinderfeest. De Voetbal-Vereeniging en Athle- tiek Club „Soest" is voornemens om bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin aan de kin deren uit deze gemeente een feest voor te bereiden en 's avonds een avondfeest voor genoodigden en le den der Voetbal-Vereeniging. Het terrein waarop deze feesten zullen worden gehouden, zal worden geopend en is gelegen in de Birkt- straat en welwillend afgestaan door den Heer van Doorn. Het spreekt vanzelf dat voor dit schoone doel geld noodig is, waarom dan ook aan Brand aan de Beetzlaan 39 op Maan dag 4 Aug. j.1. dat ik als jong be woner van genoemde laan hier over spreek. Allereerst moet ik U zeggen, dat ik verbaasd stond te kijken, toen ik gewekt werd met de uitroep van brand en dit zoo kort in mijn nabij heid. Toen ik ter hulp snelde was alles aan het branden en dacht ik bij mij zelf hier komt geen spaan meer van terecht. Op mijn vraag of de Brandweer gewaarschuwd was, werd bevestigend geantwoord. De Politie was zeer vlug op het terrein; ook onze Burgemeester en wethouder v. d. :g, hebben de brand gade geslagen het flinke werk gezien van onze Vrijwillige brandweermannen, die niet tegenstaande hun onvermoeide werk zaamheden niet konden voorkomen, dat alles uitbrande- Een woord van Lof aan allen is is niet misplaatst, ook trof het mijn aandacht, dat deze vrijwillige Brand wacht slecht voorzien is van goed gereedschap, welke bij brand onmis baar is, zooals bijlen, zagen, trekha ken, lijnen enz. Wil dus de gemeente goede dien sten verlangen van dit vrijwillige Brandweerkorps, dat zij voor de vei ligheid der inwoners in de gemeente zorgen, dan is het noodzakelijk hun zoo spoedig doenlijk van alles te voorzien, opdat niet meer een gevel muur met een sparreboom moet wor den omgestoten. Toen deze gevels gevallen waren, de brand als geheel was gebluscht, kwam bij mij de gedachte op, wat zal het gemeentebestuur nu voor dit gezin doen, hetwelk uit man, vrouw en acht jonge kinderen bestaat. Zij waren geheel dakloosgeen kleeding, geen beddengoed en geen huisvesting. ledereen trok weer huiswaarts en zij stonden alleen in het diepst van hun ellende, ware bet niet, dat eenige medebewoners der laan zich het lot hunner aantrokken en hun voorloopig in een schuur een onderdak bezorg den en van dekens voorzagen, zoo dat zij voor enkele dagen geborgen zijn; maar dit kan toch zoo niet blijven. Men kan deze menschen toch niet als beesten in een schuur op planken met stroo laten slapen, waar geen gelegenheid is tot koken, wasschen enz. Ik vraag daarom in gemoede de medewerking van het gemeente- en Kerkbestuur, om zich het lot ven dit gezin aan te trekken en hun bij deze noodlottige gelegenheid behulp zaam te willen zijn. U mijnheer de Redacteur dankende voor de opname hiervan. Hoogachtend, Een jong bewoner der gemeente, D. L. VAN PEURSEN. Beetzlaan 45. En wel in zeer gunstiyen zin. Heeft deze plaats om haar natuur schoon, haar heerlijke bosschen, haar fraaie villaparken, haar prachtige wan del- en fietspaden, in den zomer xeeds zooveel aantrekkelijks, thans wordt een attractie ingericht, die velen zal nopen daar in deze vacantiemaand langer of korter tijd te gaan door brengen. In het mooie park Middenbosch aan den Dalweg is, met medewer king van het Gemeentebestuur en andere autoriteiten, door de drie Mid- denstandsvereenigingen een tentoon stelling en winkelbeuis georganiseerd, welke van 18—23 Augustus a.s. zal gehouden worden. Van de vele stands wordt bizonder veel werk gemaakt en. waar van deze gelegenheid de Baarnsche Bloemisten Patroonsver- eeniging gebruik maakt om tevens door een keurige expositie haar 25-jarig bestaan te vieren, begrijpt men, dat het park en de beide ten toonstellingsgebouwen er recht fees telijk zullen uitzien. Het park is met eerepoorten en statige zuilen versierd, wordt des avonds schitterend geillumineerd en heeft verder al het aantrekkelijke van een gezellig feestterrein, door de con certen en uitvoeringen, die iederen middag en avond afwisselen. Men kan verwachten, dat duizen den vreemdelingen in die dagen Baarn zullen gaan bezoeken. Diploma M. r b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest Doet daar uw winter-voorraad van op. SUCCES GEGARANDEERD Soest - Nieuwstraat i4. Telefoon 103 Baarn - Terrein S.S. - Laanstraat Telefoon 274 en 83 TANDARTS bij de Emmalaan, Soestdijk. Spreekuur eiken dag 9-11 en 1-4 uur. HET CALVINISME. Wij koopen voor U. Wij verkoopen voor U. Wij huren voor U. Wij verhuren voor U. Wij beheeren Uwe vaste goederen. Wij verstrekken U bouwgronden. Wij sluiten Uwe hypotheken. Wij dekken Uwe risico door soliede verzekeringen, Wij bezorgen U bouw- en handelscrediet. Wij verstrekken U gratis alle inlichtingen. Soesterbei-gschestraat 14a Soest Religieuse beteekenis en organisatie der Kerk. In ons laatste artikel bespraken wij de grondgedachten van het Calvi nisme, de fundamenten waarop ah het ware het geheele gebouw is op getrokken. In dit en enkele volgende nummers willen wij nu nog het gebouw zelf bezien. Den bovenbouw in verhou ding tot de beginselen. De ontwik keling daarvan voor de verschillende terreinen van het leven. De religieuse beteekenis van het Calvinisme en in verband daarmede de organisatie van de Kerk vragen dan wel allereerst onzen aandacht. Reeds eerder merkten wij op, dat in het Calvinisme eigenlijk alles Gods dienst is. Niet alleen op het engere gebied van de Kerk, ook in de po litiek, in de economie, overal heerscht Godsdienst. Het moet alles zijnEeredienst. Evenwel al staat dit voorop, toch is er eenige onderscheiding. Het is hiermede als met het lichaam. Oveial in het lichaam werkt het bloed, hoewel niet overal even in tensief, even krachtig. Het hart is in ons lichaam de cen trale plaats, dèèr werkt het bloed het krachtigst, vandaar uit stuwt het door bet geheele lichaam. De religie is zoo gezien het hart van het Calvinisme. Het persoonlijke evenals het ge meenschappelijke leven van den Gods dienst is als de onmiddellijke band aan God, vanwaar uit het geheele leven wordt geregeld en geleid. Kunnen wij in alles God dienen en ondervinden wij dat soms, toch Godsvereering. Wanneer een mensch trekken wij ons 's avonds terug in ons persoonlijk religieuse leven en verkeeren wij op Zondag dichter bij Hem dan irt de wee*.. Wij zijn dan om zoo te zeggen in de binnenkamer van het gebouw, in het meest intieme gedeelte van het huis. Dit centrale leven van den mensch willen wij dus eerst nader bezien en zullen dan opmerken hoe de grond trekken van het Calvinisme in het religieuse leven op het schoonst uit komen. Juist in het Calvmisme ontvangt de religie haar schoonste wezen en gestalte. Wat is religie? Een definitie, die allen bevredigt is nidt gemakkelijk te geven. Aan het einri» van deze be schouwing hopen w.j haar te bena deren. Allerlei geleerder/Rebben gezocht naar een juiste omschrijving van de verhouding van den mensch tot God, Zij hebben gezocht naar algemeene grondtrekken in de religie. De godsdienst-wetenschap heeft alle religies onderzocht, maar heeft geene ons alle bevredigende omschrij ving van religie gegeven. Wel is er eenig resultaat, eenige winst, uit deze onderzoekingen voort gekomen. Daarin stemmen modernen en or- todoxen vrij wel overeen. Eerst willen, wij thans aangeven welke deze grondtrekken van de re ligie in het algemeen zijn om ze daar na te toetsen aan de grondbeginselen van het Calvinisme. Door den in 1834 overleden ge leerde Schleiermacher is als resultaat van zijn onderzoek één machtige grondtrek der religie uitgesgroken, waarmede wij volkomen instemmen' kunnen, waarin hij gelijk had. Hij heeft gezegd„Het wezen van alle religie is het afhankelijkheidsge voel van de goddelijke macht." Ook wijlen Dr. Bavink aanvaardt het groote element van dit woord als waarheid. De afhankelijkheid van de macht Gods is wel diep inge- grift in het religieus gevoel. Alleen met deze uitspraak echter kunnen wij niet volstaan, de verhou ding van den mensch tot God is te veelzijdig, dan dat vrij haar in een enkel begrip kunnen weergeven of omvatten. Het onderzoek moest zich daarom verder uitstrekken om uit allerlei volken, menschen en boeken, ook buiten den Bijbel, vaste grondtrekken voor het religieuse leven te zoeken en vast te stellen. Uit dit onderzoek staat dan aller eerst vast dat het afhankelijkheidsge voel inhaerent is aan alle godsdienst, onder alle menschen. aan alle klas sen en in alle tijden, Waarbij echter deze beperking is te maken, dat dit gevoel van afhan kelijkheid alleen dan als religie is aan te metken, als het bewust woidt aanvaard. Ook de onbewuste schepping is van God afhankelijk en zal ten deele althans daarvan een duister vermoe den hebben. Niemand zal dan ech ter spreken van religie, wijl zij niet vrijwillig wordt aanvaard. De mensch als redelijk-zedelijk schepsel met verstand en wil begaafd, blijft een mensch met eigen keuze en eigen wil om die onafhankelijkheid te erkennen of niet te erkennen. En zij zijn er die deze afhankelijk heid niet willen erkennen. Alleen dan is er sprake van religie als de mensch zijn afhankelijkheid van God erkent. Wij onderscheiden lagere en hoogere godsdiensten. Naarmate het godsdienstig leven inniger en bewuster wordt aanvaard in de erkenning van de goddelijke macht, die erkenning niet voortkomt uit vrees als bij het fetisisme of ani misme, maar God uit liefde wordt gediend, in die mate zal ook de waarde van de religie hooger zijn te achten. Een tweede trek, die uit de eerste is af te leiden zien we voorts in de zijn afhankelijkheid van God heeft aanvaard, dan zal hij ook dien God willen vereeren en aanbidden Bij iedere religie zullen wij deze uiting, dezen drang om zijn God hulde te bieden aantreffen. Ieder mensch, die religie oefent, zal zijn God willen dienen, den wil van dien God volbrengen of althans trachten dien te volbrengen. Hij gaat hem behagen en eer ge ven. Ook in de2en grondtrek onder scheiden wij weer tweëerlei. De Godsvereering kan voortkomen uit vrees voor straf of uit angst voor zijn God, als bij zoovele heidenen. De aanbidding en vereering ge schiedt dan louter om weldaden te verkrijgen of om onheilen af wenden. Hooger staat echter hij die God dient uit liefd uit de innige behoefte des harten. Wie erkennen mag, dat zijn God waardig is, eere en aanbidding te jen, wetende dat hij van Hem eiken ademtocht moet ontvangen, geheel zijn leven uit de hand van zijn Schepper en formeerder wil aan vangen, die zal gaarne in liefde, eere en aanbidding geven aan den God zijns levens. Eere en liefde zijn de hoogste ele menten in de religie. Liefde doet het zoo gaarne. Niet om dank of loon, neen als zij het maar doen mag. Wie liefde bewijst is het gelukkigst, het is als met de verhouding van kind of knecht. Een kind zal zijn ouders uit liefde dienen, een knecht dient om loon. Een derde trek, welke op grond en als resultaat van wetenschappelijk onderzoek bij alle volken en in alle religie aan te wijzen is, is de ver lossingsbehoefte. Overal ontmoeten wij de behoefte aan troost, aan verlossing uit ellende en jammer. De meusch mist het volkomen ge luk. De ervaring van de ellende is algemeen menschelijk. In dezen nood zoekt de mensch naar uitredding, naar verlossing uit de ellende. Dan is God zijn helper. inzelfbestrijdingen offerande wordt gezzocht van de ellende dezes levens te worden varlost en de kreet der ziel: „Heere heb medelijden" is de uitbrekende behoefte naar hulp en uitredding. Deze drie grondlijnen Het afhankelijkheidsgevoel God. De vereerings-behoefte van God. De verlossings-behoefte door God. zijn het, die alle religie beheerschen en wij willen pogen het Calvinisme met deze algemeene religieuse trekken te vergelijken. Wij zullen dan aantoonen dat deze grondtrekken der religie in het Cal vinisme de hoogste en zuiverste ge stalten verkrijgen en dat het Calvi nisme bewijst volledig menschelijk te zin, omdat het geheel schriftuurlijk is. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk KASSIERS EN COMMISSIONAIRS IN EFFECTEN Verstrekken Reischeques der Zwitsersche Postadmi nistratie welke betaalbaar zijn bij alle 3600 Zwit sersche Postkantoren. gaan. Toch moet men niet meenen, dat die struikelblokken er niet meer zijn, neen, ze zijn er weer overheen- gestapt er omheen gekuierd en zt zullen nu waarschijnlijk de conferentie van Londen laten slagen en dan in October weer in een nieuwe confe rentie te Parijs of Berlijn bijeen komen, om die handelsverdragen tusschen Frankrijk en België met Duitschland in elkaar te zetten. De Duitsche groot-industrie is erg tegen zulk een verdrag gekant. Het is ook de groot-industrie, die al maar aandringt op de ontruiming van de Roer, hoewel feitelijk het geheele Duitsche volk dat eischt, Voorts is het voornamelijk de groot-industrie, die de Duitsche regeering dringt gedrongen heeft tot de aanneming van het plan Dawes. Daarvoor is de Duitsche delegatie, door dit vastkoppelen van de Roer ontruiming aan het handelsverdrag, in een moeilijk parket gekomen en zoekt zij de zaak uit te stellenkomt tijd, komt raad. In Duitschland zelf wordt trouwens aangedrongen op uitstel, daar over ijlde besluiten een gevoelige klap aan het economische leven in Duitsch land geven kunnen waarvan ook de arbeiders de dupe worden, waarop reeds de oud-voorzitter van den Duitschen Rijksdag de sociaal-demo- kraat Dr. Loebe op gewezen heeft. Wat tegen het uitstel pleit is, dat de internationale leening aan Duitsch land weinig kans van slagen heeft, zoolang er nóg geen spijkers met koppen geslagen zijn. Het Engelsche blad de Times gaat zelfs zoover, om te zeggen, dat het geheele succes der conferentie daar van afhangt. factor zou zijn geworden in inter nationale aangelegenheden het zijn plicht achtte er voor te zorgen, dat de V. St. over een voldoende be wapening beschikken. „Maar" zei hij „ik kan niet met onze waardigheid als groote natie overeenbrengen, dat wij op interna tionale bijeenkomsten vertegenwoor digd zijn onder het armzalige mom van een niet-officieelen waarnemer. Indien ik president van de Ver. Sta ten wordt, dan zullen de Ver. Sta ten zitting nemen als gelijke onder gelijken". Drogist - Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. RADIO. Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Kroniek van de week. Met een Franschen slag Hij zegt waar het op staat Zooals wij verleden week veron derstelden, dat er van Fransche zijde zou worden aangestuurd op een handelsverdrag met Duitschland, dat ze daarvan de ontruiming van de Roer afhankelijk zouden stellen, is gebleken waar te zijn. Anderzijds waar we dachten, dat die 4000 spoor wegmannen (Franschen en Belgen) in Duitschland, benevens het hier boven aangehaalde handelsverdrag, twee leelijke struikelblokken zouden zijn, hebben ze ter conferentie, toch, naar het althans schijnt een formule gevonden waar ze 't allen mét eens geworden zijn. Zaterdag 1.1. toen Herriot naar Parijs ging, was de heele wereld nagenoeg in spanning. De pers had het druk met een zoogenaamd prin cipieel verschil tusschen Herriot en z'n minister an oorlog en de gekste dingen werden dienaangaande ver teld en geschreven. Een lange ministerraad te Parijs werd gehouden waar ook de president der republiek tegenwoordig was en met een Franschen slag sloeg men zich door de moeilijkheden heen en toonden zich althans voor de buiten wereld weer een van zin. Hierdoor zal waarschijnlijk nog wel deze week, de conferentie afloopen en de ver schillende ministers ook met vacantie In de N, Rott. C, lezen we het volgende In de rede waarmee J. W. Davis de candidatuur der Democratische Partij voor het presidentschap der Unie officieel heeft aanvaard, heeft hij zijn verkiezingsprogram uiteenge zet. Hij beschuldigde de republikeinen er van, dat zij sedert het bewind van Wilson meer corruptie in het bestuur hadden toegelaten, dan ooit te voren in de V, St. was vertoond. Bovendien verweet hij aan de Re publikeinen. dat zij alle verantwoor delijkheid van zich afschuiven voor de Londensche conferentie, doch zich, voor wat uit die conferentie goeds voorkomt, zelf alle eer en verdienste toekennen. Volgens Davis had de rede, door secretaris van Staat Hughes te Londen gehouden, de strekking, te betoogen dat de leiding der bui- tenlandsche zaken, voor zoover het de-V. St. betreft, moet blijven be rusten in particuliere handen„Wij zijn gesteld voor het beschamende feit" aldus Davis „dat wij een regeering hebben die het niet waagt haar meening te zeggen buiten de driemijlsgrens. Al wat wij opbouwen zal worden neergehaald, indien wij niet samenwerken met de overige menscheid. Wij,«gjijn vóór een we reldgerechtshof, niet maar voor ver kiezingsdoeleinden, maar omdat wij gelooven in een werkelijken voor uitgang in de richting van een vreed zame beslechting van internationale geschillen. Wij wenschen, dat de Ver. Staten een rol zullen spelen in den wederopbouw van het econo mische ieven van Europa. Wij zijn bereid ófh een ontwapenings-confe- rentie samen te roepen, waarvan al len lid zullen zijn, en die over vol doende bevoegdheden zal beschikken om op afdoende wijze het probleem op te lossen. Wij kunnen geen genoegen nemen met de bewering, dat de Volkenbond voor zoover het de Ver. Staten betreft een afgedane zaak is. Ik ben er heilig van overtuigd, dat de zal aanbreken, dat dit groote vraagstuk zal worden geheven boven bet peil der partijpolitiek. Tot dat die dag zal zijn gekomen acht ik het de plicht van het hoofd der regee ring om officieel mede te werken aan alle pogingen, die tot doel heb ben komende oorlogen te verijdelen". Ten slotte zeide Davis nog dat hij tot den dag dat het verstand en niet meer de macht de beslissende De Radio-club hield op Woens dag 9 Augustus héar aangekondigde excursie naar het radio-station te Kootwijk bij Apeldoorn, het draadloos zendstation, dat de verbinding met Nederlandsch Indië onderhoudt. Ondanks het feit, dat de eigenaar der bestelde autobus meende op het laatste oogenblik zich aan de ge maakte afspraak te moeten onttrekken, was men toch nog in staat, dank zij welwillende medewerking, een vervoermogelijkheid te scheppen, zoo dat men na een aardige tocht over het mooie Veluwe-landschap en een kort bezoek aan de Echo-put, te ruim 2 uur te Kootwijk arriveerde, waar men de rest van het gezelschap reeds aantrof. Na de 212 meter hooge anten nemasten te hebben bewonderd, met het daaraan bevestigde uitgebreide antenne-systeem en de hoogst solide tui-draden werden de vele machines en andere werktuigen bezichtigd, dienend om de krachtige electrische energie op te wekken en om te vormen. Daarna werd de zendzaal bezocht, de groote hooge ruimte in het mas sale betonnen gebouw, dat zoo aan genaam aandeed door zijn licht en lucht en vooral door zijn smaakvolle en toch eenvoudige inrichting. Zoo waren daar overal dubbele ramen, als voorzorg tegen de op de Veluwe veel voorkomende zandstuivingen de noodige verbindingen bestonden uit dikke, holle buizen, van buiten keurig mat-aluminium. Bijzondere aandacht trokken natuurlijk de vele groote porceleinen isolatoren, die 'de hooge spanningen moesten blokkeren. Midden in de zaal was een ver hoogd podium vanwaar uit het ge heel centraal bediend werd met vele schakelaars en contróle-meetinstru- menten. De seinsleutel zelf staat te Am sterdam en is met een aparte lijn met Kootwijk verbond. Het 'interes sante deel van den dag was wel, toen toegestaan werd op de galerij, die rondom de geheele zaal loopt, getuige te zijn van het zenden. Langzaam, heel langzaam zag en hoorde men de groote machines aan- loopen, langzamerhand nam het ru moer toe, tot ten slotte met machtige energie de radio-gofven in den we- reldaether werden geslingerd, om op hetzelfde oogenblik de verbinding tot stand te brengen tusschen Indië en het moederland. Na afscheid van den vriendelijken geleider werd de terugtocht aanvaard over het Udelermeer, waar thee werd gedronken, terwijl de verdere tocht op huis aan ook niet zonder emoties is gebleven. Met genoegen ziet de club op deze excursie terug. Naar wij vernemen heeft de zen der der N. S. F. te Hilversum ge durende de maand Augustus vacantie. Het nieuwe station 5 X X te Chems- ford (bij Londen) «telt ons echter ruimschoots schadeloos 1 Als elke man wist, wat elke weduwe weet, hadden allen een Polis-Levensverzekering. Voor inlichtingen wende men zich tot ons, Soesterbergschestraat 14a Soest

Soester Courant | 1924 | | pagina 1