MOOI GOOI Anthraciet siacmiiaamies FEESïVUGopiSeMra.s. Riviergrind STRIJKER's Enn en En LABOR CORRY LUYT Piano Leerares The F. U. Ture Woningbureau P. MAN G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS F. H. KROONSBERG N.V.L. de Ruiter&Co Brandstoffenhandel Hoenderpark Brandstoffenhandel Riet-en Grindhandel D. F. VOIGT I BRILLEN BETER EN BILLIJKER BOTER- EB KMKL Gouda haas mei Rijhsmerh. Edammer haas. leidsciie haas. uoiiemeih.Karnemeih.Room. Gorteoan enz. DE GIER. 3e Jaargang No. 34 Gecontroleerde oplaag 2700 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 23 Augustus 1924 SOEmiHHWM Gratis Christelijk Weekblad voor Soostdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C, J. VAN DAM, Zeisterstraat 15, Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soostdijk - Telef. 181 ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur Baarn - Filiaal Soest Zoekt gij een geschikt cadeau voor Uw kinderen, breng dan een bezoek aan bovenstaand magazijn. Ruime sorteering gezelschapspelen. kleurboeken, kleurkrijt, handwerkdoozen met voorbeelden, fluiten, proppenschieters. Sporen op rails vanaf 70 cent, seinpalen, wissels enz. enz. Miccano doozen, poppen-zandvormen, emmertjes, schepjes, paardjes vanaf 20 cent enz.» te veel om op te noemen. Ook zeer geschikte cadeaux voor dames en heeren. Let op bovenstaand adres. Ingezonden stukken. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) AFGELUISTERD. P. Zeg Klaas, ben jij verleden week met verlof geweest? KI. Ja, da's te zeggen, ik ben één dag naar Utrecht geweest bij in'n moeder en een dagje met de heele club naar Zeist. P. En nog al genoegen gehad KI. Prachtig hoor. 's Morgen al vroeg met de bus naar Soester berg een rieten koffertje bij ons met een heele lading boterhammen met kaas of wat anders er op en een flesch of zes melk en toen hebben we de heele dag in Zeist en omstreken doorgebracht en zeker zooveel genoten als een rijk heer met f 100.000 op zak. P. Zoo, maar dat was toch een heel gesjouw, al dat brood en die fles- schen melk Of hebben jullui toen- alles op was de heele boel maar weggegooid KI. Ken je begrijpen. Nee hoor, ze hebben van ons niets gevonden in de bosschen, alle papieren en leege flesschen hebben we weer netjes meegenomen. En als je alles on derweg moet koopen, ben je duur uit. Koop je een kop koffie, een kwartje: een broodje met kaas 20 centen als je dan met z'n zessen op stap gaat, ben je zoo f 10.— kwijt. P. Ja, 't is ook veel te duureen kwartje voor een kop koffie of thee is eigenlijk een schandaal. Ze klagen steen en been, die ver lof- en vergunninghouders, maar 't is voor een groot deel hun eigen schuld, als ze koffie en thee op een dubbeltje per kop stelden, kon den ze er nog best mee uit en hadden ze ook een veel grootei omzet. KI. Afijn, wij hebben alles meegenomen en toen hoefden we op niemand te achten en we wisten wat we hadden. Maar hoe weet jij, dat we weg zijn geweest Heb je ons in de bus zien zitten of heb je ons zien wandelen in Zeist P. Neen, ik ben bij je aan de deur geweest, maar toen alles dicht was dacht ik, zeker voor zes weken naar Ostende of Blankenberg. KI. Ja, ja, spot er maar mee, maar ik zeg je dat we ons allemeal kostelijk vermaakt hebben en best tevreden zijn. P. 't Is maar een gekheid je hoor en ik neem gaarne aan, dat je 't best naar je zin hebt gehad, 't Is vol strekt altijd niet noodig, een maand of zes weken in Scheveningen of Zand voort te lanterfanten KI. Maar had je wat bijzonders ver leden week? P. Ja, dat had ik net. KI. Zoo en wat was dat dan 1 P. Ik had nog een goede oude ken nis van je bij me en toen kwamen we je samen eens spreken. KI. Een goeie, ouwe kennis? van mijn? 1 1 P. Ja, tenminste va* jou ook. want van mij, was 't ook nog een oude kennis. KI. Zeg op Piet, wie was dat dan? P. Je herinnert je nog wel onzen diensttijd, toen we kennis met elkaar maakten in D. jij als kor poraal en ik als sergeant. KI. Ja, natuurlijk P. Herinner je je ook nog onzen kapitein B. KI. Nou en of, die reuzenkerel. P. Nu, zoo bijzonder groot was ie niet. KI. Neen, maar dat bedoel ik ook niet. ik bedoel, dat het zoon goeie vent was. Alles kon hij van z'n mannen ge daan krijgen en nooit klopte je bij hem te vergeefs aan. Hij was als een kameraad van ons. P. Ja, juist! Nou. maar. die kwam ik verleden week op 'n middag tegen, hier in Soest op de Eng. KI. 'k Vind 't jammer, dat 't zoo ge- loopen is, dat ik hem ook niet eens weergezien heb. Was hij voor zaken hier? P. Neen, hij was een paar dagen hier in de buurt gelogeerd en ging nu eens rond om een en ander te be kijken, hij was in een jaar of vijf zes, niet hier geweest. KI. Hij was immer» architect P. Ja, heel wat mooie bouwwerken in ons land heeft hij ontworpen en zijn onder zijn leiding uitge voerd. KI; Heb je hem niet is gevraagd naar 7 P. Ja, dat heb ik hem net eens ge vraagd. Ik heb hem die artikelen van D. v. d. E. (die de ontwerpei van dat betonnen huis in de Spoorstraat zoo goed kent.) eerst laten lezen en toen zijn we enkele van die gebouwen eens gaan bezien KI. En wat zei hij wel? P. Dat zal ik je eens vertellen, maar dan moet ik m'n notitieboekje voor den dag halen, want van die bouw kundige termen en uitdrukkingen heb ik geen verstand en kan ik me best begrijpen, dat de heer D. v. d. E. KI. Die kennis van die bouwer van dat P. Nou ja, dat m'nheer D. v. d. Luistervink in „Soester Nieuws blad" niet zakelijk genoeg vindt, Tusschen Kvee haakjes (M'nheer 1. die op buiten „Braamhage" woont, zal wel erg in z'n schik zijn, mee het „zakelijke antwoord' van D. v. d. E.) KI. En wat zei hij van die artikelen P. Om te beginnen, meende hij, zoo uit die artikelen, dat de schrijver wel geen architect, of bouwkundige zijn zou, want die bespreken huizen en bouwwerken op een andere ma nier. Maar. zei hij, vik wil eerst die buitengewoon lieflijke huizen eens zien. KI. En. P. Nou, toen zijn we samen eens wezen rondfietsen en zijn zoo ach tereen volgens „het poortje, van de Roomscheschool, waarin die cement met „kleefkracht" verwerkt is, gaan bezienhet betonnen huis in de Spoorstraat waarvan de ontwerper zoo goed bekend is bij D. v. d. E. het huis in de Wilhelminastraat-, het kabelhuisje aan Nieuwerhoek, de scholen aan de Beetzlaan. Goed wonen enz. enz. KI. En wat was nu zijn meening P. Allereerst zei hij, dat geen architect met 'n eigen opvatting, zou gaan „peuteren" aan een deur of een dwarse raamroede, zonder eerst en vooral z'n meening ,te hebben gezegd over het „silhouet van een gebouw en hoe het in z n ge heel zich aan hem voordoet. Dat D. v. d. E. dat niettemin toch doet in z'n opstel, noemde hij „gepeuter". KI. Prosit P. Dan zei hijIn de eerste plaats moet men ook in bouwen wéar zijn, zoodat men aan een gebouw moet kunnen zien, waarvoor het dient. Dus die ongebroken gevelvlakken zijn niet de eindlijnen, maar slechts als tijdelijke afsluiting bedoeld. Wat betreft de Chi. U. L. O. school aan de Spoorstraat, deze moet men wel allereerst beschouwen als hoekafsluiting, 't Zou me ten zeerste verwonderen, als de weg waaraan die school staat niet verruimd wordt en dan treedt vanzelf de sehool wat naar achteren en komen de mooie lijnen en oplossingen meer in een harmonisch geheel te zien. Hier voor deze school bevindt zich nu eens een mooie aan den bouw stijl aanpassende voorbeplanting. KI. 't Is toch wel eens goed, dat zoo'n knappe kerel z'n meening er eens over zegt, ga jij mee, dan gaan we samen Zaterdagmiddag ook al die gebouwen nog eens bekijken. P. Ja, dat weet ik nog niet, maar er zijn nog een paar dingen, die hij me heeft verteld en laten zien. Dat poortje van de R. K. U. L. O. school aan de Steenhofstiaat. Die school staat achteraf en kun nen we nu niet zien, maar dat poortje is eerstens een mooie en voor de hand liggende heenwijzing naar hetgeen daar achter ligt ook een heele mooie afsluiting van de stxaatwand. Was dat een gewoon ijzeren hek geweest dan kon daarachter evengoed een boerenwoning of een opslagplaats gelegen zijn. Nu ziet elk, dat daar achter een school, ja een religieuze school ligt. De vorm had ik voor mij, anders ontworpen, maar ik kan, zooals het nu is, ook dat best waardeeren. om dat het „spreekt". Wat die „kleefkracht" betreft, voor het eerst hier te lande heeft Piet Kramer in z'n gebouw voor minder Marine personeel te den Helder die bouwvorm toegepast, later v. d. Mey aan bet scheepvaarthuis te Amsterdam (bij wie Piet Kramer toen assisteerend architect was). Zij hebben dat bedoeld als sobere versiering, wijl daarachter een geraamte van gewapend beton zich bevindt, maar aangezien beton bouw een niet-Nederlandsch karakter heeft en juist en speciaal baksteen- bouw wel, zie je de versiering als baksteen en maakten ze toch gebruik van het minder fraaie doch stevige aoedkoooere bpfon'T ncc/4>£>n haakjes, beton is alleen maar in t algemeen goedkooper, omdat je er alle constructies mee maken kan.) Sumatra Sigaar. Zeer licht, van Weedestr. 36a, Soestdijk, Daar heb je nu dat gebouwtje aan Nieuwerhoek, misschien had den velen zoo'n soort glazen huisje daar schitterend op z'n plaats g< vonden. Maar zulk een misbaksel daar een gruwelijke leugen Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest Doet daar uw winter-voorraad van op. SUCCES GEGARANDEERD Soest - Nieuwstraat 14, Telefoon 103 Baarn - •Terrein S.S. - Laanstcaat Telefoon 274 en 83 DAGELIJKS VERKRIJGBAAR LEVEND OF PANKLAAR. zijn geweest. Heb jij al eens een brandbast gezien in den vorm van een theetefel, met geslepen glazen ruitjes? Nooit, natuurlijk, welnu, daar in dat huisje worden titanische krachten opgesloten van, zeg 10.000 volt spanning: dan moet dat van buiten tot uitdrukking komen. En zoo bezien vind ik de lijnen welke dat huisje beheerschen lang niet kwaad. Een huisje met een schuin dag en roode pannen, zou meer op een kippenhok of duiventil hebben ge leken. En al zou ik het buisje anders hebben ontworpen, kan ik niet zeggen, dat het de omtrek ont sierd. In tegendeel. KI. Maar ré P. Neen, val me nu eens niet in de rede, want dan raak ik de draad kwijt en 't is toch al zoo'n onge- woone stof voor me. Dan in 't algemeen over scholenbouw. Hij zei daarvan ongeveer dit. Je hebt openbare en bijzondere scholen en die bijzondere veer onderscheiden in Protestantsche en R. Katholieke. Dat verschil kun je ook weer zien in de beide scho len aan de Beetzlaan. Nu vind ik, dat de Mariaschool als geheel bezien je warmer aan doet. er spreekt een zekere innig heid uit. En als die m'nheer D. v. d. E. op de trap gaat strompelen, is het na tuurlijk, dat hij van die warmte en innigheid niets ziet of voelt. De andere school heeft een meer ge streng aanzien, al te nuchter bijna, hoewel ik van meening ben. dat dfe groote omgebogen gevelvlak ken heenwijzen naar één of meer lokalen, die et over eenigen tijd zullen bij gebouwd worden. t Zou me dan ook niets bevreemden indien in dat poortje ook een kern van beton zich bevond, zoodat de beroemde „kleefkracht" best groot genoeg zal zijn. En hij voegde er aan toe: ik vind, dat die D. v. d. E. nergens zoo'n volkomen gemis aan „Kijk" op de bouwkunst heeft ge geven, als met z'n opmerkingen over dat poortje. Het huis in de Wilhelminastr. vind ik goed getroffen. De eenige beden king, die ik daartegen heb is, dat het déar niet goed staat, je zou eens zien hoe véél mooier het was, met een 100 meter grastapijt er voor en een bosch of park als achtergrond, dan werd het een schilderijtje in een mooie lijst. Nu nog even het blok aan de Beetzlaan der Woningbouw- vereen. „Goed wonen Ik kan mij ten eenenmale niet begrijpen hoe die D. v. d. E. dat eentoonig noemen kan, ik zou het willen noemen, zeer goed geslaagd, om z'n aangenaam rythme voornamelijk. Aardige scha- duwpartijtjes zijn hier verkregen door eenigzins terug te bouwen. Als je deze vereenigingsbouw vergelijkt met zoovele van die blok ken in onze groote steden, komt die hier in de Beetzlaan wel heel bij zonder mooi uit. Hier is de democratische gedach te wel heel sterk: vorm en lijn gege ven door den ontwerper. Waarschijnlijk heeft D. v. d. E. niet veel begrip van democratie, zoodat hij ook de lijnen en vor men daarvan niet onderkennen kan. KI. Wat zal het bestuur van „Goed Wonen" daar blij mee zijn! P. Ja hoor eens, zoo heeft onzen ouden kapitein B. het gezegd, en zoo geef ik het weer. KI. Nou, hij heeft zich nooit gesji- neeid, een arme drommel te hel pen of een oud moedertje thuis te brengen. P. Hij zei verder: Ik ben in een jaar of zes hier niet geweest, maar ik verzeker je. dat het over het al gemeen mij heel aangenaam heeft getroffen op m'n rondwandeling hier in de gemeente. Als je den bouw van toen, met dien van nu vergelijkt, dan is er wel een zeer groote vooruitgang te bespeuren. Als je b.v. eens kijkt naar Hilver sum, Baarn en Zeist waar men stadsstraten is gaan bouwen, zoo doende het landelijk karakter ver nielend, heeft mpn hier het zuivere dorpskarakter weten te behouden, terwijl de nieuwe wijken zijn op gevat als tuindorp. Op dezen weg voorspel ik Soest een goeden toe komst. KI. Hé hé, da's een heel stuk. P. Ja, maar hij zei ook nogMen moet bij critiek voor oogen houden dat groeiende waaxdeering het be wijs is van den groei der ideeën, zooals Berlage eens gezegd heeft, en ook: dat de schoonheid geen eigenschap is der dingen, maar door den geest tot ons komt", zooals reeds Spin.oza heeft gezegd. Zoogenaamde ba^conkisten aan de huizen geeft niets, maar in elk ge val moet het materiaal als hout, waarvan die „kisten" gemaakt zijn spreken. Tusschen twee haakjes, Luistervink zal nu nog wel zeggen een buis wit pleisteren of selikaten is eerlijk, zandsteen naboot en is „bedrog". KI. Dat vind ik ooc. P. 't Is bedtijd wel terusten KI. Wel terusten Piet. LUISTERVINK. Naschrift van „Luistervink". D, v, d. E. wil „Luistervink" niet beantwoorden, 't Zal „Luistervink 'n zorg zijn. Hoofdzaak vind „Luis tervink", dat D. v. d. E. hem heeft laten weten, dat hij het „afgeluisterde" gelezen heeft. t> Daar gaat het bij „Luistervink om. Om menschen die geen kik meer geven, of geen boe of geen bah zeggen, maakt meergenoemde ondet- geteekende zich niet bezorgd. Hij heeft daar te minder zorg over, nu hij de zakelijke beantwoording heeft gelezen, die D. v. d. E. den Heer I. meende te moeten geven. LUISTERVINK. Kinderfeest V. V. Soest. Betreffende de stand van zaken nopens het kinderfeest te houden op 1 September a.s. kunnen we mede- deelen, dat er zich ongeveer 300 kinderen als deelnemers aan verschil lende wedstrijden hebben opgegeven. De Gymnastiek Vereeniging „Sim- son" met pl. m. 70 leden zal van uur tot 8.30 uur 's namiddags verschillende fraaie nummers ten beste geven. Van de Harmonica Vereeni ging kregen we de toezegging, dat ze bereid zijn de avond met een concert op te luisteren, alsnog is de Soester Fanfare te Soest en de mu ziek Vereeniging Excelsior aangezocht om hun steun te verleenen. Mochten deze beide vereenigingen hun steun alsnog willen verleenen, dan be loofd het geheel voor onze kinderen een prettige dag te v worden, mits het weer meewerkt. In den vlaggenoptocht zullen nog enkele versierde wapens meedoen, welks artistieke uitvoering belangloos door den Heer van Riet zal aange bracht worden. Het resultaat onzer lnteekenbil- jetten, die verzonden zijn aan de notabelen dezer gemeente alsmede de lijsten waarmede gecirculeerd is geworden, zooals aangekondigd was, hebben helaas een sober resultaat gehad. Komt burgerij van Soest. Sla de hand aan den ploeg en helpt ons mede om het beloofde feest der kin deren schitterend te doen slagen. Blijft met U financieele steun niet achter, opdat gij kunt zeggen, als gij de lachende gezichten der kinderen op dien dag ziet: ook ik heb daar aan meegewerkt. Uwe gewaardeerde giften of bijdragen voor het kinder feest kunnen nog steeds toegezonden worden aan het Secretariaat Soes- terbergschestr. 17a onder motto Kin derfeest. We kunnen alle kinderen uit onze gemeente een feest dag aanbieden. Aardige wedstrijden met mooie prijzen. Aanmelding a.s.i Maandagavond 25 Augustus tusschen 7 en 9 uur in het gymnastieklokaal der Chr, Ü.L.O., Spoorstr. 21 Zie voor nadere bijzonderheden desbetreffend bericht onder „Plaatselijk Nieuws" in dit nummer. de publieke meening in Europa, welke al maar roept, koest Nero, koest: want nog steeds wilhij de conferee- rende heeren te lijf. In lossing een scheepslading voor beton en tuin Op komst een scheepsladin scheepslading Opening der wintercursus Soester Nijverheidsschool. Vraagt onze concurreerende prijzen zoolang de schepen in lossing zijn. TELEFOON 84 KERKSTR. 20, JULIANASTR.7 Kroniek van de week. U vindt in dit blad vermeld de data's. waarop de leerlingen zich kun- nen aangeven voor den nieuwen cursus. Het moest eigenlijk over bodig zijn iedere ouder aan te spo ren, dat de opkomende jongens gaan profiteeren van het onderwijs, het welk hier gegeven wordt. Al is het aantal leerlingen noemenswaard, toch kon, toch moest dit grooter zijn. JWant op ieder gebied als 't ware word* hier op de beste wijze geleer- aatd en is deze school inderdaad een pracht opleidingsschool voor de toe komst. De eischen gesteld aan den vak man worden met den dag door ver schillende omstandigheden grootet, talrijker, zwaarder. Wie geen ander onderwijs in zijn jeugd heeft genoten, dan het gewone lager, loopt zeer groot gevaar schip breukeling te worden. Het voortgezet onderwijs in taal en rekenen en aan verwante vakken is op de eerste plaats noodig voor iederen jongen, zonder uitzondering. Het speciaal vakonderwijs absoluut onmisbaar. Mochten toch alle ouders door de levenservaring wijs geworden besef fen, dat goed onderwijs en speciaal goed vakonderwijs een schat is van onnoembare waarde voor de toekomst hunner zonen. Soest bezit een Nijverheidsschool, zooals weinige in den lande, De in richting der school, de leermiddelen het geschoolde toegewijde personeel maken deze school tot een inrichting, waar de weg gebaand wordt tot een toekomst, die voor den leerling ge lukkig loongevend kan zijn. Daarbij de aanhoudende zorg van het Bestuur is waarborg, dat nooit de jongens iets zullen hooren met geloof of goede zeden in strijd. Ook het minste vergrijp in dit opzicht wordt met onmiddelijk ontslag gestraft. Moge het gevolg van deze be kendmaking zijn, dat zeer vele ouders zich op de in de advertentie aange geven dagen komen aanmelden. Alle inlichtingen worden ieder gaar ne verstrekt. HET BESTUUR, De vrede van Londen. Snorken maar, toe maar. Zoo is dan Zaterdagavond te on geveet negen uur ter conferentie^ te Londen het verdrag geteekend, nadat men er 31 dagen over beraadslaagd had. Ten slotte is me» dan toch tot elkaar gekomen en hebben zoowel Fianschen als Duitschers wat water in hun wijn gedaan. Nadat .ten slotte de Fianschen en Belgen toegegeven hadden, dat al hun spoorwegpersoneel onvoorwaardelijk zou terugtrekken en de steden Dortmund en Rubioit, zoo mede alle gemeenten buiten het Roer gebied gelegen onmiddellijk zouden worden ontruimd en het geheele Roergebied over een jaar, is ten slotte het verdrag geteekend. In de gewisselde nota's verklaren de Fransche en Belgische minister presidenten nog eens, dat de bezetting van het Roergebied gewettigd was: de Duttsche Rijkskanselier daaren tegen, dat zij onwettig was. terwijl later Mac-Donald eveneens is komen verklaren, d. w. z. hij heeft een brief aan Herrlot geschreven, „dat de Engelsche regeering nooit de wettig-^ heid van de Roerbezetting erkend heeft en ook niet de juistheid van de interpretatie, van het verdrag van Versailles, die Frankrijk en België het vermeende recht tot de bezetting gaf. En daarom hoopt Mac-Donald. dat de Franschen en Belgen zoo spoedig mogelijk uit het Roergebied verdwenen zullen zijn en niet de vast gestelde termijn van een jaar af wachten". Na afloop der conferentie kreeg Mac-Donald een geweldige ovatie. En verdiend dunkt ons. want waar beroepsdiplomaten Doktorenen Mees ters in de rechten enz. enz. absoluut gefaald hebben, daar is het Mac-Do nald gelukt, werkelijk een sfeer van vrede te kweeken. En Poincaré? De Haagsche Post teekent hem (Toon van Tast) als de bloedhond Nero vastgehouden door In Duitschland hebben de ^Völki- sche hun Partijdag gehouden te Wei- mar, welke echter meer op een groote parade, dan wel een partijdag geleek, waaraan o.a. 10.000 man in Hitier- uniformen door den vechtjas Luden- dorff werden geïnspecteerd. Natuurlijk zijn weer de noodige snorkerijen ten gehoore gebracht, waar trouwens niemand zoo sterk in is als de Duitschers, omdat hun taal er zich ook zoo buitengemeen goed voor leent. Als staaltje daarvan alleen ditDie bijeenkomst was„Ein grosses deutsches kulturbekenntnis", terwijl het niets anders dan een militaire parade voor Ludendorff was. Er schijnt daar in Duitschland toch nog veel aan te haperen, dat zulke uitwassen niet met fikschen hand uit gesneden worden. Op verschillende stations echter is het tot een treffen gekomen, tus schen deze verdwaasde volgelingen van Ludendorff en reizigers die van hun opdringerigheid en molestaties een el of zes moesten hebben. Deze reizigers waren voor het meerendeel arbeiders, welke in den avond van Zondag, van een uitstapje terugkwa men en nu gehinderd en geërgerd werden door de deelnemers van der Grosse Deutsche kulturbekenntnis. In Halle werd Ludendorff op het ■tfnti pn„x> naewariif- j^ar. brachten, maar het volgend oogen- blik waren al die helden van het >enon verdwenen, want hét publiek twam zoo krachtig in verzet, dat al die hoera-roepers de beenen namen. In den trein waarmede generaal- veldmaarschalk Ludendorff reisde, kwam het ook tot een treffen tusschen de „Eerewacht" en reizigers. De eere- wacht verwisselde tenslotte hun Hit- ler-unifotmen maar voor burgerklee- ren, en deden zelfs hun hakenkruisen af. Wanneer zullen die Duitschers nu eens genoeg krijgen van al dat sol daatje spélen? Enkele sprekers welke daar spraken willen we even memoreeren: Mej. Dr. von Chemnitz sprak over „De almacht der zuivere gedachte". Zij meende,, „dat men zich meer over het moreele peil van de Völkische beweging, dan over het aantal hater aanhangers diende te verheugen Rector Blume, sprak over onder wijs. en eischte voor onderwijzers van de lagere school het recht van universitaire studie op, mits deze dan een volkisch karakter drage. Het onderwijs in den godsdienst moet worden hervormd, omdat voor ons menschen van het Noorden, slechts een Noordelijke heiland kan geldenvandaar „Weg met het oude testament". Dr. Dinter had het over het „ver raderlijk gespuis", dat op den held Ludendorff had laten schieten. Hitier zou de verraders wel vinden. Omdat men dit weet. zal men hem wel niet zoo spoedig vrij laten. Het centrum is volgens Dr. Dinter de partij van Satan.De hoogverra- derlljke politiek van deze partij draagt een internationaal karakter. Goedge- loovige katholieken worden misbruikt door lieden, die niet den Heiland maar Satan dienen. Over het Duitsche recht sprak de Berlijnsche advocaat Wagemann. Hij verzekerde, dat het Romeinsche rijk reeds ten tijde van den Punischen oorlog door den joodscben koop- mans-geest was besmet. Het Duitsche wetboek is wel door Duitsche juristen gemaakt, maar dat waren geen echte Duitschers maar Duitsche joden. Gz. ZONDAG A.S. SOEST. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 101/s uur Hoogmis. Nam. 2.30 uur lof. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. A. J. Ruys, em. pred. te Utrecht. Nam. 2.30 uur (Hees) Ds. Gunning Lage Vuursche. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en 6 uur nam. Ds. J. Hoek. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. P. de Groot van Rotterdam. Woensdag 27 Aug. 7.30 Ds. Salomons van Amersfoort. Geref. Bond Avonds 6 uur in de Rembrandt- zaal Ds. Kievit. Ned. Herv. Evang. Ver. De Nieuwerhoek. Geen dienst. Vereem. van Vrijz. Godsdienstigen. Rembrandtzaal, Geen dienst. SOESTERBERG. Ned, Herv. Kerk. Voorm. 10 uur, T)s. J _.am. Ji uul Rïib van Amersfoort. A. Radix. Nam. J> uuc. Riibfllfrina in de school Kerkberichten. Drogist - Ged. Opticien Off. Bekendmakingen. SCHOOLGELDEN. Burgemeester en Wethouders de zer gemeente brengen in herinnering dat per 1 September a. s. de helft der verschuldigde schoolgelden over 1924 moeten zijn voldaan, en geven de schoolgeldplichtigen, tbr voorko ming van vervolgingskosten in over weging op tijd aan hunne verplich tingen te voldoen. Soest, 21 Augustus 1924. Butgem. en Weth. van Soest. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretris. BATENBURG. 21-8-'24 Makelaar - Taxateur Steenhofstr.5-Tel.S45 Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen. Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Verkijgbaar engros en detail. MIDDELWIJKSTRAAT 26a Aanbevelend,

Soester Courant | 1924 | | pagina 1