Anthraciet SlacltMB MOQ! GOOI COLLIERS LABOR Woningbureau CORRY LUYT Piano L lerares The F. U. Ture P. MAN G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS F. H. KROONSBERG Steenhofstr.5-Tel.S45 D. F. VOIGT Gillettemesjes BOAZ-BANK-SOEST DEPOSITO'S De kanforen van ondergeteekenden zullen a.s. Maandag 1 September, we gens Koninginnedag, den geheelen dag GESLOTEN zijn. BOAZ-BANK LA PORTE Co Waarschuwing Hoenderpark 3e Jaargang No. 3S Gecontroleerde oplaag 2700 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 30 Augustus 1924 SOEmniBlWSBWD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer fO.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur Baarn - Filiaal Soest LINOLEUM- en MEUBELWAS in bussen en glazen potten. Doozen prima Toiletzeep, geschikt voor cadeau 45,60 en 90 cent. Blauwe wandborden vanaf 75 cent per paar. Verder alle mogelijke artikelen. ATTENTIE Een ieder die Zaterdag en Maandag minstens 75 cent besteedt, ontvangt gratis een doosje Schoencream. Bij inkoop van f 1een stuk zeep, 2.— twee stuk ken Zeep, f 3.— een doos dubbel blank Zeep. Let op het van ouds bekende adres. UIT DE RAADSZAAL. Notulen. In de jaszak. On voorzien enz. Brandweer, De kous op den kop. Uit stel. Naar de begrooting. 8 uur. Ingetrokken. Ont heffingen. Juridische Con tra Zedelijke juistheid. Professor in de Raadzaal. De belangstelling op de publieke tribune voor de raadsvergadering op Vrijdag 22 dezer was wel bijzonder groot. En geen wonder, de agenda gaf er aanleiding toe. Hoewel voor het meerendeel weinig belangrijke zaken, had de behandeling van het rapport der Commissie Heijnings c.s. in zake de bekende paarden-affaire veler nieuwsgierigheid gaande gemaakt en was bi) het begin der vergadering het voor het publiek bestemde ge deelte van de raadszaal reeds geheel gevuld. Het was maar goed, dat de ver gadering in het middaguur was uit geschreven, bij een avondzitting was er allicht geen plaats voor de raads leden over gebleven. Even twee uur opent de Voorzit- zitter, Jhr. P. P. de Beaufort, de ver gadering, waarna de secretaris het gebed voorleest. Alle raadsleden, der tien in getal zijn tegenwoordig. Wij zijn niet bijgeloovig, maar toch het getal dertien heeft tot nog toe weinig geluk gehad. Achter ons op de tribune hoorden wij de opmerking „een ongeluks getal". Bij de behandeling der notulen verzoeken de heeren Foeken en Hil- horst wijziging of aanvulling daarvan, betreffende hetgeen door hen is ge zegd met betrekking tot gestelde vragen omtrent den verkoop der paarden. De heer Foeken zegt: M. de V. Kortheid in de Notulen acht ik wel goed. maar 't kan toch ook te kort zijn daarom verzoek ik aanvulling van het door mij gesprokene op blz. 69. De korte inhoud van wat ik ge zegd heb is: dat, als de zaak, zoo de Heer Heijnings voorstelt, de direc teur een berisping heeft verdiend en de schade %an de Gemeente moet vergoed worden, dat echter een on partijdig onderzoek eisch is, waar hier een der hoofdambtenaren in eer en goeden naam wordt aangerand. De notulen worden dien overeen komstig gewijzigd. Over het voorstel Rietveld, waar over in de vorige vergadering de stemmen staakten met 66 (de heer Endendijk was toen wegens zijn ambtsjubileum absent) wordt opnieuw gestemd. Dit voorstel hield in, contra het advies van B. en W., een ruiling van grond aan te gaan met den heer van Isselt aan de Torenstraat, waardoor een groote veikeers-veibetering zou worden verkregen. Een adres van de bewoners dier omgeving, in de vorige vergadering niet aanwezig, wordt thans aange boden. Adressanten beweerden toen het bewuste adres aan Weth. v. d. Berg ter hand te ,hebben gesteld, wat door dezen toen werd ontkend. In verband met dit adres ontstaat een niet zeer aangename woorden wisseling tusschen den wethouder en het raadslid Rietveld. De wethouder vestigt er de aan dacht op dat het adres thans ter tafel is en op het Gemeentehuis is gevonden. Alzoo den schijn wekken de alsof de schuld bij de Secietarie- ambtenareir ligt. De Burgemeester, hoewel een man des vredes, vond dit blijkbaar wel wat erg en wees den wethouder, niet al te luid. op de onjuistheid van zijn bewering. Toen de wethouder toch zijn mee ning volhield, verzocht de heer Riet veld hem de zaak niet te verdraaien. Het adres is niet gevonden op het gemeentehuis, maar kort na de vorige vergadering in de jaszak van den wethouder- Dat kan de beste overkomen, laat staan wethouder v. d. Berg. De sop was de kool niet (waard. Z.E.A. maakte zich wat boos, waarna nog enkele scherpe woorden gewisseld werden, plus een hatelijke opmerking voor het Soester Nieuws blad. De voorzitter verzocht den heeren zich nog wat te matigen, zoo houdl U het den geheelen middag niet vol zei Z.E.A. Uit achting voor den raad en voor den voorzitter hebben wij het zwijgen er toe gedaan. Een opmerking maken we hier echter. In de vorige vergadering meende de heer Heijnings onze opmerkingen, omtrent zijn vragen betreffende den verkoop der paarden, te mogen kwali- fiseerenals „kwajongenspraatjes". Ook nu gebruikte de Wethouder dezelfde uitdrukking aan ons adres. Wij hebben tijdens de jaren van ons raadslidmaatschap geleerd veel te verdragen, maar dit zeggen wij hiei in het openbaar, dat wij een dergelijke beleediging niet voor de derde In aal zullen slikken. Mocht een van deze heeren nog maals de onbeschaamdheid hebben deze uitdrukking te gebruiken, dan zullen wij ze zóó van advies dienen, dat de heugenis er aan ze niet licht vergaan zal. Hoewel de heer Endendijk voor het voorstel stemde werd het met 6-7 stemmen verworpen en alzoo een uitnemend belang door kortzichtige politiek geschaad. Een van de heeren w.as zeker vergeten, dat hij er de vo rige maal vóór gestemd had. Het volgende „Agendapunt" wij ziging der begrooting 1924 wordt zonder bespreking goedgekeurd. De wijziging staat in verband met enkele opmerkingen van Ged. Staten. Punt 4. Beschikbaar stellen van gelden voor de Engenschool uit de Post „Onvoorzien" der begrooting 1924 wordt eveneens goedgekeurd nadat de heer Foeken op zijn vraag Waarom dit bedrag niet op de be grooting is uitgetrokken geweest, de mededeeling heeft ontvangen dat toen de uitgaven nog niet kon worden voorzien. Gestorte waarborgsommen door de besturen van bijzondere scholen, worden conform het voorstel van B. en W. belegd. MÉ L - Sumatra Sigaar. Zeer licht. van Weedestr. 36a, Soestdijk. Zestien obligatiën ad f 1000.lee ning 1921 rentende 61/» °/o worden uitgeloot. Het zijn de nummers 39, 388, 457, 96. 423, 221, 527, 332, 49. 576. 278, 584, 107. 40, 99. 577. Voor uitbreiding van het brand- weermatexiaal wordt door B. en W overeenkomstig het voorstel van den Brandraad een crediet gevraagd van f15.000. Daarvoor zal o.a. worden aange schaft een goed uitgeruste auto-trac tor voor het vervoer der motorspuit en voor het geval deze spuit niet noodig is, toch dienen kan voor ver voer van allerlei materiaal. De burgemeester ligt de noodza kelijkheid dezer uitgave toe. Het is gewenscht tot steun van de vrijw. brandweer, het materiaal zoo goed mogelijk in orde te brengen. De heer van Elten gaat met de voorstellen accoord, alleen acht Z.E.A. de verbouwing van de brandweer centrale aan den Brinkweg onvol-, doende. Spr. zou enkele honderden guldens meer willen uittrekken en het gebouw voor langen tijd geschikt ma ken, anders moeten wij misschien over een jaar of wat een grooter be drag toestaan. Ook de heer van Eek is van dit gevoelen. De Voorzitter is erkentelijk voor de goede bedoeling van de* heer van Elten. Spr. meent echter, dat de voorgestelde verbouwing voor ge- ruimen tijd voldoende zal zijri, naar het eenparig advies van den Brand raad en den Voorzitter van den Pro vincialen Bond, een deskundige bij uitnemendheid. Mevr. Droste stelt voor deze zaak aan te houden tot de e.v. vergade ring, zij meent dat deze plannen niet voldoende zijn voorbereid, althans de raadsleden geen voldoende gele genheid hebben gehad de zaak gron dig te overwegen. De heer Heijnings ondersteunt dit voorstel. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen De heer Endendijk acht de uitgave voor dit zeer belangrijke doel niet te hoog en meent, dat wij ons veilig kunnen neerleggen bij de voorgestel de plannen, welke door B. en W. in overleg met bovengenoemde Col leges zijn opgemaakt. De burgemeester merkt nog op, dat alleen het noodzakelijke is ge vraagd. De begrooting is voldoende, maar toch zoo zuinig mogelijk op- gezét. Voor uitstel is geen enkele reden, de raadsleden hebben van Dinsdag tot Vrijdag den tijd gehad ter overweging en spoed is gewenscht. Het voorstel van Mevr. Droste wordt met 112 stemmen verworpen. Voor stemden Mevr. D. en de heer Heijnings. De heeren van Eek en Besselsen bepleiten nog verhooging der voor gestelde post voor verbouwing van de brandweer-Centrale op dezelfde gronden als de heer van Elien. De Voorzitter zegt dat deze ver bouwing toch nog aan het oordeel van de bouwcommissie wordt onder worpen, meent deze commissie ver dere uitbreiding aan het voorstel te moeten geven, dan zal daar zeker geen bedenking tegen zijn. De plannen worden goedgekeurd. Wij fèliciteeren de vrijwillige brand weer, die zich met veel enthousiasme voor de zaak geeft. Haar werk zal er zeker aangenamer en vruchtdra. gender door worden. Punt 8. Opnieuw vaststelling van de verordening tot wijziging der al- Politie-verordening, regelende het autoverkeer, zulks in verband met een schrijven van Heeren Ged. Staten. Wordt z.m. goedgekeurd. Punt 9. Opnieuw vaststellen van een drietal besluiten tot verhuur van gemeente gronden, in verband met een ingekomen Kon. besluit, hou dende ongegrond-verklaring van het door den Raad ingesteld beroep in zake huurtijdbegrenzing. Wordt even eens zonder bespreking, goedgekeurd. Door Ged. Staten was de redactie van huurcontracten betreffende den duur en op den duur en opzeggings termijn niet goedgekeurd. Zij wensch- te nauwkeuriger omschrijving daarvan, opdat van jaar tot jaar de overeen komsten opnieuw zouden worden vastgesteld. De Kroon bevestigt deze uitspraak, zoodat de raad met den kous op den kop thuis kwam. De oorspronkelijke redactie liet alleen de mogelijkheid open per jaar de huur.op te zeggen. Het verzoek van de Woningstich ting „Patrimonium" om verhooging van het haar toegekende voorschot komt opnieuw in behandeling. B, en W. adviseeren afwijzend. De heer Foeken verzoekt dit punt alsnog aan te houden tot de volgen de vergadering. Er zijn voor Spr., hoe overtuigd ook, dat de raad in meerderheid ge neigd is het verzoek toe te staan, nog enkele bezwaren, die hij eerst nog wenschte te bespreken en onder zoeken. De Burgemeester is van oordeel, dat deze zaak nu wel lang en breed genoeg bekeken is. Evenwel Z.E.A. heeft geen overwegend bezwaar tegen uitstel, indien dit door den Raad wordt gewenscht. De heer de Koning verzoekt den heer Foeken te willen mededeelen, welke die bezwaren dan nog zijn. Zijn ze werkelijk van belang, dan wil Spr. het verzoek steunen, anders niet. De heer Foeken zet zijn bedoeling nader uiteen, waarna de heer de Koning verklaart daarin geen reden tot uitstel te zien. De Voorzitter heeft geen bezwaar meer. In stemming gebracht wordt het voorstel Foeken aangenomen met 7-6 stemmen. Voor stemden de H.H. v. d. Bremer, van Elten, Hilhorst, Scheffer, Enden dijk, Foeken en Rietveld. De vereeniging „Gooi en Eemland" vraagt een subsidie in verband met het aanleggen van rijwielpaden. B. en W. adviseeren afwijzend. De heer Foeken wenscht het ver zoek niet af te wijzen, maar aan te houden tot de begrooting. De voorzitter acht dit onnoodig. Deze vereeniging heeft voor onze gemeente geen belang, wijl zij in deze gemeente geen rijwielpaden aanlegt, wel in het Gooi. De heer Endendijk bestrijdt deze zienswijze. De rijwielpaden door „Gooi en Eemland" aangelegd zijn integendeel van groot belang voor Soest. Zij sluiten aan aan onze wegen en wor den door inwoners dezer gemeente druk gebruikt, zooals naar de Lage Vuursche. Hilversum, Laren enz. De Burgemeester meent, dat de heer Endendijk zich in de vereeni ging vergist, wat niet zoo blijkt te zijn. De heer Besselsen gaat met de zienswijze van den heer Endendijk accoord. Voor de arbeiders, die bui ten deze gemeente werken, zijn de rijwielpaden dezer vereeniging van groot belang en het verkeer op de drukke straatwegen wordt er door ontlast. De heer Foeken is het met beide beeren eens en niet eens. Het belang der vereeniging is buiten kijf, even wel heeft Soest reeds veel uitgegeven voor aanleg van rijwielpaden en naar den Voorzitter nog meedeelt ligt het in het voornemen van B. en W. dezen winter bij mogelijke werkverschaffing, voorstellen te doen meerdere van die Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest Doet daar uw winter -voorraad van op. SUCCES GEGARANDEERD Aan den edelachtbaren der Gemeente Soest. Raad I paden te doen aanleggen. De Voorzitter zegt echter toe bij de behandeling de- begrooting met het uitgesproken verlangen rekening te zullen houden. Hiermede is de z"'.ak afgedaan. Een schrijven van de Middenstands- vereeniging „Soest" houdende het verzoek om ook vcor den zomer het avond-sluitingsuur re bepalen op 8 uur, wordt conform het voorstel in handen gesteld van B. en W. voor bericht en raad, In een schrijven van het raadslid Heijnings inzake de vastgestelde wachtgeldregeling v.*n het voormalig trampersoneel wordi de aandacht ge vestigd op een vers :hil in de beslui ten van den raad vim 6 Mei en het definitieve besluit. Dato 6 Mei was ^bepaald, dat de wachtgeldregeling -in aansluiten bij die van het rijk. *r Bij de definitieve regeling werd een uitzondering gemaakt voor den directeur van de tram, die een min dere vergoeding kreeg. Het besluit van 6 Mei stellen B. en W. voor nu in te trekken. Conform besloten. Verschillende verzoeken om ont heffing der Bouwverordening komen ter tafel. Allereerst dat van den heer Ran voor een winkelhuis aan den Soes- terbergschen straatweg, welk verzoek in de vorige vergadering werd aan gehouden. Weth. de Koning deelt mede, dat in de Bouwcommissie deze zaak nauwkeurig is onderzocht en met 4-1 stem is besloten adviseeren. Na eenige bespreking over den af te stane grond aan den Galenkamp Pelsweg, wordt de gewenschte ont heffing verleend Een verzoek van den' heer De Beer om aan een niet verharden weg te bouwen (schuur in woon huis ombouwen) wordt toegestaan mits aan de gewone bepalingen wordt voldaan. De heer Hilhorst acht deze voor waarden in dit geval te bezwarend en wil de ontheffing zonder meer zien verleend. De Burgemeester verdedigt het voorstel van B.en W. Het is een nor maal geval, waarbij niet van den gestelden regel moet worden afge weken. Het voorstel wordt aangenomen, met de stem van dea heer Hilhorst tegen. Een gelijksoortig verzoek voor een woonhuis aan den eigendoms- weg wordt aangehouden tot de vol gende vergadering voor nader onder zoek. De heer Matthijssen, Burg. Grothe- straat, van wien een bouwplan strij dig met de verordening is afgekeurd, verzoekt alsnog dit plan goed te keuren. Inmiddels is een tweede plan wel goedgekeurd. B. en W. stellen voor op het adres afwijzend te beschikken. De bouw verordening laat de gevraagde afwij king niet toe. Conform besloten. Door Uwen Raad in de vergade ring van den 30sten Juni benoemd, om te onderzoeken in hoeverre de geruchten juist waren, dat er twee paarden van de gemeente ver beneden de waarde in handen van anderen zouden zijn gespeeld: Vooropgesteld dat er van in han den spelen, zooals enkele leden in den Raad dit meenden te moeten opvatten, geen sprake is, meenen wij toch dat door verschillende hande lingen, de Heer van Klooster tot deze geruchten aanleiding gaf le, Om beide paarden zonder mede weten van den betrokken wethoudei ver beneden de raming te verkoo- pen. 2e. Een der paarden aan den taxa teur. die een veel te lage taxatie had opgegeven, over te doen 3e. Na een nauwkeurig onderzoek wel terdege, voornamelijk voor het bruine paard (waarover het gerucht in hoofdzaak liep) een beteren prijs te bedingen was gev/eest. Tot staving van punt 3 voegen wij hierbij de verklaring van den nieuwen kooper van bedoeld paard alsmede de verklaring van den heer T. van de Haar, bekend paarden handelaar te Zeist. De Commissie; get. W. A. HEIJNINGS. get. W. v. ECK. Soest, Augustus 1924. Nota. Ga met het rapport accoord, ofschoon de taxatie van v. d. Haar mij wat hoog voorkomt. get. P. v. d. BREEMER. N. B. Het 9e woord in punt 2 kan mijnerzijds vervellen. get. P. v. d. RREEMER. B, en W. stellen voor dit rapport in handen van hun college te stellen voor afdoening. De heer de Koning wenscht als wethouder voor ambtenaarszaken een en ander te zeggen. Spr. zet dan uiteen, dat indien Z.E.A. in de vorige vergadering den indruk had gekregen dat het den heer Heijnings te doen was geweekt een ambtenaar te beledigen, spr. in zijn plicht zou zijn te kort geschoten. De heer de Koning is ook thans nog overtuigd, dat geen opzet tot Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. Verhuring Safe-Loketten Een besluit tot in schenking aan vaarden van grond aangeboden door den heer J. Mets wordt ingetrokken. De zaak gaat niet door. Dan komt het kritieke punt aan de orde. Het rapport der Raads commissie inzake den verkoop van Gemeente-paarden. Wij laten het rapport hier in zijn geheel volgen om de belangstellende lezers van ons blad de gelegenheid te geven er zonder commentaren ken nis van te nemen: GOUDEN zilveren DOUBLÉ H. W. SPIJKER, VAN WEEDESTRAAT 25. iüiiimii wnrmr iiibii \m\\\ hm beleediging aanwezig, evenmin als bewezen is de kwade trouw bij den ambtenaar. Voorts geeft spr. inzicht omtrent een onderhoud met afgevaardigden van het gemeente-personeel, die den vrees uitspraken, dat hun eer en goe den naam in den raad niet meer veilig zouden zijn. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de positie der ambte naren in dienst der gemeente en de verantwoordelijkheid van de wet houders tegenover den raad. geeft Z.E.A. als zijn oordeel te kennen, dat veel onaangename zaken kunnen voorkomen worden, indien de amb tenaren buiten bespreking blijven in den raad en zij evenmin hun belangen aan de raadsleden ter behartiging toevertrouwen. Het spijt ons, dat plaatsruimte ons belet deze uitvoerige rede in haar geheel op te nemen, wij zouden dan trouwens verplicht zijn haar op vele punten van aanteekeningen te voor zien. Wij laten het dus bij het korte uittreksel hierboven gegeven. De heer Heijnings geeft nog eeni ge toelichting op het rapport en deelt voorts mede, dat hij zich tot een professor in de rechten te Groningen heeft gewend om diens oordeel te vernemen of de door hem gestelde vragen juridisch juist waren gesteld. Genoemde hoogleeraar heeft daar op geantwoord dat de bewuste vra gen taalkundig en juridisch juist waren gesteld en den betrokken amb tenaar niet anders dan welkom kon den zijn, om twijfel aangaande zijn handelingen te kunnen wegnemen. De heer Endendijk heeft er weinig zin in, om het rapport z.m. in han den van B. en W. te stellen voor afdoening. Spr. wil er eerst wel eens een woordje over zeggen. Ons A.R. raadslid gaf den rapporteur den com missie eenige harde noten te kraken. De heer Heijnings zag toch al een beetje pips, wat er tijdens de bespre king niet beter op werd. De heer Endendijk sprak ongeveer als volgt: M. d. V. Alvorens dit rapport in handen van B en W. wordt gesteld ter afdoening, zou ik toch nog wel gaarne iets willen zeggen en dan zoo mogelijk het rapport nog wat aan vullen. In de eerste plaats rees bij mij de vraag: Is het in het algemeen wel wenschelijk, dat in een commissie van onderzoek, terzake van ingekomen klachten, ook zitting neemt de aan klager, in dit geval de Heer Heij nings Zonder het misschien te willen, is aan het gevaar van eenzijdig te zijn, zoo moeilijk te ontkomen. Dan, had de beschuldigde ook geen recht gehad om gehoord te worden „om de wijze van handelen" (zooals het rapport zegt) toe te lichten Ook doet het zeer eigenaardig aan, dat het rapport aanvangt met de posi tieve verklaring „dat er geen sprake van is, dat de geruchten waar zouden zijn", terwijl in de volgende claucule weereen positieve beschuldiging wordt uitgesproken, n. 1. dat de Heer Brou wer de paarden „veel te laag" heeft getaxeerd. Dit komt in te schriller licht te staan M. d. V. als men daarbij indenkt, dat de commissie in zijn meerderheid wist, dat een ander, zeer deskundige n. 1. de Heer D, v. d. Grift, de taxatie van den Heer Brouwer ruim hoog vond. Dat genoemde heer v. d. Grift wel bevoegd is eén meening te hebben over paarden en de handelswaarde daarvan, wordt niet slechts erkend door ons allen, maar ik zou haast zeggen in ons geheele land erkend. Dat hij ook de vrijmoedigheid heeft, om zonder aanztén des persoons zijn meening te zeggen, weet ook ieder. Waarom nu wordt'van de taxatie van deze deskundige geen enkel wóórd gerept in het rapport Zou deze „wijze van handelen" geen aanleiding kunnnen geven tot allerlei verdacht makingen, maar dan nu over de Com missie? Daar komt nog bij M. d. V., dat van de drie commissieleden bij deze zaak, de eenige, die nog eenigszins als deskun dige geacht kan worden uitgeschakeld is, want het commissielid v. d. Breemer weet van deze handeling niets. Doet het niet eigenaardig aan M. d. V., als men reeds een uitspraak heeft van een zoo alleszins bevoegd deskundige als den Heer v. d. Grift, dat men zich dan nog wendt tot een ander, iemand die alleen leeft in de handel en verhuur van luxe-paarden Zou iemand als de heer v. d. Haar te Zeist geacht kunijen worden een betere en meer juiste kijk te hebben op dit soort paarden dan de H. H. Brouwer en v. d. Grift? Niemand die het gelooft!! Omtrent de verklaring van den heer Duinkerken behoef ik niets te zeggen, want die is in Soest niet minder be kend dan de heeren v. d. Grift en Brouwer. Het rapport van de Commissie zag ik dan ook gaarne aangevuld met de volgende verklaring: dat de heer W. v. Eek zich vervoegd heeft bij den landbouwer D. v. d. Grift met ver zoek de beide paarden te waardeeren. Van de Grift wist van deze paar- deDgeschiedenis niets af en had de paarden bij zijn weten nooit gezien. Van de Grift is toen de paarden gaan bezien, het eene alleen bet ande re met J. Brouwer. De Schimmel heeft van de Grift toen gewaardeerd op f300..volgens zijn meening hoog genoeg, daar het een aftandsch beestje was. De bruine, die 4 a 5 jaar ouder was, en eveneens aan 't verslijten, is door hem even eens gewaardeerd op f300.—, hetgeen volgens van de Grift goed op prijs was. Nadat de paarden gewaardeerd wa ren, kwam op denzelfden dag de Heer Heijnings bij v. d. Grift vragen of hij de paarden gewaardeerd had, waarop v. d. Grift bevestigend antwoordde en gezegd heeft ze op f300.'per stuk geschat, volgens v. d. Grift hoog genoeg hij zou ze voor dien prijs niet willen. Boeren let op Uw Vee PAKO-ZALF is een afdoend genees middel voor klauwzeer, zeere spenen en wonden bij Uw vee. In potten van 75 cent en f 2.50. Vraagt Uw Drogist. De voorzitter erkent, dat ook bij hem twijfel is gerezen of het wel juist was geweest, den heer Heijnings in de commissie te benoemen. Het was misschien beter geweest zulks niet te doen. Nu het eenmaal is ge schied, blijkt het geen bezwaar te zijn geweest. Wij deelen dit oordeel volkomen en zullen dit straks nader uiteenzetten. Ook de beer van Eek, lid der commissie, geeft zijn zienswijze in enkele zaken. Spr. achtte de benoe ming van plaatselijke bekende taxa teurs onjuist, waarom hij had voor gesteld iemand in deze zaak onbe vooroordeeld uit te noodigen. In den heer van de Haar, die spr. kent als eeu eerlijk handelaar, heeft de commissie gemeend den gewensch- ten man te hebben gevonden. Uit diens taxatie, blijkt dat de paarden een beduidend hoogeren prijs hadden moeten opbrengen. De heer Endendijk is alles behalve te spreken over deze antwoorden. Op verschillende critieke punten kreeg spr. geen bescheid. Waarom is de heer v. Klooster door de commissie niet gehoord,? Waarom is de eenige deskundige in de commissie bij de schatting niet tegenwoordig geweest? Waarom is in het rapport geen mededeeling ge daan van het rapport van den heer van der Grift. Aan Spr. heeft de heer v. d. Grift gezegd, dat de heer Heijnings geen rapport wenschte. Hij zou de taxatie wel mondeling overbrengen. Waar om is dit niet gebeurd. De heer Scheffer drukt er zijn leed wezen over uit, dat de praatjes dezen omvang en gevolgen hebben gekre gen en dringt er op aan voortaan zulke zaken wat humaner te behan delen. Weth. de Koning deelt nog mede, dat de heer Heijnings alvorens zijn vragen in den raad te brengen eerst bij Z.E.A. is geweest om te vragen of spr. daarmede accoord ging. In zooverre treft den steller daar van geen verwijt, als zou hij zonder DAGELIJKS VERKRIJGBAAR LEVEND OF PANKLAAR. In verband met al het genoemde, M. d. Voorz. zou ik willen voorstel len, dat bedoeld rapport niet ter af- doenning wordt gesteld in handen van B. en W. maar dat wij het nu in deze vergadering maar afdoen, met^e ver klaring, door de commissie zelf gege ven, dat gebleken is na onderzoek, dat van het te goedkoop in handen spelen van anderen der gemeentepaarden, door den heer van Klooster, geen spra ke is, en dan voorts het rapport maar niet te bewaren als voorbeeld. medeweten van B. en W. hebben gehandeld. Weth. van den Berg zegt in ver band met geruchten, als zou hij de aanstichter van het geheele geval zijn en de heer Heijnings door hem zijn opgewarmd om deze zaak in den raad te brengen, er prijs op te stellen den heer H. te vragen of Spr. hem van deze zaak in kennis heeft gesteld. De heer Heijnings zegt, dat dit niet het geval is geweest. De heer v. d. Breemer verklaart nog, dat hij geen genoegen heeft ge nomen met de benoeming van een taxateur, waarop de heer Heijnings zegt, dat de heer v. d. Breemer de overige com missieleden daarin vrij heeft gelaten en er zich niet verder mee heeft bemoeid. De Voorzitter doet een poging om de bespreking te beeindigen. Verschillende leden verlangen nog het woord, De heer Hilhorst zegt, dat hij zich de vorige maal misschien wat scherp uitgelaten heefc. Spr was dan ook ver ontwaardigd over de wijze waarop de Directeur van P. W. hier werd besproken, Spr. bestrijdt echter den Wet houder, dat hij de hoofdambtenaren boven B. en W. zou stellen. Spr. keurt het echter sterk af, dat een algemeen geacht man als de heer v. K. zoo over de straat wordt ge haald. De heer Heijnings ontvangt nog maals het woord, waarop de heer Rietveld verzoekt voor te mogen gaan, dan kan de heer Heijnings spr. tegelijk beantwoorden. De rede van den Wethouder de Koning heeft de heer R. met be-

Soester Courant | 1924 | | pagina 1